Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μετά από πόσο καιρό προσπαθειών μείνατε έγκυος?


Μετά απο πόσο καιρό προσπαθειών μείνατε έγκυος?  

2.439

  1. 1. Μετά απο πόσο καιρό προσπαθειών μείνατε έγκυος?

    • σχεδόν αμέσως
      1016
    • μετά από έξι μήνες εώς ένα χρόνο
      490
    • μετά από ένα χρόνο εώς δύο χρόνια
      296
    • μετά από δύο εώς τρία χρόνια
      317
    • μετά από περισσότερα χρόνια
      11


Recommended Posts

Εμείς πάλι εδώ και 1μιση χρόνο έχουμε κόψει τις προφυλάξεις χωρίς όμως να υπολογίζουμε τις γόνιμες γιατί λέμε έχουμε καιρό, άς έρθει μόνο του.

Έγώ πίστευα πως θα έρθει κάποια στιγμή, δεν γίνετε 1μιση χρόνο τώρα να μην έχουμε πέσει ποτέ μέσα στις γόνιμες.!! Αλλα τίποτα!

Μέχρι που άρχισα να ανησυχώ. Καναμε τις έξετάσεις και είμαστε και οι 2 καλά

Απο αυτόν τον μήνα ξεκινάμε μετρώντας τις γόνιμες.

Για να δουμε......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια καλησπερα σας...ειμαι νεο μελος...και ψαχνω για γιατρο γυναικολογο συγκεκριμενα στην Αλεξ/πολη.υπαρχει προβλημα υπογονημοτητας απο τον αντρα μου...θα προσπαθησουμε με σπερματενχυση αλλα τα ποσοστα ειναι πολυ χαμηλα παιρνουμε μια αγωγη με κατι χαπια αλλα δεν ξερω αν ανεβει τοσο οσο για να μπορουμε να κανουμε σπερματενχυση..ο γιατρος μας ειπε οτι δεν ανεβαινει παρα πολυ μετα παμε σε εξωσωματικη μας ειπε...και θελω εναν πολυ καλο γιατρο απο Αλεξ/πολη.θα με βοηθουσατε πολυ σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάλι εδώ και 1μιση χρόνο έχουμε κόψει τις προφυλάξεις χωρίς όμως να υπολογίζουμε τις γόνιμες γιατί λέμε έχουμε καιρό, άς έρθει μόνο του.

Έγώ πίστευα πως θα έρθει κάποια στιγμή, δεν γίνετε 1μιση χρόνο τώρα να μην έχουμε πέσει ποτέ μέσα στις γόνιμες.!! Αλλα τίποτα!

Μέχρι που άρχισα να ανησυχώ. Καναμε τις έξετάσεις και είμαστε και οι 2 καλά

Απο αυτόν τον μήνα ξεκινάμε μετρώντας τις γόνιμες.

Για να δουμε......

 

Να σε ρωτήσω? Τι ηλικία είστε? Γιατι και εγώ με τον αντρα μου προσπαθούμε περίπου 8-9 μήνες και είμαστε εγώ στα 39 και άντρας μου στα 36. Ξέρει καμμιά να μου πει ποσο μεγάλο ρόλο παίζει η ηλικία? Ειχα μια βιοχημική ( έτσι μου είπε ο γιατρός ότι την λένε πριν 2 περίπου χρόνια).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σε ρωτήσω? Τι ηλικία είστε? Γιατι και εγώ με τον αντρα μου προσπαθούμε περίπου 8-9 μήνες και είμαστε εγώ στα 39 και άντρας μου στα 36. Ξέρει καμμιά να μου πει ποσο μεγάλο ρόλο παίζει η ηλικία? Ειχα μια βιοχημική ( έτσι μου είπε ο γιατρός ότι την λένε πριν 2 περίπου χρόνια).

συνήθως μετά τα 35, οι γιατροί λένε ότι μετά από 1 εξάμηνο προσπαθειών από το ζευγάρι, χωρίς το ποθητό αποτέλεσμα, να πηγαίνουν για εξετάσεις ώστε να μη χάνουν άλλο χρόνο. πάντως κι εγώ στα 36 μου έμεινα έγκυος στο 2ο παιδί μου σε 2 μήνες. σου εύχομαι να γίνεις γρήγορα μανούλα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολεσ σας. εγω εμεινα εγκυος με τη δευτερη φορα που προσπαθησα και οχι συνεχεισ προσπαθειεσ απλα εκεινο το μηνα καναμε μια φορα ελευθερα και εμεινα , δοξα το θεο ειμαι 7 μηνων εγκυος και περιμενω με ανυπομονησια το μωρακι μου. αυτο που θελω να πω ομως σε ολες εσας που προσπαθειτε καποιο χρονικο διαστημα και αγχωνεστε ειναι η ιστορια του αδερφου μου. λοιπον ο αδερφοσ μου προσπαθουσαν με τη γυναικα του γυρω στα 4 χρονια απο μονοι τουσ. μετα αλλαξαν κανα 2 γιατρουσ οι οποιοι κανοντας τη δουλεια τους τους ξςκινησαν με χαπια και διαφορες αγωγεσ, καλυτερη διατροφη , διακοπη του καπνισματος και απο τους δυο, καλυτερη διατροφη και γενικα για να μην σας ζαλιζω προσοχη σε ολα.κανανε 2 φορες σπερματεχγυνση και αλλες 5 εξωσωματικες ( που σημαινει πολυ κοστοσ -κοποσ και χρονοσ) στην τελευταια εξωσωματικη η νυφη μου εχασε την μια τησ σαλπιγγα (απο εξωμητριο) κινδυνευσε και αποφασισε να απεχει για ενα χρονο απο τισ εξωσωματικεσ και τοτε κοριτσια εμεινε εγκυος απο μονοι τους. ολα πηγαν καλα και σημερα που μιλαμε εχουν δυο υπεροχα αγορακια ηλικιασ 2 χρονων και 8 μηνων .οποτε αυτο πουθελω να σας πω ειναι οτι ο θεος θα σας το δωσει το μωρακι και χωρις φαρμακα και χωρισ ιατρικες επεμβασεις αρκει να μειωσετε οσο μπορειται το αγχοσ και ολα θα ερθουν . ευχομαι σε καθε γυναικα στη γη να μπορεσει να γινει μανουλα γιατι αυτο ειναι το μεγαλυτερο δωρο που μας δινει ο θεοσ. να ειστε ολεσ καλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς προσπαθούσαμε πάνω από ένα χρόνο, αν και όχι συστηματικά, επειδή δεν μέναμε συνέχεια μαζί λόγω δουλειάς. Λίγους μήνες μετά αποφασίσαμε να κάνουμε και εξετάσεις για να είμαστε σίγουροι πως όλα είναι φυσιολογικά και από τις δυο πλευρές. Τελικά, επειδή είχα σχετικά ασταθή κύκλο, αγόρασα τεστάκια ωορρηξίας και βάσει αυτών επιβεβαίωσα την ωορρηξία μου, ξεαγχώθηκα και το δεύτερο μήνα που τα χρησιμοποίησα, έμεινα έγκυος φυσιολογικά. Είμαι στον πέμπτο μήνα και προς το παρόν όλα εξελίσσονται φυσιολογικά!:P

Link to comment
Share on other sites

αμεσως κ εμεις!κοριτσια μην αγχωνεστε,απο προσωπικη πειρα σας λεω πως οταν ειναι η ωρα να ερθει ερχεται...για οτι γινεται καποιος λογος υπαρχει παρολο που δεν μπορουμε να το δουμε εκεινη τη στιγμη!δεν υπαρχει προγραμμα σε τετοια θεμετα...

εμεις ουτε το φανταζομασταν,ο αντρας μου εργαζομενος στο εξωτερικο,εκανε ταξιδι αστραπη για καποιο θεμα κ τωρα εχουμε μια μπεμπιτσα 4ων μηνων!!!!!!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς προσπαθούσαμε περίπου τέσσερις μήνες αλλά όταν έμεινα έγκυος η επαφή ήταν καθημερινή και σημειωτέον ήμασταν σε διακοπές.Νομίζω πως το ψυχολογικό παίζει πολύ μεγάλο ρόλο.

IxkJp2.png

 

rpfTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μόλις διάβασα το μήνυμά σου. Προσωπικά μου έδωσες πολύ θάρρος. Το άγχος σίγουρα παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. Αλλά είναι και πάρα πολύ δύσκολο να το ελέγξεις. Μακάρι ο Θεός, όπως το είπες, να κάνει αυτό το δώρο σε όσους το θέλουν πραγματικά...

Link to comment
Share on other sites

Evigeo17, μόλις διάβασα το μήνυμά σου. Προσωπικά μου έδωσες πολύ θάρρος. Το άγχος σίγουρα παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. Αλλά είναι και πάρα πολύ δύσκολο να το ελέγξεις. Μακάρι ο Θεός, όπως το είπες, να κάνει αυτό το δώρο σε όσους το θέλουν πραγματικά...

Σου εύχομαι γρήγορα να έχεις το μωράκι σου υγιέστατο στην αγκαλιά σου....

Link to comment
Share on other sites

Ego koritsia eimai nea se ayto to forum....

Me aformi tin erotisi tis filis mas, ithela na moirastw mazi sas tin istoria mou.

Ego emena amesws egkyos,me ti myrwdia pou lene...

Dystyxws omws sto 2o mina peripou apebala.

Eixa 7 apoboles!!! Den to ebala katw omws oso epipono itan olo ayto gia emena.Ithela toso polu 1 paidi pou edina kouragio ston eauto mou kai elega tha sunexiso.Bebaia eixa kai tin upostiriksi tou antra mou,giati alliws tha itan pio duskolo!

Prin proxwrisw stin ogdoi prospatheia,mia gnwsti mou pou eixe paromoia peripeteia, mou milise gia enan polu kalo giatro gynaikologo pou tin eixe boithisei ki ekeini. Pira tin apofasi loipon na paw na ton dw.Stin arxi imoun poly distaktiki giati pigaina gia prwti fora meta apo 10 xronia se allo gynaikologo alla kai fobismeni ti tha mou pei....

Ena tha sas pw, oti meta tin episkepsi mou se ayto to giatro, imoun sigouri oti tha ginw manoula.Mou anebase to ithiko kai mou edwse kouragio.

Mas ebale na kanoume kapoies eidikes eksetaseis ki ego kai o antras mou kai telika brike ti eftaige kai apebala.Kati pou o proigoumenos giatros mou den eixe kataferei na brei.Me apla logia, ginotan kapoia antidrasi pou ofeilotan sto diko mou aima kai stou antra mou kai prokalouse tin apoboli.

Kaname eidiki therapeia pou mas ekane o giatros kai meta me tis odigies tou emeina egkyos kai twra pou sas grafo exo to aggeloudi mou 2 minwn kai koimatai sto diplano dwmatio.

H zwi mas allakse kai ola ta ofeilo ston giatro mas!! Xwris ayton den kserw an tha ta katafername.Den einai mono oti mas boithise me tis gnwseis tou,kati pou den eixe kanei o allos giatros, alla o sygkekrimenos egine kai filos mas.Etsi aisthanomaste.Einai panw apo ola anthrwpos kai meta katapliktikos giatros!!!Den se blepei san mia akoma pelatissa,alla san diko tou anthrwpo!

Opote fili mou, ean prospatheis kai den ta exeis kataferei akoma na meineis egkyos, min apogoiteyesai!! Ola tha ginoun me tin boitheia tou Theou kai kamia fora me ti boitheia enos kalou giatrou.

Elpizo na statheis ki esu tyxeri syntoma!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

..εμείς ξεκινήσαμε 2 μήνες πριν το γάμο και χρειαστήκαμε άλλους 5. Αν και αγχώθηκα λίγο λόγω δικής μου ηλικίας - 41 αλλά ο σύζυγος 34 -..τελικά όλα πήγαν μια χαρά και δούλεψε η φύση από μόνη της!!

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς αμέσως με την πρώτη προσπάθεια και τις δύο φορές...την πρώτη φορά δεν προσπαθήσαμε καθόλου απλά κάναμε ελεύθερα μία φορά..τη δεύτερη φορά ήταν συνειδητό! καλή επιτυχία σε όλα τα κορίτσια που θέλουν να γίνουν μανούλες! δε χρειάζεται άγχος!

wy4Sp3.png ek7Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

και μεις μετα απο 3 μηνες προσπαθειων.. και ο τριτος νομιζα οτι ηταν ο πιο 'ακυρος'...

 

καλο κουραγιο σε ολες! ειναι πολλοι οι 'βομβαρδισμοι' απο τον περιγυρο, το εζησα κι εγω, αλλα προσπαθηστε να μην ακουτε κανεναν και καμια!!!:wink:

AtQqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο μας παιδάκι σχεδόν αμέσως...

Στο δεύτερο...πουθενά 2ο... : παρακολουθήσεις ωορρηξίας, 1 πρόκληση, 4 σπερμετεγχύσεις, 1 ανεμβρυική κύηση και μία βιοχημική. Τις προάλλες πήγα για την 1η μου εξωσωματική, ούτε μέχρι την εμβρυομεταφορά δεν έφτασα... τζούφια τα αυγά!

 

ερώτηση:

ΤΙ ΨΗΦΙΖΩ???

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο μας παιδάκι σχεδόν αμέσως...

Στο δεύτερο...πουθενά 2ο... : παρακολουθήσεις ωορρηξίας, 1 πρόκληση, 4 σπερμετεγχύσεις, 1 ανεμβρυική κύηση και μία βιοχημική. Τις προάλλες πήγα για την 1η μου εξωσωματική, ούτε μέχρι την εμβρυομεταφορά δεν έφτασα... τζούφια τα αυγά!

 

ερώτηση:

ΤΙ ΨΗΦΙΖΩ???

 

Στην πρώτη μου κόρη έμεινα έγκυος με την πρώτη φορά ΑΛΛΑ στο δεύτερο προσπαθούσαμε...και προσπαθούσαμε..ώσπου τελικά έμεινα μετά από 3 χρόνια προσπαθειών.

Βρε πως μας ταλαιπωρούν έτσι τα δεύτερα.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάλι εδώ και 1μιση χρόνο έχουμε κόψει τις προφυλάξεις χωρίς όμως να υπολογίζουμε τις γόνιμες γιατί λέμε έχουμε καιρό, άς έρθει μόνο του.

Έγώ πίστευα πως θα έρθει κάποια στιγμή, δεν γίνετε 1μιση χρόνο τώρα να μην έχουμε πέσει ποτέ μέσα στις γόνιμες.!! Αλλα τίποτα!

Μέχρι που άρχισα να ανησυχώ. Καναμε τις έξετάσεις και είμαστε και οι 2 καλά

Απο αυτόν τον μήνα ξεκινάμε μετρώντας τις γόνιμες.

Για να δουμε......

 

Καλημέρα!!Εμείς πάντως όσο καιρό κάναμε ελεύθερα δεν έπιασα ποτέ γιατί δεν υποψιαζόμουν με τίποτα ότι έκανα ωορηξία την 19η μέρα..πήρα τεστάκια ωορηξίας από το εξωτερικό και έμεινα έγκυος από τον πρώτο μήνα!!Τα συνιστώ σε κάθε κοπέλα ανεπιφύλακτα που προσπαθεί να μείνει έγκυος..:-D

Link to comment
Share on other sites

Ego koritsia eimai nea se ayto to forum....

Me aformi tin erotisi tis filis mas, ithela na moirastw mazi sas tin istoria mou.

Ego emena amesws egkyos,me ti myrwdia pou lene...

Dystyxws omws sto 2o mina peripou apebala.

Eixa 7 apoboles!!! Den to ebala katw omws oso epipono itan olo ayto gia emena.Ithela toso polu 1 paidi pou edina kouragio ston eauto mou kai elega tha sunexiso.Bebaia eixa kai tin upostiriksi tou antra mou,giati alliws tha itan pio duskolo!

Prin proxwrisw stin ogdoi prospatheia,mia gnwsti mou pou eixe paromoia peripeteia, mou milise gia enan polu kalo giatro gynaikologo pou tin eixe boithisei ki ekeini. Pira tin apofasi loipon na paw na ton dw.Stin arxi imoun poly distaktiki giati pigaina gia prwti fora meta apo 10 xronia se allo gynaikologo alla kai fobismeni ti tha mou pei....

Ena tha sas pw, oti meta tin episkepsi mou se ayto to giatro, imoun sigouri oti tha ginw manoula.Mou anebase to ithiko kai mou edwse kouragio.

Mas ebale na kanoume kapoies eidikes eksetaseis ki ego kai o antras mou kai telika brike ti eftaige kai apebala.Kati pou o proigoumenos giatros mou den eixe kataferei na brei.Me apla logia, ginotan kapoia antidrasi pou ofeilotan sto diko mou aima kai stou antra mou kai prokalouse tin apoboli.

Kaname eidiki therapeia pou mas ekane o giatros kai meta me tis odigies tou emeina egkyos kai twra pou sas grafo exo to aggeloudi mou 2 minwn kai koimatai sto diplano dwmatio.

H zwi mas allakse kai ola ta ofeilo ston giatro mas!! Xwris ayton den kserw an tha ta katafername.Den einai mono oti mas boithise me tis gnwseis tou,kati pou den eixe kanei o allos giatros, alla o sygkekrimenos egine kai filos mas.Etsi aisthanomaste.Einai panw apo ola anthrwpos kai meta katapliktikos giatros!!!Den se blepei san mia akoma pelatissa,alla san diko tou anthrwpo!

Opote fili mou, ean prospatheis kai den ta exeis kataferei akoma na meineis egkyos, min apogoiteyesai!! Ola tha ginoun me tin boitheia tou Theou kai kamia fora me ti boitheia enos kalou giatrou.

Elpizo na statheis ki esu tyxeri syntoma!

 

Θα μπορούσες νε μου πεις το γιατρό σου;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!Εμείς πάντως όσο καιρό κάναμε ελεύθερα δεν έπιασα ποτέ γιατί δεν υποψιαζόμουν με τίποτα ότι έκανα ωορηξία την 19η μέρα..πήρα τεστάκια ωορηξίας από το εξωτερικό και έμεινα έγκυος από τον πρώτο μήνα!!Τα συνιστώ σε κάθε κοπέλα ανεπιφύλακτα που προσπαθεί να μείνει έγκυος..:-D

 

Πώς τα βρίσκει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας έγινε το στομάχι μου κόμπος. Είχα αρχίσει να συνηθίζω και να παρηγοριέμαι με την ιδέα οτι το να συλλάβεις με την πρώτη είναι κάτι το σχετικά σπάνιο, αλλά βλέπω τελικά οτι η συντριπτική πλειοψηφία των γυναικών έπιασαν με την πρώτη...

 

Ουφ, πάλι θα με πάρουν τα ζουμιά... :cry:

JX77p2.png
Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας έγινε το στομάχι μου κόμπος. Είχα αρχίσει να συνηθίζω και να παρηγοριέμαι με την ιδέα οτι το να συλλάβεις με την πρώτη είναι κάτι το σχετικά σπάνιο, αλλά βλέπω τελικά οτι η συντριπτική πλειοψηφία των γυναικών έπιασαν με την πρώτη...

 

Ουφ, πάλι θα με πάρουν τα ζουμιά... :cry:

 

stroumfitaki να μην σε παρουν τα ζουμια και σε καμμια κοπελα που προσπαθει ισως λιγο περισσοτερο καιρο.Εμεις μετα απο 7 χρονια και στη διαρκεια αυτων, 2 σπερματεγχυσεις 4 εξωσωματικες αποτυχημενες, τωρα ειμαι στον 5ο μηνα μετα απο φυσιολογικη συλληψη, κ ευχομαι κ ελπιζω να πανε ολα καλα μεχρι το τελος.Θελω να πω με ολα αυτα οτι ο Θεος ειναι μεγαλος κοριτσια, αν πιστεψετε οτι θα τα καταφερετε καποια στιγμη χωρις να λετε <<τωρα το θελω>> και χαλαρωσετε πολυ γιατι παιζει μεγαλο ρολο η ψυχολογια τοτε να ειστε σιγουρες οτι θα γινει.Φυσικα εξεταζομαστε και βλεπουμε κ αλλους παραγοντες που μπορει να φταινε αλλα πιστευω πως σημερα καμμια δεν μενει χωρις παιδι,με τον εναν ή τον αλλον τροπο θα κανει.Ακουστε με που περασα πολλα και ειδικα ψυχολογικα.Ωσπου ειπα τελος οτι ειναι να γινει θα γινει, κ εγινε.Τωρα περιμενουμε με αγωνια το μωρακι μας.Σας φιλω!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...