Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΡΟΠΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ


Recommended Posts

Έτσι η τελευταία τεχνική που επιχειρώ είναι ότι εμείς ξαπλώνουμε και τον αφήνουμε να παίζει γύρω μας ή στο κρεβάτι μας, μπας και το πάρει απόφαση ότι δεν πρόκειται να συμβεί κάτι ενδιαφέρον...αλλά προς το παρόν τζίφος. Λέω όμως να επιμείνω :)

 

Το σίγουρο είναι ότι ξεκουράζετε εσείς τα κοκκαλάκια σας!

Σε μας δεν έχει επίδραση αυτό το κόλπο, εκτός αν είναι νύχτα και είναι καλοδιάθετη. Αν είναι κακοδιάθετη, τους ξεσηκώνει όλους :lol:

 

Και η δική μας γιαγιά σα γατούλα την κοιμίζει, ακριβώς για τον ίδιο λόγο. Χρυσή την έκανα να ασχολείται λίγο εκείνη την ώρα, να της φεύγει ο ύπνος, ώστε να κοιμηθεί στη δική μας βάρδια ... αλλά δεν ... δεν πειράζει .. χορτάσαμε το παιδί μας καλύτερα εκείνο το διάστημα :lol:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το σίγουρο είναι ότι ξεκουράζετε εσείς τα κοκκαλάκια σας!

:D:D Πράγματι!!

Αν κάνοντας το σταθερά δούμε και καμιά αλλαγή... :roll:

Σε μας δεν έχει επίδραση αυτό το κόλπο, εκτός αν είναι νύχτα και είναι καλοδιάθετη. Αν είναι κακοδιάθετη, τους ξεσηκώνει όλους :lol:

Το βράδυ, ευτυχώς, είναι πιο συνεργάσιμος!

Μάλλον είναι τελείως εξαντλημένος :lol:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γειά!!!!!!Εμένα κορίτσια το κοριτσάκι μου είναι 2,5 μηνών και κοιμάται μόνο όταν την κουνάμε είτε με την καλαθούνα είτε με βόλτα.Καταλαβαίνω ότι είναι μικρή ακόμα αλλά θα μάθει να κοιμαται χωρίς κουνημα αργότερα ή θα πρέπει απο τώρα να κάνω κάτι?και τί?Δεν μπορώ να την αφήσω όπως μου λένε να κλαίει...λυγίζω!!!!!Please help!!!!!

2ef2v5u.png
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο παιδί δεν είχε πρόβλημα ύπνου,από την ημέρα που φύγαμε απότο Νοσοκομείο[μετα την γέννηση] κοιμόταν μόνο του στο δωμάτιό του, μόνο αν αρρωσταινε την πέρναμε στο δικό μας δωμάτιο.Δεν είχαμε κανένα πρόβλημα ακόμα και τώρα που πάει δημοτικό πάει μόνη της να κοιμηθεί.Ο άλλος μας βγήκε΄΄ τζαναμπέτης΄΄.Από μικρός είναι γκρινιάρης, αν δεν πάω μαζί του δεν κοιμάται ενώ είναι στο ίδιο δωμάτιο με την αδερφή του.Αφού κοιμηθεί για τα καλά φεύγω αλλά καμιά φορά μπορεί να ξυπνήσει, να καταλαβει ότι δεν είμαι δίπλα του και να με φωνάξει.Μετά ξαναφεύγω αλλά αυτό είναι σχέτο μαρτύριο γιατί με παίρνει και μένα ο ύπνος και ξυπνάω για να ετοιμάσω την μεγάλη για το σχολείο.Μπορεί καμιά σας να μου βρει μια λύση????????????????

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

Μοιαζει να εκμεταλευεται τη κατασταση.Προσπαθησε να τον αφηνεισ μονο του να κοιμηθει οταν η μεγαλη σου ειναι ξυπνια.Ας κοιμαται νωριτερα απο τη μεγαλη και αφηνε τον και να κλαιει εαν εισαι σιγουρη οτι ειναι μονο "γκρινια".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επαναφέρω το θέμα για να σας πω το δικό μου πρόβλημα.

Ο Κωστής είναι τώρα 23 μηνών.

Από πολύ μικρός αντιστεκόταν με νύχια και με δόντια στον ύπνο κατά την διάρκεια της ημέρας. Αντίθετα το βράδυ δεν έχουμε κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα.

Δεν έχω κάποιο ιδιαίτερη ψύχωση με τον μεσημεριανό ύπνο. Βλέπω όμως ότι τον έχει μεγάλη ανάγκη. Αλλιώς από το μεσημέρι και μετά είναι μέσα στη γκρίνια, μπορεί να γίνει ανυπόφορος.

Το πρόβλημά μου συνοψίζεται στο εξής:

Μόλις ο Κωστής αντιληφθεί ότι προσπαθώ να τον κοιμήσω...αντιδρά:mad:

Αν του τραγουδήσω νανούρισμα μου βάζει τις φωνές...."ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ!!!"

Αν του τραγουδήσω κάποιο άλλο τραγουδάκι που του αρέσει, από τη μέση και μετά αρχίζει να στριφογυρίζει και να προσπαθεί να αποδράσει

Αν του διαβάσω παραμύθι (μετά την πρώτη φορά που τον πήρε έτσι ο ύπνος) στη 2η σελίδα θέλει να σταματήσουμε και να κάνουμε κάτι άλλο.

Αν τον αφήσω στο κρεβάτι του και φύγω...μπορεί να γκρεμίσει το δωμάτιο από το πείσμα του.

Αν ξαπλώσω και κάνω την κοιμισμένη, μπορεί για 10-15 λεπτά να καθίσει ήσυχος (λέμε τώρα), μπορεί τα μάτια του να κοντέυουν να κλείσουν από τη νύστα αλλά δεν το βάζει κάτω, δεν ξαπλώνει να κοιμηθεί σηκώνεται και αρχίζει να με τραβάει και μένα.

Το μόνο που πετυχαίνει πάντα είναι να καταφέρω να τον κρατήσω ακίνητο (τελείως όμως) για 5-10'. Τότε τον παίρνει ο ύπνος και κοιμάται τουλάχιστον 2 -2.30 ώρες :shock:

Αυτό γίνεται είτε στο καρότσι -βόλτα, είτε στο αυτοκίνητο. Όταν ήταν πιο μικρός μπορούσα με λίγο κόπο να τον ακινητοποιήσω και στο κρεβάτι του ή στην αγκαλιά μου. Τώρα όμως....παίζουμε ξύλο :lol:

Και το πιο εκνευριστικό απ'όλα....ο παππούς του που τον κρατάει 3 φορές την εβδομάδα, τον κοιμίζει ΠΑΝΤΑ το μεσημέρι στο κρεβάτι του χωρίς κανένα κόπο :mad::mad::mad:

Καμιά ιδέα? :roll:

 

σα να βλεπω το παιδι μου,σε μικροτερη ηλικια...

οταν νυσταζει και παω να τη κοιμησω, οτιδηποτε την κανει να γλαρωσει, το μισει!!!!

τραγουδακια, κουβερτουλα, γλυκολογα!!! με τιποτα, ομως!!

 

οπως λες, αν την ακινητοποιησω για λιγο,κοιμαται... αλλα η ατιμη μου φευγει!!!

δεν τη κανεις καλα!!! (οκ, δεν την πιεζω και με δυναμη.... :lol: )

 

το θεμα ειναι πως, αν την αφησω, περα απο τη γκρινια, θα κοιμηθει εκει, καθιστη στο παρκο!!! και θα καρφωθει με τη μυτη κατω!!!

 

δεν θελει τον υπνο καθολου!!!

Link to comment
Share on other sites

 

το θεμα ειναι πως, αν την αφησω, περα απο τη γκρινια, θα κοιμηθει εκει, καθιστη στο παρκο!!! και θα καρφωθει με τη μυτη κατω!!!

 

 

μα τι γελιο εχω ριξει με αυτο:lol::lol::lol::lol:...και η δικια μου ετσι κοιμαται..δεν θελει με τιποτα να την ξαπλωνω..θελει να ειναι καθιστη..και την περνει ο υπνος ετσι και μετα την ξαπλωνω..ακομα και το βραδυ, αμα την βαλω ξαπλωτη σηκωνει τον κοσμο..αμα τη βαλω καθιστη χαζευει με τα παιχνιδια της και στο 5λεπτο βαρια 10λεπτο την περνει ο υπνος!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Δεν έχει καμία σημασία πως έμαθε ν κοιμάται το παιδί από βρέφος, είτε με κούνημα στα χέρια, ειτε απλά αφήνοντάς το στο κρεβάτι δεν έχει σημασία. Όταν περάσουν το χρόνο αρχίζουν τα προβλήματα ύπνου. Εγώ δεν στερήθηκα ύπνο με το παιδί, βρέφος ξυπνούσε για να θηλάσει, αλλά μετά αμέσως κοιμόταν. Την κουνούσα στα χέρια, αλλά μετά το χρόνο άρχισαν τα προβλήματα, το νανούρισμα στ χέρια έφερνε νυχτερινά ξυπνήματα, ώσπου κάπου διάβασα ότι αυτή είναι η αιτία, αν αποκοιμιέται με χέρια, χέρια θέλει να βλέπει και όταν ξυπνάει μέσα στη νύχτα, άρα η μόνη λύση είναι να αποκοιμιεται μόνο του. Πως; Το πρώτο βράδυ λέω θα ξενυχτήσω δίπλα στο κρεβάτι, αλλά αυτό μέσα. Ένα τέταρτο καθόταν όρθια, άλλο ένα τέταρτο γονατιστή και 5 λεπτά καθιστή και τέλος κοιμήθηκε, αυτό ήταν, την άλλη μέρα όλη η διαδικασία κράτησε 15 λεπτά, την τρίτη 10. Δεν ξύπνησε ξανά το βράδυ. Γενικά όμως δεν κοιμάται πολύ. Όταν ακούω οτι τα κοιμίζετε στις 8 και κοιμούνται μέχρι τις 7 το θεωρώ υπερβολή και θέλετε να κοιμούνται και μεσημέρι;;; Παράλογα είναι αυτά. Από την άλλη τα κουράζουμε αρκετά για να κοιμούνται και πιο εύκολα; όχι. Ελάχιστοι βγάζουν τα παιδιά τος καθημερινά στα πάρκα. Εμάς το βραδινό μπάνιο μας φέρνει υπερδιέγερση και το αποφεύγουμε. Κάποιες μέρες κοιμάται 11, κάποιες και 12, αλλά δεν σηκώνεται από το κρεβάτι της, απλά δεν κοιμάται, αλλά δεν με πειράζει. Ας κοιμηθεί όποτε θέλει. Και εγώ έτσι ήμουν μικρή, όλοι κοιμόντουσαν και εγώ στο παράθυρο πετούσα πέτρες και παιχνίδια και το διασκέδαζα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...