Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΚΑ-επιδομα καισαρικης


melina_m

Recommended Posts

Αυτο που ξερω ειναι πως παιρνεις παραπανω χρηματα απο το ΙΚΑ επειδη η καισαρικη θεωρειται εγχειριση(δεν ξερω αν παιζει ρολο σε τι νοσοκομειο γεννας )...

Τα χαρτια που θα χρειαστεις ειναι τα χαρτια που σου εδωσαν απο το νοσοκομειο,το βιβλιαριο υγειας σου (ισως να χρειαστεις και του συζυγου αναλογα το βιβλιαριο που θα γραφτει το παιδι -υπευθυνη δηλωση συζυγου σε αυτη τη περιπτωση )..

Αυτα νομιζω....

Αλλα καλυτερα μπορεις να παρεις και το ΙΚΑ της περιοχης σου για σιγουρα για να μην πηγαινοερχεσαι...

Με το καλο ευχομαι!!

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 326
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ πάντως το επίδομα καισαρικής δεν το πήρα καθότι ήθελαν τα πρωτότυπα χαρτιά τα οποία είχα δώσει στην ασφαλιστική. Πήγε ο άντρας μου στο ΙΚΑ με ακριβή αντίγραφα που είχαμε πάρει από το ΙΑΣΩ, τίποτα.

Μέχρι τον ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΟ πήγε ΄ΤΖΙΦΟΣ.

οπότε αν σε καλύπτει κάποια ασφάλεια και πας σε ιδιωτικό, δεν νομίζω οτί θα το πάρεις το επίδομα. Βέβαια μπορεί να έπεσα εγώ σε στραβόξυλα. Τι να σου πω στο εύχομαι από καρδιας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το επίδομα καισαρικής δεν το πήρα καθότι ήθελαν τα πρωτότυπα χαρτιά τα οποία είχα δώσει στην ασφαλιστική. Πήγε ο άντρας μου στο ΙΚΑ με ακριβή αντίγραφα που είχαμε πάρει από το ΙΑΣΩ, τίποτα.

Μέχρι τον ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΟ πήγε ΄ΤΖΙΦΟΣ.

οπότε αν σε καλύπτει κάποια ασφάλεια και πας σε ιδιωτικό, δεν νομίζω οτί θα το πάρεις το επίδομα. Βέβαια μπορεί να έπεσα εγώ σε στραβόξυλα. Τι να σου πω στο εύχομαι από καρδιας.

 

Δεν το ήξερα αυτό! Είναι να πάρω χρήματα και από ασφαλιστική! Οι ασφαλιστικές δεν δέχονται ακριβή αντίγραφα, ωστε να γίνει το ακριβώς αντίθετο;

KATERINAL

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι το ίδιο ρώτησα και εγώ τον ασφαλιστή μου και μου είπε όχι. Και φυσικά προτίμησα να μην ρισκάρω τα 7500 € για τα 300 του επιδόματος και το άφησα. Κοίτα εγώ έχω κάνει την ασφάλεια μου στην ΙΝG και ανήκω στο ΙΚΑ ΠΑΤΗΣΙΩΝ. Αν έχεις και τα 2 τότε λυπάμαι που στο λέω αλλά θα σου πουν όχι. Αν είσαι στην Εθνική Ασφαλιστική τότε μπορείς να τους πας και το αντίγραφο, και τα πρωτότυπα να τα πας στο ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια οντως τα προτωτυπα θελουν κ το ωραιο ειναι πως αφου παρεις το επιδομα δεν σου τα δινουν πισω! Εγω τους εδινα φωτοτυπιες επικυρωμενες κ δεν τις δεχτηκανε! Τελικα πηραν τα πρωτοτυπα τα ζητησα πισω οταν πηρα τα 273 ευρω κ δεν μου τα δωσανε. Πηρα μονο ενα χαρτι που εγραφε οτι ειναι για την εφορια κ ελεγε οτι μου δωσαν πισω αυτα τα 273 ευρω. Εντωμεταξυ εγω τωρα τι αποδειξεις θα βαλω στην φορολογικη δηπωση που μου τις πηρανε για να παρω τα 273 ευρω :twisted::twisted: ??? Θα δεχτουν τις επικυρωμενες η να παω να κανω φασαρια στο ΙΚΑ Αμαρουσιου που τα κατεθεσα για να τα παρω πισω??? Μην χασω κ απο την Εφορια την επιστροφη.

Αν ειναι να παρετε λεφτα απο ασφαλιστικη κ εχετε το δηλειμμα η το ενα η το αλλο μην το ρισκαρετε προτιμηστε τα λεφτα της ασφαλιστικης που ειναι σαφως περισσοτερα

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς όχι το ίδιο ρώτησα και εγώ τον ασφαλιστή μου και μου είπε όχι. Και φυσικά προτίμησα να μην ρισκάρω τα 7500 ? για τα 300 του επιδόματος και το άφησα. Κοίτα εγώ έχω κάνει την ασφάλεια μου στην ΙΝG και ανήκω στο ΙΚΑ ΠΑΤΗΣΙΩΝ. Αν έχεις και τα 2 τότε λυπάμαι που στο λέω αλλά θα σου πουν όχι. Αν είσαι στην Εθνική Ασφαλιστική τότε μπορείς να τους πας και το αντίγραφο, και τα πρωτότυπα να τα πας στο ΙΚΑ.

 

Εγώ δεν θα πάρω πολλά από την ασφαλιστική μου... είναι 600 ευρώ, αλλά 1) είναι τα διπλά και 2) άν είναι να χάσω την επιστροφή από την εφορία μου δεν το συζητώ. Με την κρίση που έχουμε ερχονται δύσκολες μέρες.

Ευχαριστώ όλες κοριτσια!!!!!

KATERINAL

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα στις 21/7/2008 στην γενικη κλινικη θεσσαλονικης με καισαρικη τομη...Το κοστοσ τησ κλινικης ηταν 3.800 και του γιατρου 900...Το ικα σαν ικα μου εδωσε πισω για την γενα 303e...Τοσα πρεπει να ειναι?Απο τον οαεδ δικαιουμε τιποτα? Δουλευς και ειμαι ασφαλισμενη στο ικα εδς και 4 χρονια με βασικο μισθο 680e...

Link to comment
Share on other sites

mirto μου και'γω εκει γεννησα στις 14/11/05 αλλα απ΄'οτι θυμαμαι συνολο πηρα γυρω στα 3.500€. Καποια λεφτα πριν τη γεννα και καποια μετα.Απο τον οαεδ δεν θυμαμαι αν πηρα κατι.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εφόσουν δουλεύεις έπρεπε να πάρεις το επίδομα μητρότητας που ξεκινάει πριν γεννήσεις όταν σταματάς την δουλειά και συνεχίζεται αν θυμάμαι καλά και για 63 ημέρες μετά τον τοκετό.

Μετά τον τοκετό παίρνεις και το επίδομα τοκετού που είναι ανεξάρτητο από της μητρότητας και το παίρνουν και οι μπαμπάδες αν δεν εργάζονται οι μητέρες και είναι 900 και κάτι ψηλά.

Το επίδομα μητρότητας εξαρτάται από την ασφαλιστική κλάση που ανήκεις ανάλογα με τις αποδοχές.

Επίσης αυτές που γέννησαν με καισαρική παίρνουν ένα εξτρά ποσό καταθέτοντας αποδείξεις και εξιτήρια.

Κάποια μικρό ποσό δίνει και ο οαεδ.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνονται πολύ λίγα αυτά που πήρες!

 

Είναι το επίδομα μητρότητας (πριν)

Το επίδομα τοκετού/λοχεία (μετά)

Έξτρα για την καισαρκή τομή

Και από τον ΟΑΕΔ παίρνεις

 

Θα κοιτάξω τα χαρτιά που τα έχω στο σπίτι και θα σου πω ακριβώς.

 

Βασικά εγώ πήρα περίπου τόσα όσα εάν εργαζόμουν αυτήν την περίοδο (53+64)!

 

Φιλιά

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπορεις να κανεις και ενσταση στο ικα για τα 303 ευρω οτι ειναι λιγα και να "κλαφτεις" λιγακι.. το 90% ειναι να σου δωσουν αλλα 500. τουλαχιστον σε μενα επιασε :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα...

Μιας και δουλέυω σε Υπηρεσία Προσωπικού θα σου πω Μυρτώ λίγα πράγματα για τα δικαιώματα σου...

Καταρχάς ελπίζω ο μισθός που αναφέρεις να είναι καθαρά και όχι μεικτά γιατί αν είναι μεικτά παίρνεις λιγότερα από το νόμιμο...

Όσο για τα επιδόματα που πήρες όντως είναι πολύ λίγα όπως σου είπαν και τα κορίτσια. Παίρνεις επίδομα απο το ΙΚΑ και από τον ΟΑΕΔ... Επίσης δικαιούσαι το εξτρα 6μηνο με την επιδότηση του ΟΑΕΔ. Δηλαδή αφου τελειώσει η άδεια τοκετού μπορείς να πάρεις και το εξτρα 6μηνο εφόσον σε ενδιαφέρει. Από τον ΟΑΕΔ αυτό το 6μηνο θα παίρνεις το μισθό του ανεδείκευτου εργάτη που δεν είναι πολύ μεγάλος αλλά αν δεν εχεις κάπου να αφησεις το μικρό σου συμφέρει. Δεν ξέρω σε τι εταιρία δουλευεις αλλά κοίταξε το μήπως πρέπει να σου δώσουν και επίδομα τέκνου.. Ελπίζω να σου δίνουνε γάμου...

Τέλος, να ξέρεις ότι το έξτρα 6μηνο δεν είναι στην διακριτική ευχερια του εργοδότη και αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα δεν μπορεί να σε διώξει για ένα χρόνο αφού γεννήσεις..

Δεν ξέρω αν αυτά που σου είπα είναι καθόλου χρήσιμα, μπορεί να τα ξέρεις ήδη. Πάντως κοίταξε να πάρεις τα λεφτά σου και αν σου αρνηθεί κανείς τίποτα μπορείς πάντα να πας στην επιθεώρηση εργασίας και να ρωτήσεις...

Καλό βράδυ και ελπίζω όλα να πάνε καλά

Link to comment
Share on other sites

Δικαιολογητικά για επίδομα καισαρικής:

 

Τα δικαιολογήτικά κατατίθενται στο ΙΚΑ που ανήκει το μαιευτήριο.

 

1) Βεβαίωση τοκετού (υπογεγραμμένη και σφραγισμένη από τον γιατρό)

2) Βιβλιάριο ασθενείας

3) Πρωτότυπο τιμολόγιο μαιευτηρίου εξοφλημένο

4) Πρωτότυπο τιμολόγιο φαρμάκων

5) Κατάσταση φαρμάκων με κουπόνια

 

Εκτός από το βιβλιάριο ασθενείας, όλα τα άλλα σας τα δίνει το μαιευτήριο.

Τα χαρτια κατατίθενται στο ΙΚΑ που ανήκει το μαιευτήριο και τα χρήματα δίνονται από το ΙΚΑ που ανήκετε μετά από 60 περίπου μέρες από την κατάθεση των χαρτιών.

 

Σας επιστρέφουν περίπου το 75% των εξόδων καισαρικής.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Δικαιολογητικά για επίδομα καισαρικής:

 

Τα δικαιολογήτικά κατατίθενται στο ΙΚΑ που ανήκει το μαιευτήριο.

 

1) Βεβαίωση τοκετού (υπογεγραμμένη και σφραγισμένη από τον γιατρό)

2) Βιβλιάριο ασθενείας

3) Πρωτότυπο τιμολόγιο μαιευτηρίου εξοφλημένο

4) Πρωτότυπο τιμολόγιο φαρμάκων

5) Κατάσταση φαρμάκων με κουπόνια

 

Εκτός από το βιβλιάριο ασθενείας, όλα τα άλλα σας τα δίνει το μαιευτήριο.

Τα χαρτια κατατίθενται στο ΙΚΑ που ανήκει το μαιευτήριο και τα χρήματα δίνονται από το ΙΚΑ που ανήκετε μετά από 60 περίπου μέρες από την κατάθεση των χαρτιών.

 

Σας επιστρέφουν περίπου το 75% των εξόδων καισαρικής.

 

 

Αυτό που λές εσύ είναι το στάνταρ ποσό των 270 ευρώ που έχω διαβάσει από άλλες κοπέλες ή κάτι άλλο; Όσον αφορά τα φάρμακα που αναφέρεις, εννοείς αυτά που σου χορήγησαν όσο ήσουν στο μαιευτήριο;

(Πρωτότυπο τιμολόγιο φαρμάκων & Κατάσταση φαρμάκων με κουπόνια)

KATERINAL

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είναι το ποσό των 270€. Εγώ που έδωσα 2.100€ για την γέννα (με κ.τ.) ο υπάλληλος στο ΙΚΑ Αλεξάνδρας (εκεί ανήκει το Λητώ που γέννησα) μου είπε ότι θα μου επιστρέψουν γύρω στα 1.500-1.700€. Συγκεκριμένα αυτό το επίδομα λέγεται "Αποζημίωση καισαρικής τομής".

 

Για τα φάρμακα, ναι αυτά που μου έδωσαν όσο ήμουν στο μαιευτήριο(αντιβιώσεις, αντιπηκτικές ενέσεις κτλ). Σου δίνουν μαζί με το εξητήριο δύο καταστάσεις, μια με τα κουπόνια των φαρμάκων σ' ένα ροζ χαρτί κι ένα τιμολόγιοα για τα φάρμακα αυτά.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατέθεσα τα χαρτιά τέλος Ιουλίου και ακόμα στο ΙΚΑ της περιοχής μου δεν έχουν φτάσει ! Μεσολάβησε και ο Αύγουστος.... :twisted:

 

Πήγα ήδη 2 φορές (με μωρό και καρότσι μια στο μητρώο μια στις παροχές κτλ). Αλλά φυσικά πρέπει να πάω και 3η να δώ αν ήρθαν και 4η αν δεν ήρθαν κτλ.

Πηγαίνουν πρώτα λέει σε φαρμακευτικές και μετά σ'αυτούς. Ενώ το επίδομα για την Μονάδα νεογνών ήρθε !

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το ποσό των 270€. Εγώ που έδωσα 2.100€ για την γέννα (με κ.τ.) ο υπάλληλος στο ΙΚΑ Αλεξάνδρας (εκεί ανήκει το Λητώ που γέννησα) μου είπε ότι θα μου επιστρέψουν γύρω στα 1.500-1.700€. Συγκεκριμένα αυτό το επίδομα λέγεται "Αποζημίωση καισαρικής τομής".

 

Για τα φάρμακα, ναι αυτά που μου έδωσαν όσο ήμουν στο μαιευτήριο(αντιβιώσεις, αντιπηκτικές ενέσεις κτλ). Σου δίνουν μαζί με το εξητήριο δύο καταστάσεις, μια με τα κουπόνια των φαρμάκων σ' ένα ροζ χαρτί κι ένα τιμολόγιοα για τα φάρμακα αυτά.

 

αυτο που λες κοπελια σχετικα με την επιστροφη 1700 ευρω απο το ΙΚΑ μου το ανεφερε και η κουμπαρα μου η οποια προσφατα γεννησε στο Λητω και της ειπε ο γιατρος της οτι κατι τετοιο παιζει (εκεινη βεβαια ακομη δεν εχει πληρωθει)..σε σχεση παντως με το Ιασω δεν εχω ακουσει απο φιλες που γεννησαν με καισαρικη να πηραν απο το αντιστοιχο ΙΚΑ τετοιο υπερογκο ποσο, παρα μονο κατι ψιχουλα για τα νοσηλεια και τα φαρμακα..συν το επιδομα καισαρικης..και αυτο γιατι το ΙΚΑ Αμαρουσιου δεν ειναι συμβεβλημενο με ιδιωτικα..τωρα τι σχεση εχει το Λητω με το ΙΚΑ Αλεξανδρας αυτοι ξερουν..μακαρι για σας να παρετε τα λεφτα σας πισω γιατι τσαμπα θα σας εχει σχεδον ερθει η νοσηλεια στο συγκεκριμενο μαιευτηριο..

καλο θα ηταν να μας ενημερωσεις σχετικα αν εχεις κανενα νεοτερο να ξερουμε και εμεις..

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες κοπελια σχετικα με την επιστροφη 1700 ευρω απο το ΙΚΑ μου το ανεφερε και η κουμπαρα μου η οποια προσφατα γεννησε στο Λητω και της ειπε ο γιατρος της οτι κατι τετοιο παιζει (εκεινη βεβαια ακομη δεν εχει πληρωθει)..σε σχεση παντως με το Ιασω δεν εχω ακουσει απο φιλες που γεννησαν με καισαρικη να πηραν απο το αντιστοιχο ΙΚΑ τετοιο υπερογκο ποσο, παρα μονο κατι ψιχουλα για τα νοσηλεια και τα φαρμακα..συν το επιδομα καισαρικης..και αυτο γιατι το ΙΚΑ Αμαρουσιου δεν ειναι συμβεβλημενο με ιδιωτικα..τωρα τι σχεση εχει το Λητω με το ΙΚΑ Αλεξανδρας αυτοι ξερουν..μακαρι για σας να παρετε τα λεφτα σας πισω γιατι τσαμπα θα σας εχει σχεδον ερθει η νοσηλεια στο συγκεκριμενο μαιευτηριο..

καλο θα ηταν να μας ενημερωσεις σχετικα αν εχεις κανενα νεοτερο να ξερουμε και εμεις..

 

Αργούν να σου τα δώσουν αυτά τα λεφτά. Όπως είπα παραπάνω θέλουν γύρω στις 60 μέρες. Το ΙΚΑ Αλεξάνδρας είναι το ΙΚΑ στο οποίο ανήκει το Λητώ. Εκεί πρέπει να καταθέσεις τα χαρτιά ( ή στο εκάστοτε ΙΚΑ που ανήκει το μαιευτήριο) κι όχι στο ΙΚΑ της περιοχής σου όπως γίνεται με τα άλλα επιδόματα. Το ΙΚΑ Αλεξάνδρας θα εγκρίνει την αποζημίωση και θα στείλει τα χρήματα στο ΙΚΑ της περιοχής μου για να τα πάρω εγώ. Αυτά όμως θα γίνουν σε 60 μέρες κι αφού περάσουν τα χαρτιά από έλεγχο, επιτροπές κτλ.

 

Το ίδιο έκανε κι η ξαδέρφη του άντρα μου που γέννησε στο Μητέρα με καισαρική. Οπότε πρέπει να ισχύει για όλα τα μαιευτήρια. Βέβαια ακόμα δεν τα έχει πάρει κι έχουν περάσει 6 μήνες :shock: Αλλά πρέπει να έχει πέσει σε περίπτωση.

 

Τα χαρτιά τα κατέθεσα πριν 3 μέρες, οπότε νέα θα έχω με το νέο έτος. Θα σας ενημερώσω σίγουρα για τις εξελίξεις.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες κοπελια σχετικα με την επιστροφη 1700 ευρω απο το ΙΚΑ μου το ανεφερε και η κουμπαρα μου η οποια προσφατα γεννησε στο Λητω και της ειπε ο γιατρος της οτι κατι τετοιο παιζει (εκεινη βεβαια ακομη δεν εχει πληρωθει)..σε σχεση παντως με το Ιασω δεν εχω ακουσει απο φιλες που γεννησαν με καισαρικη να πηραν απο το αντιστοιχο ΙΚΑ τετοιο υπερογκο ποσο, παρα μονο κατι ψιχουλα για τα νοσηλεια και τα φαρμακα..συν το επιδομα καισαρικης..και αυτο γιατι το ΙΚΑ Αμαρουσιου δεν ειναι συμβεβλημενο με ιδιωτικα..τωρα τι σχεση εχει το Λητω με το ΙΚΑ Αλεξανδρας αυτοι ξερουν..μακαρι για σας να παρετε τα λεφτα σας πισω γιατι τσαμπα θα σας εχει σχεδον ερθει η νοσηλεια στο συγκεκριμενο μαιευτηριο..

καλο θα ηταν να μας ενημερωσεις σχετικα αν εχεις κανενα νεοτερο να ξερουμε και εμεις..

 

Αργούν να σου τα δώσουν αυτά τα λεφτά. Όπως είπα παραπάνω θέλουν γύρω στις 60 μέρες. Το ΙΚΑ Αλεξάνδρας είναι το ΙΚΑ στο οποίο ανήκει το Λητώ. Εκεί πρέπει να καταθέσεις τα χαρτιά ( ή στο εκάστοτε ΙΚΑ που ανήκει το μαιευτήριο) κι όχι στο ΙΚΑ της περιοχής σου όπως γίνεται με τα άλλα επιδόματα. Το ΙΚΑ Αλεξάνδρας θα εγκρίνει την αποζημίωση και θα στείλει τα χρήματα στο ΙΚΑ της περιοχής μου για να τα πάρω εγώ. Αυτά όμως θα γίνουν σε 60 μέρες κι αφού περάσουν τα χαρτιά από έλεγχο, επιτροπές κτλ.

 

Το ίδιο έκανε κι η ξαδέρφη του άντρα μου που γέννησε στο Μητέρα με καισαρική. Οπότε πρέπει να ισχύει για όλα τα μαιευτήρια. Βέβαια ακόμα δεν τα έχει πάρει κι έχουν περάσει 6 μήνες :shock: Αλλά πρέπει να έχει πέσει σε περίπτωση.

 

Τα χαρτιά τα κατέθεσα πριν 3 μέρες, οπότε νέα θα έχω με το νέο έτος. Θα σας ενημερώσω σίγουρα για τις εξελίξεις.

 

 

Εγώ είμαι Ηράκλειο Κρήτης. Δεν ξέρω άν όλα αυτά ισχύουν εδώ αλλά δεν έχω να χάσω κάτι να ρωτήσω! Αν κάποια κοπέλα από Κρήτη γνωρίζει κάτι, άν μπορεί ας με ενημερώσει.

KATERINAL

Link to comment
Share on other sites

 

 

Εγώ είμαι Ηράκλειο Κρήτης. Δεν ξέρω άν όλα αυτά ισχύουν εδώ αλλά δεν έχω να χάσω κάτι να ρωτήσω! Αν κάποια κοπέλα από Κρήτη γνωρίζει κάτι, άν μπορεί ας με ενημερώσει.

 

Που θα γενησεις??

4

Link to comment
Share on other sites

 

 

Εγώ είμαι Ηράκλειο Κρήτης. Δεν ξέρω άν όλα αυτά ισχύουν εδώ αλλά δεν έχω να χάσω κάτι να ρωτήσω! Αν κάποια κοπέλα από Κρήτη γνωρίζει κάτι, άν μπορεί ας με ενημερώσει.

 

Που θα γενησεις??

 

 

Στο Ασκληπιείο.

KATERINAL

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
απλά πληρώνεις λιγότερο το δωμάτιο στην κλινική αν είσαι στο ΙΚΑ εγώ αυτό ξέρω.

Τί εννοείς με όσες γεννήσανε στο Γένεσις δεν υπάρχει αυτό το επίδομα; Μήπως εννοείς γενικά τις κλινικές; Κι ότι απλά το επίδομα το παίρνουν μόνο όσες γεννάνε σε δημόσιο νοσοκομείο;

 

καλημερα,Αλεξανδρα μου.λοιπον ξερω οτι στο γεννεσις εχει δωματια που αν εχεις ικα το πληρωνεις φθηνοτερα με την προυποθεση οτι θα κανεις καισαρικη.αντι να πας να παρεις το επιδομα της καισαρικης δηλαδη απο το ικα της περιοχης σου στο μειωνουν το ποσο απο το δωματιο.Αν γεννησεις σε νοσοκομειο,δεν παιρνεις επιδομα καισαρικης γιατι ειναι δωρεαν η διαμονη σου και το χειρουργειο,ολα γενικα.

εγγυημενα στο υπογραφω περι νοσοκομειου,στο παπαγεωργιου γεννησα την πρωτη μου φορα.

 

Αυτο που λες για το δημοσιο νοσοκομειο οτι ειναι δωρεαν δεν ισχυει για ολους εσυ μαλλον δεν πληρωσες κατι επειδη ισως εχεις ασφαλεια δημοσιου εγω που εχω ικα θα πληρωσω τα παντα και δωματιο και αναισθησιολογο και επισκληριδιο και δεν ξερω τι αλλο και ειναι 100% σιγουρο αυτο που σου λεω.Οποτε μηπως να το ψαξω εγω αν θα παρω επιδομα καισαρικης γιατι μαλλον για καισαρικη θα παω αφου το κοριτσακι μου δεν εχει μπει καν στην λεκανη και ειμαι και στενη.Γνωριζει καποια για τα δημοσια τι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...