Recommended Posts

artcode τι εγινε τελικα εκανες επαναγαλκτισμο?

κι εμενα η μικρη ειναι 7,5μηνων κ το χω κοψει 2μηνες τωρα χωρις χαπι. σε βοηθησε το θηλαστρο?

Διαφημίσεις

βοηθάει πολύ!

Με αυτό μπορείς να έχεις αρκετή ώρα το μωρό στο στήθος ακόμη και αν το γάλα σου είναι ελάχιστον.

Το θέμα είναι να συνεργαστεί το μωρό και να μείνει στο στήθος.

Τι ειναι το sns κ που το βρισκω;20 μερεςμετα τη γεννα κ ακομη η ροη ειναι σταγονα σταγονα!!!.....απελπισια

καλησπερα

γεννησα 5 αυγουστου το μωρο εκανε 10 μερες μοναδα και εβγαζα το γαλα με το θηλαστρο οταν πηρα το μωρο ηταν αδυναμο και δεν ειχε δυναμη να θηλασει και στις 10 μερες κοπηκε το γαλα...τωρα το μωρο ειναι 70 μερων το στηθος μου βγαζει καποιες σταγονες γαλα αν βαλω το μωρο ειναι δυνατον να αρχισει το στηθος να παραγει γαλα η ειναι αργα?

Να σου ζήσει! Βέβαια είναι δυνατό, αφού βγάζεις σταγόνες, αλλά θα χρειαστεί υπομονή.

Κοίταξε σ΄αυτό το θέμα για οδηγίες:

Το μωρό πιάνει καθόλου το στήθος;

Καλή επιτυχία σε ό,τι αποφασίσεις!

Καλησπέρα!

Η μικρή και γρήγορη ιστορία μου ειναι οτι εχω ενα μωρακι 4.5 μηνών και με τον άντρα μου είχαμε ενα "ατύχημα" και αναγκάστηκα να πάρω το χάπι της επόμενης ημέρας..

Το προβλημα μου ειναι οτι πρεπει να σταματήσω να θηλάζω για 7 ημέρες..και φυσικά το άγχος και η στεναχώρια μου ειναι αν θα μου κοπεί το γαλα..λόγω εργασίας του δίνουμε 1-2 συμπληρώματα την ημέρα ανάλογα..

Τι μπορώ να κάνω αυτές τις ημέρες ώστε να διατηρήσω το γαλα μου..;;

Θα περιμένω μια απάντηση σας σύντομα..

Ευχαριστω πολυ..!!!

Να σας ζησει!

Ισα ειναι τα μωρακια μας!

Σιγουρα ειναι για 7 μερες;

Πολλες δεν ειναι ;

Δεν ξερω απλα μου κανει εντυπωση...

Θα πρεπει να βγαζεις το γαλα συχνα .....αν γινεται οσο συχνα θηλαζες.....

Κριμα που θα το πετας....

Εχεις θηλαστρο;

xdagp3.png

hwvMp3.png

Καλησπέρα!

Η μικρή και γρήγορη ιστορία μου ειναι οτι εχω ενα μωρακι 4.5 μηνών και με τον άντρα μου είχαμε ενα "ατύχημα" και αναγκάστηκα να πάρω το χάπι της επόμενης ημέρας..

Το προβλημα μου ειναι οτι πρεπει να σταματήσω να θηλάζω για 7 ημέρες..και φυσικά το άγχος και η στεναχώρια μου ειναι αν θα μου κοπεί το γαλα..λόγω εργασίας του δίνουμε 1-2 συμπληρώματα την ημέρα ανάλογα..

Τι μπορώ να κάνω αυτές τις ημέρες ώστε να διατηρήσω το γαλα μου..;;

Θα περιμένω μια απάντηση σας σύντομα..

Ευχαριστω πολυ..!!!

Καλησπερα.κ να σου ζησει.απο οσο ξερω το χαπι της επομενης μερας περιεχει μονο προγεστερονη η οποια στο e-lactantia ειναι very low risk.καλυτερα να μιλησεις με ενα συμβουλο θηλασμου για να εισαι σιγουρη.αλλιως βγαζεις γαλα ανα τακτα χρονικα διαστηματα.εστω για το ερεθισμα με το χερι

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

Κοριτσια θα ηθελα την βοηθεια σας.

Γεννησα στις 6/5. Λογω κακων συμβουλων και καποιων καταστασεων πηρα το χαπι και μου κοπηκε το γαλα. Ειχα πολυ λιγο, κατι σταγονιτσες. Τωρα εχω ακουσει οτι μπορω να κανω επαναγαλακτισμο και αποφασισα να το δοκιμασω. Μου ειπαν οτι πρεπει να παρω νοσοκομειακο θηλαστρο. Αυτη τη στιγμη εχω γαλα, οταν προσπαθω να βγαλω με το χερι μου το πεταει σαν συντριβανι. Με την μηχανη αντλησης ομως που εχω δεν μου βγαζει. Ειναι απαραιτητο να παρω το νοσοκομειακο θηλαστρο ή μπορει να με βοηθησει αν παρω μια πιο καλη μηχανη?

Στην ουσια δεν εχεις εδραιωσει θηλασμο.γι αυτο ειναι καλυτερο να παρεις το νοσοκομειακο.ισως χρειαστεις κ καποιο συμπληρωμα αυξησης γαλακτος.κ πρεπει να κανεις πολλες αντλησεις κ οσο πιο συχνα γινεται το μωρο στο στηθος.επειδη το εγχειρημα σου ειναι αρκετα δυσκολο καλυτερα να επικοινωνησεις κ με συμβουλο θηλασμου να σε κατευθυνει σωστα

Κοριτσια θα ηθελα την βοηθεια σας.

Γεννησα στις 6/5. Λογω κακων συμβουλων και καποιων καταστασεων πηρα το χαπι και μου κοπηκε το γαλα. Ειχα πολυ λιγο, κατι σταγονιτσες. Τωρα εχω ακουσει οτι μπορω να κανω επαναγαλακτισμο και αποφασισα να το δοκιμασω. Μου ειπαν οτι πρεπει να παρω νοσοκομειακο θηλαστρο. Αυτη τη στιγμη εχω γαλα, οταν προσπαθω να βγαλω με το χερι μου το πεταει σαν συντριβανι. Με την μηχανη αντλησης ομως που εχω δεν μου βγαζει. Ειναι απαραιτητο να παρω το νοσοκομειακο θηλαστρο ή μπορει να με βοηθησει αν παρω μια πιο καλη μηχανη?

Να σου ζησει!

Χρειάζεσαι νοσοκομειακό θηλαστρο διπλής άντλησης.

Για να εδραιώσεις γαλουχία πρέπει να κανεις τουλάχιστον 100λεπτα άντλησης στο κάθε στήθος, γι αυτό οταν είναι διπλής άντλησης εξοικονομείς χρονο.

Οι αντλησεις για να εδραιώσεις γαλουχία πρέπει να ειναι 10 10λεπτες ή 8 13λεπτες δηλαδή.

1Xckp3.png

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Διαφημίσεις

Κορίτσια Καλησπέρα έχω μια μπέμπα 3μηνων λόγω κακής αρχής που έγινε στο μαιευτήριο επειδή είχε γεννηθεί 2500 κιλά μου έδωσαν ξένο γάλα. Αυτό ήταν από τότε έπαθε σύγχυση θηλων και δεν θέλει με τίποτα να πιάσει το στήθος μόνο το πρωί όταν δεν θα εχει ξυπνήσει ακόμα καλά μπορεί και να το πιάσει. Το θέμα είναι ότι η μπέμπα μπορεί να το πιάσει το πολύ 1 φορά την ημέρα όταν παω να προσπαθήσω μέσα στη μέρα τραβιέται χτυπιέται και δε θέλει με τίποτα. Πήγα και σε σύμβουλο και μου είπε να χρησιμοποιήσω το sns προσπάθησα να το χρησιμοποιήσω αλλά δεν πέτυχε γιατί το μωρό δεν συνεργάζεται και δεν κάθεται στο στήθος. Το γάλα το βγάζω ε το θήλαστρο και της το δίνω με το μπιμπερό και αν δεν φτάνει της δίνω ξένο. Το ξένο όμως τώρα τελευταία πολλές φορές το βγάζει. Τι μπορώ να κάνω για να πιάσει το μωρό το στήθος; 

4 ώρες πρίν, Ντινααρ είπε:

Κορίτσια Καλησπέρα έχω μια μπέμπα 3μηνων λόγω κακής αρχής που έγινε στο μαιευτήριο επειδή είχε γεννηθεί 2500 κιλά μου έδωσαν ξένο γάλα. Αυτό ήταν από τότε έπαθε σύγχυση θηλων και δεν θέλει με τίποτα να πιάσει το στήθος μόνο το πρωί όταν δεν θα εχει ξυπνήσει ακόμα καλά μπορεί και να το πιάσει. Το θέμα είναι ότι η μπέμπα μπορεί να το πιάσει το πολύ 1 φορά την ημέρα όταν παω να προσπαθήσω μέσα στη μέρα τραβιέται χτυπιέται και δε θέλει με τίποτα. Πήγα και σε σύμβουλο και μου είπε να χρησιμοποιήσω το sns προσπάθησα να το χρησιμοποιήσω αλλά δεν πέτυχε γιατί το μωρό δεν συνεργάζεται και δεν κάθεται στο στήθος. Το γάλα το βγάζω ε το θήλαστρο και της το δίνω με το μπιμπερό και αν δεν φτάνει της δίνω ξένο. Το ξένο όμως τώρα τελευταία πολλές φορές το βγάζει. Τι μπορώ να κάνω για να πιάσει το μωρό το στήθος; 

Παραθέτω ένα παλαιότερο ποστ που γράφτηκε από σύμβουλο θηλασμού κ ελπίζω να σε βοηθήσει.

Καλησπέρα, έχω ένα μήνα που σταμάτησα τον θηλασμό λόγω εγχείρησης γαστροκνημικής και χορήγηση αντιπικτικής. Η αντιπικτική είναι η innohep και πήρα για 5 μέρες voltaren 50άρι . Η αναισθησιολόγος μου χορήγησε αυτή την αντιπικτική γιατί επιτρεπόταν στον θηλασμό 'ομως ο γυναικολόγος μου και η παιδίατρος μου είπαν ρητά να σταματήσω τον θηλασμό. Έτσι και έγινε. Το μωρό μου είναι 4μιση μηνών και πλέον δεν κάθεται στο στήθος . Είναι λίγο λαίμαργος και πάντα έπαιρνε και ξένο μαζί γιατί δεν του έφτανε το δικό μου γάλα. Πιστεύετε πώς θα μπορούσα να καταφέρω επαναγαλακτισμό?  

Γειά σας δείτε εδώ 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης και της αναφοράς. Οδηγίες για το πως γίνεται η αναζήτηση δείτε εδώ  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ Ευχαριστούμε

On 17/10/2019 at 12:11 ΠΜ, suzie1 είπε:

Καλησπέρα, έχω ένα μήνα που σταμάτησα τον θηλασμό λόγω εγχείρησης γαστροκνημικής και χορήγηση αντιπικτικής. Η αντιπικτική είναι η innohep και πήρα για 5 μέρες voltaren 50άρι . Η αναισθησιολόγος μου χορήγησε αυτή την αντιπικτική γιατί επιτρεπόταν στον θηλασμό 'ομως ο γυναικολόγος μου και η παιδίατρος μου είπαν ρητά να σταματήσω τον θηλασμό. Έτσι και έγινε. Το μωρό μου είναι 4μιση μηνών και πλέον δεν κάθεται στο στήθος . Είναι λίγο λαίμαργος και πάντα έπαιρνε και ξένο μαζί γιατί δεν του έφτανε το δικό μου γάλα. Πιστεύετε πώς θα μπορούσα να καταφέρω επαναγαλακτισμό?  

Δυστυχώς δ μπορω να σε βοηθήσω με τον επαναγαλακτισμο

Αν το θέλεις προσπάθησε να μιλήσεις με πιστοποιημενοι σύμβουλο, ισως κ.λ παιδιατρο, για να πάρεις σωστές οδηγίες κ στηριξη

Πολυ κριμα που σου είπαν να σταματησεις τον θηλασμο, ινοχεπ συνηθως δίνουν σε όλες όσες κάνουν καισαρικη, τουλ στο νοσοκομειο που γεννησα, οποτε δ υπαρχει θέμα με τον θηλασμο

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

On 17/10/2019 at 12:11 ΠΜ, suzie1 είπε:

Θα συμφωνήσω με την Βίκυ. Κ στην εγκυμοσύνη επιτρέπεται η αντιπηκτική αυτή κ στο θηλασμό. Ο γυναικολόγος θα έπρεπε να το γνωρίζει... Ο παιδίατρος δεν θα το σχολιάσω καν.. Ίσως τον συμφερε να δίνεις μόνο ξένο! Κ εγώ δεν έχω εμπειρία σε επαναγαλακτισμο αλλα ξέρω ότι με λίγη επιμονή είναι εφικτό. Να σου ζήσει το μωράκι μου. Κ το δικό μου αυτή την ηλικία έχει περίπου!

• Μου αρέσει 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από Tzelam.,
        Καλησπερα θα ηθελα να γραψω και εγω την ιστορια μου.καταρχην εχω ενα κοριτσακι 2,5 χρονων που θηλαζω μεχρι σημερα.τον αυγουστο γεννησα το αγορακι μου στην 38 και 4 εβδομαδα,γεννηθηκε 2.330 και 45 ποντους.μολις γεννηθηκε το βαλλανε ατο στηθος για να δουν αν πιανει μου ειπαν μετα απο αυτο το πηραν και το εβαλαν στην μοναδα λογω χαμηλου βαρους και υπογλυκαιμιας.επειδη γεννησα με καισαρικη μεχρι την επομενη δεν μπορουσα να παω να το δω και να το θηλασω και αναγκαστικα του εδωσαν ξενο.μετα απο δεκα μερες το πηρα σπιτι με την οδηγια φουλ θηλασμοι κα συμπληρωμα με ξενο.τον θηλαζα αλλαωεβλεπα οτι το μωρο ηταν ανησυζχο δεν ησυχαζε στην αγκαλια μου κ καταλαβα οτι ειχε παθει συγχυση θηλων.ετσι απο τοτε του δινω μονο ξενο με μπιμπερο.προσπαθησα πολλες φορες να τον ξαναβαλω στο στηθος αλλα αρνειται κλαιει και γυριζει το κεφαλι του απο την αλλη.υπαρχει ελπιδα να ξαναθηλασει τωρα που ειναι κοντα στους 6 μηνες η το εχω χασει πια το παιχνιδι??να πω πως το παιδι ειναι μεσα στην γκρινια συνεχεια κ δεν μπορω ουτε εγω να το ηρεμησω.
      • Από aglaia,
        Επαναγλακτισμός είναι η επαναφορά της γαλουχίας που είτε διακόπηκε τελείως είτε απλά μειώθηκε.

Πρόκληση γαλουχίας είναι η έναρξη της γαλουχίας χωρίς προηγηθείσα εγκυμοσύνη.

Ο επαναγαλακτισμός είναι γνωστός από αναφορές από πολύ παλιά. Ήδη από τη δεκαετία του 1960 υπάρχουν σχετικές επιστημονικές δημοσιεύσεις που μελετούν το φαινόμενο τόσο στα ζώα όσο και στον άνθρωπο.

Στον άνθρωπο ο επαναγαλακτισμός μελετήθηκε συστηματικά από τη δεκαετία του 1980 όταν άρχισε να διαδίδεται η χρήση των νοσοκομειακών θηλάστρων.

Μια από τις σημαντικές μελέτες έγινε από της Auerbach και Avery το 1980 σε 336 γυναίκες (το δείγμα θεωρείται μεγάλο και αξιόπιστο). Αν και κάποιες μητέρες αποφάσισαν να κάνουν επαναγαλακτισμό γιατί το μωρό τους παρουσίασε αλλεργία στο αγελαδινό γάλα σε σκόνη ή γιατί είχε άλλα προβλήματα υγείας, οι περισσότερες το έκαναν γιατί επιθυμούσαν γιατί επιθυμούσαν μια σχέση μεγαλύτερης εγγύτητας με το μωρό τους.

Το 75% των μητέρων είχε θετικά συναισθήματα από τη διαδικασία και ανεξάρτητα από την ποσότητα του γάλακτος που κατάφεραν να παράγουν.

Σε ποσοστό μεγαλύτερο από 50% πέτυχαν πλήρη επαναγαλακτισμό μέσα στο μήνα ενώ άλλο ένα 25% χρειάστηκε λίγο περισσότερο χρόνο από μήνα. Οι υπόλοιπες μητέρες θήλαζαν και παράλληλα έδιναν συμπλήρωμα.
        Δηλαδή σε διάστημα 4-6 εβδομάδων ένα ποσοστό μεγαλύτερο από 75% κατάφερε πλήρη επαναγαλακτισμό και οι υπόλοιπες μητέρες μερικό επαναγαλακτισμό!

Οι μητέρες που ξεκίνησαν τον επαναγαλακτισμό τους πρώτους δύο μήνες από τον τοκετό είχαν μεγαλύτερη παραγωγή από αυτές που τον ξεκίνησαν αργότερα. Αν και κάθε περίπτωση είναι μοναδική, πολλές μητέρες πιστεύουν ότι το διάστημα που απαιτείται είναι περίπου ίσο με το διάστημα από τότε που διέκοψαν το θηλασμό.

Ο επαναγαλακτισμός είναι μια απαιτητική διαδικασία από άποψη χρόνου και μπορεί να πετύχει μόνο αν η μητέρα καταφέρει να το βάλει ως υψηλή προτεραιότητα στο πρόγραμμά της. Είναι διαδικασία όμοια με το θηλασμό. Τα περισσότερα μωρά θηλάζουν για 20-30 λεπτά κάθε 2 με 3 ώρες κατά τη διάρκεια της ημέρας. Κατά τη διάρκεια της νύχτας ένα μωρό μπορεί να έχει μεσοδιάστημα ανάμεσα στα γεύματα 4-5 ώρες.

Αν έχει διακοπεί η γαλουχία ή το γάλα είναι πολύ λίγο το μωρό δύσκολα θα μείνει στο στήθος τόση πολλή ώρα. Για τις περισσότερες μητέρες είναι απαραίτητο να συνδυάσουν το θηλασμό με αντλήσεις ώστε να συμπληρώνεται ο απαραίτητος χρόνος διέγερσης σε κάθε μαστό.

Αν το μωρό έχει καιρό να θηλάσει είναι πιο εύκολο για τη μητέρα να ξεκινήσει μετρώντας ως χρόνο θηλαστικών κινήσεων μόνο το διάστημα που αντλεί. Ο μη θρεπτικός θηλασμός είναι πολύ σημαντικός για το μωρό και για τη μητέρα: εξασφαλίζει τη συνεργασία του μωρού για όταν θα υπάρχει περισσότερο γάλα και προσφέρει διέγερση στο μαστό που βοηθάει την πιο γρήγορη αύξηση του γάλακτος.

Συνεχίζω με το πρωτόκολλο αντλήσεων:
      • Από ZIMAROULIS,
        Καλησπέρα,

Η κουμπάρα μου έχει ένα κοριτσάκι 2,5 μηνών
        Θήλασε 12 ημέρες αποκλειστικά και μετά πέρασε σε μικτή διατροφή για 3 ημέρες, συγκεκριμένα θηλασμός και συμπλήρωμα. Ο λόγος? Το μωρό δεν τοποθετείται σωστά, τραγικά πληγωμένες θηλές ραγάδες, αίμα απίστευτος πόνος, κακή καθοδήγηση από το περιβάλλον, στήριξη από παιδίατρο και μαία αλλά χωρίς επιτυχία. Αναζήτησε αργά βοήθεια. Ο παιδίατρος και η μαία που την είδαν της είπα αποχή για 3 ημέρες διότι οι θηλές ήταν σε τραγική κατάσταση και μετά να ξαναδοκιμάσουμε σιγά σιγά μέχρι να επανέλθουν οι θηλές και σταδιακά να κόψουμε το συμπλήρωμα
        Από την 16η ημέρα και μετά ξεκίνησε αντλήσεις με θήλαστρο και ταυτόχρονα η επιλόχεια της χτύπησε την πόρτα. Το μωρό δεν πίνει το αντλημένο γάλα το κάνει εμετό. Η μαμά κλείνεται στον ευατό της και νιώθει άσχημα που το μωρό κλαίει συνεχώς θεωρεί ότι φταίει αυτή. Σταματάει αντλήσεις και το παιδί από την 19η ημέρα και μετά τρέφεται αποκλειστικά με ξένο. Δυστυχώς πήρε χάπι για να κοπεί το γάλα συμβουλή του εξαίρετου και παντογνώστη γυναικολόγου της
        Η φιλεναδίτσα μου ξεκίνησε να βλέπει κάποια ψυχολόγο, θέλω εδώ να πω ότι σε όλη την διάρκεια του θηλασμού, έκλαιγε συνεχώς την ώρα που θήλαζε
        Σήμερα λοιπόν μου είπε ότι θέλει να μάθει αν μπορεί να θηλάσει ξανά. Το θέλει πάρα πολύ. Υπάρχει περίπτωση επιτυχίας ή όχι? Φυσικά αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα θα συνεργαστεί με κάποια σύμβουλο θηλασμό, μένει Αθήνα.
        Πραγματικά θα εκτιμούσα αν μπορούσατε να μου απαντήσετε