Recommended Posts

Μπορείς να μείνεις έγκυος ενώ θηλάζεις. Εδώ έχουμε παραδείγματα, ουουουου, όσα θες!!! :) .Ακόμα κι αν θηλάζεις αποκλειστικά και δεν σου έχει έρθει ακόμα περίοδος δεν αποκλείεται να μείνεις έγκυος μια και η ωορηξία προηγείται της περιόδου. Πάντως απ'τη στιγμή που θα σου έρθει η περίοδος μπορείς να συλλάβεις....Τώρα βάσει της εμπειρίας από της θηλάζουσες του φόρουμ, πιο πιθανόν είναι να μείνεις έγκυος όταν έχεις αρχίσει να αραιώνεις τους θηλασμούς, κυρίως τους νυχτερινούς....

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Διαφημίσεις

Εγώ έμεινα έγκυος ενώ θήλαζα την κόρη μου πρωί, μεσημέρι και βράδυ και ήταν 14 μηνών. Η γυναικολόγος μου σύστησε "κακώς" να διακόψω τον θηλασμό για να μην έχω προβλήματα με την εγκυμοσύνη και εγώ "κακώς" την άκουσα μια και γνώριζα πως δεν κάνει κακό στο μωρό ο θηλασμός του πρώτου. Σκέφτηκα όμως πως αν μία στο εκατομμύριο πάει κάτι στραβά θα κατηγορώ τον θηλασμό, και έτσι πήρα αυτό το ηλίθιο χάπι και σταμάτησα να θηλάζω την μεγάλη. Περίοδος μου είχε έρθει από τον τρίτο κιόλας μήνα.

CS28p2.png

to trito moy moraki tha erxotan ton Septembrio

Γεια σας κορίτσια. Είμαι κιεγώ καινούρια στο forum και θα ήθελα να υποβάλλω τον προβληματισμό μου. Εχω μια κορούλα 12 μηνών την οποία θήλαζω όλο αυτόν τον καιρό. Τα γεύματα βέβαια του θηλασμού τώρα με την εισαγωγή στέρεων τροφών έχουν μειωθεί σε 2, το βράδυ και νωρίς το πρωί. Η περίοδός μου επανήλθε όταν η μικρούλα μου έκλεισε τους 8 μήνες και ο κύκλος μου είναι σταθερός. Θέλω να μείνω πάλι έγκυος και η παιδίατρος της μικρής μου είπε ότι ίσως δυσκολευτώ λίγο λόγω του θηλασμού. Η μικρή βέβαια ούτε να το δει το μπιμπερό σε μια προσπάθεια που έκανα. Υπάρχει πιθανότητα να μείνω έγκυος γιατί αν με ρωτήσετε βαθιά μέσα μου ούτε εγώ θέλω να της στερήσω της μικρης μου το θηλασμό!!!

Κι έγκυος μπορείς να μείνεις και να θηλάζεις ως εγκυμονούσα μπορείς! :) Σου μιλάω εκ πείρας! ;) Προχώρα!! :D

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Σκέφτηκα να γράψω εδώ την απορία μου και να μην ανοίγω καινούργιο θέμα .εύχομαι να την δει κάποια .

Θηλάζω τον μικρό εδώ και 14 μήνες (σχεδόν) και η περίοδος μου εχει έρθει μόνο μια φορά τα Χριστούγεννα .

Κάθε μήνα όμως τις ίδιες ημέρες έχω πόνους περιόδου και όλα τα συμπτώματα αλλά δεν βλέπω περίοδο .

Ξέρει καμία σας γιατί γίνετε αυτό ? συμβαίνει και σε άλλες κοπέλες ?

Υπάρχει περίπτωση να έχω ωορρηξία και να μην μου έρχεται περίοδος να το «απορροφά» κάπως από τον οργανισμός???(δεν το έχω ακούσει ,εγώ το σκέφτηκα ,μην βαράτε)

Μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση πως στις μέρες που θα έπρεπε να έχω ωορρηξία έχω τα συμπτώματα όπως και πάντα και μετά έχω τα συμπτώματα ότι θα έρθει η περίοδος αλλά αίμα δεν βλέπω .

Έχω όλα τα συμπτώματα εκτός από το αποτέλεσμα .μου εχει σπάσει λίγο τα νεύρα όλο αυτό και θέλω να μάθω τι γίνετε .

ylSkp1.pngrwLVp1.png

Αφροδίτη μάλλον ο οργανισμός προσπαθεί να κάνει ωορρηξία και δεν τα καταφέρνει ακόμα, είναι απόλυτα φυσιολογικό. Θηλάζεις;

Ή θα κάνεις τελικά ωορρηξία και θα έρθει η περίοδος περίπου δυο εβδομάδες μετά, ή θα καταρρεύσει το ενδομήτριο και θα έχεις περίοδο με ανωορρηκτικό ουσιαστικά πολύ μεγάλο κύκλο και μεγάλη αιμορραγία, μην ανησυχείς είναι φυσιολογικό και θα τακτοποιηθεί.

Γεια σας κορίτσια. Είμαι κιεγώ καινούρια στο forum και θα ήθελα να υποβάλλω τον προβληματισμό μου. Εχω μια κορούλα 12 μηνών την οποία θήλαζω όλο αυτόν τον καιρό. Τα γεύματα βέβαια του θηλασμού τώρα με την εισαγωγή στέρεων τροφών έχουν μειωθεί σε 2, το βράδυ και νωρίς το πρωί. Η περίοδός μου επανήλθε όταν η μικρούλα μου έκλεισε τους 8 μήνες και ο κύκλος μου είναι σταθερός. Θέλω να μείνω πάλι έγκυος και η παιδίατρος της μικρής μου είπε ότι ίσως δυσκολευτώ λίγο λόγω του θηλασμού. Η μικρή βέβαια ούτε να το δει το μπιμπερό σε μια προσπάθεια που έκανα. Υπάρχει πιθανότητα να μείνω έγκυος γιατί αν με ρωτήσετε βαθιά μέσα μου ούτε εγώ θέλω να της στερήσω της μικρης μου το θηλασμό!!!

Είμαι ζωντανό παράδειγμα και να φανταστείς ότι ο γιος μου κάνει τους 3πλάσιους θηλασμούς απ' την δικιά σου!

Ξεκινήστε με "εργασία και χαρά" και σύντομα θα 'χεις ευχάριστα να μας πεις! Να ξέρεις ότι η γονιμότητά σου τώρα είναι στα ύψη, αν έχεις και χρόνο για .....;) η επιτυχία είναι σίγουρη!

ο ποίο σίγουρος τρόπος για να δείς αν έχεις ωορρηξία είναι να πάς στον γυναικολόγο σου τις μέρες που νιώθεις τα συμπτώματα ωορρηξίας.

Αυτός θα σου πεί αν ετοιμάζεται αυγουλάκι :lol::lol:

και ωωωω ναι μπορείς να μείνεις έγκυος ενώ θηλάζεις και μάλιστα ευκολότερα :lol:

Αληθεια κοριτσια????

Θελω κι εγω 2ο μωρακι και αγχωνομαι μηπως δεν μπορεσω να μεινω οσο θηλαζω,γιατι πριν το μωρακι μου δυσκολευτηκα λογω υψηλης προλακτινης(ορμονη που εκρινεται κατα τη διαρκεια του θηλασμου),και επαιρνα χαπακια για να την κατεβασω και να μεινω εγκυος,(αυτα τα χαπια δινουν οι γυναικολογοι για να κοπει το γαλα:?).

Θελω να ξεκινησω προσπαθειες μετα το καλοκαιρακι που θα ειναι πιο μεγαλη η κορη μου αλλα χωρις να αποθηλασω εννοειτε,και ελπιζω να μην προσπαθω παλι 2μιση χρονια για να ξαναμεινω:?.

Το'χω στο μυαλο μου και ειπα να σας πω τον πονο μου.

Καλη λευτερια στα κοριτσια μας με γερα μωρακια,και στα δικα μας οσες το επιθυμουν:oops:.

6Qyip2.pngKvUzp2.png

Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες,

Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum παρόλο που το παρακολουθώ σχεδόν από τότε που γέννησα την κόρη μου την Εριφύλη, την Πρωτοχρονία του 2009. Τη θηλάζω από τότε και ακόμα μέχρι σήμερα. Θέλω πολύ να συνεχίσω να τη θηλάζω μέχρι η ίδια να αποφασίσει ότι δεν το χρει'αζεται πλεόν αλλά ... Αλλά είμαι ήδη 39,5 χρονών και θέλω πολύ να της χαρίσω ένα αδελφάκι. Η Εριφύλη είναι 15 μηνών και θηλάζει μέρα νύχτα (κοιμόμαστε μαζί) όποτε η ίδια θέλει. Ξέρει καμμιά απο όλες εσας τις μανούλες κατά πόσο η ηλικία παίζει ρόλο στην επαναφορά της γονιμότητας μετά το θηλασμό? Να σας πω ότι ακόμα δεν έχω περίοδο από τότε που γέννησα (δηλαδή 15 μήνες τώρα). Έχω λίγο αγχωθεί με το θέμα αμηνόρροιας και ηλικίας. Σας ευχαριστώ πολύ!

Τα έχω ξαναγράψει, αλλά δε θυμάμαι πού!

Εγώ εμεινα έγκυος ενώ θηλαζα τον μικρό (και τον θηλάζω ακόμα). Aπό τον Μαρτη που γέννησα αδιαθέτησα μια φορά Αυγουστο και μετά τιποτα. Αραιά και πού έκανα μια β-χοριακή, έτσι για να εχω το κεφάλι μου ήσυχο (νόμιζα :) ) και παραμονές Πρωτοχρονιάς έκανα την τελευταία χοριακή, πήγε ο άντρας μου να παρει τα αποτελέσματα και ακόμα θυμάμαι τον ήχο της φωνής του όταν μου έλεγε "μα.... κάποιο λάθος θα έχουν κάνει, εδώ λέει 11.600 !!!" :D :D :D

EXXQp3.pngAIzKp2.png

Γεια σας προσθεστε κ μενα στη λιστα που θηλαζα κ εμεινα εγκυος τελικα δεν εχει σημασια αν θηλαζεις αλλα αν εχει ερθει η περιοδος ωστε να υπαρχουν τα ωαρια για να γονιμοποιησεις.

Eγω κοριτσια τιποτα ...Θηλαζω 20 μηνες η μικρη τρωει πολυ απο στηθος ακομα κ απο περιοδο τιποτα..Ελεγα να επισκεφτω τον γυναικολογο μου,μιας κ απο βαρος ειμαι στα χαμηλοτερα μου, και σκεφτομουν μηπως αυτο εχει επηρεασει κ τον κυκλο μου;

αν θηλαζεις , τοτε εχεις λιγοτρες πιθανοτητες να μεινεις εγκυος. Υπαρχουν ομως ακομα πιθανοτητες και ειναι δυνατο να γινει!

cJzmp3.png

Διαφημίσεις

Eιναι καμια αλλη που αργησε τοσο να εχει περιοδο;; Με την εγκυμοσυνη δεν αγχωνομαι πια.Η μικρη μας ηρθε με εξωσωματικη αρα αυτο το περασα.Στο δευτερο βλεπουμε.

αν θηλαζεις , τοτε εχεις λιγοτρες πιθανοτητες να μεινεις εγκυος. Υπαρχουν ομως ακομα πιθανοτητες και ειναι δυνατο να γινει!

χαχαχχαχαχαχχαχαχαχαχχα!!! απιστευτο!!!:lol:

Eιναι καμια αλλη που αργησε τοσο να εχει περιοδο;; Με την εγκυμοσυνη δεν αγχωνομαι πια.Η μικρη μας ηρθε με εξωσωματικη αρα αυτο το περασα.Στο δευτερο βλεπουμε.

Μια και εκανες εξωσωματικη σιγουρα θα εχεις κανει εξετασεις την τριτη μερα του κυκλου.. Αυτες οι εξετασις εχουν νοημα μονο οταν εχεις περιοδο. Εναλακτηκα μπορεις να κανεις ορμονικες εξετασεις με μια εβδομαδα διαφορα αλλα παλι δυσκολο να βγει συμπερασμα.

Γαιτι στα λεω αυτα? Εγω εκανα εξετασεις και με προλακτινη 6 την μια βδομαδα βγηκα σε προεμυνοπαυση και την αλλα με πολυκιστικες απο τον γυναικολογο μου. Οταν πηγα στον γιατρο της εξωσωματικης μου προτινε να μου δωσει φαρμακα για να εχω αιμα και μετα να κανω ορμονολογικες. Παντως και κατα τους 2 γιατρους οσο θηλαζεις μπορει να μην εχεις περιοδο ή να εχεις πολυ αστατο κυκλο. 1 μηνα μετα το τελος του θηλασμου αν δεν εχεις περιοδο τοτε το ψαχνεις... Εμενα ετσι μου ειπαν οι γιατροι μου..

wQjhp2.png f6fAp2.png

καλησπερα κοριτσια..

θηλαζω κ εχω ενα μωρακι 14 μηνων.

λεμε με τον αντρα μου να παμε για 2..

μπορω οσο κ αν δε θηλαζα να μεινω εγκυος?εννοω το βαθμο δυσκολιας.

κατι με ειπαν οτι εχει μια διαδικασια...

όπως έχουμε πει και παραπάνω, μπορείς και παραμπορείς (ειδικά αν έχεις αδιαθετήσει)

η διαδικασία είναι... η γνωστή, όπως έμεινες και την πρώτη φορά (μην μπω σε λεπτομέρειες και μας κόψει η λογοκρισία :D)

κοίτα κι εδώ για να δεις ότι είμαστε πολλές που τα 'χουμε καταφέρει http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=42023

με το καλό λοιπόν! Καλή επιτυχία... και καλή διασκέδαση μέχρι την επιτυχία ;)

20 μηνων η μικρη κ εγω ακομα!! δεν εχο περιοδο;

Μηπως πρεπει να παω στον γυναικολογο;

Καλημέρα! Ρίξε μια ματιά εδώ, έχει κι άλλες κοπέλες που άργησαν αρκετά να αδιαθετήσουν: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=24479

Γεια σας.

Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum. Σας διαβάζω εδώ και πολύ καιρό και νιώθω πραγματικά τυχερή. Ευχαριστώ για όλα όσα πήρα και παίρνω κάθε φορά που ανατρέχω στα κείμενά σας.

Αν ενδιαφέρεσαι να επανέλθει γρήγορα η γονιμότητα θα πρέπει να συζητήσουμε αναλυτικά τις συνήθειες του μωρού σου και να προσπαθήσουμε να κάνουμε ένα πρόγραμμα τέτοιο που και το μωρό σου να είναι ικανοποιημένο και να πετύχεις την επαναφορά της γονιμότητας.

Αγλαία, θα μπορούσα να ζητήσω και εγώ τη βοήθειά σου για το ίδιο θέμα;

Η κορούλα μας είναι σχεδόν 13 μηνών. Η σύλληψη έγινε με εξωσωματική γονιμοποίηση και είμαι ήδη πλέον 40 ετών. Θα επιθυμούσα πολύ ένα ακόμα παιδάκι. Θηλάζω μέχρι τώρα αποκλειστικά (+στερεές τροφές μετά τον 6ο μήνα), μια εμπειρία που ενώ ξεκίνησε με πολλές δυσκολίες, κατέληξε να είναι από τις πιο όμορφες στη ζωή μου.

Τώρα πλέον θα ήθελα, όπως πολύ ωραία το διατύπωσες, να επανέλθει το συντομότερο δυνατόν η γονιμότητα (ακόμα δεν έχω περίοδο) αλλά και το κοριτσάκι μου να είναι όσο το δυνατόν ικανοποιημένο. Αν, υποθετικά, πρέπει να εξετάσω άμεσα την περίπτωση του αποθηλασμού, πράγματι θα προτιμούσα και για εμάς αλλά και απέναντι στην μπεμπούλα να δώσουμε όσο το δυνατόν περισσότερες ευκαιρίες να αποκτήσει ένα αδερφάκι παρά να συνεχίσω το θηλασμό. Σε καμία όμως περίπτωση δεν θα ήθελα κάτι που μπορεί να της λειτουργήσει άσχημα. (Να σημειώσω επιπρόσθετα ότι στο υποθετικό σενάριο εκείνο κατά το οποίο θα έμενα έγκυος πριν αποθηλάσω, νομίζω ότι θα επιδίωκα όσο το δυνατόν πιο γρήγορο αλλά και «ήπιο» αποθηλασμό, από έγνοια-φόβο για την ελαχιστότατη έστω πιθανότητα πρόκλησης κάποιου προβλήματος εξαιτίας του θηλασμού, προβλήματος που θα μπορούσα να είχα αποφύγει. Πρόκειται για γενικότερη έγνοια-φόβο, που νιώθω ανάγκη να σεβαστώ, και σχετίζεται νομίζω με τις δυσκολίες που έζησα για να μείνω πρώτη φορά έγκυος αλλά και τις μικρές, αρκετά συχνές όμως αιμορραγίες που είχα στην εγκυμοσύνη μου μέχρι και τον 6ο μήνα. Παρόλα αυτά, μπορεί να φαίνεται αντιφατικό, δηλώνω όμως αρκετά αισιόδοξη και χαίρομαι και καμαρώνω πάρα πολύ τις κοπέλες που κάνουν παράλληλο θηλασμό. Αναφέρω όλα αυτά γιατί δεν θεωρώ κατάλληλο στη δική μου περίπτωση τον φυσικό αποθηλασμό- όταν το θελήσει η μικρούλα, κάτι που νομίζω ότι θα έκανα εάν ήμουν νεότερη στην ηλικία ή εάν αποκλείαμε με το σύζυγό μου την πιθανότητα να προσπαθήσουμε για 2ο παιδάκι).

Επανέρχομαι.

Ως προς τις συνήθειες της μπεμπούλας μας, μέχρι τώρα ποτέ δεν είχαμε τακτικό πρόγραμμα. Περίπου είναι ως εξής :

Ξυπνάει συνήθως κατά τις 9.00 - 10.30

Εάν την έχω θηλάσει στο τελευταίο δίωρο του ύπνου της κάποιες φορές δεν την ξαναθηλάζω (έχω δει ότι εάν δεν ξαναθηλάσει υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να φάει την φρουτόκρεμα).

Μετά από περίπου 1 ώρα αφού ξυπνήσει ή 2 ώρες στην περίπτωση που υπάρξει και θηλασμός, τρώει το φρούτο της. Κάθε γεύμα στερεών τροφών διαρκεί περίπου 1 ώρα και συνοδεύεται από αρκετή προσπάθεια, φαντασία, εφευρετικότητα κ.λπ.

Ακολουθεί λίγη δραστηριότητα – περπάτημα – παιχνίδι κ.λπ., μετά νυστάζει και την θηλάζω για να κοιμηθεί, περίπου 3,5 – 4,5 ώρες μετά το πρωινό ξύπνημα. Άλλοτε θηλάζει καλά άλλοτε ελάχιστα και αποκοιμιέται πολύ σύντομα. Συχνά ξυπνάει γρήγορα αλλά τις πιο πολλές φορές μετά από σύντομο θηλασμό ξανακοιμάται.

Μετά από μισή έως και 2,5 ώρες ύπνου, το «τακτικότατο» πρόγραμμά μας συνεχίζεται με το μεσημεριανό φαγητό (είναι πλέον απόγευμα βέβαια…) και μετά δραστηριότητα.

Κάποιες, λίγες φορές την ξαναθηλάζω (κυρίως αν δείχνει λίγο κουρασμένη, εκνευρισμένη ή έχει κοιμηθεί λίγο. Σπάνια, το έχει ζητήσει και η ίδια ξεκάθαρα).

Πάλι δραστηριότητα - παιχνίδι (απολαμβάνουμε και τον μπαμπά!). Συνήθως προλαβαίνουμε να κάνουμε μπάνιο, δεν προλαβαίνουμε όμως να φάμε αρκετή κρέμα (βιολογικό ρυζάλευρο, βρώμη κ.λπ. χωρίς γάλα) διότι δείχνει να νυστάζει έντονα και προτιμάει το στήθος σε σχέση με τη στερεά τροφή.

Θηλάζει, άλλοτε αρκετά (έχουμε φτάσει, σπάνια ευτυχώς τον τελευταίο καιρό, και τις 3 ώρες θηλασμού – πιπιλίσματος – «χαζέματος» για να αποκοιμηθεί), τις περισσότερες φορές όμως πολύ λίγο (2ʼ-5ʼ) και αποκοιμιέται συνήθως ανάμεσα στις 10.00 έως τις 11.30. Ακολουθεί μια ... όμορφη νύχτα με 3 έως 10 ξυπνήματα, (πιο συχνά στην αρχή, πιο αραιά κατά το πρωί) τα οποία όλα συνοδεύονται με θηλασμό για να ξανακοιμηθεί. Όταν αντέχω, πραγματικά η νύχτα είναι πολύ πολύ όμορφη και τρυφερή, συνήθως όμως παρακαλάω να κοιμηθεί παραπάνω. (Νομίζω ότι έχω πλέον μάθει απέξω το βιβλίο «Νocrysleepsolution» της Εl. Pantley...). Ο θηλασμός πάντως παραμένει απόλαυση.

Να σημειώσω ότι κάποιες φορές που προσπάθησα να είμαι κάπως πιο «αυστηρή» με το πρόγραμμα δεν είδα αποτελέσματα, δεν προσπάθησα ίσως και με σταθερότητα. Έχω σκεφθεί και κάποια πράγματα που μάλλον κάνω λάθος και .. προσπαθώ ... Δεν αναφέρομαι εδώ αναλυτικότερα, γιατί έχω βάσιμες υποψίες οτι δεν θα τελειώσει ποτέ το κείμενο αυτό..

Επίσης, κάποια επιπλέον στοιχεία:

• Σε 20 μέρες επιστρέφω στη δουλειά μου, θα απουσιάζω περίπου 9,5 ώρες από το σπίτι (είμαστε στη φάση που ψάχνουμε για κοπέλα - για λόγους υγείας τελικά δεν θα μπορέσει να κρατήσει τη μικρή η μητέρα μου, θα μπορεί όμως να είναι παρούσα σε μεγάλο βαθμό)

• Η μπεμπούλα τώρα μόλις βγάζει το δεύτερο δοντάκι ενώ πριν 10 μέρες πήγε (δηλ. την πήγαμε) και στο δικό της δωμάτιο. Το δέχθηκε νομίζω πολύ καλά, δεν υπήρξε κάποια ιδιαίτερη αλλαγή (μία νύχτα έκανε ένα 5,5ωρο συνεχόμενου ύπνου, το 2ο που έχουμε απολαύσει μέχρι τώρα, έκανε και 2 4ωρα, μετά όμως … μια χαρά επανήλθαμε στα φυσιολογικά μας ξυπνήματα περίπου κάθε 1 – 3 ώρες)

• Στο παρελθόν είχε χρησιμοποιήσει πιπίλα ανάμεσα στους 2,5 με 9 μήνες.

• Δεν έχω μέχρι τώρα εμπειρία στη χρήση θήλαστρου (έχω ήδη δανειστεί το χειροκίνητο της Αvent). Eπίσης η μπέμπα, εκτός μαιευτηρίου τουλάχιστον, δεν έχει χρησιμοποιήσει ποτέ μπιμπερό. (Βέβαια από όσα έχω καταλάβει μέχρι τώρα από το forum, κανένα από αυτά τα 2 δεν μας πειράζει). Εκτός από το μητρικό γάλα δεν έχει ακόμα δοκιμάσει άλλα γαλακτοκομικά προϊόντα. Τώρα θα ξεκινήσουμε σιγά σιγά με γιαούρτι και τυριά.

• Προβληματίζομαι μήπως δεν “προλαβαίνει” να πιει το γάλα που χρειάζεται καθώς τα περισσότερα μεσημέρια και βράδια νυσταγμένη αποκοιμιέται γρήγορα. Συχνά γίνεται το ίδιο και στα ενδιάμεσα νυχτερινά ξυπνήματα (αρκείται σε πολύ σύντομο πιπίλισμα) ενώ παράλληλα εγώ, στην προσπάθειά μου να ξυπνάει λιγότερο, κάποιες φορές, σε αυτά τα νυχτερινά ξυπνήματα εφαρμόζω, προσαρμοσμένες, κάποιες ιδέες που αναφέρονται στο βιβλίο της Pantleyκαι οι οποίες δεν ενθαρρύνουν το νυκτερινό θηλασμό π.χ. κρατώ στάση σώματος που δεν την βολεύει για το θηλασμό (πρόκειται για ιδέες που προτείνονται ώστε το παιδάκι να μην ενθαρρύνεται στα νυχτερινά ξυπνήματα – παράλληλα όμως τονίζεται η ανάγκη να υπάρχουν αυξημένοι θηλασμοί την ημέρα, πράγμα που εγώ δεν κάνω ιδιαίτερα διότι τότε δεν τρώει καθόλου σχεδόν στερεές τροφές. Για να μην υπάρξει κάποια παρανόηση, θα ήθελα να τονίσω ότι πρόκειται για ένα βιβλίο που όπως εγώ αντιλαμβάνομαι τάσσεται απόλυτα υπέρ του θηλασμού). Προβληματίζομαι μήπως δεν πίνει επαρκές γάλα λαμβάνοντας υπόψη και το ότι τον τελευταίο 1,5 μήνα έχει πάρει 150 gr ενώ τρώει μάλλον αρκετά ικανοποιητικά τα 2 τουλάχιστον γεύματα στερεών τροφών (200 – 300 ml.). Tους τελευταίους 3,5 μήνες έχει πάρει 500 gr (υπήρξαν και 2 μικρές ιώσεις πριν 3 μήνες)

• Τέλος, αν τυχόν χρειάζονται τα στοιχεία που προβλέπονται για τα μικρότερα ίσως μωρά : η μικρή μας γεννήθηκε όταν ολοκληρώθηκε η 40η εβδομάδα της κύησης (έγινε πρόκληση τοκετού) με φυσιολογικό τοκετό, 3.600 gr, 50 εκ., και τώρα είναι 9.220 gr και 76 εκ. (Νιώθω πάρα πολύ τυχερή και ευγνώμων)

Και τώρα στις σκέψεις μου:

• Σκέφτομαι ότι έχει πολλά μπροστά της: κυρίως την απουσία μου στη δουλειά, πιθανόν ζόρι με τα νέα δόντια, την «ανάγκη» να αποκοιμιέται για το μεσημεριανό ύπνο με νέο πρόσωπο και εκτός στήθους (μέχρι τώρα, μόνο δύο φορές πριν από μήνες το κατάφερε η μητέρα μου), και ό,τι άλλο βέβαια προκύψει.
    • Παράλληλα, κι εγώ θα πρέπει να ανταποκριθώ όσο καλύτερα μπορώ με διακεκομμένο ύπνο, πρωινό ξύπνημα και πολύ αγχωτική (τουλάχιστον μέχρι πριν γεννήσω) εργασία ενώ έως τώρα ξυπνούσα αργά, μαζί με τη μπέμπα και συστηματικά παραμελούσα παρά πολλά από τα του σπιτιού, ενώ είχα μεγάλη βοήθεια και από την πατρική μου οικογένεια. Αναρωτιέμαι, αν προχωρήσω σε αποθηλασμό, πότε θα ήταν προτιμότερο να γίνει, και πώς, με δεδομένο ότι στη δική μου περίπτωση τα πολλά γεύματα θηλασμού είναι τη νύχτα. Επίσης, μήπως τελικά βοηθήσει η ύπαρξη του νέου προσώπου στο σπίτι καθώς η μικρή σιγά σιγά ελπίζω να μάθει να κοιμάται και με άλλους τρόπους και να μπει σταδιακά σε κάποιο «καλύτερο πρόγραμμα» ...
    • Το ξέρω, είναι δύσκολο να τα έχουμε όλα (και δεύτερο παιδάκι και απόλυτη ικανοποίηση της μπεμπούλας και, και, και…). Ισχύει πάντα το βλέποντας και κάνοντας - επίσης, πάρα πολλές γυναίκες έχουν/έχετε βρεθεί σε αντίστοιχη θέση με εμένα ή πολύ πολύ πιο δύσκολη και σύνθετη… Απλά, θα ήθελα να ξεκινήσω όσο πιο «σωστά» μπορώ τις όποιες προσπάθειές μου, και πάντα πρώτα ο Θεός…, βλέπουμε …

Χθες ήμουν απόλυτα ζορισμένη, κουρασμένη, αγχωμένη κ.λπ. κλπ.. Σήμερα, αρκετά ήρεμη και αισιόδοξη.

Γενικά, είμαι τρισευτυχισμένη που είναι κοντά μας η κόρη μας και αυτή τη στιγμή πολύ συγκινημένη με όλα αυτά που ζούμε και είχα την ευκαιρία να καταγράψω και να μοιραστώ μαζί σας.

Ουφ. Ελπίζω να μην καταχράστηκα απίστευτα πολύ χώρο και χρόνο, ούτε να κατέρριψα το ρεκόρ λέξεων.

Θα ήμουν ευγνώμων εάν μπορούσα να βοηθηθώ σε κάποιο «πρόγραμμα» που θα επιτρέψει γρήγορα να ξαναείμαι γόνιμη αλλά και που θα σέβεται το κοριτσάκι μου.

Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα