Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΟΣΟ ΘΗΛΑΖΩ;


Recommended Posts

ΕΠΙΘΥΜΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ.Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΞΙ ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΗΛΑΖΩ.ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΜΗΝΑ ΑΦΟΤΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ. ΤΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΕΧΩ ΓΙΑ ΝΕΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ????????ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΑ ΩΑΡΙΑ ΝΑΝΑΙ ΤΖΟΥΦΙΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΩ ΚΑΙ ΝΑΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟΒΟΛΗ ,ΛΟΓΩ ΟΡΜΟΝΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ....ΔΙΑΦΩΤΗΣΤΕ ΜΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ,,,,,,,,,,,,,,,,,,

_________________

Ο ΖΑΧΑΡΕΝΙΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΜΑΝΟΥΛΑ ΤΟΥ ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΟΥΝ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 132
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

am13, να χαίρεσαι το παιδάκι σου - το θέμα που σε απασχολεί έχει συζητηθεί πολλές φορές

κοίταξε εδώ:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=8593

 

ΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.ΤΑ ΒΡΗΚΑ ΟΛΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΜΕΝΑ.ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΒΑΡΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΓΙΝΕΙ.ΒΛΕΠΟΥΜΕ..ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΔΙΑΖΑ ΠΡΙΝ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΦΥΣΕΩΣ ΤΗΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΜΕΤΑ...ΓΙΑΥΤΟ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ...

Ο ΖΑΧΑΡΕΝΙΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΜΑΝΟΥΛΑ ΤΟΥ ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΟΥΝ

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΔΙΑΖΑ ΠΡΙΝ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΦΥΣΕΩΣ ΤΗΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΜΕΤΑ...ΓΙΑΥΤΟ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ...

 

Το μόνο που δεν πρέπει να κάνεις είναι να αγχώνεσαι :)

Χαλάρωσε και απόλαυσέ το!

Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

και γω θελω να γινω μανα......θηλαζω ακομη τη μικρη μου και ειναι 9 μηνων.θα σταματησω ομως γιατι πιο πολυ παιζει με τη θηλη παρα τρωει γαλα .αρα νομιζω οτι ειμαι ετοιμη για 2ο....ε αγλαια?καλες προσπαθειες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν θέλεις να σταματήσεις να το κάνεις.

 

Το μωρό δεν παίζει με τη θηλή, θηλάζει. Είναι πολύ μικρό και ακόμη έχει ανάγκη το θηλασμό.

 

Η δική σου ετοιμότητα είναι διαφορετική από τη δική της ετοιμότητα!

 

Κάνε αυτό που νομίζεις ότι είναι καλύτερο και για τους δυο σας!

 

Καλη συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αν και ειναι αρκετα νωρις, η μικρη κοντευει 6 μηνων και θηλαζουμε αποκλειστικα, σκεφτομαι να προχωρησω σχεδον οταν χρονισει να κανω αλλο ενα παιδακι..

 

το ερωτημα ειναι..

 

απαξ και θηλαζω ακομη οταν θα μεινω παλι εγκυος θα πρεπει να σταματησω τον θηλασμο????

αυτο θα γινει σταδιακα η μεθοδικα?

 

ποια ειναι η γνωμη σας?...

Link to comment
Share on other sites

τελικα λοιπον αν υποθεσουμε οτι μενω εγκυος εφοσον θηλαζω θα πρεπει ντε και καλα να διακοψω τον θηλασμο? αν ναι αυτο θα πρεπει να γινει αμεσα η μεθοδικα και μεχρι ποιον μηνα κυησεως?

αν οχι θα καταληξω να γεννησω και να θηλαζω δυο παιδια ταυτοχρονα? και το νεογεννητο δε θα στερηθει το λεγομενο πρωτο γαλα?

 

προσωπικα θελω να προσπαθησω να κανω δευτερο παιδακι σχεδον αφου χρονισει η μικρη και δεν θα ηθελα να το αργησω περισσοτερο απο εναν χρονο..

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να διακόψεις το θηλασμό όσο είσαι έγκυος. Εκτός αν έχεις προβλήματα όπως αιμορραγίες, αποκολλήσεις, συσπάσεις κλπ.

 

ναι η αληθεια ειναι pipi οτι μαλλον εκει θα χω ενα θεμα διοτι και το κοριτσακι μου το απεκτησα με περιδεση και εχω κακο παρελθον αποβολων και επιπλεον στο α τριμηνο της τελευταιας κυησης ειχα ελαχιστο αιματακι..

αρα προληπτικα και μονο θα πρεπει να διακοψω..και για αυτο παραπανω θα προσπαθησω να φθασω στον χρονο τον θηλασμο..

φανταζομαι ομως ποσο δυσκολο θα ειναι και για τις δυο μας αυτος ο "αποχωρισμος"..θα ναι ε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιστεύω ότι αν γίνει σταδιακά και αντικαθιστάς το δέσιμο και την επαφή του θηλασμού με πολλές αγκαλιές, δραστηριότητες, αγάπες, χαδάκια, φιλάκια (με άλλη επαφή δηλαδή) κλπ γίνεται όσο μπορεί πιο ανώδυνο. Ταπεινή μου γνώμη έτσι;

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κοριτσακια μου..

εχω ενα μωρακι 4,5 μηνων..:wink:

θηλαζω αποκλειστικα...κ δε θα με χαλουσε να ξανα ημουνα εγκυοσ..

αλλα εψαξα στο ιντερνετ οτι καλο ειναι να μη μεινει μια γυναικα στο καπακι εγκυοσ..:-(

εσεισ που μεινατε πες τε μου σας παρακαλω την εμπειρια σας..

η γενικα θα ηθελα τη γνωμη σας..:lol:

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν!!!!

κατ' αρχήν αφού θηλάζεις το μωράκι σου, κοίτα να μείνεις έγκυος μόλις σταματήσεις τον θηλασμό. Γιατί το γάλα πικρίζει όταν ξανα μείνεις έγκυος και το μωράκι δεν θα θέλει να πιει.

Έγω έμεινα έγκυος όταν ο μπεμπούλης μου ήταν 9,5 μηνών και μόλις είχε περπατήσει. Τώρα είμαι στις μέρες μου και δυσκολεύομαι πάρα πολύ να παίζω και να ασχολούμε με τον μικρό,γιατί έχει πολλές απαιτήσεις, είναι 17 μηνων(φυσιολογική ανάπτυξη).Θα προτιμούσα να είχα γεννήσει ήδη ή να έμενα του χρόνου έγκυος. Ευτυχώς είχα καλή εγκυμοσύνη και δεν ταλαιπωρήθηκα μέχρι 7,5 μηνών...μετά αρχισα να δυσκολεύομαι λόγω της κοιλιάς που είχε μεγαλώσει πολύ.

Πάντως η πρώτη εμπειρία δεν συγκρίνεται με την δεύτερη. Θέλω δηλ. να πω πως στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν έχεις σοβαρές υποχρεώσεις...ενώ στην δεύτερη έχεις ακόμα ένα μωράκι που δεν μπορείς να το αμελήσεις και πρέπει να ακολουθήσεις το πρόγραμμά του,σε όποια κατάσταση και αν βρίσκεσαι!!!

'Οτι και αν αποφασίσεις να κάνεις, σου εύχομαι να έχεις γερά και ευτυχισμένα παιδάκια!

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν!!!!

κατ' αρχήν αφού θηλάζεις το μωράκι σου, κοίτα να μείνεις έγκυος μόλις σταματήσεις τον θηλασμό. Γιατί το γάλα πικρίζει όταν ξανα μείνεις έγκυος και το μωράκι δεν θα θέλει να πιει.

 

με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν είμαι ειδικός επι του θέματος ας απαντήσουν

και οι μητέρες που θηλαζουν αλλά δεν νομίζω ότι ισχύει η έκφραση πικρίζει το γάλα

περίπου μέχρι τον 8ο μήνα θηλάζεις κανονικά

και μετά αρχίζει το πρωτόγαλα που σε πολλά μωρά δεν αρέσει η γεύση του

άλλα όμως δεν έχουν πρόβλημα υπάρχουν μητέρες στο φόρουμ που

θηλάζουν ταυτόχρονα δύο παιδιά διαφορετικής ηλικίας.

Ούτε ο θηλασμός θεωρείτε μέσω αντισύλληψης μπορείς να μείνεις έγκυος κι

ενώ θηλάζεις.

 

 

Ο γυναικολόγος μου μου είχε πει αν θέλω μπορώ να ξαναμείνω έγκυος

μετά από σαράντα μέρες από τον τοκετό μου άλλά αυτό είναι θέμα γιατρού.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν είμαι ειδικός επι του θέματος ας απαντήσουν

και οι μητέρες που θηλαζουν αλλά δεν νομίζω ότι ισχύει η έκφραση πικρίζει το γάλα

περίπου μέχρι τον 8ο μήνα θηλάζεις κανονικά

και μετά αρχίζει το πρωτόγαλα που σε πολλά μωρά δεν αρέσει η γεύση του

άλλα όμως δεν έχουν πρόβλημα υπάρχουν μητέρες στο φόρουμ που

θηλάζουν ταυτόχρονα δύο παιδιά διαφορετικής ηλικίας.

Ούτε ο θηλασμός θεωρείτε μέσω αντισύλληψης μπορείς να μείνεις έγκυος κι

ενώ θηλάζεις.

 

 

Ο γυναικολόγος μου μου είχε πει αν θέλω μπορώ να ξαναμείνω έγκυος

μετά από σαράντα μέρες από τον τοκετό μου άλλά αυτό είναι θέμα γιατρού.

 

Είναι ακριβώς όπως τα λέει η Sam. Εννοείται ότι το γάλα δεν πικρίζει!!!!

 

Επίσης, μπορείς να μείνεις έγκυος ενώ θηλάζεις εφόσον έχεις περίοδο. Εμένα πχ μου ξαναήρθε με την εισαγωγή των στερεών, γύρω στον 6ο μήνα, γιατί επειδή έλειπα στη δουλειά χρειάστηκς να αντικαταστήσω γεύματα (αν και το σωστό είναι όταν θηλάζεις, να μην αντικαθιστάς).

 

Νομίζω ότι το πόσο σύντομα μπορείς να μείνεις έγκυος εξαρτάται απο τη γνώμη του γιατρού σου, ειδικά εφόσον έχει κάνει κανείς καισαρική, και από τις αντοχές σου!

Link to comment
Share on other sites

Ο θηλασμος ειναι ασχετος με την επιτευξη νεας εγκυμοσυνης. Καποιες γυναικες δεν εχουν ωοριξια οσο θηλαζουν (οποτε δεν μπορουν να μεινου εγκυες) καποιες εχουν ωοριξια. Θα ακουσεις και για 1-2 περιπτωσεις απο κοπελες που εμειναν εγκυες στ δευτερο πριν σαραντησει το πρωτο.

Σιγουρα αν θηλαζεις δεν μπορεις να παρεις φαρμακα για να μεινεις εγκυος.

Επισης καποιοι γιατροι συνιστουν διακοπη του θηλασμου σε περιπτωση εγκυμοσυνης για να μην στερειται το εμβρυο θρεπτικα συστατικα. Πολλες μανουλες ομως θηλαζουν καθ'ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης. Αρα ειναι θεμα δικο σου και του γιατρου σου...

Τωρα αν μεινεις εγκυος δεν θα σου παρει κανενας το κεφαλι. Αλλα δεν ειναι καλυτερα να περιμενεις λιγο να δυναμωσεις σαν οργανισμος?

Εσυ ξερεις...

Link to comment
Share on other sites

maka, οσο αφορα το θηλασμο δε μπορω να σε βοηθησω,κατα τα αλλα εγω ξαναεμεινα εγκυος οταν η κορη μου ηταν 6 μηνων,εχουν 15 μηνες διαφορα δηλαδη με το μπεμπη.τωρα ειναι 20 και 5 μηνων αντιστοιχα.

ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ.ξεμπερδευεις μια κι εξω σα να ηταν διδυμα

εχουν παρεα το ενα το αλλο

δεν προλαβαινει το μεγαλο να γινει κτητικο και να ζηλευει υπερβολικα

ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ εχεις να κανεις με 2 μωρα και αν δεν εχεις καθημερινα βοηθεια ωρες ωρες απελπιζεσαι(κανουν μαζι κακα,πεινανε μαζι...)

δυο απανωτες εγκυμοσυνες ειναι λιγακι κουραστικες

δεν προλαβαινεις να χαρεις το 1ο παιδακι το οποιο αναγκαζεται να ωριμασει λιγο νωρις σε καποια πραγματα εν αναμονη του μικρου(η σωστη προετοιμασια παιζει μεγαλο ρολο)

ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ καλη εγκυμοσυνη ,φυσιολογικος τοκετος και βοηθεια

 

εγω παντως δε μετανιωσα!!!ελπιζω να σε βοηθησα,καλη τυχη οτι και αν αποφασισεις

Link to comment
Share on other sites

Αχα! Ο τομέας μου! :lol:

 

Αν μιλάμε για φυσικό τοκετό νομίζω πως όταν εσύ αισθανθείς καλά και δυνατή το αποφασίζεις. Είναι στο χέρι σου. Πάντως είναι καταπόνηση στον οργανισμό μια απανωτή εγκυμοσύνη. Οι αποθήκες σιδήρου, το ασβέστιο είναι κάποια από τα βασικά συστατικά που μπορεί να περνάνε "κρίση".

 

Αν μιλάμε για καισαρική τότε υπάρχει και ο περιορισμός του χειρουργίου. Οι συστάσεις των γιατρών είναι από γέννα σε γέννα να μεσολαβήσουν 2 έτη. Αυτό σημαίνει.... ότι ξεκινάς τις προσπάθειες στους 15 μήνες και μετά.

 

 

Θηλασμός και εγκυμοσύνη γίνεται.

Κάποιοι γιατροί λένε πως προκαλούνται συσπάσεις και πως μπορεί να "χάσεις" το κύημα. Άλλοι όμως λένε πως τίποτα δεν έχει αποδειχθεί και πως οι συσπάσεις δεν είναι τόσο ικανές για να χαθεί.

Το γάλα δεν αλλάζει ούτε γεύση, ούτε ποιότητα εκτός αν μιλάμε για την περίοδο του τοκετού (οπότε παράγεται πρωτόγαλα).

 

Επίσης έχω ακούσει περιπτώσεις που μητέρες θήλαζαν και τα δύο παιδιά (διαφορετικών ηλικιών) μετά τον τοκετό.

 

 

Προσωπική εμπειρία:

Όταν τα δίδυμά μου ήταν 3ων μηνών μου ήρθε κανονικά περίοδος. Όταν έγιναν 6 μηνών .... έμεινα έγκυος, χωρίς να το περιμένω! (Τα δίδυμα είχαν προκύψει μετά από πολύ καιρό προσπαθειών και τέλος με εξωσωματική, έτσι είχαμε ελεύθερα επαφές πιστεύοντας πως είναι μάλλον αδύνατο να συμβεί από μόνο του).

 

Θήλαζα τα δίδυμά μου εκείνο τον καιρό κανονικά και συνέχισα μέχρι τον 3ο μήνα της εγκυμοσύνης (τα παιδιά ήταν 8,5-9 μηνών όταν σταμάτησα το θηλασμό). Όμως μετά από κάθε θηλασμό είχα λίγα στίγματα σαν καφέ αίμα (όπως τα τελειώματα της περιόδου). Φοβόμουν από τη μια, ήμουν εξαντλημένη από την άλλη, τα δίδυμα μωρά και βοήθεια από πουθενά (εγώ και ο σύζυγος μόνοι, με ένα σωρό κόσμο να λένε τις "σοφίες" τους χωρίς να γνωρίζουν τι σημαίνει δίδυμα). Τελικά σταμάτησα όπως ανέφερα στον 3ο μήνα.

 

Τα παιδιά είχαν διαφορά 15 μηνών.

Συνολικά έκανα 2 καισαρικές (έως εδώ). Ο γιατρός στην καισαρική (με επισκληρίδιο) μου είπε πως η μήτρα είχε γίνει "λεπτή" και έμοιαζε σχεδόν με "υμένα".

 

Όταν ρώτησα για άλλο παιδί μου είπε τα ίδια, πως κοντά στο χρόνο μπορώ να αρχίσω τις ελεύθερες επαφές.

 

Πέρασαν 10 μήνες από τον τοκετό όπου και ξαναέμεινα έγκυος. Η μικρή γεννήθηκε λίγο πρόωρη (πήρα μόλις 6 μέρες από τον 9ο). Ο γιατρός στη φάση της (τρίτης) καισαρικής μου απαγόρευσε εγκυμοσύνη από εδώ και πέρα, γιατί η μήτρα ήταν πολύ καταπονημένη. Μου είπε μάλιστα πως η "προωρότητα της μικρής είναι καλύτερη από τα δράματα που θα είχαμε σε λίγες μέρες".

 

Θηλάζω τη μικρή και εξακολουθώ να έχω εκείνα τα "καφέ στίγματα" μάλιστα σε αρκετή πόσότητα (καμιά φορά τα μπερδεύω με περίοδο). Να φταίει η κατάσταση της μήτρας; Να είναι άσχετο; Δεν το γνωρίζω, δεν μπορώ να πω κάτι γι'αυτό. Απλά το παραθέτω.

 

 

Παρατηρήσεις:

1. Τίποτα δεν μπορεί να συγκριθεί με τα δίδυμα (εκτός από τρίδυμα, τετράδυμα κτλ). Όσο μικρές κι αν είναι οι διαφορές ηλικίας... είναι εντελώς διαφορετικό από το να έχεις δίδυμα. Δεν υπάρχει σύγκριση.

Όταν είχα μωρό το 3ο και 15 μηνών τα δίδυμα τα πράγματα ήταν καλύτερα (!!!) από την εποχή που είχα τα δίδυμα μωρά!

 

2. Δε θα άλλαζα κάτι στις επιλογές μου (ή τις συγκυρίες) αν είχα τη δυνατότητα, αλλά .... δε θα τις συνιστούσα!

Η κούραση ενός μωρού και μιας ταυτόχρονης εγκυμοσύνης είναι μεγάλη. Επίσης αν για κάποιο λόγο η εγκυμοσύνη δεν είναι "άνετη".... τότε τα πράγματα είναι πολύ δυσκολότερα όταν υπάρχει μωρό στο σπίτι από το να υπάρχει κάποιο μεγαλύτερο, σε ηλικία, παιδί.

Επίσης η κούραση που συσσωρεύεται κατά τη διάρκεια που γεννηθεί και το νέο μέλος είναι μεγάλη. Εκεί χάνει κάποιος "στιγμές" ευτυχίας και γαλήνης λόγω κούρασης και προσπάθειας για επιβίωση στην καθημερινότητά του.

 

3. Στα θέματα ζήλιας, παίζει μεγάλο ρόλο ο χειρισμός από τους γονείς και τους οικείους. Σίγουρα ένα παιδί που μαθαίνει τον κόσμο θα είναι πιο εύκολο να ενσωματώσει το νέο μέλος στην καθημερινότητά του, από ένα παιδί που ζει για χρόνια μόνο του και ξαφνικά ανατρέπονται οι ισορροπίες του "γνωστού" του κόσμου. Αυτό όμως έχει πολλές παραμέτρους.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή και πρόγραμμα. ;)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο alcyon! Είσαι παράδειγμα δυνατής μαμάς (τουλάχιστον για μένα)! Εγώ έχω ένα και σκέφτομαι αν θα τα καταφέρω με δεύτερο, επειδή δεν έχω βοήθεια από πουθενά. Δεν θα ξαναπαραπονεθώ ποτέ!!!:D

Link to comment
Share on other sites

μπραβο σου βρε ALCYON.. και συν τις αλλοις εχεις και χρονο να μπαινεις και να γραφεις και να συμβουλευεις..αρα η εισαι σουπερ οργανωτικη μανουλα η εχεις πλεον βοηθεια η εχεις καταργησει τον υπνο και καθε λογης ξεκουραση και εδω μεσα βρισκει ςδιεξοδο να εκτονωνεσαι..μπραβο και παλι..

 

εγω θελω να κανω συντομα ενα παιδακι αλλα επειδη θηλαζω αποκλειστικα και επειδη εχω ιστορικο κακων κυησεων και η τελευται εγκυμοσυνη ηταν με περιδεση και ξεκουραση μηνων στο σπιτι (η μια και μοναδικη ευκαιρια στην ενηλικη ζωη μου να φυτοζωισω με την καλη εννοια) και ετσι απο τη μια σκεφτομαι οτι προφανως θα πρεπει να διακοψω τον θηλασμο προληπτικα για το νεο κυημα και απο την αλλη οτι μια επομενη εγκυμοσυνη θα με καταπονισει τοσο ψυχικα οσο περισσοτερο σωματικα μετα απο 3 χρονια Non stop προσπαθειων να κανω παιδι..βασικα το μονο που επειγει ειναι η ηλικια του ανδρα μου κατα τ'αλλα με το νεο χρονο ισως αποθηλασω σιγα σιγα και κανω νεες προσπαθειες..

Link to comment
Share on other sites

Οργανωτική ... ναι,

βοήθεια... όχι (εγώ και ο σύζυγος... μόνο),

ο ύπνος επιτέλους στρώνει... ουφφφ χρειαζόταν!

Στο φόρουμ μπορώ να βρίσκομαι γιατί έχω τη δυνατότητα να διαβάζω αποσπασματικά και να μη χρειάζεται ιδιαίτερη συγκέντρωση (δεν έχω αυτή την πολυτέλεια χρόνου). Ναι μου αρέσει το φόρουμ ... και ελλείψη χρόνου για έξοδο με φίλους η με το σύζυγο.... μπαίνω "μέσα".....

Κατά τα άλλα, πάμε βόλτες με τα παιδιά, παίζουμε, μαγειρεύουμε, φτιάχνουμε γλυκάκια-παγωτάκια κτλ... λέμε τις ιστορίες μας... πάμε για ψώνια και πολλά πολλά άλλα.

 

Μετά τον πρώτο χρόνο με τα δίδυμα πιστεύω πως έχω τη δυνατότητα πια να πάω και στο φεγγάρι με τα πόδια! :lol: Αυτό το λέω για κάποιες διδυμομανούλες που αποθαρρύνονται για περισσότερα παιδιά ακριβώς λόγω της εμπειρίας τους με τα δίδυμα. Τα βασικά και ζόρικα έχουν περάσει... όλα τα άλλα είναι πολύ πιο εύκολα! :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας! Δεν ξέρω αν υπάρχει ήδη το θέμα (αν υπάρχει ζητώ συγγνώμη, μεταφέρετέ το). Θηλάζω αποκλειστικά τη μπέμπα μου και θα ήθελα να ξέρω αν μπορουμε να κάνουμε ελεύθερα έρωτα με τον άντρα μου χωρίς πιθανότητα εγκυμοσύνης. Ακόμη θα ήθελα να ξέρω, αν μείνεισ τελικά εγκυος ενώ θηλάζεις τι γίνεται;; κόβεται το γάλα;;; Τελευταία απορία: Σκεφτόμαστε όταν η μπέμπα πάει 6 μηνών να ξανακάνουμε μπεμπάκι. Τι πρέπει να κάνω;; Να κοψω το θηλασμο;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...