Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΗΝ ΟΜΟΡΦΟΤΕΡΗ ΠΡΙΓΚΗΠΙΣΣΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!!!

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια! Μετά από μία εβδομάδα επιστρέφω για να σας γράψω την δική μου ιστορία τοκετού. Αυτή τη στιγμή είμαι στο δωμάτιο της κόρης μου, την χαζεύω να κοιμάται και δεν μπορώ να πιστέψω ακόμη τα όσα διαδραματίστηκαν μέσα στην εβδομάδα.Ας ξεκινήσω λοιπόν..........

Πέμπτη πρωί στις 6.30 θα έμπαινα με ραντεβού στην κλινική για φυσιολογικό τοκετό αλλά με πρόκληση. Στις 2 τα χαράματα όμως με πιάσαν οι πόνοι, τρομερή σύμπτωση έτσι? Κι έτσι έφτασα στις 5.30 στην κλινική με πόνους ΑΝΑ ΛΕΠΤΟ!!!Οι μαίες πάθαν πλάκα, με ρωτούσαν -καλά εσένα σε περιμέναμε 6.30 για πρόκληση και μας έρχεσαι 5.30 με πόνους??Τρελή σύμπτωση κι όλα μια χαρά. Μου σπάνε και τα νερά ενώ περπατούσα (εκεί να δείτε πόνο- ένιωσα τη μπέμπα να με χτυπάει με το κεφάλι της τη μήτρα και τσουπ έφυγαν τα νερά μαζί με αίμα!!!!). 8 το πρωί έκανα επισκληρίδιο (ενώ έχω κάνει τρελή υπομονή για να φτάσω όσο γίνεται πιο κοντά στον τοκετό χωρίς επισκληρίδιο. 8 και κάτι είχα διαστολή 10!!!!Και όλοι χαρούμενοι (μαίες και γιατρός για το πόσο καλά πάμε και ότι σε κανά δεκάλεπτο θα γεννήσω...)αμδε....μέχρι τις 11.45 έσπρωχνα και η μπέμπα δεν έβγαινε!!Κάθε δεκάλεπτο έτρωγα χέρι από τις μαίες και το κεφάλι της το μισό ήταν ήδη μέσα στον κόλπο (αφού έπιαναν τα μαλλιά του μωρού.) όσο περνούσε η ώρα όμως όλοι αγχωνόντουσαν και ο γιατρός μου λέει - από τις 8 είσαι με σπασμένα νερά και η μπέμπα είναι ήδη μέσα στον κόλπο, διαστολή 10, αλλά δεν βγαίνει. Είναι μπλεγμένη με το λώρο και θα στην βγάλω ΤΩΡΑ!!Δε με νοιάζει πόσο θα πονέσεις πρέπει να βγει τώρα!!!Μέσα σε 10 λεπτά τη βγάλαμε αλλά πώς????5 μαίες με πίεζαν με τους αγkώνες την κοιλιά, εγώ έσπρωχνα χωρίς να πάρω ούτε μία ανάσα (αφού νόμιζα ότι θα πεθάνω) και η γιατρός τραβούσε με βεντούζα. ..

Το μωρό σοκαρισμένο τελείως, έκλαψε μετά λίγη ώρα. 1.5 ώρα ο γιατρός με έραβε . Το τελευταίο μισάωρο της ραφής έφαγα και ολική νάρκωση (για να ηρεμήσω λίγο γιατί έβλεπα και άκουγα περίεργα πράγματα....). Έτσι λοιπόν όπως είπε και ο γιατρός έκανα 2 γέννες μαζί. Πώς τα κατάφερα έτσι κανείς δεν ξέρει. Το παιδί ήταν μπλεγμένο με το λώρο γύρω από το λαιμό και από το στήθος της και επειδή είχε ήδη κατέβει και το μισό της κεφάλι ήταν στο κόλπο, δεν μπορούσε να γίνει καισαρική. Ήταν μία δύσκολη γέννα, ξεκίνησε με τις τέλειες συνθηκες αλλά κατέληξε διαφορετικά. Μου έκανε πολλά ράμματα εσωτερικά (γιατί με έσκισε και η μπέμπα, σκάλωσε στους ώμους). Το αποτέλεσμα ήταν να φάω όλους τους πόνους μιας φυσιολογικής γέννας αλλά και του πόνους, την νάρκωση και τα φάρμακα μιας καισαρικής. Για 2 μέρες ήμουν κανονικά καλωδιωμένη, με καθετήρες, ορούς, επισκληρίδιο, φάρμακα....

Την τρίτη μέρα τα έβγαλα όλα αυτά...αλλά είχε έρθει κάποιος....το πρωτόγαλα....το στήθος πέτρωσε τόσο πολύ γιατί είχα κλειστούς πόρους και δεν έβγαινε το γάλα. Όλη μέρα οι μαίες με πατούσαν (ΤΡΕΛΟ ΠΟΝΟ!!!!) και πάλι τρελή αλλαγή δεν είδα. Μεγάλη ταλαιπώρια, κάθε μέρα όλα και καλύτερα και με τους πόνους και με το στήθος το οποίο μαλάκωσε αλλά γάλα....λίγο...

Είχα μία δύσκολη γέννα και δεν θέλω να τρομοκρατήσω καμία κοπέλα με την ιστορία μου. Ίσα ίσα που θέλω να ενθαρύνω οτι δεν θα σας αφήσουν ο γιατρός και οι μαίες να πάθετε τίποτα. Εγώ δεν φοβήθηκα, είχα εμπιστοσύνη και όλα πήγαν καλά. Παλέυουν πολύ για εμάς, πάρα πολύ.

Την πρώτη μέρα του τοκετού είχα τρελούς πόνους και μία φίλη που έμαθε την ιστορία μου είπε -φαντάζομαι ότι δεν θα ξανακάνεις άλλο παιδί με αυτά που τράβηξες, και της απάντησα - όχι ένα αλλά οσα παιδιά μου δώσει ο Θεός.

Όταν γεννήθηκε η μπέμπα είχε τα μάτια της ανοιχτά και με κοίταξε. Ποτέ στην ζωή μου δεν πρόκειται να ξεχάσω εκείνο το βλέμμα. Την κοιτάζω και αντικρύζω το ομορφότερο και αγνότερο πλάσμα του κόσμου. Ευχαριστώ το Θεό που με έκρινε άξια για να γίνω μητέρα, το σύζυγο μου που από ένα τρυφερό έρωτα προέκυψε ένα τέτοιο πλασματάκι. Ευχαριστώ εσάς για τις συμβουλές και το θάρρος που μου δίνατε καθώς και μία καλή φίλη τη Γιώτα που ελπίζω κάποια στιγμή να την συναντήσω ξανά εδώ όπου την γνώρισα.

Την κοιτάζω την μπέμπα και ξέρω ότι πλέον τα πάντα είναι αυτή.

Χαίρομαι που πλέον καταλαβαίνω όλες εσάς τις μανούλες που μιλούσατε έτσι για τα παιδάκια σας. Πλέον είμαι κι εγώ μία και είναι η πιο κύρια ιδιότητά μου.

Λυπάμαι αν σας κούρασα, εξάλλου κι εγώ κουκουβάγια είμαι και βλέπω το παιδί μου το πιο όμορφο από όλα.

Να χαιρόμαστε τα παιδάκια μας λοιπόν και για τις κοπέλες εδώ στο φόρουμ που με ξέρουν και ήξεραν και τις φοβίες μου, θέλω να τους πω ότι ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΙΠΟΤΑ!!!

Διαφημίσεις

Βρε , εσύ ήσουν που μας το έπαιζες φοβητσιάρα;;; :lol::lol:

Μοιάζουν λιγάκι οι γέννες μας (κι εμένα άργησε στην εξώθηση, κι εγώ έφαγα πάτημα και ραμματάκια :? ) αλλά : μπρος στα κάλλη -της μπέμπας!!-τι είναι ο πόνος έτσι;;; :D

Να τη χαίρεσαι και να είστε όλοι μαζί ευτυχισμένοι μια ζωή!!!

Υ.Γ.Μεγάλο πράγμα αυτό που λες για το φόβο...! :D

συγχαρητηρια κοπελα μου!!!!συγκηνηθηκα!!!!να σου ζησει η κορακλα σου να τη δεις οπως επιθυμεις!!!παντα υγειης,τυχερη,ευτυχισμενη και ολα τα καλα του κοσμου να εχει!!!!668961bpz5midxod.gif

me and my men...

Τι να πω ... δεν εχω λογια!!!! Ολες αυτες τις μερες σε ειχα στο μυαλο μου, αφου ελεγα δεν γενναω αν δε μαθω νεα της!!! και ειμαι πολυ κοντα εχω συνεχεια συσπασεις και εμπεδωμενη την μπεμπα μου!!!

Να σου ζησει να ειναι καλοτυχη και γερη μια ζωη και σεις να ειστε παντα ερωτευμενοι και υγειεις για να την χαιρεστε!!!! Δε περιμενα να ειναι τοσο δυσκολα τα πραγματα αλλα χαιρομαι που τελικα πλεον δε θα φοβασαι τιποτα!!!! Ολα να σας πανε καλα....

Διαφημίσεις

Καλότυχη θα είναι σίγουρα η κορούλα σου μετά από όλα αυτά....

Να σου ζήσει και να είναι πάντα έτσι τυχερή στη ζωή της... Μπράβο και σε σένα neamanoula για το θάρρος σου και το κουράγιο σου! Nα της χαρίσεις πολλά πολλά όμορφα αδερφάκια.... :D:D

.png

.png

1042072n9zfrebsvh.gif

τι συγκινητικη η ιστορια σου.να σου ζησει και καλως ηρθες στο club των μαμαδων

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Με συγκινησες πρωι πρωι μπραβο που βρηκες τοση δυναμη , την αξιζει η μπεμπα σου, ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΛΟΙΠΟΝ Η ΟΜΟΡΦΟΤΕΡΗ ΠΡΙΓΚΗΠΙΣΣΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!!!

congratulations-on-your-new-baby-gi.jpg

Nα σου ζήσει

και για απαντησει στην φίλη σου που ειπε δε θα κανεις αλλο

δειχτεις αυτην την φωτο

babies4.jpg

*O μονος πραγματικος χρόνος είναι το εδώ και το τώρα

Όταν καταλάβουμε τι σημαίνει ελπίδα, θα πάψουμε να πιστεύουμε σ' αυτήν...

aMppp3.png

Διαφημίσεις

Καρντασίνα μου να σου ζήσει η πριγκήπισσά σου, να είναι γερή και τυχερή κι εσείς να τη βλέπετε και να την καμαρώνετε!!! Όλα τα ζόρια της γέννας ξεχνιούνται, αυτό είναι σίγουρο :wink: Έχει προβλεψει η φύση μάλλον...

Και μένα όταν μου τον έδωσαν στην αγκαλιά μου, παρόλο που ήμουν ζαλισμένη από τη νάρκωση, τα μάτια του ήταν κολλημένα στα δικά μου. Αυτό το βλέμμα δεν θα το ξεχάσω ποτέ όσο ζω, το σκέφτομαι και κλαίω... μάλλον είναι και οι ορμόνες μας.

Σε περιμένουμε στο τόπικ μανούλες Φεβρουαρίου-Μαρτίου, να τα λέμε όταν προλαβαίνεις...Φιλιά πολλά

.png

[b]Να σου ζήσει!!!

Να΄στε μια υγιής, ευτυχισμένη οικογένεια με πολλά παιδάκια!!!

Και...χαρά στο κουράγιο σου...![/b]

Διαφημίσεις

:lol::lol::lol::lol: Μπράβο!!! Στη μαμά και στο όμορφο μωράκι εύχομαι από δω και πέρα να είναι ο δρόμος σας στρωμένος με ροδοπέταλα!! Καλότυχες και οι δύο και με περισσότερη δύναμη!!
QZ9ep3.png

Μπράβο σου κοπέλα μου!!

Να σου ζήσει η όμορφη μπουμπούκα σου!!!

Είμαι σίγουρη πως δεν θυμάσαι τώρα τους πόνους της γέννας(κ εγώ τους έχω ξεχάσει)!!

Να είσαι γερή κ εσύ κ ο άντρας σου για να τη χαίρεστε!!!!!!!

Σε περιμένω στο 10ο μήνα να τα λέμε οι νέες μαμάδες!!!!!!!!!!!!

D9kvp2.png?3X2batCM

Φιλενάδα πολυ με συγκινησε η ιστορία σου, χαίρομαι μέσα από τη καρδιά μου που όλα πήγαν καλά! Να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου και σου εύχομαι να είναι γερή, καλότυχη & ευτυχισμένη!