Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΑΠΟ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΣΤΙΓΜΑ

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν το στίγμα Μεσογειακής αναιμίας αν έχουν προβλήματα με ημικρανίες...

Εμένα έχει το στίγμα ο άντρας μου αλλά και ολα του τα αδέρφια (σύνολο 6) και ολοι υποφέρουν απο ημικρανίες κάποιες μέρες το μήνα... :(

Προσπαθώ να καταλάβω αν αυτο οφείλεται σε κάτι κληρονομικο ή αν συμβάλει και το στίγμα σε αυτό.

Πραγματικά βλέπω τον άντρα μου να μην μπορεί να σταθεί πουθενά και να μην ανακουφίζεται ουτε με παυσίπονα.... :cry:

Εκανε εξέταση αίματος πριν 2 βδομάδες και όλα ήταν ΟΚ εκτός απο τον αιματοκρίτη ο οποίος είχε πέσει στο 37 :?

Δεν ξέρω τι να κάνω για να τον βοηθήσω και προσπαθώ να τον πείσω να πάει και σε αιματολόγο (αλλά είναι και ξεροκέφαλος....) μπας και μας πει τίποτα παραπάνω....

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας

Διαφημίσεις

Εγώ έχω το στίγμα και ταλαιπωρούμαι συχνά με πονοκεφάλους. Έχω κι εγώ όπως και ο άντρας σου χαμηλό αιματοκρίτη που μπορεί να παίζει ρόλο στον πονοκέφαλο.

Χειρότερες περίοδοι με ημικρανίες ήταν οι πρώτοι 3 μήνες μετά από κάθε γέννα όπου στην κυριολεξία τρελλαινόμουν από τον πόνο όλη μέρα, κάθε μέρα. Το είχα ψάξει λίγο τότε, κανείς δεν το συνέδεσε με την κατάσταση στην οποία βρισκόμουν (λεχώνα) ούτε με το στίγμα και έτσι το έχω αφήσει.

Έχει να κάνει και με τις ορμόνες πάντως γιατί συνήθως με πιάνουν κοντά ή κατά τη διάρκεια της περιόδου. Ούτε παυσίπονο βοηθάει, τίποτα.

Καλησπερα εχω το στιγμα οπως και τα αλλα 3 αδερφια μου και κανενα απο τα 4 δεν υποφερουμε απο ημικρανιες.Απλα και οι 4 εχουμε πολυ χαμηλο αιματοκριτη της ταξεως του 31-32.Στην εγκυμοσυνη εμενα εφτασε το 25 ευτυχως δεν κατεβηκε αλλο γιατι θα πηγαινα για μεταγγιση,Δεν ξερω βεβαια αν παρ'ολα αυτα υπαρχει σχεση στιγματος-ημικρανιων.

κι εγω εχω στιγμα και αρκετα χαμηλο αιματοκριτη... ημικρανιες δεν μπορω να πω οτι εχω... για την ακριβεια πρωτη φορα το ακουω...

me and my men...

Έχω το στίγμα αλλά σπάνια έχω πονοκεφάλους και ακόμα σπανιότερα ημικρανίες.

Ωστόσο, να επισημάνω κάτι που δεν το συσχετίζουν πολλοί, διατροφικές συνήθειες, αλλεργίες ή ορμονικά προβλήματα μπορούν να προκαλούν το σύμπτωμα. Το λέω γιατί οι γνωστοί μου έχουν επισκεφθεί παθολόγους, οφθαλμίατρους κτλ που δεν έβγαλαν διάγνωση από εξετάσεις αλλά ούτε και τους παρέπεμψαν σε άλλες ειδικότητες, ενώ τυχαία ο αλλεργιολόγος ή ο ενδοκρινολόγος τους έλυσε το πρόβλημα. :?

http://www.iatronet.gr/quicklinks.asp?q_id=131

Ημικρανίες και διατροφή:

http://www.vita.gr/html/ent/029/ent.1029.asp

http://www.mednutrition.gr/content/view/957/161/

Στο δεύτερο κάπου αναφέρεται σε αιμοπετάλια αλλά δεν προλαβαίνω να διαβάσω λεπτομέρειες, γιατί κλαίει η μικρή μου. :)

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Διαφημίσεις

Και εγώ έχω στίγμα μεσογειακής αναιμίας αλλά δεν υποφέρω από ημικρανίες. Τώρα αν με πιάνουν πονοκεφάλοι, δεν τον συνδέω με αύτό γιατί όλους τους ανθρώπους τους πιάνει. Καλά από αιματοκρίτη δεν το συζητώ 30 - μαξιμουμ 31

Εμένα στίγμα έχει ο άντρας μου που ποτέ δεν το έχω ακούσει να παραπονεθεί για πονοκεφάλους και από αιματοκρίτη έχει φυσιολογικό αφού έχει και κάρτα αιμοδοσίας και δίνει κάθε τρεις μήνες εθελοντικά!

Καλημέρα!

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας....

Είναι πολλά χρόνια που ταλαιπωρείται ο καημένος και γενικά ψάχνω να βρω τι μπορει να φταίει (και για να αποκλείσω κάποια πραγματα) για να τον βοηθήσω.

Αιμοδότης ήταν και ο δικός μου άντρας πολλά χρόνια και του βρίσκανε αιματοκρίτη πάντα 43-45...

Το 2005 που έμεινα έγκυος στην κόρη μου κάναμε εξέταση για το στίγμα στο Λαικό και εκεί του επιβεβαιώσανε ότι έχει το στίγμα μιας και κανείς ποτέ δεν του είχε πει τίποτα....

Βέβαια το στίγμα το έχει η πεθερά μου και ξέραμε οτι υπήρχε αυτή η πιθανότητα απλά γενικα υπάρχει μια "μυστικοπάθεια" απο τους παλιούς λες και το στίγμα είναι κάτι κακό :mad:

Τώρα όσον αφορά στις ημικρανίες θα ψάξω τα λινκ που μου έδωσε η φίλη και θα κοιτάξω και αλλού αιτίες.... Αρκεί να τον πείσω να πάει και σε κανένα γιατρό.... Ξεροκέφαλοι άντρες :evil:

Πάντως θυμάμαι το 2007 -ένα χρόνο μετά την γέννηση της κόρης μου- που είχα χάλια αιματοκρίτη (είχα φτάσει και 29) ότι ήμουν πτώμα και γενικά είχα πονοκεφάλους και ατονία... οπότε ο χαμηλός αιματοκρίτης του μπορεί να τον "ρίχνει" και να του επιδεινώνει κάποιο άλλο πρόβλημα.

Είδωμεν...

Και πάλι σας ευχαριστώ όλες/ους

ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΙΓΜΑ, ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΗΜΙΚΡΑΝΙΕΣ. ΟΥΤΕ ΟΙ ΜΑΜΑΔΕΣ ΜΑΣ.ΤΩΡΑ ΑΝ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΚΗ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ....

ΠΑΝΤΩΣ Κ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ Η ΑΙΤΙΑ Κ ΕΠΙΔΕΙΝΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΧΑΜΗΛΟ ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗ.

Διαφημίσεις

Demi καλησπερα,

Επειδη ειχα κι εγω ημικρανιες χρονια και με ταλαιπωρουσαν ειπα να σου γραψω την δικη μου εμπειρια.

Πηγα σε πολλους γιατρους παθολογους κι ορθοπαιδικους κι ολοι μου λεγαν οτι απλα πρεπει να αλλαξω δουλεια (δουλευω με υπολογιστες). Ακρη δεν εβρισκα, δουλεια φυσικα δεν μπορουσα να αλλαξω και καθε φορα που με πιαναν ημικρανιες κατεληγα σε διαφορα νοσοκομεια να μου κανουν παυσιπονες ενεσεις.

Καποια στιγμη μια φιλη μου μου ειπε να επισκεφτω νευρολογο και το εκανα.

Αφου καναμε λοιπον αξονικες , εξετασεις κτλ και ειδαμε οτι τα νευρα που περναν πισω απο την σπονδ. στηλη στον αυχενα δεν δεχονται καποια πιεση, μου εδωσε μια θεραπεια που με εσωσε κυριολεκτικα.

Αντι για ασπιρινες, depon κτλ μου συστησε να περνω απο το φαρμακειο τα egicalm των 1000. Αν τα παρεις αυτα στην αρχη της ημικρανιας και ξαπλωσεις για λιγο σου περναει σχετικα ευκολα. Ειναι απλα αναλγητικα-αντιπυρετικα (σε μορφη σκονης)και δινονται χωρις συνταγη.

Εγω απλα σωθηκα.

Τωρα αν δεν το προλαβω και φτασω σε ασχημο σημειο πχ εμετους ζαλαδες κτλ αρχιζω αλλη θεραπεια με χαπια τα οποια ομως τα παιρνω μονο με συνταγη.

• 5 months later...