Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΠΟΣΟ ΑΘΩΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΤΜΟΜΑΓΕΙΡΑΣ???

Recommended Posts

Άλήθεια,έχετε χρησιμοποιήσει ατμομάγειρα?Τώρα ή στο παρελθόν...???Πήρα πριν 2 μήνες έναν (καλή μάρκα... δε λέω...) και για να μαγειρεύω πιό υγιεινά και για να προσέξω τη διατροφή μου και τις θερμίδες.Άκουγα για τον ατμό ότι όλα κρατάνε τα θρεπτικά τους συστατικά και τις βιταμίνες τους.Και είπα να τον δοκιμάσω.Και όντως έχω μαγειρέωει κάμποσες φορές.Αυτό όμως που τελικά με προβλημάτισε είναι κατα πόσο υγιεινό είναι να τρως φαγητό μαγειρεμένο σε ατμό στο πλαστικό (ο κάδος που βράζει το νερό είναι πλαστικός) αφού ξέρω ότι τα πλαστικά όταν υπερθερμανθούν βγάζουν μία καρκινογόνα ουσία.Ισχύει για όλα τα πλαστικά??Είναι απο ειδικό υλικό ο κάδος του?Η αλήθεια είναι ότι τις πρώτες φορές το φαγητό μύριζε πλαστικό.Επίσης το κομμάτι εκείνο που ζεσταίνεται και κατεπέκταση ζεσταίνεται κ το νερό παρατήρησα σήμερα ότι έχει πάνω κάτι σταγόνες σα να βγαίνουν μέσα απο το πλαστικό.Είναι άραγε νερό ή κάτι άλλο???

Αν κάποια/ος απο εσάς ξέρετε κάτι,έχετε διαβάσει ή ασχοληθεί με το θέμα σας παρακαλώ γράψτε μου.Δεν θα τον ξαναχρησιμοποιήσω μέχρι να μάθω κ στην τελική δεν το έχω σε τίποτα να τον πάω πίσω...Ευχαριστώ.

Διαφημίσεις

Τα περισσότερα πλαστικά περιέχουν BPA (από το “Bisphenol A”, ή «Δισφαινόλη Α»). Το BPA είναι ενδοκρινικός διαταράκτης και ταξινομημένο από την Ε.Ε. ως «κατηγορίας 3 τοξικό στην αναπαραγωγή».

Είναι γνωστό ότι το BPA εκλύεται από τα πλαστικά που το περιέχουν όταν αυτά καταπονηθούν (γρατζουνιστούν, θερμανθούν, κλπ). Αρα θα έλεγα οτι ο ατμομαγειρας σου, λογω και των υψηλών θερμοκρασιών που αναπτύσει, μπορει να πέφτει σε αυτη την κατηγορια.

Γιατι δεν μαγειρεύεις σε ανοξείδωτη κατσαρόλα με αυτο το εξαρτηματάκι που μπαινουν τα τρόφημα πάνω και γίνονται στον ατμο ?

citron καλησπέρα κι ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις.Τι είναι αυτό το συστηματάκι με την ανοξείδωτη κατσαρόλα?Μπορείς να μου το περιγράψεις για να ξέρω τι να ψάξω?

Ευχαριστώ πολύ.

το εχουν μεσα οι χύτρες ταχύτητας...ειναι σαν μια σχαρίτσα που την βάζεις στον πάτο της χύτρας και απο πάνω ακουμπάς σε ενα αλλο ματζαφλαράκι τα φαγητά για να μην ακουμπούν στο νερό και έτσι μαγειρευονται στον ατμό :D

φυσικά δεν το εχω χρησιμοποιησει αλλα κι εγω ειμαι σε δίλλημα να αγοράσω αυτους τους ατμομάγειρες για τις παιδικές τροφες και με προβληματίζει αυτο που λεει η citron. :roll:

Μηπως να στειλουμε στην chicco ενα εμαιλ που να ζητάει να βαλουν ασφαλές πλαστικό μέσα :?:

Μιας και μου ηρθε ας το κάνω κιόλας! :lol:

Διαφημίσεις

Σωστα yogini. Γιατι θα ηταν τελεια να μποροθμε να χρησιμοποιησουμε ατμομαγειρα που τα εχει ολα σε 1. Πες μας αν εχεις απαντηση απο chicco. Παντως δεν νομιζω οτι υπαρχει 100% ασφαλες πλαστικο οταν ερχεται σε επαφη με μεγαλες θερμοκρασιες.

Χθες πχ. εβαλα ζεστο νερο σε ενα μουλτι για να φτιαξω την μασα του μικρου. Μετα απο λιγο ακουω ενα λεπτο τσιριχτο ηχο που προερχοταν απο το μουλτι. Κοιταω και βλεπω οτι ειχε λιωσει το πλαστικο των λεπιδων και ειχε γινει σαν αφρος!! Φρικαρα και το πεταξα ολο μαζι. Τωρα χρησιμοποιω αυτο που το κρατας στο χερι και λιωνει εμχρι να σκεφτω λυση.

Καλημέρα επειδή κι εμένα με απασχολεί πολύ το θέμα γιατί σκοπεύω να πάρω ένα ατμομάγειρα για να ετοιμάζω τα γεύματα της μικρής μου όταν με το καλό ξεκινησουμε τις στερεές τροφές άρχισα μια έρευνα για να βρω αν υπάρχει κάποιος ατμομάγειρας bpa free.

Σε διάφορα site βρήκα πως το babycook της BEABA είναι BPA Free.

Βέβαια ακόμη το ψάχνω αλλά μάλλον σε αυτόν θα καταλήξω.

*

Το βαζεις πανω στην κατσαρολα, σκεπαζεις αφου πρωτα γεμησεις την κατσαρολα με νερο και μαγειρευονται στον ατμο. Εγω ετσι τα κανω και ειναι μια χαρα.

eχω το quarto τις fishler και εχει αυτα τα εξαρτηματακια για τον ατμο.Εκει μαγειρευα ολα τα φαγακια της μικρης και ακομα και τωρα το ψαρι της και ειμαι απολυτα ικανοποιημενη.Δεν θα το άλλαζα με κανενα ατμομαγειρα.Το ψαρακι ετοιμο σε 30 λεπτα,το μπροκολο σε 10.

QJZup3.png

bxuCp3.png

Τώρα τα ακούω όλα η δόλια μάνα;

Είχα πάρει της chicco τον ατμομάγειρα για μωρά και τον χρησιμοποιούσα συνέχεια για τον μικρό μου!!

Ελπίζω όλα να είναι καλά...

Λοιπόν, εγώ τη λύση την έχω βρει με το ρομποτάκι. Έχω βρει τα εξής πλεονεκτήματα:

1. Έχει χρονοδιακόπτη που χωρίς αυτόν δεν λειτουργεί. δλδ και να κυνηγάς μπόμπιρα, το φαΐ δεν καίγεται, απλά ίσως να θέλει λίγο ακόμα ή να αρπάξει λίγο...

2. Τα τηγανητά γίνονται με ελάχιστο λάδι και είναι κατάλληλα για υγιεινή διατροφή και δίαιτα (τηγανητές πατάτες να γλύφεις τα δάχτυλά σου)

3. Μπορείς να κάνεις και ψωμί, ούτε τόσο εύκολο όσο του αρτοπαρασκευστή, ούτε τόσο δύσκολο όσο το ζύμωμα. Ανακατεύεις τα υλικά, γίνονται χυλός, τα βάζεις στη φόρμα του κέικ και... στο ρομποτάκι...

4. Από ότι διάβασα παραπάνω, χαίρομαι που είναι γυάλινο.

5. Είναι πάνω στον πάγκο της κουζίνας, μακριά από αδιάκριτα παιδικά χεράκια (σας είπα ότι ο γιος μου μπήκε στο φούρνο της κουνίαδας μου; και κόντεψε να τον πλακώσει η κουζίνα;)

Αυτά...

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Διαφημίσεις

• 6 months later...

Μαριλίνα μου έφεραν και εμένα στον γάμο ένα "ρομποτάκι" και μιας και περιμένουμε μωράκι είπα να τον μάθω σιγά-σιγά. λοιπόν, σήμερα έκανα λαχανικά στον ατμό (έτσι όπως περιέγραφαν οι οδηγίες - με αλουμινόχαρτο). Μετά απο 50 λεπτά ήταν ακόμα ωμά!!! Κάπως απογοητεύτηκα να σου πω την αλήθεια και σκεφτόμουνα που να τον καταχωνιάσω. Και έπεσα πάνω στο ποστ σου. Πες μου πως κάνεις τις τηγανιτές πατατούλες? Το ψωμί πόση ώρα το κρατάς? Τι άλλο σου πετυχαίνει καλά?

Το ρομποτάκι μου είναι αυτό http://www.kolomvounis.gr//default.asp?pid=19&itmId=13403&catId=223&la=1

KVQKp3.png5gpbp3.png

να προτείνω και κάτι ακόμα εκτός απο το εξάρτημα που προανέφεραν τα αλλα παιδιά?

βράσε τα λαχανικά σε μικρό κατσαρολάκι με λίγο νερό μερος του οποίου θα προσθέσεις στην κρεατοχοροσουπα του νινιού σου. Εγω έτσι έκανα (ελπίζω σωστά)

πολυ χρησιμο φαινεται αυτο το εξαρτηματακι...δεν το ειχα ξαναδει διοτι δεν ειμαι φαν της χυτρας οποτε δεν ετυχε να παρω ποτε πακετακι, λεω να το αναζητησω στο ικεα μιας και τρελαινομαι για λαχανικα στον ατμο (ναι ναι χωρις να μου το επιβαλει κανεις!!!)

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση