Recommended Posts

ΒΕΡΑ έχω επίσης ακούσει αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι επιβεβαιωμένο, ότι η παιδική χοληστερίνη μπορεί κάποια στιγμή να εξαφανιστεί μεγαλώνοντας το παιδί. Μακάρι να είναι έτσι.

1457745k8p286od3g.gif

Διαφημίσεις

ΒΕΡΑ έχω επίσης ακούσει αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι επιβεβαιωμένο, ότι η παιδική χοληστερίνη μπορεί κάποια στιγμή να εξαφανιστεί μεγαλώνοντας το παιδί. Μακάρι να είναι έτσι.

Κι εγώ ελπίζω να είναι έτσι ... ακούγονται διάφορα. Εσύ από πού το έχεις ακούσει? Από γιατρό?

azHYp2.png

vwuep3.png

Το έχω ακούσει από συγγενείς που αντιμετώπισαν κάτι ανάλογο με τη δική μου περίπτωση γι' αυτό λέω ότι δεν το επιβεβαίωσα.

1457745k8p286od3g.gif

kalispera kai xronia polla!

kai go prosfata vrethika stin disaresti fasi na anakalipso oti to ena pitsiriki mou (exo didima agoria 15 minon) exei 303 xolisterini.

eutixos o allos exei 183. ego exo oikogeni iperxolisterinaimia kai perno farmaka edo kai polla xronia giati den peftei me diaita, tin dimiourgei o organismos mou. distixos tin klirodotisa sto paidi moy.

o giatros mou sinestise na troei mono 2 avga tin evdomada (etroge 1 kathe mera) kai o allos 4 anti gia kathe mera.

tha doume tora an tha pesei me auto, giati outos i allos trone poli igiina pragmata, frouta, soupitses kai oxi glika klp. opote an pesei me ti diaita simainei oti den einai oikogenis.

euxomai se sena ta kalitera apotelesmata. ego distixos logo istorikou den to vlepo na to glitonei o pitsirikos mou.

kali xronia

Καλημέρα!

Θα ήθελα να με ενημερώσεις τι κάνατε με τη χοληστερίνη σας τελικά και τι έγινε με τη μείωση των αυγών. Εμένα η μικρή είχε ολική 250 (κακή 187 και καλή 56). Έκανε καλή διατροφή όμως. Η γιατρός μου είπε να δίνω χαμηλών λιπαρών τυρί και γιαούρτι και να μειώσω τα αυγά (έτρωγε κάθε μέρα) σε 1-2 την εβδομάδα. Τώρα κάναμε επαναληπτικές μετά από 3μήνες περίπου και το αποτέλεσμα είναι 235 (κακή 185 και καλή 39!!!). Δηλαδή το αποτέλεσμα αυτών ήταν να μειωθεί η καλή μας χοληστερίνη και να μην πάθει τίποτα η κακή. Μήπως τελικά το αυγό βοηθάει την ΚΑΛΗ χοληστερίνη όπως λένε οι τελευταίες έρευνες? Λέω να της το ξαναρχίσω.

Επίσης εμείς έχουμε lpa - 7.1, Apo-A1 = 105 και Apo-B = 116. Από αυτές μόνο η Apo-A1 είναι εκτός ορίων. Υποτίθεται ότι τα κάναμε αυτά για να δούμε το γονιδιακό παράγοντα. Δεν ξέρω τι να πω πια!! Ούτε και οι γιατροί ξέρουν τι τους γίνεται. Αν μπορείς να με βοηθήσεις εσύ ή καμία άλλη κοπέλα με παρόμοια εμπειρία ...

azHYp2.png

vwuep3.png

H ανηψια μου ειναι 3,1/2 χρονων και πριν 2 χρονια της βρηκαν χολιστερινη 315 !!!

Εκτοτε ειναι σε αυστηρη διαιτα ,ολα με την ζυγαρια ,λαδι με το κουταλακι ωμό και οχι μεσα στο βρασημο των φαγητων που στην ουσια ειναι νεροβραστα!!!!

Εκανε παρα πολλες εξετασεις ακομα και dna για να δουν αν ειναι κληρονομικό(δεν ειναι)

και δεν κατεληξαν πουθενα.....εχει πεσει στο 210 και δεν κατεβαινει αλλο.τωρα απλα το διατηρουν εκει και αν δεν φυγει(υπαρχουν περιπτωσεις που εξαφανιζετε ως δια μαγειας) οταν παει 6 χρονων θα παρει χαπι.

Τόσο μικρή χάπι? Εμάς που επίσης δεν πέφτει κι έχουμε 185 την κακή (!) μας είπαν για μετά τα 10 χάπι κι αυτό αν υπάρχουν κι άλλοι παράγοντες κινδύνου. Εσάς το 210που έπεσε μου ακούγεται πολύ καλό? Η κακή και η καλή πόσο είναι?

azHYp2.png

vwuep3.png

Το ξέρατε ότι υπάρχει στο Παίδων Αγλαΐα Κυριακού Λιπιδαιμική πανεπιστημιακή κλινική; Έχω ήδη κλείσει ραντεβού για τη μικρή. Τη δίαιτα την έχω προσαρμόσει προς το ελαφρύτερο εδώ κι ένα μήνα, αφού μίλησα με καρδιολόγο που μου είπε ότι στην Ελλάδα υπάρχει θέμα με τις υπερδιαγνώσεις, ότι η χοληστερίνη είναι απαραίτητη στα παιδιά και ότι η κληρονομικότητα μετράει μόνο αν υπάρχει κάποιος με στεφανιαία νόσο στην οικογένεια. Έχω μπερδευτεί. Περιμένω να δω τι θα μου πουν και στο Παίδων.

Το ξέρατε ότι υπάρχει στο Παίδων Αγλαΐα Κυριακού Λιπιδαιμική πανεπιστημιακή κλινική; Έχω ήδη κλείσει ραντεβού για τη μικρή. Τη δίαιτα την έχω προσαρμόσει προς το ελαφρύτερο εδώ κι ένα μήνα, αφού μίλησα με καρδιολόγο που μου είπε ότι στην Ελλάδα υπάρχει θέμα με τις υπερδιαγνώσεις, ότι η χοληστερίνη είναι απαραίτητη στα παιδιά και ότι η κληρονομικότητα μετράει μόνο αν υπάρχει κάποιος με στεφανιαία νόσο στην οικογένεια. Έχω μπερδευτεί. Περιμένω να δω τι θα μου πουν και στο Παίδων.

Στο Χωρέμειο ερευνητικό του Παίδον έκλεισες? Ποιο είναι το τηλ να κλείσω κι εγώ? Ενημέρωσέ με αν είναι εύκολο όταν πας.

Πάντως αυτή την άποψη του καρδιολόγου μου την είπε κι εμένα ένας καρδιολόγος. Εσένα ήταν παιδοκαρδιολόγος? Απλά αναρωτιέμαι ... αφού είναι απαραίτητη ... γιατί τα περισσότερα παιδιά έχουν φυσιολογική και κάποια έχουν πάρα πολύ?

azHYp2.png

vwuep3.png

Το τηλέφωνο είναι το 1535, αυτό που ισχύει για όλα τα ραντεβού στο ΕΣΥ. Δεν ήταν παιδοκαρδιολόγος, αλλά είχε πρόσφατα παρακολουθήσει σεμινάριο και η άποψη αυτή για τις υπερδιαγνώσεις ήταν ενός καθηγητή παιδοκαρδιολόγου. Δεν ξέρω γιατί υπάρχουν τα όρια, αφού δεν έχει σημασία αν τα υπερβαίνεις. Κι εγώ πολύ μπερδεμένη είμαι. Ελπίζω στο Παίδων να με ξεμπερδέψουν, κι όχι να με μπερδέψουν περισσότερο...

Το τηλέφωνο είναι το 1535, αυτό που ισχύει για όλα τα ραντεβού στο ΕΣΥ. Δεν ήταν παιδοκαρδιολόγος, αλλά είχε πρόσφατα παρακολουθήσει σεμινάριο και η άποψη αυτή για τις υπερδιαγνώσεις ήταν ενός καθηγητή παιδοκαρδιολόγου. Δεν ξέρω γιατί υπάρχουν τα όρια, αφού δεν έχει σημασία αν τα υπερβαίνεις. Κι εγώ πολύ μπερδεμένη είμαι. Ελπίζω στο Παίδων να με ξεμπερδέψουν, κι όχι να με μπερδέψουν περισσότερο...

Εμένα για το Παίδον μου είπαν ότι εκεί πέρα είναι πολύ αυστηρή η γιατρός που ασχολείται με τις χοληστερίνες με αποτέλεσμα πολλοί γιατροί να φεύγουν απελπισμένοι από εκεί ... (μου το είπε παιδοενδοκρινολόγος ... τι να πω)

azHYp2.png

vwuep3.png

Βέρα, μήπως ξέρεις το όνομα αυτής της γιατρού? Νομίζω ότι είναι αυτή που παρακολουθεί τη μικρή μου. Φαίνεται αυστηρή αλλά είναι αυθεντία στη παιδική χοληστερίνη.

Διαφημίσεις

Εχουμε και εμεις θεμα με τη χοληστερινη και υποθυροειδισμο προσφατα, εχουμε κλεισει ραντεβου στο παραρτημα του παιδων με την κ. Βλαχοπαπαδοπουλου, εχει κανεις αναλογη εμπειρια?

.png

Βέρα, μήπως ξέρεις το όνομα αυτής της γιατρού? Νομίζω ότι είναι αυτή που παρακολουθεί τη μικρή μου. Φαίνεται αυστηρή αλλά είναι αυθεντία στη παιδική χοληστερίνη.

Δεν το ξέρω το όνομά της.

azHYp2.png

vwuep3.png

Εμένα για το Παίδον μου είπαν ότι εκεί πέρα είναι πολύ αυστηρή η γιατρός που ασχολείται με τις χοληστερίνες με αποτέλεσμα πολλοί γιατροί να φεύγουν απελπισμένοι από εκεί ... (μου το είπε παιδοενδοκρινολόγος ... τι να πω)

sorry .... εννοούσα πολλοί γονείς να φεύγουν απελπισμένοι από εκεί!!!!

azHYp2.png

vwuep3.png

Εχουμε και εμεις θεμα με τη χοληστερινη και υποθυροειδισμο προσφατα, εχουμε κλεισει ραντεβου στο παραρτημα του παιδων με την κ. Βλαχοπαπαδοπουλου, εχει κανεις αναλογη εμπειρια?

Αυτή μας παρακολουθεί εμάς. Είμαι πολύ ευχαριστημένη γιατί είναι πολύ γλυκιά και δε μας αγχώνει. Μου είπε ότι ο θυροειδής κάνει χοληστερίνη ... οπότε μάλλον το θυροειδή θα σας ρυθμίσει και θα πέσει και η χοληστερίνη!

azHYp2.png

vwuep3.png

Κορίτσια πάντως εγώ τα έχω παίξει. Δεν ξέρω πια τι να κάνω ... και δε θέλω να πάω σε μια γιατρό που θα με αγχώσει (είμαι ήδη πολύ). Στη μικρή κάνουμε το μέγιστο δυνατό που μπορούμε για τη διατροφή της. Δεν της έχω απαγορεύσει όμως τα πάντα. Δεν το θεωρώ σωστό και λογικό. Η καθημερινότητά της είναι υγιεινή και από εκεί και πέρα αν βρεθούμε κάπου και μας κεράσουν κάτι της δίνω λίγο αν θέλει. Και κανένα παγωτάκι τρώει. Το αυγό της δίνω τώρα μέρα παρά μέρα ... αφού έτσι κι αλλιώς όταν της έδινα κάθε μέρα είχε καλύτερες τιμές από μετά που της έδινα 1-2/εβδομάδα. Θα βγάλω δικιά μου έρευνα (χα χα). Θα αποδείξω ότι το αυγό ανεβάζει την καλή χοληστερίνη και δεν κάνει κάτι στην κακή (Όπως άλλωστε λένε και οι τελευταίες έρευνες).

Ουφ ... τι άγχος είναι και αυτό? Μακάρι να μην είχα κάνει τις εξετάσεις και να μην ήξερα! Και τώρα που ξέρω δεν έχω αλλάξει και πολλά ... έτσι κι αλλιώς πολύ καλή διατροφή της έκανα και πριν.

Εμείς τώρα θα ξανακάνουμε εξετάσεις το Σεπτέμβριο, αλλά θα τις κάνουμε στο Παίδον και όχι στη Βιοϊατρική. Και αν δεν έχει πέσει καθόλου θα πάμε να κάνουμε εξετάσεις να δούμε αν είναι οικογενής.

azHYp2.png

vwuep3.png

Διαφημίσεις

Πήγαμε και στο Παίδων. Η γιατρός εκεί ήταν πολύ καθησυχαστική. Μας είπε ότι οι τιμές της μικρής είναι μεν τσιμπημένες, αλλά από τη στιγμή που έχει υψηλή καλή χοληστερίνη, είναι αδύνατη, αθλείται (κολυμβητήριο, παιχνίδι έξω) και δεν έχουμε βεβαρυμένο οικογενειακό ιστορικό, θα πρέπει απλώς μέσα στο σπίτι να συνεχίσει να κάνει υγιεινή διατροφή. Εκτός σπιτιού να τρώει ό,τι και οι άλλοι - δεν είναι άρρωστο το παιδί μου είπε. Αυγά μου είπε κι εκείνη δύο την εβδομάδα. Επανέλεγχο ξανά σε ένα χρόνο. Μου φάνηκαν πάντως πολύ καλοί, πολύ σοβαροί εκεί. Θα ξαναπάμε εκεί για τον επανέλεγχο (αν δεν έχει καταρρεύσει το κράτος και έχουν λεφτά για αντιδραστήρια μέχρι τότε...).

Πήγαμε και στο Παίδων. Η γιατρός εκεί ήταν πολύ καθησυχαστική. Μας είπε ότι οι τιμές της μικρής είναι μεν τσιμπημένες, αλλά από τη στιγμή που έχει υψηλή καλή χοληστερίνη, είναι αδύνατη, αθλείται (κολυμβητήριο, παιχνίδι έξω) και δεν έχουμε βεβαρυμένο οικογενειακό ιστορικό, θα πρέπει απλώς μέσα στο σπίτι να συνεχίσει να κάνει υγιεινή διατροφή. Εκτός σπιτιού να τρώει ό,τι και οι άλλοι - δεν είναι άρρωστο το παιδί μου είπε. Αυγά μου είπε κι εκείνη δύο την εβδομάδα. Επανέλεγχο ξανά σε ένα χρόνο. Μου φάνηκαν πάντως πολύ καλοί, πολύ σοβαροί εκεί. Θα ξαναπάμε εκεί για τον επανέλεγχο (αν δεν έχει καταρρεύσει το κράτος και έχουν λεφτά για αντιδραστήρια μέχρι τότε...).

πολύ καλά μου ακούγονται αυτά. Το αυγό εγώ που το μείωσα δεν είδα καμία διαφορά!!!!!

Στο Χωρέμειο πήγατε? Δλδ αν πάρω στο παίδον στο 1535 σε τι θα κλείσω?

Τι τιμές είχε καλή και τι κακή χοληστερίνη αν επιτρέπεται ....

azHYp2.png

vwuep3.png

Στο Χωρέμειο πήγατε? Δλδ αν πάρω στο παίδον στο 1535 σε τι θα κλείσω?

Τι τιμές είχε καλή και τι κακή χοληστερίνη αν επιτρέπεται ....

Στο Αγλαΐα Κυριακού πήγαμε. Στο 1535 ζητάς τη λιπιδαιμική κλινική τους. Να σου πω μόνο ότι στο θέμα του ραντεβού είμασταν τυχεροί. Την πρώτη φορά που πήρα μου είπαν να ξανακαλέσω αρχές Ιουνίου για να μου κλείσουν ραντεβού από Ιούλιο και μετά. Ξαναπήρα μια βδομάδα αργότερα για να δω μήπως είχε ελευθερωθεί κάποιο ραντεβού και πραγματικά είχε ακυρωθεί ένα για 14 Ιουνίου.

Καλή χοληστερίνη είχε 89 στη δεύτερη εξέταση και 81 στην πρώτη. Κακή είχε 127 στη δεύτερη εξέταση και 146 στην πρώτη.

Στο Αγλαΐα Κυριακού πήγαμε. Στο 1535 ζητάς τη λιπιδαιμική κλινική τους. Να σου πω μόνο ότι στο θέμα του ραντεβού είμασταν τυχεροί. Την πρώτη φορά που πήρα μου είπαν να ξανακαλέσω αρχές Ιουνίου για να μου κλείσουν ραντεβού από Ιούλιο και μετά. Ξαναπήρα μια βδομάδα αργότερα για να δω μήπως είχε ελευθερωθεί κάποιο ραντεβού και πραγματικά είχε ακυρωθεί ένα για 14 Ιουνίου.

Καλή χοληστερίνη είχε 89 στη δεύτερη εξέταση και 81 στην πρώτη. Κακή είχε 127 στη δεύτερη εξέταση και 146 στην πρώτη.

Καλά βρε ... με αυτές τις τιμές δεν έχει πρόβλημα το παιδί ... με δουλεύεις. Εμάς είχε 56 καλή στην πρώτη εξέταση και 39 στη δεύτερη και 187 κακή και στην πρώτη και στη δεύτερη.

azHYp2.png

vwuep3.png

Καλά βρε ... με αυτές τις τιμές δεν έχει πρόβλημα το παιδί ... με δουλεύεις..

Όχι, δε σε δουλεύω... Αυτό που μου είπαν ήταν ότι από τη στιγμή που η ολική χοληστερίνη είναι ανεβασμένη, δε μας ενδιαφέρει αν αυτό οφείλεται στο ότι έχει πολύ ανεβασμένη την καλή. Η κακή ήταν πράγματι μόλις πάνω από το όριο. Γι' αυτό και δεν έμεινα σε μία γνώμη και μίλησα με 2 παιδιάτρους, 1 καρδιολόγο και 1 διαιτολόγο πριν αποφασίσω για το τι θα κάνουμε. Και μόνο η καρδιολόγος μου είπε αυτό που ανέφερα για τις υπερδιαγνώσεις...

Όχι, δε σε δουλεύω... Αυτό που μου είπαν ήταν ότι από τη στιγμή που η ολική χοληστερίνη είναι ανεβασμένη, δε μας ενδιαφέρει αν αυτό οφείλεται στο ότι έχει πολύ ανεβασμένη την καλή. Η κακή ήταν πράγματι μόλις πάνω από το όριο. Γι' αυτό και δεν έμεινα σε μία γνώμη και μίλησα με 2 παιδιάτρους, 1 καρδιολόγο και 1 διαιτολόγο πριν αποφασίσω για το τι θα κάνουμε. Και μόνο η καρδιολόγος μου είπε αυτό που ανέφερα για τις υπερδιαγνώσεις...

Εγώ πάντως με αυτές τις τιμές δε θα ανησυχούσα πραγματικά! Δηλαδή εμάς τι πρέπει να μας πούνε με τις τιμές που έχουμε?

azHYp2.png

vwuep3.png

Εγώ πάντως με αυτές τις τιμές δε θα ανησυχούσα πραγματικά! Δηλαδή εμάς τι πρέπει να μας πούνε με τις τιμές που έχουμε?

Νομίζω ότι τελικά και σε αυτό, όπως και σε πολλά άλλα θέματα, είτε είσαι μία μονάδα πάνω από το όριο, είτε πενήντα ή εκατό, έχεις την ίδια αντιμετώπιση από τους γιατρούς. Νομίζω ότι δεν μας πολυέχουν εμπιστοσύνη. Και μάλλον ο βασικός στόχος είναι να μας τρομάξουν για να κάνουμε τα μισά από αυτά που μας λένε. Γνώμη μου, δεν ξέρω...

Νομίζω ότι τελικά και σε αυτό, όπως και σε πολλά άλλα θέματα, είτε είσαι μία μονάδα πάνω από το όριο, είτε πενήντα ή εκατό, έχεις την ίδια αντιμετώπιση από τους γιατρούς. Νομίζω ότι δεν μας πολυέχουν εμπιστοσύνη. Και μάλλον ο βασικός στόχος είναι να μας τρομάξουν για να κάνουμε τα μισά από αυτά που μας λένε. Γνώμη μου, δεν ξέρω...

Τι να πω ... εμένα πάντως καθόλου δε με τρομάξανε! Γι' αυτό και προβληματίζομαι γιατί οι τιμές της είναι πολύ υψηλές σε σχέση με άλλες "υψηλές" που ακούω εδώ κι εγώ ουσιαστικά δεν κάνω και καμία σπουδαία διατροφή στο παιδί. Βασικά και το γλυκό του τρώει πού και πού και τα μπισκοτάκια του και το παγωτό του. Ίσως κάνω βλακεία αλλά σε αυτή την ηλικία δε μπορώ να το στερήσω. Σίγουρα δεν του φτιάχνω εγώ, ούτε υπάρχουν στο σπίτι, ούτε τρώμε τηγανητά. Αλλά βρίσκεται πολύ συχνά σε περιστάσεις όπου θα φάει (πάνω από 1 φορά την εβδομάδα (πάρτυ, γιορτές, μία βόλτα όπου θα φάμε κάτι εμείς, ένα τραπέζι, μια επίσκεψη)).Όπου μπορώ το αποφεύγω αλλά δυστυχώς είναιμπολλές φορές που δε μπορώ.

azHYp2.png

vwuep3.png

καλησπερα, η κορη μου ειναι 27 μηνων και εχει χοληστερινη 267 και χαμηλη φερυτινη, 13 και η διατροφη της ειναι πολυ υγιεινη θα ελεγα, καθολου τηγανιτα η απ εξω, σαλτσες μονο ντοματα σε κοκκινιστο και σαλτσα μακαρονια, αυγα 3 φορες την εβδομαδα και αυτα βραστα η προς το μελατο, ειναι κανονικοτατη σε βαρος, 12,5 κιλα...περιμενουμε τη δευτερα να επιστρεψει ο γιατρος αλλα δεν εδωσε τις hdl,ldl να κανουμε οποτε δεν ξερω για τις αλλες τιμες αυτων των δυο, υποπτευομαι νεες εξετασεις και για θυροειδη γιατι εχει υπο η πεθερα μου...τα χω παιξει, ειναι απιστευτα μεγαλο νουμερο, εγω δεν εχω και ο αντρας μου 200.

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Κορίτσια γεια σας , ξαναφερνω το θεμα στην επιφανεια , γιατι μπορεί πιθανον καποια απο εσας να μπορει να μας βοηθήσει . Στη μικρη μας , σε ηλικία 1 1/2 χρονων διαγνωστηκε υποθυρεοειδισμός , αρχίσαμε το χάπι και σήμερα πλέον είναι ρυθμισμένος αλλά το χαπι ακόμα χαπι . Σε ηλικία 2 χρονων υπηρξε η πρωτη υποψία για συγγενη υπερλιπιδεμία , με αυξημενη την κακή και χαμηλή την καλή χοληστερινη, δεν τιθετε σίγουρα θέμα αλληλεπιδρασης γιατι ενω πλεον εχουμε ρυθμίσει τον αδενα , κανουμε υπερ του δεοντος υγειινή διατροφή , παμε κολυμβητήριο , σήμερα έχει 249 χοληστερινη και 54 τρυγλικερίδια, υπαρχει τεραστιο ιστορικό με κληρονομικη χοληστερινη και δυστυχώς και καρδιοπαθειες απο την πλευρα της πεθεράς μου .

Μεχρι σήμερα την μικρή την παρακολουθουσε ενδοκρινολογος στην επαρχία , αλλά ψαχνω πιο εξειδικευμενο Ιατρο στην Αθήνα , που πιθανον να ασχολείται και με τα 2 θεματα ή μεμονομένα και φυσικα να εχει περισσότερη εμπειρία . Σας παρακαλώ πολύ οποια κοπελα θελει και μπορεί ας με ενημερώσει για γιατρούς που απο δική της εμπειρία εχουν αποδειχθει καλοί στο ειδος τους και που δεχονται , για να μπορέσω να τους βρώ.Δυστυχώς εδω στην επαρχία οποιον γιατρο ρωταω να μου συστήσει γιατρό στην αθηνα βγαζουν ολοι σπυρακια και μου συστηνουν γιατρους στην ιδια περιοχη λες και θα χασουν την πελατεία τους.

Εσάς μετα απο τόσο καιρό τι γίνεται με τις τιμές σας , πως τα πατε , βλέπεται αποτελέσματα ... και κατι ακομα , καπου πηρε το αυτι μου οτι στο εξωτερικο , υπαρχει καποιο εμβολιο για την συγκεκριμενη περιπτωση(κληρονομικη χοληστερίνη) εχει ακούσει καποια κοπελα , κατι παρόμοιο.

Σας παρακαλω οποια κοπελα μπορει να μας βοηθήσει και δεν θελει να δωσει με απαντηση στοιχεια ας μου στειλει πμ. ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ προκαταβολικά.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα