Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ουρολοίμωξη στην εγκυμοσύνη - αντιβίωση;


Recommended Posts

On 29/4/2010 at 10:10 ΜΜ, zoi_m είπε:

Παρομοιο περιστατικο???????????Ειναι σαν να περιγραφεις την δικη μου περιπτωση!!!!!!!21 εβδομαδων ημουν και εγω!!!!!!!!!!!

ΚΑι εγω αργα το πηρα ειδηση...Πονουσα στα νεφρα μια εβδομαδα...Ανεβασα πυρετο μεχρι να αξιωθει ενας γιατρος να με στειλει για εξεταση....

Πηρα amoxil....Το παιδακι μου χαιρει ακρας υγειας...

Δεν περναει το μικροβιο στο εμβρυο ουτε και η αντιβιωση...Νομιζω το γραφει και το χαρτι!!!Τζαμπα ανησυχεις...Στο λεω εγω που πεθανα στο αγχος και τελικα πηγαν ολα καλα....:):):)

Πως μπορώ να μιλήσω μαζι σου?βλεπω είναι πολυ παλια δημοσιευση.αν δεις το μνμ στειλε μου σε παρακαλώ.Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σε όλες τις εγκύουλες , βρίσκομαι στην 26 εβδομάδα κύησης και δυστυχώς από την αρχή της εγκυμοσύνης ταλαιπωρούμαι από ουρολοίμωξη και συγκεκριμένα klebsiella pneumoniae. Έχω πάρει ήδη τρεις αντιβιωσεις ευτυχώς συμβατές με την εγκυμοσύνη αλλά μετά από λίγο το μικρόβιο εμφανίζεται ξανά ! Είχε κάποια άλλη θέματα με το συγκεκριμένο μικρόβιο ; Γιατί διαβάζω πολύ άσχημα πράγματα για αυτό ΚΑο έχω αγχωθεί πολύ ! 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Klebsiela είχα και εγώ στην αρχή της εγκυμοσύνης με ταλαιπώρησε αρκετά μέχρι να φύγει.. 2 αντιβίωσεις πήρα. Και τώρα που είμαι στην 13η εβδομάδα πάλι έχω ενοχλήσεις πηγαίνω συνέχεια τουαλέτα δεν κάνω εννοείται τίποτα και νιώθω μια τρομερή πίεση για ουρηση στη κοιλιά αριστερά. Περιμένω να βγει το αντιβιογραμμα  Αλλά θέλει 3 μέρες. Ο γιατρός μου μου σύστησε ceclor Αλλά το μικρόβιο δεν εχει πια ευαισθησία στο συγκεκριμένο αντιβιοτικό. Τι το παίρνω τι όχι το ίδιο κάνει. Norocin στην εγκυμοσύνη έχει πάρει κάποια κοπέλα? Ξέρω ότι με το συγκεκριμένο σου περνάνε τα συμπτώματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι νέο μέλος και το θέμα που θέλω να συζητήσω υπάρχει στο forum άλλα με πολύ παλαιότερες αναρτήσεις εδώ.  

Υποφέρω από ουρολοιμώξεις εδώ & παρα πολλά χρόνια. E COLI συνήθως &  Klebsiella σπανιότερα. Το θέμα είναι ότι μετά από τόσα χρόνια το μικρόβιο δεν είναι πια ευαίσθητο στις αντιβιώσεις και δεν με πιάνουν. CECLOR, augmentin, ZINADOL, δεν κάνουν τίποτα, είτε τις παίρνω είτε όχι το ίδιο είναι. Το θέμα μου είναι ότι τώρα παλι έχω συμπτώματα ουρολοίμωξης (επιτακτική ανάγκη για ούρηση χωρίς να βγαίνει σταγόνα & πίεση αριστερά στην κοιλιά σαν βάρος/μπούκωμα) έκανα καλλιέργεια ούρων και σε περίπτωση μικροβίου να πραγματοποιηθεί αντιβιόγραμμα. Θέλει κάποιες μέρες για να βγουν τα αποτελέσματα άλλα εγώ πραγματικα δεν αντέχω άλλο. έχω απελπιστεί γιατί κάθε φορά που έρχομαι σε επαφή μετά από 2 μέρες εμφανίζω τα συμπτώματα. Το θέμα μου είναι ότι μπορώ να πάρω μια πιο ισχυρή αντιβίωση όπως την NOROCIN ? Εχει τυχει να εχω κανει καλλιεργεια και να εχει βγει στειρα μικροβιων,  ενω εχω συμπτωματα κ μου εχει δωσει ο γιατρος αντιβιοση κ μου εχει περασει. Φοβαμαι πως και τωρα θα βγει στειρα μικροβιων δεν ξερω γιατι. Να παρω NOROCIN οπως και να εχει? ή να κοιταξω να βρω λυση στην ομοιπαθητικη? να προσθεσω οτι ειμαι και εγκυος.  

Επισης, εχω παρει cranberry, νερο πανω απο 3 λιτρα, d mannose, και τωρα ψαχνω το εμβολιο της ουρολοιμωξης σε μορφη χαπιου το URO-VAXOM το οποιο ειναι σε ελλειψη στην Ελλαδα. Αν εχει καποια παρομοια εμπειρια & εχει βοηθηθεί με κατι ας μου απαντησει.   

Link to comment
Share on other sites

On 22/12/2019 at 9:46 ΜΜ, Emeralddl είπε:

Καλησπέρα, είμαι νέο μέλος και το θέμα που θέλω να συζητήσω υπάρχει στο forum άλλα με πολύ παλαιότερες αναρτήσεις εδώ.  

Υποφέρω από ουρολοιμώξεις εδώ & παρα πολλά χρόνια. E COLI συνήθως &  Klebsiella σπανιότερα. Το θέμα είναι ότι μετά από τόσα χρόνια το μικρόβιο δεν είναι πια ευαίσθητο στις αντιβιώσεις και δεν με πιάνουν. CECLOR, augmentin, ZINADOL, δεν κάνουν τίποτα, είτε τις παίρνω είτε όχι το ίδιο είναι. Το θέμα μου είναι ότι τώρα παλι έχω συμπτώματα ουρολοίμωξης (επιτακτική ανάγκη για ούρηση χωρίς να βγαίνει σταγόνα & πίεση αριστερά στην κοιλιά σαν βάρος/μπούκωμα) έκανα καλλιέργεια ούρων και σε περίπτωση μικροβίου να πραγματοποιηθεί αντιβιόγραμμα. Θέλει κάποιες μέρες για να βγουν τα αποτελέσματα άλλα εγώ πραγματικα δεν αντέχω άλλο. έχω απελπιστεί γιατί κάθε φορά που έρχομαι σε επαφή μετά από 2 μέρες εμφανίζω τα συμπτώματα. Το θέμα μου είναι ότι μπορώ να πάρω μια πιο ισχυρή αντιβίωση όπως την NOROCIN ? Εχει τυχει να εχω κανει καλλιεργεια και να εχει βγει στειρα μικροβιων,  ενω εχω συμπτωματα κ μου εχει δωσει ο γιατρος αντιβιοση κ μου εχει περασει. Φοβαμαι πως και τωρα θα βγει στειρα μικροβιων δεν ξερω γιατι. Να παρω NOROCIN οπως και να εχει? ή να κοιταξω να βρω λυση στην ομοιπαθητικη? να προσθεσω οτι ειμαι και εγκυος.  

Επισης, εχω παρει cranberry, νερο πανω απο 3 λιτρα, d mannose, και τωρα ψαχνω το εμβολιο της ουρολοιμωξης σε μορφη χαπιου το URO-VAXOM το οποιο ειναι σε ελλειψη στην Ελλαδα. Αν εχει καποια παρομοια εμπειρια & εχει βοηθηθεί με κατι ας μου απαντησει.   

Εχεις δοκιμασει καταναλωση νερου με μαγειρικη σοδα; 

Εχεις επισκεφθει λοιμωξιολογο; Εαν παθαινεις ουρολοιμωξη μονο μετα τις επαφες ισως γνωριζεις ηδη οτι η ουρηση πριν την επαφη ειναι η νουμερο ενα αιτια προκλησης ουρολοιμωξης που σχετιζεται με τις σεξουαλικες επαφες. Αντιθετα, η εντονη ουρηση μετα την επαφη φαινεται να δρα προστατευτικα. Αυξησε πολυ την καταναλωση προβιοτικων (γιαουρτι, κεφιρ) για να βοηθας τον οργανισμο σου να αντιστεκεται και να προστατευεται καπως απο τις αντιβιωσεις. Ευχομαι να αισθανθεις καλυτερα και να ηρεμησεις συντομα. Με το καλο!

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Emeralddl Κορίτσι μου σε καταλάβαινω ειλικρινά, είναι σπασιμο νευρων ολο αυτό. Οι καλλιέργειες ουρων μπορεί να βγήκαν στειρες εαν είχες προλάβει και πήρες εστω κ ενα χάπι αντιβιωσης πριν ουρησεις για το δείγμα, μπορεί να είχες πιει παρα πολύ νερό οπότε τα ουρα να ήταν υπεραραιωμενα και να μην φαινόταν η συγκέντρωση του μικροβιου, ακόμη μπορεί να ήταν και εργαστηριακο λάθος.Επισης το μικροβιο μπορεί να υπήρχε στον κολπο και όχι στα ουρα. Τώρα όσον αφορά το τι θα κάνεις, θα ήταν καλο να ακολουθησεις ότι σ πει ο γυναικολόγος σου και μια γνώμη απο ουρολογο δεν θα εβλαπτε. Μονη να πάρεις αντιβίωση ξέχνα το,καθώς μπορεί να είναι εμβρυοτοξικη. Εγω προσωπικά επιασα το μωρό μου με ουρολοιμωξη, επαρνα την zinadol. Κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν ερχομασταν σε επαφές καθόλου, παρολα αυτα μια δυο φορές ειχα υψηλα πυοσφαιρια στα ουρα κ τίποτα αλλο. Με το καλό το μωράκι!

Link to comment
Share on other sites

On 22/12/2019 at 9:46 ΜΜ, Emeralddl είπε:

Καλησπέρα, είμαι νέο μέλος και το θέμα που θέλω να συζητήσω υπάρχει στο forum άλλα με πολύ παλαιότερες αναρτήσεις εδώ.  

Υποφέρω από ουρολοιμώξεις εδώ & παρα πολλά χρόνια. E COLI συνήθως &  Klebsiella σπανιότερα. Το θέμα είναι ότι μετά από τόσα χρόνια το μικρόβιο δεν είναι πια ευαίσθητο στις αντιβιώσεις και δεν με πιάνουν. CECLOR, augmentin, ZINADOL, δεν κάνουν τίποτα, είτε τις παίρνω είτε όχι το ίδιο είναι. Το θέμα μου είναι ότι τώρα παλι έχω συμπτώματα ουρολοίμωξης (επιτακτική ανάγκη για ούρηση χωρίς να βγαίνει σταγόνα & πίεση αριστερά στην κοιλιά σαν βάρος/μπούκωμα) έκανα καλλιέργεια ούρων και σε περίπτωση μικροβίου να πραγματοποιηθεί αντιβιόγραμμα. Θέλει κάποιες μέρες για να βγουν τα αποτελέσματα άλλα εγώ πραγματικα δεν αντέχω άλλο. έχω απελπιστεί γιατί κάθε φορά που έρχομαι σε επαφή μετά από 2 μέρες εμφανίζω τα συμπτώματα. Το θέμα μου είναι ότι μπορώ να πάρω μια πιο ισχυρή αντιβίωση όπως την NOROCIN ? Εχει τυχει να εχω κανει καλλιεργεια και να εχει βγει στειρα μικροβιων,  ενω εχω συμπτωματα κ μου εχει δωσει ο γιατρος αντιβιοση κ μου εχει περασει. Φοβαμαι πως και τωρα θα βγει στειρα μικροβιων δεν ξερω γιατι. Να παρω NOROCIN οπως και να εχει? ή να κοιταξω να βρω λυση στην ομοιπαθητικη? να προσθεσω οτι ειμαι και εγκυος.  

Επισης, εχω παρει cranberry, νερο πανω απο 3 λιτρα, d mannose, και τωρα ψαχνω το εμβολιο της ουρολοιμωξης σε μορφη χαπιου το URO-VAXOM το οποιο ειναι σε ελλειψη στην Ελλαδα. Αν εχει καποια παρομοια εμπειρια & εχει βοηθηθεί με κατι ας μου απαντησει.   

Ούτε να το σκεφτείς να πάρεις norocin/ ciproxin μόνη σου στην εγκυμοσύνη !  Είναι συγκεκριμένες οι αντιβιωσεις που μπορείς να πάρεις . Αν κανείς επαναλαμβανόμενες καλλιέργειες και δεν υπάρχει μικρόβιο αλλά εσυ έχεις κανονικά συμπτώματα τότε θα πρέπει να δεις ουρολόγο . Το πάθαινα και εγώ εκτός από τις φάσεις που είχα ουρολοίμωξη πάθαινα και αυτό . Τώρα επειδή είσαι και έγκυος μιλά με το γιατρό σου και επι σκέψου και ουρολόγο . Σε περίπτωση μικρόβιο θα πάρεις τη σωστή αντιβίωση και όταν η καλλιέργεια βγει στείρα θα μπορούσες να ξεκινήσεις χημειοπροφυλαξη ( αυτά με το γιατρό σου φυσικά ! Όχι μόνη σου ) . 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα κορίτσια μου .. ακόμα δεν ξέρω πως λειτουργεί το φόρουμ είμαι νεα μαμά ... Είμαι στην 18 βδομάδα και ενώ μάλλον περνάω μια ουρολοίμωξη γιατί το λέω αυτό επειδή οι εξετάσεις μου των ούρων ήταν καλές αλλά τελικά εξακολουθώ να έχω τσούξιμο την ώρα που κάνω τσισα μου έδωσε κολπική κρέμα για 4 μέρες νιώθω ότι έχω πιο λίγα κολπικά υγρά εκτός την κρέμα μου βγάζω όλη μέρα έτσι το καταλαβαίνετε τι λέω .. να ανησυχώ ??? Αύριο θα μιλησω με την μαια για το πώς είμαι με την κρέμα ... Όμως θα ήθελα την γνώμη σας ...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...