xazobabas

Δεν πινει απο μπιμπερο - Άρνηση 2,5 μηνών

Recommended Posts

2 ώρες πρίν, MaRia_Giwrgos είπε:

Ναι τ ξέρω 

Αλλά τωρα τι γάλα να πάρω ...πίνουμε novolac...να της πάρω τ novolac ac ή να πάρω τ sanilac ac?

Δεν σας πρότεινε ο γιατρός του παιδιού ποιο να πάρετε; 

Απ ότι θυμάμαι ανέφερες ότι πίνει ειδικό γάλα για την δυσκοιλιότητα. Το novalac σκέτο δεν είναι για δυσκοιλιοτητα είναι το απλό γάλα.

Σε γενικές γραμμές καλό είναι να συνεχίζεται η ίδια εταιρεία στο γάλα. 

Αναφορικά με τους κολικούς , το "ειδικό" γάλα δεν κάνει κάτι ....δηλαδή δεν τους εξαφανίζει. Περνουν μόνοι τους στους 3 μήνες χονδρικά.

Δεν έχει νόημα να σου πω ποιο γάλα να πάρεις γιατί κάθε ειδικό γάλα κάλυπτει ξεχωριστές ανάγκες ξεχωριστών παιδιών. Οπότε αυτό θα πρέπει να στο πει ο γιατρός που ξέρει τα συμπτώματα του παιδιού.

Πάντως στην θέση σου δεν θα έκανα τόσο γρήγορα αλλαγές σε τόσα γάλατα.

Θα δοκίμαζα αλλά μπιμπερο και θα άφηνα χρόνο να λειτουργήσει το γάλα της δυσκοιλιοτητας. Οι κολικοί δεν έχουν θεραπεία ... έρχονται και φεύγουν μόνοι τους.

Διαφημίσεις

Με συνενοηση γιατρού παντα κάνω οτι κάνω ειμ κ νέα μανούλα ..δν κάνω πραγματα απο μονη μ

Πίναμε novalac1 και πάθαινε δυσκοιλιότητα μετα πήραμε το novolacIT π ειν γι δυσκοιλιότητα κάθε μερα η μικρή γκρινιάζε κ έκλαιγε η κενώσεις της ήταν 1φορα την ημερα ...κάποια στιγμη μ έβγαζε γουλιες με τ γάλα κ μετα απο κανένα μισαωρο έβγαζε γάλα πολυ...

Κ μ είπε ν πάρω τ sanilac ac π ειν κοντά με τ novolac ...

Τωρα τ να πω κ εγώ μέχρι στιγμής μ ειν ποιο ήρεμη για να δω αλλαγή θα πρεπει ν περιμένω ... Τ ξέρω οτι δν κανει ν αλλαζω συνέχεια γάλα ..αλλά αφού η μικρή δν τ δέχεται :/

Αν δω οτι χειροτερευει είπε η γιατρός παιδογαστρεντολογο να πάμε ...τωρα ακόμα τ βλέπουμε 

22 ώρες πρίν, MaRia_Giwrgos είπε:

Γεια σας δν ξέρω αν τ δείτε τ μύνημα μ 

Η Μικρή μ 1,5μηνων πίνουμε ξένο γάλα...τόσο καιρό έπινε μια χαρά nuk μπιμπερο όμως εδ κ κάτι μέρες κουνάει τ κεφάλι δεξια αριστερά οτν τν ταιζω κ ειν σε υπερενταση ...κ πετάει τ γάλα τν ωρα π πίνει ...

Αλλα δν ειν οτι δν πίνει ...απλως οτν πινει κανει αυτές της κινήσεις..της φεύγουν γάλατα κ κουνιεται συνέχεια 

Ξέρετε γτ τ κανει αυτό?

Για παλινδρομηση το εχετε κοιταξει;

5 ώρες πρίν, MaRia_Giwrgos είπε:

Με συνενοηση γιατρού παντα κάνω οτι κάνω ειμ κ νέα μανούλα ..δν κάνω πραγματα απο μονη μ

Πίναμε novalac1 και πάθαινε δυσκοιλιότητα μετα πήραμε το novolacIT π ειν γι δυσκοιλιότητα κάθε μερα η μικρή γκρινιάζε κ έκλαιγε η κενώσεις της ήταν 1φορα την ημερα ...κάποια στιγμη μ έβγαζε γουλιες με τ γάλα κ μετα απο κανένα μισαωρο έβγαζε γάλα πολυ...

Κ μ είπε ν πάρω τ sanilac ac π ειν κοντά με τ novolac ...

Τωρα τ να πω κ εγώ μέχρι στιγμής μ ειν ποιο ήρεμη για να δω αλλαγή θα πρεπει ν περιμένω ... Τ ξέρω οτι δν κανει ν αλλαζω συνέχεια γάλα ..αλλά αφού η μικρή δν τ δέχεται :/

Αν δω οτι χειροτερευει είπε η γιατρός παιδογαστρεντολογο να πάμε ...τωρα ακόμα τ βλέπουμε 

Τα σκληρά κακά με ζορισμα εκτός από δυσκοιλιοτητα ειναι και ένα από τα δείγματα των κολικών σε κάποια μωρα.

Για τις γουλιες θα συμφωνήσω με γοπ.

Σε συνεννόηση με τον γιατρό να γίνονται οι αλλαγές, αυτό ανέφερα. Αν κρίνει ότι πρέπει να αλλαχτεί το γάλα ,οκ. Υπήρχε διλλημα ως προς τις εταιρείες για αυτό τον λόγο μίλησα για αλλαγή. Αν σας είπε sanilac ξεκίνησε το μήπως το δεχτεί το μωρό.

Αν συνέχιζει τις αναγωγές ας το δει κάποιος παιδογαστρεντερολογος για γοπ. 

Οι γουλιες σε κάποια μωρά μπορεί να δηλώνουν κ αλλεργισ στην πρωτεινη του αγελαδινού γάλακτος  εκτός από γοπ ... Το γάλα για να δεις αν το δεχετε ο οργανισμός του μωρού πρέπει να περιμένεις 10 με  15 μέρες ...!!!! Τώρα εάν αποκλείσετε την αλλεργία κ την γοπ.. στα μωρά όταν ξεκινάνε τη θηλαστικη κίνηση(είτε στήθος είτε μπιμπερο )  ενεργοποιείτε το εντερακι τους ( εντεροκολικο αντανακλαστικό λέγετε ) κ τα ενοχλεί αλλά μωρά λιγότερο αλλά περισσότερο μπορεί στις πρώτες γουλιες που θα πιει να το ξεπεράσει κ να συνεχίσει το γεύμα του κανονικά μπορεί όμως να το ενοχλεί κ καθόλη τη διάρκεια του γεύματος κ αυτό θέλει υπομονή περνάει στους 3 μήνες περίπου .. βάζε του μουσικουλα η τον απορροφητήρα μήπως έτσι ξεχνιέται ...!!!

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια μ για της απάντησης μέχρι στιγμής με τ γάλα αυτο είναι ποιο ήρεμη,αλλά κάνει πάλι δύσκολα κακακια...

Και μου βγάζει γουλιες γάλα...πχ ενω τν έχω ταισει,στο μισαωρο μ πετάει γάλα..

Και εγ σκευτηκα για παιδογαστρεντολογο...τ να πω ανχος πολυ ..νέα μανούλα κιόλας ειμ τ βλέπει λίγο τραγικά 

Καλησπερα σας το μωρο μου ειναι 2 μηνων και καθε φορα που το ταΐζω γουργουριζουν τα εντερακια του και δεν θελει να φαει!τρωει τα πρωτα 40ml και στη συνεχεια αρχιζει να κλαίει!

1 ώρα πρίν, Euikala είπε:

Καλησπερα σας το μωρο μου ειναι 2 μηνων και καθε φορα που το ταΐζω γουργουριζουν τα εντερακια του και δεν θελει να φαει!τρωει τα πρωτα 40ml και στη συνεχεια αρχιζει να κλαίει!

Με τον παιδιατρο σας το εχετε συζητησει; τι λεει; 

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

20 ώρες πρίν, Euikala είπε:

Με αυτά που Μ γράφεις η για παλινδρόμηση μου κάνει η για αλλεργία στο γάλα. Όπως σου είπε κ η Βίκυ συζήτησε το με τη γιατρό.. Γουλιες γενικά βγάζει?

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα