Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Μετακόμιση στην Παιανία

efal

Recommended Posts

καλησπέρα!

Σκεφτόμαστε να αλλάξουμε σπίτι και αποφασίσαμε να μετακομίσουμε μακριά από το κέντρο για το καλό του παιδιού και το δικό μας. θα θέλαμε πληροφορίες για την περιοχή της Παιανίας κυρίως από όσους μένουν ή γνωρίζουν καλά την περιοχή. Μας ενδιαφέρει να μάθουμε και τα θετικά και τα αρνητικά.

Διαφημίσεις

Δυσκολα μορει να γραψει καποιος αρνητικά ή θετικά, καθοτι σχεδόν ολα ειναι τελειως υποκειμενικά...

Απλά θα σου πω 1 το οποιο οπως και να το κανουμε ειναι.... αδιαμφησβητητο.

Δεν εχει αποχετευση οπως την ξερεις

Εχει βοθρους

Που σημαινει οτι αναλλογα το σπιτι καθε 7αδα αντε 15 μερες πρπει να φωναξεις τον προσφιλη "φαταουλα" να τον αδειασει

Αυτο ειναι 2 πραγματα

και εξδο

και εννοια

και αντε εσυ εισαι προσεκτική και συνεπεις...

οι γειτωνες???? μηπως καθε οταν βρεχει αδειαζουν -προφανως παρανομα- στο δρομο με ανλτιες???

και μην πεις "που ειναι το κρατος"... δεν θα καταφερεις τιποτα.

απο κει και περα τα βασικά τα εχει τραπεζες σουπερμαρκετ και τα χρειαζουμενα. τα σχολεια δεν τα ξερω δεν μπορω να σου πω. επεισεις φανταζομαι το εχεις δει το κεντρο ειναι με πολλά στενα δρομακια οποτε εξαρταται που ειναι το σπιτι..

εχε το νου σου οτι αν ειναι προς τον Υμητο στη περιοχη του Γυμναστηριου ειναι καπως απομονομενα.........

Guest ΜΑΡΤΗΑ

Eγω μεγαλωσα παιανια κ μου εχει στοιχισει που εχω φυγει λογο γαμου.Βεβαια ημουνα εξω απο την παιανια κ οχι στο κεντρο.Τωρα

τα πραγματα εχουν αλλαξει εχει γεμισει με μαγαζια κ τραπεζες,αυτα που

ειπαν παραπονο για την αποχετευση ειναι μεγαλο προβλημα κ θα πρεπει να το ψαξεις καλα το θεμα.Απο σχολεια ειδικα δημοτικα εχει παρα πολλα κ νηπιαγωγια το γυμνασιο δεν ειναι οτι καλυτερο.Καλο θα ηταν εαν εχεις μεσον να μην κοιταγες για κεντρο αλλα λιγο προς τα εξω περιοχη λαγου απο την κατω μερια,απο την πανω ειναι λιγο απομερα,περιοχη καρελλα θελει ψαξιμο.Εαν εχεις χρονο κ το κοιταξεις θα βρεις κατι καλο εκτος κ αν εχετε κατι δικο σας

Διαφημίσεις

Εμένα μου αρέσει πολύ εδώ πάντως! Μένουμε έξω από την Παιανία και είναι πολύ εξοχικά!΄Εχει τα πάντα στο κέντρο, είναι απίστευτο πόσο γρήγορα τελειώνεις τις δουλειές σου στις δημόσιες υπηρεσίες, ιδανικό μέρος να μεγαλώνεις παιδιά, να κάνεις περιπάτους, είμαστε πολύ ικανοποιημένοι.

Βόθρο έχουμε κι εμείς, αλλά είμαστε μόνο 2 οικογένειες στο οίκημα και τον αδειάσαμε πρώτη φορά πέρσι και έως τώρα δεν έχει γεμίσει. Παίζει ρόλο λοιπόν που θα μείνεις. Κι εμείς πρέπει να μετακομίσουμε σε μεγαλύτερο σπίτι και πάλι εδώ κοντά θα ψάξουμε.

Εγώ μεγάλωσα Αγία Παρασκευή. Η ποιότητα ζωής εδώ δεν έχει καμία σχέση με εκεί.

Έχει πολλούς αλλοδαπούς. Δεν είμαι ρατσίστρια, εργαζόμουν 7 χρόνια στα σύνορα Παιανίας - Κορωπίου. Θα μου πεις, παντού δεν υπάρχουν φτωχοί αλλοδαποί? Ναι, παντού. Απλώς το αναφέρω. Επίσης αναφέρω ότι η περιοχή εκτός κέντρου κωμόπολης (Παιανίας, ή Κορωπίου πχ.) δεν αστυνομεύεται κ α θ ό λ ο υ. Μου έτυχαν στο παρελθόν πολλά τρελλά. Αυτά.

it's never too late to start all over again

Προσωπικά δε γνωρίζω την περιοχή γι' αυτό ζητάω όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες. Έχουμε δει κάποια νεόκτιστα σπίτια αλλά μέχρι εκεί. Θέλουμε να είμαστε απόλυτα σίγουροι προτού πάρουμε τη μεγάλη απόφαση. Θα μου επιτρέψετε να θέσω μερικά ακόμα ερωτήματα

1. Ποια συνοικία θεωρείται "καλή";

2. Το νερό είναι πόσιμο;

3. Το καλοκαίρι υπάρχουν οσμές λόγω των βόθρων;

4. Διάβασα ότι μπορεί να γίνει Κέντρο Επεξεργασίας Λυμάτων στην περιοχή. Ξέρετε κάτι γι' αυτό;

5. Ποιοι κατασκευαστές ακούγεται ότι κάνουν καλή δουλειά στην περιοχή;

Συγνώμη για τον καταιγισμό ερωτημάτων. Όποτε έχετε χρόνο και διαθεση.......... Εγώ περιμένω..........

Θα σου απαντησω για αυτα που ξερω

2. ναι

3. δες τι σου απαντησα πριν, συνηθως οχι εκτός κι αν αδειαζει γειτωνας εκεινη την ωρα..

4. καμια σχεση. σχεδόναναμεσα Λουτσα με ραφηνα ειναι μεσα σε μια χαραδρα να μην ενοχλει ως εργοστασιο

και μια συμβουλη

ο καλυτερος κατασκευαστης εχει σκοπο το κερδος οποτε δεν δουλευει υπερ εσου...

αλλα επεισεις μπορει τα συνεργεια του.. καποια εστω να μην.....

εχεις εσυ καποιο γνωστο σου να τους ελεγχει??? ειδικά τις επικυνδυνες ειδικότητες οπως μονοτες υδραυλικους κι ηλεκτρολογους και με αυτη τη σειρα σοβαροτητας...????

Επεισεις επειδη το ιδιοκτισιακό καθεστως ειναι λιγο ομιχλώδες σε ορισμενες περιοχες τα ματια σου 14 στους τιτλους...

Διαφημίσεις

Πολλές καλές συνοικίες υπάρχουν. Εσύ θα δεις, σύμφωνα με τις ανάγκες σου που σε εξυπηρετεί καλύτερα.

΄Οσο για κατασκευαστές, δε γνωρίζω να σου πω.

Τα υπόλοιπα απαντήθηκαν.