Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Αν μπορείς να το κάνεις αυτό δηλ. να την αφήσεις να κλαίει δοκιμασέ το, εγω δεν μπορώ δε μου πάει, ασε που φοβάμαι μήπως μετά ξαγρυπνήσει και δεν μπορώ να τον ησυχάσω μέσα στη νύχτα (το έχω πάθει και μετά έκανε 1,5 ώρα να κοιμηθεί).

MLZ0p3.pngpZRYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμένα ο ζουζούνος είναι τώρα 16 μηνών

και ο γιατρός μας έχει πει πως το τελευταίο γεύμα

πρέπει να είναι γάλα για να τον κρατάει(πίνει το αλμιρόν 1-3).

Οπότε κατά τις 6 τρώει μπισκοτόκρεμα βανίλια ή γιαουρτάκι

και κατά τις 8-9 πίνει το γάλα του και ξυπνάει το πρωί πάλι για μαμ

κατα τις 7-8.

Link to comment
Share on other sites

Γιωτα μου λες να φταιει που της δινω φρεσκο γαλα απο τοτε που ηταν 12 μηνων.μου πε ο γιατρος οτι ειναι πολυ καλύτερ ανα της δινω φρεσκο γαλα.λες να να της δινω ττο βραδυ μονο το Αλμιρον και το πρωι το φρεσκο?

m661c5sf63xv52mh.png
Link to comment
Share on other sites

Αθηνά, αν δοκιμάζατε να την αφήνατε καμιά ωρίτσα να πεινάσει; Πχ να πιει γάλα στις 10 και μετά νάνι;

Δεν νομίζω να έχει διαφορά το φρέσκο από το αλμιρόν ως προς το πόσο χορταίνουν. Αλλά δεν είμαι και βέβαιη...

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω Σουζη.πιστευω οτι πρεπει να αλλαξω λιγο το προγραμμα της και να της δινω πιο νωρις τη κρεμα.ισως να τη βαζω για υπνο και στις 22.00!μας βολευει να κοιμαται απο τις 21.00 για να ηρεμουμε λιγακι!

 

--------------------------------------------------------------------------------

Βαρβαρα 06-09-2007 :D [/url]

[/code]

m661c5sf63xv52mh.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Σουζη.πιστευω οτι πρεπει να αλλαξω λιγο το προγραμμα της και να της δινω πιο νωρις τη κρεμα.ισως να τη βαζω για υπνο και στις 22.00!μας βολευει να κοιμαται απο τις 21.00 για να ηρεμουμε λιγακι!

Κατανοητό!!!! :lol:

Αλλά μια χαρά δεν θα είναι να πέφτει μια ώρα αργότερα για ύπνο και να κοιμάται όοοοοολη νύχτα;;;; :wink:

Νομίζω πως όντως με μια μικρή μετατόπιση των γευμάτων θα λυθεί το πρόβλημα!

ΚΑι το εύχομαι! :lol:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα αλλάζοντας κατά ένα μόνο τέταρτο τη συνηθισμένη ώρα φαγητού και σιγά σιγά κατέβαζέ το ώς εκεί που θέλεις. Πιστεύω πως 6-6.30 είναι ό,τι πρέπει για απογευματινό. Αλλά θα σου δείξει και η μικρούλα σου! Καλή επιτυχία!

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Γιωτα μου λες να φταιει που της δινω φρεσκο γαλα απο τοτε που ηταν 12 μηνων.μου πε ο γιατρος οτι ειναι πολυ καλύτερ ανα της δινω φρεσκο γαλα.λες να να της δινω ττο βραδυ μονο το Αλμιρον και το πρωι το φρεσκο?

Kαι εγώ πιστεύω πως θα χορταίνει καλύτερα το μωράκι σου με το Αλμυρόν το βράδυ ή όποιο εσύ νομίζεις (σκόνη) αν και είμαι πολύ ευχαριστημένη με το Αλμυρόν.Για δοκίμασε....Επίσης εμένα έχει και άλλο θέμα αν τον βάλω αργότερα για νάνι τον πιάνει υπερένταση.Αν τον βάλω στην ώρα του δηλαδή κατά τις 9 σε μισή ωρίτσα το πολύ έχει κοιμηθεί.Για δοκίμασε και πες μας!!!!

Ελπίζω όλα να πάνε καλά να ξεκουράζεται και η δόλια η μανούλα λίγο.

Φιλάκια

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου - 16 μηνών- τρώει φαγητό κατά τις 19.30' (ό,τι είχαμε και το μεσημέρι) και μετά γάλα φρέσκο κατσικίσιο στις 21.30΄. Μετά κοιμάται σερί ένα δεκάωρο.

Όσο για το γάλα τα ξημερώματα, εγώ με τις οδηγίες του γιατρού του το έκοψα από τους 7 μήνες, αντικαθιστώντας το με χαμομήλι όταν ξύπναγε. Σιγά σιγά σταμάτησε να ξυπνάει. Το σημαντικό είναι να έχει χορτάσει πριν πάει για ύπνο. Το άλλο σκέλος είναι η συνήθεια.

Ίσως να κλάψει λίγο στην αρχή, είναι φυσικό... αλλά μακροπρόθεσμα είναι για το καλό όλων σας, γιατί θα βελτιωθεί σημαντικά ο ύπνος σας. Εγώ έχω συμβιβαστεί με το γεγονός ότι δεν γίνεται να μην κλαίνε ποτέ τα παιδιά... δεν γίνεται να τους κάνουμε όλα τα χατίρια και ειδικά εκείνα που είναι αντίθετα με το δικό τους καλό, το οποίο τα παιδιά δεν είναι σε θέση να κρίνουν. Το σημαντικό είναι να μην νιώσει εγκαταλελλειμένος... αν είσαι δίπλα του και τον ηρεμείς με αγκαλίτσα και του εξηγήσεις ότι το βράδυ δεν ξυπνάμε για να φάμε, νομίζω ότι θα το πάρει απόφαση και θα προσαρμοστεί. Είναι σημαντικό να νιώθεις σταθερή στην απόφασή σου και να μην αμφιταλαντεύεσαι - να του δώσω γάλα, να μην του δώσω...

 

Πάντως θα έλεγα ότι είναι καλύτερα να το αντιμετωπίσεις τώρα, γιατί όσο πάει θα είναι πιο δύσκολο να κοπεί η συνήθεια.

 

ΥΓ: Θα σου πρότεινα να συνεχίσεις να δίνεις φρέσκο γάλα στο μωρό, είναι ό,τι καλύτερο, καθώς δεν έχει ζάχαρη και άλλα πρόσθετα χημικά αρωματικά. Υπάρχει και το ρίσκο να συνηθίσει τα γάλατα με τις προσθήκες και να μην πίνει αργότερα το κανονικό.

 

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

"Γατουλα" δηλαδή εγώ με το μικρό κουταλάκι από 5,5 μηνών και αρχικά όλα τα γεύματα γάλα ΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ να πω και σε πιοόν;;;;;;;;;!!!!!!!!!!!

 

Αχ μόνον να με βλέπατε μια μέρα θα με λυπόσασταν!!!!!!!!!

 

Και έχω και χειρουργεία εν όψη......καλά να είμαστε.......

 

Ρέα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Πάντως θα έλεγα ότι είναι καλύτερα να το αντιμετωπίσεις τώρα, γιατί όσο πάει θα είναι πιο δύσκολο να κοπεί η συνήθεια.

 

Έτσι έλεγα κι εγώ αλλά τελικά το έκοψε μόνος του πριν κανένα μήνα, δηλ. στους 22 μήνες.

 

Τελικά, δεν θέλει άγχος. Πέρασα άγχος, στεναχώρια, νεύρα, ώσπου ένα πρωί δεν ξαναξύπνησε.

 

Ίσως το κάθε παιδί θέλει το χρόνο του. Λέω εγώ τώρα...

 

ΥΓ: Θα σου πρότεινα να συνεχίσεις να δίνεις φρέσκο γάλα στο μωρό, είναι ό,τι καλύτερο, καθώς δεν έχει ζάχαρη και άλλα πρόσθετα χημικά αρωματικά.

 

Θα συμφωνήσω το φρέσκο είναι πάντα καλύτερο.

 

Αυτό το κατσικίσιο να μπορούσα να το βρω κι εγώ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημέρα και καλό μήνα! Νομίζω ότι ξυπνάει γιατί πεινάει, ισως θα πρέπει να της διαμορφώσεις το τελευταίο γεύμα, δηλαδή να προσθέσεις κάτι ή να τρώει νώρίτερα και να πίνει και γαλατάκι πριν κοιμηθεί. αν εχει συνηθήσει να τρώει ελαφρια θα πρεπει να βαρύνει λίγο για να κοιμηθεί όλη την νύχτα..:rolleyes:

W2Hqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...