Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΜΒΟΛΙΟ MMR


Μαράκι

Recommended Posts

Οταν πηγαμε για το πρωτο μας εμβολιο μας πηραν το ιστορικο μας καθως και της ευρυτερης οικογενειας. Μας εξηγησαν οτι οι πιθανοτητες να παθει κατι σοβαρο το παιδι απο τον εμβολιασμο ειναι πολυ χαμηλοτερες απο τις πιθανοτητες να παθει το παιδι τη νοσο για την οποια εμβολιαζεται. Δυστυχως δεν θυμαμαι τα ποσοστα αλλα τωρα την ανοιξη θα κανουμε εμβολιο και θα ρωτησω παλι. Μετα απο αυτο το σκεφτηκαμε και ζυγισαμε τις πιθανοτητες. Αποφασισαμε να τα κανουμε.

Υπαρχουν πολλοι και εδω που αποφασιζουν να μην κανουν εμβολια στα παιδια με αποτελεσμα να γεμιζει το 'παιδων' απο παιδακια αρρωστα με αρρωστιες που μπορουσαν να αποφευχθουν με τα εμβολια.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ρώτησα τον παιδίατρο για τα δύο εμβόλια ΜΜR και priorix και του είπα ότι προτιμώ να κάνουμε το δεύτερο γιατί είναι πιο ελαφρύ ... αυτός γέλασε και μου είπε ότι αυτό δεν ισχύει, είναι ακριβώς το ίδιο φάρμακο απλά παρασκευάζεται από άλλη εταιρεία ... αυτός πάντως μου είπε κάνει και τα δύο δεν έχει αντιμετωπίσει στα τόσα χρόνια ποτέ πρόβλημα :roll:

Τι ισχύει άραγε;;;

 

Δεν ξέρω να σου πω αλλά έλεγξε τα συντηρητικά των εμβολίων, μπορεί να διαφέρουν (ο γιατρός μπορεί να είναι εντελώς άσχετος με το θέμα οπότε να μη γνωρίζει). Για άλλα εμβόλια ξέρω ότι διαφέρουν.

 

Είχα τον ίδιο προβληματισμό και εγώ και τα κοίταξα και τα δύο, είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα.... :? Και τα έκδοχα είναι ίδια :?

 

Άρα όσοι παιδίατροι λένε ότι διαφέρουν, λένε απλώς βλακείες....

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Felinidoc αν δεν απατωμαι εισαι γιατρος ετσι δεν ειναι; Εσυ τι θα κανεις; Θα το κανεις στο μικρο; Εχεις καποια μεγαλυτερη ενημερωση λόγω της ιδιοτητας σου;

 

Εμεις περασαμε το 16ο μηνα και δεν το πηγα ακομη (για αλλους λογους, ειχαμε εξετασεις στο νοσοκομειο και μας πηγε λιγο πισω το θεμα εμβολια) αλλα εχω την εξης απορια: Οι οποιοι κινδυνοι (αν τελικα υπαρχουν) απομακρυνονται αν γινει το εμβολιο σε μεγαλυτερη ηλικία; εχει δηλαδη να κανει με τη χρονική στιγμη που γινεται το εμβολιο;

Επισης διαβασα οτι εχει σημασια αν υπαρχει στην οικογενεια ιστορικο αυτοάνοσου νοσηματος. Εμεις εχουμε (απ' τη μαμα μου που πασχει απο σκληροδερμα) Τι γινεται μ' αυτο, δεν το πολυκαταλαβα. Μπορει καποιος να μου το διευκρινησει;

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία και felinidoc σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις :wink:

 

Αλήθεια felinidoc έχω και εγώ την ίδια απορία με την Jean, εσύ τι σκέφτεσαι να κάνεις στη μικρή σου;

 

Σήμερα πάντως που ρώτησα την μητέρα μου τι είχε κάνει αυτή σε μας, μου είπε πως θυμόταν ότι το ΜΜR ήταν από τα πιο δύσκολα εμβόλια, είχαμε ανεβάσει λέει πυρετό και εγώ και ο αδερφός μου ... θα μου πείτε αυτό μπορεί να είναι άσχετο και να μην σημαίνει κάτι κακό απαραίτητα...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

8) (signomi gia ta ellinika mou,den einai i mitriki mou glosa).Exo kai ego paidi kai anisiho gia ta emvolia pou prepei na kanoume :evil: .Pio polu anisixo gia to MMR emvolio,kai gia parenergies.

 

http://www.healthsupport.gr/index.php?MDL=pages&Alias=MENULEFT_15

 

ena sait pou periehi arketi pliroforia gia ta emvolia.

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα στον αυτισμο και το MMR, μπορει ο αυτισμος να "εμφανιστηκε" πριν καν εμφανιστει το εμβολιο που κατηγορειται γι'αυτον, αλλά ολοι οι σημερινοι γονεις πρεπει να γνωριζουν το εξης: τα κρουσματα αυτισμου σημερα ειναι τρομακτικα περισσοτερα απο τα κρουσματα πριν απο μια δεκαετια. Σε τι οφειλεται αυτη η ραγδαια αυξηση του αυτισμου? Τι μετατρεπει μεχρι προτινως φυσιολογικα μωρα σε αυτιστικα παιδια? Γιατι στις ΗΠΑ εχουν εγκριθει συμπληρωματικοι ελεγχοι για την καταλληλοτητα καποιων ευρεως χρησιμοποιουμενων εμβολιων? Οταν οι ερευνητες το ανακαλυψουν, τοτε θα μπορεσουμε να επαναπαυτουμε... γιατι αυτη τη στιγμη δεν μπορουμε. (για σκεφτειτε το, ομως: πολλα πραγματα χρησιμοποιουνταν ευρεως -ο καπνος, το DDT, η θαλιδομιδη- μεχρι που αποδειχθηκε περαν καθε αμφιβολιας οτι εχουν τραγικες παρενεργειες)

 

Ο εμβολιασμός δεν είναι κακός από μόνος του, γίνεται όμως κακός λόγω του τρόπου που γίνεται...

 

Όταν το ιστορικό της οικογένειας είναι βεβαρυμένο τα παιδιά δεν πρέπει να κάνουν εμβόλια ή πρέπει να τα κάνουν σε μεγαλύτερη ηλικία. Η ιατρική πρέπει να σκύβει πάνω από τον κάθε ασθενή ξεχωριστά και όχι να τον αντιμετωπίζει σαν στατιστική... Μπορεί οι παρενέργειες να εμφανίζονται σε μικρό ή μεγάλο ποσοστό όμως όταν σου συμβεί έχεις το 100% της παρενέργειας...

 

Με λίγα λόγια γενικά αυτό που θα έπρεπε να γίνεται είναι:

εμβόλια σε πιο μεγάλη ηλικία, αυτό σημαίνει λιγότερες δόσεις εμβολίων αλλά και εμβόλια σε μια ηλικία που ο οργανισμός μπορεί να αντιδράσει στην όποια παρενέργεια πιο αποτελεσματικά.

 

Αντιγραφω ολα οσα εγραψε η Αγλαϊα!

 

Εγω εχω κανει ολα τα εμβολια στο παιδι, εκτος απο το εμβολιο του πνευμονιοκοκκου, παρολο που οι γιατροι καθε φορα που πηγαιναμε να κανουμε άλλο εμβολιο, με επρηζαν να το κανω κι αυτο συντομα γιατι αλλιως το μωρο μπορει να παθει το ενα ή το αλλο. Καθε φορα τους ελεγα οτι το μωρο μου δεν εχει κανενα ιστορικο ωτιτιδων, πνευμονιας, κλπ, καθως κι οτι δεν πηγαινει σε παιδικο σταθμο για να εκτιθεται σε πολλες ασθενειες (κοντευει τα 2 κι εχει αρρωστησει μονο μια φορα απο αιφνιδιο εξανθημα), αλλά αυτοι εκει να επιμενουν οτι μπορει να το κολλησει κι απο ενηλικα. Οπότε τους ελεγα οτι σκοπευω να του το κανω μετα τα 2 για να κανει το παιδι μονο μια δοση και μ'αφηναν να "ξεγλυστρησω"... μεχρι την επομενη φορα, που αρχιζαν παλι το ιδιο τροπαρι! Ηταν τρομερη η επιμονη τους για ενα εμβολιο που δεν ηταν καν υποχρεωτικο μεχρι προπερσι. Σκεφτειτε ποσο κοστιζει (70 ευρω δεν ειναι?) κι ισως βγει νοημα γιατι δεν εξατομικευουν τις περιπτωσεις αλλά αντιμετωπιζουν ολα τα παιδια σα στατιστικη.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις το καναμε πριν μια βδομαδα το ΜΜR.. ειχα διαβασει το σχετικο τοπικ, το ειπα στο γιατρο ο οποιος ηταν εντελως κατηγορηματικος.. υποστηριξε οτι η συσχετιση του συγκεκριμενου εμβολιου με τον αυτισμο γινεται επειδη ο αυτισμος εμφανιζεται περιπου μετα την ηλικια που γινεται το εμβολιο..

 

Το καναμε τελικα και μαλιστα μαζι καναμε και τις ανεμοβλογια (4 σε ενα...) ακομα χειροτερα..

Με προηδοποιησε οτι μπορει να κανει πυρετο ακομα και μετα απο μια βδομαδα.. Εχουν περασει 8 μερες και σημερα το βραδυ ο μικρος ανεβασε λιγο πυρετουλι.. θα δειξει..

 

Δεν με επεισε αυτο που μου ειπε ο γιατρος.. Απλα πιστευω πως ο καθενας μας εχει το γραφτο του... αυτο που ειναι να παθει θα το παθει οπως και να εχει το πραγμα..

Εγω εχω κανει 3 φορες στη ζωη μου το ΜMR.. και πριν μερικα χρονια εκανα και καποιο εμβολιο της υπατιτιδας Β το οποιο εμαθα αργοτερα οτι αποσυρθηκε γιατι ενοχοποιηθηκε για την εμφανιση κρουσματων σκληρυνσης κατα πλακας..

Ας μας φυλαει η Παναγιτσα απο ολα αυτα τα χημικα που βαζουμε στον οργανισμο μας και καλα για να τον προστατεψουμε..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. εγω το εκανα πριν 3 εβδομαδες. ουτε πυρετο εκανε ουτε γκρινια, ουτε εξανθημα. η κουνιαδα μου ειναι εργοθεραπευτρια και με ολους τους παιδιατρους που συνεργαζεται και τα συζητανε ειπε πως δεν πρεπει να φοβομαστε με οσα ακουμε. η μικρη της ειναι 2 χρονων και της το εκανε κανονικα στους 16 μηνες. οπως ειπε και η dora επειδη εμφανιζεται ο αυτισμος σε αυτη την ηλικια τρομοκρατηθηκαν ολοι. :? η κουνιαδα μου εχει παιδακι στη δουλεια της που ο αυτισμος εκδηλωθηκε στα 2,5 χρονια.(πως μπορει να κατηγορηθει το ΜΜR γι' αυτο το περιστατικο?)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου είπε η παιδίατρος ότι το συγκεκριμένο σπάνια κάνει πυρετό και εξανθήματα και αν κάνει είναι γύρω στην 6η έως 12η μέρα... θα φανεί τότε και θα σας πώ... :?

Σε ευχαριστώ μανούλα... :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. Οφείλω να πω ότι ανησύχησα με όλα αυτά που γράφετε για το MMR και συγκεκριμένα για την περιεκτικότητα σε υδράργυρο που απο αυτά που μπόρεσα να καταλάβω είναι και ο λόγος που μπορεί να υπάρχει υπόνοια ότι ευθύνονται για παρενέργειες. Καλό είναι που το ψάχνουμε αλλά δεν νομίζω ότι εμείς είμαστε αυτοί που μπορούμε αν δεν είμαστε γιατροί ή ερευνητές πάνω στον συγκεκριμένο τομέα να κρίνουμε πότε είναι η κατάλληλη περίοδος για να κάνουμε το εμβόλιο, αργότερα ή νωρίτερα ή και καθόλου. Αυτό είναι δουλειά άλλων. Είναι και λίγο επικίνδυνο να ακυρώνουμε έναν ολόκληρο κλάδο. Ερευνες και συσχετίσεις γίνονται και θα γίνονται συνέχεια με διαφορετικά και αντικρουώμενα αποτελέσματα κάθε φορά. Τα αποτελέσματα που σήμερα είναι πχ θετικής συσχέτισης εμβολίου - αυτισμού σε αυριανή μελέτη μπορεί να είναι αρνητικής συσχέτισης και τούμπαλιν. Ρόλο παίζει το δείγμα, ο τρόπος που γίνεται η έρευνα καθώς και οι συνθήκες κάτω απο τις οποίες γίνεται και που ποτέ δεν είναι σταθερές. Και αυτό σας το λέω σίγουρα γιατί αυτή είναι η δουλειά μου.

Αν για κάποιο λόγο θεωρούμε ότι ο εκάστοτε γιατρός μας δεν κάνει τη δουλειά του σωστά το καλύτερο που πιστεύω ότι έχουμε να κάνουμε είναι για την ασφάλεια των παιδιών μας πάνω απο όλα να τον αλλάζουμε και όχι να το παίζουμε εμείς γιατροί. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ενδιαφέρον επιστολή με επιστημονικά στοιχεία

 

http://www.healthsupport.gr/index.php?MODULE=bce/application/pages&SiteID=261

 

τα συστατικά των εμβολίων

 

http://www.vaclib.org/basic/vacingredient.htm

 

τα βρήκα απο την ιστοσελίδα που παρέθεσε πιο πάνω η dina63510 !

 

εγώ προσωπικά ελπίζω όταν είναι να έχω παιδάκι, και να χρειαστεί εμβολιασμό, να έχουν βελτιωθεί όλα αυτά - να υπάρχουν περισσότερες ακόμα έρευνες κτλ. σίγουρα θα ξοδευα πολύ χρόνο για να διαβάσω όλα όσα γράφουν όλες οι ιστοσελίδες, σε σχέση με τα συν και τα κατά του ΚΑΘΕ εμβολίου!

Οπωσδήποτε με το να υπάρχει ενδιαφέρον και ανησυχία, κινητοποιούνται οι επιστήμονες, αλλά και οι φαρμακευτικές. Αλοίμονο εάν βασιζόμαστε ότι όλα θα γίνονται άπο μόνα τους την στιγμή που υπάρχουν τρισεκατομμύρια δολάρια σαν συμφέρον, απο τις φαρμακευτικές εταιρείες. Οι εταιρείες αυτές, μόνο μετά απο επεμβάσεις οργανισμών που κινητοποιούνται απο απλούς πολίτες αλλά και γιατρούς και επιστήμονες, κάνουν προσπάθειες να βελτιώσουν τις συνθήκες κ τα συστατικά των εμβολίων.

Οι φαρμακευτικές εταιρείες δεν λειτουργούν με βάση φιλανθρωπικών σκοπών, είναι κερδοσκοπικές.

Αν ήταν μη κερδοσκοπικές, και ελεγχοταν αυτό βάση νόμου τότε θα ήμουν πιο ήσυχη ώς προς τις καθοδηγήσεις τους. Όσο όμως γνωρίζω ότι απο κάθε εμβόλιο που πουλούν, έχουν κέρδος, αλλάζουν τα πράγματα, για μένα.

Ναι μεν μπορεί να ξοδεύουν άλλα δισεκατομύρια στην έρευνα και σε κονδύλια που υπάρχουν για να ελέγχονται οι μηχανισμοί των συστατικών κτλ, αλλά τα αποτελέσματα, πραγματικά ένας θεός ξέρει, εάν είναι τα πραγματικά που δημοσιεύονται, το αν υπάρχει καποια αλλαγή τους για να πειστεί το κοινό.

Αυτό, έχει συμβεί άλλωστε σε αρκετές περιπτώσεις!. Τα πολλά κονδύλια για τέτοιες "αξιόπιστες" έρευνες τα έχουν συνήθως οι ίδιες οι φαρμακευτικές...

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Οι φαρμακευτικές εταιρείες δεν λειτουργούν με βάση φιλανθρωπικών σκοπών, είναι κερδοσκοπικές.

Αν ήταν μη κερδοσκοπικές, και ελεγχοταν αυτό βάση νόμου τότε θα ήμουν πιο ήσυχη ώς προς τις καθοδηγήσεις τους. Όσο όμως γνωρίζω ότι απο κάθε εμβόλιο που πουλούν, έχουν κέρδος, αλλάζουν τα πράγματα, για μένα.

Ναι μεν μπορεί να ξοδεύουν άλλα δισεκατομύρια στην έρευνα και σε κονδύλια που υπάρχουν για να ελέγχονται οι μηχανισμοί των συστατικών κτλ, αλλά τα αποτελέσματα, πραγματικά ένας θεός ξέρει, εάν είναι τα πραγματικά που δημοσιεύονται, το αν υπάρχει καποια αλλαγή τους για να πειστεί το κοινό.

Αυτό, έχει συμβεί άλλωστε σε αρκετές περιπτώσεις!. Τα πολλά κονδύλια για τέτοιες "αξιόπιστες" έρευνες τα έχουν συνήθως οι ίδιες οι φαρμακευτικές...

 

Τα αποτελέσματα απο αυτές τις έρευνες δεν είναι λάθος. Αν πάρεις τα στοιχεία τα οποία έλαβαν υπόψη για τη δημιουργία της εκάστοτε έρευνας θα διαπιστώσεις ότι δεν έχουν προβεί σε κανένα απολύτως μαγείρεμα των αποτελεσμάτων. Με τη διαφορά ότι ο τρόπος που είναι στημένη η εκάστοτε έρευνα μπορεί, και τις περισσότερες φορές δεν είναι, αντικειμενικός. Δηλαδή το αποτέλεσμα μπορεί να είναι σωστό αλλά ο τρόπος διεξαγωγής λάθος. Και αν κάποιος δεν ασχολείται με αυτά τα πράγματα δεν το καταλαβαίνει. έχει να κάνει με το δείγμα, τον τρόπο που επιλέχθηκε, αν είναι αμερόληπτο, τις συνθήκες παρακολούθησης του κλπ. Αν κάτι απο τις παραπάνω "σταθερές" ληφθεί σκόπιμα με μη θεμιτό τρόπο, τότε όσο σωστή και αν είναι η μεθοδολογία της έρευνας, το αποτέλεσμα είναι απόλυτα λάθος. Αλλά δεν φαίνεται :D Τρέχα γύρευε δηλαδή.

Και δυστυχώς πολλοί, μην πω οι περισσότεροι καλούμαστε να διεξάγουμε μια έρευνα με προκαθορισμένα απο την αρχή αποτελέσματα. Εγώ προσωπικά δεν το κάνω αλλά επειδή είναι πολλά τα λεφτά και οι εταιρίες που ζητούν αυτές τις έρευνες διαχειρίζονται και προσφέρουν ιλλιγγιώδη ποσά, σε διαβεβαιώ ότι πολλοί συνάδελφοί μου μπαίνουν σε αυτή τη διαδικασία και ουσιαστικά διαιωνίζουν καταστάσεις και υπερπλουτίζουν στην συγκεκριμένη περίπτωση την εκάστοτε φαρμακευτική.

Κοινώς, αν πραγματικά ξέραμε πίσω απο κάθε τι που ακούμε το τι παίζεται, θεωρώ ότι το λιγότερο που θα είχαμε πάθει θα ήταν σοκ

Link to comment
Share on other sites

tasuki θα ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με το εμβόλιο του πνευμονιόκοκκου...(prevnar).

 

Στο βιβλιάριό μου δεν το έχει στα υποχρεωτικά...ο γιος μου είναι τώρα 4 μηνών και δεν έχει κάνει ακόμη την πρώτη δόση - που την κάνουν στο ΙΚΑ σ΄αυτήν την ηλικία.

Αν έχεις κάποιες πληροφορίες για τυχόν παρενέργειες, ή μπορείς να με παραπέμψεις σε κάποιο site θα σου ήμουν ευγνώμων :)

Ματίνα

Link to comment
Share on other sites

tasuki θα ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με το εμβόλιο του πνευμονιόκοκκου...(prevnar).

 

Στο βιβλιάριό μου δεν το έχει στα υποχρεωτικά...ο γιος μου είναι τώρα 4 μηνών και δεν έχει κάνει ακόμη την πρώτη δόση - που την κάνουν στο ΙΚΑ σ΄αυτήν την ηλικία.

Αν έχεις κάποιες πληροφορίες για τυχόν παρενέργειες, ή μπορείς να με παραπέμψεις σε κάποιο site θα σου ήμουν ευγνώμων :)

Ματίνα

 

Δεν το εχει στα υποχρεωτικα γιατι μολις προπερσι το εκαναν υποχρεωτικο, αλλά ο γιατρος θα το σημειωσει εκει που το βιβλιαριο εχει χωρο και γραφει "ΑΛΛΑ ΕΜΒΟΛΙΑ".

 

Δεν εχω πληροφοριες για παρενεργειες, δεν ηταν αυτος ο λογος που δεν το εκανα, απλά θεωρησα ασκοπο με τοσα πολλα εμβολια που εκανε το παιδι μου ανα διμηνο (πενταπλο, κλπ) να το πηγαινω επιπλεον εναλλαξ καθε δευτερο μηνα για το Prevenar. Το εμβολιο αυτο ειναι χρησιμο για καποια μωρα (π.χ. που κανουν ευκολα ωτιτιδες, που πηγαινουν σε βρεφονηπιακο σταθμο απο μηνων, κλπ), αλλά με βαση την κραση και τον τροπο ζωης του δικου μου μωρου (που θηλαζε αποκλειστικα, δεν εκανε καν μυξες, δεν πηγαιναμε σε κλειστα μερη με κοσμο, κλπ), θεωρησα περιττο να τον τρυπαω συνεχεια απο τοσο νωρις, οταν θα μπορουσε απλά να κανει μια δοση μετα τα δυο.

 

Συζητησε το με τον παιδιατρο, εγω στην αρχη του ειχα πει να το κανουμε με μερικους μηνες καθυστερηση κι ειχε συμφωνησει, αλλά οταν εβλεπε οτι το μωρο κοντευε να χρονισει κι ακομα δεν ειχαμε κανει καμια δοση, αρχισε να γινεται φορτικος. Κακως, γιατι σταματησα να κανω σ'αυτον τα εμβολια. :roll: (οχι οτι οι καινουριοι ηταν καλυτεροι σ'αυτο το θεμα...)

Link to comment
Share on other sites

Για το συγκεκριμένο εμβόλιο η παιδίατρος μου μου είπε ότι αν το ξεκινάγαμε από μηνών θα έπρεπε να κάνουμε 5 δόσεις ενώ τώρα θα κάνουμε 1 δόση 1 χρονών και άλλη μια 2 και τέλος.

Όσον αφορά το MMR την ρώτησα και εγώ με βάση τα όσα διάβασα εδώ και μου είπε ότι είναι επιλογή μου τι θα κάνω με το εμβόλιο.Μου είπε απλά αναφορικά να ξέρετε ότι πέρυσι επειδή πολλοί γονείς δεν κάνανε το εμβόλιο αυτό λόγω των φημών που επικρατούν είχαμε επιδημία ιλαράς εν έτη 2007 σε μια χώρα αναπτυσσόμενη και μέλος της Ε.Ε. Οπότε ο καθένας μας ας κρίνει και ας αποφασίσει για το παιδί του.

Και για να μην έχουμε αμφιβολίες περί εμβολίου και αυτισμού μπορούμε σε ηλικία 14-16 μηνών να πάμε να εξετάσουμε τα παιδιά ακόμα και αν φαίνονται κανονικά χωρίς πρόβλημα από ειδικούς γιατρούς ώστε να είμαστε σίγουροι.

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μετά από 15 μέρες που κάναμε το εμβόλιο (Priorix) όλα καλά :D

 

Δεν έκανε ούτε πυρετό ούτε εξανθήματα (που ήταν από τις πιθανές παρενέργειες)

Πάει και αυτό! Ουφφφφ!

:D

Link to comment
Share on other sites

Εμεις ηταν να το κανουμε αυριο αλλα η κορη μου εδω και 3 μερες εχει μυξουλες και ξερο βηχαλακι αρια και που. Χωρις πυρετο κτλ. Οποτε δεν το βλεπω. Το θεμα ειναι οτι αν μας το βαλει για την αλλη βδομαδα και μου ανεβασει πυρετο την παραλλη την κατσαμε τη βαρκα γιατι εχουμε ταξιδι στις 19 του μηνος, αεροπορικό κιολας...... Βρασε ορυζα κοινως....

Link to comment
Share on other sites

Θα την εξετάσει και θα σου πει αν μπορεί να στο κάνει αύριο... μπορεί και να γίνεται, εκτός και δεν την ακούσει καλά ή είναι κόκκινος ο λαιμός της... :?

Τώρα για να είσαι σίγουρη στο ταξίδι σας μπορείς να το κάνεις και όταν γυρίσετε με το καλό! Εκτός και λείψετε για πολύυυυ καιρό... αλλά μάλλον για Πάσχα σας κόβω να φεύγετε... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Μου είπε απλά αναφορικά να ξέρετε ότι πέρυσι επειδή πολλοί γονείς δεν κάνανε το εμβόλιο αυτό λόγω των φημών που επικρατούν είχαμε επιδημία ιλαράς εν έτη 2007 σε μια χώρα αναπτυσσόμενη και μέλος της Ε.Ε. .

μήπως ομως ξεχασε να σου πεί οτι τα περσσοτερα παιδια την περασαν σαν μια απλη ιωση?διοτι η ιλαρα πλεον εχει εξασθενησει λογο μαζικου εμβουλιασμου...

επίσης το αν καποιο παιδι νοσησει με βαρεια συμπτωματα και ανεπανορθωτες επιπλοκες λογο του εμβολιου δεν ειναι φημη...ειναι πραγματικότητα για την οικογενεια που το ζει...

καιοσον αφορα αυτο που ειπες για προοληπτικο ελενχο ή αληθεια ειναι οτι ναι καλο θα ηταν οσοι επιθυμούν να κανουν το οποιοδηποτε εμβόλιο αλλα εχουν αμφιβολίες, να κανουν ελενχο για το αν το παιδι τους εχει αναπτυξει αντισώματα στον ιο που παει να εισαβάλει στον οργανισμό τους...και ετσι να μην χρειαστει να εμβολιαστει...ο Ιπποκρατης παντα υποστηριζε την προληψη και σε αυτον τον ορκο ορκιστηκαν ολοι οι γιατροι ....γιατι ομως δεν μας το προτρεινουν?

πιθανες επιπλοκες απο το MMR συμβαίνουν οταν το παιδι εχει περασει την αρρωστια και δεν ειχε υσχηρα συμπτωματα ετσι και οι γονεις δεν γνωριζαν αν το παιδι χρειαζοταν πραγματικα το εμβολιο...

 

και οσο υπαρχει η μια αποψη με στοιχεια και ερευνες ετσι υπαρχει και η αλλη με αντιστοιχα στοιχεια και ερευνες...τελικα ειναι ολα θεμα επιλογων.... :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...