Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΤΥΨΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ


ΣΟΦΙΑ

Recommended Posts

και γω εργαζομαι και μαλιστα ειμαι απογευματινη βαρδια 2-10 και μακρια απο το σπιτι μου. τα βλεπω λιγο το πρωι πριν το σχολειο, λιγο οταν παω να τα παρω απο το σχολειο και λιγο το βραδυ αλλα και τι να κανω?

η ζωη δεν μασ αφηνει περιθορια να μην εργαζομαστε και κυριως ειμαι και εμεισ οι μανουλες ανθρωποι. για ολα φροντιζουμε... σπιτι , παιδια κτλ!

δηλαδη για εμασ τιποτα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 223
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και εγω εχω τυψεις που δεν εχω αρκετο χρονο για τα μικρά αλλα κυριως με εκνευριζουν πλεον απιστευτα οι δουλιες του σπιτιου κλπ γιατι εκεινη την ωρα θα ηθελα να κατσω με τα μικρα και αυτα ολο με φωναζουν και εγω ολο τωρα τωρα. ειδικα τον τελευταιο καιρο εχω χασει τον ελεγχο με εχει παρει κατω ψυχολογικα και το κακο ειναι οτι πλεον ο εκνευρισμος μου μας χαλαει και την λιγη ωρα παιχνιδιου που γινεται παντα υπο την πιεση του χρονου με τα μαγειρεματα για την αλλη μερα τα πλυσιματα κλπ,κλπ

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

rkt μη νιώθεις ενοχές!Αντιθέτως να χαίρεσαι που έχεις ελεύθερο χρόνο.Ξέρεις πόσες μανούλες θα ήθελαν να έχουν έστω μια ώρα για τον εαυτό τους;

Όμως μην ανησυχείς γιατι όλο αυτό είναι προσωρινό.Για όσο καιρό θα πηγαίνουν νήπιο-προνήπιο.Στο δημότικο αλλάζει το πλάνο.Μπαίνει στη μέση το διάβασμα και οι σχολικές υποχρεώσεις.Θέλοντας και μη,γυρνόντας από τη δουλειά σου θα πρέπει να διαβάσετε :lol: Οι μικρές θα είναι κατά δυο χρόνια μεγαλύτερες και θα κοιμόνται αργότερα.Για λίγο καιρό θα ξαναχάσεις παλί τον ελεύθερο χρόνο.Ξεκουράσου και απόλαυσέ το ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ!

Για να μιλήσω για'μένα,έχω μια κορούλα 16 μηνών και είμαι έγκυος.Όλη τη μέρα την περνάμε μαζί με την μικρούλα μου.Μόλις έρθουν τα μωρά ο χρόνος μου μαζί της θα μειωθεί και οι απαιτήσεις θα μεγαλώσουν.Τώρα έχω άπλετο χρόνο γιατι δεν κάνω και ιδιαίτερες δουλειές στο σπίτι.Σε 2 μήνες θα τρέχω και δεν θα φτάνω :lol:

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites

navi το ξέρω και το βλέπω από τον αδερφό του άντρα μου που έχουν ΜΟΝΟ δίδυμα.Πόσο μάλλον εγώ που θα φροντίζω και το μεγάλο μου μωράκι.Ελπίζω να μην τα παίξω σύντομα χαχα :-)

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ σαν να τα λεω εγω!!!κ γω ανεκαθεν ενιωθα ενοχες,αλλα με τα παιδια ακομα παερισσοτερες!:confused:

πριν 2 μηνες ειπαμε με τον αντρα μου να βγουμε το βραδυ,να παμε για φαγητο,για ποτο κ μετα σε καμια παραλια ολη νυχτα κ ν'αναψουμε φωτιτσα!!!ειχαμε καιρο να βγουμε κ ημασταν αποφασισμενοι να μην κοιμηθουμε καθολου!!κρατησε η μαμα μου τα παιδια!!οταν λοιπον τελειωσε η βραδια μας κ βλεπαμε το ξημερωμα,μ'ειασε μια θλιψη κ ειπα στον αντρα μου:<<νιωθω τυψεις που τα παιδια κοιμουνται ησυχα κ γαληνια,νομιζοντας οτι εγω κοιμαμαι διπλα και γω ειναι σαν να τα προδωσα,δεν ειμαι εκει κ δεν το ξερουν!>>ναι ναι οκ ξεπερασα καθε οριο!!!:oops::rolleyes:

μια βδομαδα τωρα επιτελους καταφερα κ πηγα σε μια σχολη αερομπικ κ πιλατες!3 ωρες τη βδομαδα!κ παλι τυψεις...επειδη τους λειπω κ επειδη νιωθω μεγαλη για τετοια πραγματα..θα μπορουσε ο γιος μου να παει σε καποιο αθλημα!αν κ θεωρουμε οτι σε κανα 2 χρονια θα ειναι καλα να παει!!αλλα οι τυψεις τυψεις!!!

χτες βοηθησα μιας φιλης μου το κοριτσακι στα μαθηματα,δυσκολευεταισ ε καποια!μεχρι να το αποφασισω να τη βοηθησω,γερασα κατα 5 χρονια!!ειχα τυψεις βεβαια,καλα καταλαβατε!ηθελα πρωτο πρωτο να διαβασω τον γιο μου που θα παει πρωτη του χρονου..κ παλι ενιωσα οτι τον προδωσα...:oops::-(:sad:

με λιγα λογια,ολη μερα νιωθω ενοχες..καθε στιγμη..με καθε μου κινηση!επειδη μπορει να αργησω να φτιαξω ενα φαγητο κ χανω χρονο,επειδη τα αφησα να κοιμηθουν οσο θελουν το μεσημερι για να ηρεμησω λιγο,επειδη καποιες φορες παραπονιεμαι οτι ειμαι κουρασμενη,επειδη επλυνα τα δοντια μυ κ ξεχασα να πλυνω τα δικα τους,επειδη την επρισσοτερη ωρα τρεχω σαν το βεγγο να συμμαζεψω το σπιτι κ πλαι χανω χρονοεπειδη καποιες νυχτες ειμαι τοσο κουρασμενη που τους λεω καληνυχτα βιαστικα...κ αλλα πολλα πολυ ψυχοφθορα!!ο αντρας μου οποτε με βλεπει ετσι,μου λεει:<<μονη σου προκαλεις τις ενοχες για πραγματα που δεν χρειαζεται!δεν χρειαζεται να τα αναλυεις ολα,γιατι εγινε αυτο,πως εγινε,αφεσου>>!!!!αλλα που!:rolleyes:

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι καθόλου ενοχές! Κάνουμε όμως βάρδιες με το μπαμπά τους ακόμα και τώρα, γιατί παίρνουμε μηνύματα ότι χρειάζεται να ασχολούμαστε προσωπικά κάποια ώρα καθημερινά.

 

Όργανο για γυμναστική έχουμε στο σπίτι. Ε, μας έχει φάει το σπίτι γενικώς.

 

Πωπωπω, περίμενα πώς και πώς να κόψουν το μεσημεριανό ύπνο να ησυχάζει το σπίτι, αλλά σε εμάς κρασάρει εναλλάξ πότε το ένα και πότε το άλλο και το ξύπνιο παιδί ζητάει την αποκλειστική μας προσοχή κάθε φορά. Δηλαδή εναλλάξ κοιμούνται από τις 17.00 μέχρι το πρωί το ένα και κατά τις 21.00-22.00 το άλλο. Οπότε δεν μένει και πολύς χρόνος τελικά. Και πώς να τους αρνηθείς αυτή την αποκλειστική προσοχή;

 

Η αλήθεια είναι ότι μετά από τόσα χρόνια τρεξίματος με τα δίδυμα, έχουμε ξεσυνηθίσει με τον άντρα μου στην ιδέα να έχουμε χρόνο μόνοι μας!

Link to comment
Share on other sites

ο ελεύθερος χρονος μου ειναι η διαδρομή στο αυτοκίνητο από και προς τη δουλειά. και το βραδυ μετα τις 11:30μμ συνήθως με αποτέλεσμα να καταλήγω να κοιμαμαι πολύ αργά κάθε μέρα (μετα τη 1πμ)..

Link to comment
Share on other sites

Mothers heart, πόσο σε καταλαβαίνω.

Κάπως έτσι είμαι και εγω. Ομως, κυρίως για τα παιδιά. Οχι για οτιδήποτε άλλο. Οσο "αναίσθητη" μπορώ να είμαι για οτιδήποτε, τόσο και βάλε ενοχική είμαι για τα παιδιά μου...:?

AthinaP, ξέρω, πως δεν ξέρω πως είναι με δίδυμα. Χαίρομαι που το ευχαριστιέσαι. Μακάρι και εγω να μπορούσα. Κάτι με κολλάει. Ισως το γεγονός ότι λείπω πολλές ώρες μακρια τους από πολύ μικρά. Ισως αυτό είναι...:|

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

ο ελεύθερος χρονος μου ειναι η διαδρομή στο αυτοκίνητο από και προς τη δουλειά. και το βραδυ μετα τις 11:30μμ συνήθως με αποτέλεσμα να καταλήγω να κοιμαμαι πολύ αργά κάθε μέρα (μετα τη 1πμ)..

Αχ, έτσι ήμουν μέχρι πριν λίγες βδομάδες. Και τώρα έχω χρόνο. Και παρότι μου αρέσει, :roll: έχω και ενοχές λες και κάνω κάτι κακό....:rolleyes:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

rkt μήπως αν ξοδέψεις τον ελεύθερο σου χρόνο για τα παιδιά να μη νιώθεις τύψεις.Πχ να τους φτιάξεις ένα γλυκό ή να κάνεις άλλα μικρά πραγματάκια για αυτές ;)

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites

rkt μήπως αν ξοδέψεις τον ελεύθερο σου χρόνο για τα παιδιά να μη νιώθεις τύψεις.Πχ να τους φτιάξεις ένα γλυκό ή να κάνεις άλλα μικρά πραγματάκια για αυτές ;)

 

Ναι, δεν θα ήταν άσχημη ιδέα, αλλά γλυκά δεν γίνετε. Τα φτιάνουμε μαζι. Θα θυμώσουν αν τους πάρω τη χαρά να ...γεμίζουν το σπίτι αλεύρια και ζύμες...:lol:

Σλημερα πάντως που κοιμήθηκαν μεσημέρι, κοιμήθηκαν πριν λίγο, και πολύ ευχαριστιέμαι τον ελευθερο χρόνο μου.... Γιατί τις είχα όληη μερα μαζί μου...:-D

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Όμως μην ανησυχείς γιατι όλο αυτό είναι προσωρινό.Για όσο καιρό θα πηγαίνουν νήπιο-προνήπιο.Στο δημότικο αλλάζει το πλάνο.Μπαίνει στη μέση το διάβασμα και οι σχολικές υποχρεώσεις.Θέλοντας και μη,γυρνόντας από τη δουλειά σου θα πρέπει να διαβάσετε :lol: Οι μικρές θα είναι κατά δυο χρόνια μεγαλύτερες και θα κοιμόνται αργότερα.Για λίγο καιρό θα ξαναχάσεις παλί τον ελεύθερο χρόνο.Ξεκουράσου και απόλαυσέ το ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ!

Αυτό ήθελα να γράψω κι εγώ. Είσαι σε μεταβατική φάση, ξεμωρουδιάζεις, γίνονται παιδάκια και φεύγει η μεγάλη σωματική κούραση που έχει η ενασχόληση με μωρά. Είναι πολύ ωραία ηλικία αυτή μέχρι να πάνε σχολείο και μετά δηλαδή καλά είναι, αλλά αρχίζουν οι υποχρεώσεις. Κι αφού είναι δίδυμα, έχεις αυτό το δώρο του να μεγαλώνουν μαζί, δεν είναι το ένα μικρότερο να σε τρέχει.

Από ενοχές για τη διαχείριση του χρόνου άλλο τίποτα, αλλά όχι μόνο με τα παιδιά ,γενικότερα... αυτό είναι μάλλον άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνος? Τι είναι αυτό και που το πουλάνε?

Χρόνο βρίσκουμε, μόνο αν αφήσουμε κάτι, για να κάνουμε κάτι άλλο. Και μετά έχουμε ενοχές για αυτό που αφήσαμε. Και τουμπαλιν...

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνω κάτι που μου αρέσει, έπρεπε να κόψω από τον ύπνο, με αποτέλεσμα να είμαι ρετάλι μετά από λίγες μέρες....

αυτό εξηγούσα κι εγώ σε κάποιους γνωστούς όταν μου έλεγαν μα γιατί δε βγαίνεις δε κάνεις κάτι για σένα !

 

 

Από τότε όμως που ξεκίνησαν οι κόρες μου ολοήμερο νήπιο και δεν κοιμούνται πλέον μεσημέρι, κοιμούνται από τις 8 το βράδυ, με αποτέλεσμα να έχω στή διάθεσή μου αρκετό χρόνο μέχρι να κοιμηθώ.

 

Αυτό βεβαια μου αρέσει. Αλλα....

Νοιώθω ότι χάνω από τον χρόνο μαζί τους, μιας και γυρίζω σχεδόν 6 στο σπίτι, οπότε τις βλέπω λίγο.. Ενοχές για αυτο.......:rolleyes:

Αν τις κοιμήσω αργότερα, πρώτον, δεν θα κοιμηθούν τις ώρες που έχουν ανάγκη με ότι αυτό συνεπάγεται... Και δεύτερον, μου αρέσει που πλέον έχω χρόνο...... Ενοχές και για αυτο....:rolleyes:

Και αναρωτιόμουν. Εχετε ελεύθερο χρόνο? Νοιώθετε ενοχές ή μόνο εγώ είμαι...ζαβη?

 

Αν αυτές οι δύο ώρες είναι δικές σας είναι υπέρ αρκετές..

αν αυτές οι δυο ώρες είναι αφιερωμένες σε απόλυτη προσήλωση και προσοχή στα παιδιά σου είναι πολύ καλό αποτύπωμα ..!

 

πάμε να δούμε ένα διαφορετικό 24ωρο ...

πρωινό ξύπνημα 7 λίγη ενασχόληση γκρίνια φροντίδα του παιδου 15 λεπτά σύνολο (ένα τραγουδάκι , μα ιστορία κλπ κλπ)

επιστροφή από το σχολείο μεσημεριανό ( φάε αγαπη άντε ... φροντίδα ιστοριούλα κλπ κλπ) αλλα 15 ουσιαστικά λεπτά .. μετά πιάτα συγήρησμά

μετά ύπνος μετά απόγευμα ξύπνημα ...

ξυπνημα στις 4:30 δραστηριότητα πχ ζωγραφική μιση ώρα ...

μετά ελευθερο παιχνίδι μόνα τους ( εσύ σίδερο άπλωμα κλπ κλπ ) .. μετά μουσική χορός μια βόλτα στο πάρκο

40 λεπτά ενασχόληση

επιστροφή μπάνιο ... νάνι -παραμύθι κουβέντα ... 20 λεπτά ..

 

και είμαστε στις 2 ώρες ΠΑΛΙ !!! :wink:

να πεις ότι το έκανα χοντροειδή ;;;; . άντε να είναι 3 οι ώρες !!! καταλαβαίνεις όμως το concept ...!

είτε ο χρόνος είναι μοιρασμένος μέσα στην μέρα από λίγο είτε είναι σερί ... είναι μέσες ακρες 2-3 ώρες την ημέρα ο ουσιαστικός χρόνος που έχουμε με τα παιδιά !

 

αν είναι 4-6-7 είναι παραπάνω από όσο πρέπει για μένα ....

edit σημείωση : δεν μιλάω για παιδιά κάτω των 3ων - 4ων ετών ...μιλάω για παιδιά από 3ων- 4ων ετών και πάνω ..

 

αν είναι λιγότερο από 2-3 ... θα πρέπει να αναπληρωθεί μεσα στο Σαββατοκύριακο !

 

 

και όπως λέει η

agentP είσαι σε μεταβατική φάση

εγώ όταν άρχισε το παιδι μου να κοιμάται σερί το βράδυ ξύπναγα 2-5 φορές γιατί νόμιζα ότι κάτι έπαθε ...μετά κατάλαβα ...:-) )

 

 

κι εγώ αισθάνομαι ενοχές γιατί δεν έχω χρόνο για μένα ... και δεν προβλέπετε να αποκτήσω για τα επόμενα 13 χρόνια :-)

(άντε να γελάσεις λίγο ) θυμάμαι πριν μερικό καιρό για να βγάλω τα φρύδια μου ...- μια φορά το εξμαηνο δλδ :-) :-) ) έπρεπε να κάνω ολόκληρο θεατρικό σενάριο όπου είμαστε σε σπα .. και είναι βοηθός αισθητικού για να μου κρατάει το καθρεφτάκι ( αλλιώς θα είχε διαλύσει την κουζίνα , θα είχε πηδήξει απ το μπαλκόνι και γενικά θα είχε κάνει ότι ζημιά μπορείς να φανταστείς )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

κι εγώ αισθάνομαι ενοχές γιατί δεν έχω χρόνο για μένα ... και δεν προβλέπετε να αποκτήσω για τα επόμενα 13 χρόνια :-)

(άντε να γελάσεις λίγο ) θυμάμαι πριν μερικό καιρό για να βγάλω τα φρύδια μου ...- μια φορά το εξμαηνο δλδ :-) :-) ) έπρεπε να κάνω ολόκληρο θεατρικό σενάριο όπου είμαστε σε σπα .. και είναι βοηθός αισθητικού για να μου κρατάει το καθρεφτάκι ( αλλιώς θα είχε διαλύσει την κουζίνα , θα είχε πηδήξει απ το μπαλκόνι και γενικά θα είχε κάνει ότι ζημιά μπορείς να φανταστείς )

 

:-P:-P:-P:-P:-P:-Pπολυ καλο το τελευταιο!!!αχαχαχαχαχα!!!!!!εισαι πολυ περιγραφικη!!!!!:-D

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

αυτό εξηγούσα κι εγώ σε κάποιους γνωστούς όταν μου έλεγαν μα γιατί δε βγαίνεις δε κάνεις κάτι για σένα !

ελα μου ντε. Γιατί?

Εχω φίλη που λέεις συνέχεια, εγώ με 3 παιδιά, έρχομαι, εσείς γιατί δεν μπορείτε? Ε, χμμμ... μήπως γιατί ΔΕΝ δουλευεις, ΔΕΝ λείπεις 9 ώρες καθημερινά από το σπίτι σου και τα παιδιά σου, ΔΕΝ έχεις τα παιδιά στο σπίτι γιατί είνα ισχολειο/παιδικο? Λέω μήπως... Αντε να καταλάβει. Δεν έχει δουλέψει ποτέ να δει πως είναι....

 

 

 

Αν αυτές οι δύο ώρες είναι δικές σας είναι υπέρ αρκετές..

αν αυτές οι δυο ώρες είναι αφιερωμένες σε απόλυτη προσήλωση και προσοχή στα παιδιά σου είναι πολύ καλό αποτύπωμα ..!

 

πάμε να δούμε ένα διαφορετικό 24ωρο ...

πρωινό ξύπνημα 7 λίγη ενασχόληση γκρίνια φροντίδα του παιδου 15 λεπτά σύνολο (ένα τραγουδάκι , μα ιστορία κλπ κλπ)

επιστροφή από το σχολείο μεσημεριανό ( φάε αγαπη άντε ... φροντίδα ιστοριούλα κλπ κλπ) αλλα 15 ουσιαστικά λεπτά .. μετά πιάτα συγήρησμά

μετά ύπνος μετά απόγευμα ξύπνημα ...

ξυπνημα στις 4:30 δραστηριότητα πχ ζωγραφική μιση ώρα ...

μετά ελευθερο παιχνίδι μόνα τους ( εσύ σίδερο άπλωμα κλπ κλπ ) .. μετά μουσική χορός μια βόλτα στο πάρκο

40 λεπτά ενασχόληση

επιστροφή μπάνιο ... νάνι -παραμύθι κουβέντα ... 20 λεπτά ..

 

και είμαστε στις 2 ώρες ΠΑΛΙ !!! :wink:

να πεις ότι το έκανα χοντροειδή ;;;; . άντε να είναι 3 οι ώρες !!! καταλαβαίνεις όμως το concept ...!

είτε ο χρόνος είναι μοιρασμένος μέσα στην μέρα από λίγο είτε είναι σερί ... είναι μέσες ακρες 2-3 ώρες την ημέρα ο ουσιαστικός χρόνος που έχουμε με τα παιδιά !

 

αν είναι 4-6-7 είναι παραπάνω από όσο πρέπει για μένα ....

edit σημείωση : δεν μιλάω για παιδιά κάτω των 3ων - 4ων ετών ...μιλάω για παιδιά από 3ων- 4ων ετών και πάνω ..

 

αν είναι λιγότερο από 2-3 ... θα πρέπει να αναπληρωθεί μεσα στο Σαββατοκύριακο !

 

 

και όπως λέει η

agentP είσαι σε μεταβατική φάση

εγώ όταν άρχισε το παιδι μου να κοιμάται σερί το βράδυ ξύπναγα 2-5 φορές γιατί νόμιζα ότι κάτι έπαθε ...μετά κατάλαβα ...:-) )

 

 

κι εγώ αισθάνομαι ενοχές γιατί δεν έχω χρόνο για μένα ... και δεν προβλέπετε να αποκτήσω για τα επόμενα 13 χρόνια :-)

(άντε να γελάσεις λίγο ) θυμάμαι πριν μερικό καιρό για να βγάλω τα φρύδια μου ...- μια φορά το εξμαηνο δλδ :-) :-) ) έπρεπε να κάνω ολόκληρο θεατρικό σενάριο όπου είμαστε σε σπα .. και είναι βοηθός αισθητικού για να μου κρατάει το καθρεφτάκι ( αλλιώς θα είχε διαλύσει την κουζίνα , θα είχε πηδήξει απ το μπαλκόνι και γενικά θα είχε κάνει ότι ζημιά μπορείς να φανταστείς )

Ω, ευχαριστώ. Ναι αυτές οι 2-3 ώρες (βάζω και το πρωι μέσα:-D είναι δικές τους. Δεν ασχολούμε με τίποτα άλλο, εκτός άν είναι επείγον.

Εχω να πάω για ψώνια, κάτι χρόνια.....

Φρύδι? Τι είναι το φρύδι? Αυτό που έχω πάνω από το μάτι και μοιάζει με ...θάμνο??:rolleyes:

 

Τι μου το θύμισες? Πρέπει να πάω να το βγάλω......:rolleyes:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

τυψεις θα νιωσω ακομα κ αν δεν δουλευω κ νιωθω οτι εχω κουραστει να ειμαι μαζι της μια μερα ολοκληρη κ περιμενω πως κ πως να δουλεψω!κ μετα θα νιωθω τυψεις που θα δουλευω ολη μερα κ δεν θα τη βλεπω κ επισης τυψεις που ..ξεκουραζομαι στη δουλεια μου!!:roll: υπάρχει μια περιπτωση να παω ενα ταξιδι με τη δουλεια κ εχω ξετρελαθει με την ιδεα...αλλα οι τυψεις ναααα

γενικα ειναι ο,τι λετε, τυψεις για καθε επιλογη....

δεν νομιζω οτι εχει να κανει μονο με το ποσες ωρες δουλευεις, μαλλον εχει να κανει με το ποσο ενοχικος εισαι, οποτε η λυση ειναι καπου εκει μεσα μας κ στο βαθος ..κηπος..:roll:

 

οσο για πραγματικα ελευθερο χρονο, εχω ενα διωρο την εβδομαδα οπου..σκεφτομαι οτι θα της λειπω τωρα που αρχιζω να δουλευω περισσοτερες ωρες.(εχουμε κ ενα θεμα με την προσαρμογη στο σχολειο κ ολα περιστρεφονται γυρω απο αυτο τωρα)

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι εχει να κανει μονο με το ποσες ωρες δουλευεις, μαλλον εχει να κανει με το ποσο ενοχικος εισαι, οποτε η λυση ειναι καπου εκει μεσα μας κ στο βαθος ..κηπος..:roll:

Θα συμφωνήσω.

 

Εντωμεταξύ, με τα παιδιά ο... ελεύθερος χρόνος συνεχώς αυξομειώνεται (ανάλογα με τις ανάγκες και την ηλικία τους), ποτέ δεν μηδενίζεται υπέρ μας (τουλάχιστον μέχρι την ενηλικίωσή τους).

 

Γενικά πιστεύω... ισορροπημένοι γονείς=ισορροπημένα παιδιά (ο τρόπος είναι ένας συνεχής αγώνας μεν αλλά ευχάριστος κατά την γνώμη μου).

 

rkt, τουλάχιστον να προλάβουμε/μπορέσουμε... στα γεράματα... εκείνο το σπιτάκι που λέγαμε... με θέα τη θάλασσα...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά πιστεύω... ισορροπημένοι γονείς=ισορροπημένα παιδιά (ο τρόπος είναι ένας συνεχής αγώνας μεν αλλά ευχάριστος κατά την γνώμη μου

 

Συμφωνω απολυτα. Για μενα απο τη γεννηση του γιου μου ειναι πολυ βασικος ο προσωπικος ελευθερος χρονος προκειμενου να ειμαι ισορροπημενη ψυχολογικα. Ειναι βασικη αναγκη να μπορω να εχω λιγη ωρα για τον εαυτο μου, χωρις αγχος, ή ακομη και με τον αντρα μου. Βεβαια τωρα με την ελευση του δευτερου παιδιου σε κανα μηνα σιγουρα θα ειναι πιο δυσκολο ειδικα στην αρχη , γι αυτο εδω και καποιο καιρο καθε Σαββατο αφηνω τον μικρο στη μαμα μου και βγαινουμε οι δυο μας με τον αντρουλη. Θα μου κακοφανει που θα το στερηθω τον προσεχες διαστημα αλλα οταν μπορεσω θα το ξαναεφαρμοσω. Ενοχες δεν ενιωσα ποτε ισως επειδη ουτως η αλλως περναω πολλες ωρες με τον μικρο μου ειδικα τωρα που δε δουλευω και επιπλεον ξερω οτι περναει πολυ καλα στη γιαγια τοσο που φευγει με το ζορι καθε φορα! Η καθεμια την ¨περναει¨διαφορετικα τη φαση του αποχωρισμου απο το παιδακι της.Παντως με τον αγωνα που δινουμε καθημερινα καθε μανουλα δικαιουται καποιες στιγμες για τον εαυτο της χωρις τυψεις φυσικα!

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Γενικά πιστεύω... ισορροπημένοι γονείς=ισορροπημένα παιδιά (ο τρόπος είναι ένας συνεχής αγώνας μεν αλλά ευχάριστος κατά την γνώμη μου).

 

M'εκαψες....

 

Οσο για σενα Ρτκ.....χρειαζεται ο ελευθερος χρονος αλλιως θα μας κλεισουν στο ψυχιατρειο.........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω.

 

Εντωμεταξύ, με τα παιδιά ο... ελεύθερος χρόνος συνεχώς αυξομειώνεται (ανάλογα με τις ανάγκες και την ηλικία τους), ποτέ δεν μηδενίζεται υπέρ μας (τουλάχιστον μέχρι την ενηλικίωσή τους).

 

Γενικά πιστεύω... ισορροπημένοι γονείς=ισορροπημένα παιδιά (ο τρόπος είναι ένας συνεχής αγώνας μεν αλλά ευχάριστος κατά την γνώμη μου).

 

rkt, τουλάχιστον να προλάβουμε/μπορέσουμε... στα γεράματα... εκείνο το σπιτάκι που λέγαμε... με θέα τη θάλασσα...

Ω, πόσο δίκιο έχεις φίλη μου. Πόσο δίκιο.....

 

Με αυτό το όνειρο ζω.... Να βγαίνω έξω και να μυρίζω την αλμύρα....

 

M'εκαψες....

 

Οσο για σενα Ρτκ.....χρειαζεται ο ελευθερος χρονος αλλιως θα μας κλεισουν στο ψυχιατρειο.........

Εσύ, μην ανησυχεις....

Κάνεις το καλύτερο δυνατό και ακόμα παραπάνω. Και αυτό μετράει πολύυυυυ. Πάαααρα πολυ.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Από επιλογή μου οταν ηρθε και το δευτερο παιδάκι στην οικογένεια σταματησα να δουλευω ρισκάροντας πάρα πολλά και κερδίζοντας ακόμα περισσότερα!!Σε κάποια φαση όμως τα νευρα μου εγιναν κρόσια το παραδέχομαι με 2 παιδια κρεμασμενα επάνω μου και εμενα σαν την "θειτσα" ,με το μαλλι δε,τρελό "οτιναναι" στυλ, τις φορμες μεσα στα λάδια και βεβαια +15 ολοκληρα κιλα είπα να ξεκινησω να ψαχνω για δουλεια!!!Χαχαχα!!!Και ερχεται η οικονομικη κριση και δουλεια δεν βρισκω.....Για να μην τα πολυλογω (αν και το κανω ηδη) βρηκα εδω και κανα 2μηνο μια προσωρινη εργασια μεχρι τελος καλοκαιριου. Και ενω ολα ας πουμε οτι εχουν μπει σε μια σειρα και σε ενα προγραμμα πριν απο λιγο που μιλουσα με τον γιο μου στο τηλ στο σπιτι και του ελεγα τι φαγητο θα φαει μου λεει το εξης "μαμα να σου πω κατι ακομα?" τι ειναι πασα μου? τον ρωταω η μανα... "μου εχεις λειψει πάρα πολυ!" ΑΧ!!ΝΑ πεσω να πεθανω ειμαι απο εκεινη την ωρα....τι το θελα και εψαχνα για δουλεια...Θα μου πεις τωρα πια ειναι καθαρα οικονομικοι οι λογοι αλλα και παλι ενω ελεγα τι θα κανω μετα το καλοκαιρι, που θα βρω αλλη δουλεια τωρα λεω μηπως καλυτερα να κατσω με τα παιδακια μου στο σπιτι? Αλλα ελα που ειναι το οικονομικο στην μεση?!!!

ΟΥΦ!!!Σας κουρασα μεσημεριατικα!!Συγνωμη αλλα δεν μπορω πρεπει καπου να τα πω και εγω!!Ευχαριστω!!!

PSpyp2.png n6m7p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

γειά σας, έχω ένα κοριτσάκι 20 μηνών...εδώ και πέντε μήνες εργάζομαι, κάτι που έγινε εκτός προγραμματισμού λόγω οικονομικών δυσκολιών...είχαμε σκοπό κι εγώ και ο άντρας μου να μην δουλέψω αλλά φτάσαμε στο αμήν και αναγκάστηκα...έπιασα δουλειά σε σουπερ μαρκετ της γειτονιάς για να μην απασχολώ το κεφάλι μου με πολλά πράγματα και κυρίως για να είμαι κοντά στο παιδί και 6ωρη...τον Σεπτέμβρη τελειώνει η σύμβασή μου και ο άντρας μου που είναι εποχιακός δεν έχει βρει ακόμα δουλεια για χειμώνα και ξέρετε πως είναι σήμερα τα πράγματα..το θέμα είναι πως από την δουλειά μου είπαν πως θέλουν να με κρατήσουν και να αναλάβω κάποια θέση αλλά 8ωρη...ήδη μου ήταν πολύ δύσκολοι αυτοί οι 5 μήνες...δεν έχω κανένα οικονομικό περιθώριο να αρνηθώ αλλά από εχθές που μου το είπαν είμαι ένα ράκος...γενικά πάντα ήμουν άτυχη με τις δουλειές και δεν αναγνωρίζονταν η δουλειά μου...τώρα μου δίνεται πρώτη φορά μια ευκαιρία την οποία δεν θέλω...δεν ξέρω τι να κάνω...θέλω μόνο να είμαι με το παιδί μου για τα πρώτα τουλάχιστον χρόνια...μια βοήθεια όποια μπορεί...

Link to comment
Share on other sites

γειά σας, έχω ένα κοριτσάκι 20 μηνών...εδώ και πέντε μήνες εργάζομαι, κάτι που έγινε εκτός προγραμματισμού λόγω οικονομικών δυσκολιών...είχαμε σκοπό κι εγώ και ο άντρας μου να μην δουλέψω αλλά φτάσαμε στο αμήν και αναγκάστηκα...έπιασα δουλειά σε σουπερ μαρκετ της γειτονιάς για να μην απασχολώ το κεφάλι μου με πολλά πράγματα και κυρίως για να είμαι κοντά στο παιδί και 6ωρη...τον Σεπτέμβρη τελειώνει η σύμβασή μου και ο άντρας μου που είναι εποχιακός δεν έχει βρει ακόμα δουλεια για χειμώνα και ξέρετε πως είναι σήμερα τα πράγματα..το θέμα είναι πως από την δουλειά μου είπαν πως θέλουν να με κρατήσουν και να αναλάβω κάποια θέση αλλά 8ωρη...ήδη μου ήταν πολύ δύσκολοι αυτοί οι 5 μήνες...δεν έχω κανένα οικονομικό περιθώριο να αρνηθώ αλλά από εχθές που μου το είπαν είμαι ένα ράκος...γενικά πάντα ήμουν άτυχη με τις δουλειές και δεν αναγνωρίζονταν η δουλειά μου...τώρα μου δίνεται πρώτη φορά μια ευκαιρία την οποία δεν θέλω...δεν ξέρω τι να κάνω...θέλω μόνο να είμαι με το παιδί μου για τα πρώτα τουλάχιστον χρόνια...μια βοήθεια όποια μπορεί...

 

Δυστυχώς έτσι έχουν γίνει τα πράγματα είναι καιρός που δύσκολα απορρυπτεις μια δουλειά.εγώ στη θέση σου θα το δεχόμουν,ξέρω είναι σκληρό για σένα αλλά και για την μπουμπου σου,αλλά αφού τα κάναμε τα παιδάκια μας πρέπει να φροντίζουμε γι'αυτά.πέρασαν τα χρόνια που οι μανούλες καθόντουσαν στο σπίτι με τα παιδιά...μπορείς μέχρι να λήξει η σύμβαση σου να ψάξεις κάπου άλλου για δουλειά που θα σε συμφέρει πιο πολύ.να σκέφτεσαι το παιδάκι σου και το καλό του,τς συναισθήματα μας πρέπει να τα βάλουμε στην άκρη.υπάρχουν και χειρότερα μην νομίζεις...εμένα η μαμά μου έφυγε στα 6 μου και ερχόταν 1-2 φορές το χρόνο,μετά και ο μπαμπάς αλλά αναγκάστηκαν,δεν γινόταν αλλιώς.

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...