Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΜΒΟΛΙΟ MMR


Μαράκι

Recommended Posts

Καλημέρα

αν είναι κάποια μανούλα online και γνωρίζει ας που απαντήσει!!!

Κάναμε στους 20μήνες περίπου την πρώτη δόση του priorix-tetra και τώρα μου έιπε η παιδίατρος (δεν είναι η ίδια) να κάνω κ την δέυτερη δόση

Είμαστε τώρα 4χρ. και 7 μηνών!!! είναι οκ να το κάνω τώρα ή πιο μετά ???

Εσείς πότε κάνατε την 2η δόση??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

 

Καλημέρα!!! Και εμένα η κόρη μου είναι 4χρν και 2μηνών.

Στο βιβλιάριο υγείας της μικρής μου έχει σημειώσει ότι μεταξύ 4-6 χρν να της κάνουμε τις επόμενες δόσεις των TETRAVAC, NMR και VANIVAX.

 

Της έκανα πριν ένα μήνα την 5η δόση του εμβολίου TETRAVAC, οπότε μου μένουν να της κάνουμε την 2η δόση NMR και την 2η δόση VANIVAX αλλά δεν βιάζομαι μέχρι να έρθει το φθινόπωρο, θα τα κάνουμε σταδιακά...

 

Για το Mantoux και το εμβόλιο της φυματίωσης BCG, σου είπε τίποτα η παιδίατρος;;;

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


όχι ακόμα θα την ρωτήσω όμως εκτενέστερα τώρα που θα πάω!!

το mantoux το έχεις κάνει μια φορά????

το TETRAVAC πιο είναι???

είχες κάνει την ανεμοβλογιά μόνη της από ότι κατάλαβα και το mmr όχι το tetra!!!

Link to comment
Share on other sites

όχι ακόμα θα την ρωτήσω όμως εκτενέστερα τώρα που θα πάω!!

το mantoux το έχεις κάνει μια φορά????

το TETRAVAC πιο είναι???

είχες κάνει την ανεμοβλογιά μόνη της από ότι κατάλαβα και το mmr όχι το tetra!!!

 

Έχουμε κάνει 4 δόσεις του pentavac και η 5η δόση ήταν το tetravac! Στο βιβλιάριο υγείας (το παλιό) αφορούν τις 3 πρώτες σειρές του ημερολογίου εμβολιασμών. Μάλιστα, τώρα που το κοιτάω, το εμβόλιο που κάναμε πριν ένα μήνα , το τετραβακ το σημείωσε στις 2 σειρές του πίνακα!!! Θα την ρωτήσω με την πρώτη ευκαιρία....

 

Το mantoux το έχουμε κάνει 1 φορά τον 5ο του 2010 (η μικρή γεννήθηκε 3ο 2009).

 

Το NMR το έχουμε κάνει 1 φορά τον 5ο του 2010.

 

Το vanivax το σημειώνει εκτός πίνακα, χειρόγραφα η γιατρός, έχουμε κάνει το 2010 1 φορά και θέλει άλλη 1 φορά 4-6χρν...

 

 

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλησπέρα

πρώτο μου post στο forum το οποίο κατά καιρούς με βοήθησε πολύ σε θέματα θηλασμού και ψιλοπροβλημάτων με τη μικρή μας (ευχαριστώ πολύ )

Την προηγούμενη εβδομάδα κάναμε το ΜΜΡ και εμείς χωρίς να είμαι πολύ υποψιασμένη για παρενεργειες κλπ

Δυστυχως έχουμε τρίτη μέρα σήμερα πυρετό και βγάλαμε και λίγα εξανθήματα.

Μου είναι πολύ δύσκολη αυτή η περίοδος γιατί είναι η 5η στη σειρά εμπύρετη περίοδος του παιδιού σε διάστημα 2 μηνών τώρα... Ελπίζω ότι ως αύριο θα είμαστε καλά, απλά ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας.

:) :)

[link=http://www.tickerclub.com/][image noborder]http://www.tickerclub.com/cache/348ad8596d.png[/image][/link]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναιιιιιιι.......σιγουρα! Εχω πολλα παραδειγματα απο το περιβαλλον μου με 39-40 πυρετο μια βδομαδα και εξανθηματα ως "συμπτωματα ιλαρας" μετα το μμρ! Ιλαρα με περικεφαλαια!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Kαι εμείς όταν κάναμε αυτό το εμβόλιο (συγκεκριμένα το priorix) είχαμε όλες τις παρενέργειες. Πυρετός (όχι όμως για πολλές μέρες), εξανθήματα, διάρροια, πολύ νευρικότητα, ανορεξία, κλάμματα ανευ λόγου. Τα είχαμε δεί όλα, το παιδί έκανε περίπου 20 ημέρες να επανέλθει στο κανονικό του. Η παιδίατρος μου είπε ότι νόσησε ελαφρά την ιλαρά. Κάποια παιδιά τα επηρρεάζει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω Αντωνη μου δεν εκανα ερευνα, μιλωντας φιλοι και γνωστοι ανεφεραν πως νοσησαν τα παιδια τους μετα το εμβολιο και μιλαω παντα για ψηλο πυρετο και αρκετα εξανθηματα, δεν αναφερομαι καν για τις mild περιπτωσεις. Αλλωστε ξερεις ο κοσμος συνηθως για την παρτη του ανησυχει, δεν θα διαφημισει κιολας οτι εξαιτιας του κολλησαν και αλλοι γυρω. Εδω κολλας απο τα παιδια τους ψυλλους, το ξερουν γιατι ειναι κ@λος και βρακι και κανουν την παπια λεγοντας "που ξερω εγω οτι κολλησε απο το δικο μου παιδι κι οχι απο αλλου!" . Περιμενεις και να σου διαφημισουν την ιλαρα?

 

 

Αλλα παντα υπαρχει αυτο το ρισκο με τα εμβολια που εχουν ζωντα ιο, το ξερουμε ολοι. Δεν ειναι ντροπη να το κρυβουμε!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς όταν κάναμε το MMR την 12η μέρα έκανε πυρετό και για κανά μήνα περάσαμε μαρτύριο με ανεξήγητα κλάματα, πολλές μύξες, κακοδιαθεσία και καθόλου ύπνο. Πραγματικά προβληματίζομαι για το αν θα το ξαναεπαναλάβουμε στο μέλλον...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εχτές διαγνώστηκε το παιδάκι μιας γνωστής μου με αυτισμό 17 μηνών.

 

Μετά το εμβόλιο mmr αφού είχε διάφορα παράξενα συμπτώματα η μητέρα διάβασε και ενημερώθηκε. Κατέληξε πως δεν θα ξανακάνει άλλο εμβόλιο στο παιδί.

 

Επιτέλους σταματήστε την προπαγάνδα υπέρ των εμβολιών και ξεκινήστε όλοι την προπαγάνδα υπέρ της ενημέρωσης.

 

Οι γιατροί δεν είναι θεοί, δεν τους νοιάζει για το ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΠΑΙΔΙ και έχουν τεράστια συμφέροντα.

 

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ

Link to comment
Share on other sites

17 μηνων πως εγινε διαγνωση για αυτισμο? δεν είναι πολύ νωρις? ποια ηταν τα συμπτώματα που απεκτησε το παιδι ΜΕΤΑ το εμβολιο?

Όπως και να εχει, ευχομαι τα καλυτερα για το παιδακι!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα των εμβολίων είναι πολύ μεγάλο και για μένα πολύ τρομακτικό. Στην πραγματικότητα κανείς μας δεν ξέρει τι είναι πραγματικά το καλύτερο να κάνει. Όμως το να δαιμονοποιούμε τα εμβόλια και να αγνοούμε τις ασθένειες που χάρη σ' αυτά εξαλείφθηκαν δε με βρίσκει σύμφωνη.

Να ρωτήσω κάτι: πως γίνεται να τρέχουμε στα νοσοκομεία και να κρεμόμαστε από τα χείλη των γιατρών μπροστά σε ένα σοβαρό ή επείγον περιστατικό, πως τους εμπιστευόμαστε ένα χειρουργείο, και ταυτόχρονα τους βγάζουμε άσχετους, παραδόπιστους και αδιάφορους όταν πρόκειται για συμβουλή τους εν καιρώ ειρήνης?

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δηλαδή πριν κάνει το εμβόλιο το μωρό δεν έδειχνε σημάδια αυτισμού (για διάγνωση σε αυτή την ηλικία δεν το συζητάω καν) και μετά το εμβόλιο ξαφνικά άρχισε να φέρεται διαφορετικά?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Σε όλο τον κόσμο υπάρχει ένα κίνημα εναντίων των εμβολίων από ανθρώπους που κατά κύριο λόγο δεν έχουν καμία σχέση με την επιστήμη των εμβολίων και ενδεχομένως με την ιατρική. Στην υποσαχάρια Αφρική το φαινόμενο είναι ιδιαίτερα διαδεδομένο καθώς φύλαρχοι θεωρούν ότι τα εμβόλια είναι όπλο των λευκών για να τους στειρώσουν .,... Έτσι σε αυτές τις περιοχές τα παιδιά πεθαίνουν κατά εκατομμύρια από ασθένειες που στον υπόλοιπο κόσμο έχουν εξαλειφθεί ( η δυσκολία πρόσβασης σε εμβόλια είναι άλλος ένας παράγοντας).

 

συγκεκριμένα τώρα για το MMR σας φέρνω μόνο το παράδειγμα της ιλαράς

και για να μην γράφω "του κεφαλιού μου" σας αντιγράφω από το κέντρο ελέγχου λοιμώξεων των ΗΠΑ

 

About 30% of measles cases develop one or more complications, including

 

  • Pneumonia, which is the complication that is most often the cause of death in young children.
  • Ear infections occur in about 1 in 10 measles cases and permanent loss of hearing can result.
  • Diarrhea is reported in about 8% of cases.

These complications are more common among children under 5 years of age and adults over 20 years old.

Even in previously healthy children, measles can be a serious illness requiring hospitalization. As many as 1 out of every 20 children with measles gets pneumonia, and about 1 child in every 1,000 who get measles will develop encephalitis. (This is an inflammation of the brain that can lead to convulsions, and can leave the child deaf or mentally retarded.) For every 1,000 children who get measles, 1 or 2 will die from it. Measles also can make a pregnant woman have a miscarriage, give birth prematurely, or have a low-birth-weight baby.

In developing countries, where malnutrition and vitamin A deficiency are common, measles has been known to kill as many as one out of four people. It is the leading cause of blindness among African children. It is estimated that in 2008 there were 164,000 measles deaths worldwide.

 

 

παράλληλα οι ερευνητές ακόμα προσπαθούν να δικαιολογήσουν τη στατιστική σύνδεση μεταξύ MMR και αυτισμού. Αυτό συμβαίνει όταν η σύνδεση είναι χαλαρή και αφορά μία στις 500000 - 1000000 δόσεις. Επιπλέον η εμφάνιση αυτισμού στην ηλικία του εμβολιασμού των παιδιών είναι συχνή ακόμα και στο γενικό πληθυσμό "MMR vaccination rates of autistic children were similar to those of the entire study population"

 

 

οπότε ακόμα και αν κάποιος δεχτεί ότι υπάρχει μία στις 100000 (μετά από όλες τις δόσεις) το παιδί του να εμφανίσει αυτισμό, τι προτιμάει ;;; το 1:100000 ή το 30% να κουφαθεί ή και να πεθάνει όταν η ιλαρά θα θερίζει τον κόσμο

 

 

αντίστοιχο αποτελεί το εμβόλιο Sabin που σπάνια προκαλούσε πολιομυελίτιδα στα εμβολιαζόμενα παιδιά αλλά σε αυτό οφείλουμε το ότι εδώ και πολλές δεκαετίες η Ελλάδα αλλά και η Ευρώπη δεν έχει δει κρούσμα πολιομυελίτιδας

 

 

τα συμπεράσματα δικά σας ...

Link to comment
Share on other sites

"η μητέρα διάβασε και ενημερώθηκε"...

 

Στις πόσες φορές που θα το διαβάσεις, καίγεσαι; Έχω την εντύπωση πως πλησιάζω το 1031...:-P

 

Όταν σου κολλάνε μια ταμπέλα στο παιδί σου, που θα το συνοδεύει σε όλη του τη ζωή, η απόλυτα φυσιολογική αντίδραση είναι να ψάξεις κάπου να ρίξεις το φταίξιμο. Μια στοιχειώδης αυτοάμυνα. Η άποψη που έχω σχηματίσει, έχοντας συναντήσει και προσωπικά κάποιες περιπτώσεις, είναι πως σε αυτήν ακριβώς την αντιδραση οφείλεται, σε μεγάλο βαθμό, η ενοχοποίηση των εμβολίων.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα να πω την αλήθεια με νευριάζει αφάνταστα όλη αυτή η ακύρωση εκατοντάδων χρόνων επιστημονικής έρευνας με ένα άνετο: "ανοίξτε τα στραβά σας και διαβάστε το τάδε μπλογκ, να δείτε την αλήθεια που μας κρύβουν".

Και ποιά είναι η αποκάλυψη?

Ότι οι φαρμακευτικές είναι εταιρείες κερδοσκοπικού χαρακτήρα.:shock:

 

Θα ήθελα κι εγώ να ζω σε ένα κόσμο όπου την έρευνα, την περίθαλψη και κάθε κοινωνική ανάγκη θα τις κάλυπτε το κράτος με μόνο κοινωνικά κριτήρια.

Μέχρι να γίνει αυτό, έχουμε τις φαρμακοβιομηχανίες. Ναι, στόχος τους είναι το κέρδος, εξ' ορισμού, αλλά κατασκευάζουν και πουλάνε φάρμακα, όχι τον ιό του AIDS σε υγρή μορφή, ούτε στοχευμένα δεν ξέρω τι οργανισμούς...

Παρενέργειες? Ναι, η επιστήμη προσπαθεί να τις μειώσει σε αποδεκτά στατιστικό επίπεδο, αν καταστεί δυνατό να τις εξαλείψει σίγουρα θα το κάνει.

 

Επίσης βρίσκω υποκριτικό να κάνουμε τους άνετους και να αρνούμαστε εμβόλια για ασθένειες που Ο ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ μας καλύπτει.

Ή όταν μια ασθένεια όπως η ανεμοβλογιά (νομίζουμε ότι) δε μας τρομάζει.

Αλήθεια, αν έβγαινε αύριο ένα εμβόλιο για τον καρκίνο του στήθους θα το αψηφούσαμε?

Εγώ πάντως όχι!

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Επίσης βρίσκω υποκριτικό να κάνουμε τους άνετους και να αρνούμαστε εμβόλια για ασθένειες που Ο ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ μας καλύπτει.

Συμφωνώ απόλυτα. Επαναστάτες εκ του ασφαλούς.

 

Πάντως απ' ό,τι δείχνουν τα πράγματα υπάρχει έξαρση ιλαράς λόγω τις φρενίτιδας που προκάλεσε το MMR και η υποτιθέμενη σύνδεσή του με τον αυτισμό. Οπότε οι μαμάδες που θεωρούν ότι είναι καλύτερα το παιδί τους να νοσήσει, σύντομα θα δουν τα όνειρά τους να πραγματοποιούνται :P

 

γιατί βρε παιδιά κίτρινη κάρτα στον/στην menipos?

Έλα ντε! Κι εγώ αυτό αναρωτιέμαι.

Link to comment
Share on other sites

γιατί βρε παιδιά κίτρινη κάρτα στον/στην menipos?

 

Mάλλον επειδή δεν έβαλε το λινκ της πηγής όσων παρέθεσε.

 

Εμένα να πω την αλήθεια με νευριάζει αφάνταστα όλη αυτή η ακύρωση εκατοντάδων χρόνων επιστημονικής έρευνας με ένα άνετο: "ανοίξτε τα στραβά σας και διαβάστε το τάδε μπλογκ, να δείτε την αλήθεια που μας κρύβουν".

Και ποιά είναι η αποκάλυψη?

Ότι οι φαρμακευτικές είναι εταιρείες κερδοσκοπικού χαρακτήρα.:shock:

 

Κι από δίπλα πλάκα οι διαφημίσεις για τα δικά τους "άσπιλα και αμόλυντα" προϊόντα...καθότι ο Μέρκολα και το συνάφι του ουδεμία σχέση έχουν με κερδοσκοπικές επιχειρήσεις, αυτοί κάνουν λειτούργημα, θέλουν να σώσουν την ανθρωπότητα. :rolleyes:

(...)

 

Επίσης βρίσκω υποκριτικό να κάνουμε τους άνετους και να αρνούμαστε εμβόλια για ασθένειες που Ο ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ μας καλύπτει.

Ή όταν μια ασθένεια όπως η ανεμοβλογιά (νομίζουμε ότι) δε μας τρομάζει.

Αλήθεια, αν έβγαινε αύριο ένα εμβόλιο για τον καρκίνο του στήθους θα το αψηφούσαμε?

Εγώ πάντως όχι!

 

Κι αυτό είναι κάτι που έχει ειπωθεί κατ' επανάληψιν σε όλα τα thread των εμβολίων...ειδικά στην Ελλάδα, εγώ τους θεωρώ τζάμπα μάγκες όσους δεν εμβολιάζουν.

 

Όσο για το bold, εγώ ειδικά με την κληρονομικότητα, θα έτρεχα με τα τέσσερα. :(

 

Ο apeleytheros πόσταρε παραπάνω ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο, το ξαναβάζω γιατί λέει πάνω κάτω συγκεντρωτικά ακριβώς ό,τι λέμε όλοι οι υπέρμαχοι των εμβολίων. Συμφωνώ ειδικά με τα μέρη που κοκκίνισα, γιατί τα βίωσα στο πετσί μου και είμαι πανευτυχής που, στα 20-25 χρόνια που μεσολάβησαν, βρέθηκε ιατρικός τρόπος να αποφύγουν τα δικά μου παιδιά αυτή τη φρίκη.

 

"I am the 70s child of a health nut. I wasnʼt vaccinated. I was brought up on an incredibly healthy diet: no sugar till I was one, breastfed for over a year, organic homegrown vegetables, raw milk, no MSG, no additives, no aspartame. My mother used homeopathy, aromatherapy, osteopathy, we took daily supplements of vitamin C, echinacea, cod liver oil.

 

I had an outdoor lifestyle; I grew up next to a farm, walked everywhere, did sports and danced twice a week, drank plenty of water. I wasnʼt even allowed pop; even my fresh juice was watered down to protect my teeth, and I wouldʼve killed for white, shop-bought bread in my lunch box once in a while and biscuits instead of fruit like all the other kids.

 

We only ate (organic local) meat maybe once or twice a week and my mother and father cooked everything from scratch – I have yet to taste a Findus crispy pancake and oven chips were reserved for those nights when mum and dad had friends over and we got a “treat.”

 

We only ate (organic local) meat maybe once or twice a week and my mother and father cooked everything from scratch – I have yet to taste a Findus crispy pancake and oven chips were reserved for those nights when mum and dad had friends over and we got a “treat.”

 

australian vaccination network 2 I am the 70s child of a health nut. And I wasnʼt vaccinated.

“How could I, with my idyllic childhood and my amazing health food, get so freaking ill all the time?”

As healthy as my lifestyle seemed, I contracted measles, mumps, rubella, a type of viral meningitis, scarlatina, whooping cough, yearly tonsillitis, and chickenpox, some of which are vaccine preventable. In my twenties I got precancerous HPV and spent 6 months of my life wondering how I was going to tell my two children under the age of 7 that mummy might have cancer before it was safely removed.

 

So having the “natural immunity sterilised out of us” just doesnʼt cut it for me. How could I, with my idyllic childhood and my amazing health food, get so freaking ill all the time?

 

My mother was the biggest health freak around–she would put most of my current “crunchy” friends to shame. She didnʼt drink, she didnʼt smoke, she didnʼt do drugs and we certainly werenʼt allowed to watch whatever we wanted on telly or wear plastic shoes or any of that stuff. She LIVED alternative health. And you know what? Iʼm glad she gave us the great diet that we had, Iʼm glad that she cared about us in that way.

 

But it just didnʼt stop me getting childhood illnesses.

 

My two vaccinated children, on the other hand, have rarely been ill, have had antibiotics maybe twice in their lives, if that (not like me who got so many illnesses which needed treatment with antibiotics that I developed a resistance to them, which led me to be hospitalized with penicillin-resistant quinsy at 21–you know that old fashioned disease that killed Queen Elizabeth I and which was almost wiped out through use of antibiotics).

 

My kids have had no childhood illnesses other than chickenpox, which they both contracted while still breastfeeding. They too grew up on a healthy diet, homegrown organics etc. Not to the same extent as I did, though, as I was not quite as strict as my mother, but they are both healthier than I have ever been.

I find myself wondering about the claim that complications from childhood illnesses are extremely rare but that “vaccine injuries” are rampant. If this is the case, I struggle to understand why I know far more people who have experienced complications from preventable childhood illnesses than I have EVER met with complications from vaccines. I have friends who became deaf from measles. I have a partially sighted friend who contracted rubella in the womb. My ex got pneumonia from chickenpox. A friendʼs brother died from meningitis.

 

Anecdotal evidence is nothing to base decisions on. But when facts and evidence-based science arenʼt good enough to sway someoneʼs opinion, then this is where I come from. After all, anecdotes are the anti-vaccine supporterʼs way. Well, this is my personal experience. And my personal experience prompts me to vaccinate my children and myself. I got the flu vaccine recently, and I am getting the whooping cough booster to protect my unborn baby. My natural immunity from having whooping cough at age 5 will not protect him once heʼs born.

 

I understand, to a point, where the anti-vaccine parents are coming from. Back in the 90s when I was a concerned, 19-year-old mother, frightened by the world I was bringing my child into, I was studying homeopathy, herbalism and aromatherapy; I believed in angels, witchcraft, clairvoyants, crop circles, aliens at Nazca, giant ginger mariners spreading their knowledge to the Aztecs, the Incas and the Egyptians and that I was somehow personally blessed by the Holy Spirit with healing abilities.

 

I was having my aura read at a hefty price and filtering the fluoride out of my water. I was choosing to have past life regressions instead of taking anti-depressants. I was taking my daily advice from tarot cards. I grew all my own veg and made my own herbal remedies.

 

I was so freaking crunchy that I literally crumbled. It was only when I took control of those paranoid thoughts and fears about the world around me and became an objective critical thinker that I got well. It was when I stopped taking sugar pills for everything and started seeing medical professionals that I began to thrive physically and mentally.

 

If you think your childʼs immune system is strong enough to fight off vaccine-preventable diseases, then itʼs strong enough to fight off the tiny amounts of dead or weakened pathogens present in any of the vaccines.

 

But not everyone around you is that strong, not everyone has a choice, not everyone can fight those illnesses, and not everyone can be vaccinated. If you have a healthy child, then your healthy child can cope with vaccines and can care about those unhealthy children who canʼt.

 

Teach your child compassion, and teach your child a sense of responsibility for those around them. Donʼt teach your child to be self serving and scared of the world in which it lives and the people around him/her. And teach them to LOVE people with ASD or any other disability for that matter, not to label them as damaged.

 

I am the 70s child of a health nut. And I wasnʼt vaccinated.

“Those of you who have avoided childhood illnesses without vaccines are lucky. You couldnʼt do it without us pro-vaxxers.”

And lastly but most importantly for me – knowingly exposing your child to childhood illnesses is cruel; even without complications these diseases arenʼt exactly pleasant. I donʼt know about you, but I donʼt enjoy watching children suffer even with a cold or a hurt knee. If youʼve never had these illnesses you donʼt know how awful they are – I do.

 

Pain, discomfort, the inability to breathe or to eat or to swallow, fever and nightmares, itching all over your body so much that you canʼt stand lying on bed sheets, losing so much weight you canʼt walk properly, diarrhea that leaves you lying prostrate on the bathroom floor, the unpaid time off work for parents (and if youʼre self employed that means NO INCOME), the quarantine, missing school, missing parties, the worry, the sleepless nights, the sweat, the tears and the blood, the midnight visits to A and E, sitting in a doctorʼs waiting room on your own because no one will sit near you because theyʼre rightfully scared of those spots all over your kidʼs face.

 

Those of you who have avoided childhood illnesses without vaccines are lucky. You couldnʼt do it without us pro-vaxxers. Once the vaccination rates begin dropping, the less herd immunity will be able to protect your children. The more people you convert to your anti-vax stance, the quicker that luck will run out."

 

http://www.mamamia.com.au/social/vaccination-growing-up-unvaccinated/

Link to comment
Share on other sites

Επίσης βρίσκω υποκριτικό να κάνουμε τους άνετους και να αρνούμαστε εμβόλια για ασθένειες που Ο ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ μας καλύπτει.

Ή όταν μια ασθένεια όπως η ανεμοβλογιά (νομίζουμε ότι) δε μας τρομάζει.

Αλήθεια, αν έβγαινε αύριο ένα εμβόλιο για τον καρκίνο του στήθους θα το αψηφούσαμε?

Εγώ πάντως όχι!

 

Moυ αρεσε αυτο. Και εγω το ιδιο επιχειρημα ειπα στο γιατρο για να αποφυγω τα εμβολια, οτι μας καλυπτει ο εμβολιασμος των αλλων παιδιων.

 

Τα εμβολια τα φοβαμαι, δεν θα ρισκαρα τελικα ομως να μην τα εκανα γιατι οπως γνωριζουμε υπαρχουν πολλοι αλλοδαποι που δεν εμβολιαζουν τα παιδια τους . Ουτε εμπιστευομαι εναλλακτικες μορφες για παιδικες ασθενειες.

Γιατι και εγω μεγαλωσα σε επαρχια με αριστη διατροφη , τα πιο πολλα ειδη δικα μας , και η μητερα μου μας θηλασε, αλλα ολες τις παιδικες αρρωστιες τις περασαμε και καποιες αρκετα σοβαρα.

Πολλα επιχειρηματα που διαβαζω οτι προστατευουν ενα παιδι απο παιδικες ασθενειες για μενα δεν ευσταθουν, .Ισως εαν εχει δυνατο, γερο οργανισμο να της περναει πιο ελαφρια οχι καθολου..

 

Δεν εχω ασχοληθει ομως περισσοτερο γιατι απλα δεν εχω τις γνωσεις για να αξιολογησω ερευνες και δεν θελω να πεσω θυμα της παραπληροφορησης του internet σε τοσο σοβαρα θεματα υγειας

 

 

Σχετικα με τον αυτισμο, ακουσα προσφατα απο ενα ζευγαρι δημοσιογραφων της ΕΡΤ-που εφυγαν Αυστραλια για να στειλουν το παιδι τους σε ενα πρωτοποριακο κεντρο για αυτιστικα παιδια- οτι ο Παγκοσμιος οργανισμος Υγειας εχει κηρυξει τον Αυτισμο πανδημια

1/56 αγορια γεννιουνται με αυτισμο. Φοβερο.

Και οι αιτιες περιβαλλοντικες , τελειως ακαθοριστο και γενικο.

Τ ι να πω να αποδειχθει οτι μετα απο χρονια η αιτια ηταν τα εμβολια και ειδικα το MΜR???

Η να μας αποκρυβουν ερευνες γιατι τα οφελη στο συνολο ειναι μεγαλυτερα απο τον μη εμβολιασμο??

Δεν τα αποκλειω, να συντελουν λιγο και τα εμβολια γιατι τις παρενεργειες τις εχουν οπως και οποιοδηποτε φαρμακο, ακομα και φαρμακο ομοιπαθητικης.

 

 

Σχετικα με την εξαρση ιλαραςυπαρχουν πολλα παιδια ανεμβολιαστα, σημερα στην Ελλαδα ,.

Επιμενω σε αυτο για να προσεχουμε σε δημοσιους χωρους κλειστους και σε παιδικες χαρες εαν δεν εχουμε εμβολιασει ακομα τα παιδια μας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω μελετήσει στοιχεία για το θέμα, είμαι κι εγώ από αυτούς που μείναν με την αόριστη εντύπωση του "πολύ κακό για το τίποτα", αλλά αρχίζω να βλέπω και την άλλη όψη.

Μήπως τελικά κάτι κάναμε καλά? Ίσως όλη αυτή η εκστρατεία να βοήθησε στο να ελαχιστοποιηθούν τα κρούσματα και στο να υπάρχει η υποψία, οπότε ο κόσμος να ζήτησει περίθαλψη ή εξέταση σε περιπτώσεις που αλλιώς, μπερδεύοντάς το με μια απλή ίωση, να είχε άσχημη κατάληξη.

 

Για τους δημοσιογράφους, βέβαια, ουδέν σχόλιο. Θα ήταν σπατάλη φαιάς ουσίας.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...