Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

9ΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ ΣΕ ΣΥΖΥΓΟ (ΑΝΤΡΑ) ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟ


xrisath

Recommended Posts

Kορίτσια μπορέιτε να με διαφωτίσετε και μένα για το αν μπορεί ο άντρας μου να πάρει το 6μηνο?

Δουλεύει στον προαστιακό και είναι ασφαλισμένος στο ικα όπως και γω

εγω θα κάνω χρήση της άδειας των 119 ημερών και θα θέλαμε να πάρει το εξάμηνο ο σύζυγος.

απότι έχω ακούσει αν πάρει ο σύζυγος το 6μηνο δεν δικαιούμε εγω μειωμένο οκ αλλά τί χρειάζετε για να το πάρει?

πού μπορώ να ψάξω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kορίτσια μπορέιτε να με διαφωτίσετε και μένα για το αν μπορεί ο άντρας μου να πάρει το 6μηνο?

Δουλεύει στον προαστιακό και είναι ασφαλισμένος στο ικα όπως και γω

εγω θα κάνω χρήση της άδειας των 119 ημερών και θα θέλαμε να πάρει το εξάμηνο ο σύζυγος.

απότι έχω ακούσει αν πάρει ο σύζυγος το 6μηνο δεν δικαιούμε εγω μειωμένο οκ αλλά τί χρειάζετε για να το πάρει?

πού μπορώ να ψάξω?

το 6μηνο του ΟΑΕΔ δεν το δικιαουτε ο αντρας σου γιατι ειναι 6μηνη Αδεια Προστασιας Μητροτητας..μονο η μητερες την δικαιουνται το μονο που δικαιουτε αν δεν κανω λαθος ειναι μειωμενο ωραριο εφοσον δεν κανεις την χρηση του εσυ.. ρωτα στην επιθεωρηση εργασιας εκει τα ξερουν ολα

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

γεια σας. ονομαζομαι Ντινα ειμαι ελευθερη επαγγελματιας (τεχνίτρια ονυχοπλαστικης)και ειμαι έγκυος στο 3ο παιδακι μου. αυτο που δεν ξερω ειναι: τι δικαιουμαι απο το τεβε, απο χρηματα και αδεια..μητροτητας?? αν δεν παρω εγω την αδεια μητροτητας μπορει να την παρει ο ανδρας μου (ειναι στρατιωτικος), τι προυποθεσεις υπαρχουν? ευχαριστω πολυ. περιμενω τις απαντησεις σας

mamax4

Link to comment
Share on other sites

γεια σας. ονομαζομαι Ντινα ειμαι ελευθερη επαγγελματιας (τεχνίτρια ονυχοπλαστικης)και ειμαι έγκυος στο 3ο παιδακι μου. αυτο που δεν ξερω ειναι: τι δικαιουμαι απο το τεβε, απο χρηματα και αδεια..μητροτητας?? αν δεν παρω εγω την αδεια μητροτητας μπορει να την παρει ο ανδρας μου (ειναι στρατιωτικος), τι προυποθεσεις υπαρχουν? ευχαριστω πολυ. περιμενω τις απαντησεις σας

κοπελα μου το μονο που ξερω ειναι οτι ο αντρας σου δικαιουτε αδεια και μαλιστα ολοκληρη 9 μηνες απο την στιγμη που εσυ δεν θα παρεις καθολου.Πες του να ρωτησει μεσα για τις λεπτομερειες εχουν την διαταγη εκει να σας κατατοπισουν.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας. ονομαζομαι Ντινα ειμαι ελευθερη επαγγελματιας (τεχνίτρια ονυχοπλαστικης)και ειμαι έγκυος στο 3ο παιδακι μου. αυτο που δεν ξερω ειναι: τι δικαιουμαι απο το τεβε, απο χρηματα και αδεια..μητροτητας?? αν δεν παρω εγω την αδεια μητροτητας μπορει να την παρει ο ανδρας μου (ειναι στρατιωτικος), τι προυποθεσεις υπαρχουν? ευχαριστω πολυ. περιμενω τις απαντησεις σας

,Το Καλοκαιρι πηρα το επιδομα τοκετου απο το τεβε 800 ευρω Το τεβε δεν δινει κατι αλλο

Ααα και για ενα χρονο μετα εχεις μειωμενες εισφορες Αυτα προσφερει Με το καλο!

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Καλημέρα. Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σχετικά με την 9μήνη άδεια; Γέννησα 09-06-2011 και πριν γεννήσω δούλευα στον ιδιωτικό τομέα. Η σύμβαση μου έληξε 17-06-2011. Πήρα το επίδομα κύησης και το επίδομα λοχείας, παρότι είχει λήξει η σύμβαση μου. Τώρα 01-08-2011 με ξαναπροσλαμβάνει ο εργοδότης μου. Χρήση της 6μήνης άδειας του ΟΑΕΔ δεν θα κάνω. Ο σύζυγος μου είναι στο Πολεμικό Ναυτικό και θα ήθελα να ξέρω αν μπορεί να πάρει την 9μήνη άδεια αφού εγώ θα ξεκινήσω να δουλεύω τώρα. Επίσης τι δικαιολογητικά χρειάζονται. ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας, ειμαι διορισμένη μέσω ασέπ (ιδιωτικου δικαιου αοριστου χρόνου στον ευρυτερο δημόσιο τομέα)γέννησα και πήρα την 9μηνη άδεια, γνωρίζει κάποιος αν μετά τους 9 μήνες και αφού έχω επιστρέψει στη δουλειά δικαιούμε να έχω μειωμένο ωράριο.¨Επιπρόσθετα μου έχουν πει πως μέχρι να πάει 4 ετών το παιδί απαγορεύεται να κάνω νύχτες (κυκλικό ωράριο) γνωρίζετε αν ισχύει?ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

εχω μια απορια σαν καινουρια μανουλα που θα γινω.

Ο συζυγος μου ειναι στρατιωτικος,εγω ειμαι ανεργη αλλα και με 60% μονιμη αναπηρια,

δικαιουται με αυτην μου την αναπηρια να παρει αδεια ο συζυγος?

Ευχαριστω πολυ.:D

Link to comment
Share on other sites

εχω μια απορια σαν καινουρια μανουλα που θα γινω.

Ο συζυγος μου ειναι στρατιωτικος,εγω ειμαι ανεργη αλλα και με 60% μονιμη αναπηρια,

δικαιουται με αυτην μου την αναπηρια να παρει αδεια ο συζυγος?

Ευχαριστω πολυ.:D

 

Από τη στιγμή που δεν δουλεύεις δεν μπορεί ο σύζυγος να πάρει την 9μηνη.

 

Ίσως λόγω της αναπηρίας σου μπορεί να έχει κάποιες παραπάνω μέρες άδεια, αν και έχω την εντύπωση ότι γι' αυτό χρειάζεται τουλάχιστον 67%

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Καλημέρα, έχει κάνει κάποιος μπαμπάς χαρτιά για την 9μηνη μετά την νέα ρύθμιση που λέει πως δεν συνυπολογίζεται η άδεια της μαμάς?

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα κάνω μια ερώτηση εδώ.

Ο σύζυγος είναι δημόσιος υπάλληλος και εγώ άνεργη.

Με τις αλλαγές στο νόμο για το 9μηνο που έγιναν ή θα γίνουν σύντομα (δεν είμαι σίγουρη) θα μπορεί να πάρει το 9μηνο αυτός παρ' όλο που εγώ είμαι άνεργη?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας κ απο μενα!!Αλλη μια συζυγος στρατιωτικου με την ιδια απορια!!Λοιπον ο αντρας μου δουλευει στο ΠΝ εγω ειμαι ανεργη κ τωρα που ειμαι 9 μηνων προσληφθηκα σε 9μηνο προγραμμα με συμβαση ορισμενου χρονου..γνωριζει καποια κοπελα τα δικαιωματα του αντρα μου ως στρατιωτικος κ αν δικαιουται την 9μηνη αδεια?εστω την 6μηνη..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα σε ολους/ες!!!!θα γινω νεος πατερας...ειμαι στρατιωτικος και η γυναικα μου εχει ασφαλιση ΟΑΕΕ (πρωην ΤΕΒΕ) εχει πρακτορειο ΟΠΑΠ στο ονομα της....Σε αυτην την περιπτωση δικαιουμε εγς την χρηση της αδειας ανατρωφης(εενοειται πως δεν θα κανει χρηση η συζυγος αυτου του δικαιωματος)....απλα αναρωτιεμαι αν υπαρχει κολλημα λογο ΟΑΕΕ και οχι ΙΚΑ...ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους/ες!!!!θα γινω νεος πατερας...ειμαι στρατιωτικος και η γυναικα μου εχει ασφαλιση ΟΑΕΕ (πρωην ΤΕΒΕ) εχει πρακτορειο ΟΠΑΠ στο ονομα της....Σε αυτην την περιπτωση δικαιουμε εγς την χρηση της αδειας ανατρωφης(εενοειται πως δεν θα κανει χρηση η συζυγος αυτου του δικαιωματος)....απλα αναρωτιεμαι αν υπαρχει κολλημα λογο ΟΑΕΕ και οχι ΙΚΑ...ευχαριστω εκ των προτερων

 

καλησπέρα!

Πριν ένα μήνα περίπου καταθέσαμε με τον σύζυγο μου τα απαραίτητα χαρτιά προκειμένουν να πάρει την άδεια που δικαιούται ως στρατιωτικός αφού εγώ είμαι ασφαλισμένη στπν ΟΑΕΕ σαν ελ. επαγγελματίας. Φυσικά και το δικαιούστε. Θα ζητήσεις από την υπηρεσία σου ένα χαρτί που γράφει τα απαραίτητα δικαιολογητικά. Αυτά που θυμάμαι σίγουρα ήταν μια βεβαίωση από τον ΟΑΕΕ που λέει ότι είμαι ασφαλισμένη και δεν κάνω χρήση άδειας και μια φωτοτυπία της έναρξης επαγγέλματος από τη ΔΟΥ. Η διαδικασία από ότι ξέρω προχωράει κανονικά. Περιμένουμε νεότερα για το πότε θα ξεκινήσει την άδεια του.

Με το καλό

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...