Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διατήρηση-συντήρηση μητρικού γάλακτος


marilena1

Recommended Posts

Όταν κοιτάω τις ρώγες μου δε μπορώ να καταλάβω αν θα έχω πρόβλημα ή όχι. Θα περιμένω να δω τι θα μου πει η μαία και αν δω κάτι περιέργο έχω έτοιμο το τηλ των συμβούλων θηλασμού.

 

:D Οι μαίες, το πιο πιθανό είναι να σου πούνε ότι οι ρώγες σου δεν κάνουν (όπως και να είναι) και να βάλεις ψευδοθηλές και θα στο "αιτιολογήσουν" κιόλας. Τις περισσότερες φορές αυτό είναι ψέμα. Αν η θηλή βγαίνει προς τα έξω ή μπορεί να βγει αν ερεθιστεί με το χέρι, τότε δεν χρειάζεσαι ψευδοθηλές - μικρές, μεγάλες δεν παίζει ρόλο.

Μην μασήσεις, γιατί μετά θα σκάσεις να τις ξεφορτωθείς (τις ψευδοθηλές...;) )

Και ναι, τα τηλέφωνα των συμβούλων ανά χείρας, διά παν ενδεχόμενο! Με το καλό να γεννήσεις :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 984
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

:D Οι μαίες, το πιο πιθανό είναι να σου πούνε ότι οι ρώγες σου δεν κάνουν (όπως και να είναι) και να βάλεις ψευδοθηλές και θα στο "αιτιολογήσουν" κιόλας. Τις περισσότερες φορές αυτό είναι ψέμα. Αν η θηλή βγαίνει προς τα έξω ή μπορεί να βγει αν ερεθιστεί με το χέρι, τότε δεν χρειάζεσαι ψευδοθηλές - μικρές, μεγάλες δεν παίζει ρόλο.

Μην μασήσεις, γιατί μετά θα σκάσεις να τις ξεφορτωθείς (τις ψευδοθηλές...;) )

Και ναι, τα τηλέφωνα των συμβούλων ανά χείρας, διά παν ενδεχόμενο! Με το καλό να γεννήσεις :D

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Σίγουρα δε θα χρειαστώ ψευδοθηλές:P

Πηγαίνω πάρα πολύ καλά προετοιμασμένη και έχω ήδη ενημερώσει τον άντρα μου ότι όσο καιρό θα είμαστε στο νοσοκομείο το επαγγελμά του θα αλλάξει και θα είναι δικηγόρος:D

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Σίγουρα δε θα χρειαστώ ψευδοθηλές:P

Πηγαίνω πάρα πολύ καλά προετοιμασμένη και έχω ήδη ενημερώσει τον άντρα μου ότι όσο καιρό θα είμαστε στο νοσοκομείο το επαγγελμά του θα αλλάξει και θα είναι δικηγόρος:D

 

Σωστή αντιμετώπιση!

Αν και, χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω απλά να σε προϊδεάσω, η στάση των παιδιάτρων, μαιών, γυναικολόγων κλπ. στις κλινικές (στα νοσοκομεία είναι κάπως καλύτερα, αλλά δεν ξέρω αν κυριολεκτείς) είναι τόσο απόλυτη και είναι τόσο αποφασισμένοι να κάνουν το δικό τους που θέλει γερά νεύρα για να τους αντιμετωπίσεις και κυρίως μεγάλη σιγουριά σ' αυτό που πιστεύεις. Επειδή το ζητούμενο είναι για όλες μας το καλό του μωρού μας και όχι η αυτοεπιβεβαίωσή μας, έχουν τον τρόπο να υπονομεύουν τις αποφάσεις μας. Αν έχεις αμφιβολία, πάρε όντως τηλέφωνο σύμβουλο θηλασμού επί τόπου.

Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Θά ήθελα και εγώ την βοηθειά σας.αν και σίγουρα τα έχετε ξαναπεί,απλα επειδή δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλες αυτές τις σελίδες θα ήθελα να μου λύσετε λίγες απορίες που έχω.πρώτα απολα το μωρό μου είναι 4 μηνών και 10 ημερών και θηλάζω αποκλειστικά σχεδόν απο την 2η εβδομάδα.επειδή είμαι συνεχώς μαζί της δεν αντλώ καθόλου αν και έχω κανα 2 μπουκάλια στην κατάψυξη σε περίπτωση που χρειάζεται να λείψω. αυτους τους 4 μήνες είναι ζήτημα να έχω λείψει πάνω απο 3 ώρες οπότε και δεν χρειάστηκε στην ουσία να πιεί απο το μπουκάλι.το προβλημά μου όμως είναι το εξής.αυριο έχω γάμο και θα την κρατήσει η πεθερά μου απο της 6 και το πολύ για κανα 6ωρο φαντάζομαι.ήδη έχω στην κατάψυξη 5 μπουκάλια με 100 ή 120 γραμ απο το γάλα μου.όταν θα χρειαστεί να της το δώσει, θα πρέπει να το έχει βγάλει απο την κατάψυξη νωρίτερα;θα το ζεστάνει σε μπεν μαρί, αν δεν το πιεί, για πόση ώρα θα μπορέσει να κρατήσει το μπουκάλι και πώς;στο ζεστό νερό που θα έχει ήδη ζεστάνει;καλύτερα να το κάνει χλιαρό, μιας και δεν έχει ξαναπιεί ζεστό το γάλα;

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

 

όταν θα χρειαστεί να της το δώσει, θα πρέπει να το έχει βγάλει απο την κατάψυξη νωρίτερα;θα το ζεστάνει σε μπεν μαρί, αν δεν το πιεί, για πόση ώρα θα μπορέσει να κρατήσει το μπουκάλι και πώς;στο ζεστό νερό που θα έχει ήδη ζεστάνει;καλύτερα να το κάνει χλιαρό, μιας και δεν έχει ξαναπιεί ζεστό το γάλα;

 

Απόψυξη:

1. Από την προηγούμενη μέρα ΜΕΣΑ στο ψυγείο, καλύτερα βυθισμένο σε νερό, αλλιώς αποψύχεται πολύ αργά.

 

Ανάλογα με τη θερμοκρασία λειτουργίας του καταψύκτη και του ψυγείου, χρειάζονται 12-24 ώρες για την πλήρη απόψυξη του γάλακτος.

 

Αυτό διατηρείται 24 ώρες από τότε που θα αποψυχθεί.

 

2. Σε τρεχούμενο νερό βρύσης, ΟΧΙ ΖΕΣΤΟ, σε θερμοκρασία δικτύου. Αποψύχεται γρήγορα, διατηρείται 5-6 ώρες στο ψυγείο αν δεν έχει ζεσταθεί.

 

Επίσης:

 

3. ΔΕΝ ΑΠΟΨΥΧΟΥΜΕ ΓΑΛΑ ΣΕ ΜΠΑΙΝ ΜΑΡΙ

 

4. ΔΕΝ ΔΙΑΤΗΡΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΖΕΣΤΟ

 

Το γάλα φυλάσσεται μόνο μέσα στο ψυγείο.

 

Την ώρα που θέλει να φάει το μωρό το ζεσταίνουμε σε συσκευή μπαιν μαρί με θερμοστάτη ρυθμισμένο στην ελάχιστη ένδειξη. Αν δεν υπάρχει τέτοια συσκευή, θα πρέπει το νερό να μην είναι καυτό.

 

Γάλα που έχει ζεσταθεί και δεν έχει καταναλωθεί, διατηρείται μέχρι το επόμενο γεύμα ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ. Μπορεί να ζεσταθεί άλλη μία φορά ΜΟΝΟ.

 

Η θερμοκρασία του γάλακτος πρέπει να είναι 37-40 βαθμούς.

Το μητρικό γάλα δεν πρέπει να θερμαίνεται περισσότερο γιατί καταστρέφονται πολύτιμα συστατικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγλαία σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση, αλλα η μικρή ούτε που πλησίασε το μπιμπερό, οπότε και αναγκάστηκα να γυρίσω στο μισάωρο.το γάλα κλαίω μόνο που πάει χαμένο:(:(:(

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση, αλλα η μικρή ούτε που πλησίασε το μπιμπερό, οπότε και αναγκάστηκα να γυρίσω στο μισάωρο.το γάλα κλαίω μόνο που πάει χαμένο:(:(:(

 

Ή το μωρό έχει πολύ ισχυρή προσωπικότητα (και ασυμβίβαστη) ή αυτός που την κρατούσε δεν έχει αρκετή αυτοπεποίθηση...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μεταφέρω δύο ερωτήματα φίλης για τα οποία δεν γνωρίζω λεπτομέρειες:

 

1. Στη συσκευασία για τα κοχύλια συλλογής γάλακτος (συλλέκτες) αναφέρει ότι το γάλα δεν πρέπει να έρθει σε επαφή με τον αέρα.

Αυτό τι ακριβώς σημαίνει; Υπάρχουν κάποιοι "κανόνες ασφαλείας" ιδιαίτεροι που πρέπει να έχει μια θηλάζουσα υπ' όψιν της όταν χρησιμοποιεί τους συλλέκτες;

 

2. Αν μια μαμά έχει σημαντικές διαρροές, μπορεί πέρα από το να χρησιμοποιήσει συλλέκτες, να μαζέψει το γάλα απευθείας από το στήθος σε δοχείο αποθήκευσης;

Φαντάζομαι πως ναι - θα είναι σαν να βγάζει γάλα με το χέρι... Πρέπει να έχουμε κάτι άλλο υπ' όψιν μας;

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρω δύο ερωτήματα φίλης για τα οποία δεν γνωρίζω λεπτομέρειες:

 

1. Στη συσκευασία για τα κοχύλια συλλογής γάλακτος (συλλέκτες) αναφέρει ότι το γάλα δεν πρέπει να έρθει σε επαφή με τον αέρα.

Αυτό τι ακριβώς σημαίνει; Υπάρχουν κάποιοι "κανόνες ασφαλείας" ιδιαίτεροι που πρέπει να έχει μια θηλάζουσα υπ' όψιν της όταν χρησιμοποιεί τους συλλέκτες;

 

2. Αν μια μαμά έχει σημαντικές διαρροές, μπορεί πέρα από το να χρησιμοποιήσει συλλέκτες, να μαζέψει το γάλα απευθείας από το στήθος σε δοχείο αποθήκευσης;

Φαντάζομαι πως ναι - θα είναι σαν να βγάζει γάλα με το χέρι... Πρέπει να έχουμε κάτι άλλο υπ' όψιν μας;

 

EvaMD εγώ χρησιμοποιώ τα κοχυλάκια της medela γιατί πάντα έχω διαρροή όταν τρώει η μικρή :mrgreen: εγώ κάθε φορά τα αποστειρώνω και το φοράω όταν είναι να την θηλάσω από το άλλο στήθος. Μετά ρίχνω το γαλατάκι σε ένα δοχειάκι αποστειρωμένο -εγώ χρησιμοποιώ της via. Αν κάνω άντληση μετά τον θηλασμό τα βάζω μαζί και μετά ψυγείο. Για το δεύτερο που ρωτάς, σκέφτομαι τώρα ότι πως να το μαζέψει απευθείας; με την έννοια ότι θα πρέπει να το έχει έτοιμο το δοχειάκι κοντά της ε;

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι τα κοχύλια θηλασμού εντείνουν τις διαρροές και την υπερπαραγωγή. Θυμάμαι που διάβαζα παλιά σε φόρουμ ότι τα χρησιμοποιούσαν ενδιάμεσα των θηλασμών και αντλήσεων μαμάδες με μικρή παραγωγή. Επίσης, επειδή βοηθούσαν στις εισέχουσες θηλές να μένουν πιο πολύ προς τα έξω. Πιστεύω ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται χωρίς σοβαρό λόγο. Κι ένα ακόμη σημείο που θέλει προσοχή είναι ότι φοριούνται μόνο όταν η μαμά είναι ξύπνια, γιατί αν αλλάξουν θέση στον ύπνο, μπορούν να πληγώσουν τις θηλές ή να προκαλέσουν ακόμη και μαστίτιδα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω την εντύπωση ότι τα κοχύλια θηλασμού εντείνουν τις διαρροές και την υπερπαραγωγή. Θυμάμαι που διάβαζα παλιά σε φόρουμ ότι τα χρησιμοποιούσαν ενδιάμεσα των θηλασμών και αντλήσεων μαμάδες με μικρή παραγωγή. Επίσης, επειδή βοηθούσαν στις εισέχουσες θηλές να μένουν πιο πολύ προς τα έξω. Πιστεύω ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται χωρίς σοβαρό λόγο. Κι ένα ακόμη σημείο που θέλει προσοχή είναι ότι φοριούνται μόνο όταν η μαμά είναι ξύπνια, γιατί αν αλλάξουν θέση στον ύπνο, μπορούν να πληγώσουν τις θηλές ή να προκαλέσουν ακόμη και μαστίτιδα.

 

Το κοχυλάκι δεν πρέπει να ακουμπάει στη θηλή, είναι αρκετά κοίλο. Πάντως συμφωνώ, δεν είναι για πολύ, καταρχήν σου κάνει γύρω γύρω σημάδι εκεί που ακουμπάει οπότε σίγουρα μπορεί να προκαλέσει προβλήματα αν το φοράς πολύ ώρα. Δεν θα τα φόραγα π.χ για να βγω έξω -που γράφει μέσα- σε καμία περίπτωση. Εγώ τα φοράω μόνο στην αρχή του θηλασμού που κατεβαίνει το γάλα, μετά την αλλαγή στήθους δεν χρειάζεται καν. Εγώ έχω σχετικά μικρή παραγωγή, οπότε αυτό που συγκεντρώνω το αποθυκεύω κιόλας ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω ήδη θέμα υπερπαραγωγής να μην χρησιμοποιήσω δηλαδή συλλέκτες?

 

Μιας και λυπάμαι το γάλα που χάνεται κάθε φορά από το άλλο στήθος μπορώ να έχω ένα αποστειρωμένο δοχείο και να το μαζεύω εκεί? Υπάρχει θέμα που θα είναι σε επαφή με τον αέρα τόση ώρα? Εννοώ το ανοιχτό δοχείο.

 

Τα φώτα σας κορίτσια, κρίμα τόσο γαλατάκι να πηγαίνει χαμένο.

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω ήδη θέμα υπερπαραγωγής να μην χρησιμοποιήσω δηλαδή συλλέκτες?

 

Μιας και λυπάμαι το γάλα που χάνεται κάθε φορά από το άλλο στήθος μπορώ να έχω ένα αποστειρωμένο δοχείο και να το μαζεύω εκεί? Υπάρχει θέμα που θα είναι σε επαφή με τον αέρα τόση ώρα? Εννοώ το ανοιχτό δοχείο.

 

Τα φώτα σας κορίτσια, κρίμα τόσο γαλατάκι να πηγαίνει χαμένο.

 

γιατί να πηγαίνει χαμένο; θα το συλλέγεις και θα τους αποστειρώνεις πάλι. Φοράς συνεχώς; κάθε πόση ώρα αλλάζεις;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ που έχω ήδη θέμα υπερπαραγωγής να μην χρησιμοποιήσω δηλαδή συλλέκτες?

 

Μιας και λυπάμαι το γάλα που χάνεται κάθε φορά από το άλλο στήθος μπορώ να έχω ένα αποστειρωμένο δοχείο και να το μαζεύω εκεί? Υπάρχει θέμα που θα είναι σε επαφή με τον αέρα τόση ώρα? Εννοώ το ανοιχτό δοχείο.

 

Τα φώτα σας κορίτσια, κρίμα τόσο γαλατάκι να πηγαίνει χαμένο.

 

Οι συλλέκτες διεγείρουν ελαφρά την παραγωγή κάτι που δεν είναι επιθυμητό γιατί έχεις ήδη υπεραπαραγωγη.

 

Θα πρέπει να εστιάσεις στη ρύθμιση της παραγωγής και όχι στη συλλογή του γάλακτος, για να απλοποιήσεις το θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

Οι συλλέκτες διεγείρουν ελαφρά την παραγωγή κάτι που δεν είναι επιθυμητό γιατί έχεις ήδη υπεραπαραγωγη.

 

 

:shock: αλήθεια; ωραία συμβουλή έδωσα στη γυναίκα :roll::roll: α, αυτό για μένα είναι καλό :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

γιατί να πηγαίνει χαμένο; θα το συλλέγεις και θα τους αποστειρώνεις πάλι. Φοράς συνεχώς; κάθε πόση ώρα αλλάζεις;

 

 

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμη. Φοβάμαι μήπως δημιουργήσω επιπλέον πρόβλημα στην παραγωγή. Μάλλον θα προσπαθήσω να συλλέξω σε δοχείο.

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Οι συλλέκτες διεγείρουν ελαφρά την παραγωγή κάτι που δεν είναι επιθυμητό γιατί έχεις ήδη υπεραπαραγωγη.

 

Θα πρέπει να εστιάσεις στη ρύθμιση της παραγωγής και όχι στη συλλογή του γάλακτος, για να απλοποιήσεις το θηλασμό.

 

Οπότε οι συλλέκτες αποκλείονται. Δεν θέλω να δημιουργήσω τράπεζα αλλά μιας και υπάρχουν διαρροές κρίμα είναι να χάνεται.

 

Όσο αφορά την παραγωγή είμαστε στο τρίωρο ανα στήθος (αφού περάσαμε πλημμύρες, πράσινα κακά, φασκόμηλο κ.α.). Πιστεύεις οτι πρέπει να αυξήσω? Η διαρροή είναι ένδειξη για κάτι τέτοιο?

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
αν ζεστανουμε το γαλα απο την συντηρηση και δεν το πιει το μωρο μπορουμε να το ξαναζεστανουμε?

 

Βρηκα αυτην την απαντηση που ειχε δωσει η κ. ΑΓΛΑΙΑ σε αναλογη ερωτηση :

Απόψυξη:

1. Από την προηγούμενη μέρα ΜΕΣΑ στο ψυγείο, καλύτερα βυθισμένο σε νερό, αλλιώς αποψύχεται πολύ αργά.

 

Ανάλογα με τη θερμοκρασία λειτουργίας του καταψύκτη και του ψυγείου, χρειάζονται 12-24 ώρες για την πλήρη απόψυξη του γάλακτος.

 

Αυτό διατηρείται 24 ώρες από τότε που θα αποψυχθεί.

 

2. Σε τρεχούμενο νερό βρύσης, ΟΧΙ ΖΕΣΤΟ, σε θερμοκρασία δικτύου. Αποψύχεται γρήγορα, διατηρείται 5-6 ώρες στο ψυγείο αν δεν έχει ζεσταθεί.

 

Επίσης:

 

3. ΔΕΝ ΑΠΟΨΥΧΟΥΜΕ ΓΑΛΑ ΣΕ ΜΠΑΙΝ ΜΑΡΙ

 

4. ΔΕΝ ΔΙΑΤΗΡΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΖΕΣΤΟ

 

Το γάλα φυλάσσεται μόνο μέσα στο ψυγείο.

 

Την ώρα που θέλει να φάει το μωρό το ζεσταίνουμε σε συσκευή μπαιν μαρί με θερμοστάτη ρυθμισμένο στην ελάχιστη ένδειξη. Αν δεν υπάρχει τέτοια συσκευή, θα πρέπει το νερό να μην είναι καυτό.

 

Γάλα που έχει ζεσταθεί και δεν έχει καταναλωθεί, διατηρείται μέχρι το επόμενο γεύμα ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ. Μπορεί να ζεσταθεί άλλη μία φορά ΜΟΝΟ.

 

Η θερμοκρασία του γάλακτος πρέπει να είναι 37-40 βαθμούς.

Το μητρικό γάλα δεν πρέπει να θερμαίνεται περισσότερο γιατί καταστρέφονται πολύτιμα συστατικά.

__________________

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοριτσια γεια σας!Εδω και καιρο αποθηκευα σε σακουλακια medela το γαλα μου για ωρα αναγκης και απο προχθες ηρθε η ωρα να τα χρησιμοποιησω.Εβγαλα απο τη καταψυξη το σακουλακι και το εβαλα στη συντηρηση να ξεπαγωσει για την αλλη μερα.Με μεγαλη εκπληξη διαπιστωσα την επομενη οτι το σακουλακι εσταζε απο κατω.Λεω...τυχαιο!Ξαναβγαζω το βραδυ αλλο για την επομενη και διαπιστωνω το πρωι οτι κ παλι το ψυγειο ειχε λερωθει απο το γαλα που ετρεχε απο το σακουλακι και το πετξα κ αυτο.Τι γινεται ρε κοριτσια?Σας εχει τυχει?Τα πηρα 20 ευρω και στη τελικη ειχα αναγκη αυτο το γαλα να το δωσω στο παιδι λογο μειωση της παραγωγης.Πως γινεται να ειναι τρυπια?:evil:θα το αποθηκευα σε γυαλινα αλλα εχω διαβασει οτι δε κανει να ζεσταθει το μητρικο γαλα σε γυαλινο μπουκαλι.Σας εχει ποτε τυχει?

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...