Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δημιουργια συλλόγου - σωματειου φιλανθρωπιων - βοηθειας...


Marilena

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΟΛΟΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ Νικακι μου !!! ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ !!!

 

κοριτσια οκ αυτο που λετε για τα Χριστουγεννα, ειναι ασχετο με την ιδρυση του συλλόγου... Ο σύλογγος ειπαμε να γινει πρώτον ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΟΥΜΕ (οσες και οσοι θελουμε) και δευτερον για να εχουμε νομικα ΠΑΡΟΥΣΙΑ και ΥΠΟΣΤΑΣΗ....

Αλλιως ειναι και αλλα τα δικαιωματα... :wink:

Link to comment
Share on other sites

1)Μαριλένα

2) maria

3) zana

4) demi

5) pam

6) Jean

7) katrin

8. Ειρήνη

9) Κατερινα (ειναι και εδω μελος αλλα δεν πολυμπαινει katerinahim)

10) ΡΟΥΛΑ

11)maria70

12)ssidi

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Ουπς έχουμε λίστα...

 

1)Μαριλένα

2) maria

3) zana

4) demi

5) pam

6) Jean

7) katrin

8. Ειρήνη

9) Κατερινα (ειναι και εδω μελος αλλα δεν πολυμπαινει katerinahim)

10) ΡΟΥΛΑ

11)maria70

12)ssidi

12)Νίκη

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εννοείται πως είμαι κι εγώ μέσα!!!

1)Μαριλένα

2) maria

3) zana

4) demi

5) pam

6) Jean

7) katrin

8. Ειρήνη

9) Κατερινα (ειναι και εδω μελος αλλα δεν πολυμπαινει katerinahim)

10) ΡΟΥΛΑ

11)maria70

12)ssidi

12)Νίκη

13) elenak

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

καταρχας χαιρομαι ΠΑΑΑΑΑΑΡΑ πολυ που ηδη μαζευτηκαμε 13 ατομα σε μια μερα !!! Βεβαια ελπιζω σε μεγαλυτερη συμμετοχη μιας και αυτη τη στιγμη το φορουμ απαριθμει 908 μελη (παει φουλ να τα χιλιασει !!! :D ) !!!

 

Θα ηθελα να διευκρινήσω ότι ισως κάποιοι να θέλουν αλλα να "φοβούνται" ... Δεν προκειται να κανουμε κατι περιεργο... Απλα να βοηθήσουμε...

 

Επίσης να θυμίσω οτι χρειαζόμαστε εναν ΔΙΚΗΓΟΡΟ αρχικά... άν κάποιος εδω μέσα μπορεί να βοηθήσει...

 

Επιπλέον, εφόσον βλέπω ότι θέλουμε, αρα μπορούμε να το κάνουμε, τι λέτε για να βρούμε κι ένα ονοματάκι για το σύλλογο μας ? (Παρα ειμαι ρομαντικη ?) :wink:

Link to comment
Share on other sites

Στα τετραδια και τα σχολικα μπορω να βοηθησω εγω ...αν οργανωσετε κατι δηλ βοηθεια για καπου θα τα παρουμε σε εξευτιλιστικες τιμες και θα ψησω και τον ιδιοκτητη να κανει μια γενναιοδωρη προσφορα συν την δικη μου βεβαια..

Link to comment
Share on other sites

Έλαβα ηδη την πρωτη απάντηση από τον Λουκα (δικηγόρος) και σας μεταφέρω τα εξής :

 

"Ένας συλλογος για να συσταθει χρειάζεται να συνταχθεί ενα καταστατικό και να υπογραφεί από τουλάχιστον είκοσι (20) ιδρυτικά μέλη.

Μετά, αυτό το καταστατικό υποβάλλεται για έγκριση στο Πρωτοδικείο της έδρας του σωματείου για έγκριση.

Αφού εκδοθεί η απόφαση του Δικαστηρίου, αποστέλλεται μαζί με το καταστατικό στην τοπική Νομαρχία για καταχώρηση, καθώς επίσης και στο Δελτίο Δικαστικών Δημοσιεύσεων του Ταμείου Νομικών.

Μετά από αυτές τις καταχωρήσεις ενεργοποιείται ο σύλλογος.

Η διαδικασία δεν είναι ιδιαίτερα χρονοβόρα, ούτε και πολύ ακριβή, αν λάβεις υπόψη ότι τα έξοδα μοιράζονται σε τουλάχιστον είκοσι (20) άτομα."

 

Οπότε ελπίζω ΝΑ ΜΑΖΕΥΤΟΥΜΕ ΤΑ 20 άτομα και αν κάποιος ή κάποια διαφωνήσει στην πορεία με ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ, παρακαλώ να το δηλώσει για να ξέρουμε που βαδίζουμε...

Πάντως περιμενω μεγαλύτερη ανταπόκριση... ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΑΓΟΡΙΑΑΑ !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαριλένα πες και την τιμή γιατί χωρίς αυτό πως θα απαντήσουν όλοι χωρίς να ξέρουν πόσο πάει το μαλλί?

Και μετά τι φορολογικές υποχρεώσεις έχει ένας σύλλογος, ξέρεις τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Τα οικονομικα τα εχω ζητησει ηδη απο τον Λουκα, και οσο για τα φορολογικα, περιμενω καποιος που να ειναι Λογιστης εδω μεσα να μου πει, αλλιως μολις μπορεσω θα παρω εναν δικο μου ( αν και οι γυναικες της Τήνου μου ειπαν οτι το μονο που κανουν ειναι μια συγκεντρωτικη καθε χρονο).... Αυτα...

Link to comment
Share on other sites

μην αγχωνεσαι ανετα θα βρουμε 20 ατομα...η νασφσικα αν και δεν μιλησα ακομα σιγουρα θα ειναι μεσα ...

και απο θεσσαλονικη οικονομικα θα μας στηριξουν γνωστοι και φιλοι ...

Link to comment
Share on other sites

Ρε Ντεμακι.... ξερεις τι ηθελα να κανω πριν ? Αλλα σκεφτηκα οτι μπορει να μου θυμωσεις !! Ηθελα να ανοιξω στο τοπικ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ για εσενα γιατι τα αξιζεις !!!! Το γιατι το καταλαβαινεις !!!

 

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ !!!

Κι εγω θα κανω ΤΑ ΠΑΝΤΑ και θα βρουμε βοηθεια ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ !!!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'όλα πρέπει να συνταχθεί καταστατικό

Κατάθεση στην Δ.Ο.Υ, Τμήμα ΦΠΑ (Άνευ παραβόλου)

Κατάθεση στο Πρωτοδικείο

Επιστροφή με το υπογγεγραμμένο στην Δ.Ο.Υ. και λήψη ΑΦΜ από το Μητρώο

ΠΡΟΣΟΧΗ ΘΕΛΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΦΜ ΤΩΝ ΥΠΟΓΡΑΦΟΝΤΩΝ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ

ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΕΝΟ ΕΝΤΥΠΟ Μ7 (ΣΧΕΣΕΩΝ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΩΝ)

ΕΝΤΥΠΟ Μ3, ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΟ

ΑΝ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΡΑΦΕΙ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΩΣ ΕΙΣΦΟΡΑ ΜΕΛΩΝ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΦΟΡΟΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ, ΤΑΜΕΙΟ ΝΟΜΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΑΜΕΙΟ ΠΡΟΝΟΙΑΣ

 

ΘΕΩΡΗΣΗ ΒΙΒΛΙΟΥ ΕΣΟΔΩΝ ΕΞΟΔΩΝ

ΘΕΩΡΗΣΗ ΒΙΒΛΙΟΥ ΤΑΜΕΙΟΥ

 

ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΩ ΠΙΟ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ

 

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παιδια εγω τωρα θα γραψω τη γνωμη μου...ελπιζω να μην παρεξηγηθω γι' αυτο που θα πω. Απλα επειδη συνηθιζω να λεω αυτο που εχω στο μυαλο μου...

Λοιπον, η εικονα που εχω εγω στο μυαλο μου για βοηθεια ειναι πιο απλουστευμενη. Ολα αυτα τα διαδικαστικα που διαβασα οτι χρειαζονται με κουρασαν απλα και μονο με την αναγνωση. Αν επικεντρωθουμε στην προσπαθεια που αναφερεται πιο πανω νομιζω θα χασουμε την ουσια και τον αυθορμητισμο με τον οποιον εκφραστηκε απο ολους εδω μεσα η προθυμια να προσφερουμε. Μου φαινεται δυσκολο, χρονοβορο και μερικως ανεφικτο να γινει.Οταν συμφωνησα στην συσταση σωματειου ομολογω οτι δεν ηξερα τι χρειαζοταν. Κι αν θελετε: Δεν γουσταρω να δινω λογαριασμο στο κρατος για το τι προσφερω τη στιγμη που η προνοια ειναι δουλεια του κρατους κι αυτην την δουλεια δεν την κανει. Ποιος θα τρεξει για ολα αυτα; Εγω τουλαχιστον, δεν μπορω. Δεν εχω χερια ν' αφησω το παιδι.

Η εικονα που ειχα για βοηθεια ήταν να μιλησουμε ως ανθρωποι, ως μια ομαδα γονιων που θελει να προσφερει με διαφορες στεγες φιλοξενειας: Παιδια τι σας λειπει; κανουμε εναν ερανο μεταξυ μας, αδειαζουμε τα ντουλαπια της κουζινας και τις ντουλαπες, το σφυραμε και σε συγγενεις και φιλους, τα φορτωνουμε σε κουτες σε 2-3 αμαξια και παμε επισκεψη... (μακαρονια, ρυζια, γαλατα, μπισκοτα, πανες, χαρτια υγειας, υλικα για τοστ, χυμους και δεν συμαζευεται)

Μπορουμε να θετουμε εναν στοχο καθε μηνα και οταν τον επιτυγχανουμε να κανουμε ντου.

Ειπα απλα τη γνωμη μου ετσι; Δεν επιβαλλω κατι. Αν εξακολουθειτε να θελετε να ιδρυσουμε σωματειο εγω θα σας στηριξω με ολες μου τις δυναμεις. Κανω απλα μια προταση που νομιζω ειναι πιο εφικτη.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ μια σκέψη?

 

Μηπως ειναι καλυτερα να δίνουμε λεφτά?

 

Εννοώ ότι αν ειναι να αγοράσει ο καθένας μας κάτι και να το στείλει (σε περιπτωσεις που δεν στελουμε μεταχειρισμενα), μηπως ειναι καλύτερα το ποσο που σκοπεύει να διαθέσει να το δώσει κατευθειαν?

 

Απλά σκέφτηκα μηπως σας σύλλογος, με αφμ να έχουν άκρες και να αγοράζουν πράγματα ποιο φτηνά, και έτσι με το ποσό που μπορεί να διαθέσει ο καθένας μας να αγοραστουν παραπάνω αγαθά..

 

Δεν ξέρω αν συμβαίνει έτσι, αλλά μου φαίνεται λογικό να συμβαίνει κάτι τέτοιο

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά λεφτά σε συλλόγους κλπ. δεν δίνω γιατί τα ματάκια μου έχουν δει πολλά.

Όπως είπε και η Jean, πέστε μου που υπάρχει ανάγκη και θα αφήσω νηστικό το δικό μου το παιδί που τα έχει όλα, προκειμένου να ταϊσω ένα άλλο που δεν έχει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως Μαρια μου τιποτα δεν ειναι αδιανοητο στις μερες μας...

 

Αλλωστε νομιζω οτι θα ειναι πιο ευκολο για πολλους που δεν ειναι ανετοι οικονομικα να δωσουν αντικειμενα που εχουν σε αριστη κατασταση, ρουχα, παιχνιδια ή ακομη και εθελοντικη εργασια. Ειμαι προθυμη να βαψω, να ξεχορταριασω, να συνοδεψω παιδια σε εκδηλωσεις. Για σκεφτειτε να ψησουμε γαλοπουλες να τους παμε τα χριστουγεννα, μελομακαρουνα, κουραμπιεδες. νομιζω ειναι σημαντικο να νιωθουμε κι εμεις την ικανοποιηση οτι βοηθαμε, να γεμισουμε κι εμεις μεσα μας, να χαρουμε, ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΣΤΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ βλεποντας μας. Δινοντας απλα και μονο λεφτα καπου ειναι μια συνηθεια που ευκολα θα κοπει. Ενω αν παιρνουμε κι εμεις κατι απ' αυτο, οπως η χαρα του να δινεις, πολυ γρηγορα θα μας γινει εθισμος.

Link to comment
Share on other sites

έχετε δίκιο, απλά μου φαίνεται αδιανόητο μερικοί να τρώνε λεφτά που συγκεντρώνονται για τέτοιους σκοπους... :(:(

 

ΓΙΟΥΡΟΥΣΙ κάνουνε, όχι απλώς τα τρώνε.. δεν αφήνουνε ούτε για οδοντογλυφίδες.

Link to comment
Share on other sites

Να τα δώσουμε τα χρήματα απευθείας που? στο μωρό των 8-9 μηνών?

 

Το χαμόγελο του παιδιού ας πούμε πιστεύω και από τι έχει αποδείξει κάνει σημαντικό έργο.

 

Τώρα ο σύλλογος που λέμε είναι αδύνατον να το αποφασίσουμε σήμερα και να δημιουργηθεί αύριο, υπάρχουν και κάποιες διαδικασίες - και καλά κάνουν και υπάρχουν κατά εμέ- γιατί διαφορετικά κάθε γειτονιά θα είχε και από ένα σύλλογο. Τώρα τα διαδικαστικά μη σας φοβίζουν, αν υπάρχει θέληση όλα γίνονται σιγά σιγά, αρκεί να μπορούν να τρέξουν κάποια άτομα. Ας πούμε εγώ για παραδειγμα μπορώ να βοηθήσω οικονομικά αλλά δυστηχώς με την δουλειά και τα τρία παιδιά δεν μπορώ να συμμετέχω στο τρέξιμο.

 

Πίστευω ότι αρχικά εμείς που ενδιαφερόμαστε θα έπρεπε να κάνουμε μία συνάντηση για να το συζητήσουμε το θέμα.

 

ΟΧΙ ΠΑΝΙΚΟΣ! Ψάχνουμε να βρούμε ένα τρόπο που θα μπορούμε να βοηθάμε ουσιαστικά....περιμένω γνώμες....

Link to comment
Share on other sites

Ημουν ετοιμη να μπω να σας γραψω οτι θα σταματαγα εδω το θεμα... μετα απο καποια σχολια που δεν μου αρεσαν (στο τσατ)... Επειδη ομως αυτοι που τα κανουν αυτα τα σχολια δεν εχουν το θαρρος να μπουν και να τα γραψουν εδω μεσα... Κι επειδη βλεπω οτι μπορει να μην ειμαστε ακομα 20... αλλα ειμαστε καποιοι ... λίγοι... με οραμα, ονειρο κι ελπιδα...

Συνεχιζω κανονικα....

 

Μαρακι κι εγω στην αρχη τρομαξα με τα διαδικαστικα... αλλα οκ, σε λιγο καιρο θα μπορω να τρεξω εγω... Απλα σιγα σιγα... κι εγω αυτο λεω...

 

Μια πρωτη κρουση θα κανουμε στις συναντησεις που κανουμε και βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Μαριλενα μου ελπιζω να μην σε στενοχωρησα με κατι που εγραψα... Μια προταση κατεθεσα και εννοειται οτι συμφωνω και δηλωνω παρουσα στην οποια πρωτοβουλια παρθει...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...