Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΚΤΙΝΙΔΙΟ


culte

Recommended Posts

Νομιζω οτι εννοουσε οτι την κανει νερουλη. (αν και αυτο δεν ισχυει, εκτος αν βαλεις μεσα πολυ χυμωδη φρουτα, πχ πορτοκαλι, μανταρινι κλπ).

 

Το θεωρω αδυνατο να καταστρεφονται τα θρεπτικα συστατικα των αλλων φρουτων.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εγώ νομίζω την υφή εννοούσε αλλά αν το βάλεις με μπανάνα και μήλο μόνο δεν κινδυνεύει. Με το πορτοκάλι ναι θα γίνει νερουλή.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, ευχαροστω για τις απαντήσεις.

Κι εγω αυτο καταλαβαινω-οτι θα γινεται νερουλη- αλλά επειδή αυτό είναι λογικό με πχ.πορτοκαλι, αλλά με άλλα φρουτα είναι μια χαρά, γι'αυτο μου φανηκε περίεργο που μου το είπε συγκεκριμενα για το ακτινίδιο.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 9 χρόνια μετά...

Καλημέρα κορίτσια. Η παιδίατρος μου είχε πει να μην δώσω από φρούτα μόνο φράουλες στο μωρό πριν τον χρόνο όλα τα υπόλοιπα να δίνω κανονικά. Έχω ένα μωράκι 9 μηνών και του έδωσα σήμερα ακτινίδιο. Το έκανα με μπανάνα και δεν ενθουσιάστηκε έφαγε το μισώ γεύμα. Μετά από αυτό διάβασα ότι δεν κάνει ακτινίδιο πριν τον χρόνο γιατί ανοίκει στα αλλεργιογόνα. Προς το παρόν δεν δείχνει να τον έχει πειράξει. Δίνατε ακτινίδιο στα μαρακια σας σε τέτοια ηλικία ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Irina095 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Η παιδίατρος μου είχε πει να μην δώσω από φρούτα μόνο φράουλες στο μωρό πριν τον χρόνο όλα τα υπόλοιπα να δίνω κανονικά. Έχω ένα μωράκι 9 μηνών και του έδωσα σήμερα ακτινίδιο. Το έκανα με μπανάνα και δεν ενθουσιάστηκε έφαγε το μισώ γεύμα. Μετά από αυτό διάβασα ότι δεν κάνει ακτινίδιο πριν τον χρόνο γιατί ανοίκει στα αλλεργιογόνα. Προς το παρόν δεν δείχνει να τον έχει πειράξει. Δίνατε ακτινίδιο στα μαρακια σας σε τέτοια ηλικία ; 

Καλημέρα,το μωρο μου ειναι 11 μηνων,από τον 7 μήνα μου είχε πει ο παιδίατρος να του δίνω ακτινίδιο,φυσικά δεν του πολύ αρέσει αλλά τρώμε συχνά γιατι βοηθάει και στο εντερακι.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Mamaloulou είπε:

Καλημέρα,το μωρο μου ειναι 11 μηνων,από τον 7 μήνα μου είχε πει ο παιδίατρος να του δίνω ακτινίδιο,φυσικά δεν του πολύ αρέσει αλλά τρώμε συχνά γιατι βοηθάει και στο εντερακι.

Ευχαριστώ για την απάντηση του το κανείς μαζί με μπανάνα η με κάποιο άλλο φρούτο η έτσι μόνο του. Εγώ το έδωσα με μπανάνα για να μην του φανεί ξινό 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Irina095 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Η παιδίατρος μου είχε πει να μην δώσω από φρούτα μόνο φράουλες στο μωρό πριν τον χρόνο όλα τα υπόλοιπα να δίνω κανονικά. Έχω ένα μωράκι 9 μηνών και του έδωσα σήμερα ακτινίδιο. Το έκανα με μπανάνα και δεν ενθουσιάστηκε έφαγε το μισώ γεύμα. Μετά από αυτό διάβασα ότι δεν κάνει ακτινίδιο πριν τον χρόνο γιατί ανοίκει στα αλλεργιογόνα. Προς το παρόν δεν δείχνει να τον έχει πειράξει. Δίνατε ακτινίδιο στα μαρακια σας σε τέτοια ηλικία ; 

Κι εγώ του έδωσα νωρίς ακτινίδιο για να τον βοηθάει στην δυσκοιλιότητα που είχε μπαίνοντας στις στερεές. Τριήμερη εισαγωγή για να βεβαιωθεις πως δεν πειράζει το μωρό και το δίνεις κανονικά. Είναι ξινουτσικο φρούτο, εγώ δυσκολευομαι πια να το φάω σκέτο ενώ στις φρουτοκρεμες με πολλά φρουτα χάνεται ή έντονη γεύση του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω εδινα απο πολυ πριν τον χρονο αλλα μονο τις πρωτες φορες το εφαγαν. Αν ωριμασουν αρκετα ειναι γλυκα, απλα μπορει να μην τους αρεσει και η "στιφαδα" τους. Οντως σε φρουτοκρεμα χανεται η εντονη γευση του.

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...