Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μετά από πόσο καιρό προσπαθειών μείνατε έγκυος?


Μετά απο πόσο καιρό προσπαθειών μείνατε έγκυος?  

2.439

  1. 1. Μετά απο πόσο καιρό προσπαθειών μείνατε έγκυος?

    • σχεδόν αμέσως
      1016
    • μετά από έξι μήνες εώς ένα χρόνο
      490
    • μετά από ένα χρόνο εώς δύο χρόνια
      296
    • μετά από δύο εώς τρία χρόνια
      317
    • μετά από περισσότερα χρόνια
      11


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμεις ημασταν πολυ τυχεροι... :D ξεκινησαμε να προσπαθουμε ενα μηνα πριν το γαμο περιπου και τα καταφεραμε αμεσως.. αφου να φανταστειτε στο γαμο δεν το ξεραμε οτι ημουν εγκυος!!! μακαρι ολες οι γυναικες να μπορουσαν να μεινουν εγκυος αμεσως μολις το θελησουν πραγματικα.. ειναι μεγαλη ευλογια!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Μειναμε τον πηνα που αποφασισαμε να προσπαθησουμε *1 μηνα μετα τον γαμο.......αστο κολοφαρδια ηταν ειμαι ΣΙΓΟΥΡΗ :( Τωρα στο δευτερο να δεις που θα γερασουμε μεχρι να το κανουμε........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα,

Εμείς είχαμε αποφασίσει να αρχίσουμε προσπάθειες όταν θα κλείναμε ένα χ΄ρονο γάμου. Αυτό και κάναμε και εχαριστώ το θεό γιατί έμεινα έγκυος αμέσως χωρίς να ενδιαφερθώ για γόνιμες μέρες και ωορηξία! Έτσι σήμερα έχουμε την Ηλέκτρα μας που μας έχει γεμίσει τη ζωή!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω κοριτσια το πρωτο μου παιδι με την δευτερη προσπαθεια και το δευτερο με την πρωτη!!Αποχη εντελως αν δεν θελω να ξαναμεινω εγκυος.Με την μυρωδια που λενε μενω εγκυος!!

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΜΕ 1 ΧΡΟΝΟ ΟΣΠΟΥ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟ ΑΣΧΕΤΟ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΠΥΡΕΤΟ 40,Κ ΗΜΟΥΝ ΧΑΛΙΑ Κ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΧΑΛΑΩ ΧΑΤΙΡΙ...........ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ....... ΜΕΤΑ ΑΠΟ 20 ΜΕΡΕΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΑΣ ΠΑΙΔΑΚΙ!ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΧΑΡΑ ΜΑΣ ΚΡΑΤΗΣΕ ΛΙΓΟ..ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΒΛΑΚΑ ΓΙΑΤΡΟ ΕΧΑΣΑ ΤΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ΜΟΥ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ!Ο ΚΑΛΟΣ ΘΕΟΥΛΗΣ ΟΜΩΣ ΜΕ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕ ΔΙΠΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ,ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΒΟΛΗ ΚΟΝΤΕΨΑ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ,ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΜΟΥ ΤΑ ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ ΜΟΥ!ΤΗ ΒΙΚΤΩΡΙΑ ΜΟΥ Κ ΤΟΝ ΑΓΓΕΛΟ ΜΟΥ...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΓΑΜΟ,ΤΟΝ 1ο ΜΗΝΑ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΤΕΛΗΞΕ ΣΕ ΑΠΟΒΟΛΗ .ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΤΟΝ 5ο ΜΗΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΩΝ.ΕΙΜΑΙ ΤΩΡΑ ΣΤΗ 15Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ.

ouQHp3.png

w1tfp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δυο χρονια μετα τον γαμο μας και με το που ξεκινησαμε τις προσπαθειες εμεινα εγκυος! Το δευτερο ομως μας εχει ταλαιπωρησει λιγο γιατι μετα απο 4-5 μηνες προσπαθειων εμεινα παλι εγκυος που ομως εγινε παλλινδρομη κυηση. Ακομα περιμενουμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΤΙ ΝΑ ΨΗΦΙΣΩ ΟΕΟ;

 

Λοιπόν στο πρώτο παιδί έμεινα έγκυος κατά τη διάρκεια του πρώτου μήνα προσπαθειών. Όταν η κόρη μου ήταν 5 αρχίσαμε προσπάθειες για δεύτερο παιδί. Όμως έμεινα έγκυος περίπου 4-5 χρόνια μετά. Τα παιδιά μου έχουν 10 χρόνια διαφορά μεταξύ τους. Όλοι μου έλεγαν ότι έφταιγε το άγχος και η σκέψη μου που ήταν συνέχεια στην εγκυμοσύνη. Γι' αυτό θέλω να ενθαρρύνω όλες τις γυναίκες που προσπαθούν για πρώτη ή δεύτερη φορά να αποκτήσουν παιδί να κάνουν τις προσπάθειές τους χωρίς να σκέφτονται το αποτέλεσμα (όσο είναι δυνατόν αυτό βέβαια). Τώρα, ποιος θα με διαφωτίσει τι να ψηφίσω εδώ;

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

εγώ απο τη δεύτερη (μάλλον) προσπάθεια στο μήνα του μέλιτος? Που να το ήξερα η κακομοίρα...δε χάρηκα και πολύ έγγαμο βίο ;) (συγκατοικούσαμε 5 χρόνια). Πολύ γρήγορα μεν, πολύ ευτυχισμένη δε:-P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κι εγώ κορίτσια με τον κρίνο που λένε!:)Πρέπει να πάρουμε σοβαρές προφυλάξεις από δω και πέρα.Το γιό μου στη δεύτερη προσπάθεια και την κόρη στην πρώτη.:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Στον 4ο μήνα έμεινα έγκυος!

Αλλά βρε κορίτσια όταν λέτε "δεν ήταν προγραμματισμένο" , "έτυχε" τι εννοείται? πώς τυχαίνει? λάθος υπολογισμός στις γόνιμες? μάλλον είμαι έκτός θέματος, αλλά σας διαβάζω και πραγματικά έχω αυτή την απορία! εμένα πάντως μέχρι τα 35 μου δεν μου ΄τυχε. Όταν ήρθε ήταν συνειδητοποιημένα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοίτα, εμείς θέλαμε να κάνουμε παιδιά αμέσως, οπότε στο πρώτο δεν προσέχαμε καθόλου.Μετά για τρία χρόνια ειμασταν προσεκτικοί.Όταν όμως αποφασίσαμε για δεύτερο συνέβη το ευτυχές γεγονός.

Link to comment
Share on other sites

εγω οποτε θελω παιδι το λεω στο καλο μου....

αυτο ειναι!!! μενω εγκυος!!!!!!!! δυο φορες ετσι εχει γινει.....

την επομενη θα του πω ποτε θελω να γεννησω και θα κανονισει....

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν 3 μήνες παντρεμένη όταν ανακάλυψα ότι είμαι έγκυος. Και πιστέψτε με, χωρίς προσπάθεια. Να μη σας πω ότι προσέχαμε κιόλας. Λέγαμε να μείνουμε κάνα χρόνο μαζί και να προσπαθούσαμε από το καλοκαίρι. Που να φανταστώ ότι θα γινόταν έτσι ξαφνικά; Και μάλιστα από ότι μου είπε και η γιατρός μου, έπιασα το παιδί 3-4 μέρες πριν την περίοδο. Οπότε ποιες γόνιμες μέρες και βλακείες... όλα τυχαία είναι.

Τώρα είμαι στην 26η εβδομάδα κύησης και πετάμε και οι δυο στα σύννεφα κι ας ήταν ξαφνικό...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

πολύ χάρηκα όταν είδα ότι στις πιο πολλές ήρθε πολύ το μωράκι.

Εγώ παντρέυτηκα τον Μαϊο που μας πέρασε και τον Οκτώβριο κατάλαβα ότι είμαι έγκυος.

Το θέλαμε και το προσπαθούσαμε και ήρθε αρκετά γρήγορα στην ζωή μας, τώρα είμαι στον 5 μήνα και ζω την πιο όμορφη στιγμή της ζωής μου.

Ευχομαι σε όλες σας τα καλήτερα

GieKp3.png?sVSCIgJioSCIp3.png?z7wphJAV
Link to comment
Share on other sites

εμεις δυστυχως αργησαμε λιγο. μας πηρε 2 χρονια και κατι! καναμε οτι εξεταση υπηρχε διαθεσιμη χωρις να υπαρχει κανενα εμφανες, τουλαχιστον, προβλημα! τελικα ηρθε εκει που δεν το περιμεναμε και σκεφτομασταν την εξωσωματικη!!! δεν μαθαμε ποτε ακριβως τι δεν ηταν σωστο. παντως η καλη ψυχολογια παιζει καθοριστικο παραγοντα για μια σωστη συλληψη. μας το ελεγαν αλλα ειναι δυσκολο να αντιστρεψεις την αρνητικη ψυχολογια! καλη επιτυχια σε ολες ευχομαι!!!

S8X2p3.png
Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι πως στην πρώτη μου εγκυμοσύνη έμεινα με την πρώτη , βέβαια κατέληξε σε παλίνδρομη :(

τώρα στην 2η αργήσαμε λίγο,μετά από 9 μήνες προσπαθειών μάθαμε πως θα έχουμε επισκέψεις και δεν θα πηγαίνουμε διακοπές μόνοι μας χιχιχι

dev250pr___.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς, εντελώς συνειδητά αποφασίσαμε από πολύ νωρίς (σχεδόν 6-7 μήνες σχέσης) ότι θέλουμε να κάνουμε παιδί κι είπαμε να κάνουμε ένα πρώτο "τεστ", να δούμε αν αυτό που τόσο θέλαμε, είναι κι εφικτό. Μετά από 2 μήνες, χωρίς προφυλάξεις, ήρθε η καθυστέρηση κι ένα τεράστιο χαμόγελο στα χείλη!!! Τώρα διανύουμε (μη γελάτε με τον πληθυντικό!!) τον 3ο μήνα της εγκυμοσύνης μας και ελπίζουμε να πάνε όλα καλά...

squsqusvi20100923_2_My+child+is.png

 

Melenie mou, eisai i zoi mas!!!

 

oOjYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε προγραμματίσει το γάμο μας για τέλη Ιουνίου. Από τον Απρίλιο ο καλός μου, μου ανακοινώνει ότι τέρμα τα "τραβήγματα". Εγώ έκανα για (πολύ λίγο) τη δύσκολη, γιατί μετά όταν το δοκίμασα μου άρεσε!!! :oops:

 

Τελικά έμεινα έγκυος 4 μήνες μετά (από την πρώτη προσπάθεια μετράω) χωρίς κανένα άγχος και μάλλον σε μέρες "μη ωορηξίας".

 

Είμαστε στην 30η εβδομάδα και πολύ ανυπόμονοι για τον ερχομό του γιού μας!

 

preg.png

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχοντας καταλάβει ο (τότε φίλος μου και πλέον) άντρας μου ήθελε παιδιά σαν τρελλός είχα αγχωθεί πάρα πολύ, οπότε του πρότεινα να αρχίσουμε να προσπαθούμε αρκετά νωρίς ώστε να έχουμε χρόνο, αφού γνωρίζω πως είναι συνηθισμένο τα ζευγάρια να προσπαθούν κανένα χρόνο και βάλε. Ε, με την μία έμεινα έγκυος και μάλιστα σε δίδυμα. Ήμουν πάρα πολύ τυχερή νομίζω :D............. Από την άλλη και η διαδικασία έχει κι αυτή τη χάρη της, αρκεί βεβαίως να έχει ευτυχή κατάληξη:wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...