Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΓΓΕΝΗΣ ΥΔΡΟΝΕΦΡΩΣΗ


Recommended Posts

Τελικά εμείς κάναμε επέμβαση στον Ανδρέα πριν ένα μήνα περίπου. Το πρόβλημα ήταν ότι ο ουρητήρας πιεζόταν από κάποιο αγγείο και σε ορισμένες στιγμές του δημιουργούσε πρόβλημα και δεν μπορούσαν να φύγουν εύκολα τα ούρα. Ευτυχώς όλα πήγαν καλά.

Βέβαια πριν από μία εβδομάδα που κάναμε ξανά υπέρηχο, έδειξε να συνεχίζει να υπάρχει η διάταση στην πύελο. Ο γιατρός μας είπε όμως πως είναι κάτι φυσιολογικό γιατί είναι σαν να έχει "ξεχειλώσει" η πύελος, και δεν μπορεί έτσι απότομα να επανέλθει στα φυσιολογικά επίπεδα.

Θα είμαστε 100% ήσυχοι όταν κατά τον Μάρτιο κάνουμε την εξέταση MAG-3 για να δούμε την λειτουργία του νεφρού. Ελπίζω να είναι όλα φυσιολογικά και να ησυχάσουμε με αυτή την ιστορία.

 

Καλησπερα! Επειδη αυριο πηγαίνουμε για κυστεογραφια και μετα ακολουθεί σπινθηρογραφήμα , μήπως μπορείς να μου πεις την εμπειρία σου απο την επέμβαση, την οποία μάλλον δε γλιτώνουμε...;

Θεωρείς οτι άξιζε που κάνατε τόσες εξετασεις;

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 1 χρόνο μετά...

Καλημερα σας και καλη χρονια ευχομαι!!!!

 

Ειμαι νεα στο forum και απλα θα ηθελα να μοιραστώ μαζι σας τις ανησυχίες μου...πριν απο εξι ημέρες εκανα την β επιπέδου οπου βρέθηκε οτι η μικρη μου εχει μονηρη ομφαλιακη αρτηρία καθώς επισης και ηπια υδρονεφρωση στο δεξιό νεφρό της. Ο γιατρός δεν παρέμεινε κοντα μας μεχρι το τελος της εξέτασης λογω του οτι ειχε προγραμματισμένα ραντεβου στο ιατρείο του.ετσι του ειπε τηλεφωνικ η ιατρός υπερήχων το τι έδειξε η εξέταση.να σημειώσω κατα πρώτον οτι η μονήρης ειχε εμφανιστεί και στην α επιπέδου αλλα σαν γονείς δεν ειχαμε καμία ενημέρωση!και κατα δεύτερον ενώ αρχικά η ιατρός υπερήχων μας ειπε οτι η υδρονεφρωση μεχρι το τελος της κύησης κατα 80 τοις εκατό απορροφάται επέμενε στο να κανω αμνοικοπαρακεντηση. Το έψαξα σε δημόσιο νοσοκομείο αλλα δεν με αναλαμβάνουν λογω του οτι βρίσκομαι ηδη στην 25η εβδομαδα κύησης και αργούν τα αποτελέσματα να βγουν.στο ιδιωτικό μου είπαν οτι το κόστος της εξέτασης ειναι αρκετα υψηλό, κοντα στα 1000?!!!!! Προτίμησα πριν κανω κατι τετοιο να παρω και δεύτερη και τριτη γνώμη και επανέλαβα την β επιπέδου.τα αποτελέσματα τα ιδια αλλα οι απο εις των γιατρών διαφορετικές....να μην προχωρήσω σε αμνιο λογω και του μικρού της ηλικίας μου αλλα και γιατί ολες οι ενδείξεις και οι μετρήσεις της μικρής τείνουν προς ενα φυσιολογικό έμβρυο. Απλα θα την κοιτάξει προς το παρον ενας παιδοκαρδιολογος λογω της μονηρους και όσον αφορά την υδρονεφρωση θα την παρακολουθούμε. Δεν ξερω αν εκανα καλα αλλα δεν ηθελα να ρισκάρω την ζωη της πριγκίπισσας μου.... Απλα αν εχετε την ευγενή καλοσύνη να μου στείλετε σε μυνημα στοιχεία παιδοουρολογου, κατα προτίμηση σε δημόσιο νοσοκομείο, για να παμε μετα την γέννηση να ελέγξει τα νεφρά της μπεμπουκας...

 

Ευχαριστω παρα πολυ σε όποιον έδωσε σημασια στο μυνημα μου, αν και μακρηγόρησα λιγο....

Καλη χρονια γεμάτη υγεια ευχομαι και παλι σε όλους τους γονείς!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλη σου χρονια. Και εμενα ο μπεμπης μου ειχε ηπια υδρονεφρωση καιστους δυο νεφρους. Δεν εφυγε μεχρι τη γεννηση. Τωρα κοντευει να χρονισει και ακομα εχει διαταση . μην αγχωνεσαι. Εχουμε παει σε πολλους γιατρους και ολοι μας ειπαν οτι απο τη στιγμη που δεν κανει ουρολοιμωξεις και αναπτυσεται κανονικα μαλλον αυτη ειναι η μορφολογια των νεφρων του.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά σου είπαν να κάνεις αμνιοπαρακέντηση (από την εμπειρία μου δυο χρόνων σε μεγάλους υπερήχους δούλευα). Η υδρονεφρωση νομίζω είναι ένας από τους δείκτες που σε παραπέμπει για αμνιοπαρακέντηση γιατί αυτή και μόνο αυτή σε καλύπτει 100%. Ο υπέρηχος σε καλύπτει 60%. Τα σύνδρομα δεν αποκλείονται σε μικρές ηλικίες, απλά στατιστικά και μόνο μειώνεται η πιθανότητα. Από τη στιγμή που υπάρχει ένδειξη και θέλεις να είσαι καλυμμένη 100% μόνο παρακέντηση, καταλαβαίνω τα λεφτά είναι πολλά, αλλά μην κάνεις το γρήγορο με 1000, κάνε αυτό σε 10 μέρες με λιγότερα λεφτά. Τα λόγια του δεύτερου γιατρού δεν μπορεί να σε καλύψει 100% και δε νομίζω να σου τα είπε ακριβώς έτσι. Κανένας δεν μπορεί να σου αποκλείσει πιθανότητες με λόγια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπερα!
Χαιρομαι πολυ που μπηκα και εγω στον υπεροχο κοσμο της μητροτητας. Δυστυχως οταν ημουν εγκυος εμαθα οτι το μωρο μου εχει υδρονεφρωση και βεβαια απο οαταν το γεννησα 

τρεχουμε για εξετασεις. Το πιο πιθανο ειναι να χρειαστουμε εγχειρηση και θα ηθελα την βοηθεια σας για αυτο αν γνωριζεται καποιον καλο παιδοουρολογο να μου προτεινεται. 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλημέρα σε όλες,

Ειμαι στον 8ο μήνα εγκυμοσύνης και εμένα από την β επιπέδου βρήκαν στο ένα νεφρό του εμβρύου σοβαρή υδρονεφρωση. Αυτή που θέλω να ρωτήσω είναι αν γέννησε καμμία από σας φυσιολογικά και αν η υδρονεφρωση είναι λόγος για να προγραμματίσεις καισαρική! Επιπλέον αν η αντιβίωση είναι μονόδρομος ή μπορεί να αντιμετωπιστεί και χωρίς; 
Ευχαριστω :rolleyes:

 


 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλους, θέλω μια συμβουλή γιατί θα σκάσω... Πήγα χθες και έκανα την Β΄επιπεδου στο μωράκι μου είμαι στην 21η εβδομάδα, και ο γιατρός βρήκε υδρονέφρωση  στο ένα νεφρο στο 5. Μου είπε οτι είναι πολύ επικίνδυνο και μπορεί να χάσει το παιδί ακόμα και το νεφρό του.. Χάος δεν ξέρω τι να κάνω.. Ο γυναικολόγος λέει να το παρακολουθούμε αλλά μου λέει η αλήθεια οτι δεν ειναι κάτι ή μπορεί να είναι πραγματικά σοβαρό και μου το κρύβουν.

Εντωμεταξύ διάβασα εδώ ότι συνδεέται και με διάφορα σύνδρομα..

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, 

Είμαι έγκυος στο πρώτο μου παιδάκι και βρίσκομαι στις 35 εβδομάδες... Το ένα από τα δύο νεφρά του εμβρύου έχει σοβαρή υδρονέφρωση χωρίς κάποια επιπλέον παθολογία... Η ερώτηση μου είναι αν υπάρχουν μανούλες με παρόμοια περίπτωση και αν έχουν γεννήσει φυσιολογικά ή με καισαρική!

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλημέρα σε όλους!!ειμαι νέα μανούλα κ νέα στο φόρουμ.ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς κάποιον παιδοουρολογο στην Αθήνα.έχω ένα αγορακι 46 ημερών κ έχουμε ένα νεφρακι δυσπλαστικο.Εχουμε

παιδονεφρολογο αλλά αναρωτιεμαι μήπως χρειαστεί κ παιδοουρολογος.

Σας ευχαριστώ 

 

Επεξεργάστηκαν by Georgia Ts
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας!Επαναφέρω αυτό το θέμα μετά από καιρό...Είμαι έγκυος στην 21η εβδομάδα και προχθές έκανα.τη Β' επιπέδου. Όλα ήταν καλά, αλλά τα νεφρά της μπέμπας έδειξαν φουσκωμένα με 5,5 χιλιοστά στο ενα και 5,6 στο άλλο. Εκ τοτε ανησυχω και ελπιζω να είναι κάτι παροδικό. Ο γυναικολόγος μου δεν θεωρεί απαραίτητη την αμνιοπαρακεντηση δεδομένης της καλής αυχενικης (τρισωμια 21  1:3833) και του φυσιολογικού nipt test. Διαβάζω ότι η υδρονεφρωση είναι πιο συχνή στα αγοράκια.Υπαρχει κάποια κοπέλα με κοριτσάκι που να ξεπέρασε αυτό το πρόβλημα μέσα στη γέννα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα κορίτσια. Είμαι νέα στο φόρουμ. Κι εμένα στο β επιπέδου πριν λίγες μέρες βρήκε ήπια υδρονέφρωση. Μου είπε ότι το 85%των περιπτώσεων υποχωρεί πριν τη γέννα. Μίλησα και με μια γνωστή νεογνολογο και μου είπε πως είναι σύνηθες και να μην ανησυχώ για το σύνδρομο down. Ωστόσο μπήκα στη διαδικασία να κάνω το nipt test προχθές γιατί ήθελα να είμαι πιο ήρεμη. Περιμένω κοριτσάκι και έχω αγχωθεί πολύ γιστι παράλληλα έχω κοντό τράχηλο, 27mm και συσπάσεις. Είμαι ξάπλα...Φοβάμαι πολύ και ανυπομονώ να πάνε όλα καλά. 

Link to comment
Share on other sites

On 9/5/2021 at 12:07 AM, Afroditi95 said:

Καλησπερα κορίτσια. Είμαι νέα στο φόρουμ. Κι εμένα στο β επιπέδου πριν λίγες μέρες βρήκε ήπια υδρονέφρωση. Μου είπε ότι το 85%των περιπτώσεων υποχωρεί πριν τη γέννα. Μίλησα και με μια γνωστή νεογνολογο και μου είπε πως είναι σύνηθες και να μην ανησυχώ για το σύνδρομο down. Ωστόσο μπήκα στη διαδικασία να κάνω το nipt test προχθές γιατί ήθελα να είμαι πιο ήρεμη. Περιμένω κοριτσάκι και έχω αγχωθεί πολύ γιστι παράλληλα έχω κοντό τράχηλο, 27mm και συσπάσεις. Είμαι ξάπλα...Φοβάμαι πολύ και ανυπομονώ να πάνε όλα καλά. 

 Γεια σου! Εγω εχω αγορακι και βρεθηκε υδρονεφρωση στους τελευταιους υπερηχους..νομιζω 1μιση μηνα πριν γεννησω. Γεννησα και η υδρονεφρωση υπηρχε μεχρι 5 μηνων..τωρα ειναι 7 και εχει μεινει κατι λιγο. Μην ανησυχεις.Ευκολο να το λεει κανεις αλλα..

Link to comment
Share on other sites

@fenia1983 σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, μου δίνει δύναμη αυτό και ελπίζω κι εγώ να πάει καλά! Χαίρομαι πολύ που το αγοράκι σου είναι καλά και εύχομαι να είναι πάντα υγιές και τον χαίρεστε! 

Link to comment
Share on other sites

On 5/9/2021 at 12:07 ΠΜ, Afroditi95 είπε:

Καλησπερα κορίτσια. Είμαι νέα στο φόρουμ. Κι εμένα στο β επιπέδου πριν λίγες μέρες βρήκε ήπια υδρονέφρωση. Μου είπε ότι το 85%των περιπτώσεων υποχωρεί πριν τη γέννα. Μίλησα και με μια γνωστή νεογνολογο και μου είπε πως είναι σύνηθες και να μην ανησυχώ για το σύνδρομο down. Ωστόσο μπήκα στη διαδικασία να κάνω το nipt test προχθές γιατί ήθελα να είμαι πιο ήρεμη. Περιμένω κοριτσάκι και έχω αγχωθεί πολύ γιστι παράλληλα έχω κοντό τράχηλο, 27mm και συσπάσεις. Είμαι ξάπλα...Φοβάμαι πολύ και ανυπομονώ να πάνε όλα καλά. 

Καλημέρα!Καταλαβαίνω την αγωνία σου.Κι εμείς όπως είπα πιο πάνω έχουμε κοριτσάκι και βρέθηκε υδρονεφρωση 5,5 περίπου στη β επιπέδου η οποία στη β 28η εβδομάδα προχώρησε στο 7,5.Παραμένει ηπια αλλά δεν παύω να αγχώνομαι. Μου έχουν πει και εμένα ότι φεύγει στην πλειοψηφία των περιπτώσεων με τα τη γέννα και ίσως πιο εύκολα στα κορίτσια. Εσάς ποσα χιλιοστά σας δώσανε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@katie84 Εμάς στη Β επιπέδου μας τη βρήκε Αριστερά 5,7 και Δεξιά 5,5. Έχω επανεξέταση την άλλη βδομάδα (25η εβδομάδα θα είμαι). Πάντως με όσο κόσμο μίλησα που έχει περάσει το θέμα αυτό μου είπε να μην τρελαίνομαι ακόμα και αν γεννηθεί με αυτό. Σίγουρα υπάρχει άγχος αλλά προσπαθώ να σκέφτομαι αισιόδοξα. Η νεογνολογος επίσης  μου είπε πως είναι πολύ σύνηθες και όταν γεννηθεί θα το παρακολουθούμε και όλα θα πάνε καλά. Μην αγχώνεσαι γιατί είναι ένα θέμα που το αντιμετωπίζουν πολύ συχνά και ακόμα και αν δεν υποχωρήσει ξέρουν πολύ καλά να το διαχειρίζονται. Όλα θα πάνε καλά! Πότε θα κάνεις επανεξέταση; Ο γιατρός σου είπε κάτι επιπλέον;

Link to comment
Share on other sites

@katie84 Επίσης εγώ έκανα και το nipt Και περιμένω αποτελέσματα από μέρα σε μέρα. Εύχομαι να είναι καλά τα αποτελέσματα και σε αυτό! Κι εσύ έκανες την ίδια εξέταση έτσι;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 9/9/2021 at 3:51 ΜΜ, Afroditi95 είπε:

@katie84 Εμάς στη Β επιπέδου μας τη βρήκε Αριστερά 5,7 και Δεξιά 5,5. Έχω επανεξέταση την άλλη βδομάδα (25η εβδομάδα θα είμαι). Πάντως με όσο κόσμο μίλησα που έχει περάσει το θέμα αυτό μου είπε να μην τρελαίνομαι ακόμα και αν γεννηθεί με αυτό. Σίγουρα υπάρχει άγχος αλλά προσπαθώ να σκέφτομαι αισιόδοξα. Η νεογνολογος επίσης  μου είπε πως είναι πολύ σύνηθες και όταν γεννηθεί θα το παρακολουθούμε και όλα θα πάνε καλά. Μην αγχώνεσαι γιατί είναι ένα θέμα που το αντιμετωπίζουν πολύ συχνά και ακόμα και αν δεν υποχωρήσει ξέρουν πολύ καλά να το διαχειρίζονται. Όλα θα πάνε καλά! Πότε θα κάνεις επανεξέταση; Ο γιατρός σου είπε κάτι επιπλέον;

Καλησπέρα και συγνωμη για την καθυστερημένη απάντηση. Πήγα σήμερα στον γυναικολόγο και είδε φυσιολογικά τα νεφρά,3 και 4 χιλιοστά.Ειμαι επιφυλακτική όμως για την ακρίβεια της μέτρησης,οπότε θα σου πω τη Δευτέρα στις 27 που θα πάω στον εμβρυολογο ο οποίος έχει πιο εξειδικευμένα μηχανήματα. Το αγχος μου εχει να κανει με το οτι θα ηθελα να μην αναγκαστει να παρει αντιβιωση τοσο νωρις το μωρο και να υποβληθει αε εξετασεις.

On 9/9/2021 at 3:54 ΜΜ, Afroditi95 είπε:

@katie84 Επίσης εγώ έκανα και το nipt Και περιμένω αποτελέσματα από μέρα σε μέρα. Εύχομαι να είναι καλά τα αποτελέσματα και σε αυτό! Κι εσύ έκανες την ίδια εξέταση έτσι;

Nipt έχω κάνει κι εγώ,οπότε θεωρητικά έχω αποκλείσει το συνδρομο νταουν.Αμνιοπαρακεντηση ο γιατρός μου δεν θεώρησε σκόπιμο να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

On 17/9/2021 at 6:32 ΜΜ, katie84 είπε:

Καλησπέρα και συγνωμη για την καθυστερημένη απάντηση. Πήγα σήμερα στον γυναικολόγο και είδε φυσιολογικά τα νεφρά,3 και 4 χιλιοστά.Ειμαι επιφυλακτική όμως για την ακρίβεια της μέτρησης,οπότε θα σου πω τη Δευτέρα στις 27 που θα πάω στον εμβρυολογο ο οποίος έχει πιο εξειδικευμένα μηχανήματα. Το αγχος μου εχει να κανει με το οτι θα ηθελα να μην αναγκαστει να παρει αντιβιωση τοσο νωρις το μωρο και να υποβληθει αε εξετασεις.

Nipt έχω κάνει κι εγώ,οπότε θεωρητικά έχω αποκλείσει το συνδρομο νταουν.Αμνιοπαρακεντηση ο γιατρός μου δεν θεώρησε σκόπιμο να κάνω.

Κι εγώ μια από τα ίδια. Βγήκε χαμηλού κινδύνου άρα δεν έκανα. Σε καταλαβαίνω. Και εγώ δε θα ήθελα με τίποτα να πάρει αντιβίωση ή να ταλαιπωρηθεί. Εγώ πήγε προχθές στον γυναικολόγο μου που είναι και εμβρυολόγος, εξακολουθεί και υπάρχει η ήπια υδρονέφρωση έχοντας πέσει κάτι μηδαμινό δηλαδή απο 5,7 σε 5,4. Ας ευχηθούμε να πάνε όλα καλά για τα μωράκια μας...εμενα θέλει να με ξαναδεί σε 4 εβδομάδες...να δω πώς θα περάσουν!

Link to comment
Share on other sites

On 19/9/2021 at 2:54 ΜΜ, Afroditi95 είπε:

Κι εγώ μια από τα ίδια. Βγήκε χαμηλού κινδύνου άρα δεν έκανα. Σε καταλαβαίνω. Και εγώ δε θα ήθελα με τίποτα να πάρει αντιβίωση ή να ταλαιπωρηθεί. Εγώ πήγε προχθές στον γυναικολόγο μου που είναι και εμβρυολόγος, εξακολουθεί και υπάρχει η ήπια υδρονέφρωση έχοντας πέσει κάτι μηδαμινό δηλαδή απο 5,7 σε 5,4. Ας ευχηθούμε να πάνε όλα καλά για τα μωράκια μας...εμενα θέλει να με ξαναδεί σε 4 εβδομάδες...να δω πώς θα περάσουν!

Τελικά έκανα σήμερα επανεξέταση Αφροδίτη στο ντόπλερ της 32ης εβδομάδας. Δυστυχώς ο ένας νεφρός είναι 9 και κάτι και ο άλλος 10,3.  Παρουσιάζει αυξητική τάση κάτι που με ανησυχεί παρόλο που ο υπερηχογραφιστής-εμβρυολόγος ήταν καθησυχαστικός.Από ότι ξέρω από 10 και πάνω είναι μέτριου βαθμού. Μεγάλη διαφορά από τις μετρήσεις του δικού μου γιατρού. Σου έχει πει ο γιατρός σου αν υπάρχει κάποια σχέση υδρονέδρωσης με παραγοντες όπως διαβήτης κύησης ή είναι κατασκευαστικό το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, katie84 είπε:

Τελικά έκανα σήμερα επανεξέταση Αφροδίτη στο ντόπλερ της 32ης εβδομάδας. Δυστυχώς ο ένας νεφρός είναι 9 και κάτι και ο άλλος 10,3.  Παρουσιάζει αυξητική τάση κάτι που με ανησυχεί παρόλο που ο υπερηχογραφιστής-εμβρυολόγος ήταν καθησυχαστικός.Από ότι ξέρω από 10 και πάνω είναι μέτριου βαθμού. Μεγάλη διαφορά από τις μετρήσεις του δικού μου γιατρού. Σου έχει πει ο γιατρός σου αν υπάρχει κάποια σχέση υδρονέδρωσης με παραγοντες όπως διαβήτης κύησης ή είναι κατασκευαστικό το θέμα;

@katie84 καλησπέρα! Ο γιατρός μου δεν μου συσχέτισε τον διαβήτη κύησης με την υδρονέφρωση. Αλλά μου είχε πει πως είναι ένα θέμα που συμβαίνει σε πολλά μωράκια και ακόμα και αν γεννηθεί με αυτό είναι εύκολα αντιμετωπίσιμο. Το ίδιο μου είπε και η νεογνολόγος. Ο δικός σου ο γιατρός πότε σου είχε κάνει τις προηγούμενες μετρήσεις; Πάντως μην απελπίζεσαι γιατί όλο αυτόν τον καιρό έμαθα από διάφορους ότι τα παιδιά τους γεννήθηκαν με υδρονέφρωση και όλα πήγαν καλά. Εγώ θα κάνω επανεξέταση σε 3 εβδομάδες. Τι σου είπε ο εμβρυολόγος; Ο δικός μου, μου λέει πως μέχρι και την 38η εβδομάδα μπορεί να υποχωρήσει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλημέρα κορίτσια σε όλες! για ακόμα μια φορά θέλω την βοήθεια σας και τις πολυτιμες Συμβουλές σας!! είμαι έγκυος έκανα β επιπέδου και ο εμβρυολογος μου ανέφερε πως τα νεφρά του εμβρύου είναι μεγάλα από το φυσιολογικό.  κ πως θα το δούμε Καλύτερα στη συνέχεια και στο Doppler. τον ρώτησα Τ σημαίνει αυτό και Τ αποτελέσματα θα έχει στο μωρό και δεν Μ απάντησε. μου είπε θα δούμε πως θα εξελιχθεί. έχει τύχει σε καμία μανούλα και Τ έγινε στο Τέλος,? θα έχει το μωράκι μου θέμα με τα νεφρά του??

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...