Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μητρικό γάλα... όχι μόνο για παιδιά!!


Χλοη

Recommended Posts

Λοιπον το ομοιοπαθητικο εργαστηριο ειναι το φαρμακειο του Στελιου Κακαγιαννη στην Ηλιουπολη Αρχιμηδους 64 τηλ 2109926518...

 

Αντι για ουροσυλεκτη μπορειτε να βαλεται κυπελο της avent ή κατι παρομοιο αποστειρωμενο (οχι σακουλακι) γιατι θα δυσκολεψετε το μικροβιολογικο εργαστηριο (το οποιο για να κανει τη δουλεια του θα το βαλει σε ουροσυλλεκτη:?)

 

μεγαλη προσοχη θελει επισης στη μεταφορα του ορου γαλακτος απο το μικροβιολογικο στο εργαστηριο (μονο με παγοκυστη!!!)

 

Δυστυχως ο δικος μου γιατρος γνωριζε οτι γινεται αλλα δεν ηξερε περισσοτερα :-( μου μιλησε βεβαια για ωτιτιδα και γαστρεντεριτιδα ( αλλα οχι με σιγουρια)το ιδιο και στην ομοιοπαθητικη εταιρια (αλλα μαλον δεν επεσα στο σωστο ατομο...)

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπον κοριτσια ρωτησα φαρμακοποιο.

 

Μου ειπε οτι ειναι παρα πολυ απλη η διαδικασια, απλα δε συμφερει να φτιαξω 5 καψουλες. Η τιμη για 100 καψουλες θα ειναι περιπου 40 ευρω! Μια χαρα!

 

Και κατι αλλο...τον ρωτησα, αν μπορουμε με μητρικο να φτιαξουμε κρεμα(οχι φαγωσιμη, δερματικη). Μου ειπε οτι αυτο ειναι ακομα πιο απλο, και οτι με 100μλ γαλα θα βγαλει περιπου 400μλ κρεμα. Σε φυσικο διαλυτη. Στο ψυγειο διατηρηται 3 μηνες περιπου. Για 400μλ κρεμα η τιμη ειναι περιπου 8 ευρω! Η χρηση της θα ειναι:

 

Για εγκαυματα, για κοψιματα, για πανες(τυπου sudocrem), για εκζεματα, για ατοπικη δερματιτιδα, τσιμπημα μελισσας....γενικως κανει για ολα!

 

Και επισης μου ειπε οτι μπορει να το κανει και σε μορφη gel για γρηγοροτερη απορροφηση.

 

Αυτα!

 

 

Link to comment
Share on other sites

wow! Εμένα, πάλι, μου είπαν στο εργαστήρι ότι πρέπει να φέρω συνταγή από ομοιοπαθητικό, για να μπορέσουν να κάνουν τις δυναμοποιήσεις. Βγαίνει σε υγρή μορφή και τα 50 ml κοστίζουν γύρω στα 25 ευρώ...

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Ράνιαααααααα πόσο γάλα να σου στείλω; Είσαι και μακριά γμτ!

Είμαστε τίγκα στο έκζεμα :( Δες μήπως μάθεις "συνταγή".

 

Ραντεβού με ομοιοπαθητικό παιδίατρο έχω σε 15 ημέρες. Θα τη ρωτήσω κι εγώ μπας και γνωρίζει κάτι.

 

Να το ρωτήσουμε και στο μητρικός θηλασμός μήπως ξέρει και κάποιος άλλος;

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Α, και μια απορία ακόμη έτσι για γαρνιτούρα. Το όποιο σκεύασμα που φτιαχτεί από το δικό μου γάλα μπορεί να το χρησιμοποιήσει μόνο το δικό μου παιδί ή μπορούμε και να βοηθήσουμε και κανένα άλλο; (παίζει πάλι θέμα παστερίωσης; )

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α, και μια απορία ακόμη έτσι για γαρνιτούρα. Το όποιο σκεύασμα που φτιαχτεί από το δικό μου γάλα μπορεί να το χρησιμοποιήσει μόνο το δικό μου παιδί ή μπορούμε και να βοηθήσουμε και κανένα άλλο; (παίζει πάλι θέμα παστερίωσης; )

 

δεν υπάρχει θέμα παστερίωσης,

 

τα υπόλοιπα σε έναν έμπειρο ομοιοπαθητικό

Link to comment
Share on other sites

Ράνιαααααααα πόσο γάλα να σου στείλω; Είσαι και μακριά γμτ!

Είμαστε τίγκα στο έκζεμα :( Δες μήπως μάθεις "συνταγή".

 

Ραντεβού με ομοιοπαθητικό παιδίατρο έχω σε 15 ημέρες. Θα τη ρωτήσω κι εγώ μπας και γνωρίζει κάτι.

 

Να το ρωτήσουμε και στο μητρικός θηλασμός μήπως ξέρει και κάποιος άλλος;

 

κι εγω απο τα εκζεματα ξεκινησα να το ψαχνω το θεμα....

 

Α, και μια απορία ακόμη έτσι για γαρνιτούρα. Το όποιο σκεύασμα που φτιαχτεί από το δικό μου γάλα μπορεί να το χρησιμοποιήσει μόνο το δικό μου παιδί ή μπορούμε και να βοηθήσουμε και κανένα άλλο; (παίζει πάλι θέμα παστερίωσης; )

 

ρωτησα και το φαρμακοποιο, γιατι το εχω κι εγω απορια, μου ειπε οτι και για τα υπολοιπα ομοιοπαθητικα. Οτι αυτο που σε εμενα "κανει", σε εσενα μπορει να ειναι "αχρηστο". Το ιδιο ισχυει και γι'αυτο....

 

ξεχασα να πω πιο πριν....οτι μου ειπε οτι πριν πολλα χρονια (καμια 10αρια) εχει ξαναφτιαξει ομοιοπαθητικα απο μητρικο γαλα! :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

http://www.scribd.com/doc/2332734/Lacs-in-Homeopathy

 

έχει περιληπτικά μερικές χρήσεις του Lac humanum (το σκεύασμα από το γάλα μιας μητέρας)

 

το lac maternum τι ειναι ?

 

ακυρο...το βρηκα!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπραβο το εχετε προχωρησει το θεμα. Ρωτησα κι εγω μια ομοιοπαθητικο φαρμακοποιο γνωστη μου κι εμεινε με ανοιχτο το στομα, ειπε πως απο οσο ξερει μονο το γαλα σκυλου χρησιμοποιειται. Και πως αν θελω θα μου δωσει τηλεφωνο καποιου να μιλησω αλλα το θεμα ειναι τι να το κανω το μητρικο ομοιοπαθητικο! Αποθαρρυνθηκσ αλλα αφου βρηκατε ακρη εσεις σημαινει υπαρχει ελπιδα!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ασπασια για τι πραγμα θα ειναι η αγγελια? Μζευουμε γαλατα?

 

 

ναι να φτιαξουμε lac maternum αλλα θελει μανες που θηλαζουν μωρα μεχρι 10 μηνων!

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α ισα ισα το γαλα μας αναβαθμιστηκε μολις γεννησαμε και ειναι plus θρεπτικο και τα πρωτοτοκα! Παντως με ενδιαφερει το θεμα.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 8 months later...

Καλησπέρα σ' όλους!

 

Εγώ έχω κάνει το φαρμακάκι απ΄το γάλα μου. Μου χε πει ο ομοιοπαθητικός μου, ο Ζαρκαδούλας, να πήγαινα λίγο απ' το γάλα μου στο φαρμακείο πριν σαραντίσω, όπως κι έκανα, και μου έφτιαξαν χαπάκια για μελλοντική χρήση, καθώς και υγρό για να χρησιμοποιηθεί ως βάση για να ξαναγίνουν χαπάκια, όταν τελειώσουν αυτά που έχω.

Απ' ό,τι κατάλαβα απ' το γιατρό, θα χρησιμοποιηθούν στο μέλλον, αν το παιδί ζήσει κάποια δύσκολη κατάσταση, κυρίως για ψυχολογική στήριξη, δηλαδή, όπως πχ. δύσκολη ένταξη στο σχολείο κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...