Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θέλω να το πάρω το γάλα,αλλά ο Κώστας είναι αντίθετος... :(

 

Κι εγώ θα ήμουν αντίθετη όχι γιατί δεν θα είναι καλό, αλλά γιατί θα ήθελα να μη συνδέσει τη γεύση του γάλακτος με άλλα πρόσθετα. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις τον παιδίατρό σας.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να το πάρω το γάλα,αλλά ο Κώστας είναι αντίθετος... :(

 

Κι εγώ θα ήμουν αντίθετη όχι γιατί δεν θα είναι καλό, αλλά γιατί θα ήθελα να μη συνδέσει τη γεύση του γάλακτος με άλλα πρόσθετα. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις τον παιδίατρό σας.

 

Ο παιδίατρος μου μου είπε ότι μπορούμε να το δοκιμάσουμε.Δεν έχουμε να χάσουμε κάτι. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε θα έδινα κανένα πρόσθετο στο παιδί μου καθάρα λόγω πεποιθήσεως κι όχι γιατί το συγκεκριμένο γάλα π.χ. μπορεί να μην είναι υγιεινό, όπως δεν έδωσα και κιντερτε όπως με συμβουλεύανε.

Το θέμα είναι όμως πως δεν χρειάστηκε γιατί από 5-6 εβδομάδων κοιμάται όλη τη νύχτα κι έτσι δεν μπορώ να είμαι σίγουρη τι θα έκανα (είμαι έξω από το χορό). Νομίζω πάντως πως θα εξαντλούσα τα όρια αντοχής μου (αν έχουμε όρια τελικά) και ύστερα ναι θα δοκίμαζα κάτι το οποίο θα θεωρούσα και ασφαλές. Προκειμένου να πάθαινα υστερία (που με κάποιο τρόπο θα την πλήρωνε το παιδί μου) από την αυπνία, θα του το έδινα.

Είναι βασικό και να μην το ξεχνάμε ότι αν ο γονιός δεν είναι καλά δε θα μεγαλώνει και το παιδί καλά.

Link to comment
Share on other sites

...Όταν τρώει γύρω στα 150 - 200 μλ στις 10 το βράδυ ειναι δυνατόν στις δύο ( πολλές φορές και νωρίτερα) να πεινάει τόσο;;;

Δεν ξέρω αν φταίει τίποτα άλλο, απλά θα σου μιλήσω για την ποσότητα που αναφέρεις.

 

Η δική μας μπέμπα είναι λιγότερο από 3 μηνών και πίνει σε κάθε γεύμα από 140 έως 220 ml.

 

Οπότε, τα 150-200 για ένα παιδάκι 8 μηνών (τόσο δεν είναι το δικό σου?), δεν μου φαίνεται και τόσο πολύ. Μήπως περνάει φάση που απλώς πεινάει περισσότερο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ ως νέα μαμά?

Έχω ένα μωρό το οποίο σαρράντισε μόλις χθες.

Τις πρώτες 3 εβδομάδες έπινε ένα γεύμα από τα 8 (περίπου) γάλα σκόνη και τα υπόλοιπα θήλαζε, κακήν-κακώς βέβαια, αλλά θήλαζε.

Τις επόμενες τρεις εβδομάδες, επειδή οι θηλές μου πληγώθηκαν πολύ άσχημα και αιμορραγούσαν, αναγκάστηκα να σταματήσω το θηλασμό, να αντλώ το γάλα μου και να το δίνω με μπουκάλι.

Έκτοτε πίνει μόνο μητρικό γάλα σε όλα τα γεύματα, κατά μέσο όρο 120 ml (ξεκίνησε από 90-100 και τελευταίως 120) ανά γεύμα, 7-8 γεύματα το 24ωρο.

Πεινάει κυρίως το βράδυ, όπου μπορεί να πιει και 150ml, αλλά τότε τα πρωινά γεύματα είναι 80-90ml. Τέλος πάντων, κατά βάση ας πούμε 120/γεύμα.

Κλαίει και τσιρίζει μέχρι να μπει το μπουκάλι στο στόμα και αν τολμήσουμε να το σταματήσουμε για οποιοδήποτε λόγο, μπορεί να μας φάει κανένα δάκτυλο! :D

 

Το παιδάκι γεννήθηκε 3260 και στις 3 πρώτες εβδομάδες έβαλε 400 γραμμάρια.

Χθες που το ζυγίσαμε ξανά, είχε βάλει στις επόμενες 21 ημέρες 1100 γραμμάρια!!!

Πάθαμε ψιλοσοκ! Το βλέπαμε ότι μεγάλωσε και βάρυνε, αλλά όχι και τόσο.

Ψήλωσε βέβαια και 4 πόντους, έναντι 2 των πρώτων τριών εβδομάδων.

Σύνολο λοιπόν: 40 ημερών, 4700 γραμμάρια, 56 πόντους.

Η παιδίατρος είπε πως αφού ψηλώνει κιόλας, είναι ΟΚ, αλλά θα πρέπει να το ελέγχουμε λίγο και βλέπουμε τον επόμενο μήνα.

Προς το παρόν είναι σε φυσιολογικές καμπύλες ανάπτυξης, αλλά εγώ ανησύχησα λίγο.

Και πίνει μόνο μητρικό γάλα...Φανταστείτε να έπινε και σκόνη, που έχει περισσότερα λιπαρά. Ίσως βέβαια τότε να κατανάλωνε μικρότερες ποσότητες.

Έχει καμιά σας παρόμοια εμπειρία για μωρά σε αυτή την ηλικία?

Και αν ναι, μετά πώς ήταν? Συνέχισαν να είναι "φαταούλες"?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να μην αγχώνεσαι και το δικό μου το μωρό ήταν απίστευτος φαταούλας. Ακριβώς όπως το περιγράφεις και εσύ, ούρλιαζε μέχρι να μπει το μπουκάλι στο στόμα. Τη μέρα κάπως παλευόταν η κατάσταση, τη νύχτα όμως που σηκωνόμασταν αλαφιασμένοι, τα 2 λεπτά που περνούσαν μέχρι να ετοιμαστεί το γάλα ήταν σκέτο δράμα (για μας και την υπόλοιπη πολυκατοικία) Εγώ βέβαια του έδινα περισσότερο συμπλήρωμα από ότι εσύ αλλά για να σου δώσω να καταλάβεις ο μπέμπης μας 2 μηνών ήταν 6200gr :shock: Έτρωγε χοντρικά όπως λες και εσύ 120ml επί 8 γεύματα.

Από εκεί και μετά όμως άλλαξαν τα πράγματα. Δηλαδή σιγά σιγά αρχίσαμε να αραιώνουμε τα γεύματα (με προσπάθεια βέβαια) και παράλληλα να αυξάνουμε την ποσότητα ανά γεύμα. Όταν ήταν 4 μηνών έτρωγε το 24ωρο την ίδια ποσότητα που έτρωγε και 40 ημερών αλλά σε λιγότερα και μεγαλύτερα γεύματα. Ενδιάμεσα βέβαια κατά περιόδους ήθελε να τρώει άλλοτε αρκετά μεγαλύτερες ποσότητες και άλλοτε αρκετά μικρότερες.

Πάντως ενώ από τον 1ο στο 2ο μήνα πήρε 1600gr, από τον 2ο στον 3ο πήρε 900gr και από τον 3ο στον 4ο 750gr. Παραμένει στα άνω όρια στις καμπύλες αλλά ευτυχώς συμβαδίζει και με το ύψος

Στα έγραψα τόσο αναλυτικά γιατί και εγώ αγχωνόμουν πολύ στην αρχή με το βάρος που έπαιρνε αλλά και στα διαστήματα που έβαζε φρένο (η υστερία της μάνας :) ) Κάποια στιγμή όμως κατέληξα ότι αφού το παιδί πεινάει δεν γίνεται να μην το ταϊζω και ειδικά στη φάση που πίνει μόνο γάλα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα η τσιλιμπίθρα μου(η αδερφή μου την λέει πινόκιο,γιατί είναι ψηλή και αδύνατη,μόλις 8400) πριν 1 ώρα που την τάισα είπιε 70γραμμάρια!!! :shock:

Link to comment
Share on other sites

Αχ, εμείς οι μανούλες ποτέ δεν είμαστε ήσυχες! Πήρε πολύ βάρος το παιδί; γιατί; Δεν πήρε, γιατί;

Kotopoulo, μην ανησυχείς, μια χαρά είναι το παιδάκι σου. Ξέρει τι κάνει. Απλώς ακολουθεί το δικό του ρυθμό ανάπτυξης. Κάποια στιγμή θα φρενάρει λίγο, δε θα συνεχίσει με αυτό το ρυθμό. Κι ο δικός μου, στην αρχή έβαζε περίπου 400 γραμμάρια/εβδομάδα. Μετά άρχισε η κατρακύλα...ώσπου λίγο πριν τους 3 μήνες σχεδόν σταμάτησε να βάζει βάρος. Μετά, βέβαια, ανέκαμψε, αλλά και πάλι δεν παίρνει όπως στην αρχή. Κι είναι φυσιολογικό...

Άλλωστε, αφού πίνει μητρικό γάλα, έχει πολύ πιο περιορισμένες πιθανότητες να γίνει παχύσαρκος, απ'ότι αν τρεφόταν με γάλα σκόνη.

Ίσως πίνει λίγο περισσότερο απ'ότι θα έπινε απευθείας από το στήθος, γιατί όσο να'ναι, το μπιμπερό είναι πιο "ξεκούραστο". Το είχα προσέξει και με τον δικό μου κάποια στιγμή: από το στήθος έπινε περίπου 140-150 γραμμάρια, ενώ τις ελάχιστες φορές που χρειάστηκε να τον ταΐσει άλλος με δικό μου γάλα, κατέβασε 180-200 γραμμάρια χωρίς δεύτερη σκέψη!

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως τα μωρά που θηλάζουν παίρνουν περισσότερο βάρος(τουλάχιστον 300 γραμμάρια τον μήνα παραπάνω από τα μωρά που πίνουν γάλα σε σκόνη.Η δικιά μου αν θήλαζε,τώρα ίσως και να ήταν 10 κιλά!Γεννήθηκε όπως έχω ξαναπεί 3900 και τώρα είναι μόλις 8400!Η καμπύλη του βάρους της είναι σχεδόν στο κατώτερο όριο και του ύψους της αγγίζει το ανώτερο!

Ο παιδίατρός μας μου είπε ότι θα έπρεπε να χαίρομαι γι΄αυτό.Καλύτερα να είναι αδύνατο το μωρό,παρά παχουλό!Εγώ όμως θέλω να τσιμπήσω λίγο μπουτάκι,λίγο κοιλίτσα και δεν έχει καθόλου... :(

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα μωρά που θηλάζουν παίρνουν περισσότερο βάρος(τουλάχιστον 300 γραμμάρια τον μήνα παραπάνω από τα μωρά που πίνουν γάλα σε σκόνη.(

Τώρα εγώ γιατί νομίζω ότι ισχύει το ακριβώς ανάποδο; :roll: :roll:

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Tα μωρά που θηλάζουν πρέπει να βάζουν τους πρώτους μήνες 1 κιλό το μήνα τουλάχιστον,ενώ αυτά που δε θηλάζουν 700-800 γραμμάρια.Και πάντα τα μωρά που θηλάζουν παίρνουν 200 γραμμάρια περίπου παραπάνω τον μήνα. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Tα μωρά που θηλάζουν πρέπει να βάζουν τους πρώτους μήνες 1 κιλό το μήνα τουλάχιστον,ενώ αυτά που δε θηλάζουν 700-800 γραμμάρια.Και πάντα τα μωρά που θηλάζουν παίρνουν 200 γραμμάρια περίπου παραπάνω τον μήνα. :wink:

 

Ακριβώς έτσι μου τα είπε και μένα ο παιδίατρος...Η δικιά μου έπαιρνε στην αρχή μισό κιλό ανά βδομάδα, και είχα ανησυχήσει πολύ...φοβήθηκα μήπως δεν είναι φυσιολογικό...ο παιδίατρος με καθησύχασε,είναι μεν υπέρβαρη(τώρα έχει φτάσει τα 8500 κιλά και 72 πόντους)αλλά δεν την πιέζω να φάει και προς το παρόν δεν τίθεται θέμα δίαιτας..μου είπε ότι μεγαλώνωντας κι όταν αρχίσει να περπατάει το πιο πιθανό είναι να τα χάσει...το ελπίζω γιατί έπειδή κι εγώ είχα μια τάση ως παιδάκι να είμαι χοντρό ψιλοφοβάμαι..βέβαια με παρηγορεί το ότι μόλις μπήκα στην εφηβεία τα έχασα όλα κι από τότε είμαι πολύ αδύνατη αλλά ποτέ δεν ξέρεις πως θα συμπεριφερθεί το γονίδιο στο παιδάκι σου...τώρα η μπέμπα έχει σταθεροποιηθεί στο να παίρνει 600 gr/μήνα..

Πάντως όντως κάθε παιδάκι έχει τους δικούς του ρυθμούς ανάπτυξης..αλλά όλες μας ανησυχούμε, είτε είναι παχουλούλια είτε είναι αδυνατούλια...όπως και να ναι όμως είναι όλα τους τόσο γλυκά κι όμορφα :):)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το αγοράκι μου μετά τις 40 μέρες σταμάτησε να ξυπνάει το βράδυ για γάλα. Τελευταιο γεύμα του το έδινα γύρω στις 11.00-12.00 το βράδυ και αυτό ενώ κοιμόταν. Εγω ήθελα να τον ξυπνάω για να φάει αλλά όλοι έλεγαν πως δεν πρέπει να το ξυπνω και όταν πεινα θα το ζητήσει μόνος του. Βεβαια κατα την διαρκεια της ημέρας ειχε έρθει φορά που είχε πιει 900 γρ γάλα. Ηταν δεν ήταν 2-3 μηνών. Δυστυχώς λόγω κάποιου προβλήματος :cry: δεν κατάφερα να το θυλάσω αρκετά. Ακομα και όταν τον θυλαζα επινε και συμπλήρωμα.

ΜΠΡΑΒΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ

.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κλαίει και τσιρίζει μέχρι να μπει το μπουκάλι στο στόμα και αν τολμήσουμε να το σταματήσουμε για οποιοδήποτε λόγο, μπορεί να μας φάει κανένα δάκτυλο! :D

 

Το ίδιο κάνει και η δική μου :)

 

Και πίνει μόνο μητρικό γάλα...Φανταστείτε να έπινε και σκόνη, που έχει περισσότερα λιπαρά. Ίσως βέβαια τότε να κατανάλωνε μικρότερες ποσότητες.

 

"Οταν ένα μωρό θηλάζει αποκλειστικά, παίρνει πάρα πολύ βάρος το πρώτο δίμηνο της ζωής του - έως και 2,5 κιλά το μήνα. Αυτό γίνεται επειδή αρχικά αναπτύσσεται πάρα πολύ ο εγκέφαλος του μωρού και το σώμα του. Δε σημαίνει πως το μωρό γίνεται παχύσαρκο και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

 

Στη συνέχεια η εντύπωσιακή ανάπτυξη σταματά. Το μωρό αυξάνει το βάρος του ελάχιστα από τον 3ο έως το 12ο μήνα της ζωής....."

 

(Από το βιβλίο: "ΘΗΛΑΣΜΟΣ, ΜΙΑ ΥΠΕΡΟΧΗ ΣΧΕΣΗ",

τόμος Α'. "ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΘΗΛΑΣΟΥΝ",

συγγραφέας: Αννα Πατσούρου, Παιδίατρος, Πιστοποιημένη Σύμβουλος Μητρικού Θηλασμού,

εκδόσεις: Σύγχρονοι Ορίζοντες)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,

σας ευχαριστώ πολύ όλες! Η εμπειρία σας και οι γνώμες-γνώσεις σας είναι υπερπολύτιμες για μένα! Ελπίζω όλα να πάνε καλά.

Μακάρι και η δική μου μπέμπα να σταματήσει να ξυπνάει βράδυ και να ζητά γάλα, διότι ειδικά σήμερα είμαστε "κομμάτια"...

Δεν ξύπνησε απλά το βράδυ, ήταν ξύπνια από τις 3 έως τις 7 :-)...

Νυστάαααααζω....

Link to comment
Share on other sites

Tα μωρά που θηλάζουν πρέπει να βάζουν τους πρώτους μήνες 1 κιλό το μήνα τουλάχιστον,ενώ αυτά που δε θηλάζουν 700-800 γραμμάρια.Και πάντα τα μωρά που θηλάζουν παίρνουν 200 γραμμάρια περίπου παραπάνω τον μήνα. :wink:

 

Ακριβώς έτσι μου τα είπε και μένα ο παιδίατρος...

 

Τα μωρά που θηλάζουν συνήθως παίρνουν τους 2-3 πρώτους μήνες λίγο παραπάνω βάρος από αυτά που δεν θηλάζουν αλλά δεν πρέπει να συμβαίναει αυτό. Άλλο το σύνηθες και άλλο το πρέπει.

 

Έχει πολύ μεγάλη διαφορά το να πρέπει να συμβαίνει κάτι από το πρέπει να συμβαίνει.

 

Το μωρό που θηλάζει πρέπει να βάζει 175-200 γρ την εβδομάδα, δηλαδή 700-800 γρ το μήνα. Αν βάζει παραπάνω κέρδος είναι! Όμως το πρέπει είναι στα ίδια όρια με αυτό των μωρών που δεν θηλάζουν.

 

Τα μωρά που θηλάζουν και παίρνουν συνήθως περισσότερο βάρος από το σύνηθες για τα άλλα, παρουσιάζουν εντελώς φυσιολογικά ένα πλατώ, δηλαδή μια στασιμότητα στην ανάπτυξη περίπου στον 3ο μήνα που μπορεί να βάλουν πολύ λίγο ή καθόλου βάρος. Αυτή είναι η φυσιολογική καμπύλη ανάπτυξης.

 

 

Η δικιά μου έπαιρνε στην αρχή μισό κιλό ανά βδομάδα, και είχα ανησυχήσει πολύ...φοβήθηκα μήπως δεν είναι φυσιολογικό...ο παιδίατρος με καθησύχασε,είναι μεν υπέρβαρη(τώρα έχει φτάσει τα 8500 κιλά και 62 πόντους)αλλά δεν την πιέζω να φάει και προς το παρόν δεν τίθεται θέμα δίαιτας..μου είπε ότι μεγαλώνωντας κι όταν αρχίσει να περπατάει το πιο πιθανό είναι να τα χάσει...

 

Τα παραπανίσια κιλά από μητρικό γάλα δεν συνδέονται με προδιάθεση για παχυσαρκία! :wink:

 

τώρα η μπέμπα έχει σταθεροποιηθεί στο να παίρνει 600 gr/μήνα..

 

Εξακολουθεί να είναι φαγανούλα, αυτό είναι πάνω από το μέσο όρο της ηλικίας της! Μην ανησυχείς, τα πάτε μια χαρά!

 

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Και πίνει μόνο μητρικό γάλα...Φανταστείτε να έπινε και σκόνη, που έχει περισσότερα λιπαρά.

 

Το γάλα σε σκόνη περιέχει ακριβώς την ίδια ποσότητα λιπαρών με το μητρικο, το παρασκευάζουν με βάση τη σύσταση του μητρικού και δεν θα έβαζαν επιπλέον λιπαρά γιατί είναι επικίνδυνο.

 

Το γάλα σε σκόνη δεν περιέχει ζωικά λιπαρά. Αφαιρούν όλα τα λιπαρά από το αγελαδινό γάλα γιατί και επικίνδυνα είναι για την υγεία των μωρών αλλά και γιατί μπορεί να περιέχουν πολύ βλαβερές ουσίες όπως διοξίνες κλπ χημικά ανάλογα με την περιοχή που μεγαλώνουν οι αγελάδες. Στη συνέχεια προσθέτουν φυτικά λιπαρά. Δυστυχώς όσο και αν προσπαθούν αυτά τα λιπαρά δεν μοιάζουν με τα λιπαρά του ανθρώπινου γάλακτος...

 

Ίσως βέβαια τότε να κατανάλωνε μικρότερες ποσότητες

 

Συνήθως καταναλώνουν μικρότερη ποσότητα όχι λόγω διαφορετικής περιεκτικότητας σε λιπαρά αλλά γιατί είναι πιο δύσπεπτο. :?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ. ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΟΡΟΥΛΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 7 ΜΗΝΩΝ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΠΙΝΕΙ ΓΑΛΑ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΓΙΑ ΓΑΛΑ ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΓΑΛΑ ΟΤΑΝ ΞΥΠΝΑΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΛΙΓΟ ΒΑΡΟΣ? ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΜΕ ΛΙΓΟΒΑΡΗ 2.230 KGR ΣΤΟΝ 8ο ΜΗΝΑ.

.png
Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα καλώς ήρθες και να χαίρεσαι το μωράκι σου. Τι ώρα της δίνεις το τελευταίο γεύμα??? Εγω της το δίνω γύρω στις 11-11.30 και την κρατάει μέχρι το πρωί.

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα καλημέρα

 

Εκείνο που μου είχε πει η γιατρός μου ειναι ότι για τα παιδιά που γεννιούνται κάτω από 3 κιλά στην αρχή πρέπει να τα ξυπνάμε για να τους δίνουμε γάλα..μέχρι όμως κάποια ηλικία..το μωράκι σου τώρα εξακολουθεί να υπολείπεται κατά πολύ? αν ο γιατρός σου σου είπε ότι δεν χρειάζεται το βραδινό γάλα, δεν βλέπω γιατί να του το δίνεις..εγώ στη θέση σου, αν ξυπνούσε και ζητούσε γάλα θα του έδινα, όμως δεν θα το ξυπνούσα εγώ για να του δώσώ, μιας και είναι 7 μηνών..στην αρχή θα το έκανα...

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα καλημέρα

 

Εκείνο που μου είχε πει η γιατρός μου ειναι ότι για τα παιδιά που γεννιούνται κάτω από 3 κιλά στην αρχή πρέπει να τα ξυπνάμε για να τους δίνουμε γάλα..μέχρι όμως κάποια ηλικία..το μωράκι σου τώρα εξακολουθεί να υπολείπεται κατά πολύ? αν ο γιατρός σου σου είπε ότι δεν χρειάζεται το βραδινό γάλα, δεν βλέπω γιατί να του το δίνεις..εγώ στη θέση σου, αν ξυπνούσε και ζητούσε γάλα θα του έδινα, όμως δεν θα το ξυπνούσα εγώ για να του δώσώ, μιας και είναι 7 μηνών..στην αρχή θα το έκανα...

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ. ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΤΟ ΞΥΠΝΑΩ ΕΓΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΓΑΛΑ ΑΛΛΑ ΞΥΠΝΑΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΧΑΜΟΜΗΛΙ Η ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ. ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΤΥΨΕΙΣ ΜΗΠΩΣ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΧΑΜΟΜΗΛΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΓΑΛΑ? ΤΟ ΧΑΜΟΜΗΛΙ ΤΟ ΠΙΝΕΙ ΟΛΟ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΑΛΙ ΜΗΠΩΣ ΔΙΨΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΝΕΙ? ΑΛΛΑ ΑΝ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΓΑΛΑ ΠΩΣ ΘΑ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΥΠΝΑΕΙ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ? ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΙΜΑΜΕ ΤΟ ΒΡΑΔΥ.

.png
Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα καλώς ήρθες και να χαίρεσαι το μωράκι σου. Τι ώρα της δίνεις το τελευταίο γεύμα??? Εγω της το δίνω γύρω στις 11-11.30 και την κρατάει μέχρι το πρωί.

 

ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΩ.

ΤΗΝ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ. ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 9.30 ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΠΑΝΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΛΥ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 10.30 ΕΧΕΙ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΜΕ ΠΕΡΙΠΟΥ 200 ML ΓΑΛΑ. ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΓΑΛΑ ΤΙΣ ΤΟ ΔΙΝΩ ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΤΙΣ 7.00-7.30 ΠΡΙΝ ΦΥΓΩ ΓΙΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ. ΑΛΛΑ ΖΟΥΖΟΥΝΙΖΕΙ ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΞΥΠΝΑΩ 2 ΜΕ 3 ΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΔΩΣΩ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΛΑΞΩ ΠΛΕΥΡΟ. ΑΝ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΤΙΣ ΔΙΝΩ ΧΑΜΟΜΗΛΙ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΚΑΝΩ ΚΑΛΑ.

.png
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα επειδή και εμένα μέχρι τον 8ο ξύπναγε κάθε βράδυ 2-3 φορές, το μόνο που έκανα ήταν να σηκωθώ και να της βάλω την πιπίλα χωρίς κουβέντες και τέτοια και έφευγα από το δωμάτιο, ποτέ δεν της έδωσα γάλα ούτε χαμομήλι για να μην της γίνει συνήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...