Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξηροδερμία στο στήθος στην εγκυμοσύνη.


Recommended Posts

Εδώ και μια εβδομάδα έχω παρατηρήσει οτι η δεξιά θηλή στο στήθος μου είναι ελάχιστα ξερή,γιατί μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο?Ρώτησα τον γιατρό μου και μου είπε να βάλω κρέμα για τις θηλές.Να ρωτήσω και κάτι άλλο έχω επίπεδες θηλές πώς θα να θηλάσω κανονικά την μπεμπούλα μου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ελευθερία επειδή δεν βλέπω ticker, έχεις ήδη μωράκι? Ή θα γεννήσεις? Η θηλή σου σε ενοχλεί ή απλά είναι ξερή? Θηλάζεις ήδη?

 

Πάντως στη δεύτερη ερώτησή σου η απάντηση είναι ότι ναι, ΄μπορείς να θηλάζεις κανονικότατα την μπεμπούλα σου και με επίπεδες θηλές. (και εγώ τέτοιες είχα) Και αυτό γιατί, για να θηλάζει σωστά το μωρό, δεν παίρνει στο στόμα του μονο τη θηλή, αλλά παίρνει και την θηλαία άλω (το καφέ γύρω από τη ρώγα) και μάλιστα αρκετή απο αυτή, έτσι ώστε η θηλή να βρίσκεται βαθιά μέσα στο στόμα του μωρού και οι θηλαστικές κινήσεις που κάνουν τα σαγονάκια του, ουσιαστικά γίνονται πάνω στη θηλαία άλω και όχι στη θηλή. Το στήθος είναι καλό (τουλάχιστον εμένα με βοήθησε) να το οδηγήσεις εσύ με το ελεύθερο χέρι σου στο στοματάκι του μωρού σου και έτσι αυτό όταν το ανοίξει (ανακλαστικά, και από τη μυρωδιά) θα πιάσει σωστά. Υπάρχουν άρθρα online που δείχνουν πως πρέπει να το κάνεις. Θα κοιτάξω για link και θα το παραθέσω![/img]

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ αρχικά:

 

http://www.thilasmos.gr/topothetisi.htm

 

Επίσης αν διαβάζεις αγγλικά πολύ καλές πληροφορίες θα βρεις εδώ (στη σελίδα που θα σε βγάλει, φαίνεται σε εικόνα και τι παίρνει στο στόμα του το μωράκι όταν θηλάζει σωστά):

 

http://www.kellymom.com/bf/start/basics/latch-resources.html

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ erica.Δεν έχω γεννήσει ακόμα σε 9 εβδομάδες Θα πάω με πρόκληση.Η θηλή μου είναι αφυδατωμένη σε μερικά σημεία στη θηλέα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να έρθει η κορούλα σου γερή και τυχερή!

 

Μήπως ερεθίστηκε το στήθος σου από κάποιο ύφασμα, σουτιέν, σαπούνι, ή αφρόλουτρο? :roll:

 

Πάντως λίγη αλοιφή λανολίνης δεν κάνει κακό σίγουρα (purelan ή lansinoh).

 

Τα είδες τα link? Είναι πιο εύκολο από ότι διαβάζεται πάντως! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

.Δεν έχω γεννήσει ακόμα σε 9 εβδομάδες Θα πάω με πρόκληση..

 

Απ΄ όσο ξέρω η πρόκληση εφαρμόζεται μόνο αν το τοκετός δεν ξεκινήσει κανονικά μέχρι το τέλος της 42ης εβδομάδας ή αν υπάρχουν ενδείξεις ότι το μωρό πρέπει να γεννηθεί και ο τοκετός δεν ξεκινάει.

 

Το να προγραμματίζεται η πρόκληση από τόσο νωρίς είναι εκτός ιατρικών προτοκόλλων...

 

Η θηλή μου είναι αφυδατωμένη σε μερικά σημεία στη θηλέα άλω

 

δεν έχει καμία ιδιαίτερη σημασία αν δεν σε ενοχλεί. Άν σε ενοχλεί μπορείς να βάλεις λίγη λανολίνη.

 

Με τις καλύτερες ευχές μου :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.Υπάρχει αρκετά σοβαρός λόγος υγείας στην δική μου περίπτωση(το έχω γράψει σε άλλο τόπικ).Μην είσαι τόσο απόλητη στις απαντήσεις σου :wink: Ο γιατρός για να έχει δώσει τέτοια ένδειξη μάλλον κάτι ξέρει(δυο γιατροί για την ακρίβεια πνευμονολόγος και γυναικολόγος :) )

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αρκετά σοβαρός λόγος υγείας στην δική μου περίπτωση(το έχω γράψει σε άλλο τόπικ).Μην είσαι τόσο απόλητη στις απαντήσεις σου :wink: Ο γιατρός για να έχει δώσει τέτοια ένδειξη μάλλον κάτι ξέρει(δυο γιατροί για την ακρίβεια πνευμονολόγος και γυναικολόγος :) )

 

Ο γιατρός προφανώς έχει ένδειξη για το ότι ο τοκετός πρέπει να συμβεί μέχρι κάποια ημερομηνία, αυτό το καταλαβαίνω, έτσι όπως το έγραψες όμως φαίνεται να έχεις όχι περιορισμό στην ημερομηνία τοκετού αλλά ότι μπορείς να κάνεις μόνο πρόκληση. :?

 

Ένδειξη για πρόκληση είναι η ωριμότητα του τραχήλου, πρέπει να έχει λεπτύνει, γι αυτό και δεν μπορεί να αποφασιστεί τόσο νωρίς. Αν υπάρχει περιορισμός στην ημερομηνία του τοκετού αυτό που γίνεται είναι να εξετάζεται ο τράχηλος και αν συντρέχουν και οι υπόλοιπες συνθηκες ευνοϊκά τότε γίνεται πρόκληση αλλιώς γίνεται καισαρική.

 

Στον τοκετό κανείς δεν μπορεί να είναι απόλυτος γιατί δεν ξέρει τι θα συμβεί μέχρι την τελευταία στιγμή, πόσο μάλλον εγώ που δεν είμαι σχετική. :wink:

 

Η φράση "σε 9 εβδομάδες Θα πάω με πρόκληση" ακούγεται κάπως για τα ιατρικά δεδομένα...

Link to comment
Share on other sites

Η φράση "σε 9 εβδομάδες Θα πάω με πρόκληση" ακούγεται κάπως για τα ιατρικά δεδομένα...

Μπορεί να ακούγεται κάπως, αλλά έτσι κάνουν πολλοί γιατροί, ειδικά στα δημόσια (τουλάχιστον σε δύο που ξέρω εγώ σίγουρα, μη γενικεύω). Γι'αυτό και οι περισσότεροι τοκετοί (και οι "φυσιολογικοί") γίνονται ώρες γραφείου (αυτό το είχα διαβάσει σε μία μελέτη, δε θυμάμαι ποια). Σε εξετάζουν κάθε 2 μέρες προς το τέλος, και μόλις "ωριμάσει" το πράγμα σε χώνουν για πρόκληση. Βάζουν ορό το πρωί και μέχρι το μεσημέρι έχουν καθαρίσει, να πάνε και σπίτι για φαγητό οι άνθρωποι!

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ακούγεται κάπως, αλλά έτσι κάνουν πολλοί γιατροί, ειδικά στα δημόσια (τουλάχιστον σε δύο που ξέρω εγώ σίγουρα, μη γενικεύω). Γι'αυτό και οι περισσότεροι τοκετοί (και οι "φυσιολογικοί") γίνονται ώρες γραφείου (αυτό το είχα διαβάσει σε μία μελέτη, δε θυμάμαι ποια). Σε εξετάζουν κάθε 2 μέρες προς το τέλος, και μόλις "ωριμάσει" το πράγμα σε χώνουν για πρόκληση. Βάζουν ορό το πρωί και μέχρι το μεσημέρι έχουν καθαρίσει, να πάνε και σπίτι για φαγητό οι άνθρωποι!

 

Το ξέρω, αλλά όταν υπάρχει περιορισμός στην ημερομηνία του τοκετού, αν η ωριμότητα του τραχήλου ταιριάζει με τον περιορισμό κάνουν πρόκληση αλλιώς πηγαίνουν για καισαρική. Με ανώριμο τράχηλο δεν έχει νόημα να ξεκινήσει η πρόκληση. Το "πάμε για πρόκληση" το λένε όταν βλέπουν ώριμο τράχηλο και όχι 9 εβδομάδες πριν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

.Δεν έχω γεννήσει ακόμα σε 9 εβδομάδες Θα πάω με πρόκληση..

 

ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ 1 Φ.Τ. ΚΑΙ ΜΙΑ Κ.Τ. ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ...ΠΟΥ ΡΩΤΑΩ...ΑΛΛΑ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΣΕ 9 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΘΑ ΠΑΩ ΜΕ ΠΡΟΚΛΗΣΗ.... ???? :oops::oops::oops: ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΚΟΥΣΕΙ...

Link to comment
Share on other sites

.Δεν έχω γεννήσει ακόμα σε 9 εβδομάδες Θα πάω με πρόκληση..

 

ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ 1 Φ.Τ. ΚΑΙ ΜΙΑ Κ.Τ. ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ...ΠΟΥ ΡΩΤΑΩ...ΑΛΛΑ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΣΕ 9 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΘΑ ΠΑΩ ΜΕ ΠΡΟΚΛΗΣΗ.... ???? :oops::oops::oops: ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΚΟΥΣΕΙ...

Η αλήθεια είνα πως και εμένα μου έκανε εντύπωση!! :shock:

Πως ξέρουν ότι δεν θα έρθουν φυσιολογικά οι πόνοι δηλαδή;;Ή ότι δεν θα συμβεί κάτι άλλο που θα επβάλει καισαρική;;Π.χ. στην δικη μου περίπτωση με πιάσαν οι πόνοι αλλά το κεφάλι του μωρού δεν είχε εμπεδωθεί, ο τράχηλος ήταν πολύ πίσω, δεν είχα καθόλου διαστολή και έτσι (λόγω και της υψηλης μυωπίας που έχω)κάναμε καισαρική, όπου φάνηκε ότι το μωρό ήταν πολύ τυλιγμένο στον ομφάλιο λώρο!

Δηλαδή Ελευθερία θα σου κάνουν πρόκληση πότε;Πριν την ΠΗΤ;

Οι πόνοι δεν μπορείς να ξέρεις πότε θα έρθουν.... :wink:

Ειδικός δεν είμαι, απλά ρωτω!!

Link to comment
Share on other sites

Αν και βγήκαμε λίγο απο το θέμα του θηλασμού θα γράψω και εγώ την εμπειρία μου γιατί μέχρι να γεννήσω άσπρισαν τα μαλλιά μου απο την αγωνία μου. :?

 

Εγώ έκλεισα τις 40 εβδομάδες, είχα διαστολή τις 3 τελευταίες εβδομάδες, το μωρό ήταν αρκετά μεγάλο (3.800) και πολύ ψηλά και ο πλακούντας είχε αρχίσει να παρουσίαζει αλλοιώσεις. Προγραμματίσαμε πρόκληση στην 40 εβδομάδα + μία μέρα και μέχρι τελευταία στιγμή ελπιζαμε μηπως γεννήσω φυσιολογικά.

 

Τελικά όλα καλά :D , δεν ήταν και κάτι τρομερό η πρόκληση, μου έβαλαν το "coctail" όπως λέμε με τον άντρα μου και γέννησα φυσιολογικά (χωρίς καισαρική) μέσα σε 3 ωρες.

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα σας! Από τότε που έμεινα έγκυος το δέρμα μου από τον αστράγαλο μέχρι το στήθος συνέχεια ξεφλουδίζει. Ακόμα και η θηλαία άλως ξεφλουδίζει και κανα δυο φορές είχα φλούδες και στις θηλές. Αναρωτιέμαι αν αυτό θα κάνει τις θηλές μου πιο ευαίσθητες και προκαλέσει πόνο κατά τη διάρκεια του θηλασμού, όταν έρθει η ώρα.

Κάνω μπάνιο με σαπούνι καραβάκι παπουτσάνης, δεν ακουμπάω τις θηλές με το σφουγγάρι, μετά το μπάνιο δεν χρησιμοποιώ κάποιο προϊόν πάνω στις θηλές και τη θηλαία άλως αλλά στο υπόλοιπο στήθος βάζω Prenenstria/Frezyderm για την πρόληψη των ραγάδων. Πίνω 3 λίτρα νερό την ημέρα, άρα δεν μου λείπει νερό.

Μπορώ να βάλω κάποιο προϊόν για να ενυδατώσω την περιοχή αλλά να μην γίνουν πιο ευαίσθητες οι θηλές όταν θα θηλάζω;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να αλλάξεις το σαπούνι που πλένεσαι; Εγώ που είχα φυσιολογική επιδερμίδα, όταν έμεινα έγκυος έγινε πολύ ξηρή και πήρα από το φαρμακείο σαπούνι ειδικό για ξηρές/ευαίσθητες επιδερμίδες και έφτιαξε αμέσως το πρόβλημα. Ξεφλούδιζα τόσο πολύ πριν που έβλεπα τις φλούδες πάνω στα ρούχα μου.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν άρχισε η ξηρότητα πήρα αφρόλουτρο eubos από το φαρμακείο αλλά δεν έκανε τίποτα και τώρα χρησιμοποιώ το καραβάκι γιατί μου είπε ο γυναικολόγος ότι είναι αγνό. Pipi μήπως θυμάσαι ποιο σαπούνι χρησιμοποιούσες; Φοβάμαι μήπως κάποιο ενυδατικό προϊόν δημιουργήσει ευαισθησία στις θηλές.

Καλά, όταν φοράω μαύρο ρούχα/εσώρουχα γίνονται άσπρα από τις φλούδες

Link to comment
Share on other sites

Όταν άρχισε η ξηρότητα πήρα αφρόλουτρο eubos από το φαρμακείο αλλά δεν έκανε τίποτα και τώρα χρησιμοποιώ το καραβάκι γιατί μου είπε ο γυναικολόγος ότι είναι αγνό. Pipi μήπως θυμάσαι ποιο σαπούνι χρησιμοποιούσες; Φοβάμαι μήπως κάποιο ενυδατικό προϊόν δημιουργήσει ευαισθησία στις θηλές.

Καλά, όταν φοράω μαύρο ρούχα/εσώρουχα γίνονται άσπρα από τις φλούδες

 

Χμμμ, το eubos το τυρκουάζ πήρα. Εσύ ποιο πήρες;

Δεν θα δημιουργήσει ευαισθησία στις θηλές ένα κατάλληλο σαπούνι, μην αγχώνεσαι. Εγώ όταν έκανα μπάνιο, έπλενα και τις θηλές καλά (βλακεία;;; ). Δεν έγιναν ευαίσθητες και στον θηλασμό δεν είχα πρόβλημα. Αν το μωρό τοποθετείται καλά, όσο ευαίσθητες κι αν είναι, δεν παθαίνουν τίποτα.

Αυτό με τα άσπρα στα ρούχα/εσώρουχα το θυμάμαι καλά :mad:

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Η weleda που είναι εταιρία με βιολογικά προιόντα που είναι 100% αγνά και ασφαλή χωρίς χημικά έχει για την εγκυμοσύνη ένα λάδι που βοηθάει την πρόληψη των ραγάδων επίσης έχει ένα άλλο λάδι που είναι για το στήθος και το ονομάζει λάδι θηλασμού γιατί περίεχει βότανα που θεωρούνται γαλακτογόνα.

1) Λάδι εγκυμοσύνης ενάντια στις ραγάδες. Προστατεύει την επιδερμίδα από την ξηρότητα και με τακτικό μασάζ βοηθάει στην παρεμπόδιση των ραβδώσεων στο στομάχι, στους γλουτούς, στους μηρούς ,και στο στήθος. Περιέχει αμυγδαλέλαιο, σιτέλαιο που είναι πλούσια σε βιταμίνη Ε και μαζί με το εκχύλισμα άρνικας βοηθά τους συνδετικούς ιστούς να παραμείνουν ελαστικοί και το δέρμα σφικτό.

2)Λάδι θηλασμού για το στήθος. Αγνό φυσικό προϊόν με αμυγδαλέλαιο και γνήσια αιθέρια έλαια μάραθου και κάρου που παραδοσιακά θεωρούνται ως γαλακτογόνα.

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το "καραβάκι" το επαιρνα ακριβώς επειδή δεν άφηνε "λιπαρό" το δέρμα, δεν νομίζω ότι βοηθάει σε αυτή την περίπτωση αλλά πάλι, κάθε δέρμα ανταποκρίνεται διαφορετικά :roll:

Για να πω την αμαρτία μου, επειδή κι εγώ ξεφλουδίζω 2 φορές το χρόνο από τότε που έμεινα έγκυος, κάνω κάτι που μπορεί να σοκάρει μερικές αλλά: αφήνω να περάσουν αρκετές μέρες/βδομάδες, ώστε να αρχίσω να βλέπω νιφάδες στα ρούχα και μετά τρίβω τα σημεία που ξεφλουδίζουν με λούφα. Φεύγουν τα ... λέπια και το θέμα με ξαναπασχολεί μετά από κανένα εξάμηνο ... Ούτε κρέμες, ούτε τίποτε άλλο.

Για τις ραγάδες, λένε ότι, αν είναι να κάνεις, δεν σε γλυτώνει καμιά κρέμα, δεν ξέρω αν αληθεύει ...

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 9 χρόνια μετά...

Κορίτσια γεια σας δεν ξέρω αν θα το διαβάσει καμμία γιατί βλέπω από 2009 έχετε να. Μιλήσετε, και εγώ έχω ξηρό δέρμα και το στήθος μου το ίδιο ακόμα δεν γέννησα είμαι στον 7 μήνα ,έχω παρατηρήσει πως πάνω στη θηλή στο κέντρο έχω αυτές της σχισμές και 2-3 είναι άχρωμες να το πω έτσι και όταν ετριψα λίγο το στήθος μου αυτά βγήκαν σαν κομματάκια,έχω προβληματιστεί . Δεν ξέρω αν καταλάβατε κάτι αλλά δεν μπορώ να το περιγράψω αλλιώς!!! 

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν πονάς η ματώνει μην σκας. Έμενα μου ξεφλουδισαν και οι δυο αρκετά. (Γίνανε πιο ομορφες και ροζ μπορώ να πω). Μπορείς να βάζεις αλοιφουλα εάν σε πονάνε όπως είναι αυτή της Medela με λανολινη. 

Link to comment
Share on other sites

γενικα ειναι συχνη η ξηροδερμια στην εγκυμοσυνη,οποτε ισως χρειαζεσαι πιο ενυδατικα-λιπαρα προιοντα

μπορεις για παραδειγμα μετα το μπανιο να βαζεις αμυγδαλελαιο σε ολο το σωμα

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Silky είπε:

Εάν δεν πονάς η ματώνει μην σκας. Έμενα μου ξεφλουδισαν και οι δυο αρκετά. (Γίνανε πιο ομορφες και ροζ μπορώ να πω). Μπορείς να βάζεις αλοιφουλα εάν σε πονάνε όπως είναι αυτή της Medela με λανολινη. 

Δεν πονάω καμιά φορά νιώθω ερεθισμό μόνο αλλά καμία φορά... Απλά φοβήθηκα, γενηκα έχω ξερός δέρμα και ιδικά το χειμώνα! 

6 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

γενικα ειναι συχνη η ξηροδερμια στην εγκυμοσυνη,οποτε ισως χρειαζεσαι πιο ενυδατικα-λιπαρα προιοντα

μπορεις για παραδειγμα μετα το μπανιο να βαζεις αμυγδαλελαιο σε ολο το σωμα

Έβαλα χθες Τζόνσον μπέιμπι και καλύτερα κάπως σήμερα, μου είπαν για βαζελίνη είναι ασφαλές?? 

Link to comment
Share on other sites

πήγαινε πάρε κάτι που θα σε βοηθήσει και μετά όταν έχεις το μωράκι σου. 

Ο σκλαβενίτης έχει στα φαγώσιμα, δεν θυμαμαι σε ποιό ράφι αλλά ρωτα κάποια κοπέλα,  φαγώσιμο λάδι καρύδας /coconut oil.

είναι φαγώσιμο άρα δεν εχει τίποτα προβληματικό, και απορροφάται πολύ γρηγορα και δεν λαδώνει.  είναι και σχετικά οικονομικό.

Αργότερα θα κάνεις με αυτό μασάζ στο μωρό σου ή μπορείς να το βάζεις στην ευαίσθητη περιοχή για να μην συγκαίγεται. 

το αμυγδαλέλαιο φυσικά πολύ καλό. εχει οικονομικό στο φαρμακείο συνήθως. 

όλα τα υπόλοιπα είναι σκευάσματα χημικά. το babyoil ή ηβαζελινη είναι παράγωγα του πετρελαίου. δεν υπαρχει κανένας λόγος να βάζεις κάτι τέτοιο ενώ υπάρχει κατι τόσο αγνό που είναι φαγώσιμο κ άρα ότι πιο υγιεινό.  

και στον θηλασμό μετά κάνει να βάζεις τέτοιο. (στον θηλασμό μπορείς και ελαιόλαδο μου το εχει πει σύμβουλος και το είχα κάνει και εγώ ελλείψη άλλης κρέμας μια μέρα δυο μέρες στο μαιευτήριο κ στο σπίτι)

 

και σε σαπούνι, φυσικά, να χρησιμοποιείς σαπούνια σκληρά-μπάρες,

που δεν περιέχουν sls που απομακρυνουν τα φυσικα λιπαρα του δέρματος.  (το ίδιο κ για το μωρό αργότερα). 

Για αυτό τα κανονικά σαπούνια παλιού τύπου είναι οκ. 

 

 

 

 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...