Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η αξία της αγκαλιάς


melita

Recommended Posts

Εμενα μου εχουν πει και το αλλο κουφο: να μην κραταω το μωρο αγκαλια γιατι πιανεται και δεν μπορει να απλωθει...speechless-smiley-004.gifspeechless-smiley-004.gif

 

 

αυτο δεν το θεωρω κ τοσο κουφο...θα συμφωνησω λιγακι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αυτο δεν το θεωρω κ τοσο κουφο...θα συμφωνησω λιγακι...

 

Κατ' αρχην, μια και ειχατε γενεθλια, να σου ευχηθω για τη μπουμπου σου να ειναι χιλιοχρονη και ευτυχισμενη!!! party-smiley-015.gif

Τωρα για το αν πιανεται το μωρο στην αγκαλια, τι να πω! Δε θα γκρινιαζε? Μεσα στην κοιλια ειναι κουβαρακι, στην αγκαλια ειναι πιο αβολα?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι σχετικό φυσικά..

Για τις μανουλες που εργαζονται και λειπουν το 8ωρο για να μην πω περισσοτερο τι γινεται?

Στην δική μου περιπτωση βλέπω οτι της μικρής της λειπω παρα πολύ. Το πρωι κλαιει την ωρα που φευγω και το απογευμα μολις μπω (εστω και φορτομένει με τσαντες απο το σουπερ μαρκετ) πρεπει να παω καρφι σε εκεινη γιατι διαφορετικά απλώνει χερια και κλαιει. Δεν την εχω κακομάθει αλλά θελει την αγκαλιά της μανουλας. Θα την παρω αγκαλιτσα λιγο και μετά μονη της θελει να κάνει κατι αλλο. Σε μια ωριστσα (λεμε τωρα ) ξανά θελει λιγο αγκαλιά. Να της στερησω αυτο για να μην την κακομάθω? Μην τρελαθουμε κιολας!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας και απο εμένα, εγώ θα ήθελα να ρωτήσω τις μανάδες που χρησιμοποιούν ring sling αν τα παιδάκια τους τους αρέσει να κάθονται σε αυτό όταν είναι ξύπνια ή μέσα στο σπίτι. Ρωτάω επειδή ο μικρός μου είναι πολύ αγκαλίτσας και επειδή έχω και τον Οδυσσακο βολεύει πολλές φορές να βάζω το μωρό στο sling μέσα στο σπίτι για να θηλάσει ή για να τον κοιμίσω, αλλά όταν πάω να τον βάλω και είναι ξύπνιος μέχρι να έρθει το στήθος ή το περπάτημα διαμαρτύρεται. Εύχομαι να μάθει να κάθεται για να μπορώ παράλληλα να φροντίζω και τον Οδυσσάκο.

MLZ0p3.pngpZRYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κασπερινα συμφωνω μαζι σου! Τι να κακομαθεις? Αφου το παιδι σου λεει απο μονο του τι χρειαζεται!

 

mikaela ο δικος μου καθεται μετα χαρας στο σλινγκ και μεσα στο σπιτι. Δεν εχει προβλημα αφου ειναι πανω στη μαμα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμένα το τσουρεκάκι μου ήταν προωράκι και το πήρα αγκαλίτσα μετά από 45 ημέρες ακριβώς, ευτυχώς όταν γυρίσαμε σπίτι κανείς δεν τόλμησε να μου πει να μην παίρνω το μωρό αγκαλιά γιατί θα το κακομάθω.....

από τότε οι αγκαλιές πάνε σὐννεφο, αρκετά τις στερήθηκε το μωρό μου...

ειδικά όταν κάνει το ψεύτικο κλάμα για να τον πάρω και μετά στην αγκαλιά μου φωτίζεται το προσωπάκι του από το ωραιότερο χαμόγελο του κόσμου.....πεθαίνω!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 5 months later...

εγω τον αγκαλιαζω τον φιλαω και θα συνεχισω να το κανω σε ολη μου τη ζωη.ειναι το παιδι μου.

οταν παιζει μεσα στο σπιτι και τρεχει πανω κατω μπορει να ερθει και μονος του να μου ανοιξει τα χερια για αγκαλια.σιγα μη του τη στερησω.ειναι το λιγοτερο που μπορω να του προσφερω.

 

πολλες φορες του λεω ελα να σου βαλω φιλακια και στις τσεπουλες και τρεχει πεφτει πανω μου με πιανει απο τα μαγουλα και με ταρακουναει γελωντας...:-P:-P:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό που λέω στον άντρα μου και βέβαια τσαντίζεται εν μέρει είναι ότι μακάρι να μπορούσα να τα είχα για όλη μου την ζωή στην αγκαλιά μου.Η μικρή μου με αγκαλιάζει συνέχεια,ο μικρός χάνεται για την αγκαλιά μου και βέβαια είμαι και εγώ πολύ αγκαλίτσας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν καταλαβαίνουν μερικοί είναι ότι έχουν μπερδέψει την αγκαλιά με την εξάρτηση. Οχι, εγώ θέλω να τον αγκαλιάζω, να με αγκαλιάζει, να τον φιλάω να τον χαιδεύω να να να.... αλλά δεν θέλω να ειναι κολλημένος πάνω μου. Οχι θέλω να είναι ανεξάρτητος και είναι. Και η αλήθεια είναι οτι δεν είναι και πολύ αγκαλίτσας. Δηλάδη δεν θα έρθει συχνά μόνος του. Μόνο όταν γυρίζω από την δουλειά. Μετά εγώ ζητώ αγκαλίτσες. Η αγκαλιά είναι μέθοδος τρυφερότητας όχι μέθοδος εξάρτησης.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Η δική μου γνωμη είναι: αγκαλίαστε τα, ζουπηχτε τα, τραγανιστε τα, φιληστε τα! Σοβαρα τωρα! Στη δική μου δε στέρησα ΠΟΤΕ την αγκαλία. Τα μωράκια (και τα παιδακια αντίστοιχα) πρέπει να νοιώθουν αγάπη και ασφάλεια! Να τα αγαπάς και να το νοιώθουν. Και τέτοια μωρά γίνονται και πιο ανεξάρτητα και ολοκληρωμένα γιατι δεν νοιώθουν ανασφάλεια. Ξέρουν ότι η μαμα, ο μπαμπάς θα είναι πάντα εκεί, μια αγκαλια να φωλιάσουν και να χαλαρώσουν...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

KAI go tin perno sinexei agalia, einai 11 minon tora, alla akouson akouson, exo tin kouniada mou i opoia ,i simvouli pou vrike na pou pei tin ora pou gennisa itan: ena prama tha sas po, na min tin mathete agalia!!! eleos! vre den pas na....ade piga na tis po....(k exei k paidi) kala to exei kanei stratiotaki to diko tis...frau mergel !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα ο παιδίατρος μου είχε πει ότι για τα μωρά οι 6 - 8 πρώτοι μήνες της ζωής τους είναι πολύ σημαντικοί για την διαμόρφωση του χαρακτήρα τους και για το λόγο αυτό η αγκαλιά δεν πρέπει να τους λείπει σε καμία περίπτωση. Μου είχε διευκρινίσει μάλιστα ότι θα παίρνω συνέχεια το παιδί αγκαλιά , ειδικά όταν κλαίει ή είναι ανήσυχο. Και βέβαια μου είχε επισημάνει ότι και μετά τους 8 πρώτους μήνες ποτέ δεν σταματάμε να παίρνουμε τα παιδιά μας αγκαλιά.

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ.....ειναι η αξια της αγκαλιας για ΟΛΟΥΣ οχι μονο για τα παιδια μας. Μου αρεσει να την αγκαλιαζω, να την χαιδευω, να την φιλαω, να την μυριζω, θελω να την ακουμπαω συνεχεια. Ειναι ΔΥΝΑΤΟΝ να της στερισω αυτο που η φυση μου φωναζει να της δωσω. Και θα της το δινω για οσο ΕΚΕΙΝΗ την ζηταει.....ή μεχρι απλα να πεθανω....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

ellemphriem συμφωνώ μαζί σου. κι εγώ θα την αγκαλιάζω μέχρι να πεθάνω!!!

είναι το μικρό μου, όσο και να μεγαλώσει. και δικά της παιδάκια όταν θα κάνει πάλι θα είναι το μικρό μου, το κλωσσοπουλάκι μου!

Link to comment
Share on other sites

Ευαίσθητο θέμα...Μεγάλωσα χωρίς αγκαλιές...Δε θυμάμαι ποτέ να με αγκάλισαν οι γονείς μου, ποτέ...Δεν ξέρω τι κάνανε όσο ήμουν βρέφος...Δε θυμάμαι να με αγκάλιασαν ούτε καν όταν πήρα το πρώτο μου μετάλλιο, όταν σήκωσα τη σημαία στην παρέλαση, όταν πέρασα στο Πανεπιστήμιο...ΠΟΤΕ. Ούτε τα βράδια που πήγαινα για ύπνο...Δε μιλάμε για φιλιά και γλύκες...Τίποτα τέτοιο..Πολύ με στενοχωρεί αυτό. Και μου ήταν πολύ δύσκολο και για εμένα, μεγαλώνοντας, να αγκαλιάσω και να αγγίξω καν φίλες μου ή τις αδερφές μου...

 

Σε προηγούμενη σχέση μου-πριν τον σύζυγο εννοώ...-ο φίλος μου δεν ήταν τρυφερός και επειδή κι εγώ δεν ήξερα από αγκαλιές, δεν αγκαλιάζομασταν πολύ.

 

ΕΥΤΥΧΩΣ παντρεύτηκα ένα πολύ τρυφερό άνθρωπο που με εκπαίδευσε και με εκπαιδεύει στο να αγκαλιάζω...

 

Τη μικρή μου????Τη σφίγγω, τη ζουλάω, τη χαϊδεύω, τη φιλάω και πάλι από από την αρχή...Έχω μάρσιπους αγκαλιάς και ΠΟΤΕ δεν της στέρησα αγκαλιές και φιλιά...Πιο μικρή την είχα συνέχεια πάνω μου και ΟΛΟΙ με κατέκριναν, θα μάθει, θα κακομάθει, θα σε χορέψει στο ταψί, θα, θα...Τώρα, όποτε μου το ζητήσει, τα παρατάω όλα και την παίρνω αγκαλιά και τη χαϊδεύω...Και ΠΟΣΟ ηρεμεί όταν γέρνει πάνω μου..Και πόσο γεμίζω και φουσκώνω εκείνη την ώρα...Χτες συγκεκριμένα, κάτι μάλλον την ενοχλούσε και ήμασταν 2 ώρες στον καναπέ αγκαλιά και μόλις πήγαινα να την αφήσω, έκλαιγε...Δε μαγείρεψα, δεν έκανα καμία δουλειά στο σπίτι, αλλά ήμασταν αγκαλιά!Και αυτό μόνο με ένοιαζε...

 

Και πόσο ωραία νιώθω που είναι τόσο τρυφερή...Έρχεται, μας φιλάει, μας αγκαλιάζει και αυτή, μας χαϊδεύει..Πιστεύω παίζει ρόλο που είμαστε και εμείς τόσο διαχυτικοί μαζί της..Είναι ανεπανάληπτο όλο αυτό, με συγκινεί πολύ, γιατί ειλικρινά πιστεύω στο ρητό που λέει "το μωρό γεννιέται από την κοιλιά, ο άνθρωπος από την αγκαλιά.."

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας αγκαλιτσες.

Συμφωνω πως η αγκαλια ειναι προσφορα ανεκτιμητης αξιας.

Οπως και το χαμογελο.

Θα συμπληρωσω μονο το εξης :Αγκαλια χρειαζονται οχι μονο τα βρεφη και τα μικρα παιδια αλλα ΟΛΟΙ. Μικροι μεγαλοι, νεοι, ηλικιωμενοι, υγιεις και ασθενεις. Σκεφτειτε περιπτωσεις και θα διακρινετε ποση αγαλιαση ενιωσε πχ. καποιος ασθενης οταν τον αγκαλιασαμε, τον χαιδεψαμε ή απλα μονο οταν του χαμογελασαμε.

Δωστε αγκαλιτσες. Ειναι δωρεαν και αξιζουν τοοοοοοοοοοοσο πολυ.

Σας αγκαλιαζω και σας φιλω με στοργη (καθοτι ειμαι και πιο μεγαλη μαμα)

Link to comment
Share on other sites

Αγκαλια χρειαζονται οχι μονο τα βρεφη και τα μικρα παιδια αλλα ΟΛΟΙ.

 

Συμφωνώ κι επαυξάνω!Φτάνει μια αγκαλιά από τον αντρούλη μου για να κοιμηθώ το βράδυ. Και κοιμάμαι πολύ δύσκολα γενικά...Με ηρεμεί όμως τόοοοσο πολύ....

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

ακουστε συμβουλη απο την κουνιαδα μου - η οποια εχει κ παιδι 3 χρονων - Να μην το μαθεις αγκαλια, ποτε, κ να επιμενει!!!τον πρωτο καιρο που γεννησα καθε μερα αυτο μου ελεγε!!ΕΛΕΟΣ!! frau mergel την φωναζω! στρατιωτακι το χει κανει το δικο της. Ν φανταστειτε οτι το εβαλε στο δικο του δωματιο 40 ημερων!!! αν ειναι δυνατον! οταν το ειπα στον παιδιατρο μου εφριξε! εγω την μπεμπουλα μου απο τοτε που γεννηθηκε μονο αγκαλια την εχω, ειναι 11 μηνων τωρα, ουτε εχει κακομαθει ουτε τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

και εγω ποτε δεν εμαθα σε αγκαλιες απ την οικογενεια μου κ γενικα ειμαι τυπος οχι πολυ διαχυτικος. με τον μικρο ομως τον εχω πολυ σε αγκαλια.στην αρχη που γεννηθηκε μου λεγανε οχι αγκαλιες θα κακομαθει κλπ. τελικα απ οτι ειδα κ οτι θα κανω κ στο 2ο οταν με το καλο ερθει, τους πρωτουε μηνες της ζωης του θα του προσφερω συνεχεια αγκαλια οποτε το χρειαζεται ή το χρειαζομαι. οταν μεγαλωσει λιγο,μετα τον χρονο θα το αγκαλιαζω βεβαια αλλα οχι στο παραμικρο. πχ αν πεσει κ μιξοκλαει χωρις λογο δεν το αγκαλιαζω, αν παθει ομως κατι σοβαρο κ βεβαια θα το κανω.τα παιδια δεν κακομαθαινουν με την αγκαλια αλλα για το λογο που το παρινεις αγκαλια.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μάνα που μπορεί να μην πάρει αγκαλιά το μωράκι της έστω και μια μέρα? Εννοω να το έχει δίπλα σου και να αποφεύγεις της αγκαλιά?

 

Κάθε μέρα, κάθε ώρα, κάθε λεπτό όταν είμαστε μαζί. Δεν ξεκολλάμε η μία από την άλλη και κακομαθημένο δεν είναι το καλούλι μου.

Link to comment
Share on other sites

Ευαίσθητο θέμα...Μεγάλωσα χωρίς αγκαλιές...Δε θυμάμαι ποτέ να με αγκάλισαν οι γονείς μου, ποτέ...Δεν ξέρω τι κάνανε όσο ήμουν βρέφος...Δε θυμάμαι να με αγκάλιασαν ούτε καν όταν πήρα το πρώτο μου μετάλλιο, όταν σήκωσα τη σημαία στην παρέλαση, όταν πέρασα στο Πανεπιστήμιο...ΠΟΤΕ. Ούτε τα βράδια που πήγαινα για ύπνο...Δε μιλάμε για φιλιά και γλύκες...Τίποτα τέτοιο..Πολύ με στενοχωρεί αυτό. Και μου ήταν πολύ δύσκολο και για εμένα, μεγαλώνοντας, να αγκαλιάσω και να αγγίξω καν φίλες μου ή τις αδερφές μου...

 

Σε προηγούμενη σχέση μου-πριν τον σύζυγο εννοώ...-ο φίλος μου δεν ήταν τρυφερός και επειδή κι εγώ δεν ήξερα από αγκαλιές, δεν αγκαλιάζομασταν πολύ.

 

ΕΥΤΥΧΩΣ παντρεύτηκα ένα πολύ τρυφερό άνθρωπο που με εκπαίδευσε και με εκπαιδεύει στο να αγκαλιάζω...

 

Τη μικρή μου????Τη σφίγγω, τη ζουλάω, τη χαϊδεύω, τη φιλάω και πάλι από από την αρχή...Έχω μάρσιπους αγκαλιάς και ΠΟΤΕ δεν της στέρησα αγκαλιές και φιλιά...Πιο μικρή την είχα συνέχεια πάνω μου και ΟΛΟΙ με κατέκριναν, θα μάθει, θα κακομάθει, θα σε χορέψει στο ταψί, θα, θα...Τώρα, όποτε μου το ζητήσει, τα παρατάω όλα και την παίρνω αγκαλιά και τη χαϊδεύω...Και ΠΟΣΟ ηρεμεί όταν γέρνει πάνω μου..Και πόσο γεμίζω και φουσκώνω εκείνη την ώρα...Χτες συγκεκριμένα, κάτι μάλλον την ενοχλούσε και ήμασταν 2 ώρες στον καναπέ αγκαλιά και μόλις πήγαινα να την αφήσω, έκλαιγε...Δε μαγείρεψα, δεν έκανα καμία δουλειά στο σπίτι, αλλά ήμασταν αγκαλιά!Και αυτό μόνο με ένοιαζε...

 

Και πόσο ωραία νιώθω που είναι τόσο τρυφερή...Έρχεται, μας φιλάει, μας αγκαλιάζει και αυτή, μας χαϊδεύει..Πιστεύω παίζει ρόλο που είμαστε και εμείς τόσο διαχυτικοί μαζί της..Είναι ανεπανάληπτο όλο αυτό, με συγκινεί πολύ, γιατί ειλικρινά πιστεύω στο ρητό που λέει "το μωρό γεννιέται από την κοιλιά, ο άνθρωπος από την αγκαλιά.."

 

Γεια σου ρε φιλεναδα γιαυτο σε γουσταρω πολυ λεμε........:lol: ΠΟΛΥ σωστο αυτο που ειπες. Και οσο για τους μαρσιππους, δεν χρησιμοποιησα καροτσι για τους 14 πρωτους μηνες. Την ειχα ΜΟΝΟ επανω μου, το τι ακουσα εν λεγεται ΑΛΛΑ τα περισσοτερα θετικα σχολια παρακαλω πολυ.....αλλο θεμα αυτο ομως. Να επανελθουμε ΠΑΡΤΕ τα παιδια σας αγκαλια, παρτε τον αντρα σας αγκαλια, την μανα σας, τον πατερα σας και εσας.......μην στερειτε την αγκαλια απο κανενα......ειναι ανεκτιμητη!

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...