Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διατήρηση-συντήρηση μητρικού γάλακτος


marilena1

Recommended Posts

Mα πώς είναι δυνατόν να εμπιστεύεστε να αποθηκεύσετε το φαγητό του παιδιού σας σε ένα δοχείο που είναι για συλλογή ούρων;

 

Εμένα πάλι δε μου φαίνεται περίεργο! Είναι ένα δοχείο όχι για να συλλέγουμε ούρα από χόμπυ, αλλά για να χρησιμοποιηθούν για εξετάσεις. Γι' αυτό και οι ουροσυλλέκτες πρέπει να είναι αποστειρωμένοι... Αρα ποιος ο λόγος να μην μπορείς να αποθηκεύσεις το γάλα σου σε ένα δοχείο που έχει αποστειρωθεί από όλα τα μικρόβια και τα βακτήρια ???

Επειδή έχει άσχημο όνομα? :wink:

 

Αυτός είναι ο συλλογισμός μου... απο την άλλη δεν χρειάστηκε να συλλάξω γάλα ποτέ, αλλά αν χρειαζόταν θα τα χρησιμοποιούσα σίγουρα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 984
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οι ουροσυλλέκτες δεν κάνουν για την αποθήκευση του γάλακτος....

Mα πώς είναι δυνατόν να εμπιστεύεστε να αποθηκεύσετε το φαγητό του παιδιού σας σε ένα δοχείο που είναι για συλλογή ούρων;

Aκόμα και καλά να το αποστειρώσετε, δεν παύει να είναι ειδικό για κάποια άλλη χρήση που αφορά απόβλητα του σώματος...

Δεν ξέρω, εγώ είμαι πολύ σιχασιάρα και ακόμα και να μου το έλεγε ο γιατρός, πάλι δεν θα το έκανα.

Yπάρχει και άλλη λύση εκτός από τα εξειδικευμένα δοχεία. Yπάρχουν στο εμπόριο φτηνά πλαστικά μπιμπερό. Στο Jumbo έχω δει πολλά.

 

Οι ουροσυλλέκτες είναι αποστειρωμένοι και δεν περνάνε κάποια ειδική διαδικασία για το σκοπό τον οποίο προορίζονται... θέλω να πω δεν τους καταβρέχουν με ούρα πριν τους βγάλουν στο εμπόριο... και τα αποστειρωμένα γάντια για παράδειγμα έχουν πολλές χρήσεις... άλλες σιχαμερές και άλλες όχι... όταν τα χρησιμοποιούμε για κάτι μη σιχαμερό δε νομίζω ότι σκεφτόμαστε και τις άλλες χρήσεις που μπορεί να έχουν...

...οι ουροσυλλέκτες είναι αποστειρωμένοι... και η αποστείρωση είναι μια! Όσον αφορά τα πλαστικά μπιμπερό... ο σκοπός κατασκευής τους είναι σίγουρα πιο "ευγενής" στο μυαλό, παρόλα αυτά κανείς δε μπορεί να εγγυηθεί την καταλληλότητα του κάθε πλαστικού. Όλα είναι στο μυαλό! Πάντως εμένα η γιατρός μου το συνέστησε... και για δική μου ευκολία είχα και στα σακουλάκια της medela... :D

Link to comment
Share on other sites

Απο τη μία ακούγεται λογική η χρήση των ουροσυλλεκτών, αλλά από την άλλη πρεπει να θυμώμαστε ότι όλα τα πλαστικά δεν κανουν για όλες τις χρήσεις και δεν εχουν όλα τις ίδιες ιδιότητες λ.χ. κάποια πλαστικά παραμορφώνονται με τον βρασμό, ενω άλλα διατηρούν το σχημα τους. Πώς ξέρετε αν δεν επηρρεάζεται το πλαστικό των ουροσυλλεκτών σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες όπως αυτές της κατάψυξης?

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο ξέρω, ακόμα και στα μικροβιολογικά εργαστήρια, πολλές φορές καταψύχουν τα ούρα για να τα διατηρήσουν (π.χ. εγώ πολλές φορές έχω πάει ούρα Παρασκευή απόγευμα και μου λένε ότι θα τα καταψύξουν και τα κάνουν τις εξετάσεις τη δευτέρα). Άρα δεν πρέπει το πλαστικό που χρησιμοποιείται να αλλοιώνεται γιατί αλλιώς θα είχαν πρόβλημα και οι εξετάσεις....

Λέω τώρα εγώ... ειδικός δεν είμαι....

Από την άλλη και εγώ θα δυσκολευόμουν να συντηρήσω τρόφιμο σε ουροσυλλέκτη..... Καθαρά ψυχολογικό όμως.!!!!

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Πώς ξέρετε αν δεν επηρρεάζεται το πλαστικό των ουροσυλλεκτών σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες όπως αυτές της κατάψυξης?

 

Ααααα... σωστό και αυτό! :wink: Δεν ξέρω, ωραία θα ήταν αν ήξερε να μας πει κάποιος στα σίγουρα...

Πάντως ομολογώ ότι αν χρειαζόταν και πάλι θα τους χρησιμοποιούσα, ως πιο ασφαλή επιλογή (εφόσον δεν θα είχα εύκαιρα τα ειδικά δοχεία) σε σύγκριση με οτιδήποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσωπικά Ilonka μου δεν έχω κάνει κάποιο τεστ σε κανένα υλικό :wink: ... ούτε στους ουροσυλλέκτες ούτε στα πλαστικά μπιμπερό... αν και αυτό που λέει η Lia το έχω ακούσει και εγώ (περί κατάψυξης των ούρων). Απλά μου το συνέστησε και η παιδίατρος να το αποθηκεύω εκεί και δεν είχα λόγο να την αμφισβητήσω...

... το ψυχολογικό που λες Lia μου μπορώ να το καταλάβω... αλλά είναι κάτι υποκειμενικό... δε σημαίνει ότι επειδή σε κάποιους χτυπάει "κάπως" είναι και λάθος... σωστά;

:D

Link to comment
Share on other sites

.... όλα τα πλαστικά δεν κανουν για όλες τις χρήσεις και δεν εχουν όλα τις ίδιες ιδιότητες λ.χ. κάποια πλαστικά παραμορφώνονται με τον βρασμό, ενω άλλα διατηρούν το σχημα τους. Πώς ξέρετε αν δεν επηρρεάζεται το πλαστικό των ουροσυλλεκτών σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες όπως αυτές της κατάψυξης?

 

Ilonka19 με πρόλαβες. Aπό το στόμα μου πήρες αυτό ακριβώς που ήθελα να πω.

Eγώ δεν είπα ότι οι ουροσυλλέκτες είναι βρώμικοι, φυσικά και είναι αποστειρωμένοι. Aλλά είναι προορισμένοι για κάποια συγκεκριμένη χρήση. Ποιός σας εξασφαλίζει ότι αυτό το πλαστικό αντέχει στην κατάψυξη; Ποιός σας εξασφαλίζει ότι αυτό το πλαστικό μπορεί να χρησιμοποιηθεί για περισσότερο από μια χρήση ή ότι αντέχει για 6 μήνες;

Tόσα και τόσα ακούγονται για τα πλαστικά π.χ. για την απαγόρευση χρήσης τους στο φούρνο m/w, ή για την ακαταλληλότητα του πλαστικού ποτηριού με ζεστό καφέ.

Tο πλαστικό μπορεί κάτω από κατάλληλες συνθήκες να αφήσει να περάσουν κάποιες ουσίες του στο υγρό ή στερεό που περιέχουν.

Eίναι πραγματικά κρίμα να αφήσουμε από άγνοια ή βιασίνη ή οικονομία να αλλοιωθεί το τόσο πολύτιμο γάλα μας, που με τόσο κόπο συλλέγουμε....

 

Δεν θέλω να επιμείνω άλλο σ'αυτό. Στο κάτω-κάτω εδώ όλοι λέμε τις απόψεις μας. Kάποιες κοπέλες το έχουν κάνει και θα το ξανακάνουν γιατί δεν σκέφτονται όπως εγώ. Eπειδή εγώ είμαι εναντίον, δεν σημαίνει ότι εγώ έχω δίκιο και εκείνες έχουν άδικο.

Eξάλλου μιλάμε για τα παιδιά μας και την αποκλειστική ευθύνη του παιδιού μας την έχουμε οι ίδιες. Kανείς ανειδίκευτος δεν έχει το δικαίωμα να μας πει τί θα κάνουμε, έτσι δεν είναι;

Aπλά ανταλλάσουμε εμπειρίες και καμιά φορά ανταλλάσουμε και λύσεις σε θέματα που κάποιες μαμάδες τα έχουν ήδη βιώσει.

Kαι για να χαλαρώνουμε τα άγχη μας, έτσι;

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εχει ήδη πει η Αγλαία ότι δεν κάνουν οι ουροσυλλεκτες γιατί αποστειρώνονται με χημικές ουσίες ακατάλληλες προς πόση

 

βλ. θέμα εργαζόμενες μητέρες και θηλασμός

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις σας.

 

Να σας πω τι κάνω εδώ και ένα μήνα που αντλώ σε καθημερινή βάση το γάλα:

 

Χρησιμοποιώ γυάλινα μπιμπερό για το τάισμα γιατί πλένονται ευκολότερα, για κανέναν άλλο λόγο. Άλλωστε όλα όσα είχα αγοράσει ήταν γυάλινα.

Στο μαιευτήριο, μαζί με διάφορα άλλα διαφημιστικά, μας έδωσαν δώρο πλαστικά μπιμπερό διαφόρων εταιρειών, τα οποία όμως δεν με βόλεψαν και για το λόγο αυτό τα απέρριψα όσον αφορά στο τάισμα (χάλια θηλές).

Τώρα, κάθε μέρα αντλώ αρκετά περισσότερο γάλα από όσο μπορεί να πιεί η μπέμπα μου, οπότε αποθηκεύω 1-2 μπουκαλάκια από 120ml στην κατάψυξη.

Έχω χρησιμοπιήσει για την αποθήκευση στην κατάψυξη: τα πλαστικά μπιμπερό που δεν με βόλεψαν στο τάισμα, πλαστικά μπουκαλάκια αποθήκευσης γάλακτος της Medela (τα οποία όμως είναι σχετικά ακριβά) και τελευταίως κάποια μικρά πλαστικά μπιμπερό που βρήκα στο Jumbo, αξίας 0,99 ευρώ το ένα. Όλα αυτά βέβαια αποστειρωμένα κλπ.

Επειδή λείπω κάποιες ώρες από το σπίτι, είμαι πάντα 2-3 γεύματα μπροστά όσον αφορά την άντληση/τάισμα. Το γάλα που βγάζω και πρόκειται να το δώσω στο μωρό, το βάζω κατευθείαν στο γυάλινο μπιμπερό απ' όπου και θα το φάει εντός του επόμενου 24ωρου από την άντληση.

Το γάλα που βάζω στην κατάψυξη το έχω βάλει πρώτα στο ψυγείο για να κρυώσει.

Δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος, ελπίζω όχι.

Αν όντως το γάλα στην κατάψυξη διατηρείται 6 μήνες στους -18, τότε είναι πραγματικά πλύ μεγάλη ευκολία και παρακαταθήκη για το μέλλον και περιόδους που δεν θα είμαι στο σπίτι τόσες ώρες, ή για οποιαδήποτε δύσκολη στιγμή.

Αν η Αγλαία έχει κάποια διαφορετική άποψη ή κάποια συμβουλή, θα το εκτιμούσα.

 

Για ουροσυλλέκτες δεν το είχα σκεφτεί ποτέ. Ξέρω κι εγώ...ακούγεται κάπως..., αλλά ίσως είναι μόνο η ιδέα μας και τίποτε άλλο.

Προς το παρόν πάντως, αυτά τα πλαστικά μπιμπερό του Jumbo, είναι ΟΚ και οικονομικά, όπως και τα σακκουλάκια της Medela.

Link to comment
Share on other sites

xazomama

κανεις δε μπορεί να σου εγγυηθεί για τίποτα... ούτε για τον ουροσυλλέκτη, ούτε καν για το πλαστικό μπιμπερό του jumbo... βάζεις την κρίση σου και αποφασίζεις τι είναι λογικό και τι δεν είναι...

... όπως είπα και πριν επειδή και εγώ ειδική δεν είμαι, απλά εμπιστεύτηκα τη γιατρό μας (λέτε η παιδίατρός μου να παίρνει μίζα από καμιά εταιρία με ουροσυλλέκτες και να το συνέστησε;;; :wink: )

 

Αλλά όπως λες και εσύ... καθένας λέει την άποψή του και πράτει όπως νομίζει... :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσάκια, η Αγλαΐα έχει πεί όχι στους ουροσυλλέκτες. Για δείτε εδώ:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1486&postdays=0&postorder=asc&highlight=%EF%F5%F1%EF%F3%F5%EB%EB%DD%EA%F4%E5%F2&start=30

Στο ίδιο λινκ υπάρχουν και πληροφορίες για τη διατήρηση του μητρικού γάλακτος. :wink:

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τώρα διάβασα το link.

Ρε παιδιά, εγώ όταν είναι να δώσω το γάλα στη μικρή, το βγάζω από το ψυγείο περίπου μισή ώρα νωρίτερα από την ώρα που είναι να φάει, έρχεται σε θερμοκρασία δωματίου και μετά το βάζω σε ένα μπρικάκι με ζεστό νερό, που πάντα έχω έτοιμο σε ένα θερμός.

Μόλις φτάσει στην κατάλληλη θερμοκρασία (το δοκιμάζω στο εσωτερικό του καρπού), το δίνω στη μπέμπα.

Από την κατάψυξη δεν έχω βγάλει ακόμη, αλλά θα ακολουθήσω τις συμβουλές των ειδικών.

Κάνω κάτι πολύ λάθος? Πάντως η μικρή το γάλα της το πίνει, καθόλου δεν αφήνει :lol:

Link to comment
Share on other sites

xazomama

κανεις δε μπορεί να σου εγγυηθεί για τίποτα... ούτε για τον ουροσυλλέκτη, ούτε καν για το πλαστικό μπιμπερό του jumbo... βάζεις την κρίση σου και αποφασίζεις τι είναι λογικό και τι δεν είναι...

 

Annastasia, σ'αυτό έχεις δίκιο. Kανείς δεν μπορεί να μου εγγυηθεί ούτε για την ασφάλεια των φθηνών πλαστικών μπουκαλιών του Jumbo.

Eμείς που μεγαλώσαμε χωρίς καν αποστειρώσεις, τί πάθαμε;

Θα μου πείτε ότι άλλες εποχές οι δικές μας και ναι, όντως έτσι είναι.

Aλλά αυτό που βλέπω πάντως είναι ότι όσο περισσότερο "προστατεύουμε" τα παιδιά μας, τόσο πιο ασθενικά γίνονται. Ή μήπως τα προστατεύουμε περισσότερο γιατί είναι όλο και πιο ασθενικά και ευαίσθητα;

Tελικά η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα;

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

xazomama

για να καταλάβεις, δεν είμαι καν της άποψης να μεγαλώνουμε τα παιδιά μας "χύμα στο κύμα"... απλά τις υπερβολές προσπαθώ να αποφύγω... και όπου δεν ξέρω, διαβάζω ή ρωτάω τον ειδικό για να μάθω... :wink:

 

(αυτό με το αυγό.. ποτέ δε θα το βρω..)

:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Στο 1ο μας παιδί νομίζω ότι όλες οι νέες μαμάδες ακολουθούμε την γραμμή που μας ορίζει ο παιδίατρός μας. Aν είναι της υπερβολής, θα είμαστε κι εμείς. Tολμάς να του πας κόντρα;

Στο 2ο δεύτερο είναι πιο εύκολα τα πράγματα. Γιατί; Γιατί έχουμε δει λίγο τις υπερβολές και ξέρουμε τί να "κόψουμε" και τί όχι. Γιατί όλοι λένε ότι το 2ο μεγαλώνει πιο εύκολα;

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

xazomama

σίγουρα η εμπειρία παίζει μεγάλο ρόλο... στο δέυτερο θα ξέρουμε περισσότερα! :D

...όσον αφορά τους παιδίατρους... άμα ακούσεις καμιά μεγάλη μπαρούφα να σου λένε,ακόμα και πρωτάρα να είσαι, μπορείς να κρίνεις, σωστα;

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Valent

εγώ έβαζα διάφορες ποσότητες... μιας και ότι βγάζεις δεν ξαναμπαίνει μέσα... και 100 και 150 και 50 γρμ... ακόμα και σακουλάκια με 30γρμ είχα βάλει... για να έχω επιλογές... :wink:

Link to comment
Share on other sites

xazomama

... άμα ακούσεις καμιά μεγάλη μπαρούφα να σου λένε,ακόμα και πρωτάρα να είσαι, μπορείς να κρίνεις, σωστα;

 

Nομίζω πως σ'αυτή την περίπτωση, μπορείς να την "κάνεις" με ελαφρά πηδηματάκια και ν'αλλάξεις παιδίατρο! :lol::lol:

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...