Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΚΑ-επιδομα καισαρικης


melina_m

Recommended Posts

κορίτσια και εγώ το ίδιο. Πήγα στο ίκα και μου είπαν ότι δεν το δίνουν ενώ μεχρι τέλος του 11 το έδινα. Τι μπορώ να κάνω για να το πάρω. Το ζητάς κάπως διαφορετικά, πχ. επίδομα χειρουργείου; Έχω όλα τα δικαιολογητικά από το νοσοκομείο και το λόγω που υποβλήθηκα σε καισαρική και αυτοί μου λενε ότι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, ενώ από το νοσοκομείο με έστειλαν να το πάρω και μάλιστα σε συγκεκριμένη κυρία στο ικα που και η ίδια λέει ότι δεν το δίνουν πλέον. Αν ξέρει κάποια ας απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 326
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κορίτσια και εγώ το ίδιο. Πήγα στο ίκα και μου είπαν ότι δεν το δίνουν ενώ μεχρι τέλος του 11 το έδινα. Τι μπορώ να κάνω για να το πάρω. Το ζητάς κάπως διαφορετικά, πχ. επίδομα χειρουργείου; Έχω όλα τα δικαιολογητικά από το νοσοκομείο και το λόγω που υποβλήθηκα σε καισαρική και αυτοί μου λενε ότι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, ενώ από το νοσοκομείο με έστειλαν να το πάρω και μάλιστα σε συγκεκριμένη κυρία στο ικα που και η ίδια λέει ότι δεν το δίνουν πλέον. Αν ξέρει κάποια ας απαντήσει.

 

Αν ξέρει κάποια ας απαντήσει.?????????????????????

1019079kc28jf2qog.gif
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα. γεννησα 27/01/2012 στο ρεα που υπαγεται στο ικα καλλιθεας.την προηγουμενη εβδομαδα τους πηρα τηλ. να ρωτησω τι προθεσμια εχω για να κανω την αιτηση για τα εξοδα καισαρικης και μου ειπανε οτι το επιδομα αυτο δεν το παιρνουμε πια. μετα πηρα τηλ. στο ικα της περιοχης μου που δουλευει ενας φιλος, τον ρωτησα και μου ειπε οτι το δικαιουμαστε αρκει να εχουμε γεννησει σε ιδιωτικο το οποιο δεν ειναι συμβεβλημενο με το εοπυ. το εχει παρει καποια απο εσας? τι γινετε τελικα? αν μπορει καποια ας μας βοηθησει......

url=http://lilypie.com]d9cfp2.png[/url]

[u4Ft1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μια από τα ίδια. Μίλησα με το ικα καλλιθέας με την κ. Πάντσιου και μου είπαν ότι με απόφαση του ΕΟΠΥΥ από 23.01.2012 δεν το χορηγούν πλέον. Το ίδιο μου το είπε και μια γνωστή που δουλεύει σε άλλο ΙΚΑ. Έπειτα μου είπε να την ξανακαλέσω σε ένα μήνα μήπως και αλλάξει κάτι. Αλλά δεν ξέρω, μου φαίνεται περίεργο μία να ισχύει και μια όχι. Πιστεύω απλά ότι επειδή δεν ξέρουν τι ακριβώς γίνεται ακόμα λέει ο καθένας ότι νομίζει. Αν μάθετε κάτι πείτε! Α! Έχουμε προθεσμία κατάθεσης 3μήνες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Μου μπήκε σήμερα 218Ε!!!!!:shock::shock::shock::shock:218 να είναι οι ώρες τους!!!Από που θα πάω να πάρω το χαρτί για την ένσταση?Ξέρει κάποια?Χρειάζεται να καταθέσω κάτι άλλο?Πρέπει να περιμένω να μου έρθει η αποφάση του ΙΚΑ με το ποσό στο σπίτι πρώτα?

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Μου μπήκε σήμερα 218Ε!!!!!:shock::shock::shock::shock:218 να είναι οι ώρες τους!!!Από που θα πάω να πάρω το χαρτί για την ένσταση?Ξέρει κάποια?Χρειάζεται να καταθέσω κάτι άλλο?Πρέπει να περιμένω να μου έρθει η αποφάση του ΙΚΑ με το ποσό στο σπίτι πρώτα?

Ονειράκι πότε κατέθεσες τα χαρτιά σου για να το πάρεις;Πότε γέννησες; Εμένα που γέννησα 11/2 μου είπαν ότι δεν το δίνουν η μία, η άλλη το δίνουν, ένα μπάχαλο. Πάντως ένσταση πρέπει να πάς στις παροχές του ικα και να την κάνεις, αν και μου είχαν πει ότι πρέπει να το κάνεις την ίδια στιγμή που σου εγκρίνεται το επίδομα της καισαρικής.

Link to comment
Share on other sites

Ονειράκι πότε κατέθεσες τα χαρτιά σου για να το πάρεις;Πότε γέννησες; Εμένα που γέννησα 11/2 μου είπαν ότι δεν το δίνουν η μία, η άλλη το δίνουν, ένα μπάχαλο. Πάντως ένσταση πρέπει να πάς στις παροχές του ικα και να την κάνεις, αν και μου είχαν πει ότι πρέπει να το κάνεις την ίδια στιγμή που σου εγκρίνεται το επίδομα της καισαρικής.

 

Μαρία γέννησα 16/11 και έκανα χαρτιά γύρω στις 30 αν θυμάμαι καλά.Ξέρω πως πρέπει να σου έρθει η απόφαση στο σπίτι με το ποσό και μετά να πας να κάνεις χαρτιά αλλά θα πάω γιατί αν περιμένω την απόφαση..σωθήκαμε!!!Ναι νομίζω από 1/1 κάτι έχει αλλάξει,.,.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Κι εμένα η γυναίκα μου γέννησε αρχές Γενάρη σε ιδιωτική κλινική (προφανώς τότε δεν ήταν συμβεβλημένη με ΕΟΠΠΥ, τώρα δε ξέρω). Είχαμε καταθέσει τα χαρτιά για την καισαρική στις 17/1. Τέλος Φεβρουαρίου πληρωθήκαμε το επίδομα τοκετού.

 

Επειδή μας φάνηκε περίεργο το ότι δε μπήκαν μαζί και τα της καισαρικής, πήγαμε σήμερα να ρωτήσουμε. Και εκεί μας σκάνε την είδηση: Από 1/1 λέει δεν παίρνεις επίδομα καισαρικής, αλλά αν πας σε συμβεβλημένο δεν πληρώνεις ή πληρώνεις λίγο. Ρωτάω κι εγώ ποιο το νόημα της κατάθεσης των χαρτιών και μου απαντάνε "επειδή κάποιοι διαμαρτυρόντουσαν, είχαμε πει στη συνάδελφο να παίρνει αιτήσεις και κάποια στιγμή θα σας ενημερώναμε να έρθετε να τα πάρετε..." (η απόλυτη παράνοια!).

 

Γνωρίζει κανείς τι τελικά ισχύει; Να απευθυνθώ στο site του IKA;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Κι εμένα η γυναίκα μου γέννησε αρχές Γενάρη σε ιδιωτική κλινική (προφανώς τότε δεν ήταν συμβεβλημένη με ΕΟΠΠΥ, τώρα δε ξέρω). Είχαμε καταθέσει τα χαρτιά για την καισαρική στις 17/1. Τέλος Φεβρουαρίου πληρωθήκαμε το επίδομα τοκετού.

 

Επειδή μας φάνηκε περίεργο το ότι δε μπήκαν μαζί και τα της καισαρικής, πήγαμε σήμερα να ρωτήσουμε. Και εκεί μας σκάνε την είδηση: Από 1/1 λέει δεν παίρνεις επίδομα καισαρικής, αλλά αν πας σε συμβεβλημένο δεν πληρώνεις ή πληρώνεις λίγο. Ρωτάω κι εγώ ποιο το νόημα της κατάθεσης των χαρτιών και μου απαντάνε "επειδή κάποιοι διαμαρτυρόντουσαν, είχαμε πει στη συνάδελφο να παίρνει αιτήσεις και κάποια στιγμή θα σας ενημερώναμε να έρθετε να τα πάρετε..." (η απόλυτη παράνοια!).

 

Γνωρίζει κανείς τι τελικά ισχύει; Να απευθυνθώ στο site του ικα;

 

 

 

Και εμένα από το ικα Καλλιθέας που ανήκει το ΡΕα που γέννησα τα ίδια μου είπαν. Κατέθεσαν κάποιοι, τους τα δέχτηκαν και τους τα άφησαν στην άκρη για να τους πουν ότι δεν θα τα πάρουν. Μίλησα και χθες με την υπεύθυνη και μου είπε ότι δεν τα δίνουν. Ωστόσο άκουσα στην τηλεόραση ότι θα το διευκρινίσει ο ΕΟΠΥΥ αν θα τα δώσει ή όχι αλλά φυσικά ακόμα τίποτα. Και εγώ δεν ξέρω τι να κάνω. Μου τι δίνει που δεν τα δίνουν σε εμάς και τα τρώνε αυτοί παράνομα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

γεννησα με καισαρικη,σε δημοσιο νοσοκομειο στις 7/4/2012 και ειμαι ασφαλισμενη μεσω του αντρα μου στο ΙΚΑ. δικαιουμαστε καποιο επιδομα? Τοκετου,η καισαρικης?Αν ναι,απο το ΙΚΑ,η απο τον ΟΑΕΔ πχ?

 

 

γνωριζει καποια μανουλα?εριξα μια ματια εδω αλλα καπου μπερδευτηκα

Link to comment
Share on other sites

κατεθεσα τα χαρτια για το επιδομα καισαρικης ιανουαριο η φεβρουαριο αλλα γεννησα δεκεμβριο του 11.το κοβουν κ για μας γιατι οταν τα κατεθεσα ειπαν οτι θα μας ειδοποιησουν τηλεφωνικα.στη προηγουμενη γεννα πηρα 350 ευρω μετα απο 3 μηνες.τι ισχυει τελικα?

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

μολις με πληροφορησε ο αντρας μου γιατι εκεινος ειχε καταθεσει τα χαρτια οτι οσες γεννησανε το 2011 το παιρνουν κανονικα.οσες το 12 δυστυχως οχι.τι αλλο θα κοψουν να δουμε

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

μολις με πληροφορησε ο αντρας μου γιατι εκεινος ειχε καταθεσει τα χαρτια οτι οσες γεννησανε το 2011 το παιρνουν κανονικα.οσες το 12 δυστυχως οχι.τι αλλο θα κοψουν να δουμε

 

 

σε ευχαριστω για την απαντηση.Αν θελει ας το επικυρωσει και καποια αλλη/αλλος

Link to comment
Share on other sites

Επίδομα καισαρικής σε δημόσιο νοσοκομείο δεν δικαιούσουν ούτε πριν τα κόψουν όλα. Είναι βπήθημα που αφορά μόνο τις ιδιωτικές κλινικές..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

υποθετω πως ουτε καν επιδομα τοκετου,ε?

 

Αυτό δεν το ξέρω αλλά νομίζω πως κάτι λέγανε ότι κόπηκε..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

γεννησα στις 4/1 με καισαρικη κ οταν πηγαμε να καταθεσουμε τα χαρτια ειπαν του ανδρα μου οτι πλεον δεν υπαρχει αυτο το επιδομα γιατι λεει οτι βγηκε νομος που λεει οτι δεν πληρωνουμε παραπανω το νοσοκομειο οταν κανουμε καισαρικη(γεννησα στο ιασω).ομως ο νομος αυτος ψηφιστηκε στις 12/1 κ απλα οσες γεννησαμε απο 1 εως 12 πληρωσαμε κανονικοτατα χωρις να τα παρουμε πισω.βγαλε ακρη:evil:

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

γεννησα στις 4/1 με καισαρικη κ οταν πηγαμε να καταθεσουμε τα χαρτια ειπαν του ανδρα μου οτι πλεον δεν υπαρχει αυτο το επιδομα γιατι λεει οτι βγηκε νομος που λεει οτι δεν πληρωνουμε παραπανω το νοσοκομειο οταν κανουμε καισαρικη(γεννησα στο ιασω).ομως ο νομος αυτος ψηφιστηκε στις 12/1 κ απλα οσες γεννησαμε απο 1 εως 12 πληρωσαμε κανονικοτατα χωρις να τα παρουμε πισω.βγαλε ακρη:evil:

Χρόνια πολλά και Καλή Ανάσταση σε όλες και όλους...Παρακολουθώ το site το διάστημα της εγκυμοσύνης μου και μπορώ να πω ότι έχω βοηθηθεί και κατατοπιστεί σε πολλά πράγματα...Με αφορμή αυτό θα ήθελα να εκφράσω τις ευχαριστίες μου για την ύπαρξή του καθώς και τα μέλη του για τις χρήσιμες συμβουλές τους...Επειδή ζυγώνει ο καιρός που θα αποκτήσω το πρώτο μου παιδάκι με καισαρική, θέλω να ρωτήσω το εξής: διαβάζω σε πολλά μηνύματα ότι κόπηκε το επίδομα καισαρικής. η αναφορά όμως στον νόμο που ψηφίστηκε στις 12/1/12 με παραξένεψε... τι σημαίνει δεν πληρώνουμε παραπάνω σε τοκετό με καισαρική;...σε δημόσιο ή σε ιδιωτικό μαιευτήριο;...γιατί, για παράδειγμα στο Ρέα, που θα γεννήσω με το καλό, στην πρώτη κιόλας σελίδα υπάρχει ο τιμοκατάλογος που διαφοροποιείται μεταξύ φυσιολογικού και καισαρικής...

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και Καλή Ανάσταση σε όλες και όλους...Παρακολουθώ το site το διάστημα της εγκυμοσύνης μου και μπορώ να πω ότι έχω βοηθηθεί και κατατοπιστεί σε πολλά πράγματα...Με αφορμή αυτό θα ήθελα να εκφράσω τις ευχαριστίες μου για την ύπαρξή του καθώς και τα μέλη του για τις χρήσιμες συμβουλές τους...Επειδή ζυγώνει ο καιρός που θα αποκτήσω το πρώτο μου παιδάκι με καισαρική, θέλω να ρωτήσω το εξής: διαβάζω σε πολλά μηνύματα ότι κόπηκε το επίδομα καισαρικής. η αναφορά όμως στον νόμο που ψηφίστηκε στις 12/1/12 με παραξένεψε... τι σημαίνει δεν πληρώνουμε παραπάνω σε τοκετό με καισαρική;...σε δημόσιο ή σε ιδιωτικό μαιευτήριο;...γιατί, για παράδειγμα στο Ρέα, που θα γεννήσω με το καλό, στην πρώτη κιόλας σελίδα υπάρχει ο τιμοκατάλογος που διαφοροποιείται μεταξύ φυσιολογικού και καισαρικής...

οταν μαζεψαμε τα χαρτια κ πηγε ο ανδρας μου στο ΙΚΑ αμαρουσιου να τα καταθεσει για να παρουμε καποια χρηματα για την καισαρικη που εκανα(πληρωσα 2500 ευρω στο ΙΑΣΩ) μας ειπαν απο το ικα οτι δεν υπαρχει περιπτωση να παρουμε καθολου αυτο το επιδομα γιατι κατεργηθηκε.ο ανδρας μου εφτασε ως το υπουργ.υγειας οπου του ειπαν οτι απο το δημοσιο τουλαχιστον δεν υπαρχει καμια πιθανοτητα να παρουμε χρηματα. ρωτησε στο ΙΚΑ οπου ανηκει το ΡΕΑ μηπως βγαλεις καμια ακρη:?

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και Καλή Ανάσταση σε όλες και όλους...Παρακολουθώ το site το διάστημα της εγκυμοσύνης μου και μπορώ να πω ότι έχω βοηθηθεί και κατατοπιστεί σε πολλά πράγματα...Με αφορμή αυτό θα ήθελα να εκφράσω τις ευχαριστίες μου για την ύπαρξή του καθώς και τα μέλη του για τις χρήσιμες συμβουλές τους...Επειδή ζυγώνει ο καιρός που θα αποκτήσω το πρώτο μου παιδάκι με καισαρική, θέλω να ρωτήσω το εξής: διαβάζω σε πολλά μηνύματα ότι κόπηκε το επίδομα καισαρικής. η αναφορά όμως στον νόμο που ψηφίστηκε στις 12/1/12 με παραξένεψε... τι σημαίνει δεν πληρώνουμε παραπάνω σε τοκετό με καισαρική;...σε δημόσιο ή σε ιδιωτικό μαιευτήριο;...γιατί, για παράδειγμα στο Ρέα, που θα γεννήσω με το καλό, στην πρώτη κιόλας σελίδα υπάρχει ο τιμοκατάλογος που διαφοροποιείται μεταξύ φυσιολογικού και καισαρικής...

 

Το Ρεα δνε είναι συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ και έχει ειδικό τιμοκατάλογο για την καισαρικη(250 περιπου ευρώ περισσότερα). Εγώ γέννησα εκεί τον Φεβρουάριο και μου είπε η υπέυθυνη του ικα ΚΑλλιθές όπου ανήκει το Ρεα ότι από 01.01.2012 το επιδομα καισαρικής στα ιδιωτικά που δεν έχουν σύμβαση με τον ΕΟΠΥΥ το έχουν κόψει. Το Ρεα δεν είχε ιδέα, τώρα που πέρασε καιρός δνε ξέρω αν ενημερώνουν σωστά γιατί τότε υπήρχε σύγχυση και με έστελναν εκέί , αλλά ούτε το ικα ήξερε τι να κανει. Τον Μάρτιο ουσιαστικά μου είπαν επίσημα ότι δεν επιστρέφουν χρήματα.

 

Αν πας σε δημόσιο νοσοκομείο έτσι κι αλλιώς δεν πληρώνεις κάτι πλέον γιατί είναι συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ. Όπως επίσης μου είπαν ότι πλέον στα ιδιωτικά που έχουν σύμβαση με ΕΟΠΥΥ απλά έριξαν την τιμή ώστε να καλύπτεσαι και να είναι σαν να έχεις πάρεις το επίδομα και του τοκετού και του ικα (ουσιαστικά το παίρνουν αυτοί αντί να στέλνουν εσένα). Πάντως κορίτσια ένα είναι σίγουρο, ετσι όπως έχουμε γίνει και να πουν τώρα ότι το δίνουν (που μακάρι έστω και αργά) δεν πρόκειται τα χρήματα να τα πάρουμε στα χέρια μας ούτε σε 2 χρόνια. Το ταμείο είναι μειον. Καλή Ανάσταση σε όλους!!!

Link to comment
Share on other sites

ολα τα ταμεια μειον ειναι..ασε πια το αλλαλουμ με τον ΕΟΠΠΥ και τις συνεχεις αλλαγες...ουτε τα νοσοκομεια ουτε και οι τσεπες μας τα αντεχουν ολα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
ολα τα ταμεια μειον ειναι..ασε πια το αλλαλουμ με τον ΕΟΠΠΥ και τις συνεχεις αλλαγες...ουτε τα νοσοκομεια ουτε και οι τσεπες μας τα αντεχουν ολα αυτα.

 

Δυστυχώς,σημερα εν ετει 2012,δεν υπάρχει καμία περίθαλψη υγείας από το κράτος!Τα πάντα υπολειτουργούν!μας αναγκάζουν να πληρωνουμε τα ΙΚΑ συκα και τα τοιάυτα,χωρίς να έχουμε υγειονομικη περίθαλψη και χωρίς να πάρουμε και συνταξη!και αν πάρουμε θα είναι βουλγάρικη!

Προσωπικά,δε θα περιμένω από κανενα τετοιο κρατος να μεριμνησει για μενα,γιαυτό και έχω στραφεί στην ιδιωτική ασφάλιση που μου τα παρέχει όλα(νοσηλεία 500.000 ευρώ σε εσωτερικό και εξωτερικό,απεριόριστες επισκέψεις και διαγνωστικές εξετάσεις σε γιατρούς) με 30 ευρώ το μήνα!

και έτσι είμαι ήσυχη...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπέρα σε όλες τις μανούλες!!!

τελικά τι ισχύει με το επίδομα καισαρικής?????

γέννησα στο ΡΕΑ στις 2-7-2012 αλλά τότε δεν μας είπαν κάτι από το μαιευτήριο...το κατάργησαν ή όχι???και αν κάποια κοπέλα έχει γεννήσει πρόσφατα ας με ενημερώσει μήπως και προλάβω να πάω να καταθέσω τα χαρτιά!

Το θαύμα της ζωής βρίσκεται μέσα μας...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...