Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν πινει απο μπιμπερο - Άρνηση 2,5 μηνών


xazobabas

Recommended Posts

Η 2,5 μηνων κορη μου δεν θελει με τιποτα

το μπιμπερο ουτε με μητρικο ουτε με ξενο γαλα

την εχουμε αφησει και 6 ωρες αταιστη αλλα τιποτα

τι μπορουμε να κανουμε?

επισης ουτε πιπιλα παιρνει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1) Βεβαιωθείτε πως οι θηλές στα μπουκάλια βγάζουν γάλα.

2) Η θερμοκρασία (γάλακτος) είναι τέτοια που δεν τρομάζει το παιδί.

3) Οπλιστείτε με υπομονή.

4) Συνεχίστε.........είστε στον σωστό δρόμο..........αργότερα όταν θα μιλά θα σας λεει ότι το γάλα που αγοράζεται δεν είναι νόστιμο :lol::lol:. και δεν μαγειρεύεται καλά :shock:

Τέλος ελπίζω πως έως ότου διαβάσετε αυτά που γράφω το μικρό θα έχει ξεκινήσει να πίνει το γάλα του από το μπουκάλι :)

Link to comment
Share on other sites

ρωτήσατε τον παιδίατρο? σίγουρα είναι απαραίτητη η άποψή του... η ανάπτυξη/βάρος είναι κανονική? δείχνει να πονάει ?

 

εάν όλα αυτά είναι εντάξει, τότε, αναγκαστικά θα πρέπει να περιμένετε για να θέλει να φάει απο μόνη της... δεν θέλει να βάλει στο στόμα της το οτιδήποτε ή όταν γεύεται το γάλα σταματάει?

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως με όλα οσα αναφέρουν οι κοπέλες απλά να προτείνω να αλλάξετε μάρκα στις θηλές, εμένα ο μεγάλος μου γιος από μια συγκεκριμένη μάρκα με κάπως περίεργο σχήμα (καταλαβαίνετε πια εννοώ) δεν έπινε με τίποτα!!!

 

Μόλις αλλάξαμε μάρκα και ανοίξαμε και τις τρυπίτσες λιγο περισσότερο άρχισε να πίνει άριστα.

 

Αντζυ

Link to comment
Share on other sites

Η 2,5 μηνων κορη μου δεν θελει με τιποτα

το μπιμπερο ουτε με μητρικο ουτε με ξενο γαλα

την εχουμε αφησει και 6 ωρες αταιστη αλλα τιποτα

τι μπορουμε να κανουμε?

επισης ουτε πιπιλα παιρνει

 

Μέχρι σήμερα δεν της είχατε δώσει καθόλου μπιμπερό??Αν δεν είχε πάρει καθόλου θηλή άλλη εκτός από της μαμάς της λογικό είναι να κάνει μερικά τσαλιμάκια. Δοκιμάστε και καουτσούκ και σιλικόνη μήπως την βολεύει κάποια καλύτερα αλλά και διαφορετικές μάρκες θηλών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης να μην της το δίνει η μαμά αλλά ο μπαμπάς ή κάποιος άλλος!!

Βλέπει τη μαμά οπότε φυσικό είναι να θέλει το στήθος!! :wink:

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα ο γιός μου αρχικά δεν έπινε πολύ γάλα από το μπιμπερό.

Στην αρχή δοκιμάδαμε και εμείς διάφορες θηλές (σχήματα και υλικά) και ομογολώ ότι στηναρχή η συπεριφορά του ήταν η ίδια.

 

Δεν είναι ότι δεν ετρωγε καθόλου, αλλά η ποσότητα που έτρωγε ήταν ελάχιστη. Άλλάξαμε ακόμα και τη μάρκα του γάλακτος, αλλά δεν μπορώ ότι είδα κάποια τεράστια αλλαγή.

 

Πάντως υπάρχει περίπτωση να την ενοχλούν και τα ούλα της. Ο γιός μου θυμάμαι ότι αν και έβγαλε δόντια κάπου 4-5 μηνών (δεν θυμάμαι ακριβώς) από πολύ νωρίς είχε αρχίσει να έχει σάλια και ενοχλήσεις με τα ούλα του.

 

Πάντως, είναι σημαντικό να συννενοηθείς με τον παιδίατρο σου. Εάν το παιδί έχει φυσιολογικό βάρος, ίσως να μην χρειάζεται να το πιέζεις. Φυσικά το πόσο πρέπει να φάει θα στο πει αυτός.

 

Πάντως όπως είπαν και οι υπόλοιποι πρέπει να κάνεις πολλά πειράματα μέχρι να καταλάβεις τα γούστα του παιδιού σου και σε γάλα και σε θηλές.

 

Τέλος, δεν είναι ανάγκη να την πιέσεις να πάρει πιπίλα ενώ δεν θέλει. Φυσικά ακόμα και στις πιπίλες μπορεί να χρειαστεί να δοκιμάσεις διάφορες μάρκες και σχήματα μέχρι να βρεις πια την βολέυει.

Ο γιός μου πήρε πιπίλα ξαφνικά από μόνος του μετά τον 5ο μήνα. Μέχρι τότε, με τοπου του την βάζαμε στο στόμα, την έφτυνε.

Έπειτα διαλέξαμε και μάρκα και μέγεθος και από τότε θέλουμε μόνο τις συγκεκριμένες, αν και πλέον την χρειαζόμαστε μόνο για να τον πάρει ο ύπνος.

 

Επίσης από μια γνωστή μου, άκουσα ότι για να πάρει πιπίλα ο γιός της . Συμβουλή που της έδωσε μια άλλη μαμά. Εγώ προσωπικά ΔΕΝ θα το έκανα αυτό, αλλά εαν θεωρείς ότι πρέπει να πάρει πιπίλα ίσως και να βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, η κόρη σου θηλάζει και δεν έχει πιάσει ποτέ μπιμπερό?

Αν ναι τότε το πρόβλημα δεν είναι ούτε το γάλα (γεύση) ούτε το μπιμπερό είναι απλά ότι προτιμάει το θηλασμό. Όσο νηστική και να μείνει.... θέλει πολύ υπομονή και ειδικούς χειρισμούς για να συνδιαστεί θηλασμός και μπιμπερό. Όσα γάλατα και μπουκάλια να αλλάξετε το πρόβλημα δεν είναι αυτό. Το πρόβλημα είναι οτι προτιμάει το πιο φυσικό πράγματα στον κόσμο και όχι το τεχνιτό λάστιχο.....(και καλά κάνει :D )

 

Υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που θέλετε να μάθει το μπιμπερό.... έχω περάσει και με τις δύο μου κόρες ακριβώς το ίδιο. Πάντως εγώ δεν κατάφερα να θηλάζω και να τους μάθω μπιμπερό. Θήλασα όσο περισσότερο μπορούσα χωρίς καθόλου μπουκάλι και μετά όταν πήγα στη δουλειά αναγκαστικά έμαθαν μπουκάλι που τους έδοσε όμως άλλος.

Η μεγάλη 5 μηνών και η δεύτερη μέχρι 11 μηνών δεν είχε πιάσει μπουκάλι!

 

Σε πρώτη φάση, δοκιμάστε, να της δόσει κάποιος άλλος μπιμπερό και όχι η μαμά που θηλάζει. Τη μαμά την έχει μάθει για θηλασμό και μπερδεύεται...

Πρέπει να της το δόσει κάποιος άλλος και μάλιστα η μαμά να μην είναι στον ίδιο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο προβλημα αντιμετωπισε η μαμα μου με την αδερφη μου.

οσο θηλαζε ολα καλα μετα..δεν επιανε με τιποτα το μπιμπερο, και αναγκαζοταν να της δινει το γαλα με το κουταλακι :shock: Πηζωωωω.

Στην αγορα υπαρχουν πολλα ειδη θηλων καλο ειναι να παρεις απ'ολα και να τα δοκιμασεις.

Ενας αλλο τροπος ειναι να το δινεις με τη συριγγα,σπαστικο και αυτο.

Κουραγιο και υπομονη!!!

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Για δωστε τα φωτα σας εμπειροτερες? Η μικρη θηλαζει και απο το μπιμπερο πινει νερακι.Το γαλα που εχω προσπαθησει να της δωσω δεν το θελει.Αλλαξα 2-3 τυπους γαλακτος αλλα το αποτελεσμα ηταν αρνητικο. Βλεπει το μπιμπερο και το σπρωχνει.

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites

δινεις συμπληρωμα απο το μπιμπερο?δεν ειναι οτι δεν θελει το μπιμπερο αφου πινει νερακι αλλα το γαλα.

εχει συνηθισει στο μητρικο.μην την πιεζεις

μπορεις να βαζεις λιγο απο το γαλα σου στην ρογα του μπιμπερο ωστε να γευτει κ μετα θα το συνηθισει.

μονο ΜΗΝ βαλεις ποτε γλυκαντικες ουσιες οπως μελι,μαρμελαδα καλλα τετοια!!!

Link to comment
Share on other sites

δινεις συμπληρωμα απο το μπιμπερο?δεν ειναι οτι δεν θελει το μπιμπερο αφου πινει νερακι αλλα το γαλα.

εχει συνηθισει στο μητρικο.μην την πιεζεις

μπορεις να βαζεις λιγο απο το γαλα σου στην ρογα του μπιμπερο ωστε να γευτει κ μετα θα το συνηθισει.

μονο ΜΗΝ βαλεις ποτε γλυκαντικες ουσιες οπως μελι,μαρμελαδα καλλα τετοια!!!

 

δεν εχω σκοπο να βαλω γλυκαντικες ουσιες...τα ζουζουνια της βαζω στην τηλεοραση αλλα τιποτα. συμπληρωμα δεν εδωσα καθολου.Τωρα μπηκα στην διαδικασια να της δωσω ξενο γαλα.

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας, ειμαι νεο μελος και νεα μαμα της 5μηνης και μιας εβδομαδας νιοβης. θηλαζω αποκλειστικα. προσπαθησα να της δωσω γαλα μητρικο απο το μπιμπερο (για να συνηθισει το μπιμπερο γιατι σε 2 μηνες περιπου επιστρεφω για δουλεια) αλλα δεν το ηθελε. ουτε πιπιλα δεχεται. τι μπορω να κανω; μπορει κανεις να με συμβουλεψει;

Δεν μπορείς να πας πίσω και να κάνεις μια νέα αρχή, αλλά μπορείς να ξεκινήσεις από το παρόν και να κάνεις ένα νέο τέλος. paulocoelho

Link to comment
Share on other sites

Ωχ τα καλά της δικής μου...πρέπει νομίζω να της το δώσει κάποιος άλλος το γάλα από το μπιμπερό - μπαμπάς ή καμμιά γιαγιά- γιατί από εσένα δεν θα το πάρει , ξέρει ότι τρώει από το στήθος. πιπίλα μην στεναχωριέσαι καλύτερα να μην μάθει, εμένα βέβαια την πήρε μόνη της μετά το εξάμηνο αλλά την έχει ως παιχνίδι.

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Νιοβη-ιωαννινα καθαρα προσωπικη εμπειρια. Της εδινα μητρικο με μπιμπερο καποιες φορες που χρειαστηκε, οχι καθημερινα μεχρι 3,5-4 μηνων. Τα χριστουγεννα που ηταν ακριβως 5 μηνων και θελαμε να βγουμε δεν επιασε μπιμπερο οποτε δεν βγηκαμε!...Το νερο εχει λιγο διαστημα που ξεκινησε να το πινει καλα απο το μπιμπερο.Αφου αλλαξα διαφορα μπιμπερο κατεληξα να της το δινω με μπιμπερο γαλακτος και πιπιλα 0-6μηνων γιατι διαφορετικα πνιγεται.Αμα σου λεω δεν ξερει να πινει απο το μπιμπερο δεν ξερει. Η πιπιλα ομως η αγαπημενη της ασχολια.Δε νομιζω να δωσω πιπιλα στο 2ο(πρωτα ο θεος).Βαλε καποιον αλλον να δωσει το μπιμπερο, εσενα σε συνδεει με το στηθος.Και φυγε, πηγαινε βολτα.Μας μυριζουν ακομα και εαν ειμαστε σε αλλο δωματιο.

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε ο μπαμπας της χωρις να ειμαι σπιτι αλλα τιποτα. θα δοκιμασουμε παλι τοτε.

Δεν μπορείς να πας πίσω και να κάνεις μια νέα αρχή, αλλά μπορείς να ξεκινήσεις από το παρόν και να κάνεις ένα νέο τέλος. paulocoelho

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ειχα διαβασει ειναι το εξης...

- Πρεπει οπωσδηποτε να της το δωσει αλλος. Οσο προσπαθεις εσυ δε θα τα καταφερεις. Μυριζει το γαλα σου, σε βλεπει και δεν καταλαβαινει γιατι η μανουλα δεν ειναι διαθεσιμη. και..

- Δεν πρεπει να ειναι χορτατη αλλα ουτε και πολυ πεινασμενη. (τωρα πως βρισκεις την χρυση τομη δεν εγραφε:?) Οποτε, μηπως να το δοκιμασετε λιγη ωρα πριν απο την ωραα της για φαι;

 

Καλη επιτυχια...

Link to comment
Share on other sites

το ξερω οτι ειναι δυσκολο να πιασει μπιμπερο.κ εγω το περασα κ εκανα το τραγικο λαθος να βαλω μελι.γι αυτο το τονισα πιο πανω!!!

επισης η αδερφη μου θηλαζει 3 χρονια σχεδον.δεν θελει να πιει ουτε απο ποτηρι το γαλα.

Link to comment
Share on other sites

εμενα εδω και 2 μερες ουτε το στηθος πιανει.Ο μπαμπας της λεει οτι το κανει επειδη πριν της δινω το μπιμπερο.Πολυ πιθανον,κατι πρεπει να γινει ομως.Θα χρειαστει να την αφησω,τι θα της δινουνε το βραδυ οι γιαγιαδες?

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Για δωστε τα φωτα σας εμπειροτερες? Η μικρη θηλαζει και απο το μπιμπερο πινει νερακι.Το γαλα που εχω προσπαθησει να της δωσω δεν το θελει.Αλλαξα 2-3 τυπους γαλακτος αλλα το αποτελεσμα ηταν αρνητικο. Βλεπει το μπιμπερο και το σπρωχνει.

 

 

Άσχετα με το αν θα δεχτεί το γάλα ή όχι, είναι καλύτερα σε αυτή την ηλικία να μην μάθετε το μπιμπερό, γιατί θα πρέπει να το κόψετε σύντομα. Καλύτερα με κανονικό ή εκπαιδευτικό ποτηράκι, με καλαμάκι ή άλλον τρόπο που δεν επιτρέπει να μένει το υγρό πολλή ώρα σε επαφή με τα δόντια του παιδιού.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...