Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός το 2ο χρόνο


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες!

 

Με απασχολεί τελευταία το ζήτημα του θηλασμού σε σχέση με τη διατροφή με στερεά αφού ένα μωρό κλείσει τον ένα χρόνο θηλασμού.

 

Το μωρό μου είναι φανατικό πλέον του θηλασμού και έχω ακολουθήσει την τακτική του να το θηλάζω όποτε θέλει (χωρίς πρόγραμμα) και να ακολουθώ πρόγραμμα στο ωράριο που του προσφέρω στερεά τροφή.

 

Τελικά κάτι τρώει, αλλά όχι και πάρα πολλά πράγματα τόσο σε ποσότητα όσο και σε ποικιλία, και ανησυχώ μήπως συνεχίζοντας έτσι φτάσει 2 χρονών και τρώει ελάχιστα πράγματα.

Δεν με κουράζει ο θηλασμός, απλώς αναρωτιέμαι μέχρι πότε θα μπορούσε όντως να τον καλύπτει χωρίς πρόβλημα (αν συνεχίζει να τρώει λίγες στερεές και επιλεκτικά κιόλας).

 

Ουφ, τα είπα...

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και η δικιά μου κόρη τρώει πλέον πολύ λίγα πράγματα από στερεές, ενώ μάλλον έχει αυξήσει τους θηλασμούς. Τρώει πολύ λιγότερες στερεές απ' ότι στο διάστημα μεταξύ 6 και 12 μηνών. Δεν τρώει σχεδόν καθόλου φρούτα, ενώ παλιά τα έτρωγε ευχάριστα, αντίθετα ζητάει πολλύ το γιαούρτι που πριν το έτος δεν ήθελε ούτε να το δει! Γενικά, ανά περιόδους, αλλάζει γούστα

Κι εγώ όπως κι εσύ τη θηλάζω όποτε και όσο θέλει, έχω παρατηρήσει πως όταν ετοιμάζει δόντι ή είναι να περάσει κάποια ίωση, σχεδόν καταργεί τις στερεές.

Δεν αγχώνομαι και πολύ, πιστεύω πως καλύπτεται με το θηλασμό, όπως καλυπτόταν και το πρώτο εξάμηνο που δεν έτρωγε στερεές, άλλωστε τώρα κάτι τρώει και αφού το επιλέγει η ίδια, μάλλον τρώει αυτό που της είναι απαραίτητο (απλά φροντίζω να είναι οι περισσότερες τροφές ανάμεσα στις οποίες μπορεί να επιλέξει υγιεινές).

Δεν ξέρω αν υπάρχει θέμα με το σίδηρο :roll: αν δηλαδή θα έπρεπε να τρώει ίσως περισσότερο κρέας...

Πάντως, αυτή τη φάση την περάσανε και άλλα δύο απ' τα παιδιά μου, λίγο μεγαλύτερα, λίγο πριν κλείσουν τον δεύτερο χρόνο, και μάλιστα αυτά δεν θηλάζανε, παρόλα αυτά, περάσανε μια περίοδο που προτιμούσαν να πίνουν σχεδόν μόνο γάλα.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

dimitra μην αγχωνεσαι εγω δεν πιστευω ότι φταει ο θηλασμος...ο δικος μου που δεν θήλαζε την πέρασε αυτη τη φάση για έναν ολόκληρο χρόνο..απο τα 2 μεχρι τα 3...ξες τι θα πει ένα παιδί που δεν με προβληματισε ποτε ( υπνος,φαι ) ξαφνικα στα 2 του λόγω πεινας από όλη την ημέρα να ξυπναει μεσα στην νυχτα 4-5 φορές και να ζηταει γάλα..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγώ την ίδια απορία έχω..δηλαδή ναι μεν οκ ο θηλασμός ανεμπόδιστα τον πρωτο χρόνο, και τον δευτερο και τον τρίτο...αλλά καλύπτονται τα λιγόφαγα παιδάκια μετά το πρώτο έτος? Να μου πείς ξέρουν εκείνα... :roll:

 

Εμένα κάτι τρώει τώρα...δηλαδή θα φάει το φαγάκι της (σχεδον ολα)χώρις παράπονα απλά τρώει μικρές ποσότητες. Και φρουτακια τρώμε, αυγο πορτοκαλάδα...Αλλο γάλα ουτε που να το δει...(περιεργο αφου επινε συμπληρωμα κατα διαστηματα μεχρι 6-7 μηνών)

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο θηλασμός, σχεδόν αποκλειστικά, δεν μπορεί να καλύψει πλήρως τις διατροφικές ανάγκες ενός μωρού μετά τον πρώτο χρόνο γιατί συγκεκριμένες ουσίες δεν περιέχονται στο μητρικό γάλα σε ικανοποιητικές ποσότητες, π.χ. σίδηρο. Σαν συμπλήρωμα διατροφής, το μητρικό γάλα είναι πολύ καλό και πέραν του πρώτου χρόνου αλλά πρέπει να συνοδεύεται και από ποικιλία φαγητών. Τϊ πιστεύεις ότι φταίει και δεν δοκιμάζει να φάει στερεές τροφές; Μήπως χορταίνει πολύ με το γάλα σου και δεν νιώθει την ανάγκη;

 

A daughter is just a little girl who grows up to be your best friend

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μερικές φορές, τα παιδιά αποφεύγουν από ένστικτο τροφές που τους δημιουργούν πρόβλημα αλλεργίας ή εντερικό κτλ.

Η κόρη μου μέχρι 14 μηνών έτρωγε από στερεές ένα φρούτο και δυο κουταλιές φαγητό. Για το λόγο αυτό, έδινα κυρίως έμφαση στο κρέας αλλά πρόσφερα και άλλες τροφές σε ποικιλία. Δεν ανησυχούσα, γιατί αναπτυσσόταν καλά (από βάρος ήταν εκτός καμπυλών έτσι κι αλλιώς) και γιατί είχα διαβάσει και για παιδάκια που έφταναν έτσι σε λίγο μεγαλύτερη ηλικία και ξαφνικά άρχιζαν να τρώνε κανονικά, χωρίς οι μαμάδες να κάνουν κάτι ιδιαίτερο. Τελικά, κατά τους 15 μήνες, άρχισε να τρώει "κανονικά".

 

Πολλές φορές, η "εμμονή" με το θηλασμό οφείλεται σε πόνους οδοντοφυΐας και εκεί βλέπουμε τα μωρά να περνούν μέρες ολόκληρες μόνο με θηλασμό.

 

Αναφέρεται:

* In the second year (12-23 months), 448 mL of breastmilk provides:

o 29% of energy requirements

o 43% of protein requirements

o 36% of calcium requirements

o 75% of vitamin A requirements

o 76% of folate requirements

o 94% of vitamin B12 requirements

o 60% of vitamin C requirements

-- Dewey 2001

 

Υλικό για διάβασμα:

http://www.kellymom.com/bf/bfextended/index.html

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,

 

σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, έτρεχα πάρα πολύ τις τελευταίες μέρες και δεν είχα προλάβει να μπω στο forum.

 

Τελικά μάλλον άδικα ανησυχούσα γιατί τις τελευταίες μέρες έχει αλλάξει πολύ το μωρό και τρώει αρκετά πράγματα με αρκετή όρεξη.

Παθαίνει κάτι "εμμονές" με κάποιες τροφές σε κάποιες φάσεις, μετά αλλάζει γούστα και γενικά είναι λίγο απρόβλεπτος, αλλά νομίζω ότι -τουλάχιστον σε αυτή τη φάση- είναι πολύ ορεξάτος .

 

Και συνεχίζει να θηλάζει ακάθεκτος, άλλες μέρες (και νύχτες...) πιο πολύ, άλλες λιγότερο.

Αν περνάει καμιά ίωση, τα κόβει σχεδόν τελείως τα στερεά.

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Παθαίνει κάτι "εμμονές" με κάποιες τροφές σε κάποιες φάσεις, μετά αλλάζει γούστα και γενικά είναι λίγο απρόβλεπτος, αλλά νομίζω ότι -τουλάχιστον σε αυτή τη φάση- είναι πολύ ορεξάτος .

για πολλά χρόνια θα είναι έτσι! θα βλέπεις συνέχεια αλλαγές!

 

 

Αν περνάει καμιά ίωση, τα κόβει σχεδόν τελείως τα στερεά.

πάγια κι έξυπνη τακτική!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Και μένα με προβληματίζει η διατροφή του γιού μου.

Κοντεύει 29 μηνών και θηλάζει πάντα με την ίδια όρεξη.

Το πρόβλημα είναι οτι δεν θέλει να τρώει πολύ ειδικά το μεσημεριανό φαγητό.

Σήμερα για παράδειγμα το πρωί του έκανα φρουτόκρεμα επειδή του αρέσουν γενικά οι κρέμες και επειδή δεν τρώει φρούτα αλλιώς.

Το μεσημέρι δεν ήθελε να φάει ούτε μπουκιά.

Θήλασε και κοιμήθηκε.

Όταν ξύπνησε ξαναθήλασε και του έφτιαξα αυγοφέτα (ψωμί βουτυγμένο σε αυγό και τηγανισμένο) του το έκανα πρώτη φορά και έφαγε ολόκληρη την φέτα από ψωμί του τοστ.Το βραδάκι έφαγε ένα γιαούρτι.

Το αυγό το βραστό με το ψωμί, ενώ του άρεσε,δεν θέλει ούτε να το δει.

Γενικά τα μαγειρεμένα φαγητά δεν τα θέλει,τρώει μόνο λίγες μπουκιές και συνήθως το απόγευμα.

Αντίθετα τρώει με ευχαρίστηση τα γιαούρτια και τις κρέμες.

Τρώει επείσης τοστ,πατάτες τηγανιτές και του αρέσει και το ψητό κρέας.

Και θηλάζει αρκετές φορές μέσα στη μέρα.Ακόμα κι όταν φάει κάτι, θέλει από πάνω να πιει και το γάλα του.

Α, και όταν βλέπει τον μεγάλο να πίνει γάλα με το ποτήρι, ζητάει κι αυτός.(Πίνει το κατσικίτσιο Όλυμπος)

Γενικά είναι πολλή φίλος με το γάλα,οτιδήποτε γάλα είναι αυτό.

Βέβαια το αγαπημένο του είναι της μαμάς.!

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

ποσο χαιρομαι που υπαρχουν και αλλα παιδακια που θηλαζουν ακομα....ο μπεμπης μου ειναι 22 μηνων και θηλαζει ακομα!κοριτσια δεν υπαρχει καλυτερο και για το παιδι και για μας...το τι εχουμε ακουσει βεβαια δεν σας περιγραφω. Απο συγγενεις,γιατρους φιλους..κτλ.αλλα εμεις ακαθεκτοι!!θηλαζουμε περηφανα και αποφασιστικα για οσο εχουμε ακομα γαλατακι...keep walking...!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ετσι, για να σας δώσω ένα update, συνεχίζουμε κανονικά το θηλασμό

και το παιδί τρώει και τα πάντα χωρίς πρόβλημα!

Δεν υπήρξε τελικά ποτέ κανένα θέμα με το θηλασμό, δεν εμπόδισε την εισαγωγή των στερεών.

Το παιδί ξεκίνησε απλώς λίγο πιο αργά, όταν ήταν έτοιμο!

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κορίτσια η κόρη μου είναι 27 μηνών, τρώει από όλα σε μικρές ποσότητες φυσικά, βέβαια με το κρέας δεν τα πάμε πολύ καλά. Θηλάζει το πρωϊ που θα ξυπνήσει, το μεσημέρι για την πάρει ο ύπνος, το βράδυ και καμιά φορά μπορεί να μου ζητήσει και ενδιάμεσα να θηλάσει. Το ερώτημα μου είναι αν το γάλα που παίρνει από μένα συνολικά είναι αρκετό ή μήπως θα έπρεπε παράλληλα με τους θηλασμούς να της δίνω και κανένα ποτηράκι ξένο;

Η μπεμούλα μου ταλαιπωρήθηκε πολύ για να φάει το γάλα της μαμάς της, αλλά τα καταφέραμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Κορίτσια η κόρη μου είναι 27 μηνών, τρώει από όλα σε μικρές ποσότητες φυσικά, βέβαια με το κρέας δεν τα πάμε πολύ καλά. Θηλάζει το πρωϊ που θα ξυπνήσει, το μεσημέρι για την πάρει ο ύπνος, το βράδυ και καμιά φορά μπορεί να μου ζητήσει και ενδιάμεσα να θηλάσει. Το ερώτημα μου είναι αν το γάλα που παίρνει από μένα συνολικά είναι αρκετό ή μήπως θα έπρεπε παράλληλα με τους θηλασμούς να της δίνω και κανένα ποτηράκι ξένο;

 

Γιατί να δώσεις ξένο όταν έχεις το καλύτερο γάλα για το μωρό σου;

Αν η μικρή χρειαζόταν κι άλλο γάλα θα στο ζητούσε μόνη της: θα θήαζε συχνότερα και ο οργανισμός σου θα "εφτιαχνε" τότε και άλλο γάλα. Παραγωγή και ζήτηση.

Μην ανησυχείς

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας ειμαι ο μπαμπας και κανω post απο το account της μαμας:cool:

Η μαμα ειναι φανατικη με τον ( δια βιου ) μητρικο θηλασμο και το παιδακι ειναι στον 17ο μηνα και θηλαζει ακομα

παρα το οτι η παιδιατρος μας συστησε να τρωει πρωτα τα 3 γευματα της ημερας και μετα να θηλαζει και αν δεν τρωει να την αφηνει να πεινασει μεχρι να εχει ορεξη φαει αυτο δεν γινετε αλλα το παιδι ειναι ολη μερα στο στηθος , με αποτελεσμα φυσικα χαμηλο αιματοκριτη , και συμπεριφορα 9 μηνου και οχι 17 μηνου παιδιου ( ζητα συνεχεια στήθος ) , Πως πρεπει να συμπεριφερθω στήν όλη κατασταση δεδομένου του οτι η μαμά ειναι ανένδοτη στο θηλασμό ( διαβίου ) ???

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ειμαι ο μπαμπας και κανω post απο το account της μαμας:cool:

Η μαμα ειναι φανατικη με τον ( δια βιου ) μητρικο θηλασμο και το παιδακι ειναι στον 17ο μηνα και θηλαζει ακομα

παρα το οτι η παιδιατρος μας συστησε να τρωει πρωτα τα 3 γευματα της ημερας και μετα να θηλαζει και αν δεν τρωει να την αφηνει να πεινασει μεχρι να εχει ορεξη φαει αυτο δεν γινετε αλλα το παιδι ειναι ολη μερα στο στηθος , με αποτελεσμα φυσικα χαμηλο αιματοκριτη , και συμπεριφορα 9 μηνου και οχι 17 μηνου παιδιου ( ζητα συνεχεια στήθος ) , Πως πρεπει να συμπεριφερθω στήν όλη κατασταση δεδομένου του οτι η μαμά ειναι ανένδοτη στο θηλασμό ( διαβίου ) ???

 

 

 

 

Καλησπερα!

Η συμπεριφορα της κορης σου ειναι φυσιολογικη,στην ηλικια σας και μενα ηθελε συνεχεια στηθος.

Η κορη μου ειναι 2 ετων και πλεον εχει αλλαξει συμπεριφορα θελει να τρωει περισσοτερο στερεες και το στηθος το θελει πολυ πριν κοιμηθει και κατα τη διαρκεια της νυχτας,την ημερα το 90%της το προσφερω εγω να φανταστεις.

 

Το να αφησεις το παιδι να πεινασει για να φαει κατι αλλο ειναι απαραδεκτο,εγω θα εβαζα Χ σε οποια παιδιατρο μου προτεινε κατι τετοιο.

Το παιδακι σας θα ξεκινησει να τρωει περισσοτερες στερεες οταν εκεινο ειναι ετοιμο.

 

Οταν λες οτι ειναι η γυναικα σου θελει να θηλαζει διαβιου τι εννοεις?:roll:

Ο θηλασμος ειναι μια φυσιολογικη συνεχεια της γεννας και ειναι φυσιολογικοτατο να θηλαζει ενα παιδι μεχρι να γινει και 6 ετων.

 

Δυστυχως στη χωρα μας οι γυναικες δεν θηλαζουν πια και εχει γινει το φυσιολογικο αφυσικο πια :(.

 

Εμενα ο συζυγος ειναι περηφανος που η κορη του θηλαζει ακομα, η γυναικα σου αυτη τη στιγμη προσφερει το καλυτερο στο παιδι σας και θα το δεις στο μελλον αυτο,(δεν θα αρρωσταινει ευκολα κλπ).

 

Εμενα αντιβιωση και ντεπον δεν εχει πιει ακομα.....

 

Και αγελαδινο γαλα να επινε πιθανον να ειχε μεγαλυτερο προβλημα σιδηρου,αν ψαξεις λιγο το τοπικ του θηλασμου θα δεις τι εννοω.

Ελπιζω να το δει και η Αγλαια που ειναι και συμβουλος θηλασμου να στα πει καλυτερα.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καμοια αλλη θηλαζουσα μανουλα να με υπερασπιστει????

μην κανετε τον κοπο να βαζετε λινκς

ετσι και αλλιως ο αντρας μου ειναι οχυρωμενος στις δικες του ιδεες περι θηλασμου και εγω στις δικες μου

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Συζυγε της Μαριρενας,Εγω θα συμφωνησω με τη Μαρία Χ.

 

Δεν τα βγαζουμε απο το μυαλο μας αυτα που λεμε. Ο θηλασμος του βρεφους ως 2 χρονια συστηνεται απο τη UNICEF και τον παγκοσμιο Οργανισμο Υγειας, οχι απο κομπογιαννιτες!

 

Επισης, συνηθως ο χαμηλος αιματοκριτης και σιδηρο ειναι οργανικο. Τι σε κανει να πιστευεις οτι αν επινε αλλο γαλα θα ηταν καλυτερα. Αν ειναι αναφαγο το παιδι, τοτε θα ηταν χειροτερα αν δε θηλαζε. Φανταζεσαι να μην ετρωγε αλλα ουτε και να θηλαζε;;;

Link to comment
Share on other sites

καμοια αλλη θηλαζουσα μανουλα να με υπερασπιστει????

μην κανετε τον κοπο να βαζετε λινκς

ετσι και αλλιως ο αντρας μου ειναι οχυρωμενος στις δικες του ιδεες περι θηλασμου και εγω στις δικες μου

 

Τι γίνεται με τις ιδέες του περί σεβασμού, προς εσένα και προς το μωρό; Ο θηλασμός φαίνεται να είναι δευτερεύον θέμα (τα έχουμε περάσει κι εμείς ... ευτυχώς συνήλθαμε .. χωρίς λινκς) :wink:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Επισης, παραθετω αυτα που υπαρχουν ηδη σε αλλο ποστ μεταφρασμενα απο τη φίλη amaretto

Τα οφέλη του θηλασμού συνεχίζονται και τον δεύτερο χρόνο:

  • Τον δεύτερο χρόνο (12-23 μήνες), 448 mL μητρικού γάλακτος καλύπτουν τις απαιτήσεις:
    • 29% της ενέργειας
    • 43% των πρωτεινών
    • 36% του ασβεστίου
    • 75% της βιταμίνης Α
    • 76% του φολικού οξέος
    • 94% της βιταμίνης B12
    • 60% της βιταμίνης C

     

    [*]Συστήνεται συχνά για ολιγόφαγα παιδιά να μειώνεται ο θηλασμός, για να "ανοίξει η όρεξη τους". Η έρευνα δεν υποστηρίζει κάτι τέτοιο αλλά ενθαρρύνονται οι μαμάδες να ενισχύσουν τη διατροφή τους με θρεπτικά συστατικά και να προσφέρουν τροφές με πιο ελκυστική γεύση ή τρόπο.

    [*]Παιδιά που αποθηλάζουν πριν τα 2 χρόνια αρρωσταίνουν πιο συχνά.

    [*]Παιδιά μεταξύ 16 και 30 μηνών που θηλάζουν αρρωσταίνουν λιγότερο και ξεπερνούν ευκολότερα τις ασθένειες.

    [*]Μερικοί ανοσοποιητικοί παράγοντες αυξάνονται σε περιεκτικότητα κατά το 2ο χρόνο.

    [*]Τα παιδιά που αποθηλάζουν και ανεξαρτητοποιούνται με το δικό τους ρυθμό αισθάνονται πιο ασφαλή και προσαρμόζονται πιο εύκολα.

    [*]Η Αμερικάνικη Παιδιατρική Ακαδημία συστήνει:

    Ο θηλασμός να συνεχίζεται τουλάχιστον για τον 1ο χρόνο ζωής και όσο παραπάνω επιθυμούν μητέρα και παιδί ... Η αυξημένη διάρκεια του θηλασμού παρέχει αξιοσημείωτα οφέλη στην υγεία και την ανάπτυξη για τη μητέρα και για το παιδί. .. Δεν υπάρχει άνω όριο στη διάρκεια του θηλασμού και καμιά ένδειξη για ψυχολογικό ή αναπτυξιακό κίνδυνο από το θηλασμό στον 3ο χρόνο ή παραπάνω.

    "The American Academy of Pediatrics recommends that "Breastfeeding should be continued for at least the first year of life and beyond for as long as mutually desired by mother and child... Increased duration of breastfeeding confers significant health and developmental benefits for the child and the mother... There is no upper limit to the duration of breastfeeding and no evidence of psychologic or developmental harm from breastfeeding into the third year of life or longer."

    [*]Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας δίνει έμφαση στη σημασία του θηλασμού τουλάχιστον μέχρι τα 2 έτη.

    Επιστημονική Ανθρωπολογική έρευνα δείχνει ότι τα παιδιά είναι "σχεδιασμένα" για θηλασμό μεταξύ περίπου 2.5 και 7 ετών.

http://www.kellymom.com/bf/bfextended/ebf-benefits.html

__________________

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ειμαι ο μπαμπας και κανω post απο το account της μαμας:cool:
γεια σου κι εσένα!

 

Η μαμα ειναι φανατικη με τον ( δια βιου ) μητρικο θηλασμο και το παιδακι ειναι στον 17ο μηνα και θηλαζει ακομα
Η μαμά δεν μου φαίνεται να είναι φανατική με κάτι όσο την "γνωρίζω" διαδικτυακά, πιο πολύ μου φαίνεται ότι απλά κάνει αυτό που την προορίζει η φύση να κάνει. Και η αλήθεια είναι ότι, αντίθετα με ό,τι λέει ο Χιου Χέφνερ, η φύση έδωσε το στήθος στις γυναίκες πρωτίστως για να θηλάσουν τα μικρά τους, και δευτερευόντως για να χαίρονται οι άντρες:lol:

 

Το "ακόμα" γιατί το λες; Μικρό είναι το παιδάκι:D

 

παρα το οτι η παιδιατρος μας συστησε να τρωει πρωτα τα 3 γευματα της ημερας και μετα να θηλαζει και αν δεν τρωει να την αφηνει να πεινασει μεχρι να εχει ορεξη φαει αυτο δεν γινετε αλλα το παιδι ειναι ολη μερα στο στηθος ,
Η παιδίατρος σας έδωσε οδηγίες που είναι προσωπική της άποψη και έρχονται σε αντίθεση με τις οδηγίες της Αμερικανικης Ακαδημίας Παιδιατρικής

 

με αποτελεσμα φυσικα χαμηλο αιματοκριτη
χαμηλό αιματοκρίτη έχουν και πάρα πολλά μωρά που πίνουν ξένο γάλα, και μάλιστα σε ποιο έντονο βαθμό, δεν ευθύνεται ο θηλασμός γι αυτό

 

και συμπεριφορα 9 μηνου και οχι 17 μηνου παιδιου ( ζητα συνεχεια στήθος ) ,
για να ζητά στήθος σημαίνει ότι το έχει ανάγκη.

Αν σεβαστείτε αυτή την ανάγκη, τότε το παιδί θα περάσει μόνο του, ομαλά, στο επόμενο στάδιο όταν είναι έτοιμο. Μην φοβάσαι ότι θα γίνει μαμόθρευτο, ο Κολοκοτρώνης θήλαζε μέχρι 4 ετών, και φλώρο δεν τον λες!

 

Πως πρεπει να συμπεριφερθω στήν όλη κατασταση δεδομένου του οτι η μαμά ειναι ανένδοτη στο θηλασμό ( διαβίου ) ???
Κοίτα, με τον δια βίου θηλασμό ούτε εγώ συμφωνώ. Πιστεύω ότι λίγο πριν πάνε φαντάροι πρέπει να αποθηλάσουν.:lol:

 

Χωρίς πλάκα τώρα, πιστεύω ότι πρέπει να έχεις λίγο περισσότερη εμπιστοσύνη στο ένστικτο της μάνας, στα επιστημονικά δεδομένα και στην φύση

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

συζυγε της Μαριρενας καταρχας μπραβο σου που ασχολεισαι με την υγεια του παιδιου σου.

 

δευτερον, να σε καθησυχασω, δεν υπαρχει δια βιου θηλασμος:D θελουμε δεν θελουμε καποια στιγμη το παιδι αποθηλαζει.

αν αυτο γινει ομαλα και φυσικα , το παιδι θα εχει επωφεληθει τα μεγιστα και ψυχικα και σωματικα, θα εχει γεμισει τοσο αγαπη οσο και ...αντισωματα!:wink:

 

αν δεις εδω στο φορουμ ενα θεμα για ολιγοφαγα παιδια, θα παρατηρησεις οτι τα πιο πολλα δεν θηλασαν καθολου ή θηλασαν λιγο. στον θηλασμο εχεις το πλεονεκτημα οτι παιρνει θρεπτικα συστατικα και δεν γεμιζει θερμιδες απο τα εμπλουτισμενα γαλατα του εμποριου.

ο χαμηλος αιματοκριτης μειωνεται ακομα περισσοτερο με το αγελαδινο γαλα, σου μιλω ως παθουσα...

 

η συμπεριφορα του παιδιου σχετικα με τη ζητηση μπορει να οφειλεται σε : ιωση , δοντια (εχουμε να κοιμηθουμε ενα χρονο...) αλλαγες στο περιβαλλον του παιδιου πχ παιδικος σταθμος, εντασεις μεταξυ των γονιων, κυριως ενταση και αγχος της μαμας , επιστροφη στην εργασια, αλλαγη δωματιου...και πολλα πολλα αλλα.

 

πιστεψε με, συζυγε της μαριρενας, η γυναικα σου προσφερει ο,τι καλυτερο εχει να προσφερει μια μανουλα στο παιδι της. να εισαι περηφανος για εκεινη και να την στηριζεις , το χρειαζεται πολυ....(δεν μιλω καθολου εξω απο το χορο..... :οσο διαφορετικες αποψεις και να εχετε μεταξυ σας , οφειλετε να σεβεστε κ την επιλογη του παιδιου σας, κατι θελει να σας πει....ισως, να μην εχετε οχυρα αλλα μια μεγαλη κοινη αγκαλια;;)

και επαναλαμβανω δεν μιλω καθολου εξω απο το χορο......)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ειμαι ο μπαμπας και κανω post απο το account της μαμας:cool:

Η μαμα ειναι φανατικη με τον ( δια βιου ) μητρικο θηλασμο και το παιδακι ειναι στον 17ο μηνα και θηλαζει ακομα

παρα το οτι η παιδιατρος μας συστησε να τρωει πρωτα τα 3 γευματα της ημερας και μετα να θηλαζει και αν δεν τρωει να την αφηνει να πεινασει μεχρι να εχει ορεξη φαει αυτο δεν γινετε αλλα το παιδι ειναι ολη μερα στο στηθος , με αποτελεσμα φυσικα χαμηλο αιματοκριτη , και συμπεριφορα 9 μηνου και οχι 17 μηνου παιδιου ( ζητα συνεχεια στήθος ) , Πως πρεπει να συμπεριφερθω στήν όλη κατασταση δεδομένου του οτι η μαμά ειναι ανένδοτη στο θηλασμό ( διαβίου ) ???

 

Γεια σου!

Αν σκεφτείς ότι παγκοσμίως η μέση ηλικία αποθηλασμού είναι τα 4 χρόνια, το να ζητά το στήθος είναι απόλυτα φυσιολογικό για ένα παιδάκι 17 μηνών.

Σκέψου ότι τα περισσότερα παιδάκια που έχουν αποθηλάσει, σ΄αυτή την ηλικία θέλουν πιπίλα και μπιμπερό. Γιατί αυτό να είναι φυσιολογικό και το στήθος της μαμάς όχι;

Δες ξανά φωτογραφίες και βίντεο απ΄όταν ήταν η κόρη σου 9 μηνών και σύγκρινέ την με τώρα. Θα διαπιστώσεις ότι τελικά έχει εξελιχθεί πολύ, παρόλο που θηλάζει.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τον απογοητευσατε ελπιζε και αυτος να βρει καποια να του πει το αντιθετο!!!:rolleyes:

επισης αυτη που μιλησε για τα 3 γευματα τη μερα ηταν διατροφολογος και οχι παιδιατρος

οι παιδιατροι που την πηγαινω ειναι ολοι οκ με τον θηλασμο πανω απο χρονο

 

ομως και η διατροφολογος ειπε και κατι που δεν το ακους συχνα απο ειδικους

ο θηλασμος περαν απο το χρονο ειναι θεμιτος εφοσων το επιθυμουν μητερα παιδι και ενισχυει ψυχολογικα το παιδι και δυναμωνει τη σχεση με τη μητερα εχουμε παραδειγμα στη πολη μας που θηλαζει πανω απο 3 χρονια!!!!

οταν το ακουσε σταυροκοπηθηκε και ειπε παναγια μου μακρια απο μας και το απωθησε στο πισω μερος του μυαλου του!!!!:lol::lol:

αλλα την ρωτησα τι κανουμε οταν βγαζει δοντακια η εχει καποιο κρυωμα που σε αυτες τις φασεις δεν εχει ορεξη παρα μονο για γαλα και μου ειπε πως δεν αντικαθιστουμε κανενα απο τα 3 βασικα γευματα με γαλα και αφηνουμε το παιδι να πεινασει για να φαει!!!!:shock::?:?

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Μαριρενα ..... τι λεει θε μου η διατροφολογος...........:roll:

αφηνεις το παιδι να θηλαζει οσο θελει σε τετοιες περιπτωσεις και προσφερεις φαγητο κ αλλα υγρα (νερο, κανενα χυμο) δεν γινεται να το αφηνεις να πειναει σε ιωση, τι λεμε τωρα. ασε που τα μωρα ενστικτωδως ακολουθουν την καλυτερη αυτοιαση, απεχουν δλδ απο το φαγητο, αλλα θηλαζουν συχνοτερα....κ οσα δεν θηλαζουν τη βγαζουν με γαλα μονο....οποτε δεν παιζει το σεναριο της διατροφολογου ετσι κ αλλιως....

 

μπορει να απογοητευτηκε ο αντρας σου αλλα θα το καλαβει με τον καιρο ποσο καλο εκανε ο θηλασμος στη μικρη σε ολους τους τομεις...;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...