Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ - ΧΑΙΝΤΙ

Recommended Posts

Γειά σας. Σκεφτόμαστε να ξεκινήσουμε τον μικρό μας παιδικό, απο Σεπτέμβρη, που θα έχει κλείσει τα 2,5. Μπορείτε να μου συστήσετε κάποιον σε Ελληνικό ή Γλυφάδα. Είδα το Χάιντι στο Internet και μου αρέσει γιατί είναι κοντά μας, αλλά δεν τον βρήκα να αναφέρεται στο forum... Υπάρχει κανείς που να έχει ακούσει κάτι?...

Διαφημίσεις

Kαλημέρα esme, και εμείς δεν είμαστε μακριά από τη Χάιντι όπως επίσης ψάχνουμε για παιδικό σταθμό... Δεν πήγα ακόμα να τον δω αλλά μια φίλη μου είχε πάει και της φάνηκε λέει λίγο συντηρητικό... αλλά μου είπε ότι είχε μιλήσει με άλλες μαμάδες που πήγαιναν εκεί τα παιδάκια τους και ήταν πολύ ευχαριστημένες.

Καλύτερα να πάς να το δείς από κοντά άμα είναι και κοντά σου και θα κρίνεις και μόνη σου. Πάντως η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ακούσει αρνητικά σχόλια.

Δεν ξέρω και εγώ γιατί δεν έχω πάει ακόμα.

Έχω επισκεφτεί "Τα σπουργιτάκια", τις "μαγικές πλαστελίνες", το "χρώματα και γέλια" στη Άνω Γλυφάδα. όπως και το αγγλόφωνο στο Ελληνικό "Early learning" και το "Καραμέλα" το οποίο ήταν το πιό οικονομικό αλλά από προαύλιο ασε!

Περισσότερο μου άρεσε το "χρωματα και γέλια" αλλά δεν έχει μεσημεριανό φαγητό. Θα πρέπει να πηγαίνει φαγητό από το σπίτι. Εμένα δε με πολυπειράζει αυτό...

Α! και αφού είσαι κοντά στο Χάιντι τότε πήγαινε να δείς και το " Η δικιά μας παρέα" είναι στον δρόμο που κατεβαίνει από το παλιό αεροδρόμιο λίγο πρίν την Ποσειδώνος. Πάει η κόρη μιας φίλης μου και είναι ενθουσιασμένη... μου το συστήνει με κλειστά μάτια... Απλά εμένα δε με βολεύουν τα δρομολόγια του σχολικού... θα το ξανασκεφτώ όμως τι να πω...

Ελπίζω να σε βοήθησα. Άν πας στη Χάιντι περιμένω εντυπώσεις...

εχω ακουσει καλα λογια για ολα σχεδον. Πηγα στα σπουργιτακια για τα οποια ξερω πολυ ευχαριστημενους γονεις πριν λιγα χρονια. Πολυ καλα ολα μου φανηκαν, πολυ καλη αυλη, ξερω οτι εχει πολυ καλο σπιτικο φαγητο που μαγειρευει η μητερα της ιδιοτητριας, πολυ καθαρο, αλλα πολυ μικρο το δωματιο που φιλοξενουνται τα μικρα παιδακια. σε 6-7 τετραγωνικα 17-18 παιδακια.

Το καραμελα δε μου αρεσε γιατι δε μου φανηκε πολυ καθαρο, η ιδιοκτητρια δεν μου αρεσε και ηταν αρκετα σκοτεινο. Βεβαια ειδα οτι ακομη και στις τρεις το μεσημερι, τα παιδακια που ηταν εκει τα απασχολουσε μια δασκαλα με τραγουδια και παραμυθια, πολυ σημαντικο για μενα, γιατι οι περισσοτεροι σταθμοι τα αφηνουν σε ελευθερο παιχνιδι αυτες τις ωρες ή κουρασμενα να περιφερονται. Αλλα επειδη ειμαι λιγο επιφυλακτικη με ολα αυτα, γιατι εχω ακουσει διαφορα, σκεφτηκα οτι μπορει και να το εκαναν μονο για να το δω εγω.

'Εχεις δίκιο για τα "ΣΠΥΡΓΙΤΑΚΙΑ"... ακριβώς τα ίδια σκεφτόμαστε!!

Γιάτι να είναι τόσο μικρές οι αίθουσες??? Είναι το μόνο αρνητικό που βρήκα και εγώ.. αλλιώς θα τον είχα γράψει ήδη εκεί.

Μήπως έχει επισκεφτεί κανείς "ΤΟ ΤΡΕΝΟ ΜΕ ΤΙΣ ΦΡΑΟΥΛΕΣ"???

Είναι και αυτό στη Δαρδανελίων... Καμμία άποψη??

ευχαριστώ πολύ πολύ για τις πληροφορίες κορίτσια! τελικά η υπόθεση σηκώνει πολύ τρέξιμο ... Πάντως πήγα και είδα τη Χάιντι, μου έκανε καλή εντύπωση, ιδίως ο κήπος (τεράστιος και καταπράσινος). Γενικά μου φάνηκαν πολύ συζητήσιμοι, με έβαλαν αμέσως στις τάξεις την ώρα που ήταν τα παιδιά μέσα, τουαλέτες, κουζίνα, σχολικά ο.κ. η τάξη για τα μικρά (2,5 χρονών) μου φάνηκε λίγο "φτωχή" από πλευράς δραστηριοτήτων και παιχνιδιών αλλά μάλλον είναι η ηλικία πιο "δασκαλοκεντρική". Το σκέφτομαι σοβαρά αν και οι τιμές τσιμπημένες...

Διαφημίσεις

380 το μήνα (με διατροφή και σχολικό) για το πλήρες ωράριο +270 εγγραφή. Και αυτό που δεν είχα καταλάβει, αλλά είναι λέει στάνταρ σε όλους τους παιδικούς είναι ότι πληρώνομε 12 μήνες, είτε πηγαίνει 10, είτε 11...

Ναι έτσι είναι.. πληρώνουμε όλο το χρόνο στην ουσία...

Γιατί η εγγραφή?! τις βάζουν ακριβές για να το σκεφτόμαστε μετά να αλλάξουμε... τι να πω?

Περίπου τέτοιες τιμές είχαν και "Οι μαγικές πλαστελίνες" και το "Χρώματα και γέλια" .. Πολύ ωραία μου φάνηκαν και αυτά αλλά το 2ο δεν είχε φαγητό.

Πόσα παιδάκια ήταν στο τμήμα? Είναι και αυτό σημαντικό. Στα παραπάνω δέχονταν μέχρι 15 αν θυμάμαι καλά.

κάπου τόσα μου είπε(15), με δύο δασκάλες σε κάθε γκρουπ (δηλαδή μια δασκάλα και μια βοηθό) στην τάξη που μπήκα πάντως δεν είχε πάνω από 6-7 παιδάκια (προφανώς λόγω ιώσεων...).

• 2 months later...

Διαφημίσεις

• 6 months later...

τελικα κοριτσια που καταληξατε ?

Και που περιπου κυμμαινονται οι τιμες?

σκεφτομαι να δω χρυσαλιδα και χαιντι. παει καμια τα παιδακια της εκει....θελω εμπειρια απο μεσα!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

• 7 months later...
  • 6 years later...

Καλημερα!

Ψαχνω παιδικο σταθμο στα νοτια προαστια κυριως ανω γλυφαδα,γλυφαδα,ελληνικο και αργυρουπολη.

Μηπως ξερει κανεις για τη χάιντι;;

Ευχαριστω