Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΡΟΤΣΑΚΙΑ SOS


rena

Recommended Posts

μετά από ψάξιμο, κατέληξα στο mclaren techno xlr, το οποίο είναι κατάλληλο και για νεογέννητα, γιατί η πλάτη πέφτει τελείως σε οριζόντια θέση. Είναι ελαφρύ, μαζεύεται εύκολα, δε κουράζει στη βόλτα.

Στο αμάξι του συζύγου, ford fiesta, χωράει. Στο πορτμπαγκάζ του δικού μου (vw polo) δε χωράει..αυτό είναι και το μόνο του μειονέκτημα.

Λύση υπάρχει πάντως...παίρνω το αυτοκίνητο του συζύγου :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμείς είχαμε της chicco το τετράροδο. Δεν έχουμε σοβαρά παράπονα. Δες το σύμφωνα με τις ανάγκες σου. Αν πρέπει να μπαίνει σε ανσανσέρ για παράδειγμα, τα περισσότερα τρίροδα δεν μπαίνουν σε όλα τα ανσανσερ. Επίσης στο αυτοκίνητο πρέπει να μπαίνει εύκολα. Με το ένα χέρι σχεδόν. Συνήθως θα έχεις και καμία σακουλίτσα πάνω, οπότε κοίταξε το θέμα της ισορροπίας... Το μόνο που μπορώ να σου πω για το συγκεκριμένο καρότσι είναι ότι είναι πολύ γερό. Του έχουμε βγάλει τα μάτια και θα αντέξει και για το δεύτερο μωρό...

Link to comment
Share on other sites

μετά από ψάξιμο, κατέληξα στο mclaren techno xlr, το οποίο είναι κατάλληλο και για νεογέννητα, γιατί η πλάτη πέφτει τελείως σε οριζόντια θέση. Είναι ελαφρύ, μαζεύεται εύκολα, δε κουράζει στη βόλτα.

Στο αμάξι του συζύγου, ford fiesta, χωράει. Στο πορτμπαγκάζ του δικού μου (vw polo) δε χωράει..αυτό είναι και το μόνο του μειονέκτημα.

Λύση υπάρχει πάντως...παίρνω το αυτοκίνητο του συζύγου :lol:

 

Αυτό ήταν η 2η αγορά μας. Είναι πιο στενό από το Chicco και η μικρή ψιλογκρινιάζει. Συνήθισε βλέπεις στις άπλες :lol:

Είναι όμως πιο ευέλικτο και πιο ελαφρύ. Και όσο το μωρό μεγαλώνει το βάρος παίζει ρόλο :D:D:D

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σας πω τι βοηθαει κατα την γνωμη μου για μια ξεκουραστη βολτα.

Ξεκιναμε απο τις ροδες, οσο πιο μεγαλες ροδες καλυτερα!

π.χ. εχω το pegperego uno οι πισω ροδες ειναι μεγαλες,κατεβαινει πεζοδρομιο πολυ ανετα,οι μπροστα ομως ειναι μικρες,πολυ μικρες θα ελεγα,με αποτελεσμα να κολανε ευκολα στην παραμικρη λακουβα και να μην ξεκολλανε με τιποτα.....

ενω με το freestyle quinny που εχει μεγαλες ροδες-αερα, παμε παντου.

το βαρος του καροτσιου στην βολτα δεν παιζει μεγαλο ρολο οσο η κατασκευη του, το pegperego ειναι 8,6 και το quinny 10 στο δευτερο ομως λογο μεγαλων ροδων και αναρτησεων δεν τα καταλαβαινεις στο σπρωξιμο με ενα μωρο 10κιλα μεσα :wink:

το αρνητικο στο quinny ειναι οτι δεν εχει δισκο μπροστα για το παιδι και ο μικρος μου ειχε μαθει ετσι με το pegperego να ακουμπαει τα πραγματα του εκει αλλα πηρα ενα ξεχωριστο το βαλαμε και ολα καλα :D

το αρνητικο στο pegperego εκτως απο τις ροδες ειναι οτι η λαβη του ειναι περιστρεφομενη αλλαζει δηλαδη πλευρα για να κοιταει το μωρο προς την μαμα η προς τον δρομο,αυτο ειναι πολυ πρακτικο για τους πρωτους μηνες αλλα στην πορεια που δεν το χρειαζεστε πια και το μωρο εχει μεγαλωσει και βαρυνει δεν βοηθαει στο να κουμανταρετε ευκολα το καροτσι γιατι δεν ειναι τοσο σταθερο και συμπαγες οσο ενα μη αναστρεψιμο.

πριν αγορασετε καροτσι σκεφτητε ποια θα ειναι η χρηση του :wink:

οσο για την ανεση του μωρου περα απο το βασικο αν ξαπλωνει δηλαδη τελειως για νεογεννητο βοηθαει και η καλη κατασκευη του καθησματος

αν εχει αρκετη γεμμιση για να ειναι αναπαυτικο αν εχει αρκετο χωρο για να μην ειναι στριμωγμενο οταν μεγαλωσει (ετσι την πατησα με ενα μακλαρεν που μεγαλωνοντας ο μικρος δεν τον βολεψε καθολου ...)

αν εχει μεγαλη τεντα για τον ηλιο.

αυτα απο την πειρα μου :D

Link to comment
Share on other sites

Αχ, κορίτσια τι πρόβλημα και αυτό μεσα σ'όλα τα τόσα γλυκά προβλήματα της εγκυμοσύνης...Πρίν ένα μήνα περίπου η μαμά μου μαζί με την πεθερά μου αποφάσισαν να τρέξουν για τα του μωρού...Μέσα στα τόσα που μας πήραν για την μπεμπούλα μας(άπειρα ρουχαλάκια,κούνια ,αλλαξιέρα μπιμπερό,σαλιάρες,και πάρα πολλά άλλα :P ),μας αγόρασαν και καρότσι το trio της chicco.Κορίτσια δεν ξέρω τίποτα για αυτό το καροτσάκι ούτε βάρος,ούτε όγκο τίποτα μήπως μπορείται να με διαφωτίσετε? :)

 

 

αν έχεις ελαφρώς γρήγορη σύνδεση κοίτα εδώ τον κατάλογο της chicco

http://www.chicco.gr/img/pdf/Juvenile%202008%20Cat.pdf

 

εμείς έχουμε της chicco καρότσι αλλά μάλλον είναι περσυνό μοντέλο γιατί δεν το βλέπω στον κατάλογο

μας έχει βολέψει πάρα πολύ αν και δεν χωράει στο κουβαδάκι το αμάξι μου (peugeot 107... και δε φαντάζομαι να χωράει κανένα καρότσι σε αυτό το αμάξι :lol: ) αλλά χωράει άνετα στο "οικογενειακό" μας που είναι ένα peugeot 307 και μένει και χωρος για άλλα πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2-3 μέρες αγοράσαμε το PegPerego Pliko P3 classico

 

Αγοράστηκε από τον Ονειρόκοσμο στην Χαλκίδα, σε χρώμα Tango, τιμή 250€.

 

Απόλυτα ευχαριστημένος και από την εξυπηρέτηση, και από το καρότσι.

 

Υ.Γ. Αν και μένω Αθήνα, επέλεξα να το αγοράσω από εκεί, και μάλιστα να πάω εγώ να το πάρω γιατί:

  • Θέλησα να τιμήσω την προσπάθεια ενός μαγαζιού να έχει παρουσία στο internet (αν και θέλουν λίγη δουλίτσα ακόμα)
  • Ήταν η καλύτερη τιμή αν και με μικρήηηη διαφορά από άλλα καταστήματα.
  • Απόλαυσα μια πολύ όμορφη εκδρομή στην Χαλκίδα η οποία συνοδεύτηκε από καταπληκτικούς ουζομεζέδες

 

Υ.Γ. Με πολύ μικρό κόστος μεταφορικών τα φέρνουν σπίτι σας.

Χαρά + Ιωσήφ = Δημήτρης + Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Ψιλοάσχετο αλλά συναφές:

 

Το καρεκλάκι αυτοκινήτου το αγοράσαμε από την PegPerego και είναι το περσινό μοντέλο.

 

Δεν έχω τσεκάρει να μπαίνει πάνω στο καρότσι του 2008, αν και με έχουν βεβαιώσει ότι μπαίνει.

 

Μόλις το επιβεβαιώσω, θα σας πω.

Χαρά + Ιωσήφ = Δημήτρης + Νίκος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν 2-3 μέρες αγοράσαμε το PegPerego Pliko P3 classico

 

Αγοράστηκε από τον Ονειρόκοσμο στην Χαλκίδα, σε χρώμα Tango, τιμή 250€.

 

Απόλυτα ευχαριστημένος και από την εξυπηρέτηση, και από το καρότσι.

 

Υ.Γ. Αν και μένω Αθήνα, επέλεξα να το αγοράσω από εκεί, και μάλιστα να πάω εγώ να το πάρω γιατί:

  • Θέλησα να τιμήσω την προσπάθεια ενός μαγαζιού να έχει παρουσία στο internet (αν και θέλουν λίγη δουλίτσα ακόμα)
  • Ήταν η καλύτερη τιμή αν και με μικρήηηη διαφορά από άλλα καταστήματα.
  • Απόλαυσα μια πολύ όμορφη εκδρομή στην Χαλκίδα η οποία συνοδεύτηκε από καταπληκτικούς ουζομεζέδες

 

Υ.Γ. Με πολύ μικρό κόστος μεταφορικών τα φέρνουν σπίτι σας.

 

Μου αρεσει ο τρόπος που ενήργησες, μπράβο !!! :lol::lol::lol:

Είμαι κι εγω υπέρ του να υποστηρίζουμε προσπάθειες μικρων μαγαζιών (εννοω τα μαγαζιά τα οποία δεν ανηκουν στις γνωστες αλυσιδες που μονοπωλούν την αγορά) όπου μπορούμε βεβαια και δεν ειναι εις βάρος μας.

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ DΟΟΟ Κ ΜΕ ΤΟ ΜCLΑRΕΝ.Κ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΩΡΟ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΑΡΩ.ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΕΝΑ CΗΙCCΟ 4ΡΟΔΟ,ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΤΗΣ ΒΕΒΕ CΟΝFΟRΤ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΠΑΚΕΤΟ ΜΕ ΠΟΡΤ ΜΠΕΜΠΕ,ΚΑΘΙΣΜΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΛΠ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΚΡΙΒΟ ΑΠΟ ΤΟ LΑΡΙΝ...ΟΛΑ ΒΑΡΙΑ.ΤΕΛΙΚΑ ΟΤΑΝ ΕΓΙΝΕ 1 ΕΤΟΥΣ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΟΜΠΡΕΛΑ ΤΗΣ ΜCLΑRΕΝ.ΦΟΒΕΡΟ!ΒΟΛΙΚΟ!ΕΛΑΦΡΥ!ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ!Κ ΕΓΩ ΨΗΦΙΖΩ ΜCLΑRΕΝ!ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΕΧΕΙ ΤΟ ΤΕCΗΝΟ ΧΤ Κ ΟΤΑΝ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΤΗΚΑ.ΕΓΩ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΤΟ ΤΕCΗΝΟ ΧLR!300 ΕΥΡΩ ΚΑΝΕΙ Κ ΕΙΝΑΙ 6,6 ΚΙΛΑ!DΟΟΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ?

ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ( 9/12/05 ), ΜΠΕΜΠΑ ( 20/3/08 )

Link to comment
Share on other sites

Το καρεκλάκι αυτοκινήτου το αγοράσαμε από την PegPerego και είναι το περσινό μοντέλο.

 

Δεν έχω τσεκάρει να μπαίνει πάνω στο καρότσι του 2008, αν και με έχουν βεβαιώσει ότι μπαίνει.

 

Μόλις το επιβεβαιώσω, θα σας πω.

 

Επιβεβαιώθηκε

Χαρά + Ιωσήφ = Δημήτρης + Νίκος

Link to comment
Share on other sites

...ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΤΗΣ ΒΕΒΕ CΟΝFΟRΤ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΠΑΚΕΤΟ ΜΕ ΠΟΡΤ ΜΠΕΜΠΕ,ΚΑΘΙΣΜΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΛΠ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΚΡΙΒΟ ΑΠΟ ΤΟ LΑΡΙΝ...ΟΛΑ ΒΑΡΙΑ.
Το πουλάς; μου άρεσε πολύ! Δεν μου φάνηκε βαρύ και ήταν πολύ εύκολο στο άνοιγμα/κλείσιμο. Ε, μπορεί βέβαια να είναι άλλο μοντέλο (αυτό είναι 2008). Πάντως το είδα σε καφέ με μπλε και από design και το καρεκλάκι αυτοκινήτου με τρέλανε! Μου φαίνεται απαραίτητο να είναι κατάλληλο για νεογένητο (πορτ μπεμπέ), να εφαρμόζει το καρεκλάκι αυτοκινήτου, να είναι εύκολο στο άνοιγμα κλείσιμο ώστε να μπορώ και το πρώτο τρίμηνο να αυτοεξυπηρετούμαι όσο γίνεται πιο εύκολα.
g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ DΟΟΟ Κ ΜΕ ΤΟ ΜCLΑRΕΝ.Κ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΩΡΟ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΑΡΩ.ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΕΝΑ CΗΙCCΟ 4ΡΟΔΟ,ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΤΗΣ ΒΕΒΕ CΟΝFΟRΤ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΠΑΚΕΤΟ ΜΕ ΠΟΡΤ ΜΠΕΜΠΕ,ΚΑΘΙΣΜΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΛΠ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΚΡΙΒΟ ΑΠΟ ΤΟ LΑΡΙΝ...ΟΛΑ ΒΑΡΙΑ.ΤΕΛΙΚΑ ΟΤΑΝ ΕΓΙΝΕ 1 ΕΤΟΥΣ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΟΜΠΡΕΛΑ ΤΗΣ ΜCLΑRΕΝ.ΦΟΒΕΡΟ!ΒΟΛΙΚΟ!ΕΛΑΦΡΥ!ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ!Κ ΕΓΩ ΨΗΦΙΖΩ ΜCLΑRΕΝ!ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΕΧΕΙ ΤΟ ΤΕCΗΝΟ ΧΤ Κ ΟΤΑΝ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΤΗΚΑ.ΕΓΩ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΤΟ ΤΕCΗΝΟ ΧLR!300 ΕΥΡΩ ΚΑΝΕΙ Κ ΕΙΝΑΙ 6,6 ΚΙΛΑ!DΟΟΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ?

το έχω πάρει ήδη!!!!

η ομπρέλα της mclaren είναι λίγο στενή, όχι το techno! αυτό είναι πάρα πολύ άνετο σε πλάτος!!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω , έχει πάρει καμιά σας της Prenatal το Graco Mosaic καρότσι + Junior Baby κάθισμα τα οποία είναι πάμφθηνα και ζυγίζει μόλις 6,7 κιλά το καρότσι?

Οι τιμές τους σήμερα που πήγα ήταν Κάθισμα 119 ευρώ και καρότσι 179 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια μια ερώτηση μήπως καμία από εσας το έχει. Ψάχνω τόσες μέρες και έχω καταλήξει σε δύο καρότσια. το ένα είναι της bebe Confort το Loola και το Loola up αλλά μόνο το καρότσι και το καρεκλάκι αυτοκινήτου,μου φάνηκε καλό και το άλλο είναι της Inglesina το Zippy και τα δύο είναι στα ίδια λεφτά. Έχει καμία σας κανένα παράπονο ή ακούσει κάτι για αυτά τα δύο??

 

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι βλεπω τα καροτσια απο το ebay και μαλλον αφου καταληξω στο μοντελο θα το παραγγειλω απο κει...

η διαφορα τιμης ειναι τεραστια

 

προσοχή στο τελωνείο!!!!! μπορεί τελικά να σου κοστίσει όσο κι αν το αγόραζες από εδώ.

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι βλεπω τα καροτσια απο το ebay και μαλλον αφου καταληξω στο μοντελο θα το παραγγειλω απο κει...

η διαφορα τιμης ειναι τεραστια

 

προσοχή στο τελωνείο!!!!! μπορεί τελικά να σου κοστίσει όσο κι αν το αγόραζες από εδώ.

 

εκτως και αν ειναι απο το αγγλικο,γερμανικο, η ευρωπαικο τελος παντον ebay :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο το καροτσι μας.

Ειναι απο την inglesina, το πηραμε 250 περιπου, κλεινει σαν ομπρελα, ειναι πολυ ανετο, ευκινητο. το site ειναι http://www.inglesina.com

4qhyp3.pngdGZ0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Όσο για ψώνια από το internet έχετε υποψην σας ότι αν το πακέτο γράφει GIFT τότε το τελωνείο δε χρεώνει ποτέ φόρο. Μπορείτε στην παραγγελία να ζητήσετε να γράψουν στο κουτί οτι πρόκειται για δώρο :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Καλη Σαρακοστή. Πως περάσατε σήμερα. Πετάξατε αετό? Και του χρόνου.

Σας παρακαλώ θέλω τη βοήθεια συμβουλή σας σχετικά με τα καρότσια. Αγόρασα ένα καρότσι της Chicco Ct 0.5 για νεογέννητο μου είπαν στο κατάστημα έτσι έγραφε και η συσκευασία, αλλά στο site της εταιρείας το εμφανίζει στην κατηγορία 5 μηνών +. Βασικό κριτήριο όταν το αγόρασα ήταν να είναι ελαφρύ και εύχρηστο γιατί το αμέσως επόμενο μοντέλο ήταν 2 κιλά βαρύτερο. Χθες και σήμερα αφού είμαστε πλεον 2 μηνών βγήκαμε τις πρωτες μας βόλτες, αλλά δεδομένων των τέλειων δρόμων και πεζοδρομίων της πόλης μας......, το καρότσι νομίζω ότι τραντάζεται. Η μικρή μας βέβαια κοιμάται καλύτυερα απο κάθε άλλη φορά. Ανησυχώ όμως μήπως χωρίς να το καταλάβω δημιουργήσω πρόβλημα στο παιδάκι μου. Γνωρίζετε κάτι σχετικό; Έχετε ακούσει κάτι για επιπλοκές απο καρότσι? Επίσης ισχύει ότι οι ομπλέρες των καροτσιών δεν προστατεύπυν απο τις ακτίνες UVA UVB?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...