Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικός σταθμός ναι ή όχι?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 163
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 8/5/2019 at 8:01 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

Καλησπέρα! Θα ήθελα τις εμπειρίες σας για άλλη μία φορά. Ο γιος μου είναι 28 μηνών και πρόσφατα έκανα μία συζήτηση με τον άνδρα μου σχετική με τον παιδικό που θα μπορούσε να πάει ο μικρος μας μετά το καλοκαίρι δηλαδη 2 χρ και εννιά μηνών.  Επειδη δεν εργάζομαι δεν το είχα σαν πλανο. Αλλά μπήκα σε σκέψεις. Τα πλεονεκτήματα του παιδικου υπερτερούν των  μειονεκτηματων? Ακόμα παιδάκια που πήγαν κατεύθειαν προνηπια προσαρμόστηκαν εύκολα?

 

Καλημερα! Ο μεγαλος μου γιος θα κλεισει τα 3 μεσα στο καλοκαιρι και ο μικρος μου ο γιος τα 2 τον οκτωβριο...Ο μεγαλος μου θα ξεκινησει παιδικο απο Σεπτεμβριο παρολο που δεν εργαζομαι και θα ειμαι σπιτι με τον μικρο...

 

Ο λογος ειναι οτι δεν μπορω να προσφερω πολλα πλεον στα παιδια οταν ειμαι μονη μου, χωρις τον αντρα μου. Με αυτο εννοω τις βολτες, παιδικη χαρα κτλ...Ειναι σε μια ηλικια που δεν ακουνε πληρως και δεν τα διαχειριζομαι ευκολα εξω απο το σπιτι σε χωρους με κοσμο...Οποτε τα τρια και κατι που θα ειναι ο μεγαλος μου και ενα ωραριο 9-13:00 στον παιδικο πιστευω οτι θα τον οφελησει πιο πολυ απο μια ολοκληρη μερα μεσα στο σπιτι...Και παραλληλα θα οφελησει και τον μικρο που θα μπορουμε να περναμε χρονο εξω...

 

Τον παιδικο γενικα τον θεωρω λυση αναγκης...Δεν πιστευω οτι κανει καλο στα παιδια κατω των 3...Τα μικρα παιδια χρειαζονται την ασφαλεια του σπιτιου και την προσοχη των γονιων για να αναπτυχθουν συναισθηματικα...Αν θα μαθουν να μετρανε πιο γρηγορα, να λενε 10 τραγουδια κτλ, δεν πιστευω οτι ειναι η ουσια αυτης της ηλικιας...

 

Αν ειχα 1 μονο παιδι και μπορουσα να το βγαλω εξω, να παμε σε παρκα, παιδικες χαρες, σε δραστηριοτητες, το πιο πιθανο ειναι να μην τον πηγαινα στον παιδικο...Βεβαια μετα τα 3 ή εστω κοντα στα 3 μπορει καποιο παιδι να του αρεσει και οντως να θελει να πηγαινει...και σιγουρα θα κανει καλο στις δεξιοτητες του, στην ομιλια του κτλ...Αλλα δεν θεωρω το καλυτερο για ενα παιδι να μην θελει να παει και τελικα να πηγαινει οταν δεν ειναι ετοιμο συνασθηματικα και η μαμα μπορει να το κρατησει στο σπιτι...

 

Αν μπορεις να κρατησεις σπιτι το παιδακι σου και να περνατε δημιουργικο χρονο μαζι τοτε δεν υπαρχει λογος για παιδικο κατ'εμε...Αν παλι, ειναι δεκτικο και δεν ζοριστει με τον παιδικο, δεν ειναι κακο να το δοκιμασετε...

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ζοζεφιν παιζει ενα ρολο κ αυτο, κ κυριως μιλαω κ εγω σαν παιδι πως το εβλεπα

Αλλα πχ η κορη μου ηταν σε θεση να αυτοεξυπηρετηθει στα 4,δ μπορω να τα συγκρινω με τον μικρο γτ ειναι ακομη 2,5 αλλα πιστευω σε 1,5χρονο θα ναι περιπου στο ιδιο επιπεδο

Το γνωστικο δ το σκεφτομαι τοσο, για τοσο μικρες ηλικιες, αλλα κ η ομιλια πχ ειναι πανω κατω το ιδιο

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Σιγουρα ζοζεφιν παιζει ενα ρολο κ αυτο, κ κυριως μιλαω κ εγω σαν παιδι πως το εβλεπα

Αλλα πχ η κορη μου ηταν σε θεση να αυτοεξυπηρετηθει στα 4,δ μπορω να τα συγκρινω με τον μικρο γτ ειναι ακομη 2,5 αλλα πιστευω σε 1,5χρονο θα ναι περιπου στο ιδιο επιπεδο

Το γνωστικο δ το σκεφτομαι τοσο, για τοσο μικρες ηλικιες, αλλα κ η ομιλια πχ ειναι πανω κατω το ιδιο

 

Βίκυ, το θέμα δεν είναι το γνωστικό ούτε το αναπτυξιακό (τουαλέτα, αυτοεξυπηρέτηση, ομιλία), αλλά κυρίως το συναισθηματικό. Στη συναισθηματική ανωριμότητα φαίνεται η διαφορά. 

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Josephine είπε:

 

Βίκυ, το θέμα δεν είναι το γνωστικό ούτε το αναπτυξιακό (τουαλέτα, αυτοεξυπηρέτηση, ομιλία), αλλά κυρίως το συναισθηματικό. Στη συναισθηματική ανωριμότητα φαίνεται η διαφορά. 

Μπορει, σε αυτο προβληματιζομαι κ εγω. Δλδ στα 4πιστευω δ θα εχει θεμα κ ο μικρος, για τα 3 δ ξερω, οποτε παμε κ οπως μας βγει

Μια διευκρινιση. Εγραψα οτι η κορη εχει συμμαθητες 8μ μεγαλυτερους, αλλα αυτα ειναι προνηπια. Στην ιδια ταξη εχει κ νηπια, που μπορει να εχουν κλεισει τα 6απο τον ιανουαριο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vicky86 είπε:

Κτ ακουσα οτι παλι θα αλλαξουν ποια παιδακια θα παιρνουν

Στην Κύπρο άλλαξε και θα πηγαίνουν πρώτη μόνο όσα έχουν κλείσει τα 6 τον Σεπτέμβρη που είναι να γραφτούν και κάπου άκουσα κι εγώ ότι ίσως εφαρμοστεί και  εδώ. 

Link to comment
Share on other sites

Μα με ότι σύστημα και αν υπάρχει πάντα σε μία τάξη θα υπάρχουν παιδιά που θα έχουν αρκετούς μήνες διαφορά, πχ και αυτό που διάβασα τώρα για το νέο σύστημα στην Κύπρο, τα παιδιά δηλαδη΄που είναι γεννημένα Οκτώβριο 2015 (παράδειγμα δίνω τώρα )  του χρόνου να φοιτούν σε τάξη  με παιδιά που είναι γεννημένα τον Σεπτέβμριο του 2016, πάλι δεν είναι μεγάλο το χάσμα?

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Μα με ότι σύστημα και αν υπάρχει πάντα σε μία τάξη θα υπάρχουν παιδιά που θα έχουν αρκετούς μήνες διαφορά, πχ και αυτό που διάβασα τώρα για το νέο σύστημα στην Κύπρο, τα παιδιά δηλαδη΄που είναι γεννημένα Οκτώβριο 2015 (παράδειγμα δίνω τώρα )  του χρόνου να φοιτούν σε τάξη  με παιδιά που είναι γεννημένα τον Σεπτέβμριο του 2016, πάλι δεν είναι μεγάλο το χάσμα?

Όντως θα είναι. Αλλά υποθέτω θεωρούν ότι τα κλεισμένα 6 ειναι καταλληλότερη ηλικια για έναρξη του σχολείου. 

Just now, Josephine είπε:

 

Βίκυ, το θέμα δεν είναι το γνωστικό ούτε το αναπτυξιακό (τουαλέτα, αυτοεξυπηρέτηση, ομιλία), αλλά κυρίως το συναισθηματικό. Στη συναισθηματική ανωριμότητα φαίνεται η διαφορά. 

Επειδη το εχω διαβασει κ αλλου, τι εννοούμε με αυτο; τη συνύπαρξη με αλλα παιδια, τη διαχειριση συναισθηματων; την προσαρμογη σε κανονες; 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως στα 3 ειναι μια πολύ καλή ηλικία να ξεκινήσει ένα παιδί στον παιδικό σταθμό για λίγες ώρες γι αυτό και θα ήθελα να ξεκινήσει ο δικος μου τώρα. Το πρόβλημα μου ειναι οι συνθήκες, θα έχω ένα  νεογέννητο ακριβώς πάνω στις ιώσεις και αυτό με αγχώνει. Φοβάμαι πως θα το αδικήσω αν δεν πάει όμως και ξεκινήσει να πηγαίνει στα 4.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

@Έσπερος, ναι, εγώ αυτό εννοώ λέγοντάς το. Το έζησα φέτος με τον "μεγάλο" μου, που αναπτυξιακά στα 2,5 πήγε σταθμό και εντάχθηκε στη μεγαλύτερη χρονολογικά φουρνιά (με παιδιά 1 έτος μεγαλύτερά του δηλ.), λόγω του ότι μιλούσε άριστα και το έβλεπες ότι δεν συμβάδιζε με τα μωράκια του βρεφικού. Συναισθηματικά όμως, και στο είδος του παιχνιδιού, στον δεσμό με άλλα παιδιά και στην ετοιμότητα ένταξης σε πολυμελή τάξη και σε μικρολεπτομέρειες (που είναι εν τέλει και αναπτυξιακές, όπως επίπεδο ζωγραφικής, θέματα ζωγραφικής κ.λπ.) βλέπεις ότι είναι μικρότερος. Και φυσικά είχε πολλά οφέλη αυτή η ένταξη και η ανάμειξη με μεγαλύτερα, αλλά είχε και ζόρι. 

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , Chrysoum είπε:

Οσον αφορα τις ιωσεις, τι να πω; φτηνω τον κορφο μου, δεν εχει περασει καμια τοσους μηνες τωρα. Εχει λειψει απο τον παιδικο μια μερα λογω ασθενειας, γενικα βγηκε γερο σκαρί (πιθανον να οφείλεται στην εκθεση της σε τοσα μικροβια απο πολυ νωρίς - πέρασε την oral phase πολυ εντονα ομως μεταξυ 7-12 μηνων!) Αλλα ξερω γενικά οτι τον πρωτο χρονο τα παιδακια αρρωσταινουν πολυ, ανεξαρτητως ηλικιας. 

Στη Νορβηγία πώς είναι η κατάσταση με τις ιώσεις; Ρωτάω γιατί γνωρίζουμε γενικά ότι έξω ούτε πολλά φάρμακα παίρνουν, ούτε κουκουλώνουν τα παιδιά "μην κρυώσουν" και άλλα υπερβολικά που κάνουμε εδώ υποτίθεται για προστασία που τελικά αποδυναμώνουν τον οργανισμό και δυναμώνουν τα μικρόβια. Είναι αυτή η κατάσταση της Ελλάδας που κάποια παιδιά μπορεί τον μισό χρόνο να είναι σπίτι άρρωστα; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Εγώ πιστεύω πως στα 3 ειναι μια πολύ καλή ηλικία να ξεκινήσει ένα παιδί στον παιδικό σταθμό για λίγες ώρες γι αυτό και θα ήθελα να ξεκινήσει ο δικος μου τώρα. Το πρόβλημα μου ειναι οι συνθήκες, θα έχω ένα  νεογέννητο ακριβώς πάνω στις ιώσεις και αυτό με αγχώνει. Φοβάμαι πως θα το αδικήσω αν δεν πάει όμως και ξεκινήσει να πηγαίνει στα 4.

 

Πόσο νεογέννητο @marakiz; Γιατί το ίδιο ακριβώς ρωτούσα κι εγώ πέρυσι τον Σεπτέμβρη, με τον μικρό 7 μηνών, και τελικά μας τσούλησε ομαλά και ήταν η σωστότερη απόφαση για τον μεγάλο! Δεν θα πάθαινε και τρομερό κακό, αλλά το παιδί εκτονώθηκε και ανέπνευσε θεωρώ με τον παιδικό.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Josephine είπε:

@Έσπερος, ναι, εγώ αυτό εννοώ λέγοντάς το. Το έζησα φέτος με τον "μεγάλο" μου, που αναπτυξιακά στα 2,5 πήγε σταθμό και εντάχθηκε στη μεγαλύτερη χρονολογικά φουρνιά (με παιδιά 1 έτος μεγαλύτερά του δηλ.), λόγω του ότι μιλούσε άριστα και το έβλεπες ότι δεν συμβάδιζε με τα μωράκια του βρεφικού. Συναισθηματικά όμως, και στο είδος του παιχνιδιού, στον δεσμό με άλλα παιδιά και στην ετοιμότητα ένταξης σε πολυμελή τάξη και σε μικρολεπτομέρειες (που είναι εν τέλει και αναπτυξιακές, όπως επίπεδο ζωγραφικής, θέματα ζωγραφικής κ.λπ.) βλέπεις ότι είναι μικρότερος. Και φυσικά είχε πολλά οφέλη αυτή η ένταξη και η ανάμειξη με μεγαλύτερα, αλλά είχε και ζόρι. 

Άρα αυτά είναι θέματα που δεν έχουν απαραίτητα σχέση με το πόσο έχει ασχοληθεί ο γονιός στο σπίτι στο να καλλιεργήσει δεξιότητες. Ή το καταλαβαίνω λάθος; Εννοώ δεν είναι το θέμα το αν θα κρατάει καλά το ψαλιδάκι πχ, αλλά το πώς θα διαχειριστεί ένα παιδάκι επιθετικό. Πράγματα δηλαδή που μπορεί ο γονιός να τα δουλεύει αλλά να φαίνεται το αποτέλεσμα στην κατάλληλη αναπτυξιακά ηλικία. 

 

Από σύμπτωση υπήρχε χθες μια ανάλογη συζήτηση στην ομάδα της ενσυναίσθησης στο facebook που παρακολουθούσα, όπου έτυχε οι συμμετέχουσες να είναι υπέρ του παιδικού πριν το προνήπιο (σπάνιο για αυτήν την ομάδα, μάλλον έτυχαν κάποιες τέτοιες στην αρχή της συζήτησης και μετά μπήκαν στην κουβέντα κι άλλες). Εκεί εστίαζαν και στο γνωστικό, ότι η μαμά στο σπίτι θα κάνει και δουλειές και δεν θα μπορεί όλη μέρα να παίζει όπως μια παιδαγωγός, άρα το παιδί θα μείνει πίσω σε σχέση με όσα πάνε στον παιδικό και θα μάθουν διάφορα. Αλλά δεν ξέρω, κάπως τραβηγμένο μου ακούγεται. Στο κάτω κάτω ένα παιδί που παρακολουθεί τη μαμά του να κάνει πράγματα στο σπίτι μπορεί να μάθει για φαγητά, για δουλειές, για υλικά, να αυτοεξυπηρετείται, να καλλιεργήσει την κινητικότητα και την παρατηρητικότητα κλπ. Έτσι δεν είναι; Δεν είναι και καμιά ηλικία που θα μείνεις πίσω στην ακαδημαϊκή γνώση. Δηλαδή αν δεν μάθεις το κοάλα ή τους πλανήτες στον παιδικό και τα μάθεις αργότερα έγινε κάτι; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Josephine είπε:

 

Πόσο νεογέννητο @marakiz; Γιατί το ίδιο ακριβώς ρωτούσα κι εγώ πέρυσι τον Σεπτέμβρη, με τον μικρό 7 μηνών, και τελικά μας τσούλησε ομαλά και ήταν η σωστότερη απόφαση για τον μεγάλο! Δεν θα πάθαινε και τρομερό κακό, αλλά το παιδί εκτονώθηκε και ανέπνευσε θεωρώ με τον παιδικό.

 

Εντελώς νεογέννητο, 2/11 έχω ΠΗΤ. Αν ήταν άνω των 6 μηνών δεν θα με απασχολούσε τόσο.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Άρα αυτά είναι θέματα που δεν έχουν απαραίτητα σχέση με το πόσο έχει ασχοληθεί ο γονιός στο σπίτι στο να καλλιεργήσει δεξιότητες. Ή το καταλαβαίνω λάθος; Εννοώ δεν είναι το θέμα το αν θα κρατάει καλά το ψαλιδάκι πχ, αλλά το πώς θα διαχειριστεί ένα παιδάκι επιθετικό. Πράγματα δηλαδή που μπορεί ο γονιός να τα δουλεύει αλλά να φαίνεται το αποτέλεσμα στην κατάλληλη αναπτυξιακά ηλικία. 

 

Από σύμπτωση υπήρχε χθες μια ανάλογη συζήτηση στην ομάδα της ενσυναίσθησης στο facebook που παρακολουθούσα, όπου έτυχε οι συμμετέχουσες να είναι υπέρ του παιδικού πριν το προνήπιο (σπάνιο για αυτήν την ομάδα, μάλλον έτυχαν κάποιες τέτοιες στην αρχή της συζήτησης και μετά μπήκαν στην κουβέντα κι άλλες). Εκεί εστίαζαν και στο γνωστικό, ότι η μαμά στο σπίτι θα κάνει και δουλειές και δεν θα μπορεί όλη μέρα να παίζει όπως μια παιδαγωγός, άρα το παιδί θα μείνει πίσω σε σχέση με όσα πάνε στον παιδικό και θα μάθουν διάφορα. Αλλά δεν ξέρω, κάπως τραβηγμένο μου ακούγεται. Στο κάτω κάτω ένα παιδί που παρακολουθεί τη μαμά του να κάνει πράγματα στο σπίτι μπορεί να μάθει για φαγητά, για δουλειές, για υλικά, να αυτοεξυπηρετείται, να καλλιεργήσει την κινητικότητα και την παρατηρητικότητα κλπ. Έτσι δεν είναι; Δεν είναι και καμιά ηλικία που θα μείνεις πίσω στην ακαδημαϊκή γνώση. Δηλαδή αν δεν μάθεις το κοάλα ή τους πλανήτες στον παιδικό και τα μάθεις αργότερα έγινε κάτι; 

 

Ναι, στην πρώτη ερώτηση έχει να κάνει και με τη σωστή στιγμή που έρχεται η συναισθηματική ωριμότητα, όχι με την ενασχόληση ή μη των γονέων. Τι να κάνουμε, όσο κι αν ασχολούμαστε κάποια πράγματα είναι και θέμα ηλικίας και είναι σημαντικά για την ένταξη σε τάξη. Όχι δηλ. με το ψαλιδάκι, αλλά με το πόσο είναι έτοιμο να εμπλακεί σε φιλίες και να ενδιαφέρεται να συνάψει δεσμούς με άλλα συνομήλικα. 

 

Στο δεύτερο συμφωνώ κι εγώ μαζί σου, η βιωματική συνύπαρξη με τη μαμά είναι το ιδανικό. Μετά όμως έρχονται και άλλοι παράγοντες που κάνουν τη συζήτηση του πότε είναι σωστό να πάει εντελώς θεωρητική: στην περίπτωση που η μαμά δεν είναι πια ισορροπημένη από την ατελείωτη συνύπαρξη όλη μέρα με το παιδί ή σε περίπτωση που η μαμά δεν είναι διαθέσιμη, είναι οι εναλλακτικοί φροντιστές πραγματικά καλύτεροι από έναν παιδικό; Ποιοι είναι και πόσο ασχολούνται και πώς και πόσο κατάλληλοι είναι φυσικά; 

 

Το γνωστικό δεν είναι τόσο σημαντικό. Το σημαντικότερο είναι αν η μαμά είναι ισορροπημένη κι ευτυχισμένη, αν η μαμά εργάζεται, αν η γιαγιά ή κάποια κοπέλα θα 'ναι καταλληλότερη από τον παιδικό. Κάπως έτσι τα σκέφτομαι εγώ. 

Just now, marakiz είπε:

 

Εντελώς νεογέννητο, 2/11 έχω ΠΗΤ. Αν ήταν άνω των 6 μηνών δεν θα με απασχολούσε τόσο.

Ε τότε αξίζει να περιμένεις ένα εξάμηνο, τόσο για τον μεγάλο γιατί θα πάει πχ από Μάη λίγες ώρες λίγους μήνες, με ήπια προσαρμογή αν το βρεις. Κι εμάς ο παιδικός αυτό συστήνει. Έναρξη Μάη με ήπια προσαρμογή για δυο-τρεις μήνες και μετά πάλι από Σεπτέμβρη του 2020. 

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Josephine είπε:

 

Ε τότε αξίζει να περιμένεις ένα εξάμηνο, τόσο για τον μεγάλο γιατί θα πάει πχ από Μάη λίγες ώρες λίγους μήνες, με ήπια προσαρμογή αν το βρεις. Κι εμάς ο παιδικός αυτό συστήνει. Έναρξη Μάη με ήπια προσαρμογή για δυο-τρεις μήνες και μετά πάλι από Σεπτέμβρη του 2020. 

 

Το θέμα είναι πως οικονομικά δεν θα με παίρνει να τον πάω σε ιδιωτικό σταθμό καθότι μαζί με την εγκυμοσύνη προέκυψε κι η.. ανεργία. :( 
Άρα ο δημοτικός σταθμός είναι μονόδρομος κι από όσο διαβάζω δεν μπορώ να τον γράψω και να τον ξεκινήσω αργότερα. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

 

Το θέμα είναι πως οικονομικά δεν θα με παίρνει να τον πάω σε ιδιωτικό σταθμό καθότι μαζί με την εγκυμοσύνη προέκυψε κι η.. ανεργία. :( 
Άρα ο δημοτικός σταθμός είναι μονόδρομος κι από όσο διαβάζω δεν μπορώ να τον γράψω και να τον ξεκινήσω αργότερα. 

 

 

Τότε θα μιλούσα απευθείας με τον παιδικό, σίγουρα μπορεί και αργότερα σε συνεννόηση με τις δασκάλες. Σε εμάς τουλάχιστον, στον δήμο, αν πάρεις και συνεννοηθείς μπορείς να ξεκινήσεις λίγους μήνες αργότερα. Στην περίπτωσή σας όμως, δεν θα τον πήγαινα ούτε στους 2-3 μήνες του μωρού καταχείμωνο κιόλας. Θα το άφηνα για του χρόνου. Το άλλο που πρέπει να ζυγίσεις βέβαια είναι τι βοήθεια θα έχεις με τα δυο στο σπίτι. Θα έχεις; Θα εξασφάλιζα μια βοήθεια για φέτος και παιδικό από του χρόνου. Εννοώ από γιαγιάδες, γιατί κοπέλα φαντάζομαι θα 'ναι δύσκολο. 

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Στην Κύπρο άλλαξε και θα πηγαίνουν πρώτη μόνο όσα έχουν κλείσει τα 6 τον Σεπτέμβρη που είναι να γραφτούν και κάπου άκουσα κι εγώ ότι ίσως εφαρμοστεί και  εδώ. 

Κ γω αυτο ακουσα, δ ξερω αν μ αρεσει. Δ αφηνουν κ κτ να το συνηθισουμε, ολο αλλαγες:confused:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Στη Νορβηγία πώς είναι η κατάσταση με τις ιώσεις; Ρωτάω γιατί γνωρίζουμε γενικά ότι έξω ούτε πολλά φάρμακα παίρνουν, ούτε κουκουλώνουν τα παιδιά "μην κρυώσουν" και άλλα υπερβολικά που κάνουμε εδώ υποτίθεται για προστασία που τελικά αποδυναμώνουν τον οργανισμό και δυναμώνουν τα μικρόβια. Είναι αυτή η κατάσταση της Ελλάδας που κάποια παιδιά μπορεί τον μισό χρόνο να είναι σπίτι άρρωστα; 

Καλά εδώ είναι λίγο στο άλλο άκρο (κάθε μέρα 2 ώρες έξω ανεξαρτήτως καιρού, εκτός κι αν μιλάμε για θερμοκρασίες χαμηλότερες από - 10 ή για πολύ δυνατό αέρα, κοιμούνται στα καρότσια τους έξω κλπ κλπ) αλλά και πάλι βλέπω ότι στον παιδικό της κόρης μου υπάρχουν αρκετές ιώσεις. Τον μισό χρόνο δεν είναι αρρωστα σίγουρα, αλλά δεν είναι ότι δεν αρρωσταινουν και καθόλου, η κόρη μου απλά έτυχε να είναι η περίπτωση πιστεύω. Αλλιώς τα συνομιλίκα παιδάκια που ξεκίνησαν κι αυτά ίδια ηλικία παιδικό έχουν αρρωστησει περίπου 4-5 φορές από τον Σεπτέμβριο μέχρι τώρα. 

Αυτό με το κουκούλωμα που λες ισχύει, αλλά μου πήρε πολύ καιρό να καταλάβω ότι στην Ελλάδα δεν ξέρουμε να ντυνομαστε! Λογικό δεν έχει κρύο, αλλά και 10 στρώσεις βαμβακερά να βάλεις δεν μπορούν να συγκριθούν με μια στρώση λεπτό merino τύπου μαλλί. Οπότε νομίζω ότι γι αυτό την πατάνε τα παιδάκια, είναι απλά πολύ πολύ λάθος τα ρούχα! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Josephine είπε:

 

 

Τότε θα μιλούσα απευθείας με τον παιδικό, σίγουρα μπορεί και αργότερα σε συνεννόηση με τις δασκάλες. Σε εμάς τουλάχιστον, στον δήμο, αν πάρεις και συνεννοηθείς μπορείς να ξεκινήσεις λίγους μήνες αργότερα. Στην περίπτωσή σας όμως, δεν θα τον πήγαινα ούτε στους 2-3 μήνες του μωρού καταχείμωνο κιόλας. Θα το άφηνα για του χρόνου. Το άλλο που πρέπει να ζυγίσεις βέβαια είναι τι βοήθεια θα έχεις με τα δυο στο σπίτι. Θα έχεις; Θα εξασφάλιζα μια βοήθεια για φέτος και παιδικό από του χρόνου. Εννοώ από γιαγιάδες, γιατί κοπέλα φαντάζομαι θα 'ναι δύσκολο. 

 

Ναι θα πάω και στον παιδικό αλλά και στο Δήμο στις εγγραφές να τα ρωτήσω όλα με λεπτομέρειες. 

Δυστυχώς απο βοήθεια, σώθηκα. Κοπέλα σίγουρα δεν θα μπορώ να έχω κι από γιαγιάδες άντε κανα φαγητό, που δεν λέω κάτι είναι κι αυτό.

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz said:

 

Εντελώς νεογέννητο, 2/11 έχω ΠΗΤ. Αν ήταν άνω των 6 μηνών δεν θα με απασχολούσε τόσο.

Τον ίδιο προβληματισμό έχουμε @marakiz, αλλά εγώ αποφάσισα να συνεχίσω να στέλνω την μεγάλη. Ποντάρω στο ότι τέλος Ιουλίου που θα γεννηθεί η μικρή δεν θα υπάρχουν πολλές ιώσεις στον παιδικό, δεν θέλω να της χαλάσω το πρόγραμμα και την ρουτίνα της, (πηγαίνει ήδη παιδικό εδώ και μήνες) και τρίτον δεν θα αντέξω χωρίς καμία βοήθεια με δύο "μωρά" στο σπίτι.

Αν ήμουν στην θέση σου θα μιλούσα με τον Δήμο και θα τον έστελνα όταν το μωρό γινόταν 2 μηνών. Δεν είναι εφικτό βεβαια από ότι κατάλαβα γιατί τότε θα είναι Ιανουαρίος. Να ξεκινήσει κανονικά τον Σεπτέμβριο να δεις και πως θα πάει και τον Νοέμβριο να μην πάει τον πρώτο καιρό, ή να πηγαίνει μια μέρα την εβδομάδα για να μην διαγραφεί, ίσως; Βέβαια ανήκω στις πιο σκληρό πυρηνικές μαμάδες που δεν θεωρώ τόσο επικίνδυνο αν αρρωστήσει ένα βρέφος 3 μηνών για παράδειγμα από μια απλή και όχι σοβαρή ίωση, ίσα ίσα θα χτυσει το ανοσοποιητικο του. Καταλαβαίνω όμως ότι πολλές μαμάδες προβληματιζονται με αυτό το θεμα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Κ γω αυτο ακουσα, δ ξερω αν μ αρεσει. Δ αφηνουν κ κτ να το συνηθισουμε, ολο αλλαγες:confused:

Ούτε εγώ ξέρω αν μου αρέσει. Υποθέτω θα υπάρχει κάποιο παιδαγωγικό υπόβαθρο. Αλλά από την άλλη σκέφτομαι καθαρά πρακτικά, αφούείναι δεδομένο ότι τα παιδιά θα μπουν σε κάποια μορφή οργανωμένης απασχόλησης από νωρίς, θα προτιμούσα αυτή να είναι υποχρεωτική και δωρεάν από το κράτος μετά τα 3,5 - 4, παρά να πετάνε το μπαλάκι στον γονιό. Στο κάτω κάτω ας προσαρμοστεί η α δημοτικού στις ανάγκες μικρότερων παιδιών. Θα είναι έτσι όλα τα παιδάκια πιο έτοιμα. 

 

Just now, Chrysoum είπε:

Τον μισό χρόνο δεν είναι αρρωστα σίγουρα, αλλά δεν είναι ότι δεν αρρωσταινουν και καθόλου, η κόρη μου απλά έτυχε να είναι η περίπτωση πιστεύω.

ΜΙκρά παιδιά που καλά καλά δεν μπορούν να τηρήσουν κανόνες ατομικής υγιεινής δεν νομίζω ότι είναι εφικτό να μην αρρωστήσουν. Γιατί εδώ έχω καταλάβει ότι τον πρώτο χρόνο αν το στέιλεις πρέπει να έχεις back up plan για τις μέρες που είναι άρρωστο που μάλλον τον χειμώνα είανι περισσότερες από τις μέρες που πηγάινει!

 

Just now, Josephine είπε:

Μετά όμως έρχονται και άλλοι παράγοντες που κάνουν τη συζήτηση του πότε είναι σωστό να πάει εντελώς θεωρητική: στην περίπτωση που η μαμά δεν είναι πια ισορροπημένη από την ατελείωτη συνύπαρξη όλη μέρα με το παιδί ή σε περίπτωση που η μαμά δεν είναι διαθέσιμη, είναι οι εναλλακτικοί φροντιστές πραγματικά καλύτεροι από έναν παιδικό; Ποιοι είναι και πόσο ασχολούνται και πώς και πόσο κατάλληλοι είναι φυσικά; 

 

Το γνωστικό δεν είναι τόσο σημαντικό. Το σημαντικότερο είναι αν η μαμά είναι ισορροπημένη κι ευτυχισμένη, αν η μαμά εργάζεται, αν η γιαγιά ή κάποια κοπέλα θα 'ναι καταλληλότερη από τον παιδικό. Κάπως έτσι τα σκέφτομαι εγώ. 

Συμφωνώ σε όλα. Γι αυτό είναι θέμα των συνθηκών κάθε οικογένειας. Εδώ μόνο εμπειρίες για τα βιώματα των παιδιών μπορούμε να ανταλλάξουμε, αλλιώς δεν ξέρεις τι υπάρχει σε κάθε σπίτι και με ποιο κριτήριο αποφασίζει ο γονιός. Μετά τα 3 πάντως δεν πιστεύω ότι ο αποκλειστικός φροντιστής είναι καλύτερος από τον παιδικό. Αλλά και νωρίτερα, αν ας πούμε είναι μια γιαγιά που η κακομοίρα δεν μπορεί να πάει το παιδί στο πάρκο για λόγους δικούς της, υγείας ή ασφάλειας, και το κρατάει σ ένα διαμέρισμα για ώρες, δεν ξέρω αν είναι καλύτερο. Ίσως λίγες ώες παιδικό και μετά σπίτι θα ήταν προτιμότερο. Τώρα αν μια μαμά μετά από 3 χρόνια είναι ισορροπημένη, τι να πω, δεν ξέρω... Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα ήμουν. :oops:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Josephine είπε:

@Έσπερος, ναι, εγώ αυτό εννοώ λέγοντάς το. Το έζησα φέτος με τον "μεγάλο" μου, που αναπτυξιακά στα 2,5 πήγε σταθμό και εντάχθηκε στη μεγαλύτερη χρονολογικά φουρνιά (με παιδιά 1 έτος μεγαλύτερά του δηλ.), λόγω του ότι μιλούσε άριστα και το έβλεπες ότι δεν συμβάδιζε με τα μωράκια του βρεφικού. Συναισθηματικά όμως, και στο είδος του παιχνιδιού, στον δεσμό με άλλα παιδιά και στην ετοιμότητα ένταξης σε πολυμελή τάξη και σε μικρολεπτομέρειες (που είναι εν τέλει και αναπτυξιακές, όπως επίπεδο ζωγραφικής, θέματα ζωγραφικής κ.λπ.) βλέπεις ότι είναι μικρότερος. Και φυσικά είχε πολλά οφέλη αυτή η ένταξη και η ανάμειξη με μεγαλύτερα, αλλά είχε και ζόρι. 

Ακριβώς αυτό συνέβη κ σε εμάς. Η διευθύντρια με είχε διαβεβαιώσει τότε ότι είναι καλύτερη για το παιδί η συναναστροφή με μεγαλυτερα παρά με μικρότερα παιδακια. Ίσως το έκανε ιδιοτελως ίσως όντως ισχύει, δεν το ξέρω. Όπως επίσης δεν ξέρω αν η τρομερή εξέλιξη στην ομιλία συνδέεται με το σχολείο ή θα γινόταν ούτως η άλλως. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Ούτε εγώ ξέρω αν μου αρέσει. Υποθέτω θα υπάρχει κάποιο παιδαγωγικό υπόβαθρο. Αλλά από την άλλη σκέφτομαι καθαρά πρακτικά, αφούείναι δεδομένο ότι τα παιδιά θα μπουν σε κάποια μορφή οργανωμένης απασχόλησης από νωρίς, θα προτιμούσα αυτή να είναι υποχρεωτική και δωρεάν από το κράτος μετά τα 3,5 - 4, παρά να πετάνε το μπαλάκι στον γονιό. Στο κάτω κάτω ας προσαρμοστεί η α δημοτικού στις ανάγκες μικρότερων παιδιών. Θα είναι έτσι όλα τα παιδάκια πιο έτοιμα. 

 

ΜΙκρά παιδιά που καλά καλά δεν μπορούν να τηρήσουν κανόνες ατομικής υγιεινής δεν νομίζω ότι είναι εφικτό να μην αρρωστήσουν. Γιατί εδώ έχω καταλάβει ότι τον πρώτο χρόνο αν το στέιλεις πρέπει να έχεις back up plan για τις μέρες που είναι άρρωστο που μάλλον τον χειμώνα είανι περισσότερες από τις μέρες που πηγάινει!

 

Συμφωνώ σε όλα. Γι αυτό είναι θέμα των συνθηκών κάθε οικογένειας. Εδώ μόνο εμπειρίες για τα βιώματα των παιδιών μπορούμε να ανταλλάξουμε, αλλιώς δεν ξέρεις τι υπάρχει σε κάθε σπίτι και με ποιο κριτήριο αποφασίζει ο γονιός. Μετά τα 3 πάντως δεν πιστεύω ότι ο αποκλειστικός φροντιστής είναι καλύτερος από τον παιδικό. Αλλά και νωρίτερα, αν ας πούμε είναι μια γιαγιά που η κακομοίρα δεν μπορεί να πάει το παιδί στο πάρκο για λόγους δικούς της, υγείας ή ασφάλειας, και το κρατάει σ ένα διαμέρισμα για ώρες, δεν ξέρω αν είναι καλύτερο. Ίσως λίγες ώες παιδικό και μετά σπίτι θα ήταν προτιμότερο. Τώρα αν μια μαμά μετά από 3 χρόνια είναι ισορροπημένη, τι να πω, δεν ξέρω... Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα ήμουν. :oops:

 

Μετα απο 2,5-3 χρόνια έξω απ' τον επαγγελματικό χώρο κ ολα τα χρόνια με εγκυμοσύνες, θηλασμους, παρα τη μεγάλη ευτυχία μου, ουτε κ εγω ήμουν. Πρώτα με τον παιδικο, που αναπνευσαμε κ εγω κ το παιδί, μεγαλωσε ο κύκλος του κ πλούτισε η μερα του (γτ με το νεογέννητο αδερφακι βαρεθηκε κ αυτος το σπίτι-παιδικη, έπηξε το παιδί), επειτα με τη δουλειά, αισθανθηκα πλεον πάλι ολοκληρωμένη. Νομίζω ολοι χρειαζόμασταν εναν προσωπικό χώρο εκτος σπιτιού κ ακομα κ αν δεν ισχύει αυτο για το καθε παιδί στην ιδια ηλικία, σιγουρα κ μονο η ισορροπία που φέρνει στη μαμά εχει ξεκάθαρα όφελος κ για τη δυάδα.

 

Καλά, για φροντιστή που το κραταει ολες τις ώρες μέσα, πραγματικα κ εγω δεν ξερω τι προσφέρει. Ακομα κ η γιαγιά, που τη θεωρω τη δευτερη καλύτερη λυση μετα τη μαμα.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Josephine είπε:

 

Μετα απο 2,5-3 χρόνια έξω απ' τον επαγγελματικό χώρο κ ολα τα χρόνια με εγκυμοσύνες, θηλασμους, παρα τη μεγάλη ευτυχία μου, ουτε κ εγω ήμουν. Πρώτα με τον παιδικο, που αναπνευσαμε κ εγω κ το παιδί, μεγαλωσε ο κύκλος του κ πλούτισε η μερα του (γτ με το νεογέννητο αδερφακι βαρεθηκε κ αυτος το σπίτι-παιδικη, έπηξε το παιδί), επειτα με τη δουλειά, αισθανθηκα πλεον πάλι ολοκληρωμένη. Νομίζω ολοι χρειαζόμασταν εναν προσωπικό χώρο εκτος σπιτιού κ ακομα κ αν δεν ισχύει αυτο για το καθε παιδί στην ιδια ηλικία, σιγουρα κ μονο η ισορροπία που φέρνει στη μαμά εχει ξεκάθαρα όφελος κ για τη δυάδα.

 

Καλά, για φροντιστή που το κραταει ολες τις ώρες μέσα, πραγματικα κ εγω δεν ξερω τι προσφέρει. Ακομα κ η γιαγιά, που τη θεωρω τη δευτερη καλύτερη λυση μετα τη μαμα.

Συμφωνώ απόλυτα σε όλα. Αυτό με το νέο μέλος και τον παιδικό βέβαια είναι μπερδεμένο. Η αλήθεια είναι ότι όσες βόλτες κι αν κάνεις με το νεογέννητο, δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα καλύψεις τις ανάγκες ενός παιδιού 2-3 ετών. Ο δικός μου  άντρας είναι πολύ αντίθετος στον παδικό λόγω των ασθενειών ούτως ή άλλως, και ειδικά αν έχουμε και νέο μέλος, που είναι πιθανό να συμβεί. Ξέρω 2-3 περιπτώσεις που κράτησαν το μεγάλο σπίτι για 3 μήνες περίπου, για να φύγει ας πούμε η απόλυτα επικίνδυνη φάση του νεογέννητου, και τα παιδιά έδειχναν να τους  λείπει το σχολείο. Αν όμως δεν έχουν αρχίσει νωρίτερα, θα τον δεχτούν τον παιδικό λίγους μήνες μετά την άφιξη ενός νέου μωρού; Ή θα τους περάσει το μήνυμα ότι εμένα με διώχνουν κ η μαμά μένει με το μωρό; Ειδικά αν δεν είναι σε ηλικία που να αποζητά παιδάκια ακόμα. Μπέρδεμα!!!!

 

Πάντως κ εμάς η κοπελα που θα τον προσέχει, δεν θα μπορεί να τον πηγάινει στην παιδική ή γενικά στη Χώρα, γιατί χρειάζεται αυτοκίνητο. Απλώς θα τον βγάζει βόλτα εδώ εξοχικά. Θα μπορεί δλδ να περπατήσει, να τρέξει, να δει λουλουδάκια, να δει τη θάλασσα, κοτούλες κλπ, αλλά δεν θα είναι βόλτα κανονικά έξω στον κόσμο. Απλώς επειδή θα λείπουμε λίγες ώρες, θα το αναπληρώνουμε εμείς μετά. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...