Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΡΟΠΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ


Recommended Posts

Θα δοκιμάσω, να ξεκινήσω απο σήμερα, χωρίς πολύ πίεση.

Αρα κορίτσια, να της δώσω το γάλα και να της πω, παω στηντουαλέτα, πιες το γάλα σου, κοιμήσου και θα ερθω να σε δω?

 

Σαν επιστημονικό σενάριο μου φαντάζει..

 

Αν σηκωθεί η μικρή και με φωνάζει ή με ακολουθήσει, την παω πάλι πίσω και τι κάνω??

Υποχωρώ και της λεω παραμύθι και ξαναφεύγω?? Αν δω οτι με την τρίτη προσπάθεια δεν γίνεται τιποτα, το δοκιμάζω παλι αύριο??

 

Ευχαριστω και συγνώμη που σας ζάλισα :)

 

όχι παιδί μου δεν θα το κάνεις έτσι απλά αν πχ νανουρίζεται με το παραμύθι και κοιμάται έτσι θα της πεις τώρα είσαι πια μεγάλη κοπέλα λέω να πουμε το παραμύθι μαζί και να το πειτε μαζί ΟΧΙ στο κρεββάτι της αλλά πχ στον καναπέ και να συμμετέχει και αυτή και μόλις τελειώσει να της πεις τώρα πάμε τουαλέτα όπως κάνει η μαμά και ανέβα στο κρεββατάκι σου να πιες γάλα και να κλείσεις τα ματάκια και να κοιμηθείς σαν μεγάλη κοπέλα ή οπως κάνει η Barbie ( εμάς είναι η αγαπημένη μας για αυτο την φέρνουμε σαν παράδειγμα). Δηλ προσπάθησε να την κάνεις να νιώσει μεγάλη και ξεχωριστή σαν εσένα και μετά να κοιμηθεί. Αν θες δωσ της και καμια κουκλα που να την αγαπάει και πες της τώρα εσύ εισαι η μαμά και η κουκλα το νινί σου. Πες του το παραμύθι και κοιμηθείτε μαζί!

Πως σου φαίνεται?

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όταν γεννήθηκε η δεύτερη η πρώτη μου ήταν 2 ετών και 3ων μηνών.

Είναι καλό να βοηθήσει από τώρα και ο μπαμπας, σε καθημερινές δραστηριότητες και ενασχόληση, και μετά να ασχολείται τον πρώτο καιρό αρκετά ο μπαμπάς με τη μεγάλη και εσύ με το μωρό που θα σε θέλει όλη μέρα και με το θηλασμό.

πχ εγώ στην εγκυμοσύνη μου καθιέρωσα το μπάνιο να το κάνει ο μπαμπάς, κάποιες ώρες παιχνίδι ή βόλτα ή super market με το μπαμπα, οπότε μετά αυτό συνεχίστηκε. Ο μπαμπάς τη μεγάλη και η μαμά το μωρό και δεν της φάνηκε περίεργο. Τώρα βέβαια.. τις βάζουμε και μαζί.

Τα δυο παιδιά είναι δύσκολα να τα συντονίσεις στην αρχή άρα ότι προετοιμάσεις από τώρα σε καλό θα σου βγει. Μετά θα είναι δύσκολο να κόψεις μια συνήθεια της μεγάλης πχ ύπνο μαζί σου, γιατί μπορεί να θεωρεί ότι έγινε λόγω του μωρού και να αυξήσει τη ζήλια της.

Επίσης όταν το μωρό θα κοιμάται στην αρχή στο δικό σου δωμάτιο και για να επιτύχεις το θηλασμό ίσως χρειαστεί και στο δικό σου κρεβάτι, σίγουρα και η μεγάλη θα θέλει να έρχεται. Εγώ έτσι το άφησα στην αρχή, και ερχόταν το πρωϊ που τελικά βρισκόμασταν και οι 4 στο διπλό κρεβάτι :lol:

 

Τελικά κατάφερα να κοιμάται η μεγάλη μόνη της όταν ποια πήγε και η μικρή στο παιδικό δωμάτιο. Η μικρή έμαθε από την αρχή να κοιμάται μόνη της (δεν την πατάμε δεύτερη φορά). Όσο για το ξύπνημα το βράδυ, όταν η μικρή ξυπνούσε για γάλα ή θηλασμό, η μεγάλη μια δυο φορές ξύπνησε να δει τι θέλει το μωρό, της είπα κοιμήσου... το κοιτάω εγώ, και μετά το συνήθισε και απλά γύριζε πλευρό. Συνήθως κοίμιζα πρώτα τη μικρή κατά τις 9 ενώ η μεγάλη είχε το χρόνο της μόνη μαζί μου και κοιμόταν πιο αργά κατά τις 10:30. Τώρα πλέον πάνε την ίδια ώρα και καμία δεν πάει αν δεν ακολουθήσει η αδερφή της. :)

 

 

Άρα προτείνω να δοκιμάσεις τώρα να της μάθεις να κοιμάται μόνη της, με τον τρόπο που είπαμε ή κάτι άλλο, και αν δεν πετύχει μάλλον μετά θα πάει για αρκετά πιο αργά ώστε να μην το συνδυάσει με το μωρό και ζηλέψει.

 

Πες της το παραμύθι και βρες μια πρόφαση .. να φύγεις από το δωμάτιο. Αν σε ακολουθήσει ξαναβάλτη κάθησε ξανά λίγο μαζί της.. και φύγε πάλι με την υπόσχεση ότι θα γυρίσεις.

 

Μια άλλη ιδέα είναι να τη χαϊδευεις και να τη νανουρίζεις δίπλα της (πχ γονατιστή) και όχι πάνω στο κρεβάτι αγκαλιά και σιγά σιγά να απομακρύνεσαι. Να πάρεις μια καρέκλα και να καθήσεις στο δωμάτιο να διαβάζεις ένα βιβλίο, αλλά όχι στο κρεβάτι της... μακρυά να σε βλέπει. Έτσι θα νιώθει την ασφάλεια ότι είσαι στο χώρο αλλά θα την πάρει ο ύπνος μόνη της. Μετά αν σε αναζητήσει το βράδυ πάλι χαϊδεψέ τη στα γρήγορα και χωρίς να ξαπλώσεις δίπλα της.

Γενικά μερικά από αυτά πιάνουν και ανάλογα με το παιδί, αν δεις τα σκούρα βάλε ένα στόχο τη φορά και κόψε σταδιακά, πρώτα την αγκαλιά και μετά το να μην είσαι στο χώρο. Σιγά σιγά θα απομακρύνεσαι ή θα σηκώνεσαι από την καρέκλα και θα επιστρέφεις... γενικά δοκίμασε διάφορα χωρίς να τη ζορίζεις.

Επίσης ένα άλλο που βοηθάει είναι ένα φωτάκι στο δωμάτιο.

Κι εγώ ποτέ δεν τις αφήνω να κλαίνε. Προτιμώ να βρω τρόπους και κόλπα πιο ανώδυνα.

Link to comment
Share on other sites

rike, ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

 

Αυτό που λες για τον μπαμπά εχεις δίκιο, ήδη εχθες το συζητάγαμε, να αποκτήσει πιο ενεργό ρόλο, τουλάχιστον 1 ώρα καθε βράδυ, οπου θα έχει περισσότερο χρόνο.

 

Το πρόβλημα είναι οτι επειδή ο μπαμπάς ερχεται πιο αργά, δεν ασχολείται πολυ με την μικρή, γιατι και εγω την μικρή την κοιμίζω νωρίς, οπότε είναι προσκολλημένη πάνω μου.

Σωστο είναι λοιπόν, να συμμετάσχει και ο μπαμπάς εστω 1 ώρα το βραδυ,στο παιχνίδι μας, πριν τον ύπνο.

 

Οσο για τον ύπνο της μικρής, πήγα να κάνω την αρχή εχθες, αλλα η μικρή ειχε ήδη πολύ γκρίνια ολη μερα, οπότε το βράδυ ξυπνούσε καθε τρεις κ λιγο, μεσα στα κλάματα και με αναζητούσε.

 

Φυσικά, δεν δέχθηκε να φυγω απο το δωμάτιο, πριν αποκοιμηθεί, ούτε να κάτσω γονατιστή, μου ζήταγε να ξαπλώσω διπλα της και εκλαιγε..

 

Θα ξαναδοκιμάζω καθε μερα, απο λιγο, ίσως εχθες ήτανε και περίεργη η μέρα και δεν πέτυχαμε τίποτα, αντιθέτως, εκλαιγε με αναφιλητά, αν δεν με αγκαλιαζε απο τον λαιμό :roll:

 

Πιστεύω οτι θα δυσκολευτούμε στο θέμα να μαθει μονη της να κοιμάται, οπότε θα πρέπει να δώσω έμφαση, στο να μάθει και τον μπαμπά της περισσότερο, ώστε αργότερα, να μπορεί να την κοιμίζει και ο μπαμπάς, οταν εγω θα ασχολούμαι με το μωρό.

 

Μέχρι στιγμής, αν είμαι εγω στον χώρο, δεν αφήνει κανέναν άλλον να την πλύνει ή να την κοιμίσει, ειτε ειναι μπαμπάς, είτε ειναι γιαγιά. Αυτο πρεπει να το αλλάξω σύντομα :?

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα είναι να κλαίει, κι εγώ δεν τις αφήνω. Πρέπει να βρεθεί η κατάλληλη στιγμή για να αρχίσεις μια τέτοια αλλαγή. Μπορεί ακόμα να μην ήρθε.

Μη σε αγχώνει πάντως θα βρεθεί χρυσή τομή. Σου είπα στην τελική θα ξυπνάτε και οι 4 στο διπλό κρεβάτι :) Στο κάτω κάτω τι ζητάνε μια αγκαλιά!

Οι μπαμπάδες γυρίζουν πιο αργά είναι αλήθεια, αλλά μπορείς να την κοιμίζεις λίγο πιο αργά. Στην αρχή να παίζεται όλοι μαζί και σταδιακά να περνάει χρόνο περισσότερο μόνο με το μπαμπά γιατί θα βοηθήσει και για αργότερα.

Της έχεις πει ότι επειδή έχεις μεγάααλη κοιλιά δεν είναι εύκολο να σκύβεις να την κάνεις μπάνιο, ή πχ ότι δεν πρέπει να τη σηκώνεις και πολύ αγκαλιά? Αν θέλει αγκαλιά θα πρέπει πρώτα να καθήσεις στον καναπέ και μετά να την πάρεις αγκαλιά.

 

Και μένα ο μπαμπάς δεν καταφέρνει να τις κοιμήσει :D

 

Παρόλα αυτά άρχισε να της μιλάς για το μωρό, πες της πού θα κοιμάται, ετοιμάστε μαζί τα πράγματα του μωρού, πιο θα είναι το πρόγραμμά σας με το μωρό, ότι θα κλαίει συνέχει και θα θέλει να τρώει και πρέπει να εσύ να το ταϊζεις... για να μην σας ενοχλούν τα κλάματά του.

Ότι το κλάμα του μπορεί να την ενοχλεί ή να την ξυπνάει το βράδυ και άρα θα κοιμάται στο δικό σου δωμάτιο για να μην την ενοχλεί και για να μπορείς να το ταϊζεις αμέσως. Ότι θα θηλάσεις και ότι έτσι έκανες και σε εκείνη, ότι θα σε βοηθάει, υπάρχουν και σχετικά παραμυθάκια.

Σκέψου ότι η δεύτερη μου γεννήθηκε 2 μήνε πρόωρα, και ήθελα πολύ φροντίδα ήμασταν αυτοκόλλητες. Ευτυχώς το πρωϊ η μεγάλη πήγαινε σταθμό, και έτσι το μόνο το απόγευμα είχα και τις δύο.

 

Χρειάζεται πλήση εγκεφάλου. Να της τα πεις από τώρα πολλές φορές να ξέρει τι ακριβώς την περιμένει. Αν την προετοιμάσεις για το τι θα συμβεί και μετά, συμμετέχει και σε βοηθάει σε όλα θα την έχεις πάντα δίπλα σου δεν χρειάζεται να σε στερείται. Εγώ πάντα της έλεγα στην αρχή η μαμά έχει δυό χεράκια και δυο παιδάκια, και μπορεί να έχει ένα παιδάκι από εδώ κι ένα από εκεί. Και τώρα όταν με διεκδικούν και οι δύο είμαι στη μέση και ότι κάνω για τη μια κάνω και για την άλλη.

 

Η διαφορά που έχουν είναι μικρή, και έτσι θα είναι και σε σένα από ότι κατάλαβα και σε σένα θα είναι το ίδιο φύλο οπότε είναι γενικά εύκολα τα πράγματα και μεγαλώνουν μαζί. Όταν θήλαζα τη μικρή διάβαζα παραμύθι στη μεγάλη, ή έπινε γάλα όταν ήταν η ώρα του ύπνου κλπ. Όταν άλλαζα τη μικρή, μου έφερνε πάνα, όταν την έντυνα της ζητούσα να μου κρατάει τα ρουχαλάκια, όταν την έκανα μπάνιο της ζητούσα να είναι κοντά μου να με βοηθήσει κλπ. Η μεγάλη μου δε ζήλεψε ποτέ... γιατί με τον τρόπο μου δεν την απομάκρινα εξαιτίας της μικρής, την έκανα να νιώθει ότι είναι ο βοηθός μου. Ο ύπνος τελικά είναι το λιγότερο. Θα κοιμίζεις πρώτα το μωρό και μετά τη μεγάλη.

 

Τελικά από ένα σημείο και μετά οι ανάγκες τους είναι ίδιες. Θα πάνε στο ίδιο δωμάτιο. Μη σε αγχώνει όλα θα βρούνε το δρόμο τους αρκεί εσύ να είσαι διαθέσιμη. :) Το τίμημα είναι η κούραση.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται πλήση εγκεφάλου. Να της τα πεις από τώρα πολλές φορές να ξέρει τι ακριβώς την περιμένει. Αν την προετοιμάσεις για το τι θα συμβεί και μετά, συμμετέχει και σε βοηθάει σε όλα θα την έχεις πάντα δίπλα σου δεν χρειάζεται να σε στερείται.

Η διαφορά που έχουν είναι μικρή, και έτσι θα είναι και σε σένα από ότι κατάλαβα και σε σένα θα είναι το ίδιο φύλο οπότε είναι γενικά εύκολα τα πράγματα και μεγαλώνουν μαζί. Όταν θήλαζα τη μικρή διάβαζα παραμύθι στη μεγάλη, ή έπινε γάλα όταν ήταν η ώρα του ύπνου κλπ. Όταν άλλαζα τη μικρή, μου έφερνε πάνα, όταν την έντυνα της ζητούσα να μου κρατάει τα ρουχαλάκια, όταν την έκανα μπάνιο της ζητούσα να είναι κοντά μου να με βοηθήσει κλπ. Η μεγάλη μου δε ζήλεψε ποτέ... γιατί με τον τρόπο μου δεν την απομάκρινα εξαιτίας της μικρής, την έκανα να νιώθει ότι είναι ο βοηθός μου. Ο ύπνος τελικά είναι το λιγότερο. Θα κοιμίζεις πρώτα το μωρό και μετά τη μεγάλη.

 

 

Μέχρι στιγμής, της έχω πει λιγα πράγματα για το μωρό. Μου χαιδέυει την κοιλιά, λεει οτι το νινι κοιμάται κ της ζητάει να ξυπνήσει, αλλά μεχρι εκει.

Θα πρεπει να της μιλάω περισσότερο για το μωρό.

Μια φορα που με επιασε η λογοδιάρροια για το μωράκι που ερχεται, η Δημητρούλα επαιζε και δεν μου έδινε σημασία.

Σιγουρα με ακουγε, αλλα ενιωθα οτι δεν την ενδιέφερε ή οτι δεν καταλάβαινε :?:

 

Το έχω στο πρόγραμμα, να προσπαθήσω να μην ζηλέψει ή να μην νιώσει η Δήμητρα, παραγκωνισμένη λογω του μωρού.

Μόνο το θέμα του ύπνου, με αγχώνει.

Οσο για το διπλό κρεβάτι, ο μπαμπάς φοβάται, μιας που δεν έχει συνηθίσει να κοιμάται με παιδί στο κρεβάτι, μη τυχόν κ το πλακώσει.

 

Θα στήσω κουνια στο παιδικό δωμάτιο και στην κρεβατοκάμαρα το ριλάξ. Στην αρχή, σκέφτομαι, το μωρό θα ειναι στην κούνια, μονο την μέρα, οταν θα κοιμαται(αν κοιμάται), οταν εμεις θα παιζουμε με την μεγάλη.

 

Και το βράδυ, στο ριλάξ το μωρό και αμα ξυπνάει κ η μεγάλη, θα μετακομίζουμε στο παιδικό :roll:

 

Ειπες, οτι υπάρχουνε σχετικά παραμυθάκια. Εχεις κάποιο υπόψην σου?Αν ναι θα με βοηθούσε πολυ, μιας που της αρέσει να της διαβάζω συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εκείνο που διαβάζαμε εμείς σχεδόν κάθε μέρα πριν έρθει το μωρό, ήταν από τη σειρά του "Αρθουρ" το λαγουδάκι που υπάρχει και παιδικό στην τηλεόραση. Δε θυμάμαι λεπτομέριες είναι ένα απλό παραμύθι. Η ιστορία ήταν ότι ο άρθουρ και η αδερφή του περίμεναν τρίτο αδερφάκι.

Υπάρχουν όμως πολλά άμα πας σε βιβλιοπολείο θα βρεις σίγουρα.

Εγώ την έπαιρνα και στο γυναικολόγο και βλέπαμε μαζί τον υπέρηχο, της έδειχνα βιβλία εγκυμοσύνης πως είναι το μωράκι στην κοιλιά, και επίσης.. της είχα πει ότι όταν η μαμά πάει στο μαιευτήριο να γεννήσει το μωρό, θα μείνει λίγες μέρες εκεί και αυτή θα πρέπει να μείνει με το μπαμπά και τη γιαγιά (το έλεγε και αυτό στο παραμύθι) και μετά θα γυρίσουμε με το μωρό. Όταν γεννήθηκε η δεύτερη, την πρώτη μέρα που γύρισε ο μπαμπάς από το μαιευτήριο της έφερε δώρο και της είπε ότι της το έστειλε το μωρό και ακόμα το θυμάται ότι αυτό της το έκανε δώρο η αδερφούλα της όταν γεννήθηκε :)

 

Μάλλον ξεφύγαμε από το θέμα. Ο ύπνος το πολύ πολύ να συνεχίσει όπως τώρα. Το δεύτερο προσαρμόζεται εύκολα σε όποιες συνθήκες... :)

Link to comment
Share on other sites

και εγώ έκανα το ίδιο με την rike. Αλλά το δώρο είνα ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ!

Η μικρή ήταν στην κλινική όταν γέννησα. Βεβαια δεν περιμενε πάρα πολυ λόγω της καισσαρικής και είδε πρώτη το μωράκι μας. Οταν με ανέβαζαν με το φορείο την άκουσα να λέει νάνι κάνει η μαμά (μιας και με είδε ξαπλωμένη) και έτρεξε όλο χαρά κοντά μου και μου ειπε "Μαμά έχουμε νινι! το ειδα το είδα!!!!"

Και εγώ ως παιδι θυμάμαι (αν και ήμουν 3 ετών) την αδερφή μου που γεννήθηκε και ήμουν στην κλινική με την μαμά μου και της είχα πάει λουλούδια! Απίστευτες στιγμές.

Βέβαια εμεις το δώρο της της το δώσαμε όταν γυρίσαμε πίσω στο σπιτι μαζί με το μωρό :wink::wink::wink:

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λίτσα, δηλαδή την αφήσαν να έρθει στο δωμάτιο σου στην κλινική?

 

Στο ιασώ που γέννησα εγώ (στην Αθήνα) από ότι θυμάμαι δεν αφήναν τα μικρά παιδιά να ανέβουν στα δωμάτια για να μήν κολλήσουν τα νεογέννητα τυχόν αρρώστιες.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ισχύει και εδώ στην Θεσσαλονίκη.

Όταν γέννησα το πρώτο μου τα παιδάκια δεν ανέβαιναν επάνω . Τώρα στην ίδια κλινική δήλωνες ότι έχεις και αλλο παιδάκι και το έδιναν μια ειδική καρτούλα για να μπορεί να επισκέπτεται την μαμά του αλλά στο ΣΑΛΟΝΙ! Εκείνη την ώρα που με ανέβαζαν με το φορείο η μικρή με είδε απο μακρυά και μετά ξέφυγε από της γιαγιά της το χέρι και έτρεξε να μου πει τα ευχάριστα νέα ότι έχουμε μωρό!

Βέβαια εγώ ήμουν και τυχερή γιατί αν και είχα δικλινο δωμάτιο ήμουν μονη μου και μια δυο φορές πέρασε η μικρούλα στα κλεφτά μέσα. Εννοειται ότι το μωρό δεν ήταν εκεί! :wink:

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

διαβάστε και αυτό

 

http://www2.oprah.com/relationships/relationships_content.jhtml?contentId=con_20050121_bedtime.xml&section=Family&subsection=Parenting

 

για τα Ελληνικά δεδομένα όπως και εγώ τα γνωρίζω απο γνωστούς και μή είναι σχετικά αυστηρό αλλά αξίζει να το δούμε και αυτό.

 

έχει και άλλα ενδιαφέρον άρθρα και για άλλες ηλικίες, σίγουρα κάποια θα τα μεταφράσω, δεν πρόλαβα να τα διαβάσω ακόμα όμως όλα http://www2.oprah.com/presents/2007/parent/parent_main.jhtml

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω σημερα πηρα και διαβασα το βιβλιο που μου προτειναν.το κοιμησου παιδι μου,απο εκδοσεις πατακη,και ειδα καποια λαθη που κανουμε,θα αρχισουμε να εφαρμοζουμε οτι διαβασαμε αυτες τις μερες.πιστευω θα τα καταφερουμε και συνιστω και σε αλλους που εχουν αυτο το προβλημα να το διαβασουν,ειναι μικρο και κατανοητο,σε 2-3 ωρες το εχεις διαβασει,αξιζει !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας.

 

Ο μικρός μου (28 μηνων) είναι λίγο ποιο περίεργοσ στον ύπνο. Ας τα πάρουμε με την σειρά. Καταρχήν όταν ήταν μικρός κοιμόταν κανονικά μέχρι 6 μηνών δηλαδη. Μετά άρχησε να κοιμάτε πολύ αργά. Τώρα κοιμάτε 12-1 το βράδυ και δεν γίνετε με τίποτα να κοιμηθεί νωρήτερα. Εχω δοκιμάσει τα πάντα. Ακόμα και στο κρεβάτι μου να τον πάρω πάλι στις 12-1 κοιμάτε. Το μεσημέρι κοιμάτε αλλά μερικές φορές που δεν κοιμάτε έχουμε άλλο πρόβλημα. Τον πέρνει ο ύπνος κατα τις 9 λόγω κούρασης και μετά ξυπνάει κατα τις 3 και τρέχουμε όλοι.

 

Τι να κανω ρε παιδια για να κοιμιθεί νωρίτερα. Δεν καλό για αυτόν αλλα ούτε και για μένα μιας και το πρωι ξυπνάω στις 5 και δεν κοιμάμαι καθόλου.

 

ξεχασα να σας πω ότι κοιμάτε στις 1 και το πρωι στις 9 ξυπναει μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

kgkourid, δική μου άποψη είναι ότι μάλλον δεμ μπορείς να κάνεις τίποτα !!!

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά μετά από σχεδόν 3 χρόνια με την μικρή μου να κοιμάται μεν από τις 9-9,30 το βράδυ μέχρι τις 7-8 το πρωί αλλά να ξυπνάει πολλές φορές μέσα στη νύχτα και να κλαίει χωρίς να έχει κάτι συγκεκριμένο, το πήρα απόφαση ότι μερικά παιδιά είναι από τη φύση τους άϋπνα ... Εξάλλου σκέψου και από τον εαυτό σου.. μπορεί να σε βάλει κάποιος με το ζόρι να κοιμηθείς άμα δεν νυστάζεις ???

Εμείς αυτό που εφαρμόζουμε είναι ότι την βάζουμε στο κρεβάτι της την ώρα που πρέπει (πχ στις 9) και αν δεν θέλει να κοιμηθεί, μπορεί να κάτσει ξύνια αλλά στο κρεβάτι της και να κάνει ησυχία.. Χθες ας πούμε κοιμήθηκε στις 10.30 (αφού ζήτησε 3 φορές νερό και μια φορά φιλάκι από τη μαμά)...

Τί να τα κάνεις ???

 

Σοφία

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Απο προσωπικη εμπειρια εχω καταλαβει οτι καθε παιδι εχει τους δικους του ρυθμους οι οποιοι αλλαζουν κατα περιοδους σε σχεση με την ωρα και την διαρκεια του υπνου.

Η δικια μου για παραδειγμα απο 1 μεχρι 2 χρονων κοιμοταν στις 10 το βραδυ και ξυπνουσε απαραιτητως 1 φορα τουλαχιστον την νυχτα κατα τις 3-4 επινε γαλα και μετα ξανακοιμοταν......

αργοτερα αρχισε να κοιμαται κατα τις 12-1 και να μην ξυπναει καθολου την νυχτα μεχρι τις 10 το πρωι και τωρα πλεον εχουμε επανελθει στα αρχικα μας...κοιμομαστε στις 11, ξυπναμε κατα τις 5-6 πινουμε γαλα και ξανακοιμομαστε μεχρι τις 9 το πρωι.

Δεν την πιεσα ποτε να κοιμηθει νωριτερα η τις ωρες που ηθελα εγω...μονη της αλλαξε τα ωραρια της.Ισως να επαιξαν ρολο σε αυτο και η ηλικια της η και τα ενδιαφεροντα της που αλλαζαν κατα καιρους...για παραδειγμα οταν αρχισε να βλεπει παιδικα προγραμματα στην τηλεοραση αρχισε και να ξυπναει νωριτερα για να δει τον Μπομπ τον σφουγγαρακι....με αποτελεσμα να νυσταζει και νωριτερα το βραδυ και να επανελθει στο ωραριο 22.00 - 09.00!!!

Ισως kgkourid αν προσπαθουσε να ξυπνησεις τον νωριτερα το πρωι ωστε να κουραστει νωριτερα και να κοιμηθει και το μεσημερι οποτε μεχρι τις 10-11 το βραδυ να εχει ξανακοιμηθει????

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

κι εμεις,οσο ειχαμε πιπιλα,κοιμοταν πολυ γρηγορα χωρις κουνηματα νανουρισματα κλπ.18 μηνων την κοψαμε και απο τοτε βλεπω οτι θελει διαφορα αντικειμενα να παιζει και τον παιρνει ο υπνος αγκαλια μ'αυτα!τωρα ειναι 20 μηνων φανταστειτε εικονα:ειχα στην πιατοθηκη το μπλεντερ(χωρις το μαχαιρακι εννοειται)και το ζητουσε.εκανα αρκετη ωρα να καταλαβω τι ηθελε,και ειπα να του το δωσω.το ανοιγε το εκλεινε-αφοσιωθηκε τοσο πολυ...που ενω τοση ωρα γκρινιαζε μεσα σε 5' κοιμηθηκε!!φυσικα με το μπλεντερ αγκαλια!!χθες,ηθελε ενα μπουκαλακι μικρο του νερου που ειχα αδειο στη κουζινα,ολη νυχτα μαζι του την εβγαλε !!!τα αρκουδακια δεν τα θελει γιατι ειναι ζεστα. :roll:

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας και απο εδω. :D

Ο μικρος μας(ο Θεολογος) μας εχει προβληματισει εντονα με τον υπνο.Εγω βασικα το ψιλοαντεχω(να μην κοιμαμαι)η γυναικα μου ομως κοντευει να καταρευσει.Σημερα ειμαστε με 3ωρες υπνο.Κοιμηθηκε το βραδυ 1200 και 0500 ηταν ξυπνιος με τρελη ορεξη.Αυτο γινεται απο την Πεμπτη.Βασικα γινεται τους τελευταιους 3-4 μηνες αλλα οχι καθε μερα.Το μεσημερι κοιμαται τουλαχιστον 2 ωρες γιατι αν κοιμηθει λιγοτερο εχει γκρινια.Οταν δεν κοιμαται μεσημερι συνηθως κοιμαται ολο το βραδυ.

Τι να κανουμε να του κοψουμε τον μεσημεριανο υπνο? :(

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

 

Ο μικρός μου (28 μηνων) είναι λίγο ποιο περίεργοσ στον ύπνο. Ας τα πάρουμε με την σειρά. Καταρχήν όταν ήταν μικρός κοιμόταν κανονικά μέχρι 6 μηνών δηλαδη. Μετά άρχησε να κοιμάτε πολύ αργά. Τώρα κοιμάτε 12-1 το βράδυ και δεν γίνετε με τίποτα να κοιμηθεί νωρήτερα. Εχω δοκιμάσει τα πάντα. Ακόμα και στο κρεβάτι μου να τον πάρω πάλι στις 12-1 κοιμάτε. Το μεσημέρι κοιμάτε αλλά μερικές φορές που δεν κοιμάτε έχουμε άλλο πρόβλημα. Τον πέρνει ο ύπνος κατα τις 9 λόγω κούρασης και μετά ξυπνάει κατα τις 3 και τρέχουμε όλοι.

 

Τι να κανω ρε παιδια για να κοιμιθεί νωρίτερα. Δεν καλό για αυτόν αλλα ούτε και για μένα μιας και το πρωι ξυπνάω στις 5 και δεν κοιμάμαι καθόλου.

 

ξεχασα να σας πω ότι κοιμάτε στις 1 και το πρωι στις 9 ξυπναει μόνος του.

 

Παρόμοιο θέμα έχει προκύψει και με την κόρη μας, 28 μηνών και αυτή. Εδω και μερικούς μήνες κοιμάται στάνταρ 12,12.30 το βράδυ, με νορμαλ και συνοπτικές διαδικασίες (γάλα, αγκαλιά, κρεββάτι της) και θα ξυπνήσει αν την αφήσουμε, στις 9 το πρωί. Το θέμα όμως είναι ότι μετά έχει πολύ αντοχή και δεν νυστάζει αν δεν πάει 6 η 7 το απόγευμα. Αυτό φυσικά μας δημιουργεί πρόβλημα γιατί όταν κοιμάται πχ στις 6 το απογευμα, είναι κουρασμένη και μαρτυράμε να τη ξυπνήσουμε στις 7.30 ή 8, μπας και κοιμηθεί ξανά πριν τις 1 τη νύχτα.

Εχουμε δοκιμάσει να τη ξυπνήσουμε 7.30 και 8 το πρωί (και να προσθέσουμε και πρωινή δραστηριοτήτα εκτός σπιτιού) αλλα πάλι άντεχε μέχρι τις 6 το απόγευμα τουλάχιστον, ενώ είχαμε μπει σε διαδικασία ύπνου από τις 4 το απόγευμα.

Κάποιες φορές που με κούρασε αυτή η ιστορία, και είχε πάει 5, 5.30 το απόγευμα και δεν την επαιρνε, πακετάραμε και πήγαμε μπάνιο στη παραλία, κάτι που ξετρελλένεται η μικρή. Το αποτέλεσμα όπως καταλαβαίνετε είναι ότι κατά την επιστροφή στο σπίτι στις 7.30 ή 8, την επαιρνε η υπνος στο αμάξι και συνεχιζόταν και στο σπίτι, όπου ξυπνούσε με τεράστια δυσκολία και γκρίνια κατά τις 9.30. Μετά κοιμόταν κατά τις 1 το βραδυ...

Τώρα το καλοκαίρι, το ωράριο αυτό παλεύεται, αλλά τρέμω στην ιδέα να συνεχιστεί και το χειμώνα, με τις δουλειές στη μέση και με τον καιρό που αναγκαστικά σε κλείνει μέσα πολλές φορές.

 

υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς αυτό...υπομονή!!!!

 

Και η δικιά μου η κόρη όταν ήταν πιο μικρή μου τα έκανε αυτά και μερικές φορές χειρότερα μπορώ να πω αφού ξενυχτούσαμε και κάποιες φορές όλο το βράδυ..

Σιγα σιγα όμως ο ύπνος της μπήκε σε ένα φυσιολογικό πρόγραμμα και στη ηλικία των 2 ετών και μετά κοιμότανε ώρες φυσιολογικές από τις 10 το βράδυ έως τις 8 περίπου το πρωί.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Επαναφέρω το θέμα για να σας πω το δικό μου πρόβλημα.

Ο Κωστής είναι τώρα 23 μηνών.

Από πολύ μικρός αντιστεκόταν με νύχια και με δόντια στον ύπνο κατά την διάρκεια της ημέρας. Αντίθετα το βράδυ δεν έχουμε κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα.

Δεν έχω κάποιο ιδιαίτερη ψύχωση με τον μεσημεριανό ύπνο. Βλέπω όμως ότι τον έχει μεγάλη ανάγκη. Αλλιώς από το μεσημέρι και μετά είναι μέσα στη γκρίνια, μπορεί να γίνει ανυπόφορος.

Το πρόβλημά μου συνοψίζεται στο εξής:

Μόλις ο Κωστής αντιληφθεί ότι προσπαθώ να τον κοιμήσω...αντιδρά:mad:

Αν του τραγουδήσω νανούρισμα μου βάζει τις φωνές...."ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ!!!"

Αν του τραγουδήσω κάποιο άλλο τραγουδάκι που του αρέσει, από τη μέση και μετά αρχίζει να στριφογυρίζει και να προσπαθεί να αποδράσει

Αν του διαβάσω παραμύθι (μετά την πρώτη φορά που τον πήρε έτσι ο ύπνος) στη 2η σελίδα θέλει να σταματήσουμε και να κάνουμε κάτι άλλο.

Αν τον αφήσω στο κρεβάτι του και φύγω...μπορεί να γκρεμίσει το δωμάτιο από το πείσμα του.

Αν ξαπλώσω και κάνω την κοιμισμένη, μπορεί για 10-15 λεπτά να καθίσει ήσυχος (λέμε τώρα), μπορεί τα μάτια του να κοντέυουν να κλείσουν από τη νύστα αλλά δεν το βάζει κάτω, δεν ξαπλώνει να κοιμηθεί σηκώνεται και αρχίζει να με τραβάει και μένα.

Το μόνο που πετυχαίνει πάντα είναι να καταφέρω να τον κρατήσω ακίνητο (τελείως όμως) για 5-10'. Τότε τον παίρνει ο ύπνος και κοιμάται τουλάχιστον 2 -2.30 ώρες :shock:

Αυτό γίνεται είτε στο καρότσι -βόλτα, είτε στο αυτοκίνητο. Όταν ήταν πιο μικρός μπορούσα με λίγο κόπο να τον ακινητοποιήσω και στο κρεβάτι του ή στην αγκαλιά μου. Τώρα όμως....παίζουμε ξύλο :lol:

Και το πιο εκνευριστικό απ'όλα....ο παππούς του που τον κρατάει 3 φορές την εβδομάδα, τον κοιμίζει ΠΑΝΤΑ το μεσημέρι στο κρεβάτι του χωρίς κανένα κόπο :mad::mad::mad:

Καμιά ιδέα? :roll:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΝΑ Η ΜΙΚΡΗ 22 ΜΗΝΩΝ.ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΤΟ ΡΙΛΑΞ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 9,30 ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΗΣ ΜΟΝΗ ΤΗΣ.ΟΜΩΣ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 7.ΜΕΣΟΒΔΟΜΑΔΑ ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΑΦΟΥ ΣΗΚΩΝΟΜΑΣΤΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ.ΟΜΩς ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΑ?ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΑΣ ΚΙ ΨΕΥΤΟΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 8.ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΖΗΤΑΕΙ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΑΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΤΟ ΔΙΩΡΟ ΤΟ ΕΧΕΙ ΣΙΓΟΥΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

ALIKOYLA,

Είχα κι εγώ το ίδιο ακριβώς πρόβλημα

Το ελπιδοφόρο που έχω να σου πώ είναι ότι εδώ και 2 εβδ. περίπου ο Κωστής έχει αρχίσει να ξυπνάει το πρωί ανάλογα με το τι ώρα έχει κοιμηθεί το βράδυ. Πριν ήταν ακριβώς όπως περγράφεις. Σε καθημερινή βάση κοιμάται κατά τις 9.30. Το ΣΚ συχνά μπορεί να κοιμηθεί αργότερα. Μέχρι τώρα και 12 να κοιμόταν το πρωί ξυπνούσε ΠΑΝΤΑ την ίδια ώρα. Τα 2 τελευταία ΣΚ ξυπνάει αργότερα :D:D Θεωρώ ότι ο ύπνος του αρχίζει να γίνεται πιο 'παιδικός' και λιγότερο 'μωρουδιακός'

Τώρα για το κρεβάτι σας θα έχεις ακούσεις πολλές απόψεις.

Εγώ δεν νομίζω ότι είναι πολύ κακό να την παίρνετε που και που τα ΣΚ. Είναι κι αυτό κάτι που θα κάνει αυτές τις μέρες ξεχωριστές γι' αυτήν :wink:

Θα μπορούσες πάντως, αν κάθεται, να μην προσπαθήσεις να την κοιμήσεις, αλλά να της δώσεις κάποιο παιχνίδι ή βιβλίο να παίξει στο κρεβάτι σας, κι εσείς να χουζουρεύετε

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα για να σας πω το δικό μου πρόβλημα.

Ο Κωστής είναι τώρα 23 μηνών.

Από πολύ μικρός αντιστεκόταν με νύχια και με δόντια στον ύπνο κατά την διάρκεια της ημέρας. Αντίθετα το βράδυ δεν έχουμε κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα.

Δεν έχω κάποιο ιδιαίτερη ψύχωση με τον μεσημεριανό ύπνο. Βλέπω όμως ότι τον έχει μεγάλη ανάγκη. Αλλιώς από το μεσημέρι και μετά είναι μέσα στη γκρίνια, μπορεί να γίνει ανυπόφορος.

 

Τι ώρα προσπαθείς να τον κοιμίσεις την ημέρα; Δοκίμασε να αλλάξεις την ώρα που τον κοιμίζεις, πιο νωρίς ή πιο αργά. Για την κόρη μου, τέτοιου είδους υπερένταση σημαίνει ότι δεν προσέξαμε την ώρα που νύσταζε πολύ και της έφυγε, οπότε μάλλον πηγαίνει κανένα δίωρο αργότερα.

 

Η κόρη μου από τότε που άρχισε να αντιδρά στο μεσημεριανό ύπνο, τις περισσότερες φορές θέλει να κοιμηθεί στις 5-6 το απόγευμα. Καθώς ο χρόνος μας μαζί είναι λίγος, την αφήνω να κοιμηθεί, ξυπνάει μετά από κανένα δίωρο και κοιμάται για βράδυ κατά τις 10:30. Γενικά, αν δεν καταφέρει ο μπαμπάς της μέχρι τις 2-3, την αφήνω να κοιμηθεί όποια ώρα θέλει, γιατί έχει υπερένταση (ευχάριστη) όταν επιστρέφω από τη δουλειά στις 4.

 

Πιστεύω ότι ήταν φάση, γιατί τελευταία τείνει να σταθεροποιήσει μεσημεριανό νωρίτερα (με τη συννεφιά πάντα θέλει να κοιμάται νωρίς και περισσότερο!)

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαίρι, στις διακοπές, είχαμε καταφέρει να βρούμε ένα ρυθμό και πράγματι η ώρα έπαιζε τεράστιο ρόλο.

Έχω την εντύπωση όμως ότι με τα ΣΚ (γιατί μόνο τότε τον κοιμίζουμε εμείς μεσημέρι) δεν είναι ακριβώς το ίδιο. Μου δίνει την αίσθηση ότι δεν θέλει να κοιμηθεί για να μην χάσει στιγμή από την ημέρα μαζί μας -το οποίο θεωρώ απόλυτα φυσιολογικό.

Ο παππούς που τον καταφέρνει (3 μέρες την εβδομάδα) πραγματικά του έχει ένα πραγματικά (έως βαρετά) τυπικό πρόγραμμα. Δεν είναι ότι δεν περνάνε καλά μαζί, αλλά δεν έχει τίποτα ξεχωριστό να περιμένει.

Δεν συμβαίναι το ίδιο με τον άλλο παππού τις υπόλοιπες μέρες. Πάνε μαζί σε πολλά διαφορετικά μέρη και γενικά ο χρόνος τους είναι πολύ πιο γεμάτος και δημιουργικός. Το μεσημέρι ούτε λόγος να κοιμηθεί.

Έτσι η τελευταία τεχνική που επιχειρώ είναι ότι εμείς ξαπλώνουμε και τον αφήνουμε να παίζει γύρω μας ή στο κρεβάτι μας, μπας και το πάρει απόφαση ότι δεν πρόκειται να συμβεί κάτι ενδιαφέρον...αλλά προς το παρόν τζίφος. Λέω όμως να επιμείνω :)

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...