Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΜΒΟΛΙΟ MMR


Μαράκι

Recommended Posts

Άλλο αυτό; Μα είναι δυνατόν τόσοι επιστήμονες στον κόσμο γιατί δεν κάνουν κάτι να καλυτερεύσουν την ποιότητα στα εμβόλια αυτά, ωστε να μην κινδυνεύουν τα παιδάκια μας απο τις παρενέργειες, θα ήθελα να ήξερα!!!????

Οι γιατροί λένε οτι το Priorix είναι το ίδιο καλό με το MMR;

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οι γιατροί λένε οτι το Priorix είναι το ίδιο καλό με το MMR;

 

 

ο δικός μου όταν τον ρώτησα μου είπε ότι είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα και ότι κάνουμε όποιο θελήσω εγώ

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάναμε το priorix τον προηγούμενο μήνα και δεν είχαμε καμία παρενεργεια (ούτε και σε κανένα άλλο εμβόλιο μέχρι τώρα :cool: ).

Ο γιατρός που τον ρώτησα, έχοντας διαβάσει όλα αυτά που έχουν γραφτεί εδώ, μου είπε ότι σπανιως κάνει παρενέργειες. :)

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάναμε το priorix τον προηγούμενο μήνα και δεν είχαμε καμία παρενεργεια (ούτε και σε κανένα άλλο εμβόλιο μέχρι τώρα :cool: ).

Ο γιατρός που τον ρώτησα, έχοντας διαβάσει όλα αυτά που έχουν γραφτεί εδώ, μου είπε ότι σπανιως κάνει παρενέργειες. :)

Σε ευχαριστώ πολύ...πάααρα πολύ!!

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάναμε το Priorix πριν 4 ήμερες και μας είπε ο γιατρός πως η μόνη παρενέργεια που ίσως κάνει είναι πυρετός την 6η με 8η ημέρα.

Συνήθως τα περισσότερα παιδιά δεν κάνουν πυρετό.

Ως σήμερα είναι όλα εντάξει περιμένω να περάσουν άλλες 2-3 μέρες για να είμαι ήσυχη.

Είχα ακούσει διάφορα για αυτό το εμβόλιο όμως ο παιδιατρός μου δεν τα δέχεται.

698927w3uri2g9kq.gif + 698925jp6q6xl5uz.gif
Link to comment
Share on other sites

Dld καμμιας το μωρο δεν εβγαλε σπυρια με το πριοριξ?

 

Θα ρωτησω τον ξαδερφο μου που ειναι φαρμακοποιος αν περιεχει υδραργυρο........παντως με ισα διαβαζω θα κανω το εμβολιο μετα το 2ο ετος.......ουτε γι αστειο νωριτερα......

 

 

Η γιατρος μας δεν τα δεχεται φυσικα και την επομενη φορα θα της παω τα αρθρα τυπωμενα αφου δεν δεχεται οτι τα αμφισβητουν γιατροι....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά (συγχωρήστε με) το Priorix μπορεί να αντικαταστήσει το MMR? Καλύπτει τα ίδια πράγματα?

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά (συγχωρήστε με) το Priorix μπορεί να αντικαταστήσει το MMR? Καλύπτει τα ίδια πράγματα?

Είναι το ίδιο εμβόλιο ( ιλαράς,παρωτίτιδας,ερυθράς ) αλλά σε άλλη μάρκα.

Ο παιδίατρος λέει ότι έχει λιγοτερές παρενέργειες ( μόνο πυρετο ) από το MMR.

698927w3uri2g9kq.gif + 698925jp6q6xl5uz.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μάλιστα..και για ποιό λόγο γίνεται το MMR και όχι το PRIORIX? Είναι πιο οικονομικό ? Γιατί το προτιμούν στα ΙΚΑ?

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Απο όλα τα εμβόλια που έχουμε κάνει μέχρι τώρα αυτό -priorix- είναι το πιο φτηνό ~17 ? (φυσικά το καλύπτουν 100% τα ταμεία υγείας)

Λες το άλλο -ΜΜR- να είναι ακόμα φθηνότερο; :roll:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τώρα τι να σου πω... ιδέα δεν έχω.. αλλά κάποιος λόγος δε θα υπάρχει ?? Αλλά 17 ευρώ δεν είναι πολλά.. τώρα θα μου πεις αν το άλλο κάνει 5 ευρώ το ένα τους συμφέρει στο να τα αγοράζουν μάλλον?

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

γιατί παίζουν συμφέροντα και φακελάκια κάτω απ το τραπέζι για την προώθηση του Χ φαρμάκου απ την Χ φαρμακοβιομηχανία...

οι μίζες στον τομέα αυτό είναι τραγικά μεγάλες...

Link to comment
Share on other sites

Οι γιατροι παιρνουν μπονους αναλογως του ποσα φαρμακα γραφουν.......εχω πελατες γιατρους και ξερω οτι παιρνουν συνεχεια δωρα απο τις εταιριες ανάλογως τι προωθηση κανουν σε φαρμακα τους.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι γιατροι παιρνουν μπονους αναλογως του ποσα φαρμακα γραφουν.......εχω πελατες γιατρους και ξερω οτι παιρνουν συνεχεια δωρα απο τις εταιριες ανάλογως τι προωθηση κανουν σε φαρμακα τους.....

 

ολα για τα λεφτα!! :evil::evil::evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Ο ξαδερφος μου που ειναι φαρμακοποιος ειδε και τα δυο εμβολια και λεει οτι το priorix φαινεται να χει γνωστες χημικες ουσιες (δεν γραφει για υδραργυρο αλλα λεει οτι μπορει και να μη το αναγραφουν) αλλα το mmr εχει καποιες περιεργες ουσιες με κωδικα ονοματα.......δεν μπορει να ξερει τι σημαινουν.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ο ξαδερφος μου που ειναι φαρμακοποιος ειδε και τα δυο εμβολια και λεει οτι το priorix φαινεται να χει γνωστες χημικες ουσιες (δεν γραφει για υδραργυρο αλλα λεει οτι μπορει και να μη το αναγραφουν) αλλα το mmr εχει καποιες περιεργες ουσιες με κωδικα ονοματα.......δεν μπορει να ξερει τι σημαινουν.....

 

αυτό από μόνο του πάντως είναι ένας καλός λόγος για να προτιμήσει κάποιος το priorix κατά τη γνώμη μου

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο υδράργυρος (το thimerosal) δεν υπάρχει στο Priorix ή στο MMR αλλά στο πενταπλό (InfarixIPVHib) στο εξαπλό, και στο prevenar (κατά του πνευμονιοκόκκου)! Ωραία, έ; :?

 

Πολύ ενδιαφέρον λινκ αν θέλετε να αγχωθείτε κι άλλο!

http://poisonevercure.150m.com/ingredients.htm

 

 

Το MMR και το Priorix είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα. Ακριβώς. Το έγραψα και μερικές σελίδες πιο πίσω. Το μόνο που αλλάζει είναι η εταιρεία. Merck η μία, Glaxo η άλλη. Μην νομίζετε ότι κάνοντας το Priorix αλλάζει κάτι...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

και λεω εγω τωρα..τι ειναι προτειμοτερο?να κανεις ενα εμβολιο με ρισκο να εχει αρνητικα αποτελεσματα?ή να μη το κανεις με ρισκο να παθει ιλαρα κ να τρεχεις με αλλα προβληματα? :?:?:(

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο υδράργυρος (το thimerosal) δεν υπάρχει στο Priorix ή στο MMR αλλά στο πενταπλό (InfarixIPVHib) στο εξαπλό, και στο prevenar (κατά του πνευμονιοκόκκου)! Ωραία, έ; :?

 

 

 

ωραία.... την άλλη βδομάδα κάνουμε την τρίτη και τελευταία δόση :?

στην πρώτη δόση αυτού, μου έκανε πυρετό :?

Link to comment
Share on other sites

ωραία.... την άλλη βδομάδα κάνουμε την τρίτη και τελευταία δόση :?

στην πρώτη δόση αυτού, μου έκανε πυρετό :?

 

O πυρετός, όσο και αν μας ταράζει δεν είναι ανησυχητικός, είναι σημάδι ανοσολογικής αντίδρασης...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Το πρεβεναρ μου πε ο ξαδερφος οτι δεν το εκανε στα παιδια του, το θεωρει περιττο αφου και να αρρωστησει το μωρο, θεραπευεται....λεει οτι αν θες να το κανεις καντο μετα το ετος ωστε η δοση να ειναι μια μονο.......

 

Και μεις πρεπει να το κανουμε την επομενη βδομαδα αλλα δεν θα το κανω.......ας χρονισει το μωρο....δεν καταλαβαινω γιατι αυτη η λυσσα μα γινονται τα εμβολια πριν χρονισουν τα μωρα, οταν δεν πανε παιδιο σταθμο........για να πουλανε περισσοτερες δοσεις????

Εκνευριστηκα.......τοσα εμβολια θα μπορουσαμε να τα κανουμε αργοτερα να μειωσουμε τις δοσεις......η παιδιατρος μου το ειπε οταν την ρωτησα για την ηπατιτιδα (που την αρχισαμε προσφατα) γιατι μια φιλη τα αρχισε απο πολυ νωρις.......

 

 

Τοσες σελιδες βρε κοριτσα λεμε για το mmr και τις βλαβες που προκαλει λογω υδραργυρου και τωρα ανακαλυπτουμε οτι ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΔΡΑΡΓΥΡΟ????ΑΡΑ δεν ειναι ο υδραργυρος υπευθυνος για τις βλαβες του mmr? Eχω μπερδευτει εντελως πια!!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω, αν κάνουμε εμβόλια ηπατίτιδας μετά τον χρόνο η δόση είναι μία???????

 

Το ίδιο ισχύει και για το ΜΜR?????

 

Η ηπατίτιδα Β είναι σεξουαλικώς μεταδιδόμενο νόσημα έτσι δεν είναι???

 

Γιατί το κάνουμε στα μωρά βρε κορίτσια????? Μπάς και ξεκινήσουν την σεξουαλική τους ζωή στα 2 ή 3 ????

 

Θα τρελαθώ!

 

Ο ομοιοπαθητικός μου μου είπε οτι υπάρχει μελέτη Πανεπιστημίου που αποδεικνύεται οτι το εμβόλιο της ηπατίτιδας προκαλεί σκλήρυνση κατά πλάκας αλλά δεν την βγάζουν στην δημοσιότητα.

 

Τι να πιστέψω εγώ τώρα???

 

Και τι να ΚΑΝΩ??????????????????

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...