Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πώς να επιλέξετε σχολή μπαλέτου


Recommended Posts

ναι! να πάτε στον Πάνο. πολύ καλη σχολή και με μεγάλη εμεπιρία!

 

Χάρηκα πολύ με την απάντησή σου ! την περίμενα με αγωνία ! Περνάω κάθε

 

μέρα από εκεί , μου έχει κάνει "κλικ" - βλέπω τα κοριτσάκια με τα σιελ

 

φορμάκια και τρελαίνομαι- και έλεγα εδώ θα γράψω την μπεμπούλα μου όταν

 

μεγαλώσει. Τώρα θα πάω με χίλια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 370
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις


Διαφημίσεις

το μπαλέτο είναι ενα. στο τελος η χορευτρια θα κανει 32 fouette στη σκηνη, ανεξάρτητα με πιο σύστημα εκπαιδεύτηκε (ρώσσικο, αγγλικο, γαλλικο). προσωπικά υποστηρίζω το αγγλικό για το ξεκινημα μεχρι το επαγγελματικο στάδιο.

γύρισε στην πρωτη σελίδα του θέματος αυτου, εχει αρκετες πληροφορίες. αν δε σε καλύψουν... ειμαι εδω να σου πω τα πάντα!

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Καλη χρονιά και καλές εγγραφές.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα κορίτσια,

 

Είμαι σε αναζήτηση σχολής μπαλέτου κοντά στο Μαρούσι. Η Ισμήνη με έχει ενημερώσει ήδη για κάποιες και την ευχαριστώ πολύ. Χθες πήγα σε μία σχολή και μου ρθε ο θάνατος γι' αυτό και το μοιράζομαι μαζί σας...

Δίδακτρα: € 1,215 το χρόνο, σε 3 δόσεις

 

Να σημειώσουμε ότι η κόρη μου δεν είναι ούτε 4!!! Αν ήτανε 7-8 ετών θα μπορούσα να το δεχτώ..

 

Α και να μην το ξεχάσω € 50 η εγγραφή.

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολικο το βρικσω το ποσο. Το πιο πολυ που εχω ακουσει απο καλες σχολες σε "καλα" προαστια ειναι 80€/μήνα...

Η κορούλα μου ειναι 6 χρονών και ο μικρός μου 3μιση.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος καλό... όλα καλά...

Αποφάσισα να την πάω στην Σ. Περδίκη στα Μελίσσια... και να παρακολουθώ κι εγώ την ίδια ώρα pilates. Τέλεια!!!

Ismene ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια κι εγω εγραψα την κορη μου μπαλετο σε πολυ γνωστη σχολη στην περιοχη της Γλυφαδας και θα πληρωνω 130 ευρω το μηνα.Το θεωρω υπερβολικο το ποσο για ενα παιδι 3,5 ετων για 2 φορες την εβδομαδα.παρολο αυτα ηθελα να ξεκινησει στην συγκεκριμενη σχολη.ελπιζω να ειναι καλη τουλαχιστον οσο ακουγεται

Link to comment
Share on other sites

Τέλος καλό... όλα καλά...

Αποφάσισα να την πάω στην Σ. Περδίκη στα Μελίσσια... και να παρακολουθώ κι εγώ την ίδια ώρα pilates. Τέλεια!!!

Ismene ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά.

 

μπραβο! παρα πολύ καλα!

καλή αρχη!

χαιρετισματα στην κυρια στέλλα.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια κι εγω εγραψα την κορη μου μπαλετο σε πολυ γνωστη σχολη στην περιοχη της Γλυφαδας και θα πληρωνω 130 ευρω το μηνα.Το θεωρω υπερβολικο το ποσο για ενα παιδι 3,5 ετων για 2 φορες την εβδομαδα.παρολο αυτα ηθελα να ξεκινησει στην συγκεκριμενη σχολη.ελπιζω να ειναι καλη τουλαχιστον οσο ακουγεται

 

εχεις δικιο, ειναι πολλα...

θα θελες να μας πεις σε πια σχολή την εγραψες;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους! ψάχνω και γω σχολή χορού στην άνω γλυφαδα - αργυρούπολη - ελληνικό για το κοριτσάκι μου που είναι 4,5 ετών. εχω ένα κατάλογο με τις σχολές χορου της περιοχής που βρηκα στο Σ.Ι.Σ.Χ.Ε. αλλά θα ήθελα πολυ να μου συστήσετε κάποια εάν κάποιος έχει εμπειρία. δεν έχω ασχοληθεί με το χορό και θεωρώ ότι είναι πολύ δύσκολο για κάποιον εκτός χώρου να αξιολογήσει μια σχολή ειδικά με μια-δυο επισκέψεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλους,

Θέλω να ρωτήσω εάν υπάρχουν σχολές στην Αθήνα κατά προτίμηση βόρεια προάστια που δίνουν υποτροφίες σε παιδάκι 9 ετών που σε εξετάσεις RAD GRADE 1 πήρε 95/100.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Θέλω να ρωτήσω εάν υπάρχουν σχολές στην Αθήνα κατά προτίμηση βόρεια προάστια που δίνουν υποτροφίες σε παιδάκι 9 ετών που σε εξετάσεις RAD GRADE 1 πήρε 95/100.

 

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

δεν το ξερω. μπορεις να ρωτήσεις οσες σχολες εχουν rad και θα σου πούνε. ξερεις σχολες RAD στα βορεια προάστεια;

εγω στον βυρωνα, θα εδινα!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

 

Θα ήθελα και εγώ να μάθω για σχολές χορού στις περιοχές Αγία Παρασκευή, Χολαργός ή Παπάγου. Έχω ακούσει για τη σχολή της Εύης Κοσκινά στην Αγία Παρασκευή και τη σχολή Ντε Πετρίλλο Βαρλάμου στο Χολαργό. Έχετε καμία άποψη? Το κοριτσάκι μου είναι σχεδόν τεσσάρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, εμείς πάμε δευτερη χρονια μπαλέτο στην ίδια σχολή με πέρυσι και εκτος απο το μηνιαίο κόστος των 60 ευρώ για δύο φορές την εβδομάδα, μας ζήτησαν ξανά χρήματα για εγγραφή (25 ευρώ)! Είναι λογικό, δεδομενου οτι ήδη τα πράγματα είναι για όλους πολύ δύσκολα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, εμείς πάμε δευτερη χρονια μπαλέτο στην ίδια σχολή με πέρυσι και εκτος απο το μηνιαίο κόστος των 60 ευρώ για δύο φορές την εβδομάδα, μας ζήτησαν ξανά χρήματα για εγγραφή (25 ευρώ)! Είναι λογικό, δεδομενου οτι ήδη τα πράγματα είναι για όλους πολύ δύσκολα;

 

η εγγραφή καλύπτει τα καλοκαιρινά εξοδα της σχολής που ηταν κλειστή. Χωρίς αυτη... η σχολή δε θα λειτουργούσε το σεπτέμβρη για να εμπιστευτείτε τα παιδιά σας!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Ismene, μήπως έχεις ακούσει για τη σχολή της Γιαννετάκη Αλίκης στο Ν. Ηράκλειο.

Διδάσκει το σύστημα Vaganova απ' ότι ξέρω.

 

δεν την ξερω... πηγαινετε εκει;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

δεν την ξερω... πηγαινετε εκει;

 

Δεν πηγαίνουμε ακόμα, αλλά είναι πολύ κοντά στο σπίτι μου και σκέφτομαι να την γράψω τώρα. Μίλησα με την ιδιοκτήτρια και μου φάνηκε πολύ καλή. Και η τιμή είναι λογική μπροστά στα άλλα που έχω ακούσει (55 ευρώ).

Πήρα τηλέφωνο και στις Κάκαβα Ελένη και Παπαρούπα Φωτεινή που μου είχες προτείνει αλλά τα δίδακτρα είναι 70-75 ευρώ. Δυστυχώς δεν μπορώ να διαθέσω τόσα!!!!

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο εμένα. Λοιπον θα ήθελα και εγω με τη σειρά μου να ρωτησω τις κοπέλες που ειναι δασκάλες μπαλέτου και σίγουρα γνωρίζουν κάτι παραπάνω απο εμένα.

Απο την αρχή θα το πάρω.

Η κόρη μου ξεκίνησε "μπαλέτο" στα 4 1/2 σε μια σχολή χορού στην Ν.Πεντέλη, είναι ένα παιδάκι που της αρέσει πολύ ο χορός και όλο αυτο το θέμα. Η π΄ρωτη χρονιά όλα καλά μια χαρά τελειώνει με μια πολύ ωραία παράσταση αλλά τα μικρά έκατσαν στην σκηνη 5 λεπτά και η παράσταση κράτησε 2 1/2 ώρες. Ωραία δουλειά δεν λέω...

πάμε στην επόμενη χρονιά ξεκινάει κανονικά το παιδί είναι πλεον 5 1/2 χρονών και το τμήμα της είναι με 18 παιδάκια απο 3 1/2 - 6 1/2 χρονών! το λέω στην δασκάλα μου λεέι δεν έχει να κάνει η ηλικιά το ίδιο πράγμα ειναι δεν πειράζει.:| Κατα τη διάρκεια της χρονιάς βλέπω ότι συνεχως έρχονται νέα κοριτσάκια και τα βάζει σε αυτό το τμήμα που δεν έχουν κάνει ούτε μιση ώρα μάθημα χορού! δεν μιλάω δεν λέω τίποτα.

η κόρη μου αρχίζει και κάνει πλεον κοιλιά. Δεν θέλει να πάει και άλλα τετοια. Της κάνω μια κουβέντα και της λέω ότι θα πας μέχρι και τον Ιουνιονα δώσεις τις εξετάσεις pre-junior RAD και μετά το σταματάς. Έτσι και έγινε δίνει τις εξετάσεις, τα παέι καλά και κάνει βέβαια και την παράσταση που πάλι ειδαμε τα παιδιά μας για 5 λεπτά και κάτσαμε σχεδόν 3 ώρες:?

το καλοκαίρι μου λέει πλεον η εξάχρονη κορη μου ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΩ ΜΠΑΛΕΤΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ. o.k. κανενα πρόβλημα απο μεριάς μου δεν έχω και κενενα θέμα να κάνει η κόρη μου μπαλέτο, αλλά τώρα που τα σκέφτομαι πιο συγκεκριμένα μήπως τελικά κάπου φταίει η δασκάλα με τα 22+παιδιά σε μια τάξη? μηπως ότι παιδιά με 3 χρόνια διαφορά έκανα τα ίδια πράγματα? δεν ξέρω τι να της πω της κόρης μου. βλέπω όμως ότι είναι ένα παιδί που αγαπά τον χορό. ΠΟΥ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΩ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...