Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικός σταθμός ναι ή όχι?


Recommended Posts

Κλασικη αντιδραση....με το που διαφωνει καποιος μαζι σας, λετε οτι κατηγορει καποιον...πρεπει σωνει και καλα να συμφωνησει με οσα λετε.

Οσο για τον τροπο που επιλεγει ο καθενας μας να παρει μια αποφαση, ειναι οντως προσωπικο το ζητημα. Απλα αλλοι προτιμουν να το ρισκαρουν και να δουν σε 15 χρονια αν εκαναν καλα, αλλοι δεν θελουν. Τι το επιληψιμο σε αυτο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 163
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κλασικη αντιδραση....με το που διαφωνει καποιος μαζι σας, λετε οτι κατηγορει καποιον...πρεπει σωνει και καλα να συμφωνησει με οσα λετε.

Οσο για τον τροπο που επιλεγει ο καθενας μας να παρει μια αποφαση, ειναι οντως προσωπικο το ζητημα. Απλα αλλοι προτιμουν να το ρισκαρουν και να δουν σε 15 χρονια αν εκαναν καλα, αλλοι δεν θελουν. Τι το επιληψιμο σε αυτο...

 

Δεν ξέρω αν λες για μένα, αλλά πρέπει να έσκασαν τρια τεσσερα θέματα για παιδικό μαζί, γι αυτό και μίλησα, επειδή αυτό είναι του 2009.......σέβομαι κάθε απόφαση του καθένα και απλά προσπαθώ να μην πυροδοτηθεί καβγάς. Κατά τα άλλα είμαι απόλυτα σύμφωνη μαζί σου στο πιο πάνω ποστ.

Αυτό το ταξί για το νήπιο που είπες τι είναι ακριβώς?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν λες για μένα, αλλά πρέπει να έσκασαν τρια τεσσερα θέματα για παιδικό μαζί, γι αυτό και μίλησα, επειδή αυτό είναι του 2009.......σέβομαι κάθε απόφαση του καθένα και απλά προσπαθώ να μην πυροδοτηθεί καβγάς.

 

Οχι δεν μιλαγα για εσενα, απλα δεν μου βγηκε το quote στο μηνυμα...εσυ καταλαβα τι εννοουσες αλλα η συμφορουμιτισσα μετα, το χοντρυνε...τεσπα. κανεις δεν ειπε οτι καποια ειναι καλη ή κακη μανα.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα, καλά είναι να πάει το παιδί μετά τα 3 αν δεν δουλεύει η μαμά ή ο μπαμπάς. Κι αυτό για λόγους υγείας, μια και ο οργανισμός του παιδιού είναι πιο ώριμος να αντιμετωπίσει τις όποιες ιώσεις. Παρ'όλα αυτά, αν δεν υπάρχει άλλος τρόπος, ο παιδικός σταθμός είναι μια χαρά. Συναισθηματικά, μπορεί ένα παιδί να είναι έτοιμο να πάει για λίγες ώρες από τα 2. Αυτό που μου προκαλεί στενοχώρια για όλες τις ηλικίες, είναι τα 8ωρα στο σταθμό, που κάποιοι γονείς είναι αναγκασμένοι να επιβάλλουν στα παιδιά τους. Αυτό είναι στενόχωρο και για τους ίδιους φαντάζομαι.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για μένα, καλά είναι να πάει το παιδί μετά τα 3 αν δεν δουλεύει η μαμά ή ο μπαμπάς. Κι αυτό για λόγους υγείας, μια και ο οργανισμός του παιδιού είναι πιο ώριμος να αντιμετωπίσει τις όποιες ιώσεις. Παρ'όλα αυτά, αν δεν υπάρχει άλλος τρόπος, ο παιδικός σταθμός είναι μια χαρά. Συναισθηματικά, μπορεί ένα παιδί να είναι έτοιμο να πάει για λίγες ώρες από τα 2. Αυτό που μου προκαλεί στενοχώρια για όλες τις ηλικίες, είναι τα 8ωρα στο σταθμό, που κάποιοι γονείς είναι αναγκασμένοι να επιβάλλουν στα παιδιά τους. Αυτό είναι στενόχωρο και για τους ίδιους φαντάζομαι.

 

Ο βασικος λογος που δεν συμφωνω με την ιδεα του παιδικου πριν τα 3 αν καποιος ειναι σπιτι, ειναι αυτο που λες. Τοσες ωρες, τα βρεφη σε ξενο χωρο, φαντασου εμας στη δουλεια μας που ειμαστε ενηλικες ποσο κουραζομαστε.

 

Γιατι τωρα γραφω και ξαναγραφω...για οσες ψαχνουν γνωμες...οχι για οσες εχουν παρει τις αποφασεις τους...

 

Λοιπον οταν εκανα το πρωτο, το εστειλα 1,5 ετους παιδικο-τον χρυσοπληρωνα, πολυ καλος. Δεν εχω μετανιωσει ποτε τοσο πολυ για κατι. Ισα που μας εφυγαν τα χρηματα, εφτυσα αιμα να προλαβαινω σπιτι-δουλεια-παιδι, και τελικα το παιδι ηταν χαλια, εγω ημουν χαλια, το σπιτι ηταν χαλια, στη δουλεια εκανα ενα σωρο λαθη, τελικα πηρα αδεια ανευ αποδοχων. Τεσσερις μηνες ηταν αρκετοι στον παιδικο για να αρρωστησει το παιδι επανηλειμμενα, να εχει εφιαλτες το βραδυ, να ξαναγυρισει στο κρεβατι μας, που μολις ειχε παει στο δωματιο του, να εχει νευρα, να γινει πεισματαρα ξαφνικα....γιατι ο χαρακτηρας μη γελατε μεχρι τα 4 το πολυ διαμορφωνεται...αλλα ΝΑΙ! Εκανε παρεα (;) με αλλα παιδακια και εμαθε να κανει διαφορετικους μορφασμους, οταν εβλεπε διαφορετικα χρωματα και μερικες λεξουλες. Ε, και;;; το σκεφτηκα το ξανασκεφτηκα....το απερριψα σαν ιδεα και λυση και αυτη ειναι η αποψη μου και δεν την επιβαλλω, την εκφραζω και δικαιωμα μου.

Στο επομενο λοιπον, δεν το ξανακανα. Τη μεγαλη την παω τωρα νηπιο. Μια χαρα κοινωνικοποιηθηκε, εκανε ενα σωρο φιλες, ερχονται σπιτι και παιζουν, παμε απο το δικο τους, γραφει, ψιλοδιαβαζει... Πραγματικα για εμας, δεν ειχε καποιο οφελος επομενως ο παιδικος πριν τα 3.

Φυσικα, υπογραμμιζω οτι ειχα την ευχερεια να μεινω σπιτι. Αν εργαζομουν, δεν θα ειχα αλλη λυση. Θα το θεωρουσα ομως λυση οχι επιλογη....

αυτα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ότι συμβαίνουν σε ενα παιδάκι όλα αυτά δεν σημαίνει ότι είσαι ο κανόνας.

Γιατί πολλοί θα υποστηρίξουν κτο αντίθετο. Ότι το παιδί τους έγινε πιο ανεξάρτητο. Έμαθε να κοιμάται μόνο, να βγάλει την πιπίλα, να μάθει να μοιράζεται (όπως ο δικός μου) κ πολλά άλλα. Οποτε η καθεμιά ειναι ξεχωριστή περίπτωση.

Επειδη αναφέρεσαι σε μένα κ το ποστ μου, θα σου πω απλά τι με ενόχλησε σε κάποιο ποστ σου. Έγραψες: το παιδι δεν ΠΡΕΠΕΙ να παει παιδικό πριν τα 3.

Το τι πρεπει κ Το τί οχι, το καθορίζει ο καθένας μας ξεχωριστά κ ειναι υπεύθυνος για τις πράξεις του.

Link to comment
Share on other sites

Για εμενα, το θεμα ειναι λοιπον ενα, ειτε εργαζεσαι και δεν εχεις αλλη επιλογη απο το να τον πας παιδικο ειτε δεν εργαζεσαι και δεν πρεπει. Απλα. Τα περι κοινωνικοποιησης τα θεωρω δικαιολογιες. Σορρυ.

 

Σου παραθέτω αυτό που έγραψες για να καταλάβεις το πόσο απόλυτη εισαι.

Link to comment
Share on other sites

Να πω λοιπόν και την δικιά μας εμπειρία. Ο μικρός μας ήταν ένα υπερβολικά ζωηρό παιδί, όλη την ώρα σαν σβούρα. Τα ωράρια εργασίας εξαντλητικά, βοήθεια δυστυχώς καμία. Είχαμε εξαντληθεί. Τον Ιανουάριο έκλεισε τα 2 έτη και το πήραμε απόφαση. Τον γράψαμε σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό, έχοντας φυσικά το άγχος του πώς θα τα πάει, εξηγήσαμε στη δασκάλα ότι είναι υπερβολικά ζωηρός και δύσκολος στο φαγητό του και περιμέναμε να δούμε. Αποτέλεσμα? Θαύμα! Μέσα σε ένα μήνα ο μπομπιράκος ξαφνικά απέκτησε υπομονή, μόνος του ζητάει να πάει το Σάββατο πρωί που δεν έχει παιδικό! Και η δασκάλα απόρησε με αυτά που της είχα πει, μου είπε χαρακτηριστικά "είναι καταπληκτικό και πανέξυπνο παιδάκι και το φαγάκι του το τρώει μέσα σε 5 λεπτά"!

Σε εμάς λοιπόν ο παιδικός έκανε καλό και φαίνεται. Οι δασκάλες τα αγαπάνε και τα προσέχουν, μάς τον παραδίδουν πεντακάθαρο και χορτάτο και ο μικρός είναι συνέχεια με το χαμόγελο στα χείλη! Ειδικά την προηγούμενη βδομάδα που πήγα να τον πάρω, πιάνει τη δασκάλα του σφιχτά από το λαιμό και της δίνει ένα φιλί! Εκεί πλέον σιγουρεύτηκα ότι η επιλογή μας ήταν σωστή.

Στον αντίποδα βέβαια είναι οι αρρώστιες. Από τη στιγμή που πήγε παιδικό, μια βδομάδα υγιής, μια βδομάδα άρρωστο, ευτυχώς όχι κατι το σοβαρό έως τώρα.

Το συμπέρασμα που έβγαλα λοιπόν είναι ότι σίγουρα βοηθάει στην κοινωνικοποίηση. Και σίγουρα δεν στερείται της δικιάς μας αγάπης όταν είναι σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Σου παραθέτω αυτό που έγραψες για να καταλάβεις το πόσο απόλυτη εισαι.

 

Δεν το αρνηθηκα. Αυτη απλα, οπως την εκανες quote, ειναι η αποψη μου! Αν διαφωνεις, ειναι δικαιωμα σου αλλα να βαζεις χαρακτηρισμους στη δικη μου αποψη, δεν ειναι δοκιμο....ουτε μπορει να κανει καποια σαν εμενα, να σταματησει να γραφει, αυτα που πιστευει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν εχω μάθει να χαρακτηρίζω κανέναν από αυτά που γράφει κ το θεμα δεν θα το αναγάγω σε κάτι προσωπικό. Έκανα απλά quote , σε αντίθεση με σένα που μίλησες γενικά κ αόριστα για κάποια στο φορουμ που την έκανε με ελαφρά γιατι δεν της αρεσει αυτά που γράφονται. Τελοσπάντων, το θεμα είναι άλλο κ οχι αν εμείς οι δυο διαφωνούμε.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου εμπειρεια/γνώμη τον πήγα απο 11 μηνών λόγω δουλειάς και η πρόοδος του ηταν απίστευτη, περί κοινωνικοποίησης , φαγητου, ύπνου, παιχνιδιού κλπ

Οταν με το καλο γεννήσω και ειμαι χωρις δουλειά για κανά 9 μηνο θα τον αφήσω στον παιδικό 4 μερες, λατρεύει που παίζει με τα αλλα παιδια, ειναι στον κήπο συνέχεια με τσουληθρες κλπ, μαθαίνει τοοοοοςαααα πολλα που δεν θα σκεφτόμουν καν να τον έβγαζα απο εκεί θα ηταν κρίμα για αυτόν γιατι με τίποτα δεν θα εχω την δύναμη με ενα νεογέννητο να κανω οτι κάνουν εκεί

Εξαρτάται και απο τον σταθμο και τι προσφέρει, δεν ειναι όλοι ίδιοι!!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Δηλαδη Αναστασια εσυ γραφτηκες στο φορουμ για να μας προτείνεις να μην κανουμε παιδια επειδή δεν εχουμε την οικονομικη δυνατοτητα να τα εχουμε στο σπιτι μαζι μας μεχρι τα 3 ετη?? ειδικα στην ελλαδα της κρισης και της υπογεννητικότητας η ιδεα σου είναι καπως αστεια.

 

Όταν κάποιος αναφέρει τους προβληματισμούς του και χρησιμοποιεί ερωτηματικά ??? τοτε δεν προτείνει αλλα αναρωτιέται. Εγω ζω στην Σουηδια τα τελευταία 4,5 χρονια και γνωρίζω πολυ καλα τι συμβαίνει και στην Ελλαδα.

Φυσικά οταν μια μαμα δεν εχει αλλη επιλογή αναγκαστικά θα επιλέξει τον παιδικο

Αλλα το να γινει καθεστώς το 98% των παιδιών άνω του ενός έτους να πηγαίνουν παιδικο 6-10 ωρες την ημέρα μοιαζει λιγο αστείο οταν μάλιστα υπαρχουν επιδόματα για τις μαμάδες και τους ανέργους σε αυτη την χωρα.

Τωρα για την Ελλαδα δυστυχώς τα πραγματα ειναι ζόρικα όσον αφορά το οικονομικό αλλα τουλάχιστον υπαρχουν γιαγιάδες που ειναι πρόθυμες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω βρε eirinako ότι ήταν αυτό το πνεύμα της Αναστασίας. Νομίζω ότι αναφέρει έναν προβληματισμό από τον οποίο μάλλον έχουμε περάσει όλες. Νομίζω ότι όλες έχουμε κάνει αυτήν την ερώτηση στον εαυτό μας και αναλογα με τις συνθήκες και το χαρακτήρα μας απαντάμε.

 

Ακριβώς εξέφρασα τον προβληματισμό μου γιατι πλέον ειμαι και εγω μαμα.

Η απαντηση μας με τον αντρα μου επίσης παιδαγωγός, μετα απο πολυ ψάξιμο ειναι η εξής οτι δουλεύουμε όσο λιγότερο μπορουμε και ζούμε με όσο το δυνατόν λιγότερα για αύτα τα 3 πρώτα πολυ σημαντικά έτη της ζώης του παιδιού μας αργοτερα ξεκινάμε παιδικο κάποιες ωρες δουλεύοντας και οι δυο ίσως λιγο περισσότερο. Να σημειώσω οτι το παιδι μας το μεγαλώνουμε μόνοι χωρις βοήθεια απο συγγενικά πρόσωπα.

Δεν θελω να κρίνω κανέναν εγω μιλαω για την προσωπική μου επιλογή.

Όσο για τις εργαζόμενες μαμάδες και τους μπαμπάδες επιςης που παλεύουν μόνοι θα έπρεπε ειδικά για αυτους να υπαρχουν παιδικοί σταθμοί ανα την εμφύλιο αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα, ίσως πονεμένο.

 

Αλλα το γεγονός οτι ενα παιδι πηγαίνει νήπια και σχολείο 5-6 ωρες την ημέρα κατι δείχνει οτι μάλλον τοσο αντέχουν.

Link to comment
Share on other sites

Και γω είμαι της άποψης ότι μετα τα 3 πρεπει να πηγαινει παιδικό σταθμό αλλα έλα που η κρίση δεν μας αφήνει να κανουμε το σωστό. Και γω σκέφτομαι να παρω ανευ αποδοχών από τη δουλειά μου μεχρι τα 3. Γιατί εδώ που τα λεμε, όταν αρρωσταινει τον πρωτο χρόνο ποιος θα τον κραταει; Παπουδογιανναδες δεν είναι διαθέσιμοι, οποτε ή χρειάζεται γυναικα ή εγω να παιρνω άδειες το οποιο δεν είναι εφικτό τις περισσοτερεςφορές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παντως η αναστασια λεει και για τις εργαζόμενες μαμαδες.

 

Υπαρχουν μαμάδες που ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ δουλεύουν γιατι το παιδι τους δεν θα εχει να φαει και μαμάδες που δουλεύουν για να κανουν καριέρα η να απολαύσουν τα υλικα αγαθά. Μπορουμε να τις βάλουμε στο ίδιο καζάνι; Μπορουμε να τις συγκρίνουμε;

Τελος πάντων ο καθένας κανει αυτο που θεωρεί καλυτερο και οπως προανέφερε μια κοπελα άλλοι θα μας κρίνουν σε κάποια χρονια τα παιδια μας. Εμείς απλα ωφειλουμε να κάνουμε το καλυτερο.

Τα παιδια παντως χρειαζονται τους γονεις τοσο μικρα και λιγο νοιάζονται για ωραια ρουχα κ φανταχτερά παιχνίδια. Εμενα ο προβληματισμός μου αφορά την σύγχρονη κοινωνία και το πως εξελίσσονται τα πραγματα. Και παρόλο που κ εγω εργαζόμουν πολλα χρονια κ θα ηθελα ακομα να εργάζομαι κ να μαι ανεξάρτητη τα έβαλα κατω τα ζύγισα κ αποφάσισα οτι το καλυτερο για το παιδι μου ειναι αυτο.

Μπορουμε να μετακινούμαστε με το ποδήλατο πχ η να περπατάμε να περιορίσουμε τα έξοδα μας όσο μας πέρνει για να χαρούμε το παιδι μας. Σε 2-3 χρονια ο μικρός δεν θα μας εχει τοσο πολυ ανάγκη.

Link to comment
Share on other sites

Και γω είμαι της άποψης ότι μετα τα 3 πρεπει να πηγαινει παιδικό σταθμό αλλα έλα που η κρίση δεν μας αφήνει να κανουμε το σωστό. Και γω σκέφτομαι να παρω ανευ αποδοχών από τη δουλειά μου μεχρι τα 3. Γιατί εδώ που τα λεμε, όταν αρρωσταινει τον πρωτο χρόνο ποιος θα τον κραταει; Παπουδογιανναδες δεν είναι διαθέσιμοι, οποτε ή χρειάζεται γυναικα ή εγω να παιρνω άδειες το οποιο δεν είναι εφικτό τις περισσοτερεςφορές.

 

Αυτο ειναι το θεμα μαμάδες που ειναι διαθέσιμες κ θέλουν να μην μπορουν γιατι η κοινωνία προστάζει κατι αλλο. Κανονικά θα έπρεπε να υπαρχει κάποια βοήθεια στις μαμάδες που μένουν σπιτι, ενα επιδοματακι κατι ώστε να ενισχυθεί αυτη η συμπεριφορά. Και μιλαω για την Ελλαδα γιατι στην Σουηδια υπαρχει αλλα και παλι ολα στον παιδικο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Η μικρή μας πήγε σε παιδικό σταθμό απο 19 μηνών και μπορώ να σας πω με σιγουριά πως δεν το έχω μετανιώσει. Το παιδί έχει κοινωνικοποιηθεί, είναι πιο ανεξάρτητο, φαίνεται η δουλειά που έχουν κάνει στον παιδικό. Θεωρώ πως στο σπίτι με την γιαγιά δεν θα μπορούσε να αναπτύξει τόσες δεξιότητες. Επίσης, όσον αφορά τις ιώσεις αρρώστησε κάποιες φορές αλλά και αυτά στο πρόγραμμα είναι.

catcatard20130202_-4_My%20Little%20girl%20is.pngdev007prs__.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα! Θα ήθελα τις εμπειρίες σας για άλλη μία φορά. Ο γιος μου είναι 28 μηνών και πρόσφατα έκανα μία συζήτηση με τον άνδρα μου σχετική με τον παιδικό που θα μπορούσε να πάει ο μικρος μας μετά το καλοκαίρι δηλαδη 2 χρ και εννιά μηνών.  Επειδη δεν εργάζομαι δεν το είχα σαν πλανο. Αλλά μπήκα σε σκέψεις. Τα πλεονεκτήματα του παιδικου υπερτερούν των  μειονεκτηματων? Ακόμα παιδάκια που πήγαν κατεύθειαν προνηπια προσαρμόστηκαν εύκολα?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Καλησπέρα! Θα ήθελα τις εμπειρίες σας για άλλη μία φορά. Ο γιος μου είναι 28 μηνών και πρόσφατα έκανα μία συζήτηση με τον άνδρα μου σχετική με τον παιδικό που θα μπορούσε να πάει ο μικρος μας μετά το καλοκαίρι δηλαδη 2 χρ και εννιά μηνών.  Επειδη δεν εργάζομαι δεν το είχα σαν πλανο. Αλλά μπήκα σε σκέψεις. Τα πλεονεκτήματα του παιδικου υπερτερούν των  μειονεκτηματων? Ακόμα παιδάκια που πήγαν κατεύθειαν προνηπια προσαρμόστηκαν εύκολα?

 

Κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό, ωστόσο όλοι λένε ότι μέχρι τα 3 καλό είναι το παιδί να έχει έναν φροντιστή. Επίσης είναι πιο ώριμο το ανοσοποιητικό του παιδιού στα 4 από ότι στα 2,5 για παράδειγμα. Η προσαρμογή πάλι είναι επίσης αστάθμητος παράγοντας. Εμένα στα 2,5 ήταν εντελώς ανέτοιμη και με μεγάλη αντίδραση, ένα χρόνο μετά, ήταν εντελώς διαφορετική. Έπειτα είναι και θέμα σταθμού το αν προσφέρει σε αυτές τις ηλικίες ή όχι. Σε ένα δημόσιο με 25 παιδάκια συνήθως είναι "φασόν" το πρόγραμμα, ενώ κάποια ιδιωτικά με μικρή χωρητικότητα ακολουθούν εναλλακτικές προσεγγίσεις. Νομίζω ότι γύρω στα 3,5 είναι μια καλή ηλικία για να μπει το παιδί σε δραστηριότητα ομάδας, ώστε στα 4 το προνήπιο να του φαίνεται και ενδιαφέρον αλλά όχι καταπιεστικό. 

Εσύ πως το βλέπεις το παιδί; Κάνετε κάποια δραστηριότητα; Σε αποχωρίζεται εύκολα; Πχ πάτε παιδική χαρά, προτιμά να είστε μαζί, ή απομακρύνεται αναζητώντας άλλα παιδάκια;

Αν γενικά αποχωρίζεται εύκολα και ζητά παιδική παρέα, ίσως είναι έτοιμος για παιδικό σταθμό.

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει κι εμένα το θέμα. Για την επόμενη χρονιά (20 μ περίπου) θα έχουμε κοπέλα στο σπίτι αλλά σκέφτομαι ότι τη μεθεπόμενη χρονιά που θα έχει περάσει τα 2,5 θα ήταν καλό να πάει. Έχει γεννηθεί Δεκέμβρη άρα προνήπιο θα πάει μικρότερος από τα 4 και γι' αυτό αναρωτιέμαι αν θα ήταν καλό να έχει κάνει και μία χρονιά στον σταθμό, για να προσαρμοστεί ευκολότερα, με δεδομένο κιόλας ότι δεν έχουμε κοντά μας συγγενικά παιδάκια και γενικά δεν έχει μάθει να μένει με άλλους εκτός από τους γονείς του. Όμως σ'΄ αυτό το τελευταίο θα κάνει καλό ο σταθμός ή θα δημιουργήσει μεγαλύτερο άγχος; 

 

Διαβάζω κιόλας για πολλά παιδιά γεννημένα Δεκέμβρη ΄ότι ήταν πολύ πίσω σε σχέση με τους συμμαθητές τους που ήταν γεννημένοι νωρίτερα και συχνά επαναλαμβάνουν το νήπιο. Μήπως η έναρξη παιδικού θα βοηθούσε σε αυτό; 

Μπορεί να σας φανεί αστείο που προτρέχω, αλλά έχει σχέση και με το τι συνεννόηση θα κάνουμε με την κοπέλα ως προς τη δέσμευσή της, τον οικονομικό προγραμματισμό κλπ. Ο σύζυγός μου γενικά είναι αρνητικός, πρωτίστως λόγω των ιώσεων. Γνικά εγώ πιστεύω ότι η κοπέλα είναι καλύτερη περίπτωση για μας επειδή δεν λείπουμε πολλές ώρες στο σχολείο και επειδή έχουμε και τις διακοπές, οπότε δεν χρειάζεται το παιδί να δεσμευτεί στον παιδικό περισσότερες μέρες ή ώρες από όσο χρειάζεται. Αλλά με προβληματίζει το θέμα της προσαρμογής με δεδομένο το πώς έχει μεγαλώσει ο μικρός. 

Link to comment
Share on other sites

Ο μεγάλος μου πήγε λίγο αφότου έκλεισε τα 3 και τον βοήθησε πάρα πολύ στην κοινωνικοποίηση και στο να μάθει να μοιράζεται και να συνεργάζεται. Και στο να μάθει ότι ακούμε τη δασκάλα και υπακούουμε σε κάποιους κανόνες της ομάδας. Πιστεύω ότι θα τον βοηθήσει πολύ στο προνήπιο, αν και περνάει τόσο καλά εκεί που θα προτιμούσαμε 1000 φορές να μείνει άλλον ένα χρόνο από το να πάει προνήπιο. Κάτι που δυστυχώς δεν γίνεται.

Εννοείται ότι κόλλησε ιώσεις (και μια πνευμονία) αλλά επειδή ήμασταν υποψιασμένοι και εμβολιασμένοι τα περασε όλα σχετικά αναίμακτα. 

Πήγε σε δημοτικό παιδικό που δεν είχε και τις φοβερές ανέσεις, ούτε καν σοβαρή αυλή. Όμως είχε ανθρώπους που ενδιαφέρονται και αγαπούν τα παιδιά, οι περισσότεροι τουλάχιστον, και ως εκ τούτου πολύ καλή ατμόσφαιρα. Με χαρά θα τον συστήσω σε οποιονδήποτε ενδιαφερθεί. 

IjoZp3.png6zCbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Καλησπέρα! Θα ήθελα τις εμπειρίες σας για άλλη μία φορά. Ο γιος μου είναι 28 μηνών και πρόσφατα έκανα μία συζήτηση με τον άνδρα μου σχετική με τον παιδικό που θα μπορούσε να πάει ο μικρος μας μετά το καλοκαίρι δηλαδη 2 χρ και εννιά μηνών.  Επειδη δεν εργάζομαι δεν το είχα σαν πλανο. Αλλά μπήκα σε σκέψεις. Τα πλεονεκτήματα του παιδικου υπερτερούν των  μειονεκτηματων? Ακόμα παιδάκια που πήγαν κατεύθειαν προνηπια προσαρμόστηκαν εύκολα?

 

Προσωπικά πιστεύω ότι αν υπάρχει οποιαδήποτε εναλλακτική (γονείς, παππούδες, νταντά), είναι πάντα προς το συμφέρον του μικρού παιδιού (κάτω των 4) να μείνει σπίτι, με φροντίδα 1-1. Νομίζω και οι περισσότεροι ειδικοί αυτό θεωρούν ιδανικό. Όχι ασφαλώς ότι θα πάθει κάτι κακό το παιδί σε ένα καλό παιδικό σταθμό, αλλά είναι πάντα καλύτερα με έναν φροντιστή από όσο σε μία ομάδα. Έχει καιρό για πρόγραμμα, κοινωνικοποίηση κλπ στα επόμενα πολλά χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Καλησπέρα! Θα ήθελα τις εμπειρίες σας για άλλη μία φορά. Ο γιος μου είναι 28 μηνών και πρόσφατα έκανα μία συζήτηση με τον άνδρα μου σχετική με τον παιδικό που θα μπορούσε να πάει ο μικρος μας μετά το καλοκαίρι δηλαδη 2 χρ και εννιά μηνών.  Επειδη δεν εργάζομαι δεν το είχα σαν πλανο. Αλλά μπήκα σε σκέψεις. Τα πλεονεκτήματα του παιδικου υπερτερούν των  μειονεκτηματων? Ακόμα παιδάκια που πήγαν κατεύθειαν προνηπια προσαρμόστηκαν εύκολα?

Εμείς την πήγαμε όταν ήταν 20 μηνών γιατί αν κ εργαζομουν απόγευμα το πλάνο ήταν όταν προσαρμοστεί κ περάσει το πρώτο δύσκολο διάστημα των ιώσεων να βρω δουλειά πλήρους απασχολησης. Η δουλειά τελικά έτυχε νωρίτερα κ ευτυχώς που είχαμε κάνει το βήμα γιατί διαφορετικα θα ήμασταν στο χαμό. Αμφιβάλω αν συμβάλλει στην κοινωνικοποίηση ενός δίχρονου, ίσως είναι απλά θετικό ότι μπαίνει σε ένα πρόγραμμα κ έρχεται σε επαφή με άλλα παιδάκια, κατά τα άλλα δε βλέπω κανένα σε αυτή την ηλικία που είναι η κόρη μου να αποζητά έξω από το σταθμό την παρέα των συμμαθητων, στον παιδικό αντίθετα, δλδ μετά τα 3.5 το βλέπω να συμβαινει πιο έντονα. Θα συμφωνήσω με τη @vtgian για τους δημοσίους σταθμούς, κυρίως σε αυτή την ηλικία είναι πιο πολύ φύλαξη πάρα "εκπαίδευση", σε κάποιους ιδιωτικούς που κάνουν διάφορες δραστηριότητες κ εξωτερικές πρέπει να γίνεται καλύτερη δουλειά. Η κοινωνικότητα εξαρτάται πολύ κ από τον χαρακτήρα του παιδιού. Η βαφτιστηρα μου που δεν πήγε παιδικό είναι τόσο κοινωνική που δεν πάει. Τις ιώσεις την πρώτη χρονια δεν τις γλιτωνεις σε όποια ηλικία κ αν το στειλεις. Στη θέση σου θα τον πήγαινα για λίγες ώρες, 9-12.30 ας πούμε που είναι το υποχρεωτικο, όχι για παραπάνω γιατί νομιζω κουραζονται πολυ. Αν δείξει ότι το αποζητά τον αφήνεις κ πιο πολύ σταδιακά.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, vtgian είπε:

Εσύ πως το βλέπεις το παιδί; Κάνετε κάποια δραστηριότητα; Σε αποχωρίζεται εύκολα; Πχ πάτε παιδική χαρά, προτιμά να είστε μαζί, ή απομακρύνεται αναζητώντας άλλα παιδάκια;

Αν γενικά αποχωρίζεται εύκολα και ζητά παιδική παρέα, ίσως είναι έτοιμος για παιδικό σταθμό.

Κοιταξε, τελευταία πέρασε μία φάση δεν ξέρω αν είναι τα terrible twos που δεν ηθελε να βγει απ το σπίτι. Ήθελε μόνο να πηγαίνει στην γιαγιά και στο εξοχικό. Τώρα έρχεται και στην παιδική και στο σουπερμάρκετ κ σε επισκέψεις κτλ. 

  Με αποχωρίζεται εύκολα όταν είναι με τον μπαμπά ή την γιαγιά του. Στην παιδική με θέλει ακόμα κοντά του, παίζει παράλληλα με άλλα παιδάκια κτλ αλλά είμαι κι εγώ από πανω του. 

  

1 hour ago, Έσπερος είπε:

χει γεννηθεί Δεκέμβρη άρα προνήπιο θα πάει μικρότερος από τα 4 και γι' αυτό αναρωτιέμαι αν θα ήταν καλό να έχει κάνει και μία χρονιά στον σταθμό, για να προσαρμοστεί ευκολότερα,

Και μένα γεννήθηκε τέλος Δεκεμβρη και θα πάει προνηπια πριν τα τέσσερα. 

 

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Μήπως η έναρξη παιδικού θα βοηθούσε σε αυτό; 

Αυτή είναι και δική μου απορία. 

 

πρίν από 52 λεπτά , uptight είπε:

Ο μεγάλος μου πήγε λίγο αφότου έκλεισε τα 3 και τον βοήθησε πάρα πολύ στην κοινωνικοποίηση και στο να μάθει να μοιράζεται και να συνεργάζεται. Και στο να μάθει ότι ακούμε τη δασκάλα και υπακούουμε σε κάποιους κανόνες της ομάδας. Πιστεύω ότι θα τον βοηθήσει πολύ στο προνήπιο, αν και περνάει τόσο καλά εκεί που θα προτιμούσαμε 1000 φορές να μείνει άλλον ένα χρόνο από το να πάει προνήπιο. Κάτι που δυστυχώς δεν γίνεται.

Εννοείται ότι κόλλησε ιώσεις (και μια πνευμονία) αλλά επειδή ήμασταν υποψιασμένοι και εμβολιασμένοι τα περασε όλα σχετικά αναίμακτα. 

Πήγε σε δημοτικό παιδικό που δεν είχε και τις φοβερές ανέσεις, ούτε καν σοβαρή αυλή. Όμως είχε ανθρώπους που ενδιαφέρονται και αγαπούν τα παιδιά, οι περισσότεροι τουλάχιστον, και ως εκ τούτου πολύ καλή ατμόσφαιρα. Με χαρά θα τον συστήσω σε οποιονδήποτε ενδιαφερθεί. 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Εσυ εργαζοσουν τοτε?

 

Just now, Lenia16 είπε:

Αμφιβάλω αν συμβάλλει στην κοινωνικοποίηση ενός δίχρονου, ί

Αληθεια? Ένας λόγος που το σκέφτομαι είναι ή κοινωνικοποίηση του. Γιατί έχεις αμφιβολίες? 

  

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...