Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πορτάκι ασφαλείας για σκάλα


Recommended Posts

Επειδή ψάχνω αλλά δεν ξέρω πόσο μπορώ να εμπιστευτώ αυτά που βρίσκω θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε βρει ή αγοράσει κάποιο πορτάκι σκάλας αυτά που είναι με καγκελάκι. Το σπίτι μου είναι μεζονέτα με σκάλα για υπόγειο και χρειάζομαι τρία τέτοια με πάνω από ένα μέτρο άνοιγμα. Θα με ενδιάφερε και για μεταχειρισμένο αρκεί να είναι σε καλή κατάσταση.

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


evi μου εγω το είχα δανειστεί από την κουμπαρα μου γιατι δεν εβρισκα στα μετρα που ηθελα..νομίζω οτι το ειχε παρει απο jumbo..για το επομενο παιδακι πάντως θα φερω εναν σιδερα να μου κάνει μια όμορφη πορτουλα να κλειδωνει κιολας :wink:

η αλήθεια είναι ότι δεν μου πολυαρεσε η εφαρμογη που έκανα με τον τοίχο,πηγαινε λίγο η καρδια μου στην κουλουρη αλλά ευτυχως δεν ειχαμε κανενα ατυχημα

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και εγω με την εφαρμογη του . Δεν

ειναι πολυ καλη . Και εμεις απο το Jumbo το

πηραμε .Ειναι λυση αναγκης και για να μην εχουμε

κανενα ατυχημα , φωναξαμε εναν σιδερα και μας εκανε

μια δικη του πατεντα , μιας και δε θελαμε πορτα σιδερενια

σαν το καγκελακι , και ολα οκ . Να σημειωσω εδω

οτι οταν μετακομισαμε στο δικο μας σπιτι (μαιζονετα)

η μικρη μολις ειχε κλεισει τα 2 και η μεγαλη ειχε

γενεθλια , εκλεινε τα 5 :lol::lol::lol:

Μονη μου ????? Ουτε στον παραδεισο

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτομαι και εγώ αυτό με το σιδερά γιατί ακόμα η σκάλα δεν έχει κάγκελα αλλά θα έρθει να μας τα βάλει τον άλλο μήνα. ΜΑΜΑ ΕΛΕΝΗΣ & ΧΡΙΣΤΙΝ χρειάζονται για τόσο πολύ;;;;; Εγώ νόμιζα πως κανα χρόνο θα είναι η χρήση τους.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα ενα jumbo και ενα chicco απο του jumbo εμεινα πιο πολυ ευχαριστημενη γιατι ειναι πιο ελαφρυ και πιο καλη εφαρμογη.Το chicco δεν μου καλοαρεσε η αληθεια!Δεν εκατσει και καλα!Ειναι πιο χοντροκομμενο.

Παντως αν θελεις μεγαλυτερη ασφαλεια στα πορτακια πρεπει να τρυπησεις τον τοιχο αλλιως ετσι οπως εφαρμοζουν ειναι οπως το περιγραφει η dalia.

Και ακομα καλυτερη λυση ο σιδερας..... :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα τέτοια πορτάκια θα μου τα φτιάξει ο άντρας μου... Θα βάλω ένα στην σκάλα έξω απο το διαμέρισμα και μου είπε πως για να είναι πιο γερό το κράτημα του..δεν θα βάλει απλά ούπα (καλά τα λέω..δεν ξέρω..) στον τοίχο αλλά θα βάλει ένα λαμάκι κάθετο, θα το "δέσει" στον τοίχο κ επάνω σε αυτό θα βιδώσει το πορτάκι που θα κάνει.. Επίσης και στην ταράτσα θα βάλουμε σε έναν διαδρομο που κάνει (εχουμε γκαρσονιέρα επάνω..και στο πλάι η ταρατσα σχηματιζει εναν διαδρομο περίπου 1,50μέτρου) για να μην πηγαίνει ο μικρός στο πίσω μπαλκόνι και για να είναι πάντα όταν καθόμαστε πάνω στο οπτικό μας πεδιό.. και να μην τον κυνηγάμε σε όλη την ταράτσα...μήπως τελικά να του έκανα ένα κλουβί; :D

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε την πορτούλα του jumbo. Μέχρι τώρα δεν με έχει ενοχλήσει καθόλου η εφαρμογή της, απλά θέλει κάθε τόσο (όχι συχνά) να τη σφίγγεις λίγο αν δεν είναι βιδωμένη. Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι ότι χρειάζεται τοίχο ή ορθοστάτη τελείως σταθερό ΚΑΙ από τις δύο πλευρές.

Όσο για το μέχρι πότε χρειάζεται....εξαρτάται και από το παιδί και από τη σκάλα.

Π.χ. η δικιά μας σκάλα είναι τελείως τρύπια άρα πολύ επικίνδυνη οπότε αν και μπορεί μια χαρά να την ανεβοκατεβαίνει (το κατέβασμα πιο δύσκολα) δεν θεωρώ καθόλου ασφαλές να το κάνει μόνος του.

Επίσης πρέπει να σκεφτείς ότι μεγαλώνοντας λίγο ακόμα μπορεί παίζοντας με κάποιο άλλλο παιδάκι, με λίγο σπρώξιμο να γίνει ατύχημα.

Άρα συμφωνα με τη δική μου γνώμη, η πορτούλα χρειάζεται για αρκετόοοοοο καιρό. :)

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Άρα συμφωνα με τη δική μου γνώμη, η πορτούλα χρειάζεται για αρκετόοοοοο καιρό. :)

 

..και επαυξανω εγω που την εβγαλα το σκυλομετανιωσα...θα φωναξω αμεσα τον σιδερα..σκεφτειτε οτι στο σπιτι ερχοντε και παιδακια που δεν ειναι εξοικιωμενα με σκαλες ή ακομη πανω στο παιχνιδι που σπρωχνοντε?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το σκέφτομαι και εγώ αυτό με το σιδερά γιατί ακόμα η σκάλα δεν έχει κάγκελα αλλά θα έρθει να μας τα βάλει τον άλλο μήνα. ΜΑΜΑ ΕΛΕΝΗΣ & ΧΡΙΣΤΙΝ χρειάζονται για τόσο πολύ;;;;; Εγώ νόμιζα πως κανα χρόνο θα είναι η χρήση τους.

 

Συγνωμη :oops::oops::oops: τωρα το ειδα!

 

Το κραταμε ακομα γιατι τα κοριτσια ξυπνανε μεσα

στη νυχτα για τουαλετα και οπως καταλαβαινεις,

δεν ρισκαρουμε να βρεθουν μισοκοιμισμενες με

το κεφαλι κατω στη σκαλα :D

Μονη μου ????? Ουτε στον παραδεισο

Link to comment
Share on other sites

Evi έχω κι εγώ μαιζονέτα με δυο εσωτερικές σκάλες. Λίγο πριν περπατήσει ο μικρός μου, ρώτησα κάποιους γνωστούς που είχαν κι αυτοί σκάλα στο σπίτι και 2 παιδιά, πως αντιμετώπισαν το πρόβλήμα και αν τοποθέτησαν μόνιμη πορτα. Μου είπαν πως απλά έβαζαν κάποια εμπόδια στο άνοιγμα της σκάλας και δεν τοποθέτησαν μόνιμη πόρτα.

Τελικά κατέληξα να χρησιμοποιώ μια πλαστική πόρτα την οποια μετέφερα σε όποιο όροφο ήθελα χωρίς να την τοποθετήσω μόνιμα στους τοίχους. Το παιδάκι εξεικοιώθηκε με τη σκάλα γρηγορότερα σε σχέση με άλλα παιδάκια, το γεγονός ότι υπάρχει σκάλα στο σπίτι δεν το κάνει τόσο περίεργο να την εξερευνήσει όσο αν την έβλεπε για πρώτη φορά. Βέβαια πάντα θα πρέπει να τηρούμε τα μέτρα ασφαλείας γιατι κάθε παιδί είναι διαφορετικό.

Στη δική μας την περίπτωση δεν χρησιμοποιήσαμ μόνικη πόρτα και ήδη την έχουμε βγάλει από καιρό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα και από εμάς!

αλλάξαμε την μικρή μας από το μπεμπέ κρεββάτι σε μονό πρόσφατα και θα θέλαμε να βάλουμε μια πόρτα στη σκάλα ώστε να αποφύγουμε δυσάρεστες συνέπειες (τα υπνοδωμάτια είναι στον όροφο του σπιτιού).

έχουμε σχεδόν καταλήξει στην πόρτα kiddyguard staigate της babygurgles.co.uk (λευκό συνθετικό που μαζεύει σαν ρολό στην μια πλευρά).

έχετε κάποια γνώμη για αυτήν? την έχουν και τα mothercare..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...