Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Έκανα και εγώ ενέσεις ηπαρίνης (Clexane 0.60X2) σε όλη την εγκυμοσύνη μέχρι και 10 μέρες μετά που γέννησα, όχι λόγω θρομβοφιλίας αλλά λόγω άλλου προβλήματος υγείας. Οι ενέσεις δεν με ταλαιπώρησαν καθόλου, ίσως λίγο στην αρχή μέχρι να συνηθήσω μετά μου φαινόταν θέμα ρουτήνας, όπως έπαιρνα τον σιδηρό μου έτσι έκανα και την ένεση μου. Αιματολόγο είχα την Κα Παπαιωάννου Γεωργία στην Θεσσαλονίκη και μπορώ να πω πως δεν είμαι απλά ευχαριστημένη αλλά την ευγνομωνώ για όσα έκανε για μένα και σαν γιατρός και σαν άνθρωπος (μου έδεινε απίστευτο θάρρος και ήταν πάντα χαμογελαστή και αισιόδοξη). Το ότι κρατάω σήμερα το παιδάκι μου αγκαλιά το οφείλω κατά ένα μεγάλο μέρος σε αυτήν. Την συνηστώ ανεπιφύλακτα για όποια κοπέλα ψάχνει αιματολόγο στην Θεσσαλονίκη. Τι να πω κορίτσια? Ας είναι καλά αυτοί που ανακάληψαν αυτό το φάρμακο και μπορούμε εμείς τώρα να χαιρόμαστε την μητρότητα και τα παιδάκια μας την ζωή....:-D:-D

Επειδη μου τη συνεστησαν κι εμενα για πολυ καλη αλλα τα ραντεβου στα νοσοκομεια αργουν πολυ μηπως θα μπορουσες να μου πεις αν εχει ιδιωτικο ιατρειο και που μπορω να τη βρω?

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΜΑΙ 5 ΜΗΝΩΝ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΟΝ 3 ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΜΕ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ ΤΙΣ INNOHEP ΤΩΝ 3,5 ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΥΞΗΣΑΜΕ ΣΕ 4,5 ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΤΩΝ 3,5. Η ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΠΗΡΑ 3 ΚΙΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ( ΕΦΤΑΣΑ ΤΑ 69 ΔΗΛΑΔΗ). ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ 9ο ΜΗΝΑ?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΜΑΙ 5 ΜΗΝΩΝ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΟΝ 3 ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΜΕ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ ΤΙΣ INNOHEP ΤΩΝ 3,5 ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΥΞΗΣΑΜΕ ΣΕ 4,5 ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΤΩΝ 3,5. Η ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΠΗΡΑ 3 ΚΙΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ( ΕΦΤΑΣΑ ΤΑ 69 ΔΗΛΑΔΗ). ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ 9ο ΜΗΝΑ?

 

Eleni,

μετά την innohep των 4.500 υπάρχει και με μεγαλύτερη δόση ("κοκκινη" ένεση) που έχει 10.000 μονάδες. Και εγώ ξεκίνησα με 3.5 μετά 4.5 και μετά αυτη. Αλλά δεν την κάνω ολόκληρη, μου έχει πει η γιατρός και αφαιρώ λίγο υγρό (έχει κλίμακα το φιαλίδιο και μετράω).

Η δόση που κάνω τώρα για να καταλάβεις είναι 7.000 (σαν περίπου 2 των 3.5) και μου είπε όταν φτάσω 62 κιλά θα αυ΄ξησω λίγο τη δόση και θα κάνω 8.000

(και εγώ ξεκίνησα από 3.5 αλλά ο λόγος που την αύξησα δεν ήταν τα κιλά)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια...

 

Καταρχήν να πω πόσο μου αρέσει ο τίτλος του topic... Κορίτσια της ηπαρίνης...

σαν να λέμε κορίτσια του Μάη... ή να ρωτάει κάποιος...τίνος είσαι εσύ...και να λες... της ηπαρίνης...χαχα

 

Περιπληπτικά η ιστορία μου...

Μετά από μία αποβολή, μία παλλίνδρομη και έναν ενδομήτριο θάνατο στην 34η εβδομάδα... ξαναμένω έγκυος... μετά την αυχενική διαφάνεια ο γυναικολόγος μου με πήρε από το χεράκι και με πήγε σε αιματολόγο... Φοίφα για όσες γνωρίζουν... η οποία μου συνέστησε 2 απλές αιματολογικές εξετάσεις...MTHFR και PAI...

Τα αποτελέσματα της PAI ήταν ανησυχητικά οπότε ξεκίνησα ιnnohep 10000... τις οποίες συνέχισα μέχρι να σαραντίσω... και θήλασα και το μωράκι μου κανονικά!

 

6 μήνες μετά τον τοκετό πήγα στο ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ και έκανα πλήρη έλεγχο θρομβοφιλίας και βγήκα με διπλή ετεροζυγωτική ετερογένεια στο γονίδιο PAI...

 

Τώρα που είμαι ξανά έγκυος έχω ξεκινήσει από νωρίς τις ενεσούλες... 1 κάθε πρωί στις 9... πάντως έχω να δηλώσω ότι την προηγούμενη φορά ούτε που το καταλάβαινα ότι τρυπιέμαι... ενώ τώρα έχω πεθάνει στον πόνο και τις μελανιές... και δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει...

 

Επίσης, έχω να πω ότι με τόσα περιστατικά είναι πολύ άσχημο που δεν περιλαμβάνουν εξετάσεις θρομβοφιλίας τον προγεννητικό έλεγχο και αφήνουν τις μανούλες να το μαθαίνουν... συνήθως με πολύ άσχημο τρόπο έχοντας χάσει ήδη ένα μωράκι...

 

αυτά από μένα...

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας κορίτσια!! Θεωρώ παρήγορο το γεγονός οτι βλέπω τόσεςςςςς κοπέλες να κάνουν ενέσεις ηπαρίνης και ΚΥΡΙΩΣ οτι αυτό βοήθησε στο να πάρουν αγκαλίτσα τα μωράκια τους!! Μετά απο μια παλίνδρομη τον Ιούλιο έμεινα και πάλι έγκυος και προληπτικά ξεκινήσαμε ενέσεις απο την 4η εβδομάδα κίολας τώρα είμαι 5 + ακόμα δεν έχω πάει στον γιατρό θα πάω την επόμενη εβδομάδα! Θα θέλατε να μου δώσετε λιγάκι κουράγιο? Υπάρχουν κοπέλες που μετά απο παλίνδρομη τα κατάφεραν με innohep?

 

Angeliki... με το καλό να χαρείς το μωράκι σου!

Μην ανησυχείς κοριτσάκι και όλα θα πάνω καλά εφόσον κάνεις τις ενεσούλες σου...

Αν θέλεις διάβασε παραπάνω να δεις το ιστορικό μου... και έχω ένα πολύ γλυκό αντράκι 19 μηνών ενώ περιμένω και το δεύτερο...

 

Όλα θα πάνε καλά...θα το δεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΜΑΙ 5 ΜΗΝΩΝ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΟΝ 3 ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΜΕ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ ΤΙΣ INNOHEP ΤΩΝ 3,5 ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΥΞΗΣΑΜΕ ΣΕ 4,5 ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΤΩΝ 3,5. Η ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΠΗΡΑ 3 ΚΙΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ( ΕΦΤΑΣΑ ΤΑ 69 ΔΗΛΑΔΗ). ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ 9ο ΜΗΝΑ?

 

Εleni...

 

Οι πιθανότητες είναι μετά να το αλλάξεις σε 1 των 7,0... η δόση που σου γράφει ο γιατρός εξαρτάται από το βάρος σου αλλά και την τιμή των anti-xa... οπότε μην αγχώνεσαι πάρα πολύ....

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εμενα ο αιματολογος μου ειπε να προσέξω ότι η βελονα κατω εχει η κοψιμο πλαγιο που πρεπει να είναι παντα απο την πανω πλευρα,όντως μετα απο αυτό οι ενεσεις μου δεν πονανε όπως πριν,και φαντάσου δεν το είχα παρατηρήσει. Αυτό τις έχουν clexane που κανω,αλλα δεν θυμαμαι αν το έχουν οι innohep

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!!Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΝΤΙ-ΧΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΗΤΑΝ 0.19 .ΜΕ ΤΙΜΗ ΑΝΑΦΟΡΑΣ 0,1-0,6 ΠΡΟΦΥΛΑΞΗ.

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΠΑΝΩ ΠΟΥ ΠΑΩ ΝΑ ΧΑΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΩ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΚΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΟΜΑΙ.............. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΣΥΝΤΟΜΑ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ ΑΓΚΑΛΙΑ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΜΑΚΡΙΑ..........:(

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εμενα ο αιματολογος μου ειπε να προσέξω ότι η βελονα κατω εχει η κοψιμο πλαγιο που πρεπει να είναι παντα απο την πανω πλευρα,όντως μετα απο αυτό οι ενεσεις μου δεν πονανε όπως πριν,και φαντάσου δεν το είχα παρατηρήσει. Αυτό τις έχουν clexane που κανω,αλλα δεν θυμαμαι αν το έχουν οι innohep

καλα που το ειπες γιατι εγω τοσο καιρο αυτο το κοψιμο το εβαζα παντα απο κατω...(το γιατι δεν το ξερω):roll:

τωρα ομως θα το αλλαξω και ελπιζω να μην ποναει....:P

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εμενα ο αιματολογος μου ειπε να προσέξω ότι η βελονα κατω εχει η κοψιμο πλαγιο που πρεπει να είναι παντα απο την πανω πλευρα,όντως μετα απο αυτό οι ενεσεις μου δεν πονανε όπως πριν,και φαντάσου δεν το είχα παρατηρήσει. Αυτό τις έχουν clexane που κανω,αλλα δεν θυμαμαι αν το έχουν οι innohep

 

Τι εννοεις να ειναι απο πανω? να κοιταζει προς το κεφαλι μας?

 

και αλλη μια απορια.... ο αιματολογος σας, σας εδωσε εναλλακτικη περιοχη για τις ενεσουλες? εχω μελανιασει την κοιλια μου και ντρεπομαι να βγω στην παραλια και εκτος αυτου οσο περναει ο καιρος και η κοιλια "τσιτωνει" ποναω πολυ!!!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια επειδή το έχω ψάξει πολύ οι σωστές οδηγίες είναι :

βάζεται παγάκι εκεί που είναι να κάνετε τις ενεσούλες για να παγώσετε το σημείο,το σκουπίζετε,μετα περνάτε το σημείο με βαμβακι με οινόπνευμα,βάζετε την ένεση με το λοξό κοψιμο προς τα πάνω (δηλ εσεις το βλεπετε ) με το που βγαζετε την ένεση βαζετε καθαρό βαμβακι χωρίς οινόπνευμα.

Για να καταλάβετε το λοξό κοψιμο είναι σαν το φτυαρι αν το βάζετε αναποδα δημιουργεί πληγή να σας το πω έτσι,αν το βάλετε κανονικά ο πονος είναι ελάχιστος και γίνεται σωστά.

 

Κανονικα οι ενέσεις γίνονται στην κοιλιά και στα μπουτια επίσης γίνονται και στην μπρατσο αλλα δεν θα το πρότεινα γιατι τουλάχιστον σε εμενα στο μπρατσο πονάει αρκετα. Εγω είχα πολλες μελανιες μέχρι που ο αιματολόγος μου έκοψε τα σαλοσπίρ που έπινα, μεσα σε μία εβδομαδα έφυγαν οι μελανιες που δεν έλεγαν να φυγουν εδω και 1 μηνα!

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας! Είμαι 9 εβδομάδων έγκυος και χτες πήρα τα αποτελέσματα των μοριακών εξετάσεων που δείχνουν ότι έχω διαταραχή στην πήξη του αίματος.Ο γιατρός μου είπε να ξεκινήσω σήμερα ενέσεις innohep 0.35 και salospir και ομολογώ ότι έχω φρικάρει με τη διαδικασία της καθημερινής ένεσης!Μου είπε ότι καλύτερα να τις κάνω στην κοιλιά και θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής γιατί είμαι άσχετη από ενέσεις:

1. H βελόνα πρέπει να εισχωρήσει κάθετα ή πλάγια στο δέρμα;

2. Πρέπει να μπει όλη μέσα πριν γίνει η έγχυση του φαρμάκου ή αρκεί να μπει ένα μέρος της;

3. Σε ποιο σημείο της κοιλιάς πρέπει να γίνονται, όπου να΄ναι ή κάπου συγκεκριμένα;

 

Διάβασα με πολλή προσοχή τις οδηγίες σας σχετικά με το λοξό κόψιμο που πρέπει να είναι προς τα πάνω και θα τις εφαρμόσω, αλλά έχω αγχωθεί πολύ μήπως κάνω κάποια βλακεία και δεν γίνει σωστά η ένεση...δεν φοβάμαι τις ενέσεις και τα τσιμπήματα, απλά φρικάρω στην ιδέα ότι θα πρέπει να τις κάνω μόνη μου...από την άλλη δε γίνεται αλλιώς, απ΄ό,τι κατάλαβα όλες μόνες σας τις κάνετε...χρειάζομαι επειγόντως τις συμβουλές σας!Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Mdvgp2.png

 

I00Jp2.png

Link to comment
Share on other sites

1. H βελόνα πρέπει να εισχωρήσει κάθετα ή πλάγια στο δέρμα;

 

Καθετα αφου εχεις τσιμπησει το δερμα με τον δεικτη και τον αντιχειρα του αλλου χεριου. Δεν αφηνεις το δερμα (το τσιμπημα ) μεχρι να αφαιρεσεις την βελονα.

2. Πρέπει να μπει όλη μέσα πριν γίνει η έγχυση του φαρμάκου ή αρκεί να μπει ένα μέρος της;

Πρεπει να μπει ολοκληρη και να γινει η εγχυση αργα

 

3. Σε ποιο σημείο της κοιλιάς πρέπει να γίνονται, όπου να΄ναι ή κάπου συγκεκριμένα;

Γυρω γυρω απο το αφαλο, περιπου 2 με 3 εκατοστα μακρια, οχι πολυ μακρια, ουτε πολυ κοντα στον αφαλο!

 

Ο,τι αλλο θες στην διαθεση σου! Καλη εφαρμογη και καλη εγκυμοσυνη!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

christy μου σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ, εύχομαι ό,τι καλύτερο για σένα και το μωράκι σου, με το καλό και μ΄έναν πόνο!Σήμερα την ένεση μου την έκανε μια νοσοκόμα γνωστή της μαμάς μου,γιατί είχα πανικοβληθεί και μου ερχόταν να λιποθυμήσω!!! Από αύριο όμως θα ξεκινήσω να τις κάνω μόνη μου, ακολουθώντας τις συμβουλές σας.Γενικώς είμαι πολύ αγχωμένη, έχω και χαμηλό αιματοκρίτη λόγω στίγματος και ο γιατρός μου είπε ότι αν πέσει κάτω από 28 (την προηγούμενη βδομάδα ήταν 31.9) τότε θα κάνω μεταγγίσεις....για 8η βδομάδα ήταν πολύ χαμηλός και ο γιατρός μου είπε ότι μάλλον θα πέσει κι άλλο και δεν τις γλιτώνω τις μεταγγίσεις....είναι και η πρώτη μου εγκυμοσύνη και προσπαθώ να είμαι όσο πιο ψύχραιμη γίνεται αλλά ανησυχώ διαρκώς μήπως συμβεί κάτι με τόσα που διαβάζω και ακούω...στο γιατρό θα πάω την επόμενη βδομάδα οπότε και θα τον βομβαρδίσω με ερωτήσεις,σήμερα να φανταστείτε τον πήρα τρεις φορές τηλέφωνο για τις ενέσεις!!!

Να ρωτήσω και κάτι άλλο, όσες κάνουμε ενέσεις θα πρέπει κάθε μήνα να κάνουμε κάποιες συγκεκριμένες εξετάσεις αίματος πχ anti xa και άλλες έτσι ώστε αν χρειαστεί να αναπροσαρμοστεί η δόση του φαρμάκου;Εγώ ούτως ή άλλως θα κάνω γενική αίματος και δικτυοερυθροκύτταρα για τον αιματοκρίτη...πάει το αιματάκι μου, έχω που έχω λίγο, θα μειωθεί κι αυτό...

Mdvgp2.png

 

I00Jp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια την βοηθεια σας!!!Μολις εμαθα οτι ειμαι εγκυος κ λογω ιστορικου βεβαρημενου μου ειπε ο γιατρος να κανω clexane. Πηγα στον φαρμακοποιο να μου την κανει.1) με πονεσε περισσοτερο το φαρμακο που εμπαινε παρα το τρυπημα..μηπως την εκανε λαθος?κ επισης εχω ενα σημαδακι στο σημειο που με τρυπησε σαν κοκκινη ελιτσα.πειτε μου σας παρακαλω...ετσι γινετε κ σε εσας?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,μην ανησυχεις το φαρμακο ποναει λιγο.οταν σου εκανε την ενεση επιασε το δερμα και εκανε πτυχη και το αφησε αφου εβγαλε την ενεση?αν ναι,την εκανε σωστα αλλιως αλλη φορα πες του το ,να το κανει ετσι.καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω aggeliki μου για την απαντηση σου. Μου φαινεται ακατορθωτο να μπορεσω να την κανω μονη μου...εσεις πως τα καταφερατε βρε κοριτσια?

το σαβ/κο τι θα κανω που δεν εχει ανοιχτο φαρμακειο?εχετε καμια ιδεα που μπορω να παω να μου την κανουν?

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα Rozita και καλή εγκυμοσύνη,

Εμένα στη πρώτη μου εγκυμοσύνη είχε αναλάβει η μαμά μου για εννέα μήνες να μου κάνει την ένεση. Επειδή όμως είναι δεσμευτικό, έπρεπε να είναι σπίτι κάθε μέρα την ίδια ώρα κλπ, αυτή τη φορά αποφάσισα και την κάνω μόνη μου. Εγώ που δεν τόλμαγα να δω ούτε σύριγγα!!!! Έτσι το ψιλοσυνήθισα και μάλιστα μου την έκοψε τη δόση η αιματολόγος στη μέση και κάνω και πρωί και βράδυ. Μια απόφαση είναι!!!

 

Με το καλό το μωράκι σου!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω στην αρχη πηγαινα στο κεντρο υγειας,αλλα μετα δοκιμασε ο αντρας μου,τελικα παρατηρησα οτι εκεινος δεν με ποναει σχεδον καθολου και ετσι τον προτιμησα!:)

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια ειμαι τοσο απογοητευμενη..σημερα προσπαθησα να κανω μονη μου την ενεση ηπαρινης.Το αποτελεσμα οτι δεν εμπαινε με καθολου ευκολια μεσα κ εβαλα αρκετη δυναμη για να μπει.Επισης εβγαλε αιμα κ στη ενεση αλλα κ μετα στο βαμβακι.Οσο περναει η ωρα αρχιζει κ μπλεδιζει απο πανω...λετε νσ επεσα σε φλεβα?Εχω τρομοκρατηθει...τι εκανα λαθος?λετε να επηρεαζει καπου ολο αυτο...αχ βοηθειστε με σας παρακαλω!!!

Link to comment
Share on other sites

einai η δευτερη μου κυηση τωρα και η δευτερη φορα που κανω ηπαρινες για τη θρομβοφιλια μου...αυτο που περιγραφεις μου φαινεται φυσιολόγικο και εμενα μου συμβαινει καποιες φορες...ειναι και θεμα ψυχολογιας και θεμα κατα ποσο ειναι η ολη περιοχη πονεμενη και πολλες φορες τρυπημενη, εγω κανω 2 φορες την ημερα μονη μου τις ενεσεις και προσπαθω να το βλεπω παντα θετικα, οτι δηλ. κανω κατι πολυ καλο για το εμβρυακι μου!!!προσπαθησε να εισαι ηρεμη οταν τρυπας και να μην επικεντρωνεσαι στην ολη ενοχληση αν εχεις αλλα στο καλο που κανεις για το μικρακι σου!!!εγω τωρα εχω θεατη και τη μικρη μας, οποτε φορες που μπορει να ποναω, της χαμογελαω και της λεω οτι δεν ποναει, κανει καλο στο μωρο, του δινει δυναμη και τετοια....

Link to comment
Share on other sites

spyni μου σε ευχαριστω για την απαντηση σου...η αληθεια ειναι οτι αυτο σκεφτομαι.Απλα φοβαμαι πως δεν την εκανα σωστα!!!Αφου βγηκε αιμα κ στη βελονα..τωρα εχω ενα αιματωμα αρκετα μεγαλο ενω ο φαρμακοποιος δεν μου ειχε κανει ως τωρα...πως θα ξερω να μην πεσω σε φλεβα?εσεις κοριτσια την βαζεται καθετα η πλαγια την βελονα?εγω την εβαλα αρκετη αποσταση απο τον αφαλο οπως διαβασα Παραπανω κ την εκανα με κλιση προς τα πανω.

Link to comment
Share on other sites

kai εμενα μου εχει βγει αιμα, μην ανησυχεις εγω την κανω πλαγιως και προς τα κατω, αν δω οτι με ποναει και ενω η βελονα, διορθωνω την κλιση της συνηθως προς τα κατω!!!προσπαθησε να μην το σκεφτεσαι και θα δεις οτι η θετικη ψυχολογια παιζει μεγαλο ρολο...εμενα στο μαιευτηριο που μου τις εκαναν οι νοσηλευτριες με πονεσαν και ζητησα να τις κανω μονη μου...οντως δεν ποναγα τοσο!!ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ και μια ΥΠΕΡΟΧΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ σου ευχομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...