Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μετά από πόσο καιρό προσπαθειών μείνατε έγκυος?


Μετά απο πόσο καιρό προσπαθειών μείνατε έγκυος?  

2.439

  1. 1. Μετά απο πόσο καιρό προσπαθειών μείνατε έγκυος?

    • σχεδόν αμέσως
      1016
    • μετά από έξι μήνες εώς ένα χρόνο
      490
    • μετά από ένα χρόνο εώς δύο χρόνια
      296
    • μετά από δύο εώς τρία χρόνια
      317
    • μετά από περισσότερα χρόνια
      11


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα!!! ειμαι καινουργια στο site σας αποφασισα να γραφτω γιατι καποια πραγματα δε τα γνωριζω ειμαι 25 χρονων κ θα ηθελα να ρωτησω τι συμπτωματα εχει μια εγκυμοσυνη κ απο ποτε ξεκινουν να φαινοντε? τελευταια μου περιοδος ηταν στης 4/07/2013 μου κρατησε μονο 4 ημερες ο κυκλοσ μου συνηθωσ ειναι καθε 28 ειχα επαφη ελευθερα με τον αντρα μου στησ 8/07 στησ 10/07 στησ 12/07 κ παει λεγοντασ μεχρι κ χθες 23/07 θα ηθελα να σασ ρωτησω ποια ειναι τα πρωτα συμπτωματα τησ εγκυμοσυνησ? α! επισησ θα ηθελα να προσθεσω οτι μετα την επαφη δηλαδη 10 μερεσ μετα εκανα μια β χοριακη για να δω αν τα καταφερα αλλα δυστυχωσ εδειξε αρνητικο.Υπαρχει πιθανοτητα να ειμαι εγκυος δειχνει τοσο νωρις η β χοριακη? επισης εχω καποιεσ ενοχλησεισ οπωσ πολλα υγρα πρηξιμο στο στηθος κ κατα καιρουσ κατι ποναλακια στη κοιλια οπωσ επισησ με ποναει η πλατη μου κ εχω κ κατι αναγουλεσ..Βεβαια δε ξερω αν ειναι κ ιδεα μου ολα αυτα θελω τοσο πολυ να κανω ενα μωρακι που ισωσ ολα αυτα να ειναι ιδεα μου.Σας παρακαλω πολυ απαντηστε μου.ευχαριστω!!:mad: ειμαι πολυ αγχωμενη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια καλησπερα!!! ειμαι καινουργια στο site σας αποφασισα να γραφτω γιατι καποια πραγματα δε τα γνωριζω ειμαι 25 χρονων κ θα ηθελα να ρωτησω τι συμπτωματα εχει μια εγκυμοσυνη κ απο ποτε ξεκινουν να φαινοντε? τελευταια μου περιοδος ηταν στης 4/07/2013 μου κρατησε μονο 4 ημερες ο κυκλοσ μου συνηθωσ ειναι καθε 28 ειχα επαφη ελευθερα με τον αντρα μου στησ 8/07 στησ 10/07 στησ 12/07 κ παει λεγοντασ μεχρι κ χθες 23/07 θα ηθελα να σασ ρωτησω ποια ειναι τα πρωτα συμπτωματα τησ εγκυμοσυνησ? α! επισησ θα ηθελα να προσθεσω οτι μετα την επαφη δηλαδη 10 μερεσ μετα εκανα μια β χοριακη για να δω αν τα καταφερα αλλα δυστυχωσ εδειξε αρνητικο.Υπαρχει πιθανοτητα να ειμαι εγκυος δειχνει τοσο νωρις η β χοριακη? επισης εχω καποιεσ ενοχλησεισ οπωσ πολλα υγρα πρηξιμο στο στηθος κ κατα καιρουσ κατι ποναλακια στη κοιλια οπωσ επισησ με ποναει η πλατη μου κ εχω κ κατι αναγουλεσ..Βεβαια δε ξερω αν ειναι κ ιδεα μου ολα αυτα θελω τοσο πολυ να κανω ενα μωρακι που ισωσ ολα αυτα να ειναι ιδεα μου.Σας παρακαλω πολυ απαντηστε μου.ευχαριστω!!:mad: ειμαι πολυ αγχωμενη

 

Καταρχήν είσαι σε λάθος topic.... Κατά δεύτερον ηρέμησε και απόλαυσε την επαφή με τον άντρα σου και τοτε θα έρθει το μπεμπέ αλλιώς αν κάνεις έτσι και είσαι μέσα σε αυτή την αγωνία δε θα μένεις έγκυος για ψυχολογικούς λόγους....!!!! Η β χοριακή δείχνει νομίζω περίπου 1 μήνα μετά τη 1η μέρα της τελευταίας περιόδου.... καλό θα ήταν να ρώταγες τον μικροβιολόγο σου πριν τη κάνεις, εγώ τότε αυτό έκανα. Τα δε συμπτωματα της εγκυμοσύνης σε κάθε γυναίκα είναι διαφορετικά... άλλες έχουν ναυτίες, άλλες βαρυ στομάχι, αλλές πάλι μπορεί και τίποτα!!! έχει τύχει να είναι κάποια έγκυος και να της έρθει και περίοδος το 1ο μήνα!!!!

Καταλαβαίνω τη λαχτάρα σου γιατί και εγώ είχα αγωνία και το ήθελα πολύ αλλά όταν είπα άστο και ό,τι γίνει τότε έμεινα έγκυος!!! καλή επιτυχία!!!!

sJbgp3.png W9hQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!!! ειμαι καινουργια στο site σας αποφασισα να γραφτω γιατι καποια πραγματα δε τα γνωριζω ειμαι 25 χρονων κ θα ηθελα να ρωτησω τι συμπτωματα εχει μια εγκυμοσυνη κ απο ποτε ξεκινουν να φαινοντε? τελευταια μου περιοδος ηταν στης 4/07/2013 μου κρατησε μονο 4 ημερες ο κυκλοσ μου συνηθωσ ειναι καθε 28 ειχα επαφη ελευθερα με τον αντρα μου στησ 8/07 στησ 10/07 στησ 12/07 κ παει λεγοντασ μεχρι κ χθες 23/07 θα ηθελα να σασ ρωτησω ποια ειναι τα πρωτα συμπτωματα τησ εγκυμοσυνησ? α! επισησ θα ηθελα να προσθεσω οτι μετα την επαφη δηλαδη 10 μερεσ μετα εκανα μια β χοριακη για να δω αν τα καταφερα αλλα δυστυχωσ εδειξε αρνητικο.Υπαρχει πιθανοτητα να ειμαι εγκυος δειχνει τοσο νωρις η β χοριακη? επισης εχω καποιεσ ενοχλησεισ οπωσ πολλα υγρα πρηξιμο στο στηθος κ κατα καιρουσ κατι ποναλακια στη κοιλια οπωσ επισησ με ποναει η πλατη μου κ εχω κ κατι αναγουλεσ..Βεβαια δε ξερω αν ειναι κ ιδεα μου ολα αυτα θελω τοσο πολυ να κανω ενα μωρακι που ισωσ ολα αυτα να ειναι ιδεα μου.Σας παρακαλω πολυ απαντηστε μου.ευχαριστω!!:mad: ειμαι πολυ αγχωμενη

 

 

απο την στιγμη που ο κυκλος ειναι συνηθως 28 ημερων,ησουν γονιμη απο τις 15-20 του μηνα και εσυ εκανες χοριακη στις 18 του μηνα,υπερβολικα νωρις.και εγκυος να εισαι τελικα τοτε που εκανες την χοριακη το πιο λογικα ειναι να μην ειχε γινει τπτ ακομα.μονο οταν κοντευεις για περιοδο μπορεις να μαθεις.αν εισαι πολυ ανυπομονη κανε την δευτερα χοριακη,ειναι μια καλη μερα.26η μερα του κυκλου σου.καλο θα ηταν παντως να ηρεμισεις κ οχι τετοια βιασυνη.με το καλο να σου ερθουν ολα οπως επιθυμεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κάναμε προσπάθειες επί 3 χρόνια αλλά δε βοηθούσε και πολύ το γεγονός ότι είχα άσταστο κύκλο. Πέρα απ' αυτό, στα μέσα του κύκλου μου εμφανιζόταν και μικροποσότητα αίματος που κανείς θα μπορούσε να την χαρακτηρίσει δεύτερη περίοδο αν κι εγώ υποψιαζόμουν ότι μπορούσε να είναι η ωορρηξία. Επειδή, όμως, το αίμα αυτό με απωθούσε από την ιδέα της επαφής μέσα σ' αυτές τις μέρες, ίσως τελικά να χάναμε και τις γόνιμες μέρες μου, δεν ξέρω. Είχα ψάξει το θέμα σε διάφορους γιατρούς αλλά ο καθένας μου έλεγε το μακρύ και το κοντό του. Επιπλέον, πάθαινα πολύ συχνά μολύνσεις παρ' όλο που ο σύζυγός μου κι εγώ προσέχαμε πάρα πολύ τις συνθήκες υγιεινής μας. Από ένα σημείο και μετά, με είχε πάρει από κάτω και θεωρούσα ότι δε θα μείνω ποτέ έγκυος. Το ίδιο θεωρούσε κι ο άντρας μου. Ήταν κι ο αδερφός μου που επί πέντε χρόνια προσπαθούσε κι εκείνος και δεν... άρχισα να πιστεύω ότι είχαμε κάποιο κληρονομικό πρόβλημα (χαζομάρες του μυαλού μου). Πέρα απ' αυτά, μέναμε και σ' ένα σπίτι για χρόνια που είχε υγρασία και μου δημιουργούσε αρνητικά συναισθήματα, ζητούσα από τον σύζυγό μου να μετακομίσουμε αλλά δε δεχόταν γιατί υπήρχε και περίπτωση μετάθεσης από χρόνο σε χρόνο κι όλα αυτά μου δημιουργούσαν συναισθηματική κατάπτωση. Ώσπου ήρθε η μετάθεση, μπήκαμε σ' ένα σπίτι που ήταν ακριβώς όπως το θέλαμε, γράφτηκα και σε μια ερασιτεχνική ομάδα θεάτρου και η ψυχολογία μου είχε ανέβει αρκετά. Μια μέρα έμαθα ότι ο αδερφός μου κι η νύφη μου κατάφεραν την πολυπόθητη εγκυμοσύνη, χάρηκα πάααααααααρα πολύ με τα νέα και την ίδια μέρα έμεινα έγκυος στη ζουζούνα μου. Τώρα είμαι 6 μηνών κι ελπίζω για το καλύτερο.

fgGsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγω κορίτσια εμεινα και στα 2 μου παιδια εγκυος με την πρωτη επαφη την 15η ημερα κυκλου. Θεωρω οτι ήμουν τυχερη που δε μ'αφησε ο Θεός να περασω το αγχος του : "εμεινα δεν εμεινα...ειμαι εγκυος δεν ειμαι εγκυος...". Σε λίγο καιρό θα βάλω μπροστά για το τρίτο. Τρεμω και μονο στη σκέψη οτι μπορει να μην είναι και τόσα γενναιόδωρη μαζι μου η τυχη οπως στα πρώτα μου παιδια. Εγωιστικο ε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλημερα!Συγγνωμη που μπαινω στα ξαφνικα στην παρεουλα σας!Προχωραω στην εβδομη μου εξωσωματικη και επειδη εχω προβλημα λογω της επιτροπης χρειαζομαι δυο κουτια αρβεκαπ και 2 μενοπουρ...Αν σε καποια κοπελα εχουνε περισσεψει και δεν τα χρειαζεται θα το εκτιμουσα πολυ να μου στειλει ενα προσωπικο μηνυμα!Ειναι αμεση αναγκη!!

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Τώρα πια κλείσαμε τα 3 χρόνια και ακόμα τίποτα.

Ποσο ακόμα να αντέξει κανείς?

Ολες γύρω μου μενουν έγκυες και πάνε για το δεύτερο.Εγώ ακομη το πρώτο δεν έχω κάνει και είμαι και μεγαλύτερη σε ηλικία.

Δεν ξέρω τι να σκεφτώ, είναι όλα γραμμένα.....

Link to comment
Share on other sites

Και εγω κορίτσια εμεινα και στα 2 μου παιδια εγκυος με την πρωτη επαφη την 15η ημερα κυκλου. Θεωρω οτι ήμουν τυχερη που δε μ'αφησε ο Θεός να περασω το αγχος του : "εμεινα δεν εμεινα...ειμαι εγκυος δεν ειμαι εγκυος...". Σε λίγο καιρό θα βάλω μπροστά για το τρίτο. Τρεμω και μονο στη σκέψη οτι μπορει να μην είναι και τόσα γενναιόδωρη μαζι μου η τυχη οπως στα πρώτα μου παιδια. Εγωιστικο ε?

 

Και εγώ το ίδιο. Στάθηκα πολύ τυχερή... όταν αποφασίσαμε να κάνουμε παιδί το πιάσαμε αμέσως, χωρίς δεύτερη σκέψη. Κουράγιο στις μανούλες που προσπαθούν καιρό. Πριν παντρευτούμε είχαμε συμφωνήσει, ότι αν δεν μπορούμε να κάνουμε παιδιά θα υιοθετούσαμε οπωσδήποτε, και αυτό είναι πολύ καλή λύση. Εγώ έχω τρέλλα με τα παιδιά!!:wink::wink::-):smile::-)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πια κλείσαμε τα 3 χρόνια και ακόμα τίποτα.

Ποσο ακόμα να αντέξει κανείς?

Ολες γύρω μου μενουν έγκυες και πάνε για το δεύτερο.Εγώ ακομη το πρώτο δεν έχω κάνει και είμαι και μεγαλύτερη σε ηλικία.

Δεν ξέρω τι να σκεφτώ, είναι όλα γραμμένα.....

 

Το χειρότερο που μπορείς να κάνεις στον εαυτό σου είναι ακριβώς αυτό. Να σκέφτεσαι αρνητικά. Κι εμείς είχαμε κλείσει 3 χρόνια προσπαθειών και δεν είχαμε πετύχει τίποτα. Με το που άλλαξαν, όμως, κάποιες συνθήκες στη ζωή μας και είδα τα πράγματα πιο θετικά, ούτε που κατάλαβα για το πότε ήρθε η μικρή μας. Τώρα την περιμένουμε με χαρά και λαχτάρα.

 

Μια καλή λύση είναι να κάνετε πράγματα που θα σας βοηθήσουν ν' ανανεώσετε τη σχέση σας και να βγείτε λίγο από την καθημερινότητα και το άγχος. Αυτό θα βοηθήσει πολύ. Πάντως μην απελπίζεσαι. Φαντάσου ότι στο θέατρο που συμμετέχω, υπήρξε μια κοπέλα που είχε προσπαθήσει τα πάντα επί 15 χρόνια με τον άντρα της και με το που γράφτηκε στο θέατρο έμεινε έγκυος!!!!! Τι δείχνει αυτό; Ότι η ψυχολογία είναι το Α και το Ω στην όλη υπόθεση.

fgGsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμεινα εγκυοςμε την πρωτη φορα!!!Ολα πηγαν καλακαι τωρα εχουμε μια γαλανοματα μπεμπουλα!!!

 

10/2014 edit admin αλλαγή του κειμένου μετά απο παράκληση του μέλους

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα σας,εγω ημουν απο τις τυχερες, μετα απο 5 χρονια ληψης αντισυλληπτικων οταν νιωσαμε με τον συντροφο μου ετοιμοι τα σταματησα κ τωρα,5 μηνες αργοτερα εχω μπει στον τριτο μηνα!!!ηταν η σωστοτερη αποφαση που πηρα ποτε και πραγματικα ευχαριστω τον θεο που μου εκανε αυτο το δωρο σχεδον μολις το ζητησα!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!ειμαι καινουρια στο φορουμ!ειναι ο πρωτος μηνας που προσπαθουμε με τον συντροφο μου ...ξερω πως ειναι πολυ δυσκολο να μας συμβει απο την πρωτη φορα αλλα το ελπιζω με ολη μου την ψυχη !ηδη βλεπω καποια ψιλοσυμπτωματα για να δουμε ¨)))))

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!ειμαι καινουρια στο φορουμ!ειναι ο πρωτος μηνας που προσπαθουμε με τον συντροφο μου ...ξερω πως ειναι πολυ δυσκολο να μας συμβει απο την πρωτη φορα αλλα το ελπιζω με ολη μου την ψυχη !ηδη βλεπω καποια ψιλοσυμπτωματα για να δουμε ¨)))))

 

Μην το αποκλειεις εγώ με τον άντρα μου πιάσαμε κατευθείαν και μάλιστα την πρώτη νύχτα του γάμου μας :D Σου εύχομαι να πανε όλα όπως τα θες και να εχεις ευχάριστα νεα σύντομα ;)

waY5p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς προσπαθήσαμε πριν από περίπου 2 χρόνια, για 4 μήνες, αλλά λόγω κακών συνθηκών (επίπονη εργασία, πολλές μετακομίσεις κλπ) δεν σταθήκαμε τυχεροί. Μετά σταματήσαμε να προσπαθούμε γιατί άλλαξα θέση στη δουλειά και δεν μου φαινόταν σωστό να ανακοινώσω εγκυμοσύνη αμέσως.Τον περασμένο Απρίλιο είπαμε να το αφήσουμε στην τύχη, ούτε γόνιμες ημέρες μετρούσαμε, ούτε επί τούτου ερχόμασταν σε επαφή. Ε, λοιπόν σύμφωνα με το γιατρό μου, η σύλληψη έγινε 20 Απριλίου και τώρα περιμένουμε την κόρη μας να γεννηθεί μέσα στα Χριστούγεννα! Πιστεύω πως η ψυχολογία παίζει τεράστιο ρόλο στη σύλληψη.

GEz7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς προσπαθήσαμε πριν από περίπου 2 χρόνια, για 4 μήνες, αλλά λόγω κακών συνθηκών (επίπονη εργασία, πολλές μετακομίσεις κλπ) δεν σταθήκαμε τυχεροί. Μετά σταματήσαμε να προσπαθούμε γιατί άλλαξα θέση στη δουλειά και δεν μου φαινόταν σωστό να ανακοινώσω εγκυμοσύνη αμέσως.Τον περασμένο Απρίλιο είπαμε να το αφήσουμε στην τύχη, ούτε γόνιμες ημέρες μετρούσαμε, ούτε επί τούτου ερχόμασταν σε επαφή. Ε, λοιπόν σύμφωνα με το γιατρό μου, η σύλληψη έγινε 20 Απριλίου και τώρα περιμένουμε την κόρη μας να γεννηθεί μέσα στα Χριστούγεννα! Πιστεύω πως η ψυχολογία παίζει τεράστιο ρόλο στη σύλληψη.

 

με το καλο να ερθει το μωρακι σας ,σιγουρα η ψυχολογια ειναι το βασικοτερο :P

Link to comment
Share on other sites

eimai 33 xronon me polikistes kai pisteya oti tha itan dyskolo na meino egkyos.kai eno gia ena xrono hmoyn roloi diladh opote eixa oorijia toy edina na katalabei to idio kai stis gonimesa meres kai teleika tipota.ospoy eprepe na kanoyme metakomisi me to antra moy kai bgike teleios apo to myalo moy.se ekeinon to mina na egine 2 fore oles kai oles kai tvra eimai 3 mhnon egkyos!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!bgalteto teleios apo to myalo sas.

Link to comment
Share on other sites

koritsia kalispera.!eimai kainourgia sto forum kai tha thela t simvouli sas.!emai 25 etwn me astato kiklo logo polikistikon.!edo kai 5 mines me to sidrofo mou exoume eleytheres epafes alla oxi poli sixnes epidi lipi to perisotero kairo se doulies.!aftous tou pente mines den exei erthi i epithimiti egimosini.exo arxisi na fobame k na mou mpainoun idees pos exo kapio provlima logo polikistikon. einai noris pistevete na apefthinso se kapio idiko?

Link to comment
Share on other sites

koritsia kalispera.!eimai kainourgia sto forum kai tha thela t simvouli sas.!emai 25 etwn me astato kiklo logo polikistikon.!edo kai 5 mines me to sidrofo mou exoume eleytheres epafes alla oxi poli sixnes epidi lipi to perisotero kairo se doulies.!aftous tou pente mines den exei erthi i epithimiti egimosini.exo arxisi na fobame k na mou mpainoun idees pos exo kapio provlima logo polikistikon. einai noris pistevete na apefthinso se kapio idiko?

 

koita oi giatroi lene se ena ugies zeugari h egumosunh prepei na erthei mesa se ena xrono eleutherwn kai taktikwn epafwn(fantazomai sigoura 2-3 tin evdomada)

stin periptwsi sou epeidi exeis to istoriko me tis polukustikes alla kai gia psuxologikous logous epeidi exeis arxisei na fovasai kai na agxwnesai isws na itan kalo na kaneis enan elegxo twn ormonwn sou kai na deis an kaneis kathe mina worrixia to opoio einai kai to pio vasiko.

alla an exeis kapws stathero kuklo (oi giatroi lene mexri kai 35 meres thewreitai normal )to pio pithano einai ola na einai ok min anisixeis.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...