Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΓΓΕΝΗΣ ΥΔΡΟΝΕΦΡΩΣΗ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Είμαι χαρούμενη γιατί έχω μιλήσει με συγγενικό άτομο και μου εξήγησε ότι δεν είναι κάτι ανυσηχιτικό και ότι είναι πολύ συχνό και ότι τα πιο πολλά παιδιά το παθαίνουν αυτο και ότι το ξεπερνούν χώρίς να κάνουν τίποτα :D

Μου είπε είχε και ο γιος της πιο σοβαρή μορφή και όχι την ελαφριά που έχουμε εμεις και ότι το παιδάκι το ξεπέρασε πολύ γρήγορα απλά μου λεει είναι καλά να το γνωρίζουν οι γιατροί για να το παρακολουθούν!!

Είμαι πολύ αισιόδοξη και χαρούμενη. Και είμαι σίγουρη ότι τηα περάσει πολύ εύκολα!! Μου έφυγε ένα μεγάλο βάρος :D

Ευχαριστώ για την συμπαράσταση σας !

[/url]

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σήμερα πήγαμε στον γιατρό για κανονική εξέταση και έχει μεγαλώσει το πρόβλημα μας :cry: Ενοείτε είμαι μέσα στο άγχος !!!

Από 4,7 πήγε στο 10. Τώρα είμαι στην 29 βδομάδα και 3 μέρες. Ο γιατρός λέει είναι οκ και δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι τώρα θα μετρηθεί καλύτερα στον 3 μεγάλο υπερήχο που είναι και ειδικά τα μηχανήματα και θα το ξαναδούμε !! Δεν ξέρω περιμένω με αγωνία τον υπερήχο που θα κάνουμε στις 27/1/. Μακάρι να μην έχει μεγαλώσει τόσο γιατί μου είπε ο γιατρός ότι ίσως είχε ούρα εκείνη την ώρα και για αυτό φαινόταν τόσο. Δεν ξέρω ανησυχώ πολύ πάντος :cry::cry::cry:

[/url]

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό να μεγαλώνει. Το θέμα είναι να μεγαλώνει ανάλογα με το πώς μεγαλώνει και το μωρό. :wink:

Καλή επιτυχία στον επόμενο υπέρηχο!

 

Ναι αυτό το ξέρω διότι εφόσον μεγαλώνει το μωρό θα μεγαλώνει αλλά δεν ξέρουμε αν είναι ανάλογα με το πως μεγάλωσε το μωρό διότι το μηχάνημα που είχε εκεί είναι αυτό το απλό που μετράει κάποια βασικά δεν είναι το εξιδεικευμένο οπόταν το 10 που βρήκε δεν ξέρουμε αν όντως είναι με ακρίβεια και έτσι περιμένω την Τρίτη με αγωνία που θα πάω στο ειδικό μηχάνημα εκεί που κάναμε και την Β' Επιπέδου!! Οπόταν εκεί θα φανεί καλύτερα !! Ελπίζω να είναι όλα καλά και προσπαθώ να είμαι ήρεμη και να μην αγχώνομαι γιατί ούτος ή αλλιώς δεν θα καταφέρω τίποτα με το να αγχώνομαι απλά χειροτερεύω την κατάσταση :cry:

[/url]

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αύριο πάμε για τον μεγάλο υπερήχο και να μετρηθεί με ακρίβεια και θα μου πει και ο γιατρός εκεί που ξέρει καλύτερα τι γίνεται !! Προσπαθώ να είμαι ήρεμη και ελπίζω ότι δεν θα υπάρχει πλέον πρόβλημα και ότι θα έχει εξαφανιστεί ! Θα σας ενημερώσω αύριο

[/url]

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ η ώρα 11:30 είναι το ραντεβού και ελπίζω να είναι όλα καλά ! Πάντος έχω ελπίδα ότι όλα θα είναι καλά :wink: Μόλις επιστρέψω θα σου πώ τι έγινε !

[/url]

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και είμαι πολύ χαρούμενη !! Ο γιατρός αυτός μου είπε δεν εβλεπε τίποτα έγραψε τα αποτελέσματα και θα τα πάρω στον γιατρό μου την Παρασκευή !!! Να δούμε και αυτός τι θα πεί ! Λέτε να εισακούσθηκαν οι προσευχές μου ??? Μακάρι ! Πάντος μου είπε δεν έβλεπε τίποτα αχ ανάσανα και νιώθω πολύ καλύτερα !

[/url]

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σασ κοριτσια ειμαι νεα στο forum . και εγω αντιμετωπιζω ενα παρομοιο προβλημα ειμαι στον πεμπτο μηνα εγυμοσυνησ μου και πριν εναμισι μηνα μου ειπε ο γιατροσ στον υπερηχο οτι το αγορακι εχει ενα πολυκυστικο νεφρο το αλλο νεφρο ειναι καλα εχω στεναχωρεθει πολυ με αυτο το θεμα τι μπορει να συμβει αργοτερα για το νινακι μου φοβαμαι πολυ..........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
γεια σασ κοριτσια ειμαι νεα στο forum . και εγω αντιμετωπιζω ενα παρομοιο προβλημα ειμαι στον πεμπτο μηνα εγυμοσυνησ μου και πριν εναμισι μηνα μου ειπε ο γιατροσ στον υπερηχο οτι το αγορακι εχει ενα πολυκυστικο νεφρο το αλλο νεφρο ειναι καλα εχω στεναχωρεθει πολυ με αυτο το θεμα τι μπορει να συμβει αργοτερα για το νινακι μου φοβαμαι πολυ..........

 

 

Πρέπει να σκέφτεις πως με το στενοχωριέσαι, μόνο κακό μπορείς να κάνεις στο παιδάκι σου. Είχα και εγω προβληματα στην εγκυμοσύνη μου, στη συνέχεια όμως έπαψαν να υπάρχουν. Έκλεγα και το μόνο που κατάφερνα ήταν να ταράζω την ηρεμία του παιδιού μου και μετανιώνω γι΄αυτό. Ενημερώσου από έναν παιδίατρο σωστά και ηρέμησε. Είναι το μόνο και το καλύτερο που μπορείς να κάνεις. Εύχομαι όλα να πάνε καλά! Μπορείς και εσύ με θετική σκέψη να βοηθήσεις να πάνε! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και είμαι πολύ χαρούμενη !! Ο γιατρός αυτός μου είπε δεν εβλεπε τίποτα έγραψε τα αποτελέσματα και θα τα πάρω στον γιατρό μου την Παρασκευή !!! Να δούμε και αυτός τι θα πεί ! Λέτε να εισακούσθηκαν οι προσευχές μου ??? Μακάρι ! Πάντος μου είπε δεν έβλεπε τίποτα αχ ανάσανα και νιώθω πολύ καλύτερα !

 

koullam είδες που ανησυχούσες; Μπράβο!!!!!!! Εύχομαι να γεννήσεις με ένα πόνο και σύντομα, ε! Βλέπω ακόμα τίποτα...

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας. Μπορεί να έχω πολύ καιρό να γράψω στο Forum αλλά παρακολουθώ όσο μπορώ πιο συχνά τις συζυτήσεις .

 

Δυστυχώς τα νέα για εμάς δεν είναι καλά. Την Παρασκευή κάναμε ξανά υπέρηχο στο νεφρό του Ανδρέα, μετά από έξι μήνες, όμως η διάταση μεγάλωσε. Ο παιδοχειρούργος που μας παρακολουθεί μας συνέστησε να κάνουμε ξανά σπινθηρογράφημα (MAG 3), το οποίο όμως δεν είχε καλά αποτελέσματα. Έτσι θα χρειαστεί την επόμενη εβδομάδα να κάνουμε και μια πυελογραφία για να δούμε που ακριβώς υπάρχει το πρόβλημα. Το πιθανότερο όμως είναι να οδηγηθούμε σε εγχείρηση. Δυστυχώς δεν ήρθαν τα πράγματα όπως τα περιμέναμε...

Link to comment
Share on other sites

tsalek περίμενε όλα τα αποτελέσματα πρώτα. Μη σε παίρνει από κάτω! Έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρό σας; Γιατί κάποιοι γιατροί δεν είναι και πολύ συντηρητικοί με τις επεμβάσεις... όταν έχεις νέα πες μας!

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

tsalek :(:(:(

αυτο απ μια μαμα που εφτασε τελικα στον παιδοχειρουργο αλλα οχι στο χειρουργιο. :?

 

Με οοοοοοοοοοολες τις εξετασεις του μπεμπη παραμασχαλα πηγαιναμε προετοιμασμενοι να κλεισουμε για χειρουργιο και τελικα ο Π/γος εκτιμησε οτι δεν χρειαζεται :)

 

Ευχομαι να εχετι την ιδια καταληξη και εσεις.......

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ευχαριστώ για τη συμπαράσταση κορίτσια.

Πριν την Μεγάλη Εβδομάδα τελειώσαμε με τις εξετάσεις μας, οι οποίες έδειξαν τελικά ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με τον ουρητήρα, αλλά υπάρχει μια αρτηρία-φλέβα η οποία πιέζει σε ένα σημείο τον ουρητήρα και δημιουργεί την διάταση. Είναι μια όχι και τόσο συνηθισμένη περίπτωση, που μπορεί να διορθωθεί όμως μόνο με επέμβαση.

Θα δείξουμε τις εξετάσεις και σε κάποιον άλλο παιδοχειρούργο να μας πει τη γνώμη του, αλλά δεν νομίζω να αλλάξει κάτι, γιατί το πρόβλημα δεν μπορεί να φύγει.

Η επέμβαση από ότι μας είπε ο παιδοχειρούργος που μας παρακολουθεί θα γίνει κατά τον Σεπτέμβριο, για να μεγαλώσει ο μικρός και για να περάσουμε και το καλοκαίρι.

Οπότε προς το παρόν περιμένουμε μέχρι το Σεπτέμβριο. Υπομονή........

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια σας κορίτσια

διαβαζω για την αγωνία σας για τα παιδάκια σας και θέλω να σας πω ότι κ σε μένα ο γιατρός διέγνωσε υδρονέφρωση μετρίου βαθμού και στα δυο νεφρά 8,3 και 6,5 χιλιοστά στην 21 εβδομάδα.

είμαι 31,5 χρονών και ο πρωτος γενετιστής μου είπε να κάνω αμνιοπαρακέντηση παρόλο που η αυχενική διαφάνεια είχε βγει 1/1560 και δεν υπάρχει κανένας άλλος δείκτης για σύνδρομο down. στεναχωρέθηκα πάρα πολύ και πήγα και σε άλλον γιατρό ο οποίος μου είπε ότι η υδρονέφρωση αυξάνει την ηλικία μου κατα ένα χρόνο δηλ 32,5 χρονών και δεν χρειάζεται αμνιοπαρακέντηση. μου είπε ακόμη ότι η υδρονέφρωση είναι πολύ συχνή στα αγοράκια. το κοριτσάκι της αδελφής μου είχε διάταση στο ένα νεφρό 9 χιλιοστά και ευτυχώς όλα πήγαν καλά. πήρε αντιβίωση για έξι μήνεσ και στους οκτώ μήνες είχε υποχωρήσει στα 4,5 χιλιοστά. δεν έχει πάθει ουρολοίμωξη. τώρα ειναι 2 χρονών και είναι καλά.

εύχομαι όλα να πάνε καλά για όλα τα μωράκια. :-) και για το δικό μου που τώρα πρέπει να το παρακολουθούμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

γεια σας!

Ειμαι στη 20η εβδομαδα και ογιατρος μου ειπε οτι το μωρακι μου (αγορακι)εχει υδρονεφρωση.Το ενα νεφρο ειναι οριακα,ενω το αλλο τσιμπημενο.Αγχωθηκα τοσο πολυ που δεν μπορω να αναπνευσω πια.Ειχα δυο χαμενες εγκυμοσυνες πριν,ειμαι 36 ετων και νιωθω να βαλτωνω...Ο γιατρος μου ειπε οτι μπορει να χρειαστει αμνιοπαρακεντιση.Στο α-τεστ οι πιθανοτητες για συνδρομο νταουν ειναι 1/6000 και για τρσωμια 18 ειναι 1/26000.Αυτο που βγηκε ανεβασμενο ειναι η α εμβρυικη πρωτεινη.Συνδεεται αυτο καπως με την υδρονεφρωση?Ο,τι πληροφορια εχετε με ενδιαφερει γιατι αγχωνομαι πολυ.

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

ολα θα πανε καλα!!!!!!!!!!μην τρελαινεσαι!!!

ειμαι μικροτερη σε ηλίκια 29 ..στο β επιπεδου στη μπεμπα ειδαν διογκωση και κατακρατηση νεφρων ...φρικαρα , εκανα αμνιο ...(ο γιατρος μου το εδωσε σα δυνατοτητα , για να ηρεμησω αφου με φρικαρε πρωτα))..η αμνιο μια χαρα...μετα απο 10 μερες η διογκωση εχει υποχωρησει ..η κατακρατηση υγρων μικροτερη , μεγαθος στα νεφρα φυσιολογικο !!!!...

θα δειξει βεβαι και η πορεια ...αλλα δεν ειναι κατι τρελο

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ,Κατερινα μου σ ευχαριστω για τη συμπαρασταση...Ελπιζω να μας πανε ολα καλα...

Γιατι δεν το νιωθω το μωρο?Ο γιατρος λεει ειναι επειδη λιγοστεψε το αμνιακο υγρο και να πινω πολυ νερο.

Link to comment
Share on other sites

χα...εμας ηατν ανησυχητικο οτι ειχε πολυ αμνιακο υγρο ..το οποιο επισης ηταν φυσιολογικο μετα απο 10 μερες και διαιτα ( ειχα τσιμπημενο ζαχαρο) ..αν θες τη γνωμη μου κανε την αμνιο γρηγορα, να βγουν τα αποτελεσματα να ηρεμησεις ...

εγω την εκανα την ιδια μερα με το β επιπεδου , ηταν ο γενετιστης εκει ..πηγα κλαιγοντας στο απιτι ..το μεθεπομενο πρωι ...βγηκαν τα αποτελεσματα .ολα καλα!!!!

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπέρα,

 

εμένα ο μπέμπης είναι 2 μηνών τώρα και ανακαλύψαμε στον 8ο μήνα ότι είχε υδρονέφροση. πρίν 1 εβδομάδα το κάναμε πάλι υπέρηχο νεφρών κια υπάρχει ακόμη διάταση του δεξιού πυελού και μάλιστα εχει διπλασιαστεί! είναι 11,4 χιλιοστά. Έχουμε αγχωθεί πάρα πολύ και ψάχνουμε για καλό παιδονεφρολόγο αλλά δεν μπορούμε να βρούμε. Αν γνωρίζεται κάποιον θα το εκτιμούσα πολύ να μου πείτε.

 

Ευχαριστώ

 

Βάσω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας..

εχω ξαναγραψει πριν μερικους μηνες για την υδρονεφρωση που διαγνωστηκε στον ενα νεφρο του μωρου μου την 20η εβδομαδα..Ειχα καθησυχαστει τοτε και απο σας και απο το γιατρο μου..Τωρα ομως που ετοιμαζομαι να γεννησω με εχει πιασει παλι το αγχος..Ο γιατρος μου μετρησε τη διαταση του νεφρου στα 2,5 εκ και ειπε να μην ανησυχω..Εμενα μου φανηκε πολυ,ξερει καμια σας αν ειναι ανησυχητικη η μετρηση?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τελικά εμείς κάναμε επέμβαση στον Ανδρέα πριν ένα μήνα περίπου. Το πρόβλημα ήταν ότι ο ουρητήρας πιεζόταν από κάποιο αγγείο και σε ορισμένες στιγμές του δημιουργούσε πρόβλημα και δεν μπορούσαν να φύγουν εύκολα τα ούρα. Ευτυχώς όλα πήγαν καλά.

Βέβαια πριν από μία εβδομάδα που κάναμε ξανά υπέρηχο, έδειξε να συνεχίζει να υπάρχει η διάταση στην πύελο. Ο γιατρός μας είπε όμως πως είναι κάτι φυσιολογικό γιατί είναι σαν να έχει "ξεχειλώσει" η πύελος, και δεν μπορεί έτσι απότομα να επανέλθει στα φυσιολογικά επίπεδα.

Θα είμαστε 100% ήσυχοι όταν κατά τον Μάρτιο κάνουμε την εξέταση MAG-3 για να δούμε την λειτουργία του νεφρού. Ελπίζω να είναι όλα φυσιολογικά και να ησυχάσουμε με αυτή την ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλημερα!Ειμαι στην 22 εβδομαδα κυησης στο μπεμπη μου(1ο μου παιδακι) και εχτες εκανα την β επιπεδου.Ολοι οι δεικτες και οι μετρησεις καθως και το υψος βαρος του μωρου ειναι μια χαρα.Οταν φτασαμε στα νεφρα του , ενω εχουν φυσιολογικη ανατομια ο δεικτης μου βγηκε μια μοναδα πανω απο το φυσιολογικο του.Ο γιατρος μου ειπε οτι το φαινομενο λεγεται υδρονεφρωση και συμβαινει σε μεγαλο ποσοστο στα αγορια.(Στην ουσια η διοδος που περνανε τα ουρα του μωρου ζοριζεται απο τις πιεσεις της μητρας και τα τσισα του γυρνανε πισω στα νεφρα και ειδικα συμβαινει στα αγορακια επειδη εχουν πιο περιπλοκη διοδο ουρησης).Επειδη ταραχτηκα μου εξηγησε οτι αυτο δεν ειναι βλαβη αλλα περναει οταν το μωρο γεννηθει απο μονο του και το μονο που μπορει να χρειαστει ειναι μια αντιβιωση οταν γεννηθει ετσι ωστε να μη παθαινει ουρολοιμωξεις μεχρι να απορροφηθει η υδρονεφρωση απο το σωμα του.Ποιο ειναι το προβλημα μου.Οταν ολοι οι δεικτες ειναι φυσιολογικοι το μωρο εχει 1 στις 1000 πιθανοτητες να γεννηθει με συνδρομο down, ενω με αυτο το δεικτη παραπανω απο το κανονικο 1 στις 980.Μου συστησε εαν θελω να κανω αμνιοπαρακεντηση για να αποκλεισουμε το φαινομενο αυτο.Επισης μου τονισε οτι οσα παιδια εχει ξεγεννησει με υδρονεφρωση κανενα δε γεννηθηκε με συνδρομο down.Πραγματικα και εγω δε πιστευω οτι το μωρο θα εχει αυτο το συνδρομο αλλα απο την αλλη θελω να την κανω.Το αγχος μου ειναι μηπως παθω τιποτα απο την αμνιοπαρακεντηση(πχ σπασει ο σακος και χασω το μωρο)Πειτε μια γνωμη και ειδικα αν υπαρχουν κοπελες που εχουν βιωσει το ιδιο)γιατι νιωθω οτι βρισκομαι σε αδιεξοδο.Δε θελω να το χασω αυτο το μωρο γιατι παιδευτηκα λιγο να τον πιασω και φοβαμαι..:cry::cry::cry:(υ.γ. ειμαι 29 χρονων με αυχενικη και εξετασεις εξαιρετικες)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...