Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΜΒΟΛΙΟ MMR


Μαράκι

Recommended Posts

Όσο αφορά αυτό που λέει, για παράδειγμα, pitsirikaki, ότι εαν μερικοί θα αποφασήσουνε να μην επιτρέπουν εμβόλια στα παιδιά τους θα γυρίσουμε χρόνια πίσω.. υποτίθεται, ότι αυτό δεν πρέπει να επηρεάζει αυτούς που κάνουνε τα εμβόλια, έτσι δεν είναι? Επομένως, ρισκάρουνε μόνο αυτοί που δεν θα κάνουν τα εμβόλια.

 

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Αν για παράδειγμα δεν εμβολιάσεις το παιδί σου για ΜΜR και το παιδί σου πάθει ιλαρά μπορεί να κολλήσει και το δικό μου μωρό που δεν έχει εμβολιαστεί ακόμα, με πολύ χειρότερες συνέπειες για το δικό μου μωρό!

Επίσης λόγω των εμβολίων, η ερυθρά έχει σχεδόν εξαφανιστεί. Υπάρχουν όμως κοπέλες σήμερα σε αναπαραγωγική ηλικία που δεν έχουν εμβολιαστεί γιατί παλιότερα δεν ήταν υποχρεωτικό το εμβόλιο. Αν κολλήσει κάποια κοπέλα έγκυος μπορεί να αποβάλλει ή το παιδί να γεννηθεί με σοβαρές συγγενείς ανωμαλίες!

Ελπίζω να σε κάλυψα.

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γενικά δεν είμαι της άποψης ότι αν οι προγιαγιάδες μας γεννούσαν μόνες στα χωράφι σημαίνει ότι και εμείς πρέπει οπωσδήποτε να καταφέρουμε να υποφέρουμε με τον ίδιο τρόπο. Όμως θυμάμε την παιδική μου ηλικία και πώς είχα τα ιλαρά, και την παρωτίτιδα, και ερυθρά, και ανεμοβλογιά, και δεν θυμάμε να ήταν κάτι τρομακτικό. Ίσα-ίσα μου άρεσαν επειδή έμεινα σπίτι, μου διάβαζαν βιβλία και δίνανε γάλα με μέλι κτλ. Η αλήθεια είναι ότι ακόμα δεν είχα διαβάσει τίποτα σχετικά με το ΜΜR και δεν είχα δει στατιστικές για θανάτους και επιπλοκές από τις ασθένειες που καλύπτει (είναι ακόμα νωρίς για μας), ούτε τις πληροφορίες για τις πιθανότητες παρενεργειών. Μπορεί εγώ και όλα τα παιδιά που ήξερα όταν ήμουνα μικρή και δεν υπήρχε ΜΜR να ήμασταν απλά τυχεροί.

 

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Αν για παράδειγμα δεν εμβολιάσεις το παιδί σου για ΜΜR και το παιδί σου πάθει ιλαρά μπορεί να κολλήσει και το δικό μου μωρό που δεν έχει εμβολιαστεί ακόμα, με πολύ χειρότερες συνέπειες για το δικό μου μωρό!

 

Είχα διαβάσει τα posts της angela σʼαυτό το φόρουμ που το αγοράκι της πιθανόν έπαθε τον αυτισμό από αυτό το εμβόλιο.. και.. φοβάμαι πως αν η σύγκριση των στατιστικών θα μου έδωσε την εντύπωση ότι δεν πρέπει να κάνω το MMR στο παιδί μου, θα αναγκάστηκα και εγώ να σας πω «τι θα γίνει αν θα κάνω εγώ αυτό το εμβόλιο στο παιδί μου και θα πάθει αυτισμό, πώς θα κοιτάζετε εσείς στα μάτια μου που δεν ήθελα να το κάνω?» Πάντως αν θα αποφάσισα να μην κάνω το MMR, εννοείτε ότι θα κρατούσα το παιδί μου μακριά από τους δημόσιους χώρους όσο θα ήταν άρρωστος.

 

Όσο αφορά τα ερυθρά, ημουνα έγκυος και ξέρω για τις επιπτώσεις των ερυθρών στην εγκυμωσήνη, αλλά πιστεύω πως αυτό μπορεί να λυθεί εύκολα, αφού μια γυναίκα που δεν είχε ερυθρά όταν ήταν παιδί πάντα μπορεί να κάνει το εμβόλιο στην ηλικία των 18. Κάπου διάβασα ότι παλλιά στα χωριά αν υπήρχε κάποιος άρρωστος με ερυθρά, μαζεύανε όλα τα κορίτσια και τα στέλνανε στο σπίτι του.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν είμαι της άποψης ότι αν οι προγιαγιάδες μας γεννούσαν μόνες στα χωράφι σημαίνει ότι και εμείς πρέπει οπωσδήποτε να καταφέρουμε να υποφέρουμε με τον ίδιο τρόπο. Όμως θυμάμε την παιδική μου ηλικία και πώς είχα τα ιλαρά, και την παρωτίτιδα, και ερυθρά, και ανεμοβλογιά, και δεν θυμάμε να ήταν κάτι τρομακτικό. Ίσα-ίσα μου άρεσαν επειδή έμεινα σπίτι, μου διάβαζαν βιβλία και δίνανε γάλα με μέλι κτλ. Η αλήθεια είναι ότι ακόμα δεν είχα διαβάσει τίποτα σχετικά με το ΜΜR και δεν είχα δει στατιστικές για θανάτους και επιπλοκές από τις ασθένειες που καλύπτει (είναι ακόμα νωρίς για μας), ούτε τις πληροφορίες για τις πιθανότητες παρενεργειών. Μπορεί εγώ και όλα τα παιδιά που ήξερα όταν ήμουνα μικρή και δεν υπήρχε ΜΜR να ήμασταν απλά τυχεροί.

τα παλιά τα χρόνια πάντως οι γιαγιάδες μας γένναγαν και 15 παιδιά και ήταν χαρούμενες που είχαν 5-6 εν ζωή...

θυμάμαι χαρακτηριστικά τη δική μου γιαγιά που όταν τη ρώταγες πόσα παιδιά έχει σου έλεγε.... 7 εν ζωή (και είχε κάνει 15 τοκετούς)

Πλέον τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά... η κάθε γυναίκα κάνει δύο τοκετούς και θέλει δύο υγιή παιδάκια

Επίσης όταν εμείς είμασταν παιδιά και κολούσαμε αυτές τις ασθένειες όπως σωστά λες... το θυμάμαι κι εγώ ότι χαιρόμουν και πέρναγα καλά...

Για ρώτα όμως και τη μανούλα σου τι αγωνίες πέρναγε κι αν ανησυχούσε και πόσο για το αν θα τη βγάλεις καθαρή...

Θυμάμαι επίσης ότι αν κάποιο παιδάκι είχε μαγουλάδες ή ερυθρά μας έτρεχαν να κολλήσουμε κι εμείς γιατί αν τις κολλούσαμε σε μεγαλύτερη ηλικία θα υπήρχε σοβαρός κίνδυνος

Δε θα ξεχάσω το βλέμμα της μάνας μου ποτέ όταν έπαθα κοκκύτη...

Ολο το καλοκαίρι μπάνια για να τη βγάλω καθαρή...

 

Δε νομίζω ότι όλα αυτά είναι συγκρίσιμα με την σημερινή εποχή

 

 

Είχα διαβάσει τα posts της angela σʼαυτό το φόρουμ που το αγοράκι της πιθανόν έπαθε τον αυτισμό από αυτό το εμβόλιο.. και.. φοβάμαι πως αν η σύγκριση των στατιστικών θα μου έδωσε την εντύπωση ότι δεν πρέπει να κάνω το MMR στο παιδί μου, θα αναγκάστηκα και εγώ να σας πω «τι θα γίνει αν θα κάνω εγώ αυτό το εμβόλιο στο παιδί μου και θα πάθει αυτισμό, πώς θα κοιτάζετε εσείς στα μάτια μου που δεν ήθελα να το κάνω?» Πάντως αν θα αποφάσισα να μην κάνω το MMR, εννοείτε ότι θα κρατούσα το παιδί μου μακριά από τους δημόσιους χώρους όσο θα ήταν άρρωστος.

Με κάθε σεβασμό προς την angela που νομίζω ξέρει πόσο τη θαυμάζω και πόσο την εκτιμώ, το θέμα του Νεκράριου της δεν είναι 100% σίγουρο ότι προέκυψε απ το MMR... είναι ΕΝΑ ενδεχόμενο

Μπορεί να προέκυψε και από ένα μικρό πνιγμό που είχε με χαλβά το παιδάκι...

Μήπως να μην ξαναδώσουμε και χαλβά στα παιδάκια μας έως την ενηλικίωση τους?

Τι θέλω να πω με αυτό....

μπορεί να μας συμβούν χίλια δυο πράγματα... καλά και κακά...

τίποτα δεν είναι σίγουρο και τίποτα δεν είναι επίσημα στάνταρ

 

Σαφώς και υπάρχουν διάφορα συμφέροντα των εταιριών με τα εμβόλια τα οποία προωθούν οι γιατροί αλλά.. καλό είναι να έχουμε ένα μέτρο σε όλα ακόμα και στις φοβίες μας

Διαφορετικά ας βάλουμε τα μωρά μας σε μια γυάλα

 

Σημειωτέων... κι εγώ τρέμω για την ώρα που θα πρέπει να του κάνω το συγκεκριμένο εμβόλιο... και θα διαλέξω το Priorix με την ελπίδα για καλύτερες πιθανότητες

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τη Μαμά του Ωρίων. (Κούκλος ο Ωρίων σε αυτή τη φώτο).

Επίσης, συζητώντας με την παιδίατρο μου είπε τα εξής :

Πρώτον, ότι το εμβόλιο έχει απενοχοποιηθεί.

Δεύτερον, ότι ποτέ δεν αποκλείουμε καμιά πιθανότητα στην παιδιατρική (από κληρονομικούς παράγοντες ως επίκτητους, ακόμα και αν δεν έχει αποδειχθεί).

Τρίτον, μου είπε για μια θεωρία "των ψυχρών γονέων", που δεν αναφέρεται μόνο στη συναισθηματική κάλυψη των παιδιών, αλλά και στο ότι και οι δύο γονείς εργάζονται και ο χρόνος που ασχολούνται με τα παιδιά όσο εποικοδομητικός και αν είναι, δεν αρκεί και ότι ο παιδικός σταθμός δεν καλύπτει τις συναισθηματικές ανάγκες του παιδιού. Άλλωστε, ο αυτισμός είναι από τα σχετικά "καινούρια φρούτα".

Νομίζω ότι όλα είναι λογικά.

Όμως, όταν βλέπεις ότι δίπλα σου κάποιο πρόβλημα, που μπορεί να έχει προκύψει (έστω και 1% από εξωγενείς παράγοντες, προφανώς προσπαθείς να το αποκλείσεις να συμβεί στο παιδί σου). Και μάλιστα όταν κανείς δεν μπορεί να σου πει ότι αποκλείεται να συμβεί κάτι.

Τον άλλο μήνα θα κάνουμε το εμβόλιο και κάθομαι σε αναμένα κάρβουνα. Όμως, είναι υποχρεωτικό.

Link to comment
Share on other sites

γέννησα τον περασμένο Νοέμβριο στη Μόσχα. Εκεί μέσα στις ΠΡΩΤΕΣ 12 ΩΡΕΣ της ζωής του μωρού του δίνουνε εμβόλια από την ηπατίτιδα Β και φυματίωση. Εγώ το θεώρησα αδικαιολόγητο. Ποιές είναι οι πιθανότητες να κολλήσει το παιδί αυτές τις δύο αρρώστιες?

 

Για τη φυματιωση στη Ρωσια, η πιθανοτητα ειναι υψηλη. Στην Ελλαδα η πιθανοτητα ειναι χαμηλη, γι'αυτο και δεν εχουν υιοθετησει την ιδια πρακτικη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ απολύτως μαζί σας, Μαμά του Ωρίων, εάν και πιστεύω ότι μαζι με την μόλυνση του περιβάλλοντος η πλέον απουσία της natural selection πρέπει να είναι μιά από τις αιτίες ότι οι κοινωνίες μας γίνονται όλο και περισσότερο ασθενικές. Όμως στις σημερινές συνθήκες που περιγράφετε εσείς ούτε εγώ δεν βλέπω κανέναν τρόπο να το αποφύγουμε, εκτός από τον πλήρες γενετικό έλεγχο του εμβρύου που δεν είναι ακόμα διαθέσιμος.

 

Σχετικά με τον κοκκύτη.. είχα κάνει την πρώτη δόση του πετναπλού εμβολίου στο παιδάκι μου πριν από 1 μήνα, και το έκανα κυρίως εξαιτίας του κοκκύτη και της πολιομυελίτιδας. Είχα διαβάσει και αποφάσισα να κάνω αυτό το εμβόλιο επειδή θεώρησα ότι οι κίνδυνοι που συνδιάζονται με το εμβόλιο είναι λιγότεροι από τις πιθανότητες να κολλήσει το παιδί την ασθένεια και να έχει βαριές επιπτώσεις.

 

Όσο αφορά το αγοράκι της angela, το θέμα δεν είναι ότι υπάρχουνε και άλλοι παράγωντες που οδηγούν στον αυτισμό, αλλά ότι ο εμβολιασμός είναι μέσα σʼαυτούς τους παράγωντες. Για μένα αυτό πάει να πει ότι από τα 1000 παιδιά που λαμβάνουν το εμβόλιο 1/ 2/ 3 θα γίνουν αυτιστικά. Ποιός μπορεί να μας εγγυηθεί ότι δεν θα είναι δικό μας παιδάκι, ή το παιδί του γείτονα μας, ή κάποιου μέλους αυτού του φόρουμ? Είναι αλήθεια ότι όλλοι μας ζούμε σʼέναν κόσμο των πιθανοτήτων και κανείς δεν ξέρει αν αύριο θα βγει έξω και θα του πέσει μια πέτρα στο κεφάλι και θα πεθάνει. Αλλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν η πιθανότητα να πεθάνει ή να γίνει ανάπηρο το παιδιί μου από την τάδε αρρώστια είναι 1 στα 1000, και η πιθανότητα να πεθάνει ή να γίνει ανάπηρο από το εμβόλιο είναι από 1 στα 1 μέχρι και 1 στα 1100 (ποιός ξέρει τι θα πουν για τις επιπτώσεις του εμβολίου αυτού σε 50 χρόνια?), δεν θα κάνω το εμβόλιο. Αν όμως μια ανεξάρτητη και αξιόπιστη πηγή μου λέει ότι το εμβόλιο προκαλεί 1 θάνατο/ αναπηρία στις 10000 περιπτώσεις, θα το κάνω.

 

Τον άλλο μήνα θα κάνουμε το εμβόλιο και κάθομαι σε αναμένα κάρβουνα. Όμως, είναι υποχρεωτικό.

 

Αν σας ενδιαφέρει το θέμα, ίσως θα μπορούσατε να βρείτε να διαβάσετε για την ιστορία της δημιουργίας του εμβολίου της ευλογγιάς στην Αγγλία του 18-19 αιώνα.. που ανοίγει πολλές αμφιβολίες για το αν οτιδήποτε υποχρεωτικό πρέπει να θεωρείται αυτόματα και σωστό. Ειρωνικά, μετά από πολλές προσπάθειες κατάφεραν και έκαναν το εμβόλιο που σχεδόν εξαφάνησε την ευλογγιά από το πρόσωπο της γης, αλλά πόσοι άνθρωποι πέθαιναν στα πειράματα? Και η ερώτηση μου είναι: εσείς δίνετε το παιδί σας να είναι πειραματόζωο, έστω και για το μελλοντικό καλό της κοινωνίας? Εγώ φοβάμαι ότι όλη η αλήθεια για τις επιπτώσεις των εμβολιών που κάνουν στα παιδιά μας σήμερα θα είναι γνωστή ίσως σε 100 χρόνια. Πιστεύω πως μέχρι τότε κανείς δεν έχει δικαίωμα να με υποχρεώνει να κάνω τα εμβόλια χωρίς την δική μου έγκριση.

Link to comment
Share on other sites

Για τη φυματιωση στη Ρωσια, η πιθανοτητα ειναι υψηλη. Στην Ελλαδα η πιθανοτητα ειναι χαμηλη, γι'αυτο και δεν εχουν υιοθετησει την ιδια πρακτικη.

 

Ναι, δυστυχώς, tasuki. Γέννησα στη Ρωσία επειδή είχα την δυνατότητα και ήταν καλήτερο για μένα να έχω την οικογένεια μου κοντά etc, αλλά ο άντρας μου είναι έλληνας και έτσι τους περισσότερους μήνες του χρόνου μένουμε εδώ, στην Ελλάδα. Να σας πω την αλήθεια, τώρα που έχω παιδί, αγαπώ την Ελλάδα (ακόμα) λίγο περισσότερο και γι'αυτό τον λόγο! Στη Μόσχα φοβόμασταν να πάμε σουπερμάρκετ με το παιδί επειδή ακούς τόσα πολλά για την φυματίωση, και γκρίππι, και γενικά.. έχει πάρα πολύ κόσμο παντού.

 

Τέλως πάντων, με συγχωρείτε αν πολυλογώ σ'αυτό το θέμα, απλά με προβληματίζει πραγματικά. Θα πάω όμως να περάσω και λίγο χρόνο με το μωρό, for a change, χαιρετισμούς σε όλους! :)

Link to comment
Share on other sites

Αλλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν η πιθανότητα να πεθάνει ή να γίνει ανάπηρο το παιδιί μου από την τάδε αρρώστια είναι 1 στα 1000, και η πιθανότητα να πεθάνει ή να γίνει ανάπηρο από το εμβόλιο είναι από 1 στα 1 μέχρι και 1 στα 1100 (ποιός ξέρει τι θα πουν για τις επιπτώσεις του εμβολίου αυτού σε 50 χρόνια?), δεν θα κάνω το εμβόλιο. Αν όμως μια ανεξάρτητη και αξιόπιστη πηγή μου λέει ότι το εμβόλιο προκαλεί 1 θάνατο/ αναπηρία στις 10000 περιπτώσεις, θα το κάνω.

 

http://www.mmrthefacts.nhs.uk/library/sideeffects.php

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως μέχρι τότε κανείς δεν έχει δικαίωμα να με υποχρεώνει να κάνω τα εμβόλια χωρίς την δική μου έγκριση.

Καθε φορα που καναμε ενα εμβολιο μας ρωτουσαν αν δεχομαστε να γινει.

Δηλαδη ζητουσαν την εγκριση μας και το σημειωναν.

Στην Ελλαδα δεν ζητουν την εγκριση σας για να κανουν εμβολιο?

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Όχι, Χρύσα. Και εμένα μου έκανε εντύπωση, αλλά δεν ζητάνε την έγκριση. Εγώ πηγαίνω τον μικρό σε ιδιωτικό γιατρό που είναι και φίλη της οικογένιας, αλλά όταν τις είπα ότι προβληματίζομαι και δεν νομίζω ότι θα κάνω όλλα τα εμβόλια, μου είπε "εγώ πάντως το συνιστώ". Αυτή βέβαια δεν θα μου έκανε με τη βία, έτσι και αλλιώς το πληρώνεις κιόλας, αλλά δεν ξέρω τι θα γινόταν στο ΙΚΑ ή κάπου αλλού. Και όπως βλέπεις δεν δέχονται το παιδί χωρίς εμβόλια στους παιδικούς σταθμούς και σχολία. Στη Ρωσία σου ζητάνε δήλωση όταν δεν θέλεις τα εμβόλια, και μερικές φορές επίσης προσπαθούν να επιμένουν, αλλά αν τους δίνεις το χαρτί, σε αφήνουν με την ησυχία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το πρεβεναρ μου πε ο ξαδερφος οτι δεν το εκανε στα παιδια του, το θεωρει περιττο αφου και να αρρωστησει το μωρο, θεραπευεται....λεει οτι αν θες να το κανεις καντο μετα το ετος ωστε η δοση να ειναι μια μονο.......

 

Και μεις πρεπει να το κανουμε την επομενη βδομαδα αλλα δεν θα το κανω.......ας χρονισει το μωρο....δεν καταλαβαινω γιατι αυτη η λυσσα μα γινονται τα εμβολια πριν χρονισουν τα μωρα, οταν δεν πανε παιδιο σταθμο........για να πουλανε περισσοτερες δοσεις????

Εκνευριστηκα.......τοσα εμβολια θα μπορουσαμε να τα κανουμε αργοτερα να μειωσουμε τις δοσεις......η παιδιατρος μου το ειπε οταν την ρωτησα για την ηπατιτιδα (που την αρχισαμε προσφατα) γιατι μια φιλη τα αρχισε απο πολυ νωρις.......

 

Ακριβως αυτο εκανα κι εγω με το prevenar, που μολις ειχε γινει απο προαιρετικο υποχρεωτικο, μιας και το μωρο μου δε ζουσε σε περιβαλλον υψηλου κινδυνου. Απαγορεψα στον παιδιατρο να του το κανει μεχρι να κλεισει τα 2, ετσι ωστε να κανει μονο μια δοση.

 

Δυστυχως, δε μου εκοψε να κανω το ιδιο και με αλλα εμβολια (της ηπατιτιδας Β το θεωρω εντελως αχρειαστο σε μωρα, αν δεν προκειται να υποστουν μεταγγιση), γιατι ειχα την λανθασμενη εντυπωση οτι στην Ελλαδα ο κηδεμονας οφειλει ν'αφηνει τον παιδιατρο να κανει στο παιδι οσα εμβολια χαρακτηριζονται ως "υποχρεωτικα", αλλιως εχει κυρωσεις. Στην πραγματικοτητα δεν υπαρχει καμια κυρωση, απλά πρεπει να τα εχει κανει στο παιδι μεχρι τα 6 που θα παει σχολειο.

 

Τελικα καναμε το πρεβεναρ!!!! Μου πε η παιδιατρος οτι ερευνες εχουν δειξει πως οταν γινεται σε μια μονο δοση το πρεβεναρ το παιδι δεν κανει αντισωματα......δλδ τζαμπα το κανει........

 

Επισης ειναι σημαντικο οχι τοσο για την πνευμονια οσο επειδη προφυλασσει το μωρο απο ενα επικινδυνο μικροβιο που κανει σοβαρη μηνιγγιτιδα........η προστασια βεβαια ειναι μεχρι να γινει 3 ετων......

 

Επειδη τωρα το καλοκαιρι θα παμε σε νησι και μετα στο χωριο, με μεγαλο ζορι αποφασισα να το κανω.........ευτυχως δεν εκανε παρενεργειες........

 

Μια φιλη ειπε οτι τα μωρα που θηλαζουν συνηθως δεν κανουν παρενεργειες....δεν ξερω αν ισχυει παντως εμεις μεχρι σημερα δεν καναμε καμμια.......

 

Με το πρεβεναρ δεν κανει να φαει το παιδι αυγο για 2 μερες.......

 

Υποψην οτι αλλεργια σε αυγο, απαγορευει το εμβολιο της ιλαρας!!!

 

Μου πε οτι κι εμεις το πριοριξ θα κανουμε οταν ερθει η ωρα.......

 

Τωρα για την ανεμοβλογια, εγω ελεγα να την αποφυγουμε αλλα μου πε ο ξαδερφος οτι ενας φιλος του που δεν το εκανε στο παιδι του, οταν αυτο κολλησε εβγαλε εξανθημα στο ματι με συνεπεια εγχειρησεις και απιστευτη ταλαιπωρια!!!!! :shock: Αντε τωρα να μη το κανεις!!!! Δυσκολα τα πραγματα.....

 

Το προβλημα με ενα μωρο που θα κολλησει ιλαρα ειναι οτι παθαινουν φοβερους σπασμους λεει η παιδιατρος.........και ειναι επικινδυνοι!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Μου πε η παιδιατρος οτι ερευνες εχουν δειξει πως οταν γινεται σε μια μονο δοση το πρεβεναρ το παιδι δεν κανει αντισωματα......δλδ τζαμπα το κανει........

 

Ντοϊνγκ! Θα μας μαθει και τη δουλεια μας τωρα, η παιδιατρος! :roll: Δεν υπαρχει εμβολιο που δεν κανει αντισωματα - αυτο που εννοουσε η παιδιατρος ηταν οτι πρεπει να επαναλαμβανονται οι δοσεις για να διατηρουνται υψηλες οι τιμες των τιτλων (των αντισωματων), αλλά αυτο που ειπε ισχυει για ΜΩΡΑ, δεν ισχυει για μεγαλυτερα παιδια. Αν εμεις το ειχαμε κανει απο βρεφη, θα το ειχαμε κανει τουλαχιστον 3-4 φορες μεχρι τωρα, τις οποιες γλυτωσαμε. Κοιτα και το πισω μερος του Βιβλιαριου Υγειας που γραφει το διαφορετικο σχημα εμβολιασμου, αναλογως ηλικιας, για να καταλαβεις.

Link to comment
Share on other sites

Μου πε η παιδιατρος οτι ερευνες εχουν δειξει πως οταν γινεται σε μια μονο δοση το πρεβεναρ το παιδι δεν κανει αντισωματα......δλδ τζαμπα το κανει........

 

Ντοϊνγκ! Θα μας μαθει και τη δουλεια μας τωρα, η παιδιατρος! :roll: Δεν υπαρχει εμβολιο που δεν κανει αντισωματα - αυτο που εννοουσε η παιδιατρος ηταν οτι πρεπει να επαναλαμβανονται οι δοσεις για να διατηρουνται υψηλες οι τιμες των τιτλων (των αντισωματων), αλλά αυτο που ειπε ισχυει για ΜΩΡΑ, δεν ισχυει για μεγαλυτερα παιδια. Αν εμεις το ειχαμε κανει απο βρεφη, θα το ειχαμε κανει τουλαχιστον 3-4 φορες μεχρι τωρα, τις οποιες γλυτωσαμε. Κοιτα και το πισω μερος του Βιβλιαριου Υγειας που γραφει το διαφορετικο σχημα εμβολιασμου, αναλογως ηλικιας, για να καταλαβεις.

 

Ti doyleia κανεις δλδ? Δεν ειναι η δουλεια μου αλλα μη το λες αυτο γιατι η φελινιντοκ(νομιζω) καπου αναφερει οτι 2 φορες εκανε το εμβολιο ηπατιτιδας και δεν εκανε αντισωματα....

 

Η παιδιατρος ειπε οτι ερευνες που παρουσιαστηκαν στα τελευταια συνεδρια αυτο εδειξαν για το πρεβεναρ.......η μια δοση δεν κανει δουλεια.........δεδομενου οτι θα παμε σε χωριο συντομα και θα μου τον παινουν εκατονταδες ατομα και παιδια :roll: φοβηθηκα........

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι η δουλεια μου αλλα μη το λες αυτο γιατι η φελινιντοκ(νομιζω) καπου αναφερει οτι 2 φορες εκανε το εμβολιο ηπατιτιδας και δεν εκανε αντισωματα....

 

Η παιδιατρος ειπε οτι ερευνες που παρουσιαστηκαν στα τελευταια συνεδρια αυτο εδειξαν για το πρεβεναρ.......η μια δοση δεν κανει δουλεια.........δεδομενου οτι θα παμε σε χωριο συντομα και θα μου τον παινουν εκατονταδες ατομα και παιδια :roll: φοβηθηκα........

 

Η felinidoc δεν ειπε οτι οταν κανεις ενα εμβολιο δεν κανεις καθολου αντισωματα, αλλά οτι ο δικος της οργανισμος δεν απαντησε καθολου στο συγκεκριμενο εμβολιο, το οποιο συμβαινει φυσιολογικα σε μερικα ατομα. (και φυσιολογικα σε αλλα ατομα προκαλουνται μικροτερα ή μεγαλυτερα προβληματα απο καποιο εμβολιο - αυτα ειναι εξαιρεσεις, τα περισσοτερα ατομα ανοσοποιουνται μια χαρα, γι'αυτο και τα εμβολια συνεχιζουν να γινονται παγκοσμιως)

 

Εσυ καλα εκανες κι εκανες το εμβολιο, δε χρειαζεται να δικαιολογεισαι, αλλά οχι να λεμε κιολας οτι δεν κανει καθολου αντισωματα με μια δοση! Μπορει ο οργανισμος του με μια δοση να μην ανοσοποιηθει πληρως, αλλά αν τυχει και κολλησει αυτον το χειμωνα (που δεν πιστευω οτι θα τυχει γιατι δε θ'αρχισει ουτε φετος παιδικο σταθμο) θα περασει ελαφρυτερα τις ασθενειες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η felinidoc δεν ειπε οτι οταν κανεις ενα εμβολιο δεν κανεις καθολου αντισωματα, αλλά οτι ο δικος της οργανισμος δεν απαντησε καθολου στο συγκεκριμενο εμβολιο, το οποιο συμβαινει φυσιολογικα σε μερικα ατομα. (και φυσιολογικα σε αλλα ατομα προκαλουνται μικροτερα ή μεγαλυτερα προβληματα απο καποιο εμβολιο - αυτα ειναι εξαιρεσεις, τα περισσοτερα ατομα ανοσοποιουνται μια χαρα, γι'αυτο και τα εμβολια συνεχιζουν να γινονται παγκοσμιως)

 

Ναι, είναι φυσιολογικό και συμβαίνει (μετά ανακάλυψα) σε ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό (της τάξεως του 10-15%, νομίζω). Και πάλι δεν είναι ότι δεν έκανα ΚΑΘΟΛΟΥ αντισώματα αλλά εκεί που έπρεπε να μετρήσουμε μετά την 2η δόση πάνω από 1000 εγώ μετα βίας είχα 100! Και φυσικά ήμουν ακάλυπτη! :roll:

Σε κάποια παιδιά φτάνει η μία δόση πρεβεναρ, απλά δεν νομίζω ότι είναι αποτελεσματικό 100%, διορθώστε με αν κάνω λάθος.

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω κανει 3 φορες στη ζωη μου το ΜMR.. και πριν μερικα χρονια εκανα και καποιο εμβολιο της υπατιτιδας Β το οποιο εμαθα αργοτερα οτι αποσυρθηκε γιατι ενοχοποιηθηκε για την εμφανιση κρουσματων σκληρυνσης κατα πλακας..

 

 

αυτο το ξερω κι εγω....... :(

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποια παιδιά φτάνει η μία δόση πρεβεναρ, απλά δεν νομίζω ότι είναι αποτελεσματικό 100%, διορθώστε με αν κάνω λάθος.

 

Συμφωνα με τις επισημες οδηγιες κι οχι αυτο που εγραψε η vera που προφανως καταλαβε λαθος τι ειπε η παιδιατρος της, μια δοση ειναι 100% αποτελεσματικη για παιδια 2-5 ετων (κι αυτο ηταν οντως που μου ειχαν πει δυο-τρεις διαφορετικοι παιδιατροι, ασχετα αν ολοι επεμεναν να του το κανω απο βρεφος: οτι αν κανει το εμβολιο μετα τα 2, θα κανει μονο μια δοση).

 

http://www.emea.europa.eu/humandocs/PDFs/EPAR/Prevenar/413000el1.pdf

Το σχήμα εμβολιασμού που θα ακολουθηθεί εξαρτάται από την ηλικία του παιδιού σύμφωνα με τις

επίσημες συστάσεις:

Βρέφη ηλικίας από δύο έως έξι μηνών χρειάζονται τρεις δόσεις. Η πρώτη δόση χορηγείται

συνήθως σε ηλικία δύο μηνών, με χρονική απόσταση τουλάχιστον ενός μήνα μεταξύ των

δόσεων. Μια τέταρτη δόση (αναμνηστική) συνιστάται κατά το δεύτερο έτος της ηλικίας τους.

Εναλλακτικά, όταν το Prevenar χορηγείται στο πλαίσιο ενός «παγκόσμιου προγράμματος

ανοσοποίησης βρεφών» (όταν το σύνολο των βρεφών μιας περιοχής εμβολιάζονται περίπου την

ίδια στιγμή), είναι δυνατή η χορήγηση δύο δόσεων του εμβολίου με χρονική απόσταση

τουλάχιστον δύο μηνών, και εν συνεχεία μίας αναμνηστικής δόσης σε ηλικία 11 έως 15 μηνών.

Βρέφη ηλικίας από επτά έως 11 μηνών χρειάζονται δύο δόσεις, με χρονική απόσταση

τουλάχιστον ενός μήνα μεταξύ των δόσεων. Μια τρίτη δόση συνιστάται κατά το δεύτερο έτος της

ηλικίας τους.

Παιδιά ηλικίας από 12 έως 23 μηνών χρειάζονται δύο δόσεις, με χρονική απόσταση τουλάχιστον

δύο μηνών μεταξύ των δόσεων και,

Παιδιά ηλικίας από 24 μηνών έως πέντε ετών χρειάζονται μία δόση.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα πολυ καλα τι μου ειπε η παιδιατρος μιας και το συζητουσα μια ωρα........δεν μπορουσα να αποφασισω να το κανω η οχι....

 

Της ειπα να κανει το εμβολιο μετα το ετος καποια στιγμη ωστε να αποφυγουμε τις 2 δοσεις...

 

Μου απαντα οτι οι τελευταιες ερευνες εδειξαν πως οταν γινεται το εμβολιο μιας δοσης αποτυγχανει να δημιουργησει αντισωματα.......

 

Και οτι αυτο το εμβολιο καλυπτει το παιδι μεχρι τα τρια του χρονια.....οχι αργοτερα......

 

Και ο λογος που γινεται ειναι επειδη προστατευει το παιδι απο ενα μικροβιο που προκαλει επικινδυνη μηνιγγιτιδα......

Αυτα τους λενε στα συνεδρια.......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Της ειπα να κανει το εμβολιο μετα το ετος καποια στιγμη ωστε να αποφυγουμε τις 2 δοσεις...

 

Vera μου, οπως αντεγραψα και παραπανω απο τις επισημες οδηγιες που λαμβανουν οι παιδιατροι:

•Παιδιά ηλικίας από 12 έως 23 μηνών χρειάζονται δύο δόσεις

•Παιδιά ηλικίας από 24 μηνών έως πέντε ετών χρειάζονται μία δόση.

Η παιδιατρος τα ειπε ολα σωστα σε εσενα, εσυ ησουν που δεν ειχες καταλαβει τι ειχαμε συζητησει στο παρελθον σ'αυτο το τοπικ: δεν ειχαμε πει οτι μετα το ετος γινεται μια δοση, ειχαμε πει οτι μετα τα 2 ετη γινεται μια δοση.

 

Μου απαντα οτι οι τελευταιες ερευνες εδειξαν πως οταν γινεται το εμβολιο μιας δοσης αποτυγχανει να δημιουργησει αντισωματα.......

 

Αναμενομενο να το απαντησει αυτο, αφου η παιδιατρος μιλουσε για αλλη ηλικια απο αυτη που ειχαμε συζητησει εδω. Οταν εσυ μας μετεφερες τα λογια της, δε μας ειπες οτι της ειχες ζητησει να το κανει μετα το ετος, γι'αυτο κι εγω απαντησα πως ελεγε ο,τι ηθελε (μιας και νομιζα οτι μιλουσε για τα 2 ετη, οταν ειπε: "ερευνες εχουν δειξει πως οταν γινεται σε μια μονο δοση το πρεβεναρ το παιδι δεν κανει αντισωματα......δλδ τζαμπα το κανει"). Οπως προσπαθησα να σου εξηγησω απο την αρχη, οι δοσεις διαφερουν αναλογως της ηλικιας.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον, ότι το εμβόλιο έχει απενοχοποιηθεί.

Πρόσφατα στις ΗΠΑ κερδήθηκε δικαστήριο κατά της εταιρίας παραγωγής εμβολίων. Καθόλου δεν έχει απενοχοποιηθεί, το αντίθετο, η ενοχοποίησή του αυξάνεται.

 

Δεύτερον, ότι ποτέ δεν αποκλείουμε καμιά πιθανότητα στην παιδιατρική (από κληρονομικούς παράγοντες ως επίκτητους, ακόμα και αν δεν έχει αποδειχθεί).

Δεν υπάρχει ένα αίτιο αυτισμού. Υπάρχουν μωρά που γεννιούνται αυτιστικά και υπάρχουν σημάδια με τα οποία διακρίνονται αν και η διάγνωση νωρίς δεν είναι ασφαλής. Υπάρχουν όμως και τα άλλα που είναι εντελώς καλά και εμφανίζουν εκ των υστέρων τον αυτισμό.

 

Το ότι υπάρχουν παιδάκια που γεννιούνται έτσι δεν σημαίνει ότι όλα τα παιδάκια που παρουσιάζουν αυτισμό έχουν γεννηθεί έτσι. Αν ίσχυε αυτό τότε η συχνότητα αυτισμού στον πληθυμσό θα παρέμενε σταθερή. Για να έχει λάβει διαστάσεις επιδημίας τις τελευταίες δεκαετίες και να αυξάνει συνέχεια σημαίνει ότι υπάρχει και άλλος παράγοντας πλην του κληρονομικού που παίζει σημαντικό ρόλο.

 

Τρίτον, μου είπε για μια θεωρία "των ψυχρών γονέων", που δεν αναφέρεται μόνο στη συναισθηματική κάλυψη των παιδιών, αλλά και στο ότι και οι δύο γονείς εργάζονται και ο χρόνος που ασχολούνται με τα παιδιά όσο εποικοδομητικός και αν είναι, δεν αρκεί και ότι ο παιδικός σταθμός δεν καλύπτει τις συναισθηματικές ανάγκες του παιδιού. Άλλωστε, ο αυτισμός είναι από τα σχετικά "καινούρια φρούτα".

Νομίζω ότι όλα είναι λογικά.

 

Όπως σου είπε είναι θεωρία από τις λιγοτερο ισχυρές μάλιστα.

Για τι δική μας ιστορία η angela δεν εργάζεται και το παιδί της όταν εμφάνισε αυτισμό (όπως και τα περισσότερα παιδιά που το εμφανίζουν μετά το εμβόλιο) δεν έχουν πάει ακόμη σε παιδικό ή βρεφονηπειακό σταθμό.

 

 

Τον άλλο μήνα θα κάνουμε το εμβόλιο και κάθομαι σε αναμένα κάρβουνα. Όμως, είναι υποχρεωτικό.

Κανείς δεν σε υποχρεώνει να το κάνεις σε αυτή την ηλικία. Το εμβόλιο πρέπει να γίνει πριν το παιδί πάει σχολείο. Μπορείς να το κάνεις αργότερα από την κρίσιμη ηλικία εμφάνισης του αυτισμού. Το παιδί θα είναι μεγαλύτερο και το ανοσοποιητικό του πιο ώριμο.

Link to comment
Share on other sites

Τασουκι αυτα που εγραψα βασικα αναφερονταν σε πραγματα που ειπα εγω σε προσφατο ποστ μου, δλδ που μου ειπε ο ξαδερφος μου (που δεν εκανε το εμβολιο και μου συστησε να το κανω μετα το χρονο για να γινει μια δοση) αυτα και ειπα στη γιατρο....

 

..για το πρεβεναρ σε σχεση με πραγματα που διαβασα σε αυτο το τοπικ θυμαμαι μονο το ποστ της Βικυς που εκανε παρενεργειες στο μωρο της και το τρεχε στις κλινικες......αυτο και με φοβισε!

 

Ανεφερα αυτη τη περιπτωση στη γιατρο και ειπε οτι μαλλον το μωρο ηταν αρρωστο και οχι σε θεση να κανει εμβολιο και σχετικα με την περιπτωση της Βικυς παλι που δεν εκανε το εμβολιο στον πρωτο γιο της και αρρωστησε βαρια καποια στιγμη, ειπε οτι λαθος της ειπαν πως αν ειχε κανει το εμβολιο το παιδι θα το περνουσε ελαφρα.......δεν ειναι καθολου σιγουρο αυτο........

 

Τωρα εγω στη γιατρο δεν εχω τυφλη εμπιστοσυνη φυσικα γι αυτο και τα γραφω εδω και ψαχνω να ενημερωθω :wink:

 

Παντως μου κανε εντυπωση αυτο που ειπε, πως το πρεβεναρ καλυπτει το μωρο μεχρι την ηλικια των 3 ετων!!!! :roll:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

αυτα που εγραψα βασικα αναφερονταν σε πραγματα που ειπα εγω σε προσφατο ποστ μου, δλδ που μου ειπε ο ξαδερφος μου (που δεν εκανε το εμβολιο και μου συστησε να το κανω μετα το χρονο για να γινει μια δοση)

 

Α, τοτε παω πασο!

 

Οσο για τις παρενεργειες, οι περισσοτερες ειναι σπανιες, αλλά οι διαταραχες του γαστρεντερικου μ'εμετους και διαρροιες ειναι πολυ συχνες (πανω απο 1 στα 10 παιδια). Ευτυχως εσεις ησασταν στην πλειοψηφια που δεν αντιμετωπιζει παρενεργειες.

Link to comment
Share on other sites

Sxetika me τις παρενεργειες, ισχυει αυτο που μου πε μια φιλη, πως δλδ τα μωρα που θηλαζουν (προφανως ακομα) δεν κανουν παρενεργειες? Ειναι ενδιαφερον........εμεις πχ δεν καναμε καμμια ακομα.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...