Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολτοποιηση φαγητου μεχρι πότε ?


mairoula

Recommended Posts

Ενω στα 2 μεγαλυτερα παιδια μου , ηλικιας σημερα 6μιση σχεδον ο μεγαλος και 5 σχεδον η μεσαια , σταματησα το αλεσμα σε πολυ μικρη ηλικια , δηλαδη στον μεγαλο σχεδον 11 μηνων και στην πιτσιρικα ουτε 10 , εχω φαει κολημα με τον τριτο , 9μιση μηνων με 6 δοντια , αγαπη για το φαγητο , αλλα και με μενα με φοβερα κοληματα και φοβους . Εδω μπισκοτακι του δεινω και τρεμω μην πνιγει , ναι θα μπορουσα να τα παταω αλλα φοβαμαι μην κοψει και το φαγητο . Ειναι που ειναι αδυνατος , με το ζορι 7900 . Ενω θα επρεπε να ειμαι πιο εμπειρη και καλα , εγω ειμαι πιο φοβισμενη σε ολα . Σιγα σιγα βεβαια πρεπει να αρχισω να τον δοκιμαζω να μασησει γιατι θεωρω οτι εχει μεγαλωσει αρκετα , η κορη μου 9μιση μηνων καταβροχθιζε 3-3 τα μπισκοτακια ...

Νομίζω το κάθε παιδί δείχνει τι θέλει.Όπως λες για την κόρη σου.Η δικιά μου φερ ειπείν το είχε σφραγίσει και δεν έτρωγε μπουκιά αλεσμένα,οπότε αναγκαστικά στους 9-10 μήνες ξεκινήσαμε κομμάτια.Ξεκίνα να ανακατεύεις αλεσμένο με πατημένο και δωσε του ένα μπωλάκι με πατημενοαλεσμένα να φάει με τα χέρια.Αν δεις πως του αρέσει προχώρα σε πατημένο και σιγά-σιγά το κόβετε.Θα ξεαγχωθείς αν δεις πως τα καταφέρνει.Έλα,τις βάσεις τις έχεις.Είσαι παλιά εσύ.Πάντως πραγματικά να τρώει το δικό μου παιδί το είδα με το κανονικό φαγητό.Αλλά πως αλλάζουν έτσι ρε γαμώτο.Από εκεί που είχα ένα παιδί όλο στο λαχανικό και στο ψάρι και περηφανευόμουν ,εδώ και δυό βδομάδες μόνο για μακαρόνι το ανοίγει.Ουυφ,δεν παλεύεται.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 128
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ενω στα 2 μεγαλυτερα παιδια μου σταματησα το αλεσμα σε πολυ μικρη ηλικια , δηλαδη στον μεγαλο σχεδον 11 μηνων και στην πιτσιρικα ουτε 10

 

μήπως εννοείς μεγάλη αντι για μικρή ηλικία?

γιατί εγώ σταμάτησα το άλεσμα πριν τους 7 μήνες και κάποιες φίλες μου δεν άλεσαν ποτέ, οπότε ένιωσα να άργησα και λιγάκι.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

μήπως εννοείς μεγάλη αντι για μικρή ηλικία?

γιατί εγώ σταμάτησα το άλεσμα πριν τους 7 μήνες και κάποιες φίλες μου δεν άλεσαν ποτέ, οπότε ένιωσα να άργησα και λιγάκι.

 

Νομίζω πώς το πότε θα σταματήσει ένα παιδάκι το αλεσμένο φαγητό έχει να κάνει και με το πότε βγάζει δόντια. Ξέρω μωράκια που είναι σχεδόν ενός έτους κι έχουν μόνο 2 δόντια. Πώς να μασήσει αυτό το μωρό; Λογικά και συνεχίζει να του το αλέθει η μαμά του. Αντιθέτως αν έχει βγάλει 8 δόντια, μια χαρά μπορεί να μασήσει. Επίσης είναι και θέμα τι αρέσει σε κάθε παιδί. Πολλά παιδάκια αν δεν είναι αλεσμένο το φαγητό τους, το φτύνουν.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πώς το πότε θα σταματήσει ένα παιδάκι το αλεσμένο φαγητό έχει να κάνει και με το πότε βγάζει δόντια. Ξέρω μωράκια που είναι σχεδόν ενός έτους κι έχουν μόνο 2 δόντια. Πώς να μασήσει αυτό το μωρό; Λογικά και συνεχίζει να του το αλέθει η μαμά του. Αντιθέτως αν έχει βγάλει 8 δόντια, μια χαρά μπορεί να μασήσει. Επίσης είναι και θέμα τι αρέσει σε κάθε παιδί. Πολλά παιδάκια αν δεν είναι αλεσμένο το φαγητό τους, το φτύνουν.

 

καμμία σχέση το αν μπορούν να μασήσουν με το πόσα δόντια έχουν.

όλοι γνωριζουμε οτι ο ανθρωπος μασάει με τα πισω δοντια τα οποια βγαινουν τελευταια. Με τα ούλα τους μασάνε κι αυτό ειναι αποδεδειγμένο.

 

Τα ούλα ειναι πολυ δυνατά και κανουν θαύματα! :-D

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

καμμία σχέση το αν μπορούν να μασήσουν με το πόσα δόντια έχουν.

όλοι γνωριζουμε οτι ο ανθρωπος μασάει με τα πισω δοντια τα οποια βγαινουν τελευταια. Με τα ούλα τους μασάνε κι αυτό ειναι αποδεδειγμένο.

 

Τα ούλα ειναι πολυ δυνατά και κανουν θαύματα! :-D

 

Φίλη που έχει συνομήλικο παιδάκι, υποστηρίζει ότι δεν μασάει επειδή δεν έχει δόντια. Κι εγώ θεωρούσα ότι ο δικός μου μασάει επειδή έχει δόντια. :lol:Παρεμπιπτόντως, εγώ στο χρόνο πάνω σταμάτησα να αλέθω και θεωρώ πως δεν ήταν ούτε αργά ούτε νωρίς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κ εγω θεωρω οτι ειναι στο παιδι κ δεν υπαρχει σωστο κ λαθος..παντως εμεις τα κοψαμε τελειως τα αλεσμενα με προτοβολια της μικρης βεβαια κ χωρις καθολου πιεση απο μενα στους 16 μηνες..την φρουτοκρεμα την ετρωγε ετσι ολοκληρα τα φρουτα απο 13 μηνων κ το μεσημεριανο στους 16

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

κ εγω θεωρω οτι ειναι στο παιδι κ δεν υπαρχει σωστο κ λαθος..παντως εμεις τα κοψαμε τελειως τα αλεσμενα με προτοβολια της μικρης βεβαια κ χωρις καθολου πιεση απο μενα στους 16 μηνες..την φρουτοκρεμα την ετρωγε ετσι ολοκληρα τα φρουτα απο 13 μηνων κ το μεσημεριανο στους 16

 

είναι όντως στο παιδί και καλό ειναι να μην τα πιέζουμε αλλά να τους δίνουμε επιλογές και να διαλέγουν.:-D

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν εχει να κανει με τα δοντια αλλα κατα ποσο το παιδι ειναι ετοιμο.ο μεγαλος μου ξεκινησε να τρωει κανονικα 18 μηνων.ο μεσαιος μετα τα 2(δεν δεχοταν καθολου το φαγητο,το εφτυνε)κ ο μικροτερος 13 μηνων αλλα οχι ολα τα φαγητα.πριν το χρονο δεν ειχα δοκιμασει λογω δικης μου φοβιας.στην αρχη μπορεις να του δινεις να δοκιμαζει απο το δικο σας να δεις αντιδρασεις χωρις να του κοψεις το αλεσμενο.αν ειναι ετοιμο θα φανει.ισως να μη ξαναδοκιμασει αλεσμενο η μπορει να συνεχισει μεχρι να συνηθισει το καινουριο που του προσφερεις.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Εμένα είναι 13 μηνών και ακόμα αλεσμένα...

 

Τρώμε ψωμάκι και της αφήνω πάνω στο τραπεζάκι της κομματάκια τυρί για να τα φάει μόνη της.

 

 

Δοκίμασα να της δώσω πατημένα με το πιρούνι και τα βγάζει! Είναι ικανή να κάτσει νηστική...Τα γεύματα του μωρού όλα τα δίνει η μαμά μου και μία φορά την εβδομάδα η πεθερά μου...Εγώ Σαβ/κο...Τι οδηγίες να τους δώσω και τι να κάνω και εγώ ώστε να τα καταφέρω;

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Κορίτσια ο Μπέμπης μου είναι 10 μηνών διορθωμένη 8,5.είπε η γιατρός να ξεκίνησε κομματι ψωμί μπισκότα κλπ για να μαθει να μάσα.του έδωσα άλλα αηδιαζει τόσο πολύ που κανει εμετό.τρελαίνεται να το κρατά, να το βάζει στο στόμα άλλα μολις κόψει κομματι ξερναει.τι κανω;;δεν είναι ετοιμος ακόμα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ο Μπέμπης μου είναι 10 μηνών διορθωμένη 8,5.είπε η γιατρός να ξεκίνησε κομματι ψωμί μπισκότα κλπ για να μαθει να μάσα.του έδωσα άλλα αηδιαζει τόσο πολύ που κανει εμετό.τρελαίνεται να το κρατά, να το βάζει στο στόμα άλλα μολις κόψει κομματι ξερναει.τι κανω;;δεν είναι ετοιμος ακόμα;

 

Να κανεις υπομονη και σταδιακα θα δεις οτι θα περασει στο κανονικο φαγητο. Θελει υπομονη και επιμονη, οχι ομως πιεση, γιατι αν το πιεσεις θα αργησει να ανταποκριθει. Σημαντικο ρολο στην μεταβαση αυτη παιζουν και τα δοντακια, καθως ως γνωστον ο ρολος τους ειναι η διασπαση της τροφης.

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Να κανεις υπομονη και σταδιακα θα δεις οτι θα περασει στο κανονικο φαγητο. Θελει υπομονη και επιμονη, οχι ομως πιεση, γιατι αν το πιεσεις θα αργησει να ανταποκριθει. Σημαντικο ρολο στην μεταβαση αυτη παιζουν και τα δοντακια, καθως ως γνωστον ο ρολος τους ειναι η διασπαση της τροφης.

 

Δηλαδη να συνεχίσω να του δίνω;κανει εμετό όμως και ειδικα αν είναι κοντά σε γεύμα βγάζει τα παντα.δόντια τιποτα ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ο Μπέμπης μου είναι 10 μηνών διορθωμένη 8,5.είπε η γιατρός να ξεκίνησε κομματι ψωμί μπισκότα κλπ για να μαθει να μάσα.του έδωσα άλλα αηδιαζει τόσο πολύ που κανει εμετό.τρελαίνεται να το κρατά, να το βάζει στο στόμα άλλα μολις κόψει κομματι ξερναει.τι κανω;;δεν είναι ετοιμος ακόμα;

Πιθανών να κανει εμετό γιατι το καταπίνει χωρις να το μασάει καλα και ο οργανισμός εχει αυτην την άμυνα πολυ αναπτυγμένη για να μην πνηγει.Ξεκινα να του δινεις το φαγητο του πατημενο ελαφρά με το πιρούνακι για να μαθει σιγα σιγα να μασάει γιατι εχει μαθει μονο να καταπίνει και μπερδεύεται.Οι ποσότητες θα ειναι μισές, μην τρόμαξεις,τα θρεπτικά συστατικά και οι βιταμίνες ομως θα ειναι περισσότερες.Καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ο Μπέμπης μου είναι 10 μηνών διορθωμένη 8,5.είπε η γιατρός να ξεκίνησε κομματι ψωμί μπισκότα κλπ για να μαθει να μάσα.του έδωσα άλλα αηδιαζει τόσο πολύ που κανει εμετό.τρελαίνεται να το κρατά, να το βάζει στο στόμα άλλα μολις κόψει κομματι ξερναει.τι κανω;;δεν είναι ετοιμος ακόμα;

 

Kορίτσια καλημέρα!Βρισκω πολυ μικρες τις περισσοτερες ηλικίες που αναφέρετε για μη αλεσμενη τροφη. Ο παιδιατρος μου, μου ειπε μετα τους 12 μηνες να δινω κανενα μπισκοτακι, και σιγα σιγα με ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΤΟ ΚΡΕΑΣ να αλεθω τα φαγητα ολο και πιο λιγο. Τωρα πλεον 22 μηνων τρωει τα παντα μη αλεσμενα, λαδερα,όσπρια, ψωμί, μπισκότα, τοστ . Μονο οταν το μεσημερινο του περιλαμβανει κρεας , το αλεθω. Τη φρουτόκρεμα, ο γιατρος μου συνεστησε να τη δινω αλεσμενη ακομη και ως 4ρων χρονων γιατι ειναι πολυτιμα τα φρούτα και δε πρόκειται να φαει μεγάλες ποσότητες σε κομματια.. Φυσικα , πρεπει να ειναι ικανος και ειναι να φαει μια μπανανα ή σταφυλια με το χερι ολοκληρα αλλα οχι σαν κυριο γευμα.

 

Το βρισκω βάναυσο να δινεις στο παιδακι φαγητο και να ξερνάει και να πρεπει να επιμενεις σε αυτο... ΓΙΑΤΙ?? τι και αν μασησει 3 μηνες αργοτερα? Μονο του θα ζητησει, μολις δει πιατο αλλου θα δοκιμασει οταν θα ειναι ετοιμο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kορίτσια καλημέρα!Βρισκω πολυ μικρες τις περισσοτερες ηλικίες που αναφέρετε για μη αλεσμενη τροφη. Ο παιδιατρος μου, μου ειπε μετα τους 12 μηνες να δινω κανενα μπισκοτακι, και σιγα σιγα με ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΤΟ ΚΡΕΑΣ να αλεθω τα φαγητα ολο και πιο λιγο. Τωρα πλεον 22 μηνων τρωει τα παντα μη αλεσμενα, λαδερα,όσπρια, ψωμί, μπισκότα, τοστ . Μονο οταν το μεσημερινο του περιλαμβανει κρεας , το αλεθω. Τη φρουτόκρεμα, ο γιατρος μου συνεστησε να τη δινω αλεσμενη ακομη και ως 4ρων χρονων γιατι ειναι πολυτιμα τα φρούτα και δε πρόκειται να φαει μεγάλες ποσότητες σε κομματια.. Φυσικα , πρεπει να ειναι ικανος και ειναι να φαει μια μπανανα ή σταφυλια με το χερι ολοκληρα αλλα οχι σαν κυριο γευμα.

 

Το βρισκω βάναυσο να δινεις στο παιδακι φαγητο και να ξερνάει και να πρεπει να επιμενεις σε αυτο... ΓΙΑΤΙ?? τι και αν μασησει 3 μηνες αργοτερα? Μονο του θα ζητησει, μολις δει πιατο αλλου θα δοκιμασει οταν θα ειναι ετοιμο.

 

Και να συμπληρωσω, με αυτο τον τροπο, ποτε δε πνιγηκε, ποτε δε φοβηθηκε πάνω στο φαγητο και γενικα το εχει με καλο ματι. Δοκιμαζει τα παντα μη αλεσμενα(κοτοπουλο σουβλακι το αγαπημενο του) αλλα η ποσοτητα του μη αλεσμενου κρεατος για να φτασει τα 100 γρ τη μερα, πρεπει να τρωει 4-5 ωρες σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εγώ έχω απηυδήσει με το θέμα του φαγητού... εκεί που ο δικός μας έτρωγε από 7 μηνών μια χαρά όλα τα πολτοποιημένα, τώρα εδώ και έναν μήνα (είναι 11 μηνών τώρα) το κάθε γεύμα είναι λαχείο - θα φάει ή δεν θα φάει... πολλές φορές φέρνει τα χεράκια του μπροστά, γυρίζει δεξιά-αριστερά το κεφάλι και πρέπει να επιστρατεύουμε ειδικά μέσα για να φάει - ή να τον απασχολούμε με κάτι παράλληλα για να ανοίγει το στόμα (παιχνίδι ή κάτι αντί παιχνιδιού, παραμυθάκια - στιχάκια από μόνα τους πλεόν δεν βοηθούν), ή να του κρατάμε το ένα χεράκι για να μην το φέρνει στο πρόσωπο κοντά ή να τον κρατάμε αγκαλιά και να τον ταίζουμε έτσι, ή να τον βάλω κάτω ανάμεσα στα παιχνίδια του και εκεί επίσης ανοίγει το στόμα... χωρίς τίποτα πλέον ΄θα φάει μονο 2-3 κουταλιές... λέω μήπως ΄σιγά-σιγλα τον κακομάθαμε εμείς με την διασκέδαση παράλληλα στο φαγητό?... γιατί στις αρχές τα στιχάκια - τραγουδάκια αρκούσανε... σκέφτηκα μήπως βαρέθηκε τα πολτοποιημένα, άρχισα να του τα δίνω πατημένα με πιρούνι, δεν τα ήθελε έτσι, δεν μάσαγε και αναγούλιαζε παρόλο που έχει ήδη 5 δόντια και ψιλομασάει κόρα ψωμιού... δοκίμασα να του απλώσω το φαι μπροστά σε μπουκίτσες μπας και το φάει μόνος του - τα ζούλαγε στα χεράκια του και είχα μια κουζίνα χάλια και ένα παιδί νηστικό που από την πείνα του έφαγε την κρέμα του τελικά... μου κάνει εντύπωση πάντως πως μερικά παιδάκια που περιγράφετε περνάνε έτσι εύκολα και ανώδυνα στα πατημένα φαγητά... δεν ξέρω τί να κάνω.. εμένα βουνό μου φαίνεται τώρα... καμιά συμβουλή, κορίτσια; :(

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

 

νομιζω ότι δεν εχει ηλικια το ποτε πρεπει να φαει μη αλεσμενα,,είναι στο παιδι πιστευω,,,,κανουμε φυσικα συνεχεια δοκιμες (γιατι συμφωνα παντα με τη δικη μου αντιληψη) πρεπει να δοκιμάζουμε το επομενο βημα στα παιδια μας από νωρις και σταδιακα αλλα δε νομιζω ότι η πιεση κανει καλο,,,,η δικια μου είναι 7,5 μηνων και εχει δυο <μισα > δοντια και μασαει κανονικότατα μπισκότα,,πατημενες μπανανες κτλ αλλα αυτή τη αντιληψη <του μασηματος> την ειχε,,από 5,5 μηνων που τρωει φρουτα,, όταν μου ξεφευγε κομματι στο μουλτι προσπαθουσε να το μασησει και όχι να το καταπιει,,,οποτε προσπαθησε αυτό που λεει η alexia ή βαζε τα στο μουλτι αλλα μην τα κανεις εντελως κρεμα και μην το αφηνεις να πεινασει πολύ για να εχει υπομονη

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Οσο πιο νωρις περνάνε στις μη αλεσμένες τροφές τοσο πιο μεγάλη η ποικιλία που θα δεχτεί στην διατροφη του το παιδι αργοτερα.Οσο τρώνε αλεσμενα απλα δεν καταλαβενουν τις γευςεις των τροφών και πιο δύσκολα δέχονται νέες γεύσεις στο διαιτολόγιο τους.Αλλο ενα κακό ειναι οτι οι ποσότητες που τρώνε με το αλεσμένο ειναι πολυ περισσότερη απ΄οτι χρειάζονται στην πραγματικότητα,γι'αυτο στην μετάβαση τρώνε λιγότερο γιατι αισθάνονται τον κορεσμό γρηγορότερα.Δεν ειναι τυχαίο που οι αλεσμένες τροφές έχουν κατηγορηθεί για παχυσαρκία και π.χ, στην Αγγλια δεν δίνουν καθολου αλεσμένες τροφές στα παιδια αλλα κατευθείαν ολόκληρα ολα τα φαγητά και ουτε καν πατημένα.Εγω ακολούθησα το baby led weaning και ειναι οτι καλυτερο που εχω κανει στην διατροφη του παιδιού μου γιατι τρωει ΤΑ ΠΑΝΤΑ σε ικανοποιητικές ποσότητες και δοκιμάζει εύκολα οτι και να του δόσω.(εχτές φάγαμε ραπανακια πχ.) Να σας ζήσουν τα αγγελούδια σας!

Link to comment
Share on other sites

Οσο πιο νωρις περνάνε στις μη αλεσμένες τροφές τοσο πιο μεγάλη η ποικιλία που θα δεχτεί στην διατροφη του το παιδι αργοτερα.Οσο τρώνε αλεσμενα απλα δεν καταλαβενουν τις γευςεις των τροφών και πιο δύσκολα δέχονται νέες γεύσεις στο διαιτολόγιο τους.Αλλο ενα κακό ειναι οτι οι ποσότητες που τρώνε με το αλεσμένο ειναι πολυ περισσότερη απ΄οτι χρειάζονται στην πραγματικότητα,γι'αυτο στην μετάβαση τρώνε λιγότερο γιατι αισθάνονται τον κορεσμό γρηγορότερα.Δεν ειναι τυχαίο που οι αλεσμένες τροφές έχουν κατηγορηθεί για παχυσαρκία και π.χ, στην Αγγλια δεν δίνουν καθολου αλεσμένες τροφές στα παιδια αλλα κατευθείαν ολόκληρα ολα τα φαγητά και ουτε καν πατημένα.Εγω ακολούθησα το baby led weaning και ειναι οτι καλυτερο που εχω κανει στην διατροφη του παιδιού μου γιατι τρωει ΤΑ ΠΑΝΤΑ σε ικανοποιητικές ποσότητες και δοκιμάζει εύκολα οτι και να του δόσω.(εχτές φάγαμε ραπανακια πχ.) Να σας ζήσουν τα αγγελούδια σας!

 

 

εχεις δικιο alexia με τα αλεσμενα η γευση, η νοστιμιά των φαγητων χανεται εντελως ή υπερισχυει μια γευση και φυσικα χανονται και πολλες βιταμινες πχ, της εδωσα σπανακορυζο αλεσμενο και ηταν μια αηδια που να το φαει το μωρο (και δεν είναι από τα μωρο που δεν τρωνε) και τελικα το εφαγε με πολύ λιγο αλεσμα στο σπανακι και το ρυζι κανονικο,,,,για τις ποσοτητες δεν το ειχα σκεφτει αλλα σιγουρα ισχυει

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο alexia με τα αλεσμενα η γευση, η νοστιμιά των φαγητων χανεται εντελως ή υπερισχυει μια γευση και φυσικα χανονται και πολλες βιταμινες πχ, της εδωσα σπανακορυζο αλεσμενο και ηταν μια αηδια που να το φαει το μωρο (και δεν είναι από τα μωρο που δεν τρωνε) και τελικα το εφαγε με πολύ λιγο αλεσμα στο σπανακι και το ρυζι κανονικο,,,,για τις ποσοτητες δεν το ειχα σκεφτει αλλα σιγουρα ισχυει

Μην το αλεθεις καθολου το συγκεκριμένο φαγητο κατεβαίνει και αμάσητο.Εσυ μασάς το καθε ρυζακι πρην το καταπιεις; Οπως π.χ. Και η βρωμη αν δινεις η τραχανά δεν χρειάζονται καμια επεξεργασία απο εμάς πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Μην το αλεθεις καθολου το συγκεκριμένο φαγητο κατεβαίνει και αμάσητο.Εσυ μασάς το καθε ρυζακι πρην το καταπιεις; Οπως π.χ. Και η βρωμη αν δινεις η τραχανά δεν χρειάζονται καμια επεξεργασία απο εμάς πιστευω.

 

ναι δεν τα αλεθω πλεον ουτε τη βρωμη ,ουτε ότι είναι σε αυτη τη μορφη:D

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη να συνεχίσω να του δίνω;κανει εμετό όμως και ειδικα αν είναι κοντά σε γεύμα βγάζει τα παντα.δόντια τιποτα ακόμα.

 

Να συνεχιζεις να του δινεις ουτως ωστε να του γινει συνηθεια. Εμετο κανει λογω του οτι εχει ιδιατερα ευαισθητη ιδιοσυγκρασια με αποτελσμα να ενεργοποιουνται αμεσως τα αντανακλαστικα του γαστρεντερολογικου.

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Δυστυχώς δεν έχω το χρόνο για να διαβάσω ολόκληρο το θέμα για να δω τι έκαναν άλλες μανουλες . Έτσι το επαναφέρω.

   Έχω ένα μωρό 10 μηνών που έχει δεχθεί αρκετά καλά τα αλεσμενα. Όμως σκέφτομαι πως ίσως είναι ο καιρός να γνωρίσει κι άλλες μορφές φαγητου. Με την παιδίατρο που το συζητησα είναι αρκετά επιφυλακτικη. Με δικη μου πρωτοβουλία του πήρα μπισκοτάκια για να μάθει να χειρίζεται την τροφή του. Του άρεσαν και γενικά του αρέσει να κρατά φαγητό στο χερακι. Του έχω δώσει και ψωμάκι αλλά κόβει κομματαρες φοβάμαι και του το παιρνω αμέσως. Πατημενα τρώει κάποιες φορές κάποιες οχι. Αν βρει όμως κανένα κομματάκι ξεχασμένο απ το μπλέντερ αηδιαζει και αναγουλιαζει. Ειναι λογικό αφού περιμένει ή κρεμα να έχει όλη την ίδια σύσταση. Όπως συμβαίνει και με μας αν βρουμε κατι περιεργο μέσα στο φαγητό.

Ή ερώτηση μου είναι να τολμησω να δινω κομμάτια ή είναι νωρίς ακόμα? κι αν ναι ποιες τροφές ενδείκνυνται? Εσεις ποτέ δωσατε και πώς αντέδρασε το μωρό?  

  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Δυστυχώς δεν έχω το χρόνο για να διαβάσω ολόκληρο το θέμα για να δω τι έκαναν άλλες μανουλες . Έτσι το επαναφέρω.

   Έχω ένα μωρό 10 μηνών που έχει δεχθεί αρκετά καλά τα αλεσμενα. Όμως σκέφτομαι πως ίσως είναι ο καιρός να γνωρίσει κι άλλες μορφές φαγητου. Με την παιδίατρο που το συζητησα είναι αρκετά επιφυλακτικη. Με δικη μου πρωτοβουλία του πήρα μπισκοτάκια για να μάθει να χειρίζεται την τροφή του. Του άρεσαν και γενικά του αρέσει να κρατά φαγητό στο χερακι. Του έχω δώσει και ψωμάκι αλλά κόβει κομματαρες φοβάμαι και του το παιρνω αμέσως. Πατημενα τρώει κάποιες φορές κάποιες οχι. Αν βρει όμως κανένα κομματάκι ξεχασμένο απ το μπλέντερ αηδιαζει και αναγουλιαζει. Ειναι λογικό αφού περιμένει ή κρεμα να έχει όλη την ίδια σύσταση. Όπως συμβαίνει και με μας αν βρουμε κατι περιεργο μέσα στο φαγητό.

Ή ερώτηση μου είναι να τολμησω να δινω κομμάτια ή είναι νωρίς ακόμα? κι αν ναι ποιες τροφές ενδείκνυνται? Εσεις ποτέ δωσατε και πώς αντέδρασε το μωρό?  

  

μπορεις να του δωσεις για αρχη κομματακια απο μπανανα η απο ενα ωριμο αχλαδι. βρασμενο καροτο μπροκολο πατατουλα απο τετοιες μαλακες τροφες μπορεις να ξεκινησεις και σιγα σιγα να πας και σε λιγο ποιο σκληρα κομματια αναλογα πως θα το δεχτει και το παιδι βεβαια..!! στην αρχη μπορει να μη θελει καθολου να το πιασει μετα μονο να το πιανει και να το παιζει με τα χερακια του και σιγα σιγα να το βαζει και στο στομα ειναι αναλογα με το χαρακτηρα του καθε παιδιου..!! παντως ο γιος μου οταν εκλεισε τους 10 μηνες η παιδιατρος μας, μας ειχε πει να ξεκινησουμε να του δινουμε σιγα σιγα και απο τα δικα μας φαγητα...και στην τελευταια σου ερωτηση και εγω αργησα πολυ να δινω φαγητο να το τρωει μονος του γιατι ειχα φοβηθει λιγο στην αρχη γιατι και σε εμενα εκοβε μεγαλα κομματια και φοβομουν λιγο και δεν ειχα ενημερωθει κιολας τοσο καλα..!! ειναι φυσικα κατι που το εχω μετανιωσει παρα πολυ.. και στο δευτρο παιδακι μου θα προσπαθησω απο πολυ μικρο απο εξι εφτα μηνων να του δινω κομματακια να τα πιανει με το χερακι του και να τα επεξεργαζετε..!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...