Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΓΓΕΝΗΣ ΥΔΡΟΝΕΦΡΩΣΗ


Recommended Posts

Ακόμα δεν έχω νέα... Από αυτά που διαβάζω στο ιντερνετ για τη δική μας περίπτωση μάλλον δεν γλιτώνουμε την εγχείριση γιατί υπάρχει ουρητηροκήλη και διπλό σύστημα (κινέζικα ξέρω...). Πιθανότητα 1/4000 γεννήσεις!

 

Θα ήθελα πμ για στοιχεία παιδοουρολόγων-χειρουργών σε δημόσια νοσοκομεία και ιδιωτικές κλινικές Αθηνών, για να επισκεφθώ και να προετοιμαστώ προγεννητικά.

 

Είναι μάλλον πιθανό να δώσουν αντιβίωση με το που θα γεννηθεί και να προχωρήσουν εντός του πρώτου μήνα σε εγχείριση (έτσι είπε ένας κορυφαίος γιατρός που είδα). Θα ήθελα όμως και άλλες γνώμες

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ακόμα δεν έχω νέα... Από αυτά που διαβάζω στο ιντερνετ για τη δική μας περίπτωση μάλλον δεν γλιτώνουμε την εγχείριση γιατί υπάρχει ουρητηροκήλη και διπλό σύστημα (κινέζικα ξέρω...). Πιθανότητα 1/4000 γεννήσεις!

 

Θα ήθελα πμ για στοιχεία παιδοουρολόγων-χειρουργών σε δημόσια νοσοκομεία και ιδιωτικές κλινικές Αθηνών, για να επισκεφθώ και να προετοιμαστώ προγεννητικά.

 

Είναι μάλλον πιθανό να δώσουν αντιβίωση με το που θα γεννηθεί και να προχωρήσουν εντός του πρώτου μήνα σε εγχείριση (έτσι είπε ένας κορυφαίος γιατρός που είδα). Θα ήθελα όμως και άλλες γνώμες

 

sunsun σε ενδιαφέρει για Αγία Σοφία; Μπορώ να σου δώσω όνομα ουρολόγου εκεί... :D

 

Εύχομαι να μη χρειαστεί... για εγχείριση τουλάχιστον :( αλλά μόνο για θεραπέια... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Η κορούλα μου έχει υδρονέφωση την οποία είδαμε στον υπέρηχο β' επιπέδου.Έκανα αμνιοπαρακέντηση γιατί στα κορίτσια συνδέεται με το σύνδρομο down αλλά ήταν όλα καλά ευτυχώς σε αυτό το θέμα.Με το που γεννήθηκε αρχίσαμε αντιβίωση, κάναμε τον πρώτο υπέρηχο νεφρών στους 2 μήνες δεν έδειξε παλινδρόμηση αλλά συνεχίσαμε την αντιβίωση.Ο δεύτερος υπέρηχος στους 4 μήνες δεν έδειξε παλινδρόμηση αλλά η διάταση δεν είχε αλλάξει οπότε κάναμε κυστεογραφία στους 6 μήνες η οποία δεν έδειξε τίποτε ανησυχητικό, σταματήσαμε την αντιβίωση αλλά η διάταση παραμένει.Ευτυχώς δεν έχει κάνει καμία ουρολοίμωξη και έχουμε επανέλεγχο μόλις κλείσει τον πρώτο χρόνο.Το τρελό στη δική μου περίπτωση είναι ότι όλοι οι γιατροί που πήγα διέγνωσαν την υδρονέφωση προγεννετικά αλλά κανένας δεν είδε ότι το παιδάκι μου έχει ατροφικό χέρι και της λείπουν δύο δάχτυλα (symbractydactyly ένα στα 32.000 παιδιά)!Τουλάχιστον να ήμουν προετοιμασμένη ρε γαμώτο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

sunsun

 

Να σου ζήσει το μωράκι (αγόρι ή κορίτσι ;) και να είναι καλά.

Εμείς είμαστε από Ξάνθη, οπότε γνωρίζω κάποιους γιατρούς μονάχα στη Θεσσαλονίκη και έτσι δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και ίσως τελικά να μην χρειαστεί να κάνετε κάποια επεέμβαση. Ποτέ δεν ξέρεις ....

Διανώρα,

Ελπίζω να πάνε όλα καλά για σας και στην εξέταση που θα κάνετε όταν γίνεται ενός έτους να είναι ίδια η κατάσταση με τη διάταση. Κρίμα για το χεράκι της μικρής. :cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια σας για μια ακομα φορα..χτες κοριτσακια μου εκανα τον β'επιπεδου...γενικα το μωρο μας ειναι καλα και οι μετρησεις φυσιολογικες..οταν ομως μετρησαμε τα νεφρακια του μικρου μας,μας ειπε πως δακρινει μια διαταση του ενος νεφρου..θελει να το ξαναδουμε δε 2 μηνες περιπου..

 

το εχετε ξανακουσει κοριτσια μου αυτο?πρεπει να ανησυχησω??????

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησα και στο άλλο post αλλά στο ξαναλέω κι εδώ.

Μήπως εκεί που μετρούσε τις κοιλότητες στα νεφράκια του σου είπε ότι η μία ειναι μεγαλύτερη απο την άλλη??????

Σε ρωτάω γιατί ακριβώς το ίδιο είπαν και σε μένα και η αλήθεια είναι ότι κι εγώ ανυσήχησα τότε :shock::shock:

Μετά μου λέει ότι είναι πολύ συνηθυσμένο στα αγοράκια και δεν υπάρχει λόγος ανυσηχίας απλά ρίχνει λίγο το ποστοστό για σύνδρομο.......

Μην τρομάζεις λοιπόν καλή μου το αντράκι σου είναι μια χαρά........... :P:P

Καλό υπόλοιπο λοιπόν :wink:

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η εξέταση β'επιπέδου εμάς ήταν καλή, αλλά σ'όλες τις επόμενες ο γυναικολόγος έβρισκε τον έναν νεφρό διογκωμένο. Δεν έδειχνε ν'ανησυχεί ιδιαίτερα, σε αντίθεση μ'εμένα που όταν μου το είπε άρχισα να κλαίω λες & μου ανακοίνωσε δεν ξέρω & εγώ τι. Σε κάθε περίπτωση, ώσπου να γεννήσω & να του κάνουν υπέρηχο νεφρών μ'είχε φάει η αγωνία. Τελικά δεν ήταν τίποτε, μας διαβεβαίωσε & η παιδίατρος που είδε τον υπέρηχο & όλα μια χαρά.

 

Δεν ξέρω αν μοιάζουν οι περιπτώσεις μας, αλλά καταλαβαίνω πως νιώθεις.. Ακούς "νεφροί" & αμέσως σκέφτεσαι πως είναι από τα πιο ζωτικά όργανα & άρα δεν πρέπει να πάθουν τίποτε.. Δε θα είναι τίποτε σοβαρό, θα το δεις. Μια χαρά υγιέστατο είναι το ζουζούνι σου!

Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησα και στο άλλο post αλλά στο ξαναλέω κι εδώ.

Μήπως εκεί που μετρούσε τις κοιλότητες στα νεφράκια του σου είπε ότι η μία ειναι μεγαλύτερη απο την άλλη??????

Σε ρωτάω γιατί ακριβώς το ίδιο είπαν και σε μένα και η αλήθεια είναι ότι κι εγώ ανυσήχησα τότε :shock::shock:

Μετά μου λέει ότι είναι πολύ συνηθυσμένο στα αγοράκια και δεν υπάρχει λόγος ανυσηχίας απλά ρίχνει λίγο το ποστοστό για σύνδρομο.......

Μην τρομάζεις λοιπόν καλή μου το αντράκι σου είναι μια χαρά........... :P:P

Καλό υπόλοιπο λοιπόν :wink:

 

ααα.δεν μου ειπε για κοιλοτητες???μου ειπε αν θυμαμαι καλα τι εγραφε ..."ελαφρια διαταση δεξιου νεφρου"...δηλαδη υπαρχει ανησυχια για συνδρομο???δεν μου ειπε τιποτα απολα αυτα..σευχαριστω παντως για την απαντηση σου...και σου ευχομαι το καλυτερο..

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δηλαδη υπαρχει ανησυχια για συνδρομο???

 

Απλως αν ξεπερνάει ένα συγκεκριμένο μέγεθος αυξάνονται κάπως οι πιθανότητες.

 

Παρόλα αυτά όμως ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ, το πιο πιθανό είναι στον επόμενο υπέρηχο να μην φαίνεται καν η διαφορά...

 

(κι εμάς είχε δει κάτι τέτοιο ο γιατρός και είχαμε κατατρομάξει αλλά στον επόμενο υπέρηχο είχαν φτάσει περίπου στο ίδιο μέγεθος, οποτε ηρεμήσαμε...βέβαια ο άντρας μου μέχρι και στον τελευταίο υπέρηχο λίγο πριν γεννήσω ρώταγε το γιατρό "με το νεφρό εντάξει;;;;'' !!!!)

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω παντως ολες για τις απαντησεις..ευχομαι να ειναι κατι περαστικο..και προσπαθω να μην το σκεφτομαι γιατι θα τρελαθω..πανω στη χαρα μου ομως που ειδαμε και το μουτρακι του μπεμοη μας σε 3d αυτο με χαλαει λιγακι..και πιστευω ειναι λογικο..παντα ημουν φοβιτσιαρα απο την αρχη της εγκυμοσυνης...

 

ευχομαι να ειναι καλα!!!και το ιδιο ευχομαι και για τα δικα σας μωρουλια...

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω παντως ολες για τις απαντησεις..ευχομαι να ειναι κατι περαστικο..και προσπαθω να μην το σκεφτομαι γιατι θα τρελαθω..πανω στη χαρα μου ομως που ειδαμε και το μουτρακι του μπεμοη μας σε 3d αυτο με χαλαει λιγακι..και πιστευω ειναι λογικο..παντα ημουν φοβιτσιαρα απο την αρχη της εγκυμοσυνης...

 

ευχομαι να ειναι καλα!!!και το ιδιο ευχομαι και για τα δικα σας μωρουλια...

 

Καλησπέρα, Ντινούλα, τί μου κάνεις; Με το καλό ο μπεμπούλης σας και μην ανησυχείς για τίποτα! Εγώ, δεν έχω κάνει ακόμη β' επιπέδου αλλά αυτό που γράφεις το έχω ακούσει από φίλες έγκυες και εν τέλει δεν ήταν κάτι. Μάλλον είναι σύνηθες. Μην ανησυχείς, κοριτσάκι μου... Αν ήταν κάτι που χρήζει ανησυχίας πρώτος ο γιατρός σου θα σου το έλεγε... Όλα καλά, λοιπόν! Πολλά φιλάκια!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μην ανησυχείτε, σας μιλάω εκ πείρας.

 

Μετά απο πολύ αγχος αγωνία και κλάμα μολις το έμαθα στο β΄επιπέδου κάναμε τον υπέρηχο οταν ηταν 10 ημερών και τελικά κανένα πρόβλημα.

 

Τόσο αγχωμένη ήμουνα που μόλις γεννήθηκε ο μικρός εγω το δεύτερο πράγμα που είπα στους γιατρούς (το πρώτο ήταν "δώστε μου τα γυαλιά μου για να δώ τον μπέμπη") ήταν οτι είχε εμφανίσει στο β' επιπέδου ήπια διάταση και στους 2 νεφρούς (συγγενής υδρονέφρωση) και να το κοιτάξουν γιατί είχα αγχωθεί .

 

Να ξέρετε οτι αυτό κατα ενα πολύ μεγάλο ποσοστό φτιάχνει πριν ακόμα γεννηθεί το παιδάκι και ακόμα κι αν γεννηθεί και δεν έχει διορθωθεί μεσα στον πρώτο χρόνο συνήθως φτιαχνει μόνο του. Απλά θέλει προσοχή και καλώς που διαγνώστηκε για να έχετε το νού σας, άλλωστε εκτίμηση γίνεται μετά τη γέννηση του μωρού και είναι καλό γιατι προλαμβάνετε έτσι τις ουρολοιμώξεις που δεν είναι και οτι καλύτερο.

 

Εμένα πάντως στην 23η εβδομάδα είχε ήπια διάταση με μετρήσεις 5,8 και 5,3 στα νεφράκια του (φανταστείτε ακομα θυμάμαι απ' εξω τις μετρήσεις, τοσο ειχα αγχωθεί), και συνέχισαν να είναι μέχρι και τις τελευταίες εβδομάδες, αλλα όπως μου έλεγε και η γιατρός μνου δεν σημαίνει τίποτα.

Αρκεί το ποσοστο Α+Β επιπέδου να είναι καλό.

Αλλωστε σαν δεικτης απο μόνος του δεν αυξάνει τα ποσοστά για σύνδρομο απλα δεν τα ρίχνει κι άλλο.

Καλο υπόλοιπο εγκυμοσύνης και μην αγχώνεστε, απολαύστε την περίοδο αυτή γιατι ποσες φορες την ζούμε?

Με το καλό τα μωράκια σας :)

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όλες τις προηγούμενες. Ακριβώς το ίδιο συνέβη και σε μένα. Ο Β επιπέδου έδειξε ήπια διάταση νεφρού αλλά στον υπέρηχο που έκανα προχθές υποχώρησε. Αυτό είναι το πιο συνηθισμένο. Ακόμη όμως και αν δεν υποχωρούσε το πρόβλημα αντιμετωπίζεται με ήπια φαρμακευτική αγωγή μετά τη γέννηση του παιδιού. Δεν είναι κάτι ανυσηχητικό και συμβαίνει πολύ συχνά. Και εμείς άδικα είχαμε στεναχωρηθεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το να σου πω να μην ανησυχείς, μάλλον δεν λέει κάτι. Το ίδιο "πρόβλημα" είχε και η δική μου μπέμπα και η αλήθεια ήταν πως το σκεφτόμουν συνέχεια και αγχωνόμουν. Το είδαμε στο Β'επιπέδου (από μόνο του δεν λέει κάτι για σύνδρομο), το παρακολουθούσαμε και αργότερα για να δούμε πώς εξελίσσεται.

Ηταν, αν θυμάμαι καλά, γύρω στο 5,3. Ο γιατρός που μου έκανε το "μεγάλο" υπέρηχο μου είπε πως δεν είναι ασυνήθιστο. Παράλληλα, παρακολουθούσαμε και την ποσότητα του αμνιακού υγρού, για να διαπιστώσουμε πως το έμβρυο ουρεί κανονικά. Η "συγγενής υδρονέφρωση" εξακολουθούσε να υπάρχει μέχρι και δύο, περίπου ημέρες προτού γεννήσω. Τότε μου είπε ο γιατρός μου πως οι νεφροί έχουν περισσότερο "κανονικό" μέγεθος. Και τελικά, όταν με το καλό γεννήθηκε η μπέμπα κάναμε τον πρώτο υπέρηχο στο μαιευτήριο, που δεν έδειξε πρόβλημα και, μετά από συμβουλή της παιδιάτρου, κάναμε άλλον έναν μετά από ένα μήνα, ο οποίος ήταν επίσης χωρίς πρόβλημα.

Από όσο μου είχε πει ο γιατρός, αν η διάταση υπήρχε και μετά τη γέννα, έπρεπε να το γνωρίζει ο παιδίατρος. Πιθανότατα το μωράκι θα έπαιρνε αντιβίωση για κάποιο διάστημα (μήνες ή και χρόνο) για προληπτικούς λόγους, διότι το μεγαλύτερο πρόβλημα που μπορεί να δημιουργήσει είναι να προσβληθεί το μωράκι από ουρολοίμωξη. Τίποτα σοβαρό, τίποτα μη αντιμετωπίσιμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ευχαριστώ για τα μηνύματα... Η μικρή με το που γεννήθηκε μπήκε 2 μέρες στη μονάδα προληπτικά και μετά ζυγίζανε τις πάνες να δουνε αν ουρούσε κανονικά. Ολα καλά στον πρώτο υπέρηχο την πρώτη μέρα, που είδε ο Δρ. Παπαδόγιαννης από το Παίδων, είπε οτι δεν είναι τόσο ανησυχηγική η υδρονέφρωση. Ο πρώτος γιατρός που έκανε μετά από 15 μέρες υπέρηχο, είπε οτι μετά την 3η μέρα της γέννησης έπρεπε να κάνουμε υπέρηχο οπότε δεν λέει τίποτα ο πρώτος. Η γνώμη του ήταν να κάνουμε κυστεογραφία, και μετά μάλλον επέμβαση προληπτικά.

 

Άλλος γιατρός που είδε τον υπέρηχο το δεύτερο, πρότεινε να μην κάνουμε τίποτα αν δεν παρουσιαστεί πρόβλημα, αλλά όταν παρουσιαστεί προτείνει την επέμβαση που είναι πιο "δραστική", να επέμβουν δηλαδή στο πάνω μέρος του νεφρού.

 

Κυστεογραφία θα κάνει την Πέμπτη και βλέπουμε. Κλίνω στην προληπτική επέμβαση.

 

όσο για την απλή υδρονέφρωση, η τάση είναι να μην επεμβαίνουν χειρουργικά γιατί υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να διορθωθεί το πρόβλημα από μόνο του. Ψάξτε το, ψάξτε το

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

http://www.gosh.nhs.uk/factsheets/families/F050193/index.html

 

εδώ θα βρείτε πληροφορίες για το θέμα που σας ενδιαφέρει (αλλά είναι στα αγγλικά :( ). Ο γιος μου βρίσκεται σε αυτό το νοσοκομείο, έτσι ξέρω από πρώτο χέρι ότι έχει πολύ καλούς νεφρολόγους.

 

εύχομαι το καλύτερο για όλα τα παιδάκια. Κανένα μωράκι δεν αξίζει να γεννιέται άρρωστο. Τουλάχιστον έχουμε ελπίδα ότι, αν και περνάνε δύσκολα τώρα, έχουν την ευκαιρία να μεγαλώσουν και να μην θυμούνται τίποτα από όλα αυτά....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Και το δικο μας μωράκι έχει ήπια υδρονέφρωση και στους δυο νεφούς πράγμα που διαγνώστηκε πριν από τον β επιπέδου. Συζήτηα το θέμα με την παιδατρο που παρακολουθεί και τον π΄ρωτο μου γιο και μου ειπε οτι η συνήθης πρακτική είναι να μην κανουμε τίποτα παρα μόνο τακτικες εξετάσεις εκτός και αν παρουσιαστεί ουρολοίμωξη.

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites

εκτός και αν παρουσιαστεί ουρολοίμωξη

 

Αυτό κάπως μου 'ρχεται... Δεν είναι και απλή η ουρολοίμωξη... Μπορεί να δημιουργηθεί βλάβη στα νεφρά.

 

Επίσης, αν πάθει μια φορά μετά κάθε φορά που θα έχει λίγο πυρετό ή θα παραπονιέται για την κοιλιά της θα τρέχουμε για καλλιέργειες και υπέρηχους!

 

Όπως και να 'χει δεν θα βιαστούμε και θα πάρουμε γνώμες από όσους γιατρούς μπορούμε. :?

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πήραμε και άλλη γνώμη από κορυφαίο παιδονεφρολόγο. Μας συνέστησε να γίνει η επέμβαση όσο νωρίτερα γίνεται για να μη δημιουργηθεί βλάβη στο νεφρό. Είμαι αρκετά προετοιμασμένη. Κλείσαμε για την Πέμπτη χειρουργείο. :(

 

Η δική μας περίπτωση είναι διαφορετική οπότε μην συγκρίνετε όσες έχουν τα μωρά σας απλή υδρονέφρωση. Ακούστε τους γιατρούς σας.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πήραμε και άλλη γνώμη από κορυφαίο παιδονεφρολόγο. Μας συνέστησε να γίνει η επέμβαση όσο νωρίτερα γίνεται για να μη δημιουργηθεί βλάβη στο νεφρό. Είμαι αρκετά προετοιμασμένη. Κλείσαμε για την Πέμπτη χειρουργείο. :(

 

Η δική μας περίπτωση είναι διαφορετική οπότε μην συγκρίνετε όσες έχουν τα μωρά σας απλή υδρονέφρωση. Ακούστε τους γιατρούς σας.

 

Sunsun, θα μπορούσες να μου στείλεις με πμ το όνομα της παιδονεφρολόγου σας? Καλού κακού να την έχω στα υπ'όψιν γιατί κι εμείς πάσχουμε από υδρονέφρωση και πρέπει να δράσουμε αν δεν καταφέρουμε να το αντιμετωπίσουμε μέχρι τη γέννα.

Να πάνε όλα καλά με το μωρό σου στο χειρουργείο. Θα σε σκεφτόμαστε και θα ευχόμαστε το καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

Σου έστειλα πμ. Το ακυρώνουμε το χειρουργείο γιατί πήραμε και από άλλους γνώμες και φοβόμαστε μήπως κάνουμε κάτι βιαστικά και δημιουργηθεί παλλινδρόμηση ενώ δεν έχει. Υπάρχει 25% πιθανότητα λένε.

 

Αν έχετε να προτείνεται και άλλους χειρουργούς παιδοουρολόγους εκτός από τον Δρ. Ζ....νο και τον Δρ. Τσ.....δη παρακαλώ στείλτε μου πμ., όπου και αν είναι αυτοί.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα, και εμείς έχουμε το ίδιο πρόβλημα. Το μωρό μας είναι 22 ημερών και του χορηγούμε αντιβίωση από την πρώτη μέρα. Έχουμε κάνει εξετάσεις στο Παίδων, με παρακολούθηση από χειρουργο παιδοουρολόγο. Η διάγνωση είχε γίνει τον 8ο μήνα από τον γυναικολόγο.

Ελπίζουμε και εμείς να καταφέρει ο μπέμπης μας να το ξεπεράσει όσο το δυνατόν ταχύτερα... :idea:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...