Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΚΑ-επιδομα καισαρικης


melina_m

Recommended Posts

Καλησπέρα, νομίζω ότι το καλύτερο site για πληροφορίες τέτοιου τύπου είναι το http://g700.blogspot.com/

στέλνετε mail και απαντούν δικηγόροι αφού έχουν ψάξει το θέμα. Είναι ένα site χρήσιμο για πολλά.... Ελπίζω να σας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 326
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια γέννησα στις 06/02 έχω πάρει από το ΙΚΑ το επίδομα τοκετού περίπου 2200 και τώρα στις 17/03 θα πάρω από τον ΟΑΕΔ. Όσο για το επίδομα καισαρικής μου είπαν σε περίπου 3 μήνες ότι θα το πάρω από το ΙΚΑ. Ξέρετε πόσο είναι το ποσό και πότε το παίρνουμε? (τα έξοδα καισαρικής ήταν 1700)

N12Zp2.png

 

ofWRp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια γέννησα στις 06/02 έχω πάρει από το ΙΚΑ το επίδομα τοκετού περίπου 2200 και τώρα στις 17/03 θα πάρω από τον ΟΑΕΔ. Όσο για το επίδομα καισαρικής μου είπαν σε περίπου 3 μήνες ότι θα το πάρω από το ΙΚΑ. Ξέρετε πόσο είναι το ποσό και πότε το παίρνουμε? (τα έξοδα καισαρικής ήταν 1700)

 

Γειά σου..Εγώ πριν ένα μήνα πήρα το επίδομα καισαρικής...Είχα καταθέσει τα χαρτιά μου τον Οκτώβριο και μου είχαν πει σε δύο μήνες αλλά τελικά τα πήρα Φλεβάρη, δηλαδή μετά από 4 μήνες!!!Τι να πεις...Γραφειοκρατία...Τα χρήματα που σου εγκρίνουν είναι ένα στάνταρ ποσό, εγώ πήρα 340 ευρώ και έκανα επιτόπου ένσταση όπου από ότι έχω διαβάσει εδώ από άλλα μέλη όλο και κάτι παραπάνω θα πάρεις αν κάνεις ένσταση...Σε κάνα τρίμηνο πάρε τηλ στο Ικα από το οποίο πήρες το επίδομα και ρώτα αν έχει βγει το επίδομα καισαρικής, εγώ αυτό έκανα και δεν πήγαινα τζάμπα κάθε μήνα.Αν σου πουν ότι έχουν έρθει τα χαρτιά σου για το επίδομα τότε ρώτα τους πότε μπορείς να περάσεις να το πάρεις γιατί δεν το παίρνεις αμέσως, εγώ πχ πήρα αρχές Φλεβάρη και μου είπαν να πάω μετά τις 16 του μηνός να το πάρω!!!Όταν πας να πάρεις το επίδομα κάνε ένσταση...Τώρα το πότε θα σε καλέσουν για να περάσεις επιτροπή είναι άλλο...Από ότι έχω διαβάσει εδώ κάνει από 3-6 μήνες!!!Εμένα στο Ικα μου είπαν ότι σε 3 μήνες ίσως και περισσότερο θα μου έρθει συστημένη επιστολή που θα με ενημερώνει για την ημερομηνία που θα πρέπει να περάσω επιτροπή..Πάντως το ποσό που θα σου εγκρίνουν δηλαδή τα 340 ευρώ τα παίρνεις και ας κάνεις την ένσταση...Οκ??Ελπίζω να σε κάλυψα...

an1cF1XNw360030Nzc3NzlkaHw2NzI5MTUwZGF8VG8gZ2x1Zml0em91cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αυτό ακριβώς ψάχνω κι εγώ...μια δικαιολογία. Πριν 3 ημέρες μου ήρθε απο το ΙΚΑ το χαρτί για 420 ευρώ και σκέφτομαι να κάνω ένσταση, δεν έχω να χάσω κάτι (εκτός απο το χρόνο μου να τρέχω στις επιτροπές). Αλλα απ'οτι φαίνεται, μπορεί να πάρουμε και κάτι παραπάνω. 3,500 είχα δώσει στο ΙΑΣΩ HOTEL

 

Καλησπέρα! Επανέρχομαι μετά απο 5 μήνες για να σας πω οτι πήρα τα 420 ευρώ του επιδόματος και έκανα και ένσταση. Πέρασα τον Φλεφάρη απο επιτροπή και προχθές με ειδοποίησαν απο το ΙΚΑ οτι πήρα άλλα 1.500.!!

67d6bea5bf.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Επανέρχομαι μετά απο 5 μήνες για να σας πω οτι πήρα τα 420 ευρώ του επιδόματος και έκανα και ένσταση. Πέρασα τον Φλεφάρη απο επιτροπή και προχθές με ειδοποίησαν απο το ΙΚΑ οτι πήρα άλλα 1.500.!!

 

Επειδή κι εγώ περιμένω να με ειδοποιήσουν για την ένσταση που έχω κάνει, μήπως μπορείς να μου πεις πότε σε καλέσαν να περάσεις επιτροπή από τότε που έκανες τα χαρτιά σου??Εγώ τα έκανα τον Φλεβάρη και θέλω να δω στο περίπου μετά από πόσο καιρό σε καλούνε γιατί μετακόμισα και το ΙΚΑ έχει την παλιά διεύθυνση και φοβάμαι μην χαθεί το ειδοποιητήριο και χάσω την ημερομηνία..Επίσης μπορείς να μας πεις τι σε ρώτησαν???Θα μας βοηθούσες πολύ..

an1cF1XNw360030Nzc3NzlkaHw2NzI5MTUwZGF8VG8gZ2x1Zml0em91cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Επανέρχομαι μετά απο 5 μήνες για να σας πω οτι πήρα τα 420 ευρώ του επιδόματος και έκανα και ένσταση. Πέρασα τον Φλεφάρη απο επιτροπή και προχθές με ειδοποίησαν απο το ΙΚΑ οτι πήρα άλλα 1.500.!!

ΠΕς μας τι δικαιολογια ειπες...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια.να ρωτησω και εγω κατι.ειμαι στο ταμειο ανεργιας .οταν θα τελειωσει θα ασφαλιστω στο βιβλιαριο υγειας του αντρα μου(Ι.Κ.Α.).Θα μπορω να κανω τα χαρτια για το επιδομα καισαρικης.ο αντρας μου δηλαδη.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εμενα γιατι μουπαν 6 μηνες?Ταχω καταθεσει τα χαρτια απτο Σεπτεμβρη και δεν μεχουν ειδοποιησει ακομα κα τηλ που παιρνω δεν απαντανε.Μαλλον πρεπει να παω απο κει??

2xgIp3.png1RTwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, οι δικές μου εξελίσεις στο θέμα αυτό, εγώ έλαβα 772? επιστροφή από το ΙΚΑ για την γέννα μου με καισαρική στο Λητώ, έκανα τα χαρτιά μου τον Νοέμβριο και τα χρήματα μου βγήκαν τώρα τον Απρίλιο. Το κόλπο για την ένσταση την διάβασα εδώ και το έκανα και εγώ, και δεν μου είπαν τίποτα απλά παραλάβανε την ένσταση. Όσο για το χρονικό διάστημα πρέπει να περάσει τουλάχιστον ένα εξάμηνο για να δούμε εάν θα βγει κάτι επιπλέον.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγώ περιμένω να με ειδοποιήσουν για την ένσταση που έχω κάνει, μήπως μπορείς να μου πεις πότε σε καλέσαν να περάσεις επιτροπή από τότε που έκανες τα χαρτιά σου??Εγώ τα έκανα τον Φλεβάρη και θέλω να δω στο περίπου μετά από πόσο καιρό σε καλούνε γιατί μετακόμισα και το ΙΚΑ έχει την παλιά διεύθυνση και φοβάμαι μην χαθεί το ειδοποιητήριο και χάσω την ημερομηνία..Επίσης μπορείς να μας πεις τι σε ρώτησαν???Θα μας βοηθούσες πολύ..

 

Αν θυμάμαι καλά είχα κάνει την ένσταση τέλη Οκτωβρίου και συζητήθηκε τον Φλεβάρη. Στην αρχή μίλαγαν μεταξύ τους ( ... η κυρία γέννησε την ...του μηνός σε ιδιωτικό μαιευτήριο με καισαρική ...μπλα μπλα...)στο τέλος με ρώτησαν τι ζητάω. Τους είπα οτι θα γεννούσα σε δημόσιο μαιευτήριο αλλά προέκυψε ένα πρόβλημα στο μωρό οπότε και πήγα σε ιδιωτικό. τίποτα άλλο. Η αλήθεια βέβαια είναι οτι ο μικρός ζοριζόταν κάπως μέσα στην κοιλιά τις τελευταίες ημέρες (γέννησα τον 10ο μήνα)και είχε ανεβάσει παλμούς, είχα μάζι μου και τα χαρτιά του καρδιοτοκογράφου αν και δεν τα είδαν

67d6bea5bf.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
  • 3 months later...

για να παρουμε το επιδομα της καισαρικης ποια ειναι η διαδικασια? γεννησα στις 3/9 και οταν πηγε ο συζυγος για το επιδομα λοχειας και τοκετου του ειπαν κατευθειαν να κανουμε ενσταση:confused: αλλα δεν του ειπαν ουτε τι χαρτια χρειαζομαστε ουτε τιποτα. μπορει καποιος να μου πει ολη τη διαδικασια αναλυτικα?

ZOrwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δικαιολογητικά για επίδομα καισαρικής:

 

Τα δικαιολογητικά κατατίθενται στο ΙΚΑ που ανήκει το μαιευτήριο.

 

1) Βεβαίωση τοκετού (υπογεγραμμένη και σφραγισμένη από τον γιατρό)

2) Βιβλιάριο ασθενείας

3) Πρωτότυπο τιμολόγιο μαιευτηρίου εξοφλημένο

4) Πρωτότυπο τιμολόγιο φαρμάκων

5) Κατάσταση φαρμάκων με κουπόνια

 

Εκτός από το βιβλιάριο ασθενείας, όλα τα άλλα σας τα δίνει το μαιευτήριο.

Τα χαρτιά κατατίθενται στο ΙΚΑ που ανήκει το μαιευτήριο και τα χρήματα δίνονται από το ΙΚΑ που ανήκετε μετά από 60 περίπου μέρες από την κατάθεση των χαρτιών.

 

Σας επιστρέφουν περίπου το 75% των εξόδων καισαρικής.

 

να σας πω ότι το ποσό που επιστρέφεται είναι ανάλογο με την αιτία για την οποία αναγράφεται ότι έγινε η καισαρική .

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση. εγω εχω ενα τιμολογιο απο τη κλινικη που ειναι ολα μεσα και αναφερονται αναλυτικα. αλλα τη κατασταση των φαρμακων με τα κουπονια σε μου εδωσαν... τα φαρμακα αναφερονται στο τιμολογιο. η βεβαιωση τοκετου τι πρεπει να γραφει?

ZOrwp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοριτσια!Γεννησα και εγώ πριν απο 2 μήνες με καισαρική στο Γαία και πλήρωσα 1920,00?.Απο το Ικα πήρα το επιδομα καισαρικής και ήταν ακριβώς 225,20? και εννοείται ότι έκανα ένσταση!Το θέμα είναι ότι περνάς απο επιτροπή και θα ήθελα να μάθω για να πάω προετοιμασμένη όταν με καλέσουν , τι σε ρωτάνε στην επιτροπη?

Δηλαδη εάν με ρωτήσουν γτ δεν γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο τι να τους πω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
Εγω κορίτσια δεν με ειχε ενημερώσει κανένασ και δεν ήξερα τιποτα απο αυτο φανταζομαι τωρα οτι την έχασα την ευκαιρία γεννησα 14/07/2007......

 

το ιδιο κι εγω! γνωριζει καποιος μεσα σε ποσο διαστημα πρεπει να καταθεσουμε τα τιμολογια? αφορα μονο τη γεννα ή και τα εξοδα παιδιου πχ θερμοκοιτιδα?

Link to comment
Share on other sites

Η προθεσμία είναι 30 μέρες από την ημερομηνία που έγινε η είσοδος στην κλινική και τα δικαιολογητικά κατατίθενται στη Νομαρχιακή Μονάδα Υγείας που ανήκει η κλινική (κατάθεση αίτησης έκτακτης νοσοκομειακής περίθαλψης).

Δεν πρόκεται για επίδομα, αλλά για επιστροφή χρημάτων για τη νοσοκομειακή περίθαλψη που έγινε σε κλινική μη συμβεβλημενη με το ικα και το ποσό της επιστροφής είναι σύμφωνα με την κρατική διατίμηση και όχι κάποιο ποσοστό από τις αποδείξεις της κλινικής, του μαιευτήρα και του αναισθησιολόγου. Τα επιδόματα είναι αυτό της κυοφορίας, της λοχείας και το βοήθημα τοκετού.

Τώρα για το μωράκι που μπήκε σε θερμοκοιτίδα, αν εκδόθηκε μία απόδειξη και για μητέρα και για μωρό γίνεται μία αίτηση, αν εκδόθηκαν δύο διαφορετικές αποδείξεις (χωριστά για το καθε πρόσωπο) κατατίθενται δύο αιτήσεις. Σε περίπτωση που ήταν θερμοκοιτίδα σε μονάδα εντατικής θεραπείας υπάρχει πακέτο νοσηλείας ανάλογα αν είναι πρώτου ή δευτέρου επιπέδου (150 ευρώ/μέρα) ή αν πρόκειται για τρίτου επιπέδου (300 ευρώ/μέρα).

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι...

Link to comment
Share on other sites

Η προθεσμία είναι 30 μέρες από την ημερομηνία που έγινε η είσοδος στην κλινική και τα δικαιολογητικά κατατίθενται στη Νομαρχιακή Μονάδα Υγείας που ανήκει η κλινική (κατάθεση αίτησης έκτακτης νοσοκομειακής περίθαλψης).

Δεν πρόκεται για επίδομα, αλλά για επιστροφή χρημάτων για τη νοσοκομειακή περίθαλψη που έγινε σε κλινική μη συμβεβλημενη με το ικα και το ποσό της επιστροφής είναι σύμφωνα με την κρατική διατίμηση και όχι κάποιο ποσοστό από τις αποδείξεις της κλινικής, του μαιευτήρα και του αναισθησιολόγου. Τα επιδόματα είναι αυτό της κυοφορίας, της λοχείας και το βοήθημα τοκετού.

Τώρα για το μωράκι που μπήκε σε θερμοκοιτίδα, αν εκδόθηκε μία απόδειξη και για μητέρα και για μωρό γίνεται μία αίτηση, αν εκδόθηκαν δύο διαφορετικές αποδείξεις (χωριστά για το καθε πρόσωπο) κατατίθενται δύο αιτήσεις. Σε περίπτωση που ήταν θερμοκοιτίδα σε μονάδα εντατικής θεραπείας υπάρχει πακέτο νοσηλείας ανάλογα αν είναι πρώτου ή δευτέρου επιπέδου (150 ευρώ/μέρα) ή αν πρόκειται για τρίτου επιπέδου (300 ευρώ/μέρα).

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι...

 

και για τη θερμοκοιτιδα το χρονικο περιθωριο καταθεσης στο ταμειο ειναι 30 μερες?

Link to comment
Share on other sites

ναι, το θεμα είναι πάνω στην απόδειξη από την κλινική τι ημερομηνία εισόδου δηλώνεται. Από αυτή την ημερομηνία θα υπολογίσεις το πολύ μέσα σε 30 μέρες να τα καταθέσεις.

Γενικά στο ικα για οποιαδήποτε νοσηλεία σε κλινική με την οποία δεν έχει καταρτιστεί σύμβαση η προθεσμία για την κατάθεση των δικαιολογητικών είναι 30 μέρες από την ημερομηνία εισόδου στην κλινική.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Η προθεσμία είναι 30 μέρες από την ημερομηνία που έγινε η είσοδος στην κλινική και τα δικαιολογητικά κατατίθενται στη Νομαρχιακή Μονάδα Υγείας που ανήκει η κλινική (κατάθεση αίτησης έκτακτης νοσοκομειακής περίθαλψης).

Δεν πρόκεται για επίδομα, αλλά για επιστροφή χρημάτων για τη νοσοκομειακή περίθαλψη που έγινε σε κλινική μη συμβεβλημενη με το ικα και το ποσό της επιστροφής είναι σύμφωνα με την κρατική διατίμηση και όχι κάποιο ποσοστό από τις αποδείξεις της κλινικής, του μαιευτήρα και του αναισθησιολόγου. Τα επιδόματα είναι αυτό της κυοφορίας, της λοχείας και το βοήθημα τοκετού.

Τώρα για το μωράκι που μπήκε σε θερμοκοιτίδα, αν εκδόθηκε μία απόδειξη και για μητέρα και για μωρό γίνεται μία αίτηση, αν εκδόθηκαν δύο διαφορετικές αποδείξεις (χωριστά για το καθε πρόσωπο) κατατίθενται δύο αιτήσεις. Σε περίπτωση που ήταν θερμοκοιτίδα σε μονάδα εντατικής θεραπείας υπάρχει πακέτο νοσηλείας ανάλογα αν είναι πρώτου ή δευτέρου επιπέδου (150 ευρώ/μέρα) ή αν πρόκειται για τρίτου επιπέδου (300 ευρώ/μέρα).

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι...

 

 

το διάστημα για το επίδομα καισαρικής είναι 6 ΜΗΝΕΣ . για την θερμοκοιτίδα δεν το ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Επισημαίνω κάποια πράγματα για να μη γίνουν λάθη:

 

Επίδομα καισαρικής στο ικα δεν υπάρχει. Υπάρχει η επιστροφή χρημάτων για τη νοσοκομειακή περίθαλψη σε μη συμβεβλημένη με το ικα κλινική για την πραγματοποίηση της καισαρικής με τη διαδικασία της έκτακτης νοσοκομειακής περίθαλψης και το επίδομα λοχείας που είναι οι 63 μέρες μετά τον τοκετό ανεξαρτήτως αν έγινε καισαρική ή φυσιολογικός τοκετός.

 

Για το πρώτο για να είναι εμπρόθεσμη η αίτηση της έκτακτης νοσοκομειακής πρέπει να γίνει αναγγελία της περίθαλψης σε 30 μέρες από την ημέρα εισαγωγής στην κλινική. Αν την αναγγελία αναλάβει να την κάνει η κλινική δεν υπάρχει πρόβλημα και τα δικαιολογητική μπορούν να κατατεθούν μέσα σε 6 μήνες. Αν, όμως, δεν την κάνει η κλινική, τότε θα πρέπει να κινητοποιηθούν οι ενδιαφερόμενοι και να αναγγείλουν την εισαγωγή στις παραπάνω 30 μέρες. Τα δικαιολογητικά κατατίθενται και πάλι μέσα στο επόμενο εξάμηνο, όποτε μπορέσουν. Αν δε γίνει αυτή η αναγγελία στη Νομαρχιακή Μονάδα Υγείας που ανήκει η κλινική, τότε η αίτηση θα απορριφθεί ως εκπρόθεσμη και δε θα γίνει επιστροφή χρημάτων για την περίθαλψη. - Αυτά ισχύουν για κάθε νοσηλεία σε μη συμβεβλημένη κλινική ανεξαρτήτως επεμβάσεως

Τώρα για το επίδομα λοχείας. Η προθεσμία είναι 6 μήνες απο την ημερομηνία τοκετού. Τα δικαιολογητικά κατατίθενται στο Τμήμα Παροχών που ανήκει ο κάθε ασφαλισμένος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παιζει ρολο αν έχεις ιδιωτική ασφάλιση? εγω θα κανω καισαρική αλλα τα τιμολόγια θα τα δώσω την ιντεραμερικαν.Μπορώ να κάνω αίτηση για το επιδομα καισαρικής??

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...