Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φιλοι;


mariantinos

Κατά πόσο άλλαξαν οι παρέες σας απ την στιγμή που γίνατε μαμάδες;  

882

  1. 1. Κατά πόσο άλλαξαν οι παρέες σας απ την στιγμή που γίνατε μαμάδες;



Recommended Posts

Δυστυχώς θα γραψω οτι... δεν πιστευω πλεον στη φιλια... τον μονο φιλο που θεωρω οτι εχω και μαλιστα κολλητο ειναι ... ο αντρας μου. Ειδικα ομως σημερα που γραφω ειναι δυσκολη μερα οποτε μη με λαμβανεται πολυ υπ' οψιν.Αυτααααα :(

msEMp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θέλω να επισημάνω ότι για μένα είναι δύο διαφορετικά πράγματα η παρέα και ο φίλος.

Οι παρέες προσαρμόζονται σύμφωνα με τα ενδιαφέροντα σου την κάθε στιγμή της ζωής σου. Μου φαίνεται πολύ λογικό το γεγονός να κάνεις περισσότερο παρέα απο την στιγμή που αποκτάς παιδιά με άλλους γονείς. Τα ενδιαφέροντα την δεδομένη στιγμή έχουν διαφοροποιηθεί αρκετά απο την προηγούμενη ζωή σου. Εννοείται βέβαια ότι επιλέγεις να κάνεις παρέα με κάποιον που τον συμπαθείς,σου ταιριάζει και σέβεται την ύπαρξη σου. Μπορεί φυσικά να είναι και ο καλύτερος σου φίλος ή απλά φίλος απο παλιά.

Φίλος για μένα είναι κάτι πιο βαθύ! Μπορεί να μη βγαίνω τακτικά μαζί του γιατί οι περιστάσεις δεν ευνοούν, μπορεί να έχω να τον συναντήσω ένα χρόνο και παραπανώ ίσως, μπορεί να μη μιλάμε στο τηλέφωνο καθημερινά.....κλπ.....

Φίλος για μένα είναι κάποιος που νοιάζεσαι και αγαπάς, που κάθε στιγμή της ζωής σου ευχάριστη ή δυσάρεστη μπορείς να ακουμπήσεις πάνω του, που σε κάνει να νοιώθεις άνετα να του πεις την γνώμη σου ή κάτι που σε απασχολεί, μπορείς να του ζητήσεις την γνώμη του. Φίλος για μένα είναι αυτός που σ΄αγαπάει όπως είσαι κάθε μέρα!

Θέλω να πιστεύω ότι αυτοί που έχουν ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου το ξέρουν, και αν δεν τους έχω κάνει να το νοιώσουν θα προσπαθήσω πάλι.

anastasia76 χαίρομαι που ο καλύτερος σου φίλος είναι ο άντρας σου! και μένα είναι! Πιστεύω ότι σίγουρα υπάρχει κάποια-ος φίλη-ος που σε αγαπά και σε εκτιμά και ας μην είναι δίπλα σου καθημερινά. Ετσι πάλι θέλω να πιστεύω ότι ισχύει και για μένα. Μακάρι να μη κάνω λάθος!

«Δικαίωμα δεν είναι κάτι που σου δίνει κάποιος, αλλά κάτι που κανείς δεν μπορεί να σου πάρει». Ramsey Clark

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να επισημάνω ότι για μένα είναι δύο διαφορετικά πράγματα η παρέα και ο φίλος.

Οι παρέες προσαρμόζονται σύμφωνα με τα ενδιαφέροντα σου την κάθε στιγμή της ζωής σου. Μου φαίνεται πολύ λογικό το γεγονός να κάνεις περισσότερο παρέα απο την στιγμή που αποκτάς παιδιά με άλλους γονείς. Τα ενδιαφέροντα την δεδομένη στιγμή έχουν διαφοροποιηθεί αρκετά απο την προηγούμενη ζωή σου. Εννοείται βέβαια ότι επιλέγεις να κάνεις παρέα με κάποιον που τον συμπαθείς,σου ταιριάζει και σέβεται την ύπαρξη σου. Μπορεί φυσικά να είναι και ο καλύτερος σου φίλος ή απλά φίλος απο παλιά.

Φίλος για μένα είναι κάτι πιο βαθύ! Μπορεί να μη βγαίνω τακτικά μαζί του γιατί οι περιστάσεις δεν ευνοούν, μπορεί να έχω να τον συναντήσω ένα χρόνο και παραπανώ ίσως, μπορεί να μη μιλάμε στο τηλέφωνο καθημερινά.....κλπ.....

Φίλος για μένα είναι κάποιος που νοιάζεσαι και αγαπάς, που κάθε στιγμή της ζωής σου ευχάριστη ή δυσάρεστη μπορείς να ακουμπήσεις πάνω του, που σε κάνει να νοιώθεις άνετα να του πεις την γνώμη σου ή κάτι που σε απασχολεί, μπορείς να του ζητήσεις την γνώμη του. Φίλος για μένα είναι αυτός που σ΄αγαπάει όπως είσαι κάθε μέρα!

Θέλω να πιστεύω ότι αυτοί που έχουν ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου το ξέρουν, και αν δεν τους έχω κάνει να το νοιώσουν θα προσπαθήσω πάλι.

anastasia76 χαίρομαι που ο καλύτερος σου φίλος είναι ο άντρας σου! και μένα είναι! Πιστεύω ότι σίγουρα υπάρχει κάποια-ος φίλη-ος που σε αγαπά και σε εκτιμά και ας μην είναι δίπλα σου καθημερινά. Ετσι πάλι θέλω να πιστεύω ότι ισχύει και για μένα. Μακάρι να μη κάνω λάθος!

 

ΠΑΡΆ ΠΟΛΎ ΣΩΣΤΉ!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα ο αντρας μου εκτος απο φιλος μου ειναι και κολλητος μου,αδελφος μου και εραστης μου!!!!Ειμαστε 21 χρονια μαζι,απο το λυκειο...Μια ολοκληρη ζωη!Με τρομαζει καμμια φορα αυτο...:roll:

 

Οσον αφορα τους πραγματικους φιλους,ειναι λιγοι...αλλα αν τους βρεις κρατανε για μια ζωη...Δυσκολο αλλα οχι ανεφικτο :-D

 

Link to comment
Share on other sites

εγω με τον αντρα μου ειμαστε μαζι απο το 2000 οταν πηγαιναμε 2 λυκειου...οταν γνωριστηκαμε ηθελα να τον γνωρισουν κ οι φιλεσ μου...μεγαλη υποθεση να ταιριαξουν οι φιλες μας με το αγορι μας,παρολα αυτα δεν ειχα προβλημα!ειμασταν μια παρεα απο τεσσερα κοριτσια με τα οποια η μια ειναι η κουμπαρα μου κ κανουμε τρελη παρεα τα 4 μας κ με τα αλλα 2 κοριτσια κ τα αγορια τους οποτε μας το επιτρεπει η καθημερινοτητα βρισκομαστε!!!βεβαια στην παρεα εχουν προστεθει κι αλλα ατομα...ο γιος μου ειναι το μοναδικο παιδι κ ομολογο οτι ολοι στην παρεα με βοηθουν πολλυ κι ετσι μπορουμε να τους ακολουθουμε παντου!!!αυτα απο εμενα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είσαι πολύ τυχερή.

 

κι εγω ημουν μαζι με την νυφη μου...εχουν μια εβδομαδα διαφορα τα μωρακια μας :D αλλα κ πολλες κοπελες απο την δουλεια μου γεννησαν κανα 2 με 5 μηνες αργοτερα κ τα λεμε στο τηλ...τωρα εχω 2 φιλες μου που ειναι μαζι στον 3ο μηνα...οποτε θα εχει κ παρεα το μπουμπουκι μου αργοτερα!!!!:cool:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα , κοιταξτε , γενικοτερα πιστευω οτι υπαρχει φιλια οχι βεβαια στο βαθμο που το ενοιωθα οταν δεν ειχα παιδια . Τωρα κακα τα ψεμματα δεν με ενδιαφερει και τοσο πολυ, και μενα ο κολητος μου ειναι ο αντρας μου , σε εκεινον λεω τα παντα , οτιδηποτε εχω ,πιστευω στη φιλια και εχω φιλες , τη μια κιολας την εκανα και νουνα στον Κωνστνατινο και ετσι γιναμε συγγενεις τη Ρενα οντως την εχω σαν αδελφη μου αλλα μονο αυτη . Κατα αλλα θα βγω για καφε ,θα παρω τηλ στις αλλες φιλες μου αλλα δεν προκειται να τους πω και τιποτα , προσφατα ειχα πει σε μια απο τις καλες μου φιλες οτι θα επισκεφτω εναν πνευμονολογο για ενα προβληματακι που ειχα εεεε ουτε με ξαναρωτησε τι εγινε , ενω εγω απο την αλλη τη ρωτησα 1-2 φορες πως παει το προβλημα με τη μεση της , επειτα στην ιδια εχω εξηγησει πολλες φορες επειδη εκεινη ρωτουσε οτι ο οταν ο Πανος εχει υπηρεσια ειναι 24ωρο ολοκληρο εεεε πριν λιγες μερες παλι με ρωτουσε . Γενικως δεν λεω οτι δεν με αγαπαει και εγω την αγαπαω αλλα ειναι στον κοσμο της εντελως και καλα κανει . Οι φιλοι πλεον ειναι καλοι για να πιεις εναν καφε , να περασεις ευχαριστα λιγες ωρες .Για τα σοβαρα υπαρχουνε οι συγγενεις ή ο συντροφος μας ( και οπως ξαναειπα εγω προσωπικα μεσα στους συγγενεις εχω βαλει και την Ρενα τη νουνα του κωνσταντινουλη μου )

Link to comment
Share on other sites

Εμένα άλλαξαν πάρα πολύ οι σχέσεις από την γέννηση του πρώτου παιδιού.. φαντάζομαι ότι τώρα με το δεύτερο θα απομακρυνθούν όλες τελείως.. στην αρχή έδειξα κατανόηση αφού ήμουν 23 χρ. ήταν ξαφνική η εγκυμοσύνη, ο γάμος άρων άρων και τους ήρθε κεραμίδα... αλλά τώρα 6 χρόνια μετά δεν έχει αλλάξει κάτι προς το καλύτερο.. ίσως φταίει ότι καμμια τους δεν έχει ακόμα παιδί και ούτε έχουν παντρευτεί.. τί να πωωω

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω στη φιλία, ακόμη και τώρα που νιώθω πληγωμένη από αδερφική μου φίλη. Είχα την τύχη να έχω 3 ανθρώπους στη ζωή μου που τους είχα σαν αδέρφια, τώρα μείνανε οι 2 δυστυχώς και παρόλο που έχει περάσει 1,5 χρόνος από τότε που η 3 της παρέας με πρόδωσε εγώ δεν μπορώ να το ξεπεράσω. Κορίτσια βρίσκομαι πραγματικά σε πένθος!!!! Νιώθω φοβερή απογοήτευση και πονάω πολύ, ίσως γιατί πραγματικά δεν το "είδα να έρχεται" δεν μπορούσα να φανταστώ τη ζωή μου χωρίς αυτούς τους 3 ανθρώπους. Είμαστε μαζί από παιδιά - έφηβοι και πραγματικά μου στοίχησε πολύ. Φυσικά με σώζει το γεγονός ότι έχω τους άλλους δύο φίλους μου που υπεραγαπώ αλλά σίγουρα δεν αναπληρώνουν το κενό της τρίτης...

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σίγουρα άλλαξαν κάποια πράγματα στις παρέες, αλλά όχι αναγκαστικά προς το χειρότερο. Βέβαια αραίωσαν πολύ και οι επισκέψεις και οι έξοδοι. Με οικογένειες που έχουν παιδιά ανανεώθηκαν ή συσφίχτηκαν οι σχέσεις, πρώτα πρώτα λόγω κοινών ενδιαφερόντων και ύστερα επειδή δείχνουν πολύ μεγαλύτερη κατανόηση με τη χαλαρότητα και την ευελιξία που αναγκάζεσαι να έχεις όταν γίνεσαι γονιός. Ραντεβού του τύπου "ξεκινάμε για το πάρκο όταν είμαστε έτοιμοι, κι όποιοι φτάσουν πρώτοι στέλνουν SMS στους άλλους", ακυρώσεις την τελευταία στιγμή γιατί όλο και κάποιο μωρό είναι άρρωστο, επιλογή καφετέριας ανάλογα με την προσβασιμότητα και τους χώρους μη καπνιστών, το να φλυαρούμε περπατώντας με τα καροτσάκια γιατί τα μωρά βαριούνται στο καφέ μετά από μισή ώρα, αστεία που μόνο γονείς τα καταλαβαίνουν (του τύπου: "πριν γεννηθεί το μωρό λέγαμε ότι τα παιχνίδια του θα τα έχουμε αποκλειστικά σε ένα δωμάτιο" και όλοι οι άλλοι γονείς να λύνονται στα γέλια).

Με τους άλλοις αραίωσαν οι συναντήσεις, μπαίνει στη μέση και η ζήλια ή η έλλειψη κατανόησης, αλλά τουλάχιστον όσο είναι δυνατόν από την πλευρά μας προσπαθούμε να μην ξεκόψουμε τελείως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας και από μένα, εγώ όπως έχω ξαναπεί σε άλλο θέμα δεν έχω ακόμη παιδάκι.Ωστόσο διαβάζοντας τις παραπάνω απόψεις, θέλω να αναφέρω κι εγώ τη δική μου εμπειρία.Εδώ και ένα χρόνο η κουμπάρα μου (και φίλη από 15 ετών) που υπερ-αγαπώ, έχει γίνει μανούλα. Πριν γεννηθεί το μωράκι της,αγχωνόμουν για το αν θα παραμείνει η φιλία μας όπως και πριν,μήπως με το μωρό δε θα έχει χρόνο για να συναντιόμαστε από κοντά, μήπως θα θέλει να κάνει πιο πολύ παρέα με μαμάδες κλπ. Τελικά δεν συνέβη τίποτα απ'οσα σκεφτόμουν. Δε λέω, οι υποχρεώσεις της μεγάλωσαν και ο ελεύθερος χρόνος της ελαττώθηκε, αλλά αυτό δεν στάθηκε πουθενά εμπόδια για εμάς. Συναντιόμαστε κανονικά κάπου έξω για καφέ όπως πριν (βέβαια κάποιες φορές ίσως πιο αραιά), αλλά έχουν πυκνώσει οι επισκέιψεις μου στο σπίτι της κυρίως αλλά και στο δικό μου (επειδή εκείνη δεν έχει αυτοκίνητο), μιλάμε για τα ίδια θέματα όπως και πριν με τη διαφορά ότι τώρα αναλύουμε και τα πάντα γύρω από τον μπέμπη της, χωρίς όμως να μένει η κουβέντα μόνο στο μωρό, κάνω με μεγάλη χαρά baby sitting στο μικρό της όταν δε έχει κάπου αλλού πιο κοντά της να τον αφήσει κλπ. Γενικά νομίζω ότι πρέπει να υπάρχει κοινή θέληση και κατανόηση για να αντέξει μια φιλία,είναι στο χέρι μας, και κυρίως όταν λες ότι ο τάδε είναι φίλος μου πραγματικός, να το ενοείς, με πράξεις και όχι λόγια!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ είμαι τυχερή γιατί οι κολλητες μου εκτός απο την κουμπάρα μου είναι όλες παντρεμένες με παιδιά. Η φιλία μας έχει γίνει ακόμα πιο δυνατή,γιατί τώρα έχουμε και όλες τα παιδιά μας. Η κουμπάρουλα μου είναι ακόμα ελεύθερη, αλλα είναι ένας υπέροχος άνθρωπος που δεν κολλάει σε τέτοια θέματα. Έρχεται όσο πιο συχνά μπορεί να δεί και το βαφτισιμιό της που τον λατρεύει,και αφού παίξει ασχοληθεί με τον μπέμπη τον αφήνουμε στον μπαμπα και καθόμαστε οι δυο μας και λέμε τα δικά μας.

Εχω χάσει μια φίλη που είμαστε μαζί 16 χρόνια, στην αρχή με ενοχλούσε πολύ μετά όμως σταμάτησα να ασχολούμε γιατί δεν είχα φταίξει πουθενά, και πραγματικά κατάλαβα ότι δεν αξίζει.

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγώ πάλι που δεν έχω γίνει ακόμα μάνα(!) πήρα την κρυάδα μου όταν μείναμε μαζί, πριν από ένα χρόνο περίπου στα 24...δεν μπορούσαν οι φίλες μου να το καταλάβουν..άσε που δεν ήθελαν να έρθουν σπίτι όταν ήταν εκείνος..λες και ήταν ο πατέρας μου..βέβαια καθόλου δεν με απασχόλησε το θέμα αφού είχα αποφασίσει να προσωρήσω στη ζωή μου. Ακόμα και τώρα που παντρεύομαι η κουμπάρα-κολλητή μου-παιδική φίλη, μου λέει έντάξει όοοοοταν γυρίσω από τις διακοπές και προλάβω θα πάμε να αγοράσεις φόρεμα....όσο για τη μέρα του γάμου δεν ξέρω αν μπορώ να πάρω ρεπό (!) μήπως να άλλαζες ημερομηνία????

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι από τις τυχερές γιατί οι φίλες μου σχεδόν όλες έχουν παιδιά και μάλιστα κοντά στην ηλικία των δικών μου, οπότε όταν γίνεται χαμός είναι για όλες μας. Μόνο μία έχει μείνει χωρίς παιδιά - εκείνη δεν μπορώ να πω έχει αραιώσει τις επισκέψεις της αρκετά και την καταλαβαίνω όμως περιμένουμε την στιγμή που και εκείνη θα ανακοινώσει ότι είναι έγκυος για να τη γράψουμε στο club.... καλά είχαμε βρεθεί μία φορά διακοπές όλοι μαζί σε ένα ξενοδοχείο 3 ζευγάρια με 6 παιδιά με διαφορά μηνών μεταξύ τους και δεν μπορώ να πω τι επακολούθησε... ντρέπομαι ακόμη:oops::oops::oops::oops::oops:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Οι δικές μου φιλίες διαφοροποιήθηκαν αρκετά, όχι τόσο μετά τη γέννα, όσο με την έναρξη του σχολείου. Τότε ήταν που προστέθηκαν καινούργιες φίλες με τις οποίες κάναμε στενή παρέα και αρκετούς καφέδες από σπίτι σε σπίτι.

Οι παλιές φιλίες δεν παραγκωνίστηκαν ούτε χάθηκαν, αλλά εξακολούθησαν να υφίστανται με τους ίδιους ρυθμούς.

Καθώς περνούσαν τα χρόνια και αυτές οι φιλίες από το σχολείο της κόρης μου άρχισαν λίγο να φθίνουν. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι γίναμε εχθροί ή ότι ψυχραθήκαμε. Απλά άλλη κοπέλα έμεινε έγκυος και σταματήσαμε να την βλέπουμε συχνά. Άλλη έπαψε να έρχεται στο σχολείο επειδή άφηνε το παιδί της να επιστρέφει μόνο του στο σπίτι και άλλη έπιασε δουλειά.

Έτσι σε διαφορετικές χρονικές περιόδους οι φιλίες μου ήταν διαφορετικές. Η μοναδική φίλη μου, που τη γνωρίζω από το 1996 και ακόμη παραμένει σταθερή και αναλλοίωτη είναι η Σοφία με την οποία καταλαβαινόμαστε και έχουμε αρκετό δέσιμο.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Ποιοιοιοι????? Φίλοι?????? Την έκαναν με ελαφρά πηδηματάκια οι περισσότεροι όταν διαπίστωσαν ότι η σχέση μου με τον καλό μου ήταν σοβαρή. Κάποιοι ούτε στο γάμο δεν ήρθαν... Από την άλλη ήταν μια ευκαιρία να καταλάβω ποιοι είναι πραγματικά κοντά μου και να προχωρήσω με τη ζωή μου.

 

Δεν στεναχωριέμαι γιατί δεν αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον προστιθονται καινουργιοι φιλοι (παρεες?) σε καθε νεα φαση της ζωης μας.

 

ετσι και μετα το παιδι κολλησαμε και με νεες παρεες που ηταν στην ιδια φαση, απο τη γειτονια, απο την παιδικη χαρα.

οι παλιοι φιλοι θεωρω οτι δεν χανονται πραγματικα. οταν οι φιλοι μας εκαναν παιδια πριν απο εμας δεν μας εβγαλαν απ'εξω, ουτε κι εμεις εξαφανιστηκαμε. τους βλεπαμε αλλοτε με τα παιδια τους κι αλλοτε κανονιζαμε μονο μεγαλοι το βραδυ.

εχω φιλες απο το σχολειο που δεν ειναι στην ιδια φαση με μενα, τις βλεπω σπανια, αλλά 1-2 φορες το χρονο που θα κανονισουμε να βρεθουμε (δεν τα λεμε απο το τηλ), υπαρχει ανεση και ζεστο κλιμα. υπαρχουν θεματα να συζητησουμε. με ρωτανε για τη ζωη με το παιδι (ισως το σκεφτονται κι εκεινες...), τις ρωτω για τα γκομενικα τους, για τους γονεις μας και τα προβληματα τους (τους ξερουμε προσωπικα μετα απο τοσα χρονια), για τα επαγγελματικα μας και αλλα πολλα. τα πινουμε και ξαναγινομαστε παιδια και τετοια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απάντησα ελάχιστα γιατί διατηρούμε ακόμα τις παλιές μας παρέες.Κάποιοι έχουν παιδιά,κάποιοι άλλοι ξεκινάνε τώρα για γάμο και άλλοι είναι ακόμα έφηβοι.Κατά έναν περίεργο λόγο δεν μας έχουν κάνει πέρα και ποια η αιτία άλλωστε.

Ακολουθούμε όπου μπορούμε,βγαίνουμε και χωρίς τα παιδιά.

Αυτά με τους παλιούς.Έχουμε γνωρίσει και καινούρια άτομα που έχουν συνομίληκα παιδάκια απο την παιδική χαρά,τον παιδότοπο.Εδώ παεί το ελάχιστα που ψήφισα.Τα παιδιά μπορώ να πω πως μας έχουν ανοίξει τον κύκλο των γνωριμιών μας,αφού είναι πιο εύκολο να μιλήσεις με μια μαμά που μοιράζεστε το ίδιο παγκάκι στην παιδική χαρά γιατί έχεις τόσα να πεις :lol:

Να προσθέσω πως τώρα με τα παιδιά γνώρισα όλες τις μαμάδες της γειτονιάς ;)

Μπισκοτάκι 6/2/08

Κλαψιάρης 16/6/09

dev348pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και από μενα. Εγω απαντησα αρκετα. Οι κολλητες μου ηταν παντα 1-2 ατομα. Δεν ειχα πολλες. Φιλες ειχα αρκετες που με το περασμα του χρονου χαθηκαν για τον Α η Β λογο. Αυτή τη στιγμη εχω φιλες που δεν βλεπω συχνα αλλα μιλαμε στο τηλεφωνο αλλα ολες τρεχουν μετα τους γαμους τους. Η μονη που εχω πολύ κοντα μου σαν αδερφη μου είναι η ξαδερφη μου που ειμαστε από μωρα μαζι, η οποια αν και γεννησε προσφατα ερχετε για κανα καφε στο σπιτι. Ειχα και άλλη μια κολλητη που δυστηχως χαθηκαμε τελειως αδικαιολογητα από την πλευρα της. Πιστευω ότι εχει θυμωσει μαζι μου γιατι δεν μπορεσα να παω στον γαμο της επειδη ηταν αρρωστο το μωρο. Και αφου της εξηγησα και εδειξε να καταλαβαινει χαθηκε. Κανα 2-3 βδομαδες μετα της εστειλα μηνυμα. Μου ειπε ότι ηταν εκτος σπιτιου και να την επαιρνα σε κανα μισαωρο. Πηρα και δεν απαντησε. Και ουτε πηρε μετα να μου πει – Ρε συ κατι μου ετυχε και δεν ημουν σπιτι- Μηπως πηρες? – κτλ κτλ Ουτε στη γιορτη μου πηρε. Οποτε και εγω την εστειλα από κει που ηρθε γιατι με εκνευρισε που δεν καταλαβε. Τωρα τι λεω? Επειδη δειχνω κατανοηση εγω πρεπει να το κανουν και οι αλλοι?? Απλά ορκιστηκα πως δεν θα την παρω ποτε τηλεφωνο.

Y9MXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμάς λόγω και της ηλικίας μας, κανένας από τους φίλους μας δεν έχει παιδί. Ωστόσο δεν μπορώ να πω ότι χαθήκαμε ιδιαίτερα. Σίγουρα εγώ δεν μπορώ να ακολουθώ όπως ακολουθούσα, ούτε καν για ένα καφέ δεν μπορώ να πάω αν δεν το προγραμματισω πρώτα- τα ξέρετε αυτά ήδη!!Δεν με ενοχλεί όμως, με την μπέμπα μου περνάω τέλεια και πλέον προτιμώ να κάθομαι σπίτι μαζί της παρά να είμαι οπουδήποτε αλλού!!Ξέρω πως αυτούς που θεωρώ κολλητούς μου δεν πρόκειται να τους χάσω επειδή δεν βγαίνουμε και δεν είμαστε γενικότερα όπως ήμασταν. Για μένα έχει σημασία ότι κάθε φορά που μιλάμε, νιώθω ότι δεν έχει αλλάξει τίποτα ουσιαστικό μεταξύ μας.

eNortjK1UjK3sDQyU7IGXDAS8QKs67.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΗ.ΠΡΙΝ 9 ΧΡΟΝΙΑ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ.ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΕΚΑΝΑ ΠΑΡΕΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ.ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟΙ!!!!Κ ΜΕ ΤΗΝ ΝΟΝΑ ΤΗΣ ΠΟΥ ΗΜΑΣΤΑΝ ΦΙΛΕΣ ΑΠΟ ΠΑΙΔΙΑ.ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ,ΠΩΣ ΝΙΩΘΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2 ΧΡΟΝΙΑ!!!ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΙΠΕΣ,ΠΕΝΘΟΥΣΑ Κ ΕΓΩ...ΔΕΝ ΑΞΙΖΕ ΟΜΩΣ ...Κ ΟΛΑ ΕΓΙΝΑΝ ΟΤΑΝ Η ΜΙΚΡΗ ΗΤΑΝ 3 ΧΡΟΝΩΝ!!!!ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΑΚΤΙΚΗ Κ ΕΧΩ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΙΛΕΣ ΜΗΤΕΡΕΣ Κ ΠΑΡΕΕΣ......ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΚΑΛΑ!!!!

[URL="http://lilypie.com"][IMG]http://lb5m.lilypie.com/wzkxp3.png[/IMG][/URL][URL="http://lilypie.com"][IMG]http://lbym.lilypie.com/Y21Rp3.png[/IMG][/URL]
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

εμενα οι περισσοτερες φιλες μου ειναι μακρια ειτε εχουν αντιθετο τροπο ζωης απο μενα (κοιμουνται το πρωι και ξυπνανε το βραδυ), οποτε σπανια μπορω και τις βλεπω. παλι καλα που εχουμε τα τζαμπε προγραμματα στα κινητα και το φεισμπουκ και μιλαμε.

αλλα και κοντα να ηταν επειδη ημουν η πρωτη απ την παρεα μου που εκανα παιδι παλι θα περνουσαμε λιγοτερο χρονο μαζι απ οτι οταν ημουν ελευθερη και περνουσαμε επειρο χρονο μαζι.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι συμπεριφέρονται όπως τους βολεύει? Πέρα από δυο-τρεις σταθερές αξίες στη ζωή μου, όλοι οι άλλοι ήταν απλώς συμφεροντολόγοι. Αναλάβάνω πλήρως τη ευθύνη για τον βαρύ χαρακτηρισμό!

Link to comment
Share on other sites

φιλες κολλητες δεν εχω...γνωστες εχω μπολικες με τις οποιες συζηταμε οταν παω ελλαδα για απλα πραγματα της καθημερινοτητας και γενικα διαφορα για τα παιδια...εγω δοξαζω το θεο που εχω αδερφη και μανα οποτε για εμενα ειναι οι πιο σημαντικες φιλες της ζωης μου,με αυτες συζηταμε τα παντα και μπορω να πω αυτο που πραγματικα θελω και με συμβουλευουν και με στηριζουν σε ολες τις στιγμες...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...