Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μητρικό γάλα... όχι μόνο για παιδιά!!


Χλοη

Recommended Posts

Πως φτιαχνουμε ομοιοπαθητικό σκευασμα απο μητρικο γαλα.

 

Βρηκα το πως και ελπίζω να με βοηθήσετε στο γιατί...

Πάμε σε ένα μικροβιολογικό εργαστήριο φρεσκοαντλημένο γάλα (περίπου 30-40ml) σε εναν ουροσυλλέκτη και το βάζουν στη φυγόκεντρο ωστε να δημιουργηθεί διαυγές υπερκείμενο διάλυμα (ορος γάλακτος) τουλάχιστον 5ml.

Μετα με μια παγοκύστη πάμε αυτον τον ορο σε ενα εργαστηριο ομοιοπαθητικής και μας το φτιαχνουν ως ισοπαθητικό (και όχι ομοιοπαθητικό ) φάρμακο.

Δεν μπόρεσα να βρω όμως περισσότερες πληροφορίες για το πως το χρησιμοποιούμε αν έχετε κάτι θα με βοηθούσατε πολύ :D

 

Αγλαια προσπάθησα να στο στείλω με pm αλλά είσαι γεμάτη:wink:

 

επαναφέρω το θεμα γιατι με ενδιαφερει ΠΟΛΥ!

τελικά τι εγινε, εκανε καμια ομοιοπαθητικο;και αν ναι...η χρηση αφορά τη μαμά και το μωρό μονο; ή μπορούν και άλλοι να το χρησιμοποιησουν;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Nαι πραγματικά τι γίνεται με αυτό. Κάνω ήδη ομοιοπαθητική και θα με ενδιάφερε το θέμα, αν μπορεί η Αγλαία και γνωρίζει κάτι να μας πει. Ευχαριστούμε εκ των προτέρων.

dBPlp3.png MDOFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πως φτιαχνουμε ομοιοπαθητικό σκευασμα απο μητρικο γαλα.

 

Βρηκα το πως και ελπίζω να με βοηθήσετε στο γιατί...

Πάμε σε ένα μικροβιολογικό εργαστήριο φρεσκοαντλημένο γάλα (περίπου 30-40ml) σε εναν ουροσυλλέκτη και το βάζουν στη φυγόκεντρο ωστε να δημιουργηθεί διαυγές υπερκείμενο διάλυμα (ορος γάλακτος) τουλάχιστον 5ml.

Μετα με μια παγοκύστη πάμε αυτον τον ορο σε ενα εργαστηριο ομοιοπαθητικής και μας το φτιαχνουν ως ισοπαθητικό (και όχι ομοιοπαθητικό ) φάρμακο.

Δεν μπόρεσα να βρω όμως περισσότερες πληροφορίες για το πως το χρησιμοποιούμε αν έχετε κάτι θα με βοηθούσατε πολύ :D

 

Αγλαια προσπάθησα να στο στείλω με pm αλλά είσαι γεμάτη:wink:

 

Νομίζω ότι οι ουροσυλλέκτες έιναι φτιαγμένοι για ούρα και όχι για τροφές. Το είχα διαβάσει και εδώ στο forum όταν μιλάγανε για συντήρηση γάλακτος. Μήπως να χρησιμοποιούσες καλύτερα τα ειδικά σακκουλάκια της medela για παράδειγμα;

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το εχω ξανακουσει για τις αλλες χρησεις.. Ο μπαμπας μου που δουλευε συχνα ηλεκτροκολληση κ τυχαινε να εχει προβλημα με τα ματια παντα μουρμουραγε που δεν ειχε μια θηλαζουσα να του σταξει λιγο γαλα στο ματι..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι οι ουροσυλλέκτες έιναι φτιαγμένοι για ούρα και όχι για τροφές. Το είχα διαβάσει και εδώ στο forum όταν μιλάγανε για συντήρηση γάλακτος. Μήπως να χρησιμοποιούσες καλύτερα τα ειδικά σακκουλάκια της medela για παράδειγμα;

 

 

Οι ουροσυλλέκτες ειναι απλά πλαστικα δοχεια αποστειρωμενα. Πολλές κοπέλες που μαζευουν γάλα το φυλάνε εκει μιας και το κοστος είναι πολύ μικρότερο. Επίσης το σακουλάκι δεν διευκολύνει το μικροβιολογικο εργαστήριο. Δεν ξερω αν για συστηματική χρηση συλλογής γαλακτος είναι οτι καλύτερο αλλά για τη συγκεκριμένη περιπτωση δεν υπάρχει πρόβλημα.;)

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι κι εγώ τώρα που θηλάζω ακόμη...Στο πρώτο παιδί δεν το ήξερα γκρ....!

Εμένα η μικρή μου ταλαιπωρείται συχνά από καταρροή και μπούκωμα.Πρέπει να της στάζω γαλατάκι μέσα στο ρουθούνι?

Μήπως θα έπρεπε να απευθυνθούμε σε γιατρό ομοιοπαθητικής για να μας γράψει συνταγή για το μητρικό γάλα?Φοβερό θέμα,μακάρι να βγάλουμε μια άκρη...

Link to comment
Share on other sites

αφροδιτακι ναι, μπορεις να το κανεις αυτο, κι εγω της το ειχα κανει μια φορα που ειχε μπουκωμα και εβγαιναν πιο ευκολα οι μυξουλες .

 

λοιπον θα το δοκιμασω συντομα να κανω ορο καλακτος, το προβλημα ειναι η συντηρηση του...:roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αφροδιτακι ναι, μπορεις να το κανεις αυτο, κι εγω της το ειχα κανει μια φορα που ειχε μπουκωμα και εβγαιναν πιο ευκολα οι μυξουλες .

 

λοιπον θα το δοκιμασω συντομα να κανω ορο καλακτος, το προβλημα ειναι η συντηρηση του...:roll:

 

 

Αν το κάνεις ορο θα πρέπει να το συντηρήσεις στην κατάψυξη δεν ξέρω για πόσο καιρο θα είναι ασφαλές. Ενω σαν σκευασμα ισοπαθητικη κάψουλα δεν έχει ημερομηνια λήξης κοντινή.

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το γράφει η Πατσούρου (παιδίατρος) στο βιβλίο της για τον θηλασμό πως μπορείς να ρίξεις 1cc στο κάθε ρουθούνι όταν είναι μπουκωμένο.

 

Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη, δεν χρειάστηκε αν και απεχθάνομαι το θήλαστρο

Link to comment
Share on other sites

Το γράφει η Πατσούρου (παιδίατρος) στο βιβλίο της για τον θηλασμό πως μπορείς να ρίξεις 1cc στο κάθε ρουθούνι όταν είναι μπουκωμένο.

 

Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη, δεν χρειάστηκε αν και απεχθάνομαι το θήλαστρο

 

Δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις ολόκληρο θήλαστρο για να βγάλεις μερικά ml... παίρνεις μια 10άρα σύριγγα, βγάζεις το έμβολο και κλείνεις το στόμιο που μπαίνει η βελόνα με το δάχτυλο. Με το άλλο σου χέρι βγάζεις λίγο γάλα απ'ευθείας μέσα στη σύριγγα (γι' αυτό και 10άρα, για να πετύχεις το στόχο!:wink:)

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις

κοριτσια, τελικα μαθαμε κατι σχετικα με το ομοιοπαθητικο? το εφτιαξε καμια?

 

Θα πρέπει να βρείτε ομοιοπαθητικό εργαστήριο και να συννενοηθείτε με το φαρμακοποιό.

 

Θα σας πει πόσα ml χρειάζεται (ελάχιστα συνήθως) και θα του ζητήσετε να σας παρασκευάσει καψούλες ή σφαιρίδια σε διάφορες δυναμοποιήσεις.

 

Τα ομοιοπαθητικά σκευάσματα διατηρούνται για πάρα πολύ καιρό αν φυλάσσονται σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον θέμα!!!

 

Μόλις μίλησα όμως με έναν ομοιοπαθητικό και μου είπε ότι ναι μεν γίνεται κάτι τέτοιο αλλά είναι μια πολύ δύσκολη και εξειδικευμένη εργασία και δε μου έδωσε καθόλου λεπτομέρειες. Πιθανώς να μην ήξερε και να ήθελε να με αποθαρρύνει δεν ξέρω...

 

Με ρωτούσε διαρκώς αν υπάρχει καποιο συγκεκριμένο πρόβλημα και του είπα όχι απλά θέλω να ξέρω κατά πόσο εφικτό είναι κάτι τέτοιο για μελλοντική χρήση. Πάντως άκρη δεν έβγαλα. Αγλαία τι λες;; Μήπως δεν ήξερε την τύφλα του; Να ρωτήσω κανέναν ομοιοπαθητικό φαρμακοποιό ή σε έναν απλό μικροβιολογικό εργαστήριο ή θα γελάνε 3 μέρες;;;:lol:

M1fyp3.png

 

g5E6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα όμως με έναν ομοιοπαθητικό και μου είπε ότι ναι μεν γίνεται κάτι τέτοιο αλλά είναι μια πολύ δύσκολη και εξειδικευμένη εργασία και δε μου έδωσε καθόλου λεπτομέρειες. Πιθανώς να μην ήξερε και να ήθελε να με αποθαρρύνει δεν ξέρω...

Ούτε δύσκολη, ούτε εξειδικευμένη. Παρασκευάζεται όπως όλα τα ομοιοπαθητικά φάρμακα.

Δεν ήξερε...

 

Με ρωτούσε διαρκώς αν υπάρχει καποιο συγκεκριμένο πρόβλημα

Το ομοιοπαθητικό από μητρικό γάλα το χρησιμοποιείς συνήθως όταν πια δεν θηλάζεις και το παιδί περνάει κάποια δυσκολία.

 

Αγλαία τι λες;; Μήπως δεν ήξερε την τύφλα του; Να ρωτήσω κανέναν ομοιοπαθητικό φαρμακοποιό ή σε έναν απλό μικροβιολογικό εργαστήριο ή θα γελάνε 3 μέρες;;;:lol:

Τα μικροβιολογικά εργαστήρια δεν έχουν καμία σχέση με την παρασκευή ομοιοπαθητικών φαρμάκων.

 

Θα πρέπει να βρεις ομοιοπαθητικό εργαστήριο. Οι φαρμακοποιοί που έχουν ομοιοπαθητικά φάρμακα μπορούν να σου πούνε από πού τα προμηθεύονται.

 

Στην Αθήνα ομοιοπαθητικό εργαστήριο έχει σίγουρα ο Κορρές, στη Θεσσαλονίκη η Ταχταλίδου και οι Σταυρακάκης-Συλιγνάκης.

Στη Θεσσαλονίκη υπάρχουν άλλα δύο εργαστήρια που δεν γνωρίζω ποια είναι και είμαι σίγουρη ότι στην Αθήνα υπάρχουν και άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε δύσκολη, ούτε εξειδικευμένη. Παρασκευάζεται όπως όλα τα ομοιοπαθητικά φάρμακα.

Δεν ήξερε...

 

 

Το ομοιοπαθητικό από μητρικό γάλα το χρησιμοποιείς συνήθως όταν πια δεν θηλάζεις και το παιδί περνάει κάποια δυσκολία.

 

 

Τα μικροβιολογικά εργαστήρια δεν έχουν καμία σχέση με την παρασκευή ομοιοπαθητικών φαρμάκων.

 

Θα πρέπει να βρεις ομοιοπαθητικό εργαστήριο. Οι φαρμακοποιοί που έχουν ομοιοπαθητικά φάρμακα μπορούν να σου πούνε από πού τα προμηθεύονται.

 

Στην Αθήνα ομοιοπαθητικό εργαστήριο έχει σίγουρα ο Κορρές, στη Θεσσαλονίκη η Ταχταλίδου και οι Σταυρακάκης-Συλιγνάκης.

Στη Θεσσαλονίκη υπάρχουν άλλα δύο εργαστήρια που δεν γνωρίζω ποια είναι και είμαι σίγουρη ότι στην Αθήνα υπάρχουν και άλλα.

 

δλδ...ας πουμε οτι ειναι ΣΑΝ (τονιζω....σαν!) να το θηλαζεις οταν θα εχεις πλεον αποθηλασει?

 

Για πατρα ξερουμε κατι?

 

Και κατι αλλο....μπορει να χρησιμοποιηθει το φαρμακο αυτο και σε αλλα παιδια? εννοω στον ανηψιο μου για παραδειγμα?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται. Ειλικρινά δεν μου είχει περάσει από το μυαλό. Θα προσπαθήσω να το εκμεταλλευτώ πριν μας τελειώσει ο θηλασμός. Αγλαία, για ποιές χρήσεις συνίσταται;

Μάνα Γης για τη φυσική εξέλιξη της ζωής

http://www.managaia.gr

Link to comment
Share on other sites

δλδ...ας πουμε οτι ειναι ΣΑΝ (τονιζω....σαν!) να το θηλαζεις οταν θα εχεις πλεον αποθηλασει?

δεν μπορεί να προσφέρει τροφή ή αντισώματα, νομίζω ότι χρησιμοποιείται σε δυσκολίες ψυχικές και σωματικές, όταν το παιδί περνά κάποιο μεταβατικό στάδιο

είχα διαβάσει πολύ παλιά ένα άρθρο και δεν το θυμάμαι καλά, ένας ομοιοπαθητικός γιατρός θα μπορεί να πεί περισότερα

 

Για πατρα ξερουμε κατι?

Δυστυχώς δεν γνωρίζω αλλά ίσως μπορέσουν να σε βοηθήσουν από εδώ:

 

http://www.homeopharmacy.gr/

 

Και κατι αλλο....μπορει να χρησιμοποιηθει το φαρμακο αυτο και σε αλλα παιδια? εννοω στον ανηψιο μου για παραδειγμα?

ρώτησε έναν ομοιοπαθητικό γιατρό

Link to comment
Share on other sites

Πως φτιαχνουμε ομοιοπαθητικό σκευασμα απο μητρικο γαλα.

 

Βρηκα το πως και ελπίζω να με βοηθήσετε στο γιατί...

Πάμε σε ένα μικροβιολογικό εργαστήριο φρεσκοαντλημένο γάλα (περίπου 30-40ml) σε εναν ουροσυλλέκτη και το βάζουν στη φυγόκεντρο ωστε να δημιουργηθεί διαυγές υπερκείμενο διάλυμα (ορος γάλακτος) τουλάχιστον 5ml.

Μετα με μια παγοκύστη πάμε αυτον τον ορο σε ενα εργαστηριο ομοιοπαθητικής και μας το φτιαχνουν ως ισοπαθητικό (και όχι ομοιοπαθητικό ) φάρμακο.

 

 

Το ξαναγραφω για οποια ενδιαφέρεται...

Αγλαια αν βρεις το αρθρο με τον τροπο χρησης θα ηταν πολυ ενδιαφερον γιατι στο εργαστηριο που ρωτησα ηξεραν το πως αλλα δεν ηξεραν τη χρηση...

 

Επισης πολυ καλο εργαστηριο εχει ενα φαρμακειο στην Ηλιουπολη δεν το βαζω μην θεωρηθει διαφημιση απο εκει περναμε και εμεις πολλα ομοιοπαθητικα ή δυσκολα σκευασματα στο φαρμακειο που δουλευα.

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το ξαναγραφω για οποια ενδιαφέρεται...

Αγλαια αν βρεις το αρθρο με τον τροπο χρησης θα ηταν πολυ ενδιαφερον γιατι στο εργαστηριο που ρωτησα ηξεραν το πως αλλα δεν ηξεραν τη χρηση...

Τη χρήση τη γνωρίζει ο ομοιπαθητικός γιατρός που παρακολουθεί το παιδί. Αυτός κρίνει αν και πότε χρειάζεται κάτι τέτοιο.

 

Επισης πολυ καλο εργαστηριο εχει ενα φαρμακειο στην Ηλιουπολη δεν το βαζω μην θεωρηθει διαφημιση απο εκει περναμε και εμεις πολλα ομοιοπαθητικα ή δυσκολα σκευασματα στο φαρμακειο που δουλευα.
Δεν αποτελεί διαφήμιση να αναφέρεις ότι ο τάδε παρασκευάζει ομοιοπαθητικά φάρμακα όπως δεν είναι διαφήμιση το να πεις ότι ο δείνα είναι γυναικολόγος.

 

Τα ομοιοπαθητικά εργαστήρια είναι λίγα, καλό είναι να τα μαζέψουμε για να μπορούν να εξυπηρετηθούν μέλη από περισσότερες περιοχές.

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα το πως και ελπίζω να με βοηθήσετε στο γιατί...

Πάμε σε ένα μικροβιολογικό εργαστήριο φρεσκοαντλημένο γάλα (περίπου 30-40ml) σε εναν ουροσυλλέκτη και το βάζουν στη φυγόκεντρο ωστε να δημιουργηθεί διαυγές υπερκείμενο διάλυμα (ορος γάλακτος) τουλάχιστον 5ml.

Μετα με μια παγοκύστη πάμε αυτον τον ορο σε ενα εργαστηριο ομοιοπαθητικής και μας το φτιαχνουν ως ισοπαθητικό (και όχι ομοιοπαθητικό ) φάρμακο.

 

Για τον ουροσυλλέκτη έχω μια επιφύλαξη γιατί είναι αποστειρωμένοι με χημικά που αφήνουν σημαντική ποσότητα υπολειμμάτων πάνω στο πλαστικό.

Επίσης το πλαστικό τους δεν είναι κατάλληλο για τρόφιμα και δεν ελέγχεται για τις ουσίες που περνούν από το πλαστικό στο περιεχόμενο γιατί αυτές οι ουσίες δεν επηρεάζουν τα εργαστηριακά αποτελέσματα των ούρων, ίσως όμως επηρεάζουν το σκεύασμα που θέλουμε να κάνουμε.

 

Δεν αναφέρομαι στην ασφάλεια του σκευάσματος αλλά το κατά πόσο θα πετύχει γιατί τα ομοιοπαθητικά και ισοπαθητικά σκευάσματα είναι πολύ ευαίσθητα στην έκθεση σε χημικά και ακτινοβολίες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...