Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΜΒΟΛΙΟ MMR


Μαράκι

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Ναι ξερω ποσο κοστιζει αλλα δεν με νοιαζει. Αν ειναι για καλο χαλαλι!!! Απλα διαβασα οτι ειναι διστακτικοι οι Ελληνες γιατροι γιατι ακομα δεν εχουμε δει τις μακροπροθεσμες παρενεργειες. Εμενα ο δικος μου ειναι 3μιση μηνων ακομα και φοβαμαι. Δυο παιδιατροι που ξερω λενε οχι και ενας ναι.

Link to comment
Share on other sites

Το εμβόλιο της μηνιγγίτιδας Β που ειναι η χειρότερη μορφή δεν ειναι καθόλου δωρεάν εδώ τι δημόσιο δεν πληρώνει

Μονο ιδιωτικά 180 ευρώ η δοση!!!

 

Μου φαίνεται ότι εγκρίθηκε πριν από λίγες ημέρες! Για την ακρίβεια, είμαι σίγουρη ότι διάβασα ότι εγκρίθηκε, αλλά η παραπληροφόρηση πάντα παίζει! :roll:

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ότι εγκρίθηκε πριν από λίγες ημέρες! Για την ακρίβεια, είμαι σίγουρη ότι διάβασα ότι εγκρίθηκε, αλλά η παραπληροφόρηση πάντα παίζει! :roll:

 

Ναι στην θεωρία εγκρίθηκε αλλα κάνουν διαπραγματεύσεις την τιμή οπότε οχι ακομα στο δημόσιο

Ελπίζω μέχρι να έρθει ο άλλος μπεμπης μου να εχει συμφωνηθεί αλλα δεν νομίζω - ειναι λίγο γύφτοι εδώ!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως περιμένω την απάντηση του mesastoura σε μένα, την Lisbet και την Μαριάλ...

 

Bάλτε κι εμένα στη λίστα της αναμονής για τη συγκεκριμένη απάντηση :confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ε γιατί δεν το λες αυτό το κάααατι και το κρατάς κρυφό; :P

 

Εγώ απλά επέμενα ότι δεν το έχω δει/ακούσει να γίνεται σε κανένα παιδάκι στην Ελλάδα, ούτε Αθήνα, ούτε Θεσσαλονίκη, ούτε επαρχία. Κι ότι δεν θα το έκανα στα δικά μου παιδιά επ' ουδενί.

 

 

 

 

 

Παραπάνω ανέφερες ότι το MMR μπορεί να χορηγηθεί ταυτόχρονα με το infarix hexa. Σε ξαναρωτάω λοιπόν, μπορείς να μας βάλεις ένα λινκ που να το υποστηρίζει, όπως έβαλε η Babycute;

 

Τώρα το είδα το μήνυμα!

Μεταφράζω από το Red Book του 2012, που είναι το επίσημο βιβλίο της Επιτροπής Λοιμώξεων της Αμερικανικής Παιδιατρικής Ακαδημίας, σελ.34:" καμία αντένδειξη στην ταυτόχρονη χορήγηση πολλαπλών εμβολίων που συνιστώνται για τα παιδιά και τους εφήβους δεν είναι γνωστή. Η ανοσολογική απάντηση στο ένα εμβόλιο γενικά δεν ανακατεύεται (interfere, δε μου έρχεται η πιο...μορφωμένη λέξη) στην απάντηση των άλλων εμβολίων.[...] Επειδή η ταυτόχρονη χορήγηση των εμβολίων που χορηγούνται ως ρουτίνα δεν είναι γνωστό να επηρεάζει την αποτελεσματικότητα ή την ασφάλεια οποιουδήποτε από τα προτεινόμενα εμβόλια της παιδικής ηλικίας, συνιστάται η ταυτόχρονη χορήγηση όλων των εμβολίων που είναι κατάλληλα για την ηλικία και την ανοσολογική κατάσταση του δέκτη".

Επίσης, στα ενημερωτικά φυλλάδια που παρέχουν on line οι εταιρίες για τα εμβόλιά τους, αναγράφεται ποιο συνδυάζεται με ποια.

 

Αν και, να πω το παράπονό μου, δε νομίζω ότι ό,τι λέμε, είναι υποχρεωτικό να το τεκμηριώνουμε και...βιβλιογραφικά! Δεν είναι, δα, και παρουσίαση περιστατικού σε συνέδριο! Θέλω να πιστεύω ότι κανείς εδώ μέσα δε διαβάζει με κλειστά μάτια ό,τι γράφεται, κανείς δεν παίρνει ιατρικές αποφάσεις χωρίς να συμβουλευτεί γιατρό δια ζώσης!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το είδα το μήνυμα!

Μεταφράζω από το Red Book του 2012, που είναι το επίσημο βιβλίο της Επιτροπής Λοιμώξεων της Αμερικανικής Παιδιατρικής Ακαδημίας, σελ.34:" καμία αντένδειξη στην ταυτόχρονη χορήγηση πολλαπλών εμβολίων που συνιστώνται για τα παιδιά και τους εφήβους δεν είναι γνωστή. Η ανοσολογική απάντηση στο ένα εμβόλιο γενικά δεν ανακατεύεται (interfere, δε μου έρχεται η πιο...μορφωμένη λέξη) στην απάντηση των άλλων εμβολίων.[...] Επειδή η ταυτόχρονη χορήγηση των εμβολίων που χορηγούνται ως ρουτίνα δεν είναι γνωστό να επηρεάζει την αποτελεσματικότητα ή την ασφάλεια οποιουδήποτε από τα προτεινόμενα εμβόλια της παιδικής ηλικίας, συνιστάται η ταυτόχρονη χορήγηση όλων των εμβολίων που είναι κατάλληλα για την ηλικία και την ανοσολογική κατάσταση του δέκτη".

Επίσης, στα ενημερωτικά φυλλάδια που παρέχουν on line οι εταιρίες για τα εμβόλιά τους, αναγράφεται ποιο συνδυάζεται με ποια.

 

Αν και, να πω το παράπονό μου, δε νομίζω ότι ό,τι λέμε, είναι υποχρεωτικό να το τεκμηριώνουμε και...βιβλιογραφικά! Δεν είναι, δα, και παρουσίαση περιστατικού σε συνέδριο! Θέλω να πιστεύω ότι κανείς εδώ μέσα δε διαβάζει με κλειστά μάτια ό,τι γράφεται, κανείς δεν παίρνει ιατρικές αποφάσεις χωρίς να συμβουλευτεί γιατρό δια ζώσης!

 

Τότε θα πρέπει να είσαι τελευταία που διαμαρτύρεται για "ανακρίβειες", όταν κάποιος ΔΕΝ τεκμηριώνει επιστημονικά την άποψή του, έτσι; :cool:

 

Επιπλέον, κάνεις λάθος σε αυτό. Υπάρχει πάρα πολύς κόσμος που θα δώσει ή δε θα δώσει φάρμακα στο παιδί του, βασιζόμενος σε πολλά άλλα πράγματα πλην μιας έγκυρης επιστημονικής γνώμης.

 

Θα ήταν καλύτερο αν έβαζες link στα αγγλικά κατευθείαν για το απόσπασμα που αναφέρεις παραπάνω. Αμφιβάλλω πάρα πολύ αν εννοεί ότι επειδή, πχ, 8 διαφορετικά εμβόλια είναι ασφαλές να γίνονται στην ηλικία των 12 μηνών, μπορούν να χορηγηθούν όλα μαζί ταυτόχρονα.

Link to comment
Share on other sites

Να πω κατι ρε παιδια για τα εμβολια, θεωρω σημαντικο τον εμβολιασμο. Και θα πω ενα απλο παραδειγμα. Εγω οταν ημουν μικρη δεν υοηρχε το εμβολιο της ανεμοευλογιας. Αλλα δεν κολλησα ποτε. Μια βδομαδα πριν γεννησω, ο πατερας μου εβγαλε στο μετωπο κατι σημαδακια, που εκ των υστερω μαθαμε οτι ηταν ερπης ζωστηρα, που προερχεται απο τον ιο της ανεμοευλογιας κι που μεταδιδεται, θα μπορουσα καλλιστα να ειχα κολλησει και να ειχε βρεθει σε κινδυνο και το παιδακι μου. Εγω δεν κολλησα, αλλα θα ηταν καλυτερο αν υπηρχα το εμβολιο τοτε να ειχα εμβολιαστει,..

Link to comment
Share on other sites

Να πω κατι ρε παιδια για τα εμβολια, θεωρω σημαντικο τον εμβολιασμο. Και θα πω ενα απλο παραδειγμα. Εγω οταν ημουν μικρη δεν υοηρχε το εμβολιο της ανεμοευλογιας. Αλλα δεν κολλησα ποτε. Μια βδομαδα πριν γεννησω, ο πατερας μου εβγαλε στο μετωπο κατι σημαδακια, που εκ των υστερω μαθαμε οτι ηταν ερπης ζωστηρα, που προερχεται απο τον ιο της ανεμοευλογιας κι που μεταδιδεται, θα μπορουσα καλλιστα να ειχα κολλησει και να ειχε βρεθει σε κινδυνο και το παιδακι μου. Εγω δεν κολλησα, αλλα θα ηταν καλυτερο αν υπηρχα το εμβολιο τοτε να ειχα εμβολιαστει,..

 

Μπορείς να κάνεις το κάνεις και τώρα, τα εμβόλια δεν απευθύνονται μόνο στα μωρά! Της ηπατίτιδας Β εγώ το έκανα ενήλικη, πχ.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το είδα το μήνυμα!

Μεταφράζω από το Red Book του 2012, που είναι το επίσημο βιβλίο της Επιτροπής Λοιμώξεων της Αμερικανικής Παιδιατρικής Ακαδημίας, σελ.34:" καμία αντένδειξη στην ταυτόχρονη χορήγηση πολλαπλών εμβολίων που συνιστώνται για τα παιδιά και τους εφήβους δεν είναι γνωστή. Η ανοσολογική απάντηση στο ένα εμβόλιο γενικά δεν ανακατεύεται (interfere, δε μου έρχεται η πιο...μορφωμένη λέξη) στην απάντηση των άλλων εμβολίων.[...] Επειδή η ταυτόχρονη χορήγηση των εμβολίων που χορηγούνται ως ρουτίνα δεν είναι γνωστό να επηρεάζει την αποτελεσματικότητα ή την ασφάλεια οποιουδήποτε από τα προτεινόμενα εμβόλια της παιδικής ηλικίας, συνιστάται η ταυτόχρονη χορήγηση όλων των εμβολίων που είναι κατάλληλα για την ηλικία και την ανοσολογική κατάσταση του δέκτη".

Επίσης, στα ενημερωτικά φυλλάδια που παρέχουν on line οι εταιρίες για τα εμβόλιά τους, αναγράφεται ποιο συνδυάζεται με ποια.

 

Αν και, να πω το παράπονό μου, δε νομίζω ότι ό,τι λέμε, είναι υποχρεωτικό να το τεκμηριώνουμε και...βιβλιογραφικά! Δεν είναι, δα, και παρουσίαση περιστατικού σε συνέδριο! Θέλω να πιστεύω ότι κανείς εδώ μέσα δε διαβάζει με κλειστά μάτια ό,τι γράφεται, κανείς δεν παίρνει ιατρικές αποφάσεις χωρίς να συμβουλευτεί γιατρό δια ζώσης!

 

Ταυτόχρονη χορήγηση ΟΛΩΝ των εμβολίων που είναι κατάλληλα για την ηλικία και την ανοσολογική κατάσταση του δέκτη; :shock:

 

Μάλλον πρόκειται για μεταφραστικό λάθος ή παρανόηση.

 

Εδώ στα σχολεία, που έγινε ο αντιφυματικός εμβολιασμός, αρνήθηκαν τον εμβολιασμό στα ΕΞΑΧΡΟΝΑ παιδιά που έτυχε να έχουν κάνει άλλο εμβόλιο τον προηγούμενο μήνα (μπορεί και δίμηνο, δεν θυμάμαι πια...).

Και επειδή ο συγκεκριμένος εμβολιασμός γίνεται με ευθύνη δημοσίων φορέων (δήμοι και Υπουργείο), ΣΊΓΟΥΡΑ θα ακολουθούν την επίσημη θέση του αρμόδιου αναγνωρισμένου φορέα, της Ελληνικής Παιδιατρικής Εταιρείας.

Δεν πιστεύω ότι αυθαίρετα αποφάσισαν τον μη εμβολιασμό....

 

Α! Επίσης, αντιφυματικός εμβολιασμός δεν έγινε σε παιδιά που είχαν περάσει έστω και μια ιωσούλα ή που τους χορηγήθηκε ντεπόν τριάντα μέρες πριν τον εμβολιασμό. Είναι απίστευτα περιοριστικές οι προύποθεσεις για τον συγκεκριμένο εμβολιασμό. Και νομίζω ότι είναι, γιατί έτσι πρέπει. Αυτά είναι τα ενδεδειγμένη μέτρα ασφαλείας. (Και ας τα καταστρατηγούμε ενίοτε, για θεμιτούς και αθέμιτος λόγους...).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΧΘες της εκανα το MMRκαι τωρα αναμενω απο την 5η μερα και μετα ειπε η παιδιατρος.το καθυστερυσα πολυ βεβαια αλλα το φοβαμαι πολυ

τι αναμένεις βρε κορίτσι να πάθει αυτισμό; :confused:

αφού είπαμε ο κύριος που συνέδεσε το μμρ με τον αυτισμό προσπαθούσε να φτιάξει ένα δήθεν "ασφαλές εμβόλιο" για να το αντικαταστήσει και έκανε την έρευνα με λάθος τρόπο και ποτέ κανείς δεν κατάφερε να επαναλάβει (να ξαναβρεί) τα ευρήματά του....

η έρευνά του αποσύρθηκε και ο ίδιος έχασε την ιατρική του άδεια...

τι άλλο πια...

σε 15 μέρες από τον εμβολιασμό θα σου ανεβάσει λίγο πυρετό και αυτό είναι όλο...

Link to comment
Share on other sites

τι αυτισμο βρε κοπελα μου?για υψηλο πυρετο φοβαμαι

ένα 38,5 δυο τρία κύμματα θα σου κάνει αλλά όχι τώρα σε δυο βδομάδες από τον εμβολιασμό (έτσι έγεινε και στα δύο μου παιδιά, το τρίτο δεν σήκωσε καθόλου)

Link to comment
Share on other sites

Σε 15 ημερες δεν θα εχιε κανενα συμπτωμα. Θα εχει συνελθει το παιδι τελειως απο το εμβολιο.

Δικαιολογημενα φοβαται η robenula Την 6η ημερα περιμενουν οι γιατροι να παρουσιαστει πυρετος.

Και ο πυρετος δεν ειναι τοσο ασημαντος , φιλη ΜΑΡΙΑΛ

Και το λεω απο την εμπειρια μου με τον μικρο μου.

Ανεβασε πολυ υψηλο πυρετο για μια εβδομαδα. Εφτασε το 40.

Για 3 ημερες κυμαινοταν μεταξυ 38.5 -40. με πολυ δυνατα αντιπυρετικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ταυτόχρονη χορήγηση ΟΛΩΝ των εμβολίων που είναι κατάλληλα για την ηλικία και την ανοσολογική κατάσταση του δέκτη; :shock:

 

Μάλλον πρόκειται για μεταφραστικό λάθος ή παρανόηση.

Όχι, αυτό ακριβώς γράφει στο Red Book. Συγκεκριμένα λέει:

 

Simultaneous administration of most vaccines is safe, effective and recommended. Infants and children have sufficient immunologic capacity to respond to multiple vaccines. No contraindications to the simultaneous administration of multiple vaccines routinely recommended for infants and children are known. Immune response to one vaccine generally does not interfere with responses to other vaccines. Simultaneous administration of IPV, MMR, varicella, or DTaP vaccines results in rates of seroconversion and of adverse effects similar to those observed when the vaccines are administered at separate visits.[...] Because simultaneous administration of routinely recommended vaccines is not known to affect the effectiveness or safety of any of the recommended childhood vaccines, simultaneous administration of all vaccines that are appropriate for the age and immunization status of the recipient is recommended.

 

http://www.amazon.co.uk/Red-Book-Committee-Infectious-Diseases/dp/158110703X

Link to comment
Share on other sites

τι αυτισμο βρε κοπελα μου?για υψηλο πυρετο φοβαμαι

 

Robenula μπορεί και να μην παρουσιάσει τίποτα η μικρή σου. Ο γιός μου δεν είχε καθόλου πυρετό μετά το MMR (όπως και σε κανένα άλλο εμβόλιο).

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ούτε τα δικά μου κάνανε πυρετό από το MMR.

 

Άμα κάνουν τέτοιες ταρζανιές στην Αμερική, διόλου περίεργο που έχουν αυτό τον Οργανισμό Αποζημίωσης για βλάβες από εμβόλια ή όπως τον λένε. Και τον παίρνουν μετά οι υπόλοιποι και τον κάνουν παντιέρα της επανάστασής τους. Δε μπορώ να διανοηθώ το λόγω που θα έκανε κανείς τόσα εμβόλια μαζεμένα σε ένα παιδάκι.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αυτό ακριβώς γράφει στο Red Book. Συγκεκριμένα λέει:

 

Simultaneous administration of most vaccines is safe, effective and recommended. Infants and children have sufficient immunologic capacity to respond to multiple vaccines. No contraindications to the simultaneous administration of multiple vaccines routinely recommended for infants and children are known. Immune response to one vaccine generally does not interfere with responses to other vaccines. Simultaneous administration of IPV, MMR, varicella, or DTaP vaccines results in rates of seroconversion and of adverse effects similar to those observed when the vaccines are administered at separate visits.[...] Because simultaneous administration of routinely recommended vaccines is not known to affect the effectiveness or safety of any of the recommended childhood vaccines, simultaneous administration of all vaccines that are appropriate for the age and immunization status of the recipient is recommended.

 

http://www.amazon.co.uk/Red-Book-Committee-Infectious-Diseases/dp/158110703X

 

Ευχαριστώ!

 

Αλλά, μην πάτε μακριά, βρε παιδιά! Ρίξτε μια ματιά στο πρόγραμμα εμβολιασμών του Βιβλιαρίου Υγείας Παιδιού. Στους 2 μήνες, συστήνονται τα εξής εμβόλια: DTP + πολυομυελίτιδας+ ηπατίτιδας+ μηνιγγίτιδας+ πνευμονιοκόκκου + αιμόφιλου, ενώ είναι προαιρετικό του ροτα-ιού. Δεδομένου ότι στην Ελλάδα το εμβόλιο της πολυομυελ. δεν είναι μόνο του, η παραπάνω οδηγία μεταφράζεται ως εξής Infanrix tetra+Engerix+Meningitec+Prevenar 13+ Hiberix και Rotarix (δε διαφημίζω τα συγκεκριμένα εμβόλια, μην παρεξηγηθώ, τα αναφέρω για λόγους ευκολίας, αν και ο συνδυασμός ακούγεται σαν...γαλατικό χωριό!!!:-D). όταν, δε, μπει στο πρόγραμμα το Bexsero, της μηνιγγίτιδας Β, δηλαδή, τα εμβόλια που συστήνονται στα σχεδόν νεογέννητα βρέφη είναι 8! Και κανείς δεν είναι τρελλός να κάνει σουρωτήρι ένα μωρό που έχει μια βασική παιδιατρική παρακολούθηση, γι'αυτό και τα μοιράζει και στους 3 και 5 μήνες ζωής. Όμως, αν αποφασιστεί να εμβολιαστούν ειδικές ομάδες, π.χ. τσιγγάνοι σε καταυλισμούς, λαθρομετανάστες σε ειδικούς χώρους υποδοχείς, πληθυσμοί, δηλαδή, που δεν έχουν την πολυτέλεια του follow up, τότε ΜΠΟΡΕΙΣ να τα κάνεις ΟΛΑ ΜΑΖΙ!

Το ίδιο το Infanrix Hexa, εξάλλου, είναι τέσσερα εμβόλια μαζί!

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο το Infanrix Hexa, εξάλλου, είναι τέσσερα εμβόλια μαζί!

Το Infarix Hexa είναι έξι εμβόλια μαζί: διφθερίτιδα, τέτανος, κοκκύτης, ηπατίτιδα Β, πολυομυελίτιδα και αιμόφιλος της γρίπης.

Link to comment
Share on other sites

πάντως ούτε και μένα έκανε πυρετό κανένα παιδί από το MMR, απλά μια μικρή δυσφορία πρέπει να ένιωσαν στη βδομάδα-10 μέρες, γιατί με πέθαναν στη γκρίνια

δεν είχαν άλλα συμπτώματα πάντως, αν και ο γιατρός μας είχε πει ότι θα μπορούσε να είναι αναμενόμενο κάποιο εξάνθημα, λίγη καταρροή ή πυρετός και να μην τρομάξουμε, απλά να επικοινωνήσουμε μαζί του.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αυτό ακριβώς γράφει στο Red Book. Συγκεκριμένα λέει:

 

Simultaneous administration of most vaccines is safe, effective and recommended. Infants and children have sufficient immunologic capacity to respond to multiple vaccines. No contraindications to the simultaneous administration of multiple vaccines routinely recommended for infants and children are known. Immune response to one vaccine generally does not interfere with responses to other vaccines. Simultaneous administration of IPV, MMR, varicella, or DTaP vaccines results in rates of seroconversion and of adverse effects similar to those observed when the vaccines are administered at separate visits.[...] Because simultaneous administration of routinely recommended vaccines is not known to affect the effectiveness or safety of any of the recommended childhood vaccines, simultaneous administration of all vaccines that are appropriate for the age and immunization status of the recipient is recommended.

 

http://www.amazon.co.uk/Red-Book-Committee-Infectious-Diseases/dp/158110703X

 

Δεν γράφει και ακριβώς αυτό... Υπάρχει μια αντίφαση στην πρώτη και την τελευταία πρόταση (most vaccines - all vaccines).

 

Πολύ large και χαλαρή η Αμερικανική Παιδιατρική Εταιρεία στο θέμα των εμβολίων...

Δηλαδή, κατά τον πρώτο χρόνο ζωής του μωρού, που γίνονται σταδιακά διάφορες δόσεις πολλών εμβολίων, τι κάνουν στην Αμερική; Τα κάνουν όλα μαζί; Δηλαδή, πηγαίνουν το μωρό 2 φορές στον παιδίατρο/νοσοκόμο και το χιλιοτρυπούν για να πάρει την αναγκαία δόση από όλα τα απαραίτητα εμβόλια; :roll::shock:

Είναι δυνατόν; Μήπως δεν καταλαβαίνουμε κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν γράφει και ακριβώς αυτό... Υπάρχει μια αντίφαση στην πρώτη και την τελευταία πρόταση (most vaccines - all vaccines).

Διάβασε λίγο πιο προσεκτικά και θα δεις ότι δεν υπάρχει καμία αντίφαση.

 

Στην πρώτη περίπτωση λέει "most vaccines" (τα περισσότερα εμβόλια γενικώς) και στην δεύτερη "all vaccines that are appropriate for the age and immunization status of the recipient" (όλα τα εμβόλια που συστήνονται για μια συγκεκριμένη ηλικία)

 

Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...