Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΡΟΤΣΑΚΙΑ SOS


rena

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Mou ihan harisi ena 4x4(metaforika) tis Chicco (palio modelo) pou den ebene pouthena! Oute sto amaxi oute se asanser ke den pernage efkola apo stena meri. Alla itan katalilo gia oles tis ilikies...

 

Otan egine o protos mas enos hrono hrisimopiousame pia to palio diko mou (30 hrono karotsaki) to pio mikro modelo tote tis MacLaren. Epsaga na tou paro to andistiho kainourgio to opio ine to Volo kai nomizo pos den kiklofori stin Ellada (alla sta Lyto simera mou ipan pos o andiprosopos to ferni stin Ellada apla i idii den to ehoun. O idios ehi kai ta Recaro). Mou to efere o nonos tou apo tin Agglia.

 

Ine to pio elafri (3.5 kg) alla ine gia paidia apo 6 mino ke pano. Den boro na sas perigrapso poso mas volepse! San na pigenis apo 4x4 se smart! Horai mesa sto Corsa mazi me ta psonia mas. To epomeno modelo ine nomizo to triumph sta 5kg. Leptomeries gia tis dinatotites tous iparhi sto site tous alla eho katevasi gia ipion theli ton siggritiko pinaka. (Den xero pos na to kano edo upload ke an ginete). Ke linete endelos an thelis na to plinis.

Link to comment
Share on other sites

τα καροτσακια πρεπει να ειναι

1. απο αξιοπιστη εταιρεια,

2.να ειναι ελαφρια

3.και να κλεινουν ευκολα με το ενα χερι

4.να ειναι σταθερα (μεγαλες ροδες ) και αισθητικα ομορφα

5.ουτε πολυ φθηνα ουτε τα ακριβοτερα καπου στη μεση

 

 

Επειδή έχω μπερδευτεί όμως :oops: Ποιο καρότσι πληρεί τελικά όλες αυτές τις προϋποθέσεις; της Maclaren;

an1cCqX00001110MDAwODM1ZHwwMDAwMTExZGF8RWxlbmkgaXMgaGVyZSBmb3I.gif
Link to comment
Share on other sites

ψάχνω πολύ αυτές τις μέρες και προς το παρόν έχω καταλήξει στο techno xlr της maclaren. Είναι κατάλληλο και για νεογέννητα, και έχει βάρος 7,4 κιλά και άλλα διάφορα features. Το site της εταιρίας είναι πολύ καλό, έχει συγκριτικούς πίνακες για τα μοντέλα καροτσιών που πουλάνε κι ετσι μπορείς εύκολα να δεις πιο ταιριάζει στις ανάγκες σου. Έχει για παράδειγμα και πιο ελαφριά καρότσια από αυτό αλλά δεν είναι κατάλληλα για νεογέννητα.

 

Σε αυτή τη διεύθυνση είναι ο συγκριτικός πίνακας. Διαλέγεις 'καρτέλα' στο πάνω μέρος της οθόνης

http://www.maclarenbaby.com/europe/index.php?option=com_content&task=view&id=283&Itemid=88889303

 

και αυτή είναι μια εικόνα του καροτσιού

41J4ZeX12WL._SX315_SY375_.jpg

 

Στο site του Λητώ είδα ότι το πουλάνε 320 ευρώ. Δοκίμασα να το ψάξω από το ebay και μπορείς να το παραγγείλεις με λιγότερα λεφτά από Γερμανία. Με τα ταχυδρομικά μαζί το κερδος σου είναι γύρω στα 50 ευρώ οπότε μάλλον δεν αξίζει η ταλαιπωρία. Γενικότερα πάντως έχουμε τις πιο ακριβές τιμές. Είναι πολύ κριμα. Εγώ μένω στη Χίο και εδώ είναι λίγο χειρότερα τα πράγματα απ ότι στην Αθήνα από την άποψη ότι δεν μπορείς να 'ψάξεις' πολύ. Με βλέπω να τα παραγγέλνω όλα από το Ιντερνετ. :?

 

Πάντως αν κάποιος έχει αυτό το καρότσι ή έχει ψάξει για αυτό και έχει κατι καλό ή κακό να πεί θα με ενδιέφερε πολύ να ακούσω γνώμες!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

 

Στέλλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα Κοριτσια

 

Ειναι απατη οτι τα πιο ελαφρια καροτσια ειναι τα Maclaren....

 

το xlr η` το xt το οποιο προβλεπετε απο νεογεννητο... ειναι 7,5 κιλα χωρις την κουκουλα ,το ποδοσακο ,καλαθι,αντιανεμικο.....ενω το inglesina (zippy 7.9) & plico p3 ειναι 8,4 κοπλε.....δειτε προσεκτικα τις πληροροφοριες τους στα site maclarenbaby.com ...το μονο ελαφρυ καροτσι ειναι το καλοκαιρινο που δεν ξαπλωνη δεν εχει κουκουλα ....ολα τα αλλα δεν απατη .....διαβαστε μην ακουτε τους πωλητες....

 

Επισης δεν εχει μπαρα προστασιας μπροστα και στα πλαγια ....(εαν δεν δεσεις το παιδι σου επεσε ) ....

 

Αυτα απο εμπειρια ....

 

Φιλια

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω το Maclaren xlr και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Ο μπέμπης είναι 9,5 μηνών τώρα, το χρησιμοποιούμε από 7 ημερών που αρχισαμε τις βόλτες μας και γενικά θεωρούμε ότι είναι πολύ καλό. Βέβαια το θέμα καρότσι όπως και οτιδήποτε είναι πως θα σου ταιριάξει, γιατί άλλες μαμάδες θεωρούν κάτι καλό και άλλες όχι. Εγώ πάντως το είχα αγοράσει 280 Ευρώ από μαγαζί της περιοχής μου περίπου 10 ευρώ φθηνότερα από ότι το είχε η mothercare.

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

 

σουπερ!!!!! δεν καταλαβαινει τιποτα ουτε λακουβες ουτε πεζοδρομια ......

quinny freestyle αν θελετε τριροδο κοριτσια :wink::D

Link to comment
Share on other sites

Βικυ πως τα πας με το Quinny σου?

 

σουπερ!!!!! δεν καταλαβαινει τιποτα ουτε λακουβες ουτε πεζοδρομια ......

quinny freestyle αν θελετε τριροδο κοριτσια :wink::D

 

Έχεις καμιά φωτογραφία του? συνήθως άλλα μοντέλα Quinny βλέπω στο δρόμο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια περί Macllaren xlr!!

Αυτό για το βάρος των Inglesina δεν το είχα προσέξει..

Θα το δώ πάλι πιο προσεκτικά.

Πάντως το maclaren εξακολουθεί να μου αρέσει πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

κ εγω το μακλαρεν χλρ αγορασα το Σαβ.πηγα μια βολτα το απογευμα κ μου φανηκε πολυ καλο.η κορη μου ειναι 30 ημερων κ μπορω να πω πως μας βολεψε πολυ.κ εμενα κ την μικρη.περσυ πηρα στον μεγαλο μου γιο το τριουμφ της μακλαρεν κ ηταν καταπληκτικο!ελπιζω κ το χλρ να μην με απογοητευσει...

ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ( 9/12/05 ), ΜΠΕΜΠΑ ( 20/3/08 )

Link to comment
Share on other sites

Βικυ πως τα πας με το Quinny σου?

 

σουπερ!!!!! δεν καταλαβαινει τιποτα ουτε λακουβες ουτε πεζοδρομια ......

quinny freestyle αν θελετε τριροδο κοριτσια :wink::D

 

Έχεις καμιά φωτογραφία του? συνήθως άλλα μοντέλα Quinny βλέπω στο δρόμο...

 

quinny-freestyle-3xl-black.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλο που πρεπει να υπολογισετε στο βαρος των καροτσιων ειναι το βαρος του μωρου οσο μεγαλωνει.. Γιατι κι εμενα στην αρχη το δικο μου μου φαινοταν ελαφρυ αλλα τωρα που ο Χαρης πηγε 12 κιλα .. βαρηνε λιγο και το καροτσι.. Προτιμουμε πλέον το μπαστουνι εκτος αν υπαρχει απολυτη αναγκη να μετακινηθει με το εγαλο (πχ κανει πολυ κρυο και θελω να εχω γυρισμενο προς το μερος μου το παιδι και να ειναι και οσο το δυνατον πιο προστετευμενο .. γιατι οσο κρυοκαινα εχει εμεις τη βολτα μας δεν την χανουμε)

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες ειναι πολυ σωστο αλλα παιζει ρολο και η κατασκευη του καροτσιου να σου δωσω να καταλαβεις......

εχω αυτο της recaro 8κιλα,

http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=10403&colID=300&itmid=11318

το κρατησα για μεσα στο σπιτι......

 

το peg perego uno μου φενεται 100 κιλα με τον μικρο μεσα.....

ειναι 14 κιλα αν θυμαμαι καλα...

ενω το quinny freestyle αερας :wink: 12 κιλα νομιζω αλλα παει με το δακτυλο....

 

ο μικρος ειναι 11 κιλα και λεω να παρω ενα καροτσι ομπρελα να υπαρχει μονιμα στο αμαξι μονο και μονο γιατι καμια φορα φευγουμε απο το σπιτι και ξεχναμε να παρουμε καροτσι :lol:

:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς πάντως έχουμε το chicco trio και μας έχει βολέψει ΑΨΟΓΑ. Το port bebe εφάρμοζε πάνω στο καρότσι και το ίδιο και το κάθισμα αυτοκινήτου...Έτσι δεν χρειάζεται να το ξυπνάς το παιδί και να το σηκώνεις οσο είναι πιο μικρό...Είναι αρκετά ελαφρύ και ανθεκτικό...Το μόνο πρόβλημά μου είναι ότι πριν από ένα μήνα άλλαξα αυτοκίνητο και πήρα το corsa και δεν το χωράει καλά αλλά με πατέντα χωράει :evil: Θεωρώ ότι είναι η καλύτερη αγορά που κάναμε :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κορίτσια και απο μένα΄,

θα ήθελα να μάθω αν κάποια απο εσάς έχει χρησιμοποιήσει το καρότσι STOKKE XPLORY που υπάρχει στα μαγαζία ΤΡΙΚΥΚΛΟ, αλλά πρόσφατα είδα οτι το πουλάνε και σε κάποια άλλα.

 

Μου αρέσει πολύ και θα ήθελα να ξέρω τη γνώμη σας.

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και απο μένα΄,

θα ήθελα να μάθω αν κάποια απο εσάς έχει χρησιμοποιήσει το καρότσι STOKKE XPLORY που υπάρχει στα μαγαζία ΤΡΙΚΥΚΛΟ, αλλά πρόσφατα είδα οτι το πουλάνε και σε κάποια άλλα.

 

Μου αρέσει πολύ και θα ήθελα να ξέρω τη γνώμη σας.

 

Σας ευχαριστώ

 

Λίγο πιο κάτω στην ίδια ενότητα υπάρχει συγκεκριμένο θέμα για το καρότσι αυτό, οπότε μπορείς να πάρεις ότι πληροφορίες θέλεις.

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όταν είδα το τριπλό της Chicco σε κατάλογο ξετρελάθηκα!

Μ'αρέσει που έχει το πορτ μπεμπε που κλειδώνει στο αυτοκίνητο κι έτσι θα μπορούμε να πηγαίνουμε επισκέψεις με το μωρό χωρίς να το ξυπνάμε.

Το είδα εχθές στα ΚΟΥΚΟΥ και μου άρεσε σαν σχέδιο,ανθεκτικότητα κλπ αλλά ρε κορίτσια μου φάνηκε βαρύ!

Κάνει 550 ευρώ και αναρωτιέμαι πόσο να κοστίζει αν αγοράσουμε απλώς ένα καρότσι κι ένα κάθισμα αυτοκινήτου..

Διαβάζοντας εδώ τα θετικά σχόλιά σας χάρηκα γιατί όπως είπα από όταν το πρωτοείδα το ερωτεύτηκα!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Όταν είδα το τριπλό της Chicco σε κατάλογο ξετρελάθηκα!

Μ'αρέσει που έχει το πορτ μπεμπε που κλειδώνει στο αυτοκίνητο κι έτσι θα μπορούμε να πηγαίνουμε επισκέψεις με το μωρό χωρίς να το ξυπνάμε.

Το είδα εχθές στα ΚΟΥΚΟΥ και μου άρεσε σαν σχέδιο,ανθεκτικότητα κλπ αλλά ρε κορίτσια μου φάνηκε βαρύ!

Κάνει 550 ευρώ και αναρωτιέμαι πόσο να κοστίζει αν αγοράσουμε απλώς ένα καρότσι κι ένα κάθισμα αυτοκινήτου..

Διαβάζοντας εδώ τα θετικά σχόλιά σας χάρηκα γιατί όπως είπα από όταν το πρωτοείδα το ερωτεύτηκα!! :lol:

Το συγκεκρημένο καρότσι το έχουμε και εμείς πραγματικά είναι ο,τι το ποιό βολικό αγοράσαμε,βαρύ δεν μπορείς να το χαρακτηρίσεις μιας και τα 9 του κιλά(άδειο χωρίς το πορτ-μπεμπέ μόνο το καρότσι) είναι πολύ μικρό.Εμείς μέχρι τώρα χρησημοποιούμε το πορτ-μπεμπέ για να κοιμόμαστε και η μικρή μου δείχνει να απολαμβάνει τον ύπνο,το θέμα αγοράς μεμονομένων κομματιών το είχα ψάξει και πίστεψέ με το κόστος είναι μεγαλύτερο!Σκέψου ένα χειμωνιάτικο καρότσι 250Ε,ένα καλοκαιρινό 100Ε,ένα πόρτ-μπεμπέ άλλα 100Ε ,ένα ριλάξ 100Ε,ένα καθησματάκι αυτοκινήτου 150Ε,άρα το κόστος μάλλον ξεπερνάει κατα πολύ,θα το ευχαριστηθείς αν το αγοράσεις,το έχει και μια εξαδέλφη μου και σώθηκε!!!Πολλά σε ένα! :wink:

Link to comment
Share on other sites

ειμαι καινουργια στο Forum και ελπιζω να μην ρωτησω κατι που εχει ξαναειπωθει. ειμαι στη φαση αναζητησης καροτσιων. το προβλημα μου ειναι αν με συμφερει να αγορασω ενα πολυκαροτσι οπως το PLIKO P3 της Peg perego ή ενα απλουστερο οπως το uno ή το pliko switch της ιδιας εταιρειας; Σημειωτεον οτι το μωρο θα το κοιμιζω σε καλαθουνα ή πορτμπεμπε των πολυκαροτσιων το πρωτο διαστημα. αν καποιος εχει εμπειρια απο τα συγκεκριμενα μοντελα, παρακαλω ας μου απαντησει. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

eleftheria σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Δεν ήξερα οτι χρειάζεται καλοκαιρινό και χειμωνιάτικο..Αυτό της chicco to trio τί είναι?Παντός καιρού? :D

 

Επίσης αν κοιμάται στο port bebe δε θα χρειαστεί να πάρουμε καλαθούνα..

Link to comment
Share on other sites

ειμαι καινουργια στο Forum και ελπιζω να μην ρωτησω κατι που εχει ξαναειπωθει. ειμαι στη φαση αναζητησης καροτσιων. το προβλημα μου ειναι αν με συμφερει να αγορασω ενα πολυκαροτσι οπως το PLIKO P3 της Peg perego ή ενα απλουστερο οπως το uno ή το pliko switch της ιδιας εταιρειας; Σημειωτεον οτι το μωρο θα το κοιμιζω σε καλαθουνα ή πορτμπεμπε των πολυκαροτσιων το πρωτο διαστημα. αν καποιος εχει εμπειρια απο τα συγκεκριμενα μοντελα, παρακαλω ας μου απαντησει. Ευχαριστω!

 

το uno εχει χαλια ροδες .... κολαει στην παραμικη λακουβα

μιλαω για τις μπροστα-μικρες δεν με βολεψε καθολου

οταν το μωρο ειναι μικρο ειναι οκ.

οταν πιασει τα 10 κιλα θες αλλο :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...